Bu makale, en popüler iki blok zinciri platformunu – Hyperledger Fabric ve Ethereum’u, bu iki platformun temel kavramları ile karşılaştırmaktadır.. 

Blockchain teknolojisine olan ihtiyaç artmaya devam ediyor ve platformların çoğu ana akım haline geliyor. Bunların arasında, şirketler blok zinciri çözümlerine gitmeye her zamankinden daha fazla hevesliler ve buna önemli miktarda kaynak koymaya istekliler. Hyperledger Fabric ve Ethereum gibi platformlar zaten her gün manşetlere çıkıyor. Bu nedenle Hyperledger Fabric ile Ethereum karşılaştırmasını ele almamız gerekiyor.

Bu platformların her ikisi de benzersiz yapılarıyla oldukça ünlüdür. Dahası, her ikisi de iş modellerimizin yolunu değiştirebilecek veya yeniden şekillendirebilecek birçok özellik sunuyor. Ama karşılaştırmada nasıl yapıyorlar? Biri diğerini geçebilir mi? Bunu ancak bu Hyperledger Fabric vs Ethereum kılavuzunda bulabiliriz.

Öyleyse, Hyperledger Fabric vs Ethereum kılavuzuna başlayalım!

Kaydol Şimdi: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu


Hyperledger Fabric nedir?

Her şeyden önce, temel girişleriyle başlayalım. Kurumsal blok zinciri alanında yeni başlayan biriyseniz, bu ikisinin ne olduğuna dair sağlam bir fikir edinebileceğiniz için bu bölümü okumak en iyisidir. Her şeyden önce, Hyperledger 2015’te yolculuğuna başladı.

O zamanlar, blockchain teknolojisi zaten büyük oyuncuların dikkatini çekmeye başladı. Ancak, kurumsal kullanım durumlarına uygun herhangi bir platform yoktu.

Hyperledger’a girin. Her neyse, topluluğun büyümesine ve sahip olduğu tam potansiyele ulaşmasına yardımcı olmak için mükemmel bir zamandı..

Hyperledger Fabric, şemsiye şirketi Hyperledger blockchain’in popüler projelerinden biridir. Diğer birçok proje ve çerçeve de var. Ancak Hyperledger Fabric, yayınlanır yayınlanmaz herkesin dikkatini çekti. Linux vakfı, IBM ile birlikte, Kumaş çerçeve.

Diğer tüm platformlar gibi, tüm kullanıcıların işlem sürecinde yer almasına yardımcı olan defterler, akıllı sözleşmeler, protokoller ile birlikte gelir..

Ancak, Hyperledger Fabric mimarisi ile diğer blok zinciri mimarisi arasında önemli bir fark vardır. Temel olarak, Hyperledger Fabric mimarisi izinlidir ve özeldir. Dolayısıyla, herhangi bir kullanıcının ağa erişmesine izin vermez.

Hyperledger Fabric mimarisinde, ağın bir üyesi olmanız gerekir ve o zamana kadar sisteme erişebilirsiniz..

İşletmelere Uygun

Gördüğünüz gibi, herhangi bir kurumsal şirket için mükemmel bir çözüm. İşletmelerin mahremiyetlerine ihtiyacı vardır ve bunu yapmak için halka açık platformlara güvenemezler. Neden? Çünkü kurumsal şirketlerde, pazardaki rekabeti için sergileyebilecekleri çok hassas bilgiler var. Hiçbir şekilde faydalı olmayacak.

Bu nedenle, arkalarına sahip olan Hyperledger Fabric mimarisi, teknolojinin tüm avantajlarından yararlanmalarına ve bütünlüklerini korumalarına gerçekten yardımcı olabilir..

Gerçekte, Hyperledger Fabric fikir birliği aslında esnek bir modeldir. Ek olarak, çok çeşitli fikir birliği algoritmaları, takılabilir seçenekler, çoklu defter formatları ve çok daha fazlasıyla birlikte gelir. Gördüğünüz gibi, bu platformu büyük ölçüde özelleştirebilirsiniz..

Bu nedenle, her tür endüstri için blockchain çözümleri uygulamak çok etkilidir.

Hyperledger Fabric mimarisinin bir başka harika özelliği, özel işlem seçenekleri sunabilen ayrı kanallar oluşturmanıza izin vermesidir. Uygun erişim düzeyi olmadan buna erişemezsiniz.

Hyperledger Fabric’in Faydaları

Teknolojinin bazı temel faydaları vardır. Göre onların belgeleri, bu teknoloji, işletmelerin her gün aldığı trafik yükünü fazlasıyla kaldırabilecek kapasitededir. Bu nedenle, açık kaynak, modüler tasarım, yüksek verimlilik, uygulamalar ve kaliteli kod gibi özellikler onu daha da kazançlı hale getirir..

Bakalım bunlar ne –

Açık kaynak

Fabric’in en iyi yanı, platformun açık kaynaklı olmasıdır. Bu, platformu herkesin kendi şirketine fayda sağlamak için kullanabileceği anlamına gelir. Dahası, projelerinizde kullanmak için herhangi bir para talep etmezler. Dolayısıyla, şirket içi harika bir geliştirici ekibiniz varsa, bunun etrafında kolayca bir platform oluşturabilirsiniz ve bunun için Hyperledger’a ödeme yapmanız gerekmez..

Bununla birlikte, çoğu durumda olduğu gibi, işletmelerin daha fazla özelliğe ihtiyacı vardır veya sadece kendi sektörleri için uygun hale getirilmesine ihtiyaç duymaktadır..

Bu nedenle, yalnızca kaynak koduna ulaşmak yeterli değildir. Gerçekte nasıl çalıştığını anlayabilen ve üzerine kod yazabilecek becerilere sahip geliştiricilerinize ihtiyacınız olacak.

Dahası, bu algoritmaların bilgilerinizi korumak için yeterli olup olmadığını anlamak için Hyperledger Fabric fikir birliğinin nasıl çalıştığını anlamaları da gerekir..

Hyperledger Fabric fikir birliğine dayanarak, istediğiniz herhangi bir özelliği ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz..

Geniş Kapsamlı Endüstri için Uygun

Fabric’in en iyi yanı, şu anda hemen hemen her tür sektöre uygun olmasıdır. Bu nedenle, hangi sektörden olursanız olun, Hyperledger Fabric projesinin kesinlikle size bu konuda yardımcı olabileceği anlamına gelir..

Her neyse, sağlık hizmetleri, tedarik zinciri, sigorta, medya, siber güvenlik, IoT, bankacılık, hükümet, emlak ve diğerleri gibi endüstriler zaten kullanıyor..

Dahası, birçok Fabric projesi size platformun ne kadar hızlı popülerlik kazandığını gösterebilir. Platform izinli olduğu için her türlü ortamda kullanmak oldukça kolaydır.

Kalite Kodu

Hyperledger Fabric projesi gerçekten bir dizi kaliteli kodla birlikte gelir. Her yeni ilavede, piyasadaki en yüksek kaliteye sahip olduklarından emin olurlar. Ama bunu nasıl yapıyorlar? Her fırlatmadan önce, güvenlik endişeleri için kodlarını dikkatlice inceleme eğilimindedirler. Dahası, kodlamaları üzerinde de güçlü testler yapıyorlar..

Yaptığı şey, bilgisayar korsanlarına sistemi hackleme seçeneği sunabilecek endişelerden kurtulmaktır. Bir diğer harika özellik ise Kumaşın kaliteyi niceliğe tercih etmesidir. Ayrıca, kod, açık kaynaklı topluluk geliştiricilerinin herhangi bir hataya kolayca işaret edebilmesidir ve ayrıca bunları hızlı bir şekilde düzeltebilirler..

Böylece, her seferinde mükemmel platforma sahip olduğunuzu her zaman hayal edebilirsiniz..

Daha Yüksek Verimlilik

Belgelerine göre, teknoloji diğer blok zincirlerine kıyasla nasıl daha fazla verimlilik sunduğuyla övünüyor..

Gerçekte, teknolojinin mimarisi, ona verimlilikte büyük bir artış sağlayan şeydir. Dahası, sistem içindeki tüm düğüm farklı atamalarla birlikte gelir. Bu nedenle, işlem süreçlerini diğer sipariş süreçlerinden ayırmak, zamanında yapılmasına gerçekten yardımcı olur.

Ve böylece, platformu aynı anda yavaşlatmadan işlemleri işlemek için Hyperledger Fabric konsensüsünü kullanabilirler. Her neyse, tüm düğümlerin işlemleri yürütecek brülörü yok. Böylece, ağdaki diğer faydaları gerçekleştirmek için kaynaklarını kullanabilirler..

Modüler tasarım

Bu, Hyperledger Fabric projesinin açık ara en çekici özelliğidir. Tamamen modülerdir. Bununla sistemde dilediğiniz kadar özelliği kullanabileceğinizi kastediyoruz. Böylece, Hyperledger Fabric fikir birliğini, defter türlerini değiştirebilir, belirteçler ekleyebilir, diğer işlevleri ekleyebilir, vb. Tek yapmanız gereken, onu takıp kullanmaya başlamaktır..

Örneğin, işlemler için bir, kimlik için bir vb. Gibi birden çok nedenle birden çok fikir birliğine sahip olabilirsiniz..

Ethereum nedir?

Ethereum’un belgelerine göre, tüm merkezi olmayan uygulamalar için küresel ve açık kaynaklı bir platformdur. Gerçekte, Ethereum’da onu dijital değeri kontrol edecek şekilde programlayabilir ve dünyanın her yerinden çalıştırabilirsiniz. Dahası, programladığınız şeyleri tam olarak gerçekleştirecektir..

Her şeyden önce, Ethereum bir kamu malı Bitcoin platformunun patlamasından hemen sonra. Dahası, Ethereum mimarisi 2015 yılında aktif hale geldi. Vitalik Buterin, platformun kurucusu ve çekirdek programcısıdır. Ethereum’un Vitalik Buterin’in kim olduğunu öğrenmek için bu makaleye göz atın.

Bunu, blockchain teknolojisinin programlanabilir bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, teknolojinin iskeletine sahip olduğunuzu ve bunda istediğiniz kadar değişiklik yapabileceğinizi hayal edin. Yani, yapmanız gereken tek şey işlevleri eklemek, güvenlik protokollerinizi, kriptograflarınızı katmanlaştırmak ve tamamen işleyen bir çözümü tamamen kendinize almaktır..

Bu nedenle, Ethereum mimarisi iskeletinin üzerine inşa edilmiş çok sayıda merkezi uygulama var..

Ancak, halka açık bir platformdur. Sonuç olarak, bu teknolojiyi en başından kullanmaya istekli olan işletmeler. Neden olsa? Bunun nedeni, gizliliğe ihtiyaçları olduğu ve bunu muhtemelen sunamayacağı için.

Ethereum fikir birliği mekanizması, Proof of Work algoritmasının yükseltilmiş bir sürümünü kullanır. Gerçekte, Ethereum fikir birliği mekanizması oldukça sağlam ve etkilidir. Ancak sorun, çok fazla kaynak kullanması ve yavaşlayabilmesidir..

Bu nihai Ethereum kılavuzunda buradan daha fazla bilgi edinin.

O nasıl çalışır?

Ethereum ve Hyperledger Fabric karşılaştırması uğruna, Ethereum’un gerçekte çalıştığını bilmelisiniz. İşlemlerin büyük bir kısmı, Turing-eksiksiz bir yazılım olan Ethereum Sanal Makinesi’nden (EVM) geçer. Temel olarak yaptığı şey, dağıtılmış bir cihaz ağı içinde belirli komut dosyalarını yürütmesidir..

Dahası, akıllı sözleşmelerin yürütülmesine de izin verir ve DAO’dan (DAO nedir) akıllı sözleşme düzenlemelerine kadar her şeyi depolar. Gerçekte, Ethereum mimarisi, geliştiricilerin bunun üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturmalarına izin veriyor. İşte bu nedenle birçok kuruluş, oyun, dağıtılmış kayıt defteri ve diğer pek çok harika uygulama elde edersiniz..

Teknik incelemelerine göre, Ethereum mimarisi şunları sunuyor:

Basitlik

Ethereum mimarisi, platformlarında basitlik sunuyor. Bu nedenle, zaman maliyetindeki yetersizlikler veya veri depolamayla birlikte gelse bile tüm protokolleri verimlidir..

Evrensellik

Dahili Turing eksiksiz komut dosyası, dünyanın her yerinden geliştiricilerin her tür işlem için akıllı kişiler programlamasına yardımcı olabilir. Bu onun evrenselliğini teşvik ediyor.

Modülerlik

Ek olarak, Ethereum protokolü modüler bir aşamadadır. Olduğu gibi, işlevleri ayırabilir ve istediğiniz diğer işlevleri ekleyebilirsiniz..

Çeviklik

Tüm Ethereum protokolleri, uymanız gereken bazı bağlayıcı kurallar değildir. Dahası, şirket protokollerini iyileştirmek ve ölçeklenebilir olmalarını sağlamak için birçok yol sunuyor..

Ayrımcılık Yapmama

Herhangi bir kullanıcının işlemlere katılmasını kısıtlamaz. Sonuç olarak, herkes blockchain’in tüm avantajlarından yararlanmaya davetlidir..

Ethereum’un Faydaları

Ethereum Platformu ile birlikte gelen belirli faydalar vardır. Bakalım ne olduklarını –

  • Değişmezlik: Defterde herhangi bir değişiklik yapamayacağınız açıktır. Bu nedenle, herkese açık bir alan olsa bile herhangi bir üçüncü taraf buna erişemeyecek.
  • Yolsuzluk Kanıt: Hiç kimse farkına varmadan sistemde bozucu faaliyetlerde bulunamaz. Herhangi biri herhangi bir belgeyi değiştirmeye çalışırsa, sistem uyarılar alır ve tüm kullanıcılar da bununla ilgili uyarılar alır..
  • Güvenlik: Gerçekte, Ethereum açık halka açık platformu olarak çok fazla güvenlik ile birlikte gelir, her şey şeffaftır. Ve bu şeffaflık, her bir kullanıcı için bir güvenlik katmanı ekler. Ayrıca, çeşitli kriptografi biçimleri ve çok daha fazlası gibi birçok taktik sunar..
  • Hayır Arıza süresi: Ethereum ağında çalışan her şeyin kesinti süresi olmayacak. Böylece uygulamalar, akıllı kişiler, işlemler herhangi bir sorunla karşılaşmaz ve her zaman herkes tarafından kullanılabilir..

Hyperledger Fabric vs Ethereum: Head-to-Head Battle

Gördüğünüz gibi, her iki platform da kendi alanlarında harika bir iş çıkarıyor. Ancak ikisi de blok zinciri platformlarıdır. Öyleyse, ortak özellikler için gerçekten nasıl platform oluşturabileceklerini düşünüyorsunuz? Şimdi Hyperledger Fabric ve Ethereum’a bakalım.

Daha çekici hale getirmek için, her bir özelliği ve her platformun Hyperledger Fabric ile Ethereum karşılaştırmasında bu özellikte nasıl performans gösterdiğini açıklıyoruz..

Defter Tipi

Öncelikle muhasebe türü ile başlayalım. Her iki platform arasında kesin bir fark göreceksiniz. Gerçekte, Hyperledger Fabric aslında izinli bir platformdur. Bu, halkın gözü için olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, temelde işletmeler için uygundur ve ihtiyaç duydukları gizliliği sağlayabilir.

Böylece, sisteme kimin girip kimin giremeyeceğini seçmek için üyelik düzenlemeleri gelir. Dahası, platforma kimin girebileceğine şirketin kendisi karar verecek.

Öte yandan, Ethereum halka açık bir platformdur. Yani, orada hiçbir mahremiyet yoktur. Sistemdeki kullanıcıların ağa erişmek için herhangi bir üyelik kuralını geçmesi gerekmeyecek. Bu nedenle, tamamen işletmeler için uygun değildir.

Bu Hyperledger Fabric ile Ethereum karşılaştırmasında bir sonraki özelliğe geçelim.

Yönetim

Linux Foundation, Hyperledger Fabric’in arkasındaki yönetici varlıktır. Bununla birlikte, IBM’den de büyük bir katkı aldılar. Yani, büyük bir başarıya ulaşan muazzam bir ortak çalışmanın ürünü diyebilirsiniz. Her neyse, bazılarınız bunu IBM blockchain olarak bile biliyor olabilirsiniz. Ancak ikisi de aynı platformlarda.

Öte yandan, Ethereum geliştiricileri, Ethereum platformunun yönetici varlığının arkasında. Vitalik Buterin, Ethereum’un ana programcısı ve kurucusudur. Gördüğünüz gibi, platform diğer şirketler arasındaki bir ortak çalışmanın ürünü değil, daha çok kurum içi bir geliştirmedir..

Bu Hyperledger Fabric ile Ethereum karşılaştırmasında bir sonraki özelliğe geçelim.

Sektör Odaklılık

Bu Hyperledger Fabric ve Ethereum karşılaştırma özelliğinde birçok benzerlik bulacaksınız. Gerçekte, Hyperledger Fabric projesi, sektörler arası gelişim için uygundur. Bunun anlamı ne? Bu, onu her türlü endüstride kullanabileceğiniz anlamına gelir. Pratik olarak, şirket her türlü senaryoda kullanabileceğiniz bu platformu geliştirdi..

Pratik olarak, uzmanlar ilk önce blockchain’in yalnızca finans sektörü için uygun olduğuna inanıyordu. Ama çok daha fazlası olabilir. Öte yandan Ethereum, sektörler arası gelişime de odaklanıyor. Ancak onu işletmenin internet ağ sistemi olarak kullanmaktan ziyade halka açık olarak. Şirketler, müşterileri için bir platform sunmak için kullanabilir.

Bununla birlikte, yeni Enterprise Ethereum daha çok kurumsal merkezli uygulamalara adanmıştır..

Bu Hyperledger Fabric ile Ethereum karşılaştırmasında bir sonraki özelliğe göz atalım..

Çıktı

Hyperledger Fabric ve Ethereum karşılaştırmasında daha fazla ayrıntıya girmenin zamanı geldi. Her iki teknoloji de hızlı olma ve saniyede çok fazla işlem sunma konusunda tekneler. Ancak, Hyperledger Fabric bu turu kazanır. Gerçekte, birlikte gelir > 2000 tps. Bu nedenle, her saniye 2000’den fazla işlem gerçekleştirmesini bekleyebilirsiniz..

Dahası, Fabric bu puanı elde edebilir çünkü paralel işlemler sunar ve kullanıcının sistemde olmasını sınırlar, bu nedenle yavaşlamaz. Öte yandan, Ethereum az sayıda düğüm ile çok sayıda işlemi gerçekleştirebilir. Ancak kamuya açık bir alan olduğu için yavaşlar ve artık 20 tps’ye yakın bir şey sunabilir. Bu, bu ikisi arasında büyük bir fark.

Bu Hyperledger Fabric ile Ethereum karşılaştırmasında bir sonraki özelliğe geçelim.

Kripto para

Hyperledger Fabric ile Ethereum arasındaki başka bir büyük fark. Gerçekte, platform Fabric’in sistemde herhangi bir yerel jetonu veya kripto para birimi yoktur. Dolayısıyla, platformları kullanmak için kripto para birimine sahip olmanız gerekmeyecek. Bununla birlikte, bir şirketin token tabanlı bir sisteme ihtiyacı varsa, onu kolayca ekleyebilirler. Bu nedenle, herhangi bir yerel para birimi kullanmaya zorlanmayacaklar. Bu çok büyük bir avantaj.

Öte yandan, Ethereum, Ether adı verilen yerel bir kripto para birimiyle birlikte gelir (Ether nedir?). Dahası, sistemdeki işlemleri yapmanız gereken sistemde Gas adı verilen başka bir jeton türü vardır. Sorun, Gazın fiyatı değişmeye devam ediyor ve daha fazla kullanıcıyla birlikte büyük bir yük haline gelebiliyor..

Bu Hyperledger Fabric ile Ethereum karşılaştırmasında bir sonraki özelliğe göz atalım..

Konsensüs Mekanizması

Her iki teknolojinin de fikir birliği mekanizması farklıdır. Gerçekte, Hyperledger Fabric projesi, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok fikir birliği mekanizması sunar. Her neyse, yerel olarak Kafka fikir birliği algoritmasını kullanır. Ancak karışımda Solo ve Raft protokolleri de var. Dahası, Solo temelde geliştiriciler için daha uygundur ve Raft çökme-hata toleransıdır..

Öte yandan, Ethereum fikir birliği mekanizması Proof of Work algoritmasının yükseltilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Gerçekte, Ethereum fikir birliği mekanizması oldukça sağlam ve etkilidir. Ancak sorun şu ki, çok fazla kaynak kullanması ve yavaşlayabilmesi.

Ancak, Ethereum fikir birliği mekanizması PoW, Raft protokolünden biraz daha üstündür..

Bu Ethereum ve Hyperledger Fabric karşılaştırmasında bir sonraki özelliğe geçelim.

Akıllı Sözleşmeler

Bunda Ethereum ilk olarak akıllı sözleşmeler kavramını ortaya attı. Aslında, taraflar arasındaki herhangi bir sözleşmenin sürecini otomatikleştirebilen, eyleme geçirilebilir bir sözleşme sistemidir. Dahası, Ethereum’daki akıllı sözleşme oldukça verimli ve çok kısa sürede popüler hale geldi..

Öte yandan, Hyperledger Fabric de akıllı sözleşmeler sunar, ancak burada Chaincode olarak bilinir. Temel olarak, teknolojinin iş mantığıdır ve Ethereum akıllı sözleşmelerine kıyasla biraz farklı bir süreci takip eder. Bununla birlikte, her iki teknoloji de bu özelliği sunuyor.

Bu Ethereum ile Hyperledger Fabric karşılaştırmasında bir sonraki özelliğe göz atalım..

Akıllı Sözleşme Dili

Ardından, Ethereum ve Hyperledger Fabric için akıllı sözleşmeler için farklı kodlama dilleri elde edeceksiniz. Gerçekte, Ethereum sistemdeki akıllı sözleşmeleri kodlamak için Solidity’yi kullanıyor. Her neyse, Solidity nispeten yenidir ve diğer popüler programlama dillerine kıyasla oldukça kolaydır..

Öte yandan, Hyperledger Fabric, akıllı sözleşmelerin sürümleri için Golang, Java ve NodeJS’yi sunuyor. Dolayısıyla, kodlardan herhangi birini biliyorsanız, kolayca akıllı bir sözleşme mekanizması geliştirebilirsiniz. Java, geliştiriciler için çok daha kolay hale getiren popüler bir programlama dilidir.

Bu Hyperledger Fabric ile Ethereum karşılaştırmasında bir sonraki özelliğe geçelim.

Başvuru Türü

Bu, Ethereum ve Hyperledger Fabric karşılaştırmasının son niteliğidir. Her neyse, her iki taraf da gerçek dünyada çok çeşitli uygulamalar için uygundur. Gerçekte, Ethereum çoğunlukla merkezi olmayan uygulamalar için popülerdir ve bu yüzden Ethereum’un üstünde binlerce uygulama vardır..

Hyperledger Fabric projesi ise oldukça yenidir ve merkezi olmayan uygulamalara da sahiptir, ancak Ethereum kadar geniş değildir. Bununla birlikte, Hyperledger, Ethereum’a kıyasla gerçek dünyadaki kurumsal sınıf uygulamalarda üstündür..

Ethereum ve Hyperledger Fabric: Karşılaştırma Tablosu

 EthereumHyperledger Kumaş
Defter Tipi İzinsiz İzin verildi
Sektör odaklı Sektörler Arası Sektörler Arası
Yönetim Ethereum geliştiricileri Linux Vakfı
Kripto para Eter (ETH) Yok
Konsensüs Mekanizması

İş Kanıtı (PoW)

Takılabilir Mekanizma
Çıktı ~ 20 tps > 2000 tps
Akıllı Sözleşme
Akıllı Sözleşme Dili Sağlamlık NodeJS veya Golang veya Java
Başvuru Türü Geniş kapsamlı Geniş kapsamlı

Ethereum vs Hyperledger Fabric: Son Düşünceler

Sonuç olarak, Ethereum ve Hyperledger Fabric, pazardaki iki benzersiz blok zinciri platformudur. Ek olarak, her ikisi de günümüzde merkezi sistemin uğraştığı birçok sorunu çözebilir..

Ethereum’un ticari kullanım durumları için uygun olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu tamamen doğru değil. Ethereum, Ethereum Alliance kuruluşu altında kendi teknolojisinin Enterprise Ethereum adlı özel bir sürümüne sahiptir. Burada, Hyperledger gibi, birçok şirket bir araya gelir ve olası çözümler üzerinde çalışır..

Aslında, Hyperledger ve EEA, yalnızca işletmelerin iyiliği için bir dizi çözüm üzerinde işbirliği yapıyor. Gördüğünüz gibi, her iki platform da harika seçenekler. Bu nedenle, orada en iyisini seçmek size kalmıştır.

Blok zincirinin temel kavramlarını daha iyi anlamak için, tıpkı bunun gibi, ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me