Blockchain vs lista połączona: czy Blockchain jest listą połączoną?

Ten artykuł zawiera odpowiedzi na podstawowe opisy technologii blockchain i połączoną listę. Wskazuje również na podstawowe różnice między blockchain a listą połączoną.

Zacznijmy od pytania – jak działa technologia blockchain? Zasadniczo łańcuch bloków to seria bloków zawierających dane, które mają numer skrótu i ​​numer skrótu poprzedniego bloku.

Z technicznego punktu widzenia możesz powiedzieć to samo o połączonej liście! Jest to rodzaj struktury danych, która „przechowuje dane”. Mając to na uwadze, jakie są główne różnice między tymi dwoma typami narzędzi do przechowywania danych?

Dla tych, którzy nie są tak biegli w języku informatyki, terminy takie jak struktura danych nie miałyby żadnego znaczenia. To całkiem normalne dla osób, które nie mają podstawowej wiedzy z zakresu informatyki.

Zapisać teraz: Kurs Podstawy Enterprise Blockchains

Co to jest lista połączona?

Lista połączona to liniowy sposób organizowania i przechowywania danych, w którym każdy element reprezentuje inny obiekt. Można to nazwać szeregiem danych różnego typu. W języku informatyki połączona lista to struktura danych.

Na połączonej liście znajduje się sekwencja. Każdy element danych ma przypisany „wskaźnik”. Oznacza to, że zawsze możesz prześledzić poprzedni węzeł listy. W ten sposób cała lista działa jak łańcuch. Podążając za numerem skrótu, możesz nawet dotrzeć do węzła genezy.

Jest na ten temat ciekawy fakt, w technologii blockchain można również znaleźć link do węzła nadrzędnego. Jest to kluczowa cecha, która sprawia, że ​​łańcuchy bloków są niezmienne. Po zaprojektowaniu jest gotowe!

Co to jest Blockchain i w jaki sposób Blockchain jest podobny do połączonej listy?

Musisz już mieć wyobrażenie, w jaki sposób te dwa mają pewne zauważalne podobieństwa. Strukturę danych blockchain można łatwo nazwać połączoną listą. Podczas gdy połączona lista ma funkcję wskaźnika, łańcuch bloków ma funkcję skrótu. Każdy blok w łańcuchu bloków ma unikalny numer skrótu, a także numer skrótu poprzedniego bloku lub bloku nadrzędnego.

Zarówno łańcuch bloków, jak i lista połączona wykorzystują tę samą technologię. Oba mają blok genezy, który nie ma poprzedniego numeru skrótu.

Więc tak, blockchain ma w rzeczywistości kilka cech połączonej struktury danych listy. Możesz zapoznać się z podstawowymi funkcjami łańcucha blokowego, aby dowiedzieć się więcej o tej technologii.


Istnieją jednak pewne fundamentalne różnice między tymi dwiema technologiami.

Blockchain vs lista połączona: jakie są kluczowe różnice?

Pierwszym i najważniejszym zderzeniem między blockchain a listą połączoną jest to, że blockchain ma funkcję skrótu, która identyfikuje przodka określonego bloku. Natomiast lista połączona pełni tę samą funkcję, używając funkcji wskaźnika. Dowiedz się więcej o haszowaniu w kryptografii tutaj. Ponadto, jeśli chcesz uzyskać bardziej wszechstronną wiedzę, ten szczegółowy przewodnik dotyczący haszowania kryptograficznego powinien dać ci żywe wyobrażenie o tym, jak działa haszowanie.

Ponownie, blockchain jest znacznie bardziej skomplikowany pod względem struktury. Lista połączona to liniowy sposób porządkowania i przechowywania danych.

Na przykład łańcuchy bloków mają drzewa Merkle do przechowywania transakcji i wszystkich danych związanych z transakcjami. Co więcej, te drzewa (lub bloki) Merkle mają link do ich macierzystego skrótu z unikalnym numerem skrótu.

Co więcej, blockchain ma kilka unikalnych cech. Na przykład blockchain to zdecentralizowana, rozproszona i autonomiczna księga cyfrowa, która może mieć wiele zastosowań w naszym życiu praktycznym. Manipulowanie danymi i fałszowanie są prawie niemożliwe, ponieważ system łańcucha bloków pozwoli na to w sensie. Z drugiej strony lista połączona jest prostym sposobem ustrukturyzowania danych.

W jaki sposób blockchain eliminuje ryzyko cyberataków?

Cóż, kopia łańcuchów bloków jest dystrybuowana wśród użytkowników w sieci. Tak więc wszyscy w węźle pracują jako walidator. Jeśli ktoś spróbuje manipulować jedną kopią, nie zostanie ona zsynchronizowana z innymi. Drugi węzeł po prostu odrzuci niezwykłą zmianę. W ten sposób zabezpieczenia blockchain chronią przed cyberatakami i hakerami.

Blockchain ma potencjał do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, zdecentralizowanych organizacji, inteligentnej gospodarki i wielu innych. Być może kluczowa definicja tego, jak działa blockchain, wywołała pytanie, czy jest podobny do połączonej listy.

Dowiedz się więcej o zdecentralizowanych aplikacjach tutaj!

Wnioski

To było więc krótkie podsumowanie debaty między blockchainem a listą połączoną.

Czy blockchain jest połączoną listą?

NIE!

Blockchain ma pewne kluczowe cechy połączonej listy. Ale to wszystko, zasadniczo jest o wiele bardziej złożony i ma o wiele więcej funkcji. Lista połączona nie ma weryfikatorów danych, które będą chronić integralność połączonej listy. Z drugiej strony Blockchain to w pełni funkcjonujący system autonomiczny.

Aby dowiedzieć się więcej o łańcuchach bloków i ich działaniu, zdecydowanie powinieneś sprawdzić nasz darmowy kurs blockchain, aby rozpocząć!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map