Blockchain a scentralizowany: który z nich jest najlepszy?

W dzisiejszych czasach dzieje się dużo szumu związanego z Blockchains i wydaje się, że ludzie nie mają go dość. Blockchain to rozległy temat, którym trzeba się zająć i dlatego od czasu do czasu możesz się zdezorientować, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na jego temat. Wiele osób często myli łańcuchy bloków ze scentralizowanym systemem baz danych i nie zna podstawowych różnic między nimi. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się bliżej Blockchain i scentralizowanej bazie danych, aby wyjaśnić wszystkie nieporozumienia.

Zabierzmy się za to, dobrze?

Blockchain a scentralizowany: Jaka jest najlepsza rozmowa?

Blockchain to nowy projekt systemu bazodanowego, który całkowicie eliminuje procedurę centralizacji. Możesz zarządzać bazą danych bez żadnej centralnej administracji. W ten sposób możesz udostępniać lub aktualizować dane bezpośrednio innej osobie.

To całkowicie różni się od oryginalnego systemu baz danych NoSQL lub SQL, ponieważ są one głównie kontrolowane przez centralne źródło.

Pod wieloma względami łańcuchy bloków zapewniają większe bezpieczeństwo niż standardowe scentralizowane bazy danych, takie jak banki, ale brakuje im również niektórych innych aspektów!

Możesz przechowywać, a nawet dokonywać transakcji w tym systemie bez żadnych problemów, tak jak w systemie scentralizowanym.

Ale zanim wykonamy ostateczne wezwanie, zobaczmy, jak dobrze radzą sobie w różnych sektorach.

Blockchain vs scentralizowany: analiza wydajności

  1. Strony trzecie: Blockchain wygrywa

Główną atrakcyjną cechą blockchain jest brak centralnej administracji. Umożliwi Ci to bezpośrednie dokonywanie transakcji. Ale jak?

To naprawdę całkiem proste. Transakcje dokonywane w systemie blockchain wymagają autoryzacji i ważnego dowodu. Te dwa terminy zapewniają bezpieczeństwo transakcji, w przeciwieństwie do systemów scentralizowanych.

Węzły używane w blockchain zweryfikują Twoje transakcje i przetworzą płatność, będąc zawsze ze sobą zsynchronizowaną.

Zwykle zawartość standardowych baz danych jest przechowywana w jakimś systemie komputerowym, na którym można łatwo nią manipulować. W rezultacie będziesz musiał polegać na systemie bez względu na wszystko, ostatecznie kontrolując ciebie.

Blockchainy pozbywają się tych systemów i zabezpieczają dane za pomocą kryptografii wyższej klasy.


Tak więc po napisaniu kodu nikt nie może go zmodyfikować w żaden sposób. Całkiem fajnie, prawda?

  1. Złożoność: scentralizowana baza danych wygrywa

Każdy węzeł w systemie działa niezależnie w systemie blockchain. Węzły mogą to zrobić, ponieważ mają pełny dostęp do bazy danych. Tak więc, jeśli zajdą jakiekolwiek zmiany, wszyscy odpowiednio zaktualizują swoją księgę.

Jednak w przypadku transakcji finansowej pełna przejrzystość nie byłaby najlepszym rozwiązaniem.

Standardowe scentralizowane systemy baz danych pozwalają uniknąć tego rodzaju problemów, ograniczając swobodę użytkownika. Może to być zarówno dobra, jak i zła strategia. Scentralizowana baza danych ma opcję odczytu lub zapisu dowolnych danych, ale z drugiej strony blockchain pozwala tylko na zapisywanie tylko opcji.

Dlatego blockchain musi dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń, aby poradzić sobie z tym problemem. Ponownie, użycie kilku adresów blockchain i kryptografii sprawia, że ​​ta procedura jest jeszcze bardziej skomplikowana niż zwykle.

Jednak w ten sposób może to być znacznie bezpieczniejsza procedura.

  1. Solidność: Blockchain wygrywa tutaj

Jako cały system, łańcuch bloków ma wyższy poziom tolerancji dla dowolnej liczby błędów. Wszystkie węzły są tutaj niezależne, co umożliwia zarządzanie dowolną ilością strat. Nawet jeśli węzeł lub kilka węzłów ulegnie awarii, inne węzły zaktualizują księgę i mogą działać bez żadnych problemów.

Ten typ systemu sprawia, że ​​Blockchain jest świetną technologią, z którą można sobie poradzić. Tak więc, jeśli prześlesz jakiekolwiek dane przez system, istnieje możliwość, że żadna transakcja nie zakończy się niepowodzeniem. To świetna procedura, w której zawsze znajdziesz sposób na nadrobienie zaległości w przypadku awarii węzła.

Zwykłe bazy danych nie mają tego typu systemu odpornego na awarie. Dlatego w typowym systemie może występować wiele błędów transakcji.

Jeśli więc zastanawiasz się, który z nich najlepiej nadaje się do transakcji finansowych, to Blockchain wygrywa.

  1. Wyższa wydajność: to remis!

Chociaż łańcuchy bloków są stosunkowo wolniejsze niż scentralizowane bazy danych, wciąż technologia jest wyjątkowo nowa i przechodzi wiele zmian, aby rozwiązać ten problem.

Było już wiele przypadków, w których system został zmodyfikowany, aby działał tak szybko, jak scentralizowana baza danych.

Weryfikacja podpisu za pomocą kryptografii prywatno-publicznej zajmuje dużo czasu. Ponieważ węzły zainicjują transakcję między dwoma użytkownikami, nikt nie może zrezygnować z tej procedury. Jednak wiele kryptowalut, takich jak Nano czy Litecoin, wykorzystuje technologię blockchain, która działa szybciej niż zwykle.

Na końcu,

Blockchain vs scentralizowana baza danych

Różnica między blockchain a scentralizowaną bazą danych jest nieoczekiwanie ogromna. Jednakże Scentralizowany system istnieje od wieków i nadal istnieje bez żadnych problemów. Ponieważ blockchain to nowa technologia, przyzwyczajenie się do niej zajmie trochę więcej czasu.

Ale jestem całkiem pewien; kiedy już przezwycięży wszystkie swoje wady, zawsze będzie zwycięzcą debaty między blockchainem a scentralizowaną bazą danych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map