Bu Zcash vs Monero kılavuzunda, iki madeni paranın tarihçelerini ve takımlarını, amaçları ve teknik yönleri arasındaki farkları öğrenecek ve hangisini diğerine tercih edeceğinize karar verebileceksiniz. Bu ilginç ancak benzer para birimlerinin her biri hakkında aşağıdakileri açıklayacağım.

Umarım, bu Zcash vs Monero rehberinin sonunda, yukarıdaki tüm noktalara dair sağlam bir anlayışa sahip olacaksınız. Bu, hangisini kullanmak veya yatırım yapmak istediğinize karar vermenize yardımcı olacaktır..

Gördüğünüz gibi, bu Monero vs Zcash kılavuzunda ele alınacak çok şey var, bu yüzden daha fazla uzatmadan başlayalım!

Kripto Para Birimlerinin Temel Unsurları

Bu Zcash vs Monero kılavuzuna başlamak için, önce sizi madeni paralardan birinin varlığından önceki döneme geri götüreceğim. Bitcoin blok zinciri ilk piyasaya sürüldüğünde, Bitcoin’in anonim doğası hakkında birçok makale yayınlandı. Dark web pazarında, Silk Road’da kullanım için tercih edilen para birimiydi..

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:


Silk Road, kullanıcıların yasa dışı mal ve hizmetleri çevrimiçi satın almalarına izin veren birçok hizmetin ilkiydi. Bu nedenle, kullanılan para biriminin tamamen özel ve izlenemez olması çok önemliydi. Maalesef çoğu kişi için Bitcoin’de durum böyle değil.

Bitcoin blok zinciri (işlemlerin veritabanı) halka açık olduğundan, karmaşık ek gizlilik önlemleri kullanmayanlar kolayca izlenebilir. Bitcoin blok zincirinin biraz bilgisi ve dikkatli çalışmasıyla, işlem yapanların kimliklerini ortaya çıkarmak mümkündür..

Bitcoin işlemlerinin neredeyse tamamen anonim olabileceği hala doğru olsa da, onları bu yüzden yapmak birçok ekstra güvenlik adımı gerektirir. Bu tür adımlar genellikle ortalama bir kullanıcı için çok karmaşıktır ve hem Zcash hem de Monero’nun geliştiricileri için farklı ve daha özel bir kripto para birimine ihtiyaç vardı..

Neden Anonim Olmalı??

Bu makalenin – Zcash vs Monero’nun – odağına geçmeden önce, birisinin işlem yaparken neden kimliğini gizli tutmak isteyebileceğini tartışmak önemlidir. Bu nedenlerin birçoğu var. Bazıları ahlaki olarak sorgulanabilir ve diğerleri çok daha az. Sebepler şunları içerir:

  • Yaşadığınız yerde yasadışı sayılan maddeleri satın almak için. Bunlar tıbbi veya eğlence amaçlı kullanılabilir. Örneğin tıbbi esrar dünyanın bazı yerlerinde tamamen yasaldır ve diğerlerinde değildir. Küreselleşmiş bir dünyada, doğduğunuz bir haritadaki hayali bir çizginin tarafının hangi ilaçları kullanmanıza izin verileceğine karar vermesi tuhaf ve tamamen adaletsiz görünüyor. Gizlilik paraları, insanların potansiyel olarak tehlikeli insanlarla şahsen tanışmak zorunda kalmadan bu maddelere erişmesine izin verir. Satın alırken alıcının kimliğini korurlar.
  • Yasadışı eylemleri mümkün kılan hizmetler için ödeme yapmak. Bu, bilgisayar korsanları tarafından kullanılan yazılımlarda olduğu gibi kötü amaçlı olabilir. Kötü niyetli olmayabilir. Anonim para birimlerinin kötü niyetli olmayan kullanımları arasında şans oyunlarının yasa dışı olduğu alanlarda kumar hizmetlerinin kullanılması ve hatta serbest dolaşımla ilgili hizmetler için insanlara ödeme yapılması yer alır. Örneğin, bir eşcinsel Suudi Arabistan gibi baskıcı bir hükümet tarafından yönetilen bir ulustan kaçmak isterse.
  • Değiştirilebilirlik – Bitcoin’in blok zinciriyle ilgili diğer bir sorun, Bitcoin’in nereden geldiğini görmenin mümkün olmasıdır. Bu bir sorundur çünkü bazı satıcılar, fonlar geçmişte yasa dışı olarak kullanılmışsa ödemeyi reddetmeyi seçebilir. Bu para için iyi bir kalite değil. Hem Monero hem de Zcash, herhangi bir para biriminin yasadışı olarak kullanılıp kullanılmadığını kimse bilemeyecek şekilde yapar. Zcash sloganının belirttiği gibi: “tüm madeni paralar eşit yaratılır”.

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Temellere Dön…

Artık birisinin anonim bir para birimi kullanmak istemesinin birçok nedeninden bazılarını bildiğinize göre, Zcash vs Monero’ya daha yakından bakalım. Her iki koinin de kullanıcılarına gizlilik sağladığını zaten belirledim, ancak iki proje arasında başka benzerlikler ve farklılıklar da var.

Bazı özelliklerine daha fazla bakmadan önce, ilk olarak her bir kripto para biriminin geçmişinin kısa bir açıklamasını sunacağım..

Monero

Monero, 2014 yılında oluşturuldu. Daha önce BitMonero olarak biliniyordu. Ancak bu kısa sürede Monero olarak kısaltıldı..

Monero, Bytecoin adı verilen eski bir kripto para biriminin çatalı. Bununla birlikte, Bytecoin’in piyasaya sürülmesiyle ilgili tartışmalar vardı, çünkü piyasaya sürülmeden önce% 80’i zaten çıkarılmıştı. Bazı geliştiriciler ve projeyi çevreleyen topluluk buna katılmadı. Bu nedenle, 2014 yılında Bytecoin’i forkladılar. Bu çatal, sonunda şu anda Monero olarak anılan para birimi olacaktı..

Monero, Bitcoin için farklı bir protokol kullanır. CryptoNote olarak adlandırılır. CryptoNote, birçok işlemi gruplayarak çalışır. Bu, her işlemin hangi girdilere (gönderenler) ait olduğunu söylemeyi imkansız kılar. Daha önce bir Bitcoin karıştırma hizmeti duyduysanız, bunlardan biri gibi.

Bitcoin gibi Monero da işlemleri doğrulamak için Proof of Work’e güveniyor. Proof of Work, hesaplama gücünün Monero blok zincirini güncellemek için kullanılmasını gerektirir. Yeni işlem blokları oluşturmak için yeni basılan paraların yanı sıra işlem ücretleri şeklinde ödüller kazanmak için bu gücü sağlayan bilgisayar sistemleri.

Zcash

Zcash, 2016 yılında Monero’dan biraz sonra kuruldu. Zerocoin olarak bilinen bir proje olarak hayata başladı. Bu hızla Zerocash sistemine dönüştü. Sonunda, bugün Zcash olarak bildiğimiz kripto para biriminin versiyonu oldu..

Zcash, Bitcoin kod tabanının bir çatalı. Bu, Monero’dan çok Bitcoin’e benzediği anlamına gelir. Zcash ekibinin Bitcoin kod tabanında yaptığı değişikliklerden biri, zk-SNARKS adı verilen sıfır bilgi kanıtlarının eklenmesiydi. Zcash ile işlem yapanlar için gizlilik bu şekilde sağlanır. Çok teknik olmadan, bu zk-SNARKS, işlem yapılan miktarın yanı sıra gönderme ve alma adreslerini gizlemek için kullanılabilir..

Monero’nun aksine, Zcash varsayılan olarak özel değildir. Kullanıcılar, ödemelerini özel olarak göndermeyi seçmelidir. Ayrıca kamu ödemeleri de gönderebilirler. Bunlar Bitcoin işlemlerine çok benzer şekilde çalışır.

Zcash ayrıca takımın kendisi için bir ödül de sunuyor. Varlığının ilk dört yılında (2021’e kadar), blok ödülünün% 20’si geliştiricilere, yatırımcılara ve kar amacı gütmeyen bir vakfa gidecek..

Monero vs Zcash: Temel & Teknik özellikler

Monero ile Zcash arasında bire bir karşılaştırmaya başlamak için, amaçlarından başlayalım.

Amaçlar

Hem Monero hem de Zcash’in amacı, bunların yalnızca para birimi olarak kullanılmasıdır. Bu, her iki projenin arkasındaki geliştiricilerin, her bir madeni paranın ödeme yapmak için kullanılmasını amaçladığı anlamına gelir..

Zcash söz konusu olduğunda, bu işlemler gönderenin talep etmesi halinde özel veya onların isteği olması halinde halka açık olabilir. Monero söz konusu olduğunda, işlemler yalnızca özeldir.

Özel işlemlerin amacı, daha önce bahsettiğim nedenlerle kullanıcıların kimliğini korumaktır. Bazıları paralarını başkaları tarafından bakılmaksızın kullanmanın hakları olduğunu düşünüyor..

Hız

Daha sonra, bu Zcash vs Monero kılavuzunda, her blok zincirinin hızına bakacağım.

Monero blok zincirinin iki dakikalık bir blok süresi vardır. Bu, her iki dakikada bir yeni blokların oluşturulduğu anlamına gelir. Bu, Bitcoin ile işlem yapmanın yaklaşık beş kat daha hızlı olmasını sağlar.

Bu arada, Zcash’in yaklaşık iki buçuk dakikalık bir blok süresi vardır. Bu, Bitcoin’den yaklaşık dört kat daha hızlı ve Monero’dan biraz daha yavaş işlem yapmasını sağlar..

Zcash blockchain ile bu hız, ağın ne kadar meşgul olduğuna bağlıdır. Sizinle aynı anda işlem gönderen çok sayıda kişi varsa, işleminiz ilk bloğa girmeyebilir. Dahil edilmesi birkaç blok alabilir. Özel işlemlerin her blokta çok daha fazla yer kapladığını da belirtmek gerekir. Ağ yalnızca özel işlemleri işliyorsa, ağ hızı saniyede yaklaşık altı işlemdir. Bu, saniyede 26’dan fazla işlemle karşılaştırılır, bloğu dolduran işlemlerde ek anonimlik kullanılmaz..

Monero bundan biraz farklı çalışır. Dinamik blok boyutu sınırına sahiptir. Bu, ağ talebine yanıt olarak blokların büyüdüğü ve küçüldüğü anlamına gelir. Her bloğun boyutu önceki 100 bloğa dayanmaktadır. Bu, ağ birçok işlemi işliyorsa, blok boyutunun ağa daha fazla kapasite vererek yavaşça artacağı anlamına gelir. Var biraz Monero’nun saniyede 1.700 işlem yapabildiğini iddia ediyor. Ancak, bu hiçbir zaman test edilmeye yaklaşmadı. Bunun gerçekleşmesi için bellek gereksinimleri zaten ağdaki düğümlerin çoğu için çok büyük olacaktır..

Benimseme

Bu iki gizlilik odaklı projenin farklılık gösterdiği alanlardan biri de benimseme düzeyleridir. Monero, karanlık ağda Zcash’ten daha fazla kullanım bulmuş görünüyor. Bunun nedeni, Monero’nun şu anda Zcash’ten çok daha kolay kullanılabilmesidir. Şu anda para birimi için birkaç güvenilir cüzdan var. Ancak, nispeten genç bir kripto para birimi olduğu için bu kesinlikle değişecek.

Monero, karanlık ağda, uluslararası yaptırımlardan kaçınmak isteyen Kuzey Kore gibi haydut devletler ve hacker grupları tarafından kullanım örnekleri buldu. Sıradan bilgisayar sistemleri tarafından çıkarılabilme kolaylığı, diğer bazı ilginç kullanımlara da yol açmıştır..

In-Browser Mining ve Crypto-Jacking

Monero’nun benimsendiği bir başka alan da tarayıcı içi madenciliktir. Bunun nedeni, yalnızca bir GPU veya CPU kullanarak Monero madenciliği yapmanın hala mümkün olmasıdır. Tarayıcı içi madencilik, bir internet tarayıcısından madencilik yazılımı çalıştırmayı içerir. Çok verimli olmasa da yapmak çok kolay. Bununla birlikte, yüzlerce veya binlerce bilgisayar kullanıcısının elektriğini sizin için yapmasını sağlarsanız, çok karlı olabilir..

Not: CPU, Merkezi İşlem Birimidir. Tüm bilgisayarların bir CPU’su vardır. Bunu bilgisayarın beyni olarak düşünebilirsiniz. Bu arada, GPU bir Grafik İşleme Birimidir. İleri teknoloji oyun bilgisayarları GPU’ları kullanır. CPU’lardan daha güçlüdürler ve modern PC oyunlarında kullanılan yüksek kaliteli görüntüleri görüntülemek için gereklidirler. GPU’lar, CPU’lardan daha verimli bir şekilde madencilik yapabilir.

Online Yayıncılık

Bazı içerik yayıncıları için, göz atma madenciliği, ziyaretçilerine reklam vermeye zorlamadan bir web sayfasından para kazanmanın bir yolunu temsil eder. Bir web sitesi ziyaretçisinin hesaplama gücünün bir kısmının siteyi finanse etmek için kullanılacağı açıkça belirtilirse, bunun neden olduğu gerçek bir zarar yoktur. Kullanıcı, site için madencilik yapmak isteyip istemediğine karar vermekte özgürdür..

Crypto-Jacking

Bazı yayıncılar, kullanıcıları kendileri için kripto para madenciliği yapmaya zorladıkları konusunda çok ileri görüşlü değiller. Ek olarak, bazı indirme web sitelerinde, kullanıcıların indirdiği dosyanın bir parçası olarak gizli Monero madenciliği yazılımı bulunur. Madencilik yazılımı, sahibinin izni olmadan bir bilgisayarda kullanılır, kripto-hırsızlık olarak bilinir. Zcash ile Monero’yu karşılaştırdığımızda, anonim özellikleri ve hala CPU ve GPU’lar kullanılarak kazılabilir olması nedeniyle kripto hırsızlığı için Monero tercih edilir..

In-Browser Mining and Charity

Son olarak, tarayıcı içi madencilik tamamen daha hayırsever amaçlar için kullanıldı. Çocuklara yardım kuruluşu UNICEF, The Atlama sayfası.  The Hopepage’in arkasındaki fikir, bilgisayar kullanımının web sitesini ziyaret edebilmesi ve kullanılmayan hesaplama kaynaklarının bir kısmını UNICEF için Monero madenciliğine bağışlayabilmesidir..

Web sitesi yüklendiğinde, madenciliğe başlamak için açık bir seçenek vardır. Ardından ziyaretçiye bilgi işlem gücünün ne kadarını bağışlamak istedikleri sorulur. Yaptıkları görevler çok fazla güç gerektiriyorsa, sadece% 20 bağış yapabilirler. Veya sadece bazı web sitelerine göz atıyorlarsa% 80’e kadar bağış yapabilirler. Yazı yazarken, The Hopepage’da büyük bir 18.000 kişi bağış yapıyordu.!

Evlat Edinmeyle İlgili Sorunlar

Japon Finansal Güvenlik Kurumu (FSA) 18 Haziran 2018’de anonim madeni paraların yasaklanacağını açıkladı. Monero ve Zcash’in yanı sıra, DASH ve Augur’un REP gibi paraları da hedef alındı. FSA, hareketlerinin arkasındaki mantığın kripto para biriminin yasadışı eylemler için kullanılmasını zorlaştırmaya çalışmak olduğunu belirtti..

Japonya tarafından belirlenen örneği daha fazla ülke takip ederse, bu tür gizlilik odaklı madeni paraların benimsenme oranları büyük ölçüde zarar görebilir..

Mahremiyet jetonları savaşında Zcash’in Monero karşısında kazanabileceği alanlardan biri, Zcash işlemlerinin özel olması gerekmediği gerçeğidir. Bu, gelecekte bazı olası düzenleme sorunlarından kaçınmalarına yardımcı olabilir ve çeşitli ülkelerdeki “müşterinizi tanıyın” gereksinimlerine uymalarına yardımcı olabilir..

Ücretlerin Maliyeti

Yazma sırasında, ortalama Monero ücreti 90c civarındadır. Bu, Monero’nun fiyatı ile ilgili önemli ölçüde değişti. En yüksek noktada, Monero göndermenin maliyeti 20 doların biraz üzerindeydi! Monero, Bitcoin ile aynı ölçeklenebilirlik sorunlarından muzdariptir.

Bu arada, ortalama Zcash ücreti inanılmaz derecede düşük. Sadece 0.0001 ZEC. Yazma sırasında bu 2c’den az! Göre Bitinfocharts.com, Zcash’in varlığı boyunca çok düşük kaldılar.

Ortalama Monero zcash işlem geçmiş tablosu

Ölçeklenebilirlik

Blockchain ölçeklenebilirliği, tüm kripto para birimi alanının karşılaştığı en acil sorunlardan biridir. Bir dijital para biriminin küresel ölçekte VISA gibileriyle gerçekten rekabet edebilmesi için, ağların şu anda yapabildiklerinden çok daha büyük işlem hacmini idare edebilmesi gerekir..

Monero, dinamik blok boyutu sınırı ile ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye çalıştı. Bununla birlikte, geçmişte maruz kaldığı muazzam ücretlerin kanıtladığı gibi, bu, ağın tüm gezegen tarafından kullanılmasına izin vermek için yeterli değildir..

Bu arada Zcash, Bitcoin’den daha da kötü ölçeklendirme sorunlarıyla karşı karşıya. Özel işlemler bloklarda Bitcoin’den çok daha fazla yer kapladığından, herkes anonim işlemler yapmak isteseydi, işlem ücretlerinin zirvesine hızlıca bir yarış çıkardı. 2017 baharında Bitcoin’in başına gelen buydu. Ancak şu anda böyle bir yarışın gerçekleşmesi için Zcash’e yeterince talep yok.

Takımlar

Kripto para birimlerini karşılaştırırken, projelerin arkasındaki ekiplere bakmak her zaman iyidir. Bu Zcash vs Monero kılavuzunda bundan sonra tam olarak ele alacağım konu budur.

Monero Takımı

Monero ekibi büyük ölçüde bir sırdır. Projedeki iki lider geliştirici biliniyor. Diğerleri takma adlarla çalışır.

Riccardo “fluffypony” Spagni, projenin lideri ve en çok ses getiren geliştiricisidir. Spagni, Monero da dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimi projelerinde çalıştığı Güney Afrika’da yaşıyor. Twitter’da @fluffypony adı altında çok aktif. Eğitim geçmişi lojistik ve bilişimdir. Buna ek olarak, bir yazılım geliştirici olarak uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir..

Spagni’ye Francisco “ArticMine” Cabañas ve diğer geliştiricilerin takma adlarının uzun bir listesi katıldı. Takım hakkında çok az şey bilindiğinden, bu ikinci kısa kesmek zorunda kalacağım!

Zcash Ekibi

Bu arada, Zcash ekibi çok daha açık. Projenin CEO’su ve kurucusu Zooko Wilcox’tur. Kriptografi ve veri güvenliği alanında 20 yıldan fazla deneyime sahip bir geliştiricidir. Twitter’da @zooko adı altında çok aktif.

Zooko’ya deneyimli bir bilim adamları ekibi katılıyor. Birincisi teknisyen Eli Ben-Sasson. Eli, İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde saygın bir öğretim görevlisidir. Ayrıca prova sistemleri tasarlama ve uygulama konusunda uzmandır.

Sırada Alessandro Chiesa var. Chiesa, Berkeley Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünün bir üyesidir. Doktora derecesine kadar çalıştı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde seviye.

Bu üçüne uzun bir teknisyen ve bilgisayar bilimi uzmanları ekibi katılıyor. Bununla birlikte, büyük ölçüde eksik olan bir pazarlama ekibi. Bu, gelecekte Zcash’in potansiyel benimsenmesini sınırlayabilir.

İlginç bir şekilde, kripto para birimi alanındaki en büyük isimlerden bazıları Zcash projesi için danışman olarak hareket ediyor. Gavin Andresen, Vitalik Buterin, Arthur Breitman ve Dana Syracuse gibilerinin hepsi çekirdek takıma yardım ediyor.

Bugüne Kadarki Piyasa Geçmişi

Monero

Monero ilk olarak 2014’ün ünlü kripto ayı (karamsar) piyasasında yaratıldı. İlk yıllarında dolara karşı fiyat hareketi sabit kaldı. Her iki yönde de büyük hareketler yoktu.

2016’nın ikinci yarısında tüm kripto para piyasası yükselişe geçerken, Monero da bir yükseliş trendi yaşamaya başladı. Bu, 2017 ilerledikçe daha hızlı hale geldi ve yılın ortasında Monero, diğer çoğu dijital varlık gibi, patlayıcı bir büyüme gördü..

Tek bir Monero madeni paranın fiyatı 2018’in başlarında zirve yaptı. Bu, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yüksek puanlarıyla eşleşti. Monero’nun tüm zamanların en yüksek fiyatı jeton başına 500 $ ‘a yakındı.

Bu yükselişten bu yana, eğilim, yol boyunca birkaç “boğa tuzağı” ile büyük ölçüde düşmüştür. Yazma sırasında (29 Haziran 2018) bir Monero madeni paranın fiyatı şu anda 120 dolar civarında..

Aşağıda Monero’nun tüm piyasa geçmişini görebilirsiniz..

Monero fiyat tablosu

Zcash

Zcash fiyat geçmişi, Monero’nunkine (ve bu konudaki diğer birçok kripto para birimine) benzer bir model izliyor. Aşağıdaki görüntüden de görebileceğiniz gibi, piyasaya sürüldükten sonra yatay fiyat hareketleri yaşadı. Yükseliş trendi Monero’nunkinden biraz sonra başladı, ancak.

2017 ortalarında fiyat ABD doları karşısında yükselmeye başladı. Fiyat grafiğinde yıl boyunca Bitcoin fiyatı ile tutarlı kaldığını görebilirsiniz. Bitcoin yükseldikçe Zcash de yükseldi. Bitcoin düştüğünde Zcash de düştü. Bu nedenle, Bitcoin’e karşı Zcash performansını temsil eden turuncu çizgi, madalyonun ömrü boyunca neredeyse düz kalıyor.

Zcash fiyatının tam geçmişini aşağıda görebilirsiniz.

Zcash vs Monero: Karşılaştırma Tablosu

Kurulmuş Toplam uç arz Yazma sırasındaki toplam birimler USD cinsinden mevcut fiyat USD’de tüm zamanların en yüksek seviyesi Madencilik algoritması Blok zamanı Madencilik Saniyedeki işlem sayısı
Monero Nisan 2014 18.400.000 (+ 0.3 XMR / dakika) 16.180.000 119,98 ABD doları 494 ABD doları CryptoNote 2 dakika GPU / CPU Teorik olarak sınırsız
Zcash Ekim 2016 21.000.000 4.240.000 150,79 ABD doları 876 ABD doları Equihash 2,5 dakika GPU / CPU 6 ile 26 arası

Zcash vs Monero: Sonuç

İşte bu kadar. Bu Zcash vs Monero kılavuzu bitti! Umarım hem eğlenceli hem de bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Kılavuzdaki yükleri ele aldım. Öğrenmiş olmanız gerekenlerin hızlı bir özetini yapmak muhtemelen en iyisidir:

  • Zcash ve Monero’nun temelleri.
  • Zcash ve Monero’nun amaçları.
  • İşlem hızları.
  • Zcash ve Monero’nun Kabulü.
  • Her ekibin karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunları.
  • Zcash ve Monero’nun piyasa geçmişi.

Artık işimiz bittiğine göre, Zcash vs Monero hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte bir jetonun mahremiyet jetonu olacağını düşünüyor musunuz? Veya ikisinin birlikte var olabileceğini düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi duymak isteriz!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me