Selamlar kripto hayranları! Yeni başlayanlar için Zilliqa ICO kılavuzuna hoş geldiniz.

Piyasaya her zaman gelen tonlarca yeni kripto para var. Bu kadar çok yeni madeni para ile hangilerinin yasal olduğunu bulmak zor olabilir. Yeni bir madalyonun yasal olup olmadığını bilmek istersem, dört ana şeye bakarım.

Onlar:

 1. Ekip: İçerik oluşturucunun teknoloji süper yıldızları mı yoksa umutsuz acemiler mi?
 2. Teknoloji: Madeni para yeni ve heyecan verici bir şey yapıyor mu yoksa sadece bir Bitcoin soygunu mu??
 3. Madeni paranın topluluğu: Madeni paranın çok sayıda hayranı ve harika bir geliştirme topluluğu var mı??
 4. Madeni paranın gerçek dünyadaki değeri: Madeni para yararlı mı? Dünyanın buna ihtiyacı var mı?

Yeni bir kripto para birimi bu soruların her birine “evet” yanıtı verebiliyorsa, muhtemelen yasaldır. Peki, Zilliqa coin testi geçebilir mi? Ve Zilliqa ICO’nun bununla ne ilgisi var? Hadi bulalım…

Bu kılavuzda Zilliqa’nın ekibine, teknolojisine, topluluğuna ve gerçek dünyadaki değerine bakacağım. Okumayı bitirdiğinizde, yılın en heyecan verici yeni kripto para birimlerinden biri hakkında bilmeye değer her şeyi öğrenmiş olacaksınız.!

Zilliqa nedir ve nereden geldiğinin temellerine bakarak başlayacağım?


Zilliqa nedir?

Zilliqa ICO

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Zilliqa, 2017 yılında bir grup bilgisayar bilimcisi ve akademisyen tarafından oluşturuldu. Ekip, Kaliforniya Üniversitesi’nden Prateek Saxena ve Singapur Üniversitesi’nden Xinshu Dong ve Amrit Kumar tarafından yönetiliyor. Ekibin kripto konusunda çok fazla deneyimi olmasa da, aşağıdaki gibi yerleşik ağlardan danışmanların desteğine sahip. Kyber.

Onun İnternet sitesi Zilliqa’yı “yeni nesil, yüksek verimli bir blok zinciri platformu” olarak tanımlıyor. Ama bu ne anlama geliyor? Basitçe söylemek gerekirse, Zilliqa daha hızlı, daha gelişmiş bir blok zinciridir. Bitcoin ilk nesil kripto para birimiydi, Ethereum gibi platformlar ikinci ve üçüncü olan IOTA ve Zilliqa gibi daha yeni platformlardı..

Üçüncü nesil platformlar, eski kripto para birimlerini etkileyen bazı sorunları çözmeye çalışıyor. Zilliqa’nın çözmeye çalıştığı temel sorun ölçeklenebilirlik.

Not: Ölçeklenebilirlik, bir kripto para biriminin büyük miktarda kullanıcı işlemiyle yavaşlamadan başa çıkabilmesidir. Ölçeklenebilir kripto para birimleri, Mastercard ve Visa gibi şirketler kadar çok sayıda işlemi yüksek hızda işleyebilenler olacaktır..

Zilliqa, ölçeklenebilirlik sorununu bir sonraki bölümde tartışacağım sharding adlı bir sistemle çözmeyi umuyor. Zilliqa, kripto topluluğunda çok fazla heyecana neden olan parçalama kullanan ilk platformdur. Heyecan, 2017’de planlanmamış bir Zilliqa ICO’suna yol açıyor.

Zilliqa ICO

Zilliqa, 2017’nin sonunda 20 milyon ABD Doları değerinde özel finansman sağladı. Bu, platformu geliştirmek için ilk madeni para teklifi (ICO) kullanmalarına gerek olmadığı anlamına geliyordu..

Not: ICO, yeni kripto para birimlerinin halka madeni para satarak kalkınmayı finanse etmelerinin bir yoludur. ICO’lar, özel finansman ve geleneksel ilk halka arzlarla (IPO’lar) aynı katı kuralları takip etmedikleri için popülerdir..

Bununla birlikte, ekip yine de bir Zilliqa ICO düzenlemeye karar verdi çünkü çok sayıda insan projeye dahil olmak istedi. Zilliqa ICO yükseldi 22 milyon 27 Aralık 2017 ile 4 Ocak 2018 arasında USD.

Bunu yazdığım sırada (06/13/18), Zilliqa ana ağı henüz başlatılmadı. Bu, platformun hala inşa edilmekte ve test edilmekte olduğu anlamına gelir. Bu olurken, Zilliqa coin (ZIL) Ethereum blok zincirine dayanıyor. Ethereum’un kendi ağında inşa edilen yeni coin’ler için belirlediği kuralları takip ediyor. Zilliqa coin bu nedenle ERC-20 token olarak bilinir. Bu ERC-20 tokenleri, Zilliqa ana ağı hayata geçtiğinde Zilliqa blok zincirine aktarılacaktır..

Zilliqa’nın nasıl çalıştığına daha yakından bakmadan önce, Zilliqa’nın Zilliqa ICO’dan bu yana pazarda ne kadar iyi performans gösterdiğini size göstermek istiyorum..

Zilliqa Pazar İstatistikleri

Zilliqa ICO

Zilliqa Piyasa Değeri Grafiği | Kaynak: coinmarketcap

Son 24 saatte 50 milyon USD değerinde Zilliqa coin alınıp satıldı. Henüz lansmanını yapmamış bir platform için fena değil! Piyasadaki tüm Zilliqa’nın toplam değeri artık bitti 630 milyon Amerikan Doları.

Zilliqa ICO sırasında, her bir jetonun fiyatı 0.0038 AMERİKAN DOLARI. Bugün, her Zilliqa’nın fiyatı yaklaşık 0.085 AMERİKAN DOLARI. Bu, Zilliqa fiyatının altı ay önce Zilliqa ICO zamanındakinden yirmi kat daha yüksek olduğu anlamına gelir..

Zilliqa’nın toplam arzı şu şekilde sınırlandırılmıştır: 12.6 milyar. Daha fazla 7.35 milyar jeton zaten dolaşımda. Zilliqa’nın fiyatının, toplam arzı dolaşımdayken ve ana ağı devreye girdikten sonra daha da yükselmesi mümkündür (bu finansal bir tavsiye değil, sadece bir tahmin!) Zilliqa, 27’si Piyasadaki en büyük kripto para birimi, bu nedenle platformun lansmanından sonra nerede sıralandığını görmek çok ilginç olacak.

Artık Zilliqa’nın ne olduğunu biliyorsunuz. Peki Zilliqa piyasaya çıktığında ne yapacak ve nasıl çalışacak? Bu soruları yanıtlamak için Zilliqa’nın teknolojisine bakmamız gerekiyor…

İşlemler Nasıl Çalışır?

Zilliqa’nın teknolojisinde neyin özel olduğunu anlamak için önce çözmeye çalıştığı sorunları anlamanız gerekir. Daha az gelişmiş bir kripto para birimi ağında işlemlerin nasıl çalıştığına hızlıca bir göz atalım. Bitcoin’i örnek olarak kullanacağım.

Bitcoin işlemleri

Patty, Selma 10 Bitcoin (BTC) göndermek istiyor. İşlemin Bitcoin ağında nasıl çalışacağı aşağıda açıklanmıştır;

 1. Patty, transfer talebini düğüm adı verilen binlerce bilgisayardan oluşan Bitcoin ağına yayınlar.. Not: Düğümler, tüm Bitcoin blok zincirini tutan ve yapılan işlemleri doğrulamak için bilgi işlem gücüne katkıda bulunan bilgisayarlardır. Blok zinciri, şimdiye kadar yapılmış her Bitcoin işleminin bir veritabanıdır..
 2. Patty’nin isteği, madenciler adı verilen özel düğümler tarafından şifrelenir ve diğer kullanıcıların işlem bilgileriyle karıştırılır. Bilgiler bir blok halinde gruplandırılmıştır. Not: Şifreleme, bilgileri bilgisayar koduyla gizlemek için kullanılan bir sistemdir.
 3. Madenciler artık Bitcoin protokolü tarafından tamamlanan bloğa verilen kod numarasını tahmin etmek için birbirleriyle yarışıyorlar..
 4. Blok bilgisi ağdaki tüm düğümlere yayınlanır. Düğümlerin yarısından fazlası bloğun geçerli olduğunu kabul ederse, blok zincirine eklenebilir..
 5. Selma, Patty’den 10 BTC alıyor.

Bu süreç her Bitcoin işleminde gerçekleşir ve oldukça uzun sürer. Ortalama Bitcoin işlem süresi yaklaşık 10-15 dakika ama bir saatten fazla sürebilir. Bu, daha önce bahsettiğim ölçeklenebilirlik sorunudur.

Bitcoin ağı yalnızca etrafta işleyebilir 3-7 saniye başına işlem (Tx / s). Ethereum’un Tx / s’leri bile yalnızca 20-30. Bunu bağlama oturtmak için, Visa gibi ödeme sağlayıcıları ortalama bir 2000 Tx / s ancak 24.000 Tx / s’ye kadar çıkabilir!

Bitcoin ve Ethereum gibi ağlar büyüdükçe yavaşlar! Unutmayın, her düğüm bir bloğun geçerli olup olmadığına karar verir. Ağda ne kadar çok düğüm varsa, bir karara varmak o kadar uzun sürer.

Peki, Zilliqa neyi farklı yapıyor? Bu sorunun cevabı parçalanmaktır…

Parçalama nedir?

Zilliqa ICO, ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için parçalamayı kullanmayı umuyor. Parçalama, Zilliqa ağını parça adı verilen düğüm gruplarına ayırmayı içerir. Her parça 600 düğümden oluşur. Parçalar, mini blok zinciri ağları gibi çalışır.

Parçalar, işlemleri grup olarak değil, birbirinden ayrı olarak işler. Bu, çok daha fazla işlemin işlenmesine izin verir. Aynı zamanda, ağın büyüdükçe işlemleri daha hızlı işleyeceği anlamına gelir. Ne kadar çok parça varsa, o kadar çok işlemi işleyebilirler.

Zilliqa işlendi 1.218 Ekim 2017’de kendi özel test ağında 3 parça (1.800 düğüm) kullanan Tx / s. 3.600 düğüm veya 6 parça kullanarak Zilliqa test ağı işlendi 2.488 Tx / s. Zilliqa’nın herkese açık test ağındaki işlem hızları biraz daha az etkileyici. Testnet v1.0 üzerinde çalışan 961 düğüme sahip ve biraz daha uzun bir işlem süresi üretiyor 100 Tx / s. Ancak, bu hala Bitcoin’den on kat daha hızlı!

Zilliqa ICO

Yani, parçalama işlemleri çok daha hızlı hale getirir ancak sistemin kendi sorunları vardır. Sonra, bu sorunların ne olduğunu ve Zilliqa’nın bunlarla nasıl başa çıktığını açıklayacağım.

Parçalama ile ilgili sorunlar

Parçalama ile ilgili temel sorun, bir blok zinciri düğüm gruplarına böldüğünüzde, üzerinde depolanan bilgileri de bölmenizdir. Her Bitcoin düğümünün tüm blok zincirini içerdiğini unutmayın. Bu, işlemleri gerçekleştirmek için başka herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir.

Parçalardaki düğümler yalnızca bazı blok zincirlerini içerir. Bu, ihtiyaç duydukları tüm bilgileri almak için diğer düğümlerle iletişim kurmaları gerektiği anlamına gelir. Bu, binlerce bilgisayardan oluşan bir ağda çok karmaşık hale gelebilir!

Bunu şöyle düşün. Bir kitap alın ve ikiye bölün. Patty ve Selma’ya birer yarısını verin. Artık Patty hikayenin yalnızca başlangıcını bilecek ve Selma da yalnızca sonunu bilecek. Hikayenin tamamını öğrenmek için Patty ve Selma’nın birbirleriyle konuşması gerekecek..

Bütün bir blok zincirini paylaşmak, bütün bir kütüphaneyi dağıtmaya, sayfaları Almanya’ya bırakmaya ve halktan onu tekrar bir araya getirmesini istemeye benziyor! Çok fazla enerji ve iletişim gerektirir, değil mi?

Zilliqa bu sorunu hibrit bir fikir birliği mekanizmasıyla çözüyor. Endişelenme, göründüğünden daha basit!

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Zilliqa Hibrit Konsensüs Mekanizması

Bir fikir birliği mekanizması, bir ağ tarafından anlaşmak için kullanılan bir sistemdir. Mutabakat anlaşma demektir ve mekanizma sistem demektir!

Zilliqa ICO

Bitcoin fikir birliği mekanizması, tüm düğümlerinin yarısından fazlasının bir işlemin gerçekleşmesi için anlaşmasını gerektirir. Zilliqa, anlaşmak için iki katmanlı fikir birliği mekanizması kullanır. Hibrit kelimesinin anlamı budur. Katmanlar:

 1. Parça katmanı: Tüm bilgi blokları parça düzeyinde işlenmez. Parçalar yalnızca mikro blok adı verilen blok parçalarını işler. Parça katmanındaki düğümlerin, diğer parçalarla iletişim kurmalarına gerek kalmaması için yalnızca az miktarda bilgiye erişmeleri gerekir..
 2. DS katmanı: Rastgele seçilen küçük bir düğüm grubu, DS komitesi adı verilen bir grup oluşturur. Grup daha sonra makro blokları bütün bir blok halinde birleştirir ve geçerli olup olmadığı konusunda bir anlaşmaya varır. Bu düğümlerin tüm blok zincirine erişimi vardır, böylece her blok için son bir karar verebilirler..

Bir ağ, bu mekanizmayı kullanarak fikir birliğine ulaştığında, bir çatallaşmaya yol açan düğümler arasında bir anlaşmazlık olamaz. Buna kesinlik denir ve ağın işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Bu şekilde fikir birliğine ulaşmak, Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri tarafından kullanılan sistemlerden daha az bilgisayar gücü kullanır..

Not: Kriptoda çatal, bir veya daha fazla bloğun geçerliliği konusunda düğümler arasındaki anlaşmazlıktır. Sert çatal adı verilen yeni blok zincirlerinin oluşmasına yol açabilir..

Artık Zilliqa’nın çok özel bir teknolojiye sahip olduğunu biliyorsunuz. Ama onu kim kullanacak ve ne için kullanacak??

Zilliqa Nasıl Kullanılabilir??

Zilliqa ICO’dan beri kripto topluluğu, Zilliqa ağının sunduğu hizmetleri sağlayıp sağlamayacağını görmek için bekliyor. Ama Zilliqa’yı kullanmaktan en çok kim yararlanacak? Zilliqa herkese açık bir blok zinciridir, böylece herkes kullanabilir. Bununla birlikte, platform daha çok yüksek hacimli akıllı sözleşmeler ve dApp’ler geliştirmek isteyen kullanıcılara hitap edecek..

Not: Akıllı sözleşme, bir işlemin gerçekleşmesi için karşılanması gereken bir dizi koşuldur. Bir dApp, merkezi olmayan bir uygulamadır. DApp’ler, blok zincirleri üzerine inşa edildikleri için merkezi sunuculara ihtiyaç duymazlar.

Başarılı bir şekilde çalışması için yüksek işlem hızları gerektiren akıllı sözleşmeleri ve dApp’leri destekleyebilecek bir platform için pazarda bir boşluk var. Zilliqa ana ağı yayına girdiğinde, Facebook veya Twitter’a benzer büyük bir sosyal medya dApp’ına ev sahipliği yapabilir. Ayrıca reklam kampanyalarını ve ödeme işleme hizmetlerini destekleme potansiyeline sahiptir..

Platform, Zilliqa ICO’nun kanıtladığı gibi büyük bir potansiyele sahip. İşlem hızı testleri, daha fazla insanı heyecanlandırdı ve geliştirme topluluğunun dikkatini çekti. Zilliqa blockchain piyasaya çıktığında çok meşgul olabilir!

Kullanıcıların yeni platformlarla ilgili en önemli endişelerinden biri güvenliktir. Peki, Zilliqa güvenlik konusunda ne yapıyor??

Zilliqa Güvenli mi?

Blok zincirleri, Google veya Visa gibi merkezi veri depolama kullanan ağlarla karşılaştırıldığında çok güvenlidir. Bir blok zinciri binlerce sistemden oluşur. Bir blok zincirini hacklemek için üzerindeki düğümlerin yarısından fazlasını kontrol etmeniz gerekir..

Zilliqa’nın iki benzersiz güvenlik özelliği vardır:

 1. Karma fikir birliği mekanizması (HCM): Zilliqa’nın HCM’sinin ilk katmanı, düğümlerin kimliğini doğrular. Bu, Sybil saldırılarının gerçekleşmesini durdurur. Not: Sybil saldırısı, bir bilgisayar korsanının bir ağın kontrolünü ele geçirmek veya geçersiz işlemler göndermek için çok sayıda farklı düğüm oluşturduğu yerdir..

  HCM’nin ikinci katmanı, işlemin kesinliğini verir, böylece ağda hiçbir sabit çatal kalmaz.

 2. Scilla: Zilliqa’nın kodlama dili Scilla’dır. Scilla, geliştiricilerin yalnızca Zilliqa ağında güvenle çalışacak yazılımlar oluşturmasına izin verir. Kullanıcılar, onu kullanarak yazılan akıllı sözleşmelere güvenebilir.

Genel olarak, Zilliqa güvenli bir platformdur, ancak hala geliştirilmekte olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, henüz güvenli bir şekilde yapamayacağı bazı şeyler olduğu anlamına gelir. Platformun kötüye kullanılmasını önlemek için iyileştirmeler yapılması gerekiyor.

Nasıl Kötüye Kullanılabilir??

Zilliqa şu anda akıllı bir yüklenici dApp’sinin yalnızca en basit kısımlarını çalıştırabilir. Akıllı sözleşmelerin tamamını yürütmek, parçalar arasında büyük miktarda iletişim gerektirir..

Zilliqa, parçalama kullanarak tüm akıllı sözleşmeleri işlemeye çalıştıysa, sözleşmeler farklı parçalarda farklı durumlarda olabilir. Bu, bilgisayar korsanlarının blok zincirini değiştirmesine izin verebilir. Platform tam potansiyeline ulaşacaksa, bu tür sorunları lansmandan önce çözmesi gerekecektir..

Bu, tüm kripto para birimlerinin karşılaştığı bir zorluktur. Platformlar, ağlarını saldırı riskine sokmadan olabildiğince çok özelliği dahil etmek ister. Kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde ölçeklenip ölçeklenemeyeceği, önümüzdeki birkaç yıl boyunca tüm pazar için çok önemli olacak.

Peki, Zilliqa hakkında ne düşünüyorsun? Testi geçti mi? Hadi bulalım…

Zilliqa: Artıları ve Eksileri

başparmak havaya PRO’lar

Harika yeni bir teknolojiye sahip: Zilliqa, parçalama teknolojisini kullanan ilk platformdur. Bu, onu piyasanın geri kalanının önüne koyar. Ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için tasarlanmış tamamen yeni bir blok zinciri türüdür. Zilliqa gibi üçüncü nesil platformlar, kripto para biriminin geleceğinde büyük kazananlar olabilir.

Güçlü bir topluluğa sahiptir: Platformun çok sayıda hayranı var. Zilliqa ICO’su yalnızca çok fazla talep olduğu için gerçekleşti. Zilliqa ICO ayrıca, kripto topluluğunun blockchain teknolojisinin gelişiminin bir sonraki aşamasına geçtiğini görmeye hazır olduğunu gösteriyor..

başparmak aşağı Eksileri

Deneyimsiz bir ekibi var: Zilliqa’nın yaratıcıları iş adamı değil akademisyendir. Zilliqa’nın teknolojisi pazarın geri kalanının önünde ama işi değil. OmiseGo gibi diğer platformlar, gerçek dünya kuruluşlarıyla çok daha güçlü bağlara sahiptir. Zilliqa’nın en büyük kripto para birimleri arasında yer almak istiyorsa yapacak ciddi işleri var..

Hala geliştiriliyor: Mainnet lansmanı sözde 2018’in ortasında olacak, ancak şimdi Eylül’den önce piyasaya sürülmeyecek gibi görünüyor. Zilliqa’nın lansmanına kadar ne tür bir gerçek dünya değerine sahip olacağını söylemek neredeyse imkansız. Ancak o zaman ne tür akıllı sözleşmeleri ve dApp’leri hangi hızlarda destekleyebileceğini öğreneceğiz. Zilliqa geliştirme aşamasında ne kadar uzun süre kalırsa, diğer platformların yetişme şansı o kadar artar. Örneğin, Ethereum şu anda ölçeklenebilirlik çözümü üzerinde çalışıyor!

İşte orada! Zilliqa’ya yeni başlayanlar için tam rehberim. Sizi son birkaç düşünceyle baş başa bırakacağım…

Son düşünceler

Zilliqa heyecan verici yeni bir kripto para birimidir ve artık onu çoğu insandan daha iyi anlıyorsunuz. Nereden geldiğini ve neler yapabileceğini biliyorsun. Zilliqa ICO’sunu ve parçalamanın gücünü de biliyorsunuz.

2018, Zilliqa için büyük bir yıl olacak. Kripto topluluğu, platformun potansiyel olarak neler yapabileceği hakkında çok şey duydu, ancak şimdi kanıtı görmek istiyoruz.!

Zilliqa ana ağı başladığında, ölçeklenebilirlik ve işlem hızları ile ilgili tüm sorular yanıtlanacaktır. Zilliqa ICO’nun heyecanı ödüllendirilecek mi? Tahminin benimki kadar iyi. Önümüzdeki birkaç ay içinde kriptoda çok şey olabilir!

Üçüncü nesil kripto para birimi Zilliqa gibi platformlar tarafından yönetiliyor ve bizi nereye götüreceklerini görmek için sabırsızlanıyorum!

Sen nasılsın? Zilliqa için heyecanlı mısınız? Veya hakkında yazmam gerektiğini düşündüğünüz başka bir üçüncü nesil blok zinciri projesi var mı??

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me