W tym artykule zostaną omówione wszystkie podstawy prywatnej technologii blockchain i sposób jej działania.

Kiedy mówimy o technologii blockchain, w każdym artykule zawsze słyszymy jedną rzecz – jest zdecentralizowana. Czasami myślimy, że to poważny ruch przeciwko żądnym pieniędzy korporacjom. Ale czy tak jest? Może nie znasz terminu – prywatny blockchain.

Czas zagłębić się w świat. Wszyscy słyszeliśmy nazwisko Satoshi Nakamoto. Jest tajemniczą postacią stojącą za światem kryptowalut. Nikt nie jest pewien, czy Satoshi jest chłopcem, dziewczynką czy organizacją. Chociaż my, zwykli ludzie, zawsze przypisujemy Satoshiemu stworzenie Bitcoina, jego największą innowacją jest blockchain.

Technologię Blockchain można po prostu zidentyfikować jako pojedynczą cyfrową księgę, w której rejestrowane są wszystkie transakcje w ekosystemie kryptowalut. Tutaj system utrzymuje wszystkie transakcje w porządku chronologicznym i jest otwarty dla opinii publicznej.

Ale nie wszystkie łańcuchy bloków są takie same. Istnieją publiczne i prywatne łańcuchy bloków. Jednak oba są zdecentralizowane, nadal mają zasadniczą różnicę.

Zapisać się:Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Co to jest Private Blockchain?

Prywatny łańcuch bloków jest rozwijany i utrzymywany przez prywatną organizację, która ma władzę nad procesem wydobywania i algorytmem konsensusu. Organizacja prywatna decyduje, kto może dołączyć do sieci i mieć dostęp do pobierania węzłów.

Tak, teraz nie brzmi to tak zdecentralizowane! Nikt nie może w każdej chwili czytać, pisać ani przeprowadzać audytu łańcucha bloków. Ponadto organizacja zarządzająca może zastąpić polecenie blockchain lub usunąć, kiedy tylko zechce!

Zamiast nazywać ją księgą publiczną, powinieneś nazywać ją „księgą rozproszoną”, która jest współdzielona z wybranymi użytkownikami.

Tak, księga nadal jest kryptograficzna i nikt nie może mieć na oku Twoich pieniędzy. Tak więc podstawowy cel jest nadal ten sam.

Jednym z prywatnych przykładów blockchain jest platforma Ripple.

prywatny łańcuch bloków


Niektóre godne uwagi cechy

  • Tylko wybrane osoby lub podmioty mają prawo do przeglądania węzłów sieci.
  • Możliwość wydobycia nie jest publiczna. Niektóre kryptowaluty są nawet wstępnie wydobywane!
  • Prawa do przeglądania i audytu są zastrzeżone tylko dla wybranych osób.
  • Zdecentralizowany i umożliwia transakcje P2P.
  • W większości są niezmienne.

Dlaczego warto korzystać z Private Blockchain?

Technologia blockchain jest po prostu nie na świecie. Technologia ta ma potencjał, by zmienić świat, jaki znamy. Tradycyjny system finansowy może się rozpaść, gdy naprawi wszystkie jego wady.

Rozumiejąc nieograniczony potencjał systemu, wielu korporacyjnych gigantów zainteresowało się tą technologią. Firmy takie jak Microsoft, IBM, Alibaba i tak dalej aktywnie inwestują w tę technologię.

Więc co to znaczy? Czy obawiasz się, że korporacje zniszczą integralność całej koncepcji zdecentralizowanej waluty??

Cóż, właściwie nie. W rzeczywistości wiele wad publicznych łańcuchów bloków zostaje rozwiązanych. Zobaczmy więc, jakie są prywatne przypadki użycia blockchain.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przypadkach użycia? Oto przewodnik dla firm korzystających z technologii blockchain na dobry początek.

Nie zabójca mocy!

Wszyscy wiemy, że wydobywanie bitcoinów wymaga niewyobrażalnej mocy obliczeniowej. W związku z tym zużywa dużą ilość energii. Ponieważ prywatne łańcuchy bloków zapewniają wstępnie wydobyte monety, możemy nazwać je energooszczędnymi w porównaniu z publicznymi.

Mniej lotne

Na YouTube znajdziesz wiele filmów, które mówią, że Bitcoiny to ryzykowny biznes. Cóż, tak naprawdę jest! Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy cena gwałtownie wzrośnie, czy też przegryzie. Organizacje będące właścicielami codziennie regulują prywatne łańcuchy bloków i dlatego są mniej niestabilne.

Pracuj razem na rzecz Betterment

Wiele z tych prywatnych pozwala użytkownikom pracować ramię w ramię z bankami i agencjami finansowymi. To sprawia, że ​​technologia jest bardziej praktyczna i użyteczna. Po co się kłócić, jeśli możesz być przyjacielem systemu?

Brak nielegalnej działalności

Najlepsze w prywatnym łańcuchu bloków jest to, że nie ma on żadnej możliwości zezwalania na działalność przestępczą. Problem polega na tym, że Bitcoin jest popularną platformą, ale jest również odpowiedzialny za wszelkie nielegalne działania.

Dlatego ma złą reputację. Ale prywatne łańcuchy bloków są bardzo selektywne. W rezultacie jedyna uprawniona osoba może wejść na platformę, co ogranicza przestępców.

Wspieranie firm korporacyjnych

Zwykle sieć prywatna służy wzmocnieniu pozycji przedsiębiorstw. Koncentruje się na ogólnych korzyściach organizacji, a nie na osobach. Jest więc oczywiste, że zapewni on zwiększone przychody i zwiększy ogólny rozwój firmy. Może również pomóc w tworzeniu platform blockchain dla przedsiębiorstw.

Blockchain publiczny kontra prywatny

Zawsze toczy się debata na temat tego, który z nich jest najlepszy – prywatny czy publiczny blockchain. W rzeczywistości żadna z nich nie jest dobra ani zła z jakiegokolwiek konkretnego powodu. Istnieją różne rodzaje technologii blockchain i wszystkie nadają się do różnych celów.

Ale aby uspokoić umysł, zobaczmy porównanie publicznego i prywatnego blockchaina.

Public BlockchainPrywatny Blockchain
Dostęp Ktoś Pojedyncza organizacja
Autorytet Zdecentralizowane Częściowo zdecentralizowane
Szybkość transakcji Powolny Szybki
Zgoda Bez pozwolenia Dozwolone
Koszt transakcji Wysoki Niska
Przetwarzanie danych Dostęp do odczytu i zapisu dla każdego Dostęp do odczytu i zapisu dla jednej organizacji
Niezmienność Pełny Częściowy
Wydajność Niska Wysoki

Ostateczna idea

Więc? Czy masz podstawową wiedzę na temat prywatnych łańcuchów bloków? Chociaż pomysł wywodzi się z podstawowej ideologii kryptowaluty, jest jeszcze bardziej praktyczny. Jego mniej zmienny charakter sprawia, że ​​jest bardziej pożądana dla zwykłych użytkowników, którzy chcą korzystać z platformy do codziennych czynności, takich jak płacenie rachunków za media i nie tylko.

Jeśli interesuje Cię blockchain i chcesz zrozumieć, w jaki sposób te różne rodzaje łańcucha blokowego wchodzą w grę, zalecamy rozpoczęcie od naszego bezpłatnego kursu podstawowego.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me