Co to jest publiczny blockchain? Jak to działa? Czym różni się od prywatnego? Kiedy używać publicznego blockchaina? Wszystkie te pytania są niezwykle zagmatwane, jeśli jesteś nowicjuszem. Aby Ci pomóc, zagłębimy się w szczegóły publicznego łańcucha bloków i jego ekosystemu. A więc zacznijmy!

W rzeczywistości istnieje wiele różnych typów technologii blockchain dostosowanych do różnych przypadków użycia. Na przykład istnieją publiczne, prywatne i federacyjne łańcuchy bloków. Każdy z nich różni się od siebie.

Jeśli jednak nie rozumiesz, jak każdy z tych typów wpływa na nasze modele biznesowe, wdrożenie rozwiązania opartego na łańcuchu bloków będzie niezwykle trudne.

W tym artykule zbadamy publiczny ekosystem blockchain. Ponadto, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć koncepcję, zaczniemy od definicji, a następnie powoli przejdziemy do praktycznego przykładu tego typu technologii. Zobaczmy więc, o co chodzi w tej technologii.

Zapisać się:Darmowy kurs Blockchain

Co to jest publiczny łańcuch blokowy?

Publiczny blockchain nie ma ograniczeń. Każdy, kto ma połączenie z Internetem, może uzyskać dostęp do sieci i rozpocząć sprawdzanie poprawności bloków i wysyłanie transakcji. Zazwyczaj takie sieci mają tendencję do oferowania pewnego rodzaju zachęty dla użytkowników, którzy sprawdzają poprawność blokad.

W każdym razie ta sieć ma tendencję do wykorzystywania algorytmów konsensusu Proof of Work lub Proof of Stake do walidacji transakcji. Jest to sieć „publiczna” w prawdziwym sensie.

Był to model zaproponowany przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Można go nazwać technologią matki. Później przedsiębiorstwa zaczęły interesować się technologią blockchain i dostosowały charakter zdecentralizowanej księgi oraz wprowadziły prywatne łańcuchy bloków.

W publicznej architekturze blockchain możesz pobrać protokół w dowolnym momencie i nie będziesz potrzebować żadnego pozwolenia od nikogo. Publiczne łańcuchy bloków przedstawiają idealny model, który sprawia, że ​​przemysł technologiczny jest tak lukratywny.

W związku z tym jest całkowicie zdecentralizowany, żadna pojedyncza organizacja nie kontroluje ekosystemu. Natomiast prywatny łańcuch bloków może zostać zmieniony i zmieniony przez organizację będącą właścicielem.

Publiczny blockchain przerósł potrzebę strony trzeciej. System ma własny naturalny przepływ – podobnie jak płynąca rzeka. Nikt nie kontroluje ścieżki przepływu, ale wszyscy z niej korzystają. Jak więc możesz to łatwo zdefiniować? Samorządna, całkowicie zdecentralizowana i autonomiczna cyfrowa księga publiczna.

To jest jak ta definicja demokracji – ludzi, przez ludzi i dla ludzi!


Zastanawiasz się nad różnymi typami technologii blockchain? Przyjrzyj się 4 różnym typom technologii blockchain, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Charakterystyka Public Blockchain

Istnieją pewne cechy publicznej architektury blockchain. Oczywiście te funkcje różnią się od innych typów łańcucha bloków. Zobaczmy, co to jest –

  • Każdy węzeł ma dostęp do odczytu i zapisu w księdze
  • Każdy może pobierać i dodawać węzły do ​​systemu
  • Technologia ma charakter w pełni zdecentralizowany
  • Zapewnia anonimowość, co oznacza, że ​​nikt nie może śledzić Twoich transakcji z powrotem
  • Jest nieco wolniejszy w porównaniu z prywatnym łańcuchem bloków

Czytaj więcej:6 kluczowych funkcji łańcucha bloków, o których musisz wiedzieć

Jakie są zalety?

Sprawdźmy niektóre z kluczowych zalet publicznego łańcucha bloków.

Większa przejrzystość

Publiczne łańcuchy bloków mają wspólny konsensus wśród użytkowników sieci. Jeśli ktoś zapyta – dlaczego sieć publiczna jest lepsza? Pierwszą odpowiedzią będzie przejrzystość. Powodem, dla którego łańcuchy bloków są uważane za nowy system zarabiania, jest to, że jest przejrzysty i nie ma nad czymkolwiek kontroli.

To był duży krok naprzód w stosunku do banków centralnych i federalnych, które kontrolowały charakter transakcji. Za każdym razem, gdy chcesz wysłać komuś pieniądze tradycyjną metodą, musisz płacić różne opłaty.

Co więcej, wszystkie historie transakcji są ukryte, z dala od oczu opinii publicznej. Satoshi pokazał światu, że nasz tradycyjny system zestarzał się zbytnio na erę informacji.

Gdy wspólna cyfrowa księga jest udostępniana masowej rzeszy, każdy może ją śledzić. Skutkuje to większą przejrzystością i potrzebą strony trzeciej weryfikującej transakcje.

Przeczytaj także:Jak działa Blockchain?

Prawdziwa zdecentralizowana struktura

Infrastruktura sieciowa jest w pełni zdecentralizowana. Tak więc wszystkie węzły w systemie będą miały swoją własną kopię księgi. Korzystając z algorytmów konsensusu, mogą efektywnie aktualizować rejestr.

Ponieważ na żadnym etapie nie jest potrzebny żaden organ centralny, ten typ łańcucha bloków oferuje prawdziwie zdecentralizowaną strukturę.

Upodmiotowienie użytkowników

Każdy, kto ma połączenie z Internetem, może pobrać kopię łańcucha bloków i ma pełne uprawnienia do jej odczytu lub ponownego zapisania. To znaczy, generalni ludzie mają panel kontrolny, a nie złą korporację!

Niezmienność

Sieć publiczna jest całkowicie niezmienna. Oznacza to, że nikt nie może manipulować systemem ani kraść pieniędzy. Jeśli ktoś spróbuje manipulować blokami, jak podwójne wydatki, wszystkie inne węzły odrzucą transakcję. Tak więc przypadki takie jak oszustwa podatkowe i wiele innych problemów można złagodzić dzięki tej technologii.

Blockchain ma sprawiedliwy udział w korzyściach. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po zaletach technologii blockchain.

Przykłady Public Blockchain

Ważne jest, aby zapoznać się z najlepszymi publicznymi przykładami łańcucha bloków dla Twojego rozwiązania biznesowego. Jeśli chcesz korzystać z tego typu technologii blockchain, musisz wiedzieć, kiedy używać publicznego łańcucha bloków, a kiedy nie.

Prawie wszystkie wielkie nazwiska w świecie kryptowalut są oparte na publicznym łańcuchu bloków, takim jak – Bitcoin, Ethereum i Litecoin itp..

Ethereum jest obecnie najpopularniejszym publicznym blockchainem. W rzeczywistości Ethereum przeniósł koncepcję publicznego łańcucha blokowego na zupełnie nowy poziom. Obecnie jest tak wiele aplikacji opartych na tym łańcuchu bloków.

Ciekawi Cię Ethereum? Chcesz wiedzieć, jak działa ta platforma? Sprawdź teraz nasz kompletny przewodnik po Ethereum!

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, czym jest publiczny łańcuch bloków, możesz z powodzeniem wdrożyć dowolne rozwiązanie oparte na łańcuchu bloków przy użyciu publicznych łańcuchów bloków. Chociaż ten łańcuch bloków jest pełen funkcji, nadal nie jest odpowiedni dla rozwiązań korporacyjnych.

W rzeczywistości rozwiązania dla przedsiębiorstw wymagają przepisów, ale ta technologia ich nie oferuje. Dlatego przed wykonaniem ostatecznego połączenia powinieneś również sprawdzić prywatny łańcuch bloków i federacyjny łańcuch bloków.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z blockchainem, najpierw musisz poznać podstawy blockchain. Możesz rozpocząć proces uczenia się od naszego bezpłatnego kursu blockchain. Zarejestruj się teraz i zastosuj zalety technologii blockchain w swoim rozwiązaniu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me