Definicja Blockchain: wszystko, co musisz wiedzieć

Szukasz właściwego wyjaśnienia definicji łańcucha bloków? Sprawdźmy teraz tajniki tej technologii!

Blockchain w szybkim tempie zmienia paradygmaty naszego świata biznesu. Możesz pomyśleć, że zrozumienie technologii jest dość łatwe. Wiemy jednak, że istnieje duża szansa, że ​​natknąłeś się na wiele znaczeń, które nie miałyby większego sensu, gdy szukałeś definicji łańcucha bloków online.

Cóż, ale nie martw się, prawdziwa definicja łańcucha bloków jest znacznie łatwiejsza do zrozumienia niż myślisz. W rzeczywistości nowa technologia zmienia perspektywę cyfrowego świata. Ponieważ technologia blockchain nigdzie się nie wybiera, na razie nadszedł czas, aby poznać prawdziwą definicję łańcucha bloków.

Zapisać się:Darmowy kurs Blockchain

Spis treści

Rozdział 1: Definicja łańcucha blokowego: co to jest?

W rzeczywistości techniczna definicja łańcucha bloków wyglądałaby następująco:

„Technologia Blockchain to rozproszony system rejestrów, który promuje decentralizację, przejrzystość i integralność danych”.

Wydaje się bardzo techniczne, prawda? Cóż, pozwól nam to dla ciebie wyjaśnić.

W istocie można by pomyśleć o tym jako o łańcuchu bloków. Ale tutaj słowa „łańcuch” i „blok” oznaczają co innego.

W tym kontekście blok reprezentuje informacje cyfrowe, a łańcuch przedstawia sposób przechowywania danych cyfrowych w bazie danych / księdze.

Zwykle cyfrowe fragmenty informacji tworzą „bloki” w księdze. Ponadto masz trzy główne części –

Będzie przechowywać informacje o transakcji blockchain, takie jak czas, data, kwota itp. Jednak teraz może przechowywać różne typy formatów danych, takich jak dokumenty, obrazy, tożsamości itp..

W bloku będzie przechowywać, kto uczestniczy w transakcji blockchain. Jednak zamiast używać swojego prawdziwego imienia i nazwiska, jako nazwę użytkownika otrzymasz unikalny „klucz cyfrowy”. Ponadto łańcuch bloków będzie zawierał tylko tę nazwę użytkownika.


Innym ważnym faktem jest to, że każdy blok jest inny niż pozostałe. Coś w rodzaju tego, jak mamy różne imiona do identyfikacji. I tak, blok będzie przechowywał „hash”, czyli unikalny kod, który pomoże systemowi rozróżnić dwa bloki.

Definicja Blockchain

Formowanie łańcucha

Gdy wszystko zostanie zrobione, Twój blok będzie wymagał weryfikacji. Cóż, tutaj robi się interesująco. Nikt w sieci nie może po prostu losowo utworzyć bloku i go przechowywać. W rzeczywistości inne węzły sprawdzą poprawność danych w bloku i jeśli wszystko będzie w porządku, dadzą zielony sygnał.

I dopiero wtedy będzie przechowywany w księdze. Jednak blok zostanie powiązany z poprzednim blokiem, gdy zostanie zapisany w księdze. A kiedy pojawi się kolejny blok, również zostanie powiązany z tym.

Na przykład utworzyłeś blok „x”, a wcześniej był blok „y”. Tak więc, gdy Twój „X” zostanie zapisany w księdze, zostanie powiązany z „y”. Podobnie, blok „y” będzie również przechowywać łącze do bloku „x”.

Wszystkie połączenia między „blokami” tworzą ciągłą strukturę przypominającą łańcuch. Więc widzisz, to jest prawdziwe znaczenie definicji blockchain.

Sprawdź naszą wersję Blockchain vs. Przewodnik po bazie danych, aby poznać różnicę między tymi dwoma.

Ale dlaczego Blockchain jest tak ważny?

Najlepszym sposobem na opisanie, dlaczego definicja łańcucha bloków jest tak ważna, jest przyjrzenie się podstawowej strukturze systemu. W rzeczywistości wiesz, jak wszystko zależy od scentralizowanych serwerów. Ponadto ograniczenia scentralizowanych serwerów są jedyną przyczyną rewolucji łańcucha bloków.

Dlatego tak ważna jest znajomość definicji łańcucha bloków. W rzeczywistości pomaga to lepiej zrozumieć technologię, ponieważ scentralizowana struktura nie radzi sobie zbyt dobrze.

Ale są scentralizowane systemy, które są ograniczone?

Cóż, zobaczmy, czy tak jest.

Ograniczenia systemów scentralizowanych

Jeśli zauważysz typowy aspekt oprogramowania w cyfrowym świecie, zobaczysz, że większość z nich opiera się na scentralizowanej strukturze. Zwykle nie dzieje się tak dlatego, że architektura jest naprawdę łatwa w utrzymaniu i rozwijaniu. Dzieje się tak, ponieważ wszyscy są przyzwyczajeni do ufania innym stronom, które chronią ich informacje.

Ponadto polegamy na innych podmiotach, które nie oszukują nas ani nie oszukują swoimi produktami. W rzeczywistości prawdopodobnie nie współpracowałbyś z nikim, z kim wcześniej nie miałeś żadnych interesów.

Dlatego wyjątkowo trudno jest zwiększyć skalę lub handlować z kimś bez wcześniejszych relacji biznesowych.

Wyjaśnijmy to na przykładzie. Załóżmy, że zamówiłeś coś przez Amazon, ale masz pewność, że dostaniesz przesyłkę, prawda? Jednak w rzeczywistości to nie Amazon produkuje przedmiot; to ktoś inny.

Czasami nawet inne osoby trzecie sprzedają te przedmioty. Tak więc Amazon działa jako bufor między tą stroną trzecią a tobą. Nawet jeśli możesz o nich nie wiedzieć, ale nadal będziesz im ufać ze względu na tag Amazon.

Jednak definicja łańcucha bloków definiuje tutaj „potrzebę ustanowienia zaufania przez stronę trzecią”. Dzięki blockchain nie będziesz potrzebować żadnej strony trzeciej; możesz bezpośrednio współpracować z innymi firmami z pełną pewnością, nawet jeśli im nie ufasz.

Tak więc w typowym scentralizowanym systemie istnieje wiele wad, w tym:

 • Nie można w pełni ufać
 • Nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa
 • Nie dotyczy kwestii prywatności
 • Zajmuje zbyt dużo czasu i ostatecznie kosztuje
 • Brak przejrzystości

Zalety Blockchain w porównaniu z typowym systemem scentralizowanym

 • Pozbywa się wszelkich pośredników
 • Weryfikacja transakcji
 • Protokoły o wysokim poziomie bezpieczeństwa
 • Niższe koszty
 • Przejrzysty system sieciowy
 • Niezmienny i zdecentralizowany

Słuchaj, nie mówię, że blockchain rozwiązuje wszystkie problemy. W rzeczywistości blockchain wiąże się również z pewnymi problemami. Należy jednak pamiętać, że pozwala pozbyć się wielu scentralizowanych problemów. W związku z tym jest to świetne uaktualnienie ze scentralizowanych serwerów do zdecentralizowanych.

Ponadto istnieje wiele scenariuszy, w których łańcuch bloków może sprawić, że rozwiązanie będzie bezpieczniejsze, bardziej przejrzyste i niezawodne. Jednak blockchain to złożona architektura sieci. Tak więc bez pełnego zdobycia jakiejkolwiek wiedzy na ten temat nie powinieneś robić tego skoku.

Ale jeśli chcesz nadążyć za rewolucją technologiczną i zwiększyć skalę, najlepiej wiedzieć o prostej definicji blockchain.

Z tych powodów musisz wiedzieć o definicji blockchain.

Czytaj więcej: Wykorzystanie Blockchain: Lista ponad 20 przypadków użycia technologii Blockchain

Rozdział-2: Historia technologii Blockchain

1991–2008:

Czy wiesz, kiedy faktycznie pojawił się blockchain? Cóż, w 1991 roku Stuart Haber i Scott Stornettqo rozpoczęli pracę nad pierwszą technologią blockchain. Początkowo chcieli stworzyć blok łańcucha zaszyfrowanego kryptograficznie. Co więcej, starali się, aby był odporny na manipulacje.

Nawet wtedy używali znaczników czasu dokumentów, aby mieć pełny dostęp do wszystkich transakcji. Później ulepszyli system i włączyli drzewa Merkle. W ten sposób zwiększył ich zdolność do przechowywania większej liczby dokumentów w jednym bloku.

Jak więc widzisz, chociaż wiele osób uważa, że ​​definicja technologii blockchain pojawiła się po raz pierwszy w 2018 r., Tak naprawdę zaczęła się w 1992 r. Jest absolutnie konieczne, aby wiedzieć o prostej definicji blockchain w pełni.

W każdym razie w 2008 roku w końcu nadeszła prawdziwa rewolucja. Grupa lub osoba o imieniu Satoshi Nakamoto przyszła z nową wizją blockchaina i tym razem był to rdzeń kryptowaluty – Bitcoin.

Bitcoin zmienił sposób działania naszego systemu, ponieważ był to cyfrowa forma płatności.

2009–2011:

Po wprowadzeniu do bitcoina, Satoshi Nakamoto w końcu opublikował oficjalny dokument dotyczący Bitcoin w 2009 roku. Ponadto w oficjalnym dokumencie podał pełne szczegóły dotyczące działania sieci. Ponadto wskazuje również, w jaki sposób może zwiększyć zaufanie cyfrowe.

W rzeczywistości nikt nie miałby kontroli, więc nikt nie może złamać zaufania innych. Jednak panowanie Satoshi Nakamoto dobiegło końca, gdy przekazał rozwój platformy innym programistom i zniknął.

W rzeczywistości, mimo że Satoshi Nakamoto nie zajmował się rozwojem technologii, inni programiści zaczęli powoli tworzyć więcej platform blockchain.

Co więcej, dzięki zdecentralizowanej aplikacji w mieszance, definicja technologii blockchain w końcu zaczęła być zauważana przez wszystkich.

W każdym razie w 2010 roku w końcu doszło do pierwszego zakupu bitcoinów online. Użytkownik kupił dwie pizze za 10 000 BTC.

2012–2014:

Ten okres w historii był zdecydowanie najbardziej znaczący, jako prosta definicja blockchain. W rzeczywistości Bitcoin był doskonałym początkiem dla blockchain, ale wielu programistów uważało, że to nie wystarczy do nowych innowacji.

Wśród nich był Vitalik Buterin, który współtworzył bazę kodu Bitcoin. Jednak Bitcoin był drastycznie ograniczony. Dlatego deweloper zaczął pracować nad innym rozwiązaniem, które byłoby w stanie tworzyć różne funkcje, ale nadal zawierało system sieci peer-to-peer.

W końcu wymyślił Ethereum w 2013 roku z nowymi dodatkami do typowej bazy kodu Bitcoin. Co więcej, był to rozwój, który na dobre zmienił sposoby korzystania z blockchain w prostej definicji historii blockchain.

W międzyczasie Bitcoin stał się tak popularny, że przekroczył 1 miliard dolarów na rynku. Wkrótce Vitalik wydał oficjalny dokument dotyczący Ethereum. Rozpoczęła się sprzedaż zbiorowa w celu sfinansowania. W każdym razie podczas tej definicji okresu historii blockchain Ethereum udało się zdobyć wszystkie potrzebne fundusze.

Jednak widząc potencjał blockchainów, Ripple – korporacyjne rozwiązanie finansowe oparte na blockchainie pojawiło się na rynku.

Co więcej, inne popularne obecnie konsorcjum blockchain dla przedsiębiorstw – R3, utworzyło konsorcjum z ponad 40 starszymi członkami. Nie trzeba dodawać, że wszystkie trzy nowe innowacje nadal dominują na rynku blockchain.

I tak powstała definicja technologii blockchain.

Czytaj więcej: Enterprise Ethereum: Private Blockchain dla przedsiębiorstw

2015–2017:

W 2015 roku Ethereum oficjalnie uruchomiło i wprowadziło nową funkcję o nazwie inteligentne kontrakty. Ponadto inteligentne kontrakty stały się jedną z wiodących funkcji, które mogą pełnić różne funkcje kontraktowe.

W każdym razie Ethereum zdołało zgromadzić ogromną społeczność aktywnych programistów, którzy wciąż tworzą go jako prawdziwy ekosystem.

Kolejny potężny gracz na rynku tak naprawdę po raz pierwszy rozpoczął swoją podróż w 2015 roku. W rzeczywistości parasolowy projekt Hyperledger rozpoczął swoją podróż w kierunku rozwoju technologii blockchain.

Linux Foundation wprowadziła Hyperledger i utworzyła konsorcjum w celu rozwoju technologii blockchain. Są więc również ogromną częścią definicji technologii blockchain. Ponadto Hyperledger chciał połączyć wszystkie wysiłki związane z blockchainem w jednej przestrzeni.

Co więcej, Hyperledger promuje współpracę między firmami zamiast konkurowania, umożliwiając każdemu sprawiedliwy udział w ekspozycji. Ponadto Hyperledger wprowadził również nową strukturę zwaną architekturą modułową, która umożliwia podłączenie dowolnej funkcji i korzystanie z niej.

Tak więc, nawet jeśli Twój łańcuch bloków może nie zawierać funkcji, której potrzebujesz, możesz po prostu opracować ją ręcznie, podłączyć do systemu i używać.

Widząc potencjał w przedsiębiorstwach, J.P. Morgan wprowadził Quorum blockchain jako rozwiązanie dla przedsiębiorstw. Podstawą Quorum jest w rzeczywistości Ethereum, ale ponieważ Ethereum jest publiczne, wymagało pewnych poprawek.

W ten sposób mamy teraz prywatną platformę Quorum, z której przedsiębiorstwo może korzystać bez żadnych problemów.

Czytaj więcej: Quorum Blockchain Ultimate Guide

2018:

W 2018 roku zobaczysz ogromną popularność technologii blockchain. Jednak niezwykle zmienny charakter Bitcoina spowodował przesunięcie rynku w kierunku podstawowej technologii z kryptowalut.

W rzeczywistości kryptowaluty są świetne, ale mają tendencję do dużej zmienności. Stwarza to więc niepewność na rynku, czego nie szukają przedsiębiorstwa.

Kolejnym wielkim faktem na osi czasu definicji technologii blockchain jest wzrost liczby firm finansowych korzystających z sieci. Początkowo firmy finansowe były bardzo sceptyczne, ponieważ tracą kontrolę nad scentralizowanymi systemami.

Jednak ze względu na zalety tej technologii obecnie korzysta z niej 15% firm finansowych. I rośnie. Po ogromnej zmianie przypadków użycia w definicji blockchain, przedsiębiorstwa są teraz bardziej niż chętne, aby z niego korzystać.

Według sondażu 95% firm jest skłonnych zainwestować w blockchain w 2018 roku. A wiele z nich już inwestuje miliony w niszę.

Pod koniec 2018 roku globalny rynek biznesowy blockchain osiągnął 1,2 miliarda dolarów.

2019:

Obecnie technologia blockchain jest masowo wdrażana w wielu przedsiębiorstwach dzięki technologii blockchain jako branży usługowej. W rzeczywistości blockchain jako firma usługowa oferuje różnego rodzaju środowiska programistyczne dla firm, które nie posiadają żadnej wiedzy o blockchain.

Dlaczego? Cóż, w zasadzie zasoby potrzebne do samodzielnego opracowania technologii blockchain są dość ograniczone. Ponieważ tylko ograniczona liczba programistów może poradzić sobie ze złożonością technologii, wiele firm korzysta z ich usług.

Jednak ponieważ większość wiodących platform blockchain dla przedsiębiorstw to platformy typu open source, każdy może z nich swobodnie korzystać w swoim systemie. Ale do tego potrzebowaliby zespołów programistów, którzy pomogliby im dodać więcej funkcji lub pomóc im je zintegrować.

W ten sposób blockchain jako branże usługowe szybko ewoluuje, aby lepiej zaspokajać wszystkie potrzeby. Możemy śmiało powiedzieć, że nadal będziemy obserwować większy wzrost w tym sektorze.

Ponadto, ze względu na kwestie prawne ICO, obecnie większość z nich została zastąpiona tokenami bezpieczeństwa. Są one podobne do ICO, ale zawierają legalne kopie zapasowe. Tak więc ludzie, którzy inwestują w ICO, nie spotkają się z żadnymi oszustwami ani nieuczciwymi firmami.

Korporacyjne platformy blockchain mają kluczowe znaczenie dla przyjęcia blockchain. Dowiedz się więcej o platformach Enterprise Blockchain teraz!

2020:

Rok 2020 był świetnym rokiem dla technologii blockchain. Wiele instytucji rządowych bada portfel blockchain i inwestuje pieniądze, aby go wdrożyć. Co więcej, banki chętnie pracują nad walutami cyfrowymi banków centralnych, które na zawsze zmienią krajobraz świata.

Chiny ujawniły w pełni funkcjonalny model CBDC, który jest już wyposażony w funkcjonalny portfel blockchain. Jednak Libra Facebooka jest również na najlepszej drodze do ukończenia tego modelu CBDC.

W rzeczywistości wiele firm nie zagląda do samouczka dotyczącego technologii blockchain, aby dowiedzieć się więcej o technologii i rozpocząć własny projekt. Dlatego zapotrzebowanie na umiejętności i samouczki oparte na łańcuchu bloków jest obecnie bardzo wysokie.

Przyszłość:

Przyszłość blockchain rysuje się w jasnych barwach. Jak widać, prosta definicja osi czasu łańcucha bloków jest bardzo obiecująca. Ponadto szacuje się, że rynek blockchain przekroczy 3,1 biliona dolarów do roku 2030.

Nadszedł więc czas, aby zapewnić sobie miejsce w tej ogromnej kapitalizacji rynkowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o historii blockchain? Sprawdź historię osi czasu blockchain już teraz!

Rozdział-3: Podstawowe cechy technologii Blockchain

Istnieją pewne podstawowe cechy blockchain, o których musi wiedzieć programista blockchain. Zobaczmy, czym one są –

Niezmienny

Niezmienność jest niewątpliwie jedną z najważniejszych cech blockchain. Oznacza to, że żaden programista ani użytkownik łańcucha bloków nie może zmieniać / usuwać danych w księdze ani dodawać nowych treści bez żadnej weryfikacji. Ta funkcja zapewnia niezmienność.

W rzeczywistości transakcja blockchain działa nieco inaczej niż każda inna firma finansowa. Ponieważ nie ma żadnych scentralizowanych uprawnień, zależy od węzła w sieci.

Kiedy dochodzi do transakcji blockchain, wszystkie węzły w sieci będą musiały powiedzieć, że jest prawidłowa lub nie zostaną dodane do księgi.

Co więcej, dodanie bloku jest trwałe. Dlatego nie ma sposobu, aby go zmienić lub zmienić.

Czy wiesz, że ta funkcja definicji łańcucha bloków sprawia, że ​​jest on wolny od korupcji?

Ponieważ większość korupcji pochodzi z organizacji poprzez zmianę księgi, możliwość robienia tego jest wyeliminowana. W ten sposób mocno walczy z powrotem do przestępczości.

Zdecentralizowane

W definicji blockchain natrafiłeś na słowo „zdecentralizowany”. Ale co to oznacza? W rzeczywistości oznacza to, że nie ma jednej osoby ani organu zarządzającego, który przeglądałby ramy. Ale w typowej strukturze sieci wszystko w dużej mierze zależy od modelu klient-serwer.

Ale tutaj pojedyncza osoba lub grupa opiekuje się całą infrastrukturą. Jest to jedna z istotnych korzyści, których powinien szukać każdy programista blockchain. Promuje prawa użytkownika. W rezultacie oferuje więcej korzyści –

 • Eliminuje błędy popełniane przez człowieka, dzięki czemu jest bardziej odporny na błędy.
 • Większa kontrola dla użytkowników nad ich właściwościami.
 • Wysoce bezpieczny, ponieważ układanie w stos systemu jest droższe i więcej hakerów.
 • Pozbywa się wszystkich integracji innych firm.
 • Nie ma szans na oszukanie, ponieważ system działa całkowicie na algorytmach.
 • Każda zmiana jest weryfikowana przez węzły, co sprzyja przejrzystości.
 • Wprowadza autentyczną architekturę, więc ludzie mieliby trudności ze złamaniem kodu i zaatakowaniem go.

Rozszerzona ochrona

Cóż, pozbywa się władzy centralnej, ale to nie znaczy, że każdy może robić wszystko, co chce. Byłoby to poważne zagrożenie dla każdego węzła. W rzeczywistości, aby promować prywatność i bezpieczeństwo, wszystkie dane w księdze są mocno zaszyfrowane.

Tutaj, w definicji blockchain, mocno wspomina się o określeniu zwanym kryptografią. W rzeczywistości kryptografia jest jednym ze złożonych algorytmów matematycznych. W ten sposób służy jako zapora sieciowa.

Nie ma sposobu, aby złamać kod. Co więcej, jeśli ktoś chce zmienić jakąkolwiek wartość w bloku, wygeneruje to zupełnie inny wynik, który nie będzie powiązany z pierwotną zmianą. Dodatkowo każdy blok ma unikalny identyfikator skrótu. Jednak zmiana hash ID jest niemożliwa.

Ponadto, aby dokonać transakcji w ramach łańcucha bloków, będziesz potrzebować pomocy zarówno w zakresie kluczy publicznych, jak i prywatnych. Niemożliwe jest również ustalenie kluczy prywatnych innych użytkowników.

Zapisać się: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Rozproszona księga

Kolejną fajną cechą blockchain jest rozproszony charakter systemu. W rzeczywistości wszystkie węzły utrzymują księgę, więc ogólna moc obliczeniowa jest rozdzielana między nie. W ten sposób promowanie dobrego wyniku.

W przypadku publicznego blockchaina, każdy może bez problemu przeglądać księgę. Jednak prywatnie sytuacja trochę się zmienia, ale nadal można to zobaczyć. Ze względu na charakter tej technologii jest ona bardziej wydajna i oferuje również inne korzyści –

 • Długi czas odpowiedzi na każdą złośliwą aktywność, ponieważ każda zmiana w księdze jest wykrywalna stosunkowo szybciej. Tak więc łatwo jest śledzić, na czym polega problem.
 • Węzły pełnią rolę weryfikatorów, więc oferują im rolę partycypacji.
 • Pozbywa się wszelkich przysług w sieci. I tak, każdy otrzyma taką samą ilość przywilejów w systemie.

Zgoda

Konsensus jest kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o blockchain. Bez konsensusu system blockchain nie zadziała. W rzeczywistości algorytmy konsensusu pomagają sieci w podejmowaniu decyzji. Bez konsensusu żaden blockchain nie może dokonać sprawiedliwej oceny dodawanych bloków.

Jeśli wyjaśnimy to prościej, jest to tylko proces podejmowania decyzji dla węzłów w sieci. Cóż, kiedy miliony węzłów są w tej samej sieci, osiągnięcie konsensusu staje się absolutnie konieczne.

Ponieważ w rzeczywistości nie wszyscy ludzie mogą samodzielnie dojść do tego samego wniosku. Dla większej jasności potraktuj to jako proces głosowania, w którym wygra większość.

Obecnie istnieje wiele typów algorytmów konsensusu. Jednak każdy ma różne zalety i wady.

W każdym razie, aby sieć działała, programista blockchain musi zaimplementować jakiś algorytm konsensusu.

Szybsze rozliczenie

Cóż, blockchain pozwala na dokonywanie transakcji w sieci, mimo że teraz oferuje o wiele więcej. W rzeczywistości blockchain zapewnia szybsze rozliczenia. Dzięki temu szybciej przelejesz pieniądze.

Uważamy, że już wiesz, że tradycyjne sieci bankowe są stosunkowo wolniejsze. Często uregulowanie płatności zajmuje zbyt dużo czasu. Jednak w razie potrzeby wysłanie pieniędzy z zagranicy może zająć dużo czasu.

W ten sposób tworzy duży problem. Ale w przypadku blockchain zdobycie pieniędzy zajęłoby tylko kilka sekund. Dlatego korzystanie z niego jest bardzo korzystne. Jednak deweloper blockchain musi upewnić się, że czas transakcji nie zostanie zagrożony za wszelką cenę.

Czytaj więcej:6 kluczowych funkcji łańcucha bloków, o których musisz wiedzieć

Rozdział-4: Definicja technologii Blockchain: jakie są różne typy?

Aby lepiej zrozumieć definicję technologii blockchain, musisz obecnie wiedzieć o różnych typach łańcucha bloków.

Gdybyśmy mogli sklasyfikować łańcuch bloków, opierałby się on na dwóch różnych scenariuszach. Zwykle w ogólnej klasyfikacji otrzymujemy cztery rodzaje blockchain –

 • Prywatny
 • Publiczny
 • Sfederowane
 • Hybrydowy

Na podstawie klasyfikacji na poziomie uprawnień otrzymujemy dwa typy–

 • Dozwolone
 • Bez pozwolenia

Wiedza o tym jest absolutnie konieczna dla firm zajmujących się technologią blockchain. Ponieważ wraz z nową integracją w przedsiębiorstwach firmy technologiczne blockchain musiałyby przewidzieć, która z nich jest najlepiej dostosowana do branż.

W każdym razie, sprawdźmy je teraz!

Generalna klasyfikacja

Prywatny Blockchain

W prywatnym łańcuchu bloków zobaczysz tylko jedną organizację w sieci. Zasadniczo jedna organizacja może wybrać, kto może dołączyć do sieci, a kto nie. Nie wydaje się, że to wszystko jest teraz zdecentralizowane, prawda??

W rzeczywistości podstawowa wartość blockchain jest nadal nienaruszona. Jednak w tym przypadku firmy technologiczne blockchain otrzymają również system zarządzania. Ponadto nadaje się głównie jako wewnętrzna sieć przedsiębiorstwa.

Problem polega na tym, że publiczne łańcuchy bloków są świetne, ale mają otwartą księgę, którą każdy może zobaczyć. Na konkurencyjnym rynku potrzeba prywatności jest dość wysoka. I tak platformy publiczne nie będą w tym przypadku pasować.

Wszystkie inne podstawowe cele nadal istnieją – bezpieczeństwo, rozproszona księga itp. Ponadto jest to platforma o niskim zużyciu energii niż platformy publiczne.

Publiczny Blockchain

Cóż, publiczne blockchainy są pionierem definicji blockchain. W tym przypadku firmy technologiczne blockchain uzyskają pełną swobodę. W rzeczywistości oznacza to, że każdy może dołączyć do sieci. Nie byłoby żadnych ograniczeń.

Oznacza to, że tutaj poczujesz smak prawdziwej decentralizacji. Ale problem dotyczy prywatności. W przypadku wykorzystania tej technologii w firmach zajmujących się technologią blockchain może to powodować wiele problemów.

Ponieważ księga publiczna jest otwarta dla wszystkich, każdy może ją zobaczyć. W ten sposób narusza całą bazę sieci. Jednak ta platforma jest o wiele bezpieczniejsza niż prywatne. Ponadto jest w pełni przejrzysty i promuje wzmocnienie pozycji użytkowników.

Przedsiębiorstwo może wykorzystać tę technologię do zasilania dowolnej sieci, która umożliwia konsumentom interakcję bez wpływu na jej system sieci wewnętrznej.

Przeczytaj także: Jak działa Blockchain?

Federated Blockchain

Technologia blockchain federacyjna lub konsorcjum jest mniej więcej najlepsza z obu światów. Jednak w tym przypadku zobaczysz, że jest to trochę zbliżone do prywatnych łańcuchów bloków. W rzeczywistości sfederowany łańcuch bloków jest zdecentralizowaną siecią prywatną.

Cóż, pozwól mi wyjaśnić. Wiesz już, jak pojedyncza organizacja może faktycznie utrzymywać sieć prywatną. Jednak w przypadku federacji w zarządzaniu będzie uczestniczyć wiele organizacji. Tak więc ostatecznie będzie promować zdecentralizowany charakter łańcucha bloków.

Sieci federacyjne są bardzo popularne wśród firm zajmujących się technologią blockchain. Dzięki wykorzystaniu tej sieci wiele aplikacji wykorzystujących technologię blockchain może obniżyć swoje koszty. Ponadto zobaczysz więcej regulacji dotyczących zastosowań technologii blockchain.

Przepisy zapewniają, że nikt nie może nadużywać sieci do jakichkolwiek nielegalnych celów. Ponadto ten typ sprzyja również niskim opłatom transakcyjnym w porównaniu z innymi.

Hybrydowy łańcuch bloków

Hybryda jest trochę podobna do sfederowanego blockchaina, ale z pewnością są różne. W tym przypadku Hybrid blockchain również wykorzystuje to, co najlepsze z obu światów. Tutaj jednak wskazywałoby na swobodę i kontrolowany dostęp jednocześnie.

Hybrydowe łańcuchy bloków nie są otwarte dla wszystkich, ale oferują ten sam poziom przejrzystości, bezpieczeństwa i integralności. W rzeczywistości sieć jest wysoce konfigurowalna. Ponadto członkowie systemu mogą decydować, którzy użytkownicy mogą wziąć udział, a którzy nie.

Ponadto mogą również zdecydować, którą transakcję muszą upublicznić. Zwykle aplikacje technologii blockchain mogą korzystać z tej technologii, gdy współpracują z wieloma interesariuszami jednocześnie.

Zazwyczaj w tych zastosowaniach technologii blockchain transakcje nie są własnością publiczną. Ale w celu weryfikacji można je upublicznić. Ale ogranicza się tylko do weryfikacji.

Klasyfikacja na poziomie uprawnień

Dozwolone łańcuchy bloków

W tego typu łańcuchu bloków sieć pozostaje w zamkniętym środowisku. Krótko mówiąc, oznaczałoby to, że węzły potrzebowałyby pozwolenia na wejście do sieci. Tutaj, wcześniej, niektóre wybrane węzły mogły tylko wejść.

Zazwyczaj scentralizowane branże preferują tego typu aplikacje technologii blockchain, ponieważ mogą przynajmniej ograniczyć innych użytkowników.

Z drugiej strony dozwolony publiczny łańcuch bloków zapewnia, że ​​wszystkie węzły spełniające kryteria mogą wejść, a następnie mogą swobodnie przeglądać księgę i dokonywać transakcji. Podobne do publicznych.

Bez zezwolenia Blockchains

W tej sieci wszystkie węzły mogą uczestniczyć w procesie weryfikacji. Nie ma więc żadnych ograniczeń. Ponadto każdy w sieci może dokonywać transakcji lub dodawać informacje do księgi. Aplikacje technologii Blockchain, które są dostarczane z bardziej otwartym środowiskiem, z pewnością polubią to.

Z drugiej strony istnieją sieci prywatne bez pozwolenia. W tym przypadku użytkownicy musieliby należeć do organizacji, która ma dostęp do sieci. Głównie w tym przypadku dostęp jest wyłącznie określony. Zatem każdy w sieci prywatnej uzyska dostęp jako węzeł.

Czytaj więcej: 4 różne typy technologii Blockchain & Sieci

Rozdział-5: Popularne przypadki użycia technologii Blockchain

Transakcje globalne

Technologia Blockchain rozwija się obecnie w sektorze finansowym. Czemu nie? Podstawowe znaczenie blockchain zaczęło się od tego, że był to instrument finansowy. W rzeczywistości użycie technologii blockchain zamiast scentralizowanego systemu bankowego eliminuje większość wad.

Ponadto dzięki technologii blockchain płatności transgraniczne byłyby bardzo proste. Ponadto wiele przedsiębiorstw finansowych może uzyskać ogromny impuls dzięki pomocy tej nowej technologii. Wiodącym przykładem takiej sprawy jest IBM World Wire.

Handlowy

Finansowanie handlu to także kolejny świetny dodatek do listy przypadków użycia. Każdego roku wiele towarów jest wysyłanych przy pomocy firm handlowych. Jednak finansowanie handlu wiąże się z wieloma komplikacjami, w tym brakiem przejrzystości, bezpieczeństwa itp.

Aby więc mieć pełną kontrolę nad systemem, mogą używać blockchain. Popularnym tego przykładem może być TradeLens. Ponadto technologia ta umożliwia handlowcom lepszą komunikację ze sobą.

Co więcej, umożliwia odbiorcy śledzenie procesu, a nadawcy terminowe otrzymanie płatności.

Przeczytaj o tym, jak Blockchain może teraz przekształcić finansowanie handlu!

Bezpieczeństwo żywności

Innym ekscytującym przypadkiem użycia za znaczeniem blockchain byłoby bezpieczeństwo żywności. W rzeczywistości przetworzona żywność zawiera wiele nieetycznych składników. Ale nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czego używają branże.

Korzystając z blockchain, firmy mogą śledzić, skąd pochodzą ich produkty. Aloes, konsumenci mogą śledzić, czy ich produkt jest tym, co naprawdę mówią. W tym przypadku IBM Food Trust jest jednym z czołowych przykładów.

Łańcuch dostaw

Cóż, łańcuch dostaw jest naprawdę jednym z najlepszych przypadków użycia blockchain. Korzystając z technologii w łańcuchu dostaw, firmy uzyskałyby wyjątkowo bezpieczne środowisko dla łańcucha dostaw, które promuje śledzenie w czasie rzeczywistym.

Ponadto może oferować inteligentne procesy sprawdzania poprawności danych kontraktów i egzekwować umowy. Co więcej, może również wykryć wszelkie uszkodzone zachowanie w systemie. W każdym razie cięcie kosztów i rosnące dochody zdecydowanie sprawiają, że warto o tym wspomnieć w znaczeniu blockchain.

Sprzedaż

Podróbki to najważniejszy problem w dziale sprzedaży detalicznej. Blockchain może szybko rozwiązać ten problem. Jak wiesz, firmy zajmujące się handlem detalicznym starały się jak najlepiej zwalczyć problem, ale osiągnęły niewielkie postępy.

Dzięki blockchain wszystko, co zostanie zarejestrowane w księdze, pozostanie tam na stałe. Tak więc, jeśli jakaś strona wewnętrzna chce je ukraść, musiałby zmienić księgę, czego nie może.

W związku z tym żaden podmiot wewnętrzny nie może zmienić produktów. Ponadto każdy produkt pochodzący od producenta będzie miał tag RFID. Dzięki temu organ byłby w stanie szybko wyśledzić brakujące produkty.

Ciekawi Cię wpływ technologii blockchain na branżę detaliczną? Już teraz zapoznaj się z naszym przewodnikiem po blockchain w sprzedaży detalicznej!

Usługi rządowe

Instytucje rządowe są naprawdę w złej sytuacji z całą korupcją w mieszance. W rzeczywistości, przy tak rozległej sieci do monitorowania, rzeczy zostają przeoczone. Ponadto rząd nie może właściwie wypełniać wszystkich obowiązków wobec obywateli, co stwarza większe przepaści między obiema stronami.

Tutaj znaczenie blockchain pasuje idealnie. Może pomóc rządowi stać się społecznością bez papieru i pozbyć się korupcji.

Możliwość szybszej produkcji znacznie pomoże w realizacji praw obywatelskich.

Ciekawi Cię wpływ technologii blockchain na rządy? Sprawdź teraz nasz przewodnik po blockchain dla rządu!

Własność intelektualna

Zarządzanie własnością intelektualną to obecnie bałagan. W rzeczywistości nie ma prawdziwego systemu śledzenia, który mógłby ustalić, czy ktoś wykorzystuje pracę innych osób jako swoją własną, czy nie.

Istnieje schemat patentowy, ale to w żaden sposób nie pomaga w zabezpieczaniu własności intelektualnej.

W ten sposób wszyscy muzycy, projektanci, wynalazcy i artyści nie otrzymują zapłaty ani kredytu, na jaki zasługują.

Jednak blockchain może naprawdę zmienić tę branżę na dobre. Ponieważ może śledzić, kiedy używa go inna osoba, i dać autentycznemu artyście zasługę, na którą zasługuje.

Opieka zdrowotna

Opieka zdrowotna to doskonała branża dla rozkwitu technologii blockchain. Każdego roku wiele firm z branży opieki zdrowotnej wydaje ogromne pieniądze na poprawę tego sektora.

Jednak wynik jest minimalny.

Ale dzięki blockchain sytuacja się zmieni. W rzeczywistości może zapewnić przejrzystość danych, której sektor opieki zdrowotnej potrzebuje w tej chwili. Może również zapewnić duże bezpieczeństwo w poufnych dokumentacjach pacjent-lekarz.

FDA już używa blockchain z wielu powodów.

Ciekawi Cię wpływ technologii blockchain na opiekę zdrowotną? Już teraz zapoznaj się z naszym przewodnikiem po technologii blockchain w opiece zdrowotnej!

Olej i gaz

Cóż, przemysł naftowy i gazowy ma ogromny wkład w dzisiejszy rynek. Jednak mają problem w sektorze płatności za fracht i audytu. Problem polega na tym, że nie ma odpowiedniego śledzenia ani właściwego planowania, aby uzyskać bardziej efektywny wynik.

Ale dzięki blockchain sytuacja się zmieni. Może poprawić efektywność uwzględniania każdej możliwej trasy i wybierania najlepszej możliwej drogi. Według Accenture branża może po prostu zwiększyć swoje przychody o 5%, poprawiając dokładność danych.

Nieruchomość

W rzeczywistości rynek nieruchomości jest bardzo niestabilny. W miarę upływu dni rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości. Jednak wraz ze wzrostem cen klasa średnia pozostaje z dala od korzyści. Tak więc branża cierpi z powodu niedostępności, ogromnych kosztów i braku płynności.

Ale mając blockchain pośrodku, mogą wreszcie to zrównoważyć. Ponadto blockchain może pomóc w zarządzaniu kwestią płynności i zapobieganiu niestabilności branży.

Z tego powodu wiele krajów już wdraża rozwiązanie blockchain.

Ciekawi Cię wpływ technologii blockchain na nieruchomości? Sprawdź teraz nasz przewodnik po blockchain dla nieruchomości!

Humanitaryzm

Przemysł humanitarny powstał po to, by pomagać ludziom, którzy tego potrzebują. Jednak teraz, z powodu korupcji, sektor jest całkowicie skazany na zagładę. Wiele darowizn w systemie pozostaje niezaznaczonych. Tak więc nikt nie może stwierdzić, czy datek dotarł do biednych, nie będąc w kieszeniach skorumpowanych osób.

Ale dzięki blockchain każdy, kto przekazuje darowiznę, może śledzić darowiznę, aby upewnić się, że pieniądze uratowały komuś życie. Pomoże również dowiedzieć się, które osoby są naprawdę skorumpowane.

Ubezpieczenie

Problem w branży ubezpieczeniowej to przytłaczająca papierkowa robota. W rzeczywistości każdy w tej branży wiedziałby, ile formalności musi zająć się ubezpieczyciel. Nie wspominając o codziennych fałszywych roszczeniach, co jeszcze bardziej pogarsza sprawę.

Wszystkie te czynniki powodują, że prawdziwi ludzie cierpią, ponieważ wszystko przebiega niezwykle wolno. Ale dzięki technologii blockchain branża może łatwo dowiedzieć się, czy roszczenie jest fałszywe, czy nie.

Co więcej, może również sprawić, że branża będzie całkowicie pozbawiona papieru, a wszystko będzie odbywać się online.

Ciekawi Cię wpływ technologii blockchain na ubezpieczenia? Już teraz zapoznaj się z naszym przewodnikiem po blockchain w ubezpieczeniach!

Media i rozrywka

Sektor mediów i rozrywki boryka się z wieloma niesprawiedliwościami. Dzięki internetowi wszyscy są teraz narażeni na biznes rozrywkowy. Ale trudna prawda jest taka, że ​​artyści przez większość czasu nie dostają takiej wartości, na jaką zasługują.

W wielu scenariuszach ze względu na negatywne skutki wielu utalentowanych artystów zrezygnowało. Ale z pomocą blockchain wszystkie błędy mogą być od teraz dobre.

Co więcej, blockchain zachowa wszystkie zapisy tego, kto co zrobił i zapewni artystom odpowiednie uznanie.

Podróżować

Blockchain może zrewolucjonizować sposób, w jaki branża turystyczna przetwarza pasażerów. W rzeczywistości przetworzenie każdego pasażera zajmuje dużo czasu, co kosztuje dużo czasu i wysiłku. Z drugiej strony wielu zbiegów może sfałszować paszporty i uciec, ponieważ nie ma sposobu, aby go wyśledzić.

Ale dzięki blockchain wszystkie informacje o pasażerach mogą znajdować się w bezpiecznej księdze. W związku z tym pasażer nie będzie nawet potrzebował paszportu do podróży. Mogą po prostu użyć cyfrowych identyfikatorów i wejść na pokład. Tak więc znaczenie blockchain naprawdę zmienia sposób, w jaki ludzie podróżują teraz.

Rozwiązanie sieciowe

Blockchain może być obecnie rozwiązaniem sieciowym dla dowolnej branży. Posiada funkcje pozwalające w pełni pozbyć się wszystkich starszych problemów z siecią. Ponadto może również promować zautomatyzowane rozwiązania i integralność danych.

Ponadto, z pomocą niezmiennej księgi, prostym zadaniem stanie się po prostu zaufanie jej zawartości, ponieważ nikt nie może naprawdę zmienić sposobu jej działania.

Hazard

Kolejnym fajnym przypadkiem użycia blockchain byłby sektor gier. W rzeczywistości kwitnie w ogromnym tempie. Wiele gier online jest często atakowanych przez hakerów i często gracze tracą aktywa, które kupili za pieniądze.

Ale ponieważ blockchain jest bezpieczną platformą, nikt nie byłby w stanie włamać się do systemu i zmienić czyjegoś majątku.

Cyberbezpieczeństwo i internet rzeczy

Oba te sektory doskonale pasują do idei blockchain. Ze względu na starsze sieci typowe środki bezpieczeństwa cybernetycznego nie wystarczą, aby je zabezpieczyć. Ale z pomocą blockchain mogą go w pełni zabezpieczyć.

Z drugiej strony, urządzenia Internetu Rzeczy są również podatne na włamania. Ale jeśli blockchain jest siecią bazową, haker nie uzyska dostępu do systemu. Tak więc wszyscy korzystający z IoT byliby bezpieczni. Nawet w czasach ataków DDoS, blockchain może zabezpieczyć sieć.

Chcesz wiedzieć, jak blockchain może wpłynąć na branżę bezpieczeństwa? Przeczytaj nasz przewodnik o tym, jak blockchain może teraz zmienić branżę bezpieczeństwa!

Rozdział-6: Końcowe myśli

Na koniec możemy śmiało powiedzieć, że blockchain już od jakiegoś czasu nigdzie się nie wybiera. Jak widać, zostanie tutaj. Dlatego najlepiej byłoby jak najszybciej zapoznać się z definicją łańcucha bloków. W rzeczywistości, chociaż wielu obecnie może nie dostrzec żadnych zmian w codziennym życiu, adopcja jest w dużej mierze.

Tak więc za kilka lat zobaczymy na rynku bardziej zdecentralizowane aplikacje. Dlatego jeśli jesteś ciekawy adopcji blockchain, sprawdź nasz darmowy kurs blockchain już teraz!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map