Stellar vs Ripple: Daha İyi Seçim Nedir?

Yani, hem Stellar Lumens hem de Ripple hakkında bir şeyler duydunuz, ancak nasıl karşılaştırıldıklarından emin değil misiniz? Peki, endişelenme. Bu, kripto para dünyasında en çok sorulan sorulardan biri çünkü her iki blok zinciri de birbirine çok benziyor ve bugün Stellar vs Ripple savaşındaki bu benzerlikleri ve farklılıkları açıklamak benim işim..

Bu arada, her iki projenin de aynı kişi tarafından yaratıldığını biliyor muydunuz? (Bunu daha sonra açıklayacağım!)

Her neyse, işleri netleştirmeye yardımcı olmak için, size bu platformların her birinin nasıl çalıştığına dair tam bir açıklama ve ardından temel farklılıklarına genel bir bakış vereceğim..

Teknolojiyi ele aldıktan sonra, blok zincirlerinin kimler tarafından kullanılmak üzere tasarlandığını açıklayacağım. Bu iki kripto para birimi devi farklı amaçlara hizmet eder ve farklı kitleleri hedef alır..

Yani, Stellar vs Ripple rehberimi okuduktan sonra, sadece her iki projede de uzman olmayacak, aynı zamanda hangisinin daha iyi olduğunu düşündüğünüze de karar verebileceksiniz.!

Peki ne bekliyorsunuz? Ripple hakkında daha fazla bilgi edinerek başlayalım!

Ripple Temel Öğelerini Açıklamak

Ripple, 2012 yılında Amerikalı programcılar David Schwarz ve Jed McCaleb tarafından yaratıldı ve Chris Larson işlerin iş tarafında yardımcı oldu. Proje, tüm kripto para birimleri arasında üçüncü en yüksek piyasa değerine sahip olan XRP adlı kendi kripto para birimine sahip. Ripple ve XRP arasındaki fark konusunda genellikle kafa karışıklığı vardır, bu yüzden işleri netleştirmeme ve ardından Stellar ve Ripple savaşına geçmeme izin verin..

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Ripple, yazılım teknolojisi geliştiren şirketin adıdır. Bu teknoloji, Ripple’ın yerel kripto para birimi XRP tarafından desteklenmektedir..

Ripple teknolojisi, bankaların neredeyse hiçbir ücret ödemeden birkaç saniye içinde uluslararası para transfer etmesine izin vermek için oluşturuldu. Kurucuların onu inşa etmeye karar vermesinin nedeni, mevcut sınır ötesi ödeme sisteminin yavaş, pahalı ve verimsiz olmasıydı..

Bu sektör çok büyük ve her yıl uluslararası bankalar arasında tahmini 150 trilyon dolar transfer ediliyor. Ancak, bu işlemlerin çoğu, SWIFT adlı merkezi bir organizasyondan geçer..

SWIFT aracılığıyla ödeme göndermek bazen alıcı bankaya ulaşmadan önce, özellikle daha az popüler para birimleri kullanılıyorsa günler sürebilir. SWIFT’in ayrıca hem gönderen hem de alıcıyı ağa bağlamasına yardımcı olan muhabir bankaları kullanması gerekir..

İşlemde yer alan her üçüncü şahıs kendi komisyonunu alır, bu yüzden yurtdışına para göndermek bankalara çok pahalıya mal olur..

Bununla birlikte, Ripple sistemi, bankaların üçüncü şahısları atlamasına ve bunun yerine bankadan bankaya ticaret yapmasına izin veren dağıtılmış defter teknolojisi adı verilen bir şey kullanır..


XRP kripto para birimi, iki farklı para birimi arasında likidite sağlamaya yardımcı olduğu için Ripple teknolojisini kullanan bankalar tarafından da kullanılabilir. Toplamda 100 milyar XRP coin çıkarılacak ve Ripple ekibi bu arzın neredeyse% 60’ına sahip olacak..

Ripple protokolü bankacılık sektörünü hedef alsa da, herkes tarafından cüzdandan cüzdana para göndermek ve almak için kullanılabilir..

Artık hem Ripple hem de XRP’nin ne olduğunu bildiğinize göre, Stellar Lumens vs Ripple rehberimin bir sonraki bölümü size Stellar Lumens hakkında genel bir bakış sunacak.!

Yıldız Lümeninin Alt Satırı

Stellar Lumens, Ripple’ın kurucu ortaklarından Jed McCaleb tarafından iki yıl sonra 2014 yılında oluşturuldu. Tıpkı daha önce bahsettiğim gibi, Ripple ve XRP arasında bir fark olduğu yerde, Stellar ve Lumens arasında da bir fark var.!

Stellar, fonların hızlı ve ucuza gönderilip alınmasını sağlayan teknolojidir. Stellar ayrıca işlemleri işlemek için dağıtılmış bir defter protokolü kullanır ve kodu Ripples’a çok benzer. Aslında birçok insan bunun bir Ripple çatalı olduğunu düşünüyor, ancak Stellar Lumens geliştiricileri bunun olmadığını söylüyor. Yani, Stellar vs Ripple çoktan başlıyor.

Not: İnsanlar fork terimini kullandığında, eski bir blok zincirinin kodundan yeni bir blok zinciri oluşturulduğu, ancak onu farklı kılmak için değişiklikler yapıldığı anlamına gelir. En ünlü çatallardan biri, orijinal Bitcoin kodundan çatallanan ancak işlemleri daha hızlı yapan Bitcoin Cash’tir..

Lümen, Stellar teknolojisini destekleyen kripto para birimidir ve bazen onun ticker sembolü olan XLM olarak da adlandırılır. Lumens piyasaya çıktığından beri çok iyi iş çıkardı ve şu anda güçlü bir multi-milyar dolarlık ilk 10 kripto para birimi..

Stellar, bankalar tarafından da kullanılabilse de, ekip protokollerini gelişmekte olan dünyaya yönelik hedefliyor. Buradaki fikir, Stellar’ı kullanarak, daha fakir ülkelerden gelen sıradan vatandaşlar ve kuruluşların, sadece birkaç saniye içinde neredeyse hiçbir ücret ödemeden uluslararası para transfer edebilecekleridir..

İşte birinin Stellar ağını nasıl kullanabileceğine dair hızlı bir örnek.

  1. John Arjantin’de yaşıyor ve Bob’a kahve teslimatı için Kenya’da ödeme yapmak istiyor.
  2. Normalde, John’un yavaş ve pahalı olan SWIFT ağını kullanması gerekir. Ancak, bu sefer ödemeyi yapmak için Stellar Lumens’i kullanacak..
  3. John, Arjantin Pezosunu Stellar aracılığıyla transfer eder, bu da hızla Lümen’e dönüşür ve ardından hızla Kenya Şilini’ne dönüşür..
  4. İşlem neredeyse hiç ücret alınmadan birkaç saniye içinde tamamlandı.

Stellar protokolü, yeterli etkinlik varsa doğrudan iki fiat para birimini de değiştirebilir, ancak bu mümkün değilse, ikisini birbirine bağlamak için sadece Lümen’i kullanabilir..

Artık her iki projenin de ne yaptığını bildiğinize göre, Ripple vs Stellar rehberimin bir sonraki bölümü, temel benzerliklerinden bahsedecek.!

Stellar vs Ripple – Temel Benzerlikler?

Farklılıklarını düşünmeden önce, Stellar ile Ripple’ın ne kadar benzer veya farklı olduğunu anlamak önemlidir. Daha önce kısaca bahsettiğim gibi, her iki blok zincirinin kodu neredeyse aynıdır, bu yüzden bazen birbirinden ayırmak zordur..

Birincisi, Bitcoin’den farklı olarak (insanların işlemleri doğrulamaya yardımcı olmak için ekstra bilgi işlem gücüne katkıda bulunabildikleri) ne Stellar ne de Ripple madencileri kullanmıyor. Bunun nedeni teknolojinin nasıl çalıştığıdır.

Bitcoin’de herkes istemciyi cihazına indirerek madencilik yapabilir ve karşılığında yeni paralarla ödüllendirilir. Sisteme katılan her bilgisayara bir düğüm denir ve Bitcoin ağını çalıştırmaya yardımcı olurlar, bu yüzden Bitcoin ağı merkezi değildir..

Lumens ve XRP hala merkezden dağıtılmamış olsa da, halkın düğümleri çalıştırmasına izin vermiyorlar. Şu anda, Stellar ve Ripple’ın arkasındaki geliştiriciler kendi düğümlerini birden fazla sunucuda çalıştırıyor, ancak teknolojiyi kullanmaya karar veren bankalar ve özel kuruluşlar da düğümleri çalıştırabilir..

İkinci temel benzerlik, hem Stellar hem de Ripple’ın bir fon hareketini doğrulamak için dağıtılmış bir defter kullanmasıdır. Bu, işlemlerin yalnızca birkaç saniye sürdüğü ve ücretlerin normalde bir sentten az olduğu anlamına gelir..

Defter nasıl dağıtılır

Her iki protokol de bunu, örneğin 0.0001 XRP veya 0.0001 XLM gibi bir madeni paranın yalnızca küçük bir bölümünü şarj ederek başarır..

Her iki projenin de madeni paralarının değerini düşük tutmak isteyebileceğini hatırlamak önemlidir, aksi takdirde küresel bir ödeme sistemi olarak kullanmak çok pahalı olabilir..

Stellar ve Ripple arasındaki ek bir benzerlik, madeni para arzının geliştiriciler tarafından kontrol edilmesidir. Yeni kripto paraların, maksimum arza ulaşılana kadar ağ tarafından kademeli olarak piyasaya sürüldüğü Bitcoin’in aksine, Stellar ve Ripple, istedikleri zaman dolaşımı artırabilir..

Not: Madeni para arzı ile tedavüldeki madeni paralar arasında fark vardır. Örneğin, Ripple’ın toplam arzı 100 milyardır, yani bu, şimdiye kadar var olacak maksimum miktardır. Bununla birlikte, dolaşımdaki miktar yalnızca yaklaşık 40 milyar, Ripple ekibi diğer 60 milyarı elinde tutuyor..

Bu nedenle, bazı insanlar projenin çok merkezi olduğunu düşündükleri için (tek bir varlık tarafından kontrol edilir) her iki projeyi de sevmezler..

Bazı benzerliklerini özetleyelim:

  • Her ikisi de Jed McCaleb tarafından kuruldu
  • Madenciliğe izin verilmez – özel düğümler
  • Her ikisi de dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanır
  • Neredeyse anında ve ücretsiz işlemler
  • Uluslararası transferler için mükemmel
  • Geliştiriciler dolaşımdaki arzı kontrol eder

Şimdi, temel benzerliklerden bazılarını bildiğinize göre, Ripple vs Stellar rehberimin bir sonraki kısmı, iki projenin nasıl farklılaştığı hakkında konuşacak.!

Stellar vs Ripple: Temel Farklılıklar

Daha önce de anladığınız gibi, Stellar ve Ripple’ın arkasındaki teknoloji çok benzer. Ancak, farklılıkları var. Öyleyse Stellar vs Ripple savaşına başlayalım.

Öncelikle, Jed McCaleb’in Stella’yı yaratmak için neden Ripple’dan ayrılmaya karar verdiğini anlamak önemlidir. McCaleb’in bankasızlara yardım etme tutkusu var – daha fakir ülkelerde, günlük finansal hizmetlere erişimi olmayan insanlar.

McCaleb, daha önce birçok kez yaptığı gibi, ihtiyacı olanlara ücretsiz Lumens bağışladı ve bu da gelecek için planlarında yer alıyor. Stellar’ın kendisini “Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş” olarak adlandırmasının nedeni budur.

Ripple’ın Stellar vs Ripple savaşında farklı olduğu yer burasıdır. Bankalara ve finans kurumlarına teknolojilerini sağlayarak multi-trilyon sınır ötesi ödemeler sektörünü hedeflemek istiyorlar. Kullanmaya başladıklarında, mevcut likidite sorunlarını çözmek için XRP satın alacakları umulmaktadır..

Bir sonraki temel fark, düğümlerin bir fikir birliğine (anlaşmaya) ulaşma şeklidir. Mutabakat modeli, üçüncü taraf bir aracı kullanmaya gerek kalmadan işlemleri onaylayan ve doğrulayan bir teknolojidir. En popüler ikisi Proof-of-Work (Bitcoin tarafından kullanılan) ve Proof-of-Stake (Dash tarafından kullanılan) olmak üzere birçok farklı fikir birliği türü vardır..

Ancak, Stellar ve Ripple bunların ikisini de kullanmaz. Stellar, “Stellar Consensus Protocol” adlı bir şey kullanırken, Ripple “Doğruluk Kanıtı” kullanıyor.

Daha önce hem Stellar hem de Ripple geliştiricilerinin istedikleri zaman coin çıkarabileceklerinden bahsetmiş olsam da, arzın işleyişinde ufak bir fark var. Stellar ekibi, gerçek dünya parası gibi olan Lumens coin arzına her yıl% 1’lik enflasyon ekleyeceklerini açıkladı..

Örneğin, ABD Merkez Bankası daha fazla Dolar bastığında enflasyon yaratır. Bir para birimi şişirilmişse, dolaşımda daha fazla olduğu için değerinin düşmesi anlamına gelir..

Öte yandan, Ripple’ın XRP parası deflasyonisttir. Bunun nedeni, işlem ücretlerini yakacaklarına karar vermiş olmalarıdır, yani zamanla dolaşımdaki miktar azalacaktır..

Not: Madeni paralar yakıldığında, asla erişilemeyen bir cüzdan adresine gönderildikleri anlamına gelir. Bunun nedeni, özel anahtarların elde edilemez olması, yani madeni paraların asla harcanamayacağıdır..

Ayrıca, Stellar vs Ripple savaşında birçok kişi Ripple’ın Stellar’dan daha merkezi olduğunu düşünüyor. Jed McCaleb, Stellar’ı yaratmak için Ripple’dan ayrıldığında, Ripple ekibi XRP coinlerini dondurmayı başardı. O zamandan beri çözülmesine rağmen, Ripple’ın merkezi olmayan bir projenin sahip olması gerekenden daha fazla kontrole sahip olduğunu gösteriyor. Birçok kişi bu nedenle Ripple yerine Stellar’ı tercih ediyor.

Yıldız Dalgalanma
Projenin Amacı Daha fakir bölgelerdeki bankasızlara yardım edin. Yavaş ve pahalı sınır ötesi ödeme sorunlarını çözmek için bankalara ve finans kurumlarına teknoloji sağlayın.
Konsensüs modeli Yıldız Konsensüs Protokolü Doğruluk Kanıtı
Arz Enflasyon (yılda% 1) Deflasyoner (İşlem ücretleri yakıldı)
Kontrol Daha az merkezileştirilmiş olarak kabul edilir Daha merkezi kabul edildi

Artık ikisi arasındaki temel farkları bildiğinize göre, şimdi bu projelerin arkasındaki ekiplerden bahsedeceğim.!

Stellar vs Ripple: Takım

Stella Lumens, orijinal kurucular Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından yönetilmektedir. McCaleb, internet teknolojisi dünyasında oldukça deneyimlidir ve birçok başka projeye başlamıştır. Bu, ilk eşler arası müzik paylaşım platformlarından biri olan eDonkey ile başladı..

Bundan sonra, ilk Bitcoin borsalarından biri olan MT’yi kurdu. Bir noktada tüm Bitcoin işlemlerinin% 70’inden fazlasını barındıran Gox! MT sattıktan sonra. Gox, McCaleb daha sonra Ripple’ı kurdu.

Ripple projesi ve XRP parası, Ripple Labs adlı bir ana şirket tarafından yönetiliyor. İlginç bir şekilde, başlangıçta Opencoin olarak adlandırılıyorlardı, ancak 2015’te Ripple Labs olarak yeniden markalaştılar. Genel merkezleri San Francisco, California’da bulunuyor ve 150’den fazla çalışanı var! Yani Stellar vs Ripple savaşı oldukça sert!

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, iş dünyasında oldukça deneyimlidir ve hem AOL hem de Yahoo’da önceki rollerde bulunmuştur. Garlinghouse, Ripple’ın kamuya açık yüzüdür ve ABD’de pek çok televizyon programına çıkmıştır.Projenin kurucularından olan Chris Larsen, şu anda şirketin başkanıdır, bu da onun hala büyük bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir.

Sonuçta, Stellar ve Ripple’ın her ikisinin de gerçekten güçlü ekipleri var ve bu, bir projeye yatırım yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri. Ancak Ripple Labs, Stellar’dan daha kurumsal olarak kabul edilir. Ayrıca çok daha büyük bir ekipleri var ve çok sayıda özel yatırım aldılar. Ancak bu, Stellar’ın hızla ilk 10 kripto para birimi haline gelmesini engellemedi.!

Şimdiye kadar Stellar vs Ripple rehberimi okuduysanız, artık her bir projenin nasıl çalıştığını, benzerliklerini ve farklılıklarını iyi bir şekilde anlamış olmalısınız. Stellar vs Ripple rehberimin bir sonraki bölümü şimdiye kadar nasıl performans gösterdiklerine bakacak …

Stellar vs Ripple: Mevcut Piyasa Konumu

Lumens, Aralık 2017’de 13 milyar dolara ulaşan milyarlarca dolarlık bir madeni paradır. Şimdiye kadarki en etkileyici başarısı, IBM ile kurduğu ortaklıktır..

Anlaşma resmi olarak Mart 2018’de hayata geçti ve IBM’in Güney Pasifik’teki bankalar arasında fonları kolayca aktarmasına olanak tanıyacak. Başarılı olursa, diğer bölgelere yayılması bekleniyor. Heyecan verici!

Stellar ile IBM ortaklığı

Stellar Lumens, IBM ile olduğu gibi daha fazla ortaklık kurabilirse, değer kazanmaya devam etme şansı yüksektir..

Nisan 2018 itibarıyla Ripple, mevcut üçüncü en değerli kripto para birimidir, Ethereum’un çok gerisinde ancak Bitcoin Cash’in çok ötesinde! İlginç bir şekilde, 2017’nin sonlarında kısa bir süre için Ripple, Ethereum’u geride bırakarak 2 numaralı kripto para oldu, ancak bu durum o zamandan beri tersine döndü..

İki yıldan uzun süredir devam eden bir projeden beklediğiniz gibi, Ripple daha da önemli ortaklıklar kurdu. Aslında, dağıtılmış muhasebe teknolojilerini UBS ve Santander dahil 100’den fazla farklı banka ile test ettiler.!

Santander ortaklık dalgalanması

XRP’nin değerinin artması için en önemli şey, bankaların bunu sınır ötesi ödemeler için kullanmasıdır. Şu anda, Ripple teknolojisinin çalışması için XRP’ye ihtiyacı yok, ancak bankaların likidite için buna ihtiyaç duyduğunda yararlı olduğu kanıtlanabilir..

Çünkü bankalar kendi para birimlerinden farklı bir para biriminde işlem yapmak istediklerinde, parayı göndermek istedikleri ülkede de noter hesabı açmak zorunda kalıyorlar. Bu, bankanın tuttuğu her noter hesabında parayı tutması gerektiğinden, gerçekten sakıncalı olabilir. XRP bu sorunu çözecektir, bu nedenle bankaların onu kullanmaya karar vermesi için iyi bir şans var..

Sonuç

İşte Stellar Lumens vs Ripple rehberimin sonu geldi! Başından sonuna kadar okuduysanız, artık her bir projenin nasıl çalıştığını ve diğer pek çok şeyi gerçekten iyi anlamış olmalısınız.!

Stellar ile Ripple arasındaki temel benzerlik ve farklılıklarını ayrıntılı olarak açıkladım. Ve şimdi bilmelisiniz ki (her iki platform da benzer teknolojiye sahip olsa da) her ikisinin de farklı yolculuklarda olduğunu. Öyleyse, önemli soru sence hangisinin daha iyi?

Her iki madeni paranın fiyatlandırma çizelgelerini incelerseniz, değerdeki değişiklikler aslında oldukça benzerdir. Bu, yatırımcıların sırf nihai bir karar veremedikleri için her ikisine de yatırım yapmaya karar verdikleri anlamına gelebilir … Sanırım asla bilemeyeceğiz.

Sonuçta, hem Lumens hem de XRP inanılmaz derecede iyi performans gösterdi ve Stellar ve Ripple teknolojileri bazı harika ortaklıklar kurdu..

Bir yatırım yapmaya karar verip vermediğini bilmek isterim ve öyleyse, hangisiyle gitmeye karar verdin? Ya da belki ikisine de karar veremediniz ve ikisine de yatırım yapmayı seçtiniz? Aşağıdaki yorumda bana bildirin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map