Spójrzmy najpierw na kilka statystyk:

 • Pierwsza pierwsza oferta monet (ICO) odbyła się w 2014 r. W ramach projektu Ethereum. Jednak w ciągu zaledwie trzech lat, tj. W czerwcu 2017 r., Startupy oparte na technologii blockchain i kryptowalutach zebrały więcej pieniędzy za pośrednictwem trasy ICO niż tradycyjne środki, takie jak inwestycje typu venture capital (VC)!
 • W 2017 roku ICO zebrały 5,6 miliarda dolarów!

Przy tak dużej kwocie funduszy zebranych przez ICO, wielu obserwatorów branży ma pytanie „Co to jest ICO?”

ICO stały się ważnym środkiem pozyskiwania funduszy dla start-upów związanych z blockchainem i kryptowalutami. Podobieństwo ich do pierwszych ofert publicznych (IPO) polega na tym, że oferują one również publicznie udział w projekcie. Jednak metoda, ryzyko i korzyści płynące z ICO są bardzo różne.

Co to jest ICO: definicja robocza

ICO to sposób na zbieranie funduszy w nieuregulowanym środowisku. Tradycyjne sposoby pozyskiwania funduszy od VC lub przechodzenia na ścieżkę IPO wiążą się ze znacznymi rygorami ze względu na surowe przepisy, a start-up blockchain-crypto omija te z ICO.

Start-up sprzedaje część tokenów kryptograficznych wczesnym zwolennikom projektu. Gromadzą fundusze w postaci walut fiducjarnych, takich jak US $, lub dobrze znanych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ether.

Start-upowy zespół projektowy tworzy białą księgę, w której wyjaśnia projekt i jakie możliwości rynkowe będzie on dotyczył lub jaki problem biznesowy rozwiąże. W białej księdze opisano również technologię, dlaczego w ogóle potrzebny jest token kryptograficzny, mapę drogową projektu i kwotę funduszy potrzebną do ukończenia projektu.

Ponadto w białej księdze szczegółowo opisano zarządzanie projektem, harmonogram ICO, waluty akceptowane w ICO oraz procent tokenu kryptograficznego, który zostanie sprzedany w ICO. W białej księdze opisano, w jaki sposób zostaną przydzielone pozostałe tokeny, a także czy przed ICO nastąpi prywatna sprzedaż, czyli faza, w której kilku wybranych inwestorów kupuje dużą liczbę tokenów po niższej cenie.

Podczas ICO inwestorzy kupują tokeny za pomocą walut fiducjarnych lub kryptowalut. Jeśli ICO jest w stanie podnieść „miękki pułap”, tj. Minimalny pożądany fundusz lub więcej, projekt zostaje ukończony. Jeśli zespół projektowy nie jest w stanie podnieść „miękkiego limitu”, ICO uznaje się za nieudane, a środki są zwracane inwestorom.

Plusy i minusy ICO:

Start-upy mają następujące zalety z ICO:

 • Pozytywny efekt sieci: często projekty kryptograficzne są aplikacjami rozproszonymi (DApps), a więcej użytkowników często przynosi korzyści użytkownikom, co jest zaletą ICO.
 • Start-up może łatwo i szybko zebrać fundusze, ponieważ nie ma bariery wejścia, łatwo jest dostosować token kryptograficzny i uruchomić ICO za pomocą platform takich jak Ethereum, Waves lub Stellar.
 • Cały marketing odbywa się cyfrowo przy użyciu strony internetowej firmy, mediów społecznościowych, aplikacji do przesyłania wiadomości i innych forów internetowych.
 • Zespół projektowy wykorzystuje swój łańcuch bloków do zarządzania zebranymi funduszami i dystrybucji tokenów. Jest to zautomatyzowane i łatwe.

Również inwestorzy mają wiele zalet z ICO, m.in .:

 • Jeśli kryptowaluta stanie się popularna, większość giełd kryptowalut ją wymieni, zapewniając w ten sposób wysoką płynność.
 • Każdy może zainwestować w ICO, w przeciwieństwie do scenariusza z funduszami VC, które są geograficznie skoncentrowane w centrach finansowych, takich jak Nowy Jork czy Dolina Krzemowa.
 • Jak wynika z błyskawicznego wzrostu cen wielu kryptowalut w 2017 roku, inwestor ma duże szanse na zysk, jeśli wartość monety wzrośnie..

Jednak ICO stwarzają również następujące ryzyko:

 • Niepewność: często start-up, który uruchamia ICO, nie ma gotowego produktu i chociaż biała księga może dobrze opisywać technologię, nie ma gwarancji, że produkt będzie można zbudować.
 • Cena tokena kryptograficznego może nie opierać się na solidności produktu lub biznesplanu, a raczej może opierać się na oczekiwaniu zysku z odsprzedaży. Jeśli projekt nie ma fundamentalnej wartości ekonomicznej, może to spowodować powstanie bańki.
 • Rynek kryptowalut jest bardzo niestabilny ze względu na swój spekulacyjny charakter.
 • Taktyki manipulacji na rynku, takie jak „pompowanie i dumping” na rynku kryptowalut, stanowią duże ryzyko, zwłaszcza dla małych inwestorów.
 • ICO są nieuregulowane, inwestor nie ma prawnego środka prawnego w przypadku utraty środków.
 • Anonimowość oferowana przez wiele projektów kryptowalut stanowi zagrożenie, ponieważ przestępcy mogą nadużywać ICO do prania pieniędzy.
 • Przepisy różnią się w zależności od kraju i są opracowywane w wielu krajach, i nie wiadomo, czy ICO będą dozwolone w danym kraju w przyszłości.

Uruchomienie ICO:

Zakładając, że zespół zarządzający jest na miejscu, a start-up ma biznesplan z rozwiązaniem technologicznym, do uruchomienia ICO wymagane są następujące kroki:

 • Zbuduj kompetentny zespół prawny, który przegląda regulacyjne aspekty jurysdykcji firmy, czy token jest wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa, znajomości klienta (KYC) i przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), i podejmuje niezbędne działania.
 • Dostosuj token kryptograficzny, co można zrobić na różne sposoby. Zespół projektowy może zdecydować się na zbudowanie platformy blockchain i tokena od podstaw. Alternatywnie, mogą zdecydować się na użycie platformy blockchain, takiej jak Ethereum, i rozwinąć swój token i produkt, korzystając z zalet maszyny wirtualnej Ethereum (EVM), standardów ERC20 i języka programowania Solidity do kodowania inteligentnych kontraktów. Jeszcze inną popularną opcją jest użycie platform ICO, takich jak ICONOMI które sprawiają, że proces uruchamiania ICO jest bardzo łatwy.
 • Zbierz dobry zespół marketingowy, aby agresywnie promować ICO za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak Telegram, i forów internetowych, takich jak Reddit. Zespół powinien zapewnić wysokiej jakości białą księgę i łatwą do zrozumienia stronę internetową.

Zasoby, które należy wiedzieć o najlepszych praktykach ICO:

Niezależnie od tego, czy jest to początkujący zespół projektowy, czy inwestor, ważne jest, aby wiedzieć wystarczająco dużo o ICO przed ich uruchomieniem lub zainwestowaniem w takie. Zalecaną lekturą jest ten artykuł, w którym wymieniono również niektóre z najbardziej udanych ICO w historii blockchain i kryptowalut.


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z artykułami o ICO vs DAICO oraz STO vs ICO.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me