Ten artykuł zawiera szybki przegląd i porównanie między prywatnym i publicznym blockchainem w prostszych słowach.

Dla kogoś nowego w podstawach technologii blockchain konieczne jest zrozumienie podstawowej różnicy między dwiema kategoriami blockchain. Klasyfikacja ta opiera się na poziomie uprawnień, jakie otrzymuje użytkownik, dołączając do określonego łańcucha bloków.

Zarówno prywatny, jak i publiczny blockchain mają różne zestawy zalet i wad. Od użytkownika zależy, który typ łańcucha bloków odpowiada jego konkretnym potrzebom i zastosowaniom.

W tym artykule skupimy się tylko na przedstawieniu krótkiego porównania między prywatnym a publicznym blockchainem. Aby uzyskać szczegółowy przegląd, należy zapoznać się ze szczegółowymi przewodnikami sugerowanymi w całym artykule.


Zapisać się:Darmowy kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Co to są prywatne łańcuchy bloków? Krótki przegląd

Prywatny łańcuch bloków to rodzaj sieci blockchain, w której pojedyncza organizacja ma pełną władzę nad tym, kto może dołączyć do sieci, uzyskać dostęp do węzłów i uczestniczyć w algorytmie konsensusu. Krótko mówiąc, organizacja kontrolująca ma całkowitą kontrolę nad siecią. Z tego powodu prywatny łańcuch bloków jest również nazywany dozwolonym łańcuchem bloków.

Można by pomyśleć, że ten typ łańcucha bloków jest sprzeczny z podstawami technologii blockchain. Jednak sieć oparta jest na rozproszonej księdze, a użytkownicy z uprawnieniami mają pełny dostęp do węzłów.

Wyższa wydajność, lepsza skalowalność i solidne zabezpieczenia to jedne z najsilniejszych zalet prywatnego łańcucha bloków.

Godne uwagi cechy prywatnych łańcuchów bloków

 • Wyższa wydajność – Dzięki ścisłej kontroli ze strony autorytatywnej organizacji, prywatne łańcuchy bloków mają lepsze wykorzystanie zasobów, zapewniając w ten sposób wyższą wydajność. Jest to również jeden z największych czynników napędzających prywatne przypadki użycia blockchain.
 • Prywatność – Prywatne łańcuchy bloków z natury koncentrują się na prywatności i bezpieczeństwie danych.
 • Zorientowane na przedsiębiorstwo – Ponieważ prywatność i bezpieczeństwo są niezbędne dla przedsiębiorstw, prywatne łańcuchy bloków są lepiej dostosowane do potrzeb tych organizacji. Prywatne łańcuchy bloków umożliwiają przedsiębiorstwom bezpieczniejsze wewnętrzne ekosystemy i funkcjonowanie jako całość.
 • Stabilność – Ze względu na mniejszą liczbę użytkowników i transakcji prywatne łańcuchy bloków mają wyższą stabilność niż publiczne łańcuchy bloków.
 • Niskie opłaty transakcyjne – Prywatne łańcuchy bloków oferują niższe opłaty transakcyjne ze względu na mniejszą liczbę żądań transakcji.
 • Bezpieczeństwo – Ze względu na barierę wejściową niechciani intruzi nie mogą uzyskać dostępu do sieci. Zapewnia większe bezpieczeństwo i ochronę przed wszelkimi nielegalnymi działaniami.
 • Lepsze stanowienie prawa – Autorytatywna organizacja może z łatwością nakreślić zasady i zastosować kroki regulacyjne w celu ich wdrożenia.

Czytaj więcej: Co to jest prywatny łańcuch blokowy?

Co to jest publiczny łańcuch blokowy? Krótki przegląd

Publiczny łańcuch bloków to rodzaj sieci blockchain, który nie ma żadnych ograniczeń co do poziomu uprawnień. Każdy może dołączyć do sieci, uzyskać dostęp do węzłów i uczestniczyć w algorytmie wyszukiwania i konsensusu.

Publiczne łańcuchy bloków są w pełni zdecentralizowane, bez pozwolenia i całkowicie niezmienne – zgodnie z podstawowymi cechami sieci blockchain pierwszej generacji.

Godne uwagi cechy publicznych łańcuchów bloków

 • Naprawdę zdecentralizowane – Publiczny łańcuch bloków nie ma żadnego organu regulacyjnego – co czyni go prawdziwie zdecentralizowanym i rozproszonym.
 • Pełna przejrzystość – Publiczne łańcuchy bloków są z natury przejrzyste, jeśli mają dostęp do księgi i uczestniczą w konsensusie.
 • Niezmienny – Kiedy blok wchodzi do łańcucha, nie ma możliwości zmiany lub usunięcia bloku. Oznacza to, że sieć jest całkowicie niezmienna.
 • Upodmiotowienie użytkowników – Użytkownik publicznego łańcucha bloków nie musi przestrzegać żadnych zasad ani przepisów strony trzeciej, poza starszymi zasadami samej sieci.

Czytaj więcej:Co to jest publiczny łańcuch blokowy?

Blockchain prywatny vs publiczny: szczegółowe porównanie

Być może szukasz sieci blockchain, która jest lepsza od wszystkich innych. Ale to nie jest możliwe, ponieważ każdy typ sieci blockchain ma pewne zalety i wady. W rezultacie wszystkie mają odpowiednie przypadki użycia.

Na przykład publiczne łańcuchy bloków są idealne dla kryptowalut. Popularne kryptowaluty, takie jak – Bitcoin, Ethereum, Litecoin – są idealnymi przykładami publicznego łańcucha blokowego.

Z drugiej strony, prywatne łańcuchy bloków doskonale sprawdzają się w zaspokajaniu potrzeb przedsiębiorstw. Duże korporacje, takie jak IBM, Microsoft, Alibaba – to świetne przykłady prywatnych blockchainów. Jeśli przyjrzysz się czołowym firmom korzystającym z technologii blockchain, zobaczysz, że prawie wszystkie z nich wolą prywatne łańcuchy bloków od innych.

Hyperledger, R3 Corda, Enterprise Ethereum, Quorum, Ripple – to tylko niektóre z dobrze znanych prywatnych platform blockchain.

Więc widzisz, że wybór zależy od strategii biznesowej blockchain oraz misji i wizji konkretnej firmy.

Jeśli jednak chcesz bezpośredniego porównania, poniższa tabela powinna pomóc ci w uzyskaniu pomysłu –

Public BlockchainPrywatny Blockchain
Dostęp Ktoś Pojedyncza organizacja
Autorytet Zdecentralizowane Częściowo zdecentralizowane
Szybkość transakcji Powolny Szybki
Zgoda Bez pozwolenia Dozwolone
Koszt transakcji Wysoki Niska
Przetwarzanie danych Dostęp do odczytu i zapisu dla każdego Dostęp do odczytu i zapisu dla jednej organizacji
Niezmienność Pełny Częściowy
Wydajność Niska Wysoki

Końcowe przemyślenia

Jak widać, istnieje wiele różnic w obu technologiach. W rzeczywistości zarówno publiczny, jak i prywatny blockchain jest odpowiedni dla środowisk przedsiębiorstw, jeśli możesz korzystać z żądanych funkcji. Oprócz tych dwóch podstawowych typów istnieją inne typy blockchain – tj. Hybrydowy i federacyjny lub konsorcjalny blockchain.

Ale ostatecznie decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci wybrać idealny dla Twojej firmy.

Ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym bezpłatnym kursem blockchain, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me