Najlepszy przewodnik po technologii Blockchain: rewolucja, która zmieni świat

Technologia księgi, Blockchain, pojawiła się na świecie z potencjałem, aby zmienić wszystko. Technologia Blockchain pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy, nie wymaga dużej ilości dokumentacji i zmienia dział IT w zupełnie inny sposób.

Kryptowaluty są oparte na tym systemie księgi. Jednym z najbardziej popularnych jest bitcoin, który w zasadzie przejmuje teraz cały świat. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tą technologią i ciekawi Cię cała fasada blockchain, to jesteś we właściwym miejscu.

Opowiem o wszystkim, co trzeba wiedzieć o technologii blockchain. Zobaczmy więc, co ten przewodnik dla początkujących obejmie na temat łańcucha bloków.

Contents

Spis treści

Rozdział-1: Co to jest technologia Blockchain?
Rozdział-2: Różne typy łańcuchów bloków
Rozdział-3: Różne generacje technologii Blockchain
Rozdział-4: Stos technologii Blockchain
Rozdział-5: 10 scenariuszy z prawdziwego życia: Jak technologia Blockchain wpłynie na Twoje codzienne życie?
Rozdział-6: 6 wiodących platform Blockchain, o których powinieneś wiedzieć
Rozdział-7: Przykłady zdecentralizowanych aplikacji Blockchain
Rozdział-8: Różne typy protokołów konsensusu Blockchain
Rozdział-9: Przyszłość Blockchain
Końcowe przemyślenia

A teraz zacznijmy od głównego tematu, dobrze?

 

Rozdział 1: Co to jest technologia Blockchain?

Blockchain to kolejna rewolucyjna technologia, która może zmienić sposób korzystania z Internetu, tak jak zrobiło to oprogramowanie typu open source. Podobnie jak oni, blockchain zajmie trochę czasu, zanim ostygnie i zostanie rozsądnie wyceniony dla wszystkich do wykorzystania w nowoczesnych projektach.

Osiągnięcie prawdziwego potencjału, który się w nim znajduje, może zająć lata. Ponieważ blockchain jest rozproszonym systemem księgi P2P, każdy może zobaczyć wpisy innych użytkowników, ale bez wątpienia nikt nie może ich zmienić.

Zwiększa wyższy poziom przejrzystości w całym systemie.

Jednak jest mało prawdopodobne, aby przejął tradycyjną scentralizowaną sieć baz danych, z której korzystają rządy; raczej może stworzyć nowy system w globalnych przedsiębiorstwach.

 

Wraz z wprowadzaniem nowych technologii każdego roku jesteśmy bliscy rozpoczęcia nowej ery.

Możesz aktualizować łańcuch bloków tylko za pomocą algorytmu konsensusu. Tak więc, kiedy nowy zestaw informacji zostanie załadowany do systemu, nikt nie może go zmienić. Blockchain będzie zawierał dokładne i wiarygodne informacje w księdze.


 

Mówiąc prościej, możesz go napisać tylko raz, a potem nie można go zmienić. To nie jest pojedyncza technologia, ale jest to inny typ systemu architektonicznego, który pozwala użytkownikom dokonywać transakcji w inny sposób. Czy myślisz, że blockchain jest tylko dla manekinów? Dlaczego się nie dowiesz.

Dowiedz się, kto wynalazł Blockchain stąd!

Co potrafi technologia Blockchain?

Sieć może łączyć się z użytkownikami i dokonywać bezpośrednich transakcji między nimi. Znaczniki czasu i księgi rachunkowe są obsługiwane automatycznie przez system. Oznacza to, że w systemie nie będą potrzebne żadne oficjalne dane osób trzecich.

Jednak wszyscy użytkownicy technologii blockchain są administratorami. Możesz także używać inteligentnych kontraktów w technologii blockchain. Ponieważ sieć korzysta z algorytmów konsensusu, możesz szybko utworzyć projekt z określonymi warunkami.

Tak więc, gdy wszystkie z nich zostaną odpowiednio wypełnione, każdy uczestnik projektu otrzyma sprawiedliwy podział wynagrodzenia. Eliminuje to ustalanie priorytetów lub faworyzowanie w przypadku jakiejkolwiek pracy zespołowej.

Świetnym przykładem może być rynek nieruchomości. Jeśli w umowach nie są spełnione określone warunki, transakcja nigdy się nie dzieje. Zwykle w łańcuchu bloków użytkownicy używają sieci do płacenia w postaci tokena o określonej walucie.

 

Wyjaśnienie technologii Blockchain: jak to działa?

Porozmawiajmy teraz o tym, jak to działa. Ale najpierw zobaczmy kilka ważnych cech całego systemu.

 1. Blockchain zapamiętuje wszystkie rodzaje wymiany danych. Nazywa się to systemem księgi, a wymiany danych nazywane są „transakcjami”. Po weryfikacji każda transakcja jest dodawana do księgi jako blok.
 2. Wykorzystuje inny rodzaj sieci rozproszonej, aby zapewnić, że każda transakcja odbywa się między węzłami P2P.
 3. Po dodaniu i zweryfikowaniu bloku nikt nie może zmienić jego informacji.

Proces

Blockchain zapewnia bezpieczeństwo w tej sieci dzięki koncepcji „klucza”. Jeśli używasz zestawu zaszyfrowanych kluczy, otrzymasz unikalną identyfikację, której nikt nie może złamać. Otrzymasz klucz prywatny i publiczny, dzięki tej kombinacji uzyskasz unikalną tożsamość.

Inni będą używać Twojego klucza publicznego, aby znaleźć Cię w sieci. Za pomocą swojego klucza prywatnego będziesz mógł podpisywać dowolne działania lub autoryzować transakcje powiązane z Twoim kluczem publicznym.

Jeśli myślisz o kryptowalutach, klucz publiczny zostanie użyty jako adres twojego portfela, a klucz prywatny będziesz używać do wypłacania, wysyłania lub kupowania cyfrowych pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, aby ten klucz był bezpieczny.

Jeśli ktoś zdobędzie Twój klucz prywatny, może uzyskać dostęp do wszystkich zasobów cyfrowych i wykorzystać je w niewłaściwy sposób.

Tak więc za każdym razem, gdy wysyłasz coś przez sieć, autoryzujesz to. Może to być coś w rodzaju „Todd wysyła Jamie 2 BTC”. Będzie to obejmować publiczny klucz Jamiego do zlokalizowania go oraz publiczny i prywatny klucz Todda do zaszyfrowania transakcji.

Po transakcji węzły systemu zweryfikują ją i zostanie dodana do księgi za pomocą unikalnego identyfikatora i ram czasowych.

Krótko mówiąc, każda transakcja będzie miała te same cechy, klucz publiczny, podpis cyfrowy, unikalny identyfikator i znacznik czasu.

Ale w jaki sposób upewniają się, że jesteś całkowicie anonimowy?

Cóż, klucze publiczne nie mają żadnej rozpoznawalnej sekwencji, nie będziesz tam umieszczać swojego nazwiska. Będzie składał się z losowych liter i cyfr. Dlatego nikt nie może go prześledzić wstecz i na odwrót.

Możesz także wygenerować dowolną liczbę słów kluczowych i wymyślić nowe pary kluczy w trakcie tego procesu.

 

Jak bezpieczna jest technologia Blockchain?

Żaden system nie jest „nie do zhakowania” w Internecie. Ale blockchain zapewnia, że ​​jest to jak dotąd jeden z najlepiej zabezpieczonych. Wiele gospodarstw przemysłowych zweryfikowało to stwierdzenie, w tym Northwest Passage Ventures.

Nie działa jak tradycyjne środki, takie jak banki, więc aby go zhakować, musisz zhakować cały komputer, który go używa. Ten proces jest bardzo skomplikowany i dlatego jest uważany za wyjątkowo bezpieczny.

Aby obliczyć wszystkie zasoby, hakerzy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom ze względu na ogromną liczbę komputerów.

Podobnie jak każda inna technologia, blockchain ma przed sobą długą drogę. Jeśli jednak porównamy Blockchain Vs Scentralizowane platformy, blockchain z pewnością wygra.

 

Rozdział 2: Różne typy łańcuchów bloków

 • 2.1 – Publiczne łańcuchy bloków

Cóż, istnieją różne rodzaje technologii blockchain, z których możesz korzystać. Jednym z nich jest publiczny blockchain. Nazwa mówi wszystko. Taka sieć blockchain jest całkowicie otwarta dla każdego. Nikt nie potrzebuje żadnego pozwolenia, aby uczestniczyć w publicznym łańcuchu bloków lub pytać o niego. Każdy proces transakcyjny za pośrednictwem tego rodzaju łańcucha bloków jest walidowany dla wszystkich.

Każdy ma pełne prawo do pobrania kodu i uruchomienia dowolnego publicznego węzła na swoim urządzeniu. Każdy może nawet sprawdzić swój aktualny stan, a także zdecydować o dodaniu dowolnych bloków do łańcucha.

Poza tym możesz łatwo dołączyć do sieci bez wahania, a najbardziej atrakcyjne jest to, że nie potrzebują od nikogo żadnego rodzaju zgody na walidację. Takie cechy przyciągają więcej ludzi do bycia częścią technologii blockchain, która jest uznawana za publiczną.

 

System ani serwery nie wymagają żadnej konserwacji. Dlatego tworzenie i uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji nie kosztuje zbyt wiele.

Jedną z wiodących sieci blockchain jest Bitcoin. Ethereum, Dash, Dogecoin, Litecoin, Monero to także różne publiczne sieci blockchain. Wszystkie te sieci blockchain mają dostęp dla każdego, aby dołączyć do nich jako uczestnicy, używać ich kodów, a także wysyłać dowolne transakcje, a nawet je czytać.

 • 2.2 – Sfederowane łańcuchy bloków

Inną technologią blockchain jest federacyjny blockchain. Nazywa się to również Consortium Blockchains. Jest to przeciwieństwo publicznej sieci blockchain. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie mają dostępu do księgi ani żadnego procesu weryfikacji transakcji. Nie każdy ma prawo czytać ten łańcuch bloków.

Grupa liderów obsługuje Federated Blockchains. To jest główny powód nazwy tego łańcucha blokowego. W tym systemie prywatność transakcji jest lepsza. Obchodzą się z tym z wielką ostrożnością. Nawet ich skalowalność jest wyższa niż publicznych.

Grupa jej liderów kontroluje wszystkie procesy konsensusu. Jest niezwykle szybki. Ogólnie rzecz biorąc, sektory bankowe używają federacyjnych łańcuchów bloków lub można powiedzieć, że łańcuchy bloków konsorcjum.

Dzięki tej sieci blockchain nikt nie ma prawa dołączać do systemu i uczestniczyć w nim bez żadnego pozwolenia. Będziesz potrzebować odpowiedniego pozwolenia, zanim weźmiesz udział w jakimkolwiek procesie w tej sieci.

Sfederowany, znany również jako Blockchain Konsorcjum, zastępuje starsze systemy. Eliminuje nadmiarowość danych. To sprawia, że ​​ludzie bezpośrednio obsługują dokumenty. Nie ma półrocznych mechanizmów zgodności. Koszt transakcji jest również niższy w sieci Federated blockchain.

B3i (ubezpieczenia), R3 (banki), Corda, EWF (energetyka); są to niektóre z łańcuchów bloków Federacji lub Konsorcjum.

 • 2.3 – Prywatne łańcuchy bloków

W niektórych przypadkach można powiedzieć, że główna różnica między prywatnym a federacyjnym blockchain polega na tym, że poza grupą organizacji tylko jedna kontroluje proces prywatnej sieci blockchain..

Zwykle ludzie nie mają dostępu do sieci blockchain, takiego jak audyt i zarządzanie bazami danych. Poszczególne firmy mogą uzyskać dostęp za odpowiednim zezwoleniem i odpowiednim procesem. Będą mogli uzyskać dostęp do weryfikacji transakcji wewnętrznie. Ale są przypadki, w których opinia publiczna ma szansę na przeprowadzenie audytu.

W niektórych przypadkach prywatna technologia Blockchain jest przeciwieństwem technologii publicznej. To scentralizowany system. Dzięki prywatnym łańcuchom bloków wzrasta ryzyko złamania zabezpieczeń.

 

Koszt transakcji jest mniejszy w przypadku prywatnej sieci blockchain. Zmieniają systemy dziedziczenia. Obsługa dokumentów jest znacznie prostsza dzięki tej sieci blockchain. Multichain, MONAX to dwie prywatne sieci blockchain.

Sprawdź więcej: Blockchain prywatny kontra publiczny: co jest lepsze?

Rozdział 3: Blockchain dla opornych: różne generacje technologii Blockchain

Do tej pory technologia blockchain pojawiła się przed nami jako różne wersje, z których każda miała określone ulepszenia i nowe funkcje.

Zobaczmy, czym one są, dobrze?

 

3.1 – Technologia Blockchain pierwszej generacji

Aby lepiej zrozumieć pierwszą generację, musisz przyjrzeć się bliżej technologii Bitcoin. Bitcoin jako pierwszy wprowadził tę nową technologię, więc każda funkcja tej sieci jest liczona jako pierwsza generacja.

Z pomocą technologii blockchain bitcoin od samego początku przykuł uwagę wszystkich. Ten łańcuch bloków pierwszej generacji ma ustaloną politykę, której nikt nie może zmienić.

Będziesz mógł wydobywać tylko 21 milionów bitcoinów, a po osiągnięciu progu nikt nie będzie w stanie ich wydobywać ani zdobyć, chyba że je kupi.

Polityka obejmuje również to, że użytkownik może wydać swoje bitcoiny tylko raz. Po transakcji nie będą w stanie ponownie ich zdobyć.

Jak udało im się osiągnąć tak wielką rzecz?

Cóż, zrobili to przy użyciu technologii blockchain pierwszej generacji. Zwykle w scentralizowanych systemach, które używają pieniądza fiducjarnego, nie łączy się z innymi prywatnymi rejestrami. Dlatego brakuje im komunikacji.

Wyjaśnię to na przykładzie.

Alice pracuje jako kelnerka i pewnego dnia otrzymuje 300 dolarów napiwków. Następnie pobiera te pieniądze i depozyty w swoim banku X. Bank X odpowiednio aktualizuje swoją księgę. W drodze powrotnej przypomniała sobie, żeby kupić jakieś artykuły spożywcze. Niestety jedyną opcją wypłaty jest najbliższy bank Y..

Jednak Bank Y nie zaktualizował swojej księgi i w tym celu musiała cofnąć się do banku A.

Cóż, może nie zawsze tak jest, ale takie rzeczy się zdarzają i jest to jeden ze słabych punktów systemu. Będziesz także musiał ślepo ufać swojemu bankowi w kwestii pieniędzy. Jeśli ktoś go włamie i zmieni księgę, z pewnością stracisz pieniądze.

 

 • 3.1.1 – Czym jest ten inny

Blockchain aktualizuje rejestr wszystkich uczestników i sprawia, że ​​jest to proces w pełni zdecentralizowany. Tak więc, zamiast tylko rejestrować dane w jednym węźle, będą one również rejestrowane w rejestrach wszystkich osób.

Tak więc tylko manipulowanie jednym węzłem nie wystarczy, aby wyrwać Cię z pieniędzy.

Dlaczego?

Pomyśl o sobie i swoich przyjaciołach jako o węzłach. Za każdym razem, gdy transakcja pomaga wam spotkać się i podzielić się szczegółami transakcji. Po udostępnieniu i poprawnym uzyskaniu wszystkich informacji zaktualizujesz je w notatniku i zapiszesz płatności.

Po ich zapisaniu Ty i Twoi znajomi porównacie je, aby sprawdzić, czy wszyscy macie takie same wyniki.

Jeśli wyniki są takie same, zaloguj się na stronie, aby upewnić się, że nikt nie może tego zmienić. To samo dotyczy wszystkich węzłów. Więc widzisz, że nie jest to łatwe do zhakowania.

 

 • 3.1.2 – Jakie są zalety aplikacji Blockchain pierwszej generacji?

Cóż, jest tak wiele zalet tego typu łańcucha bloków pierwszej generacji. Przyjrzyjmy się im jeden po drugim.

 1. Nikt nie poniesie strat z powodu utraty pojedynczego węzła. Dane będą również przechowywane w każdym innym węźle.
 2. Jeśli ktoś spróbuje go zhakować lub sfałszować zapisy, proces ten byłby zbyt oczywisty. Jeśli jest tylko dziewięć innych ksiąg, do których haker musi włamać się i zainstalować w systemie podobnie wyglądającą księgę, może to być bułka z masłem.

Ale wyobraź sobie, co się dzieje, gdy w rejestrze jest 2 tysiące lub miliony ludzi. Sesje są również odświeżane co 10 minut, więc włamanie się jest praktycznie niemożliwe.

 1. Nie będziesz musiał ślepo ufać żadnej ze stron. Każda transakcja jest automatycznie weryfikowana i podpisywana przez każdego członka.

Technologia blockchain pierwszej generacji była jedną z rewolucji w cyfrowym świecie. To było źródło każdej innej kryptowaluty i najnowszych wersji technologii blockchain.

3.2 – Technologia Blockchain drugiej generacji

Ethereum to podstawa technologii blockchain drugiej generacji. Przyjrzyjmy się bliżej temu systemowi, aby lepiej go zrozumieć. Ethereum jest często łączone z bitcoinem. Wprowadza nową funkcję o nazwie „Inteligentne kontrakty” i możesz wysyłać pieniądze za pomocą ich waluty Ether.

 

 • 3.2.1 – Inteligentne kontrakty: wyjaśnienie technologii Blockchain

Inteligentna umowa to zakodowany projekt, który jest przesyłany do sieci. Po wykonaniu wszystkich kontraktów jest automatycznie aktualizowany w księdze.

Można o tym myśleć jako o zakodowanej wersji sytuacji „Jeśli-To”. Kontrakty mają określone wymagania, a po ich wykonaniu projekt byłby zakończony. Zapewnia to całkowitą przejrzystość, ponieważ nikt nie może manipulować danymi.

Ponadto każdy otrzyma sprawiedliwą część zapłaty i nikt nie zostanie pominięty. Podam przykład, aby wyjaśnić sprawę dalej.

 

 • 3.2.2 – Scenariusz zakupów online

Wyobraź sobie, że chcesz kupić coś online od sprzedawcy. Będziesz musiał zapłacić mu z góry, a produkt zostanie wysłany do Ciebie w ciągu najbliższych trzech dni. Jednak dopiero wtedy, gdy sprzedawca otrzyma pieniądze.

Jest wiele problemów z tym systemem.

Po pierwsze, nie ma zaufania między Tobą a sprzedawcą, ponieważ nie znasz go wcześniej.

Po drugie, sprzedawca zażąda pieniędzy z góry, ponieważ możesz nie zapłacić mu również po otrzymaniu produktu.

Wreszcie firma przewozowa w jakiś sposób traci produkt, a Ty wystawiasz sprzedawcy złą recenzję.

Wszystkie te problemy można łatwo rozwiązać zaraz po użyciu inteligentnych kontraktów.

Zamówienie zostanie automatycznie opłacone po potwierdzeniu dostawy. Żadna ze stron nie musi ślepo sobie ufać; proces staje się naprawdę przejrzysty. Firma przewozowa skontaktuje się ze sprzedawcą, jeśli zgubi lub uszkodzi produkt. Otrzymasz również powiadomienie o sytuacji.

Każda część tego procesu nie wymaga żadnej centralnej autoryzacji. Nie musisz wypełniać żadnych dokumentów ani wnosić dodatkowych opłat za produkt. Wszystko, co musisz zrobić lub sprzedawca musi zrobić, to stworzyć inteligentny kontrakt w sieci blockchain.

Wyjaśniona technologia blockchain drugiej generacji dodaje nową funkcję do całej sytuacji związanej z cyfrową walutą. Tak więc teraz może być również używany inaczej niż tylko narzędzie walutowe.

 

3.3 – Technologia Blockchain trzeciej generacji

Trzecia generacja dodaje dodatkową warstwę efektywności do całej sieci. Weźmy na przykład system operacyjny Apple i Android. Obaj mają inny zestaw kodów dla swoich aplikacji.

Tak więc aplikacja na Androida nie będzie działać na iOS firmy Apple i odwrotnie. Jeśli chcesz uruchomić tę aplikację dokładnie na Apple, musisz ją zakodować w języku Swift.

Reagent Native faktycznie rozwiązał ten problem. Pozwala każdemu na zakodowanie dowolnej aplikacji dla nich obu. Tę strukturę wprowadza trzecie pokolenie. Ethereum to świetna platforma, ale brakuje jej elastyczności.

Każda zdecentralizowana aplikacja zbudowana na Ethereum działa tylko na ich EVM (Ethereum Virtual Machine). Jeśli więc chcesz, aby został przeniesiony na inną platformę, powiedz Lisk, będziesz musiał zmienić kodowanie.

Trzecia generacja zapewnia elastyczność wymiany platform i wykorzystuje aplikację blockchain w dowolnej sieci.

Jest na to wiele przykładów. Spójrz na niektóre z nich poniżej.

 • 3.3.1 – Qtum

To dość ekscytująca platforma. Obecnie działa na ich wirtualnej maszynie Qtum. Ta maszyna wirtualna jest zmodyfikowaną formą EVM. Najlepsze w tym systemie jest to, że istnieje warstwa abstrakcji konta (AAL). Ta inna warstwa pozwoli Ci bez kłopotów dodawać dowolne inteligentne kontrakty z innej platformy.

Możesz zintegrować dowolne inteligentne kontrakty w sieci; to jest łatwe.

 • 3.3.2 – Ripple

Ripple to kolejna technologia blockchain trzeciej generacji. Pozwoli Ci to na dokonywanie transakcji w ramach różnych systemów księgowych. Będziesz więc mógł negocjować między prywatnymi a prywatnymi i tradycyjnymi systemami płatności.

Ich protokół wstawiennictwa pozwala im zrealizować tę strategię. Można więc myśleć o tym jako o łączu między różnymi platformami blockchain.

 • 3.3.3 – IOTA

IOTA pozbywa się słabej jakości mikrotransakcji. W poprzednich pokoleniach głośność była wyjątkowo niska. Jednak IOTA zapewnia superszybkie transakcje o dużym wolumenie w każdej sekundzie. Za każdą transakcję będziesz musiał zapłacić określoną kwotę.

Jak oni to robią?

Cóż, w zasadzie pakują je w bloki i są weryfikowane przez wszystkich górników. IOTA wykorzystuje nową technologię zwaną „Tangle”, w której każdy blok w sieci jest sprawdzany samodzielnie.

Model zyskał spory udział w wymaganiach wielu branż i ostatecznie zwiększa skalowalność.

 

Hakowanie Blockchain

Zhakowanie łańcucha bloków jest niezwykle trudne, ale nie „niemożliwe”. Być może świetnym przykładem będzie DAO. DAO został zhakowany z 70 milionów dolarów Ethereum z powodu usterki systemu. Haker w jakiś sposób oszukał sieć i przelał 70 milionów dolarów na swoje konto.

Jednak nie ma wielu przykładów takiego scenariusza. Jeśli technologia blockchain ma jakąś pętlę, to można to wykorzystać. W przeciwnym razie system jest w pełni skuteczny.

Na dzień dzisiejszy niektórzy eksperci wątpią w motywację stojącą za tą nową technologią, ale uważają też, że ułatwienie dostępu do niej można uznać za prezent. Cóż, z pewnością wymaga znacznie większego uznania niż w rzeczywistości.

Niektórzy nawet wątpią w ich pełny potencjał, nawet przy wszystkich funkcjach.

 

Rozdział 4: Stos technologii Blockchain

Blockchain zawiera różne warstwy. Spójrz na warstwy od dołu:

 • 4.1 – Warstwa internetowa: wprowadzenie do sieci Web3

Ta warstwa jest korzeniem całego stosu. Jest to połączenie wszystkich sieci, takich jak urządzenia IoT, smartfony, komputery itp. Wszystkie opierają się na pakiecie protokołów internetowych. Warstwa ta określa, w jaki sposób informacje powinny być przesyłane, adresowane, pakowane itp.

Pierwotna wersja Internetu znana jako Web Version 1 lub World Wide Web (WWW) została wprowadzona w 1989 roku. Wykorzystywała IoI (Internet of Information). Zdefiniowano konkretną strukturę i adresy URL do innych zasobów.

Po ponad dziesięciu latach technologia doczekała się kolejnej aktualizacji i stała się wersją internetową 2. Ta wersja zaczęła wykorzystywać Internet interakcji, używany głównie w mediach społecznościowych i witrynach e-commerce..

Dzięki tej nowej wersji połączenie Gruszka-Gruszka rozrosło się z czasem, a wiele dużych grup działało jako medium dla tego.

Te organizacje czerpały zyski z reklam lub innych zasobów subskrypcji.

Ta nowa popularność dała początek najnowszej wersji internetowej 3. Większość ludzi uważa to za Internet wartości lub Sieć. Technologia Blockchain jest jednym z najważniejszych inicjatorów tej nowej aktualizacji. Zaczął od bitcoina i powoli docierał na czołowe rynki.

Więc, czy Blockchain to nowy internet?

Ta sama technologia może zastąpić media społecznościowe lub aplikacje do udostępniania przejazdów. W rzeczywistości może to jednak sprawić, że sieć stanie się zdecentralizowanym miejscem.

Czytaj więcej: Blockchain vs Internet: czy będzie nowy Internet?

 

 • 4.2 – Warstwa protokołu Blockchain

Warstwa działa podobnie jak każda inna sieć blockchain. Węzły będą wykonywać protokoły, dodawać dane do księgi i zapewniać przejrzystość transakcji.

Protokół wprowadza otwarty, zaufany i współdzielony system księgi. Protokół zapewnia użytkownikowi wystarczającą ilość informacji zwrotnych.

 

 • 4.3 – Warstwa aplikacji

Sieć bitcoin była granicą wielu innych technologii blockchain. Zwiększyło to jednak liczbę wideł. Warstwa aplikacji systemu składa się z wszelkich innych funkcji poza prostymi kryptowalutami.

W tej warstwie znajdują się inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje. Warstwa umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, które działają poza algorytmem konsensusu.

Inteligentne kontrakty mogą zapewnić bardziej złożone zastosowania. Tokeny są absolutnie krytyczne dla sieci i dla rozwoju samych dApps.

 

 • 4.4 – Warstwa doświadczenia użytkownika (UX)

Ta warstwa daje dostęp do całej sieci i różnych aplikacji blockchain. To przednia wkładka całego stosu.

 

Rozdział 5: 10 scenariuszy z prawdziwego życia: Jak technologia Blockchain wpłynie na Twoje codzienne życie?

 • 5.1 – Internet rzeczy (IoT)

Słowo to jest szeroko rozpowszechnione w niszy kryptowalut – Internet of Things (IoT). Ale co to jest? Pomyśl o wszystkich urządzeniach, które mają możliwość łączenia się z Internetem. Może to być Twoja lodówka, Twój pomocnik domowy, a może nawet Twój smart TV. Podstawowa koncepcja jest taka – bez względu na to, czym jest „rzecz”, jeśli może łączyć się z Internetem, to jest w klubie IoT.

Generalnie inteligentne urządzenia domowe są traktowane jako podmioty internetu rzeczy. Każda kropka łącząca się z siecią jest wielkim atutem sieci technologicznej. Co jest najlepszą częścią tej technologii, jest energooszczędna. Kryptowaluty generalnie pochłaniają szaloną kwotę. IoT może wiele zdziałać, aby zaoszczędzić ogromną ilość energii elektrycznej.

 

 • 5.2- Blockchain Healthcare

Jedną z unikalnych cech technologii blockchain jest szyfrowanie wszystkich danych. Nigdy nie narusza prywatności. To świetna broń przeciwko naruszeniom danych i innym wirtualnym przestępstwom. Dlatego uważamy, że ta technologia może przynieść duże korzyści sektorowi opieki zdrowotnej. Blockchain może szyfrować wszystkie dane użytkownika i chronić je tylko dla określonych oczu. Cała dokumentacja, taka jak dane chirurgiczne, może być zakodowana i zachowana w tajemnicy.

Tak więc niewątpliwie opieka zdrowotna może być rozległą dziedziną, która może odnieść największe korzyści z technologii.

 

 • 5.3- Łatwe płatności Cross-Broder: Pożegnaj się ze sporami dotyczącymi ugody

Wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy z zagranicy zawsze było problemem. Przede wszystkim nie każda metoda płatności jest dostępna w każdym kraju. Prawie każdy stan ma oko rządzące, które utrzymuje cały proces. Po drugie, transakcja pieniędzy z jednego państwa do drugiego zajmuje około 4-5 dni.

Coś trzeba było zrobić! Mówimy o dużych pieniądzach. Tylko w 2015 r. Transakcja z kraju do kraju wyniosła około 150 bilionów dolarów. Mimo to proces jest bardzo skomplikowany, niejasny i wątpliwy. W tym przypadku Blockchain może uratować życie.

Możesz po prostu pożegnać się z irytującym czasem oczekiwania. Jaka jest najlepsza część? Nikt nie patrzyłby na twoje pieniądze jak sępy czające się na jego ucztach!

Dzięki tej technologii płatności transgraniczne to teraz kwestia jednego kliknięcia. Ponadto istnieje możliwość prania pieniędzy i innych powiązanych przestępstw. Niewątpliwie będzie mniej sporów, a osobom wspierającym rodziny z zagranicy będzie dużo łatwiej.

 

 • 5.4- Głosowanie elektroniczne: nie tylko mit!

Głosowanie jest jednym z podstawowych praw obywatelskich wszystkich obywateli. Ale zło uczyniło rzeczy surowymi lub uczciwymi i jasnymi. Proces ten może uzyskać ogromną pomoc dzięki technologii blockchain. Istnieją dwa główne powody, dla których warto wspierać system głosowania elektronicznego – anonimowe i zabezpieczone.

Ludzie zawsze wątpią w taki system. I to jest całkiem rozsądne. Konkurencyjne partie mogą czuć, że wybory są sfałszowane. Ale wybory w USA w 2016 r. I wybory w Danii w 2014 r. Dały zdecydowaną odpowiedź wątpiącym.

Technologia staje się coraz bardziej godna zaufania i stopniowo akceptowana przez ludzi i polityków na całym świecie. Trzeba przyznać, że minie trochę czasu, zanim wszyscy będą mogli zobaczyć korzyści.

 

 • 5.5 – Większe bezpieczeństwo cyfrowe

Cyberprzestępcy stanowią teraz ogromne zagrożenie dla rządów i dużych firm. Według różnych raportów branża cyberbezpieczeństwa jest warta co najmniej 18 miliardów dolarów rocznie. Distil Networks opublikowało oświadczenie w tej sprawie, które skłoniło wielu guru technologii do ponownego przemyślenia tej kwestii.

Kiedy widzimy, że popularni i technologiczni giganci, tacy jak Facebook, zostali oszukani przez cyberprzestępców, nasza wiara zaczyna się rozpadać. Kto wie, czy agencje reklamowe kupują Twoje dane osobowe, czy nie. Istnieje pilna potrzeba przejrzystości. W przeciwnym razie jesteś tylko produktami dla świata korporacji.

Można powiedzieć, że blockchainy bohaterów bez peleryny. Technologia jest tak solidna, jak to tylko możliwe. Twoje dane mogą być bardzo bezpieczne (prawie niemożliwe do złamania), a Twoja prywatność będzie łatwa do utrzymania.

 

 • 5.6- Twój samochód staje się mądrzejszy

Kradzież samochodów jest powszechnym przestępstwem w większości krajów na świecie. Utrata tak wielkiego majątku na rzecz złodziei to sprawa wielkiego żalu. Ale dobrą rzeczą jest to, że Twój samochód staje się coraz mądrzejszy! Teraz wiele nowych modeli samochodów można odblokować za pomocą smartfona. Ale co by było, gdyby hakerzy mogli włamać się do haseł i jeszcze łatwiej ukraść Twój samochód.

W tym miejscu na scenę wkracza blockchain. Blockchain zapewnia bardziej bezpieczny i kryptograficzny sposób zarządzania danymi i ich obsługi. Moglibyśmy więc łatwo założyć, że inteligentne samochody byłyby jeszcze bardziej zabezpieczone dzięki magicznemu dotykowi technologii. Wszyscy witają potężną księgę blockchain!

 

 • 5.7- Łatwe podróżowanie

Czy lubisz koczownicze życie? Może lubisz wędrować po okolicy i nie ustatkować się. Ludzki umysł jest niewątpliwie człowiekiem żądnym przygód. Ale podróżując będziesz musiał zmierzyć się z typowym scenariuszem – pieniędzmi. W każdym kraju obowiązują inne waluty.

Co by było, gdybyś miał uniwersalny portfel, który jest szybki, bezpieczny i utrzymuje konto w czasie rzeczywistym? Twoje życie w podróży będzie Ci wdzięczne za tak łatwy sposób. Cóż, z blockchainem możesz łatwo posmakować takiego życia.

 

 • 5.8 – Zabójca piratów!

Piractwo zawsze zabijało przemysł, zwłaszcza w sektorze rozrywki. Na przykład w przypadku cyfrowych formatów muzyki i udostępniania, ustalenie, że jest to dochodowa branża, było dużym wyzwaniem.

Widzieliśmy wielu muzyków i artystów, którzy nie błyszczą z powodu piractwa. Dzięki technologii blockchain muzyka może ponownie stać się nielicznym zasobem cyfrowym.

Muzycy mogliby uzyskać zasłużone tantiemy i ponownie ustanowić branżę w poprzedniej, solidnej formie. Byłby hołdem dla artystów, muzyków i filmowców.

 

 • 5.9- Łatwe regulacje

Zepsucie mieszka w każdej ludzkiej duszy. Bez względu na to, jak bardzo rygorystyczna jest władza i rząd, korupcja znajdzie drogę! Dzięki otwartej i publicznej księdze mogliśmy położyć kres praniu pieniędzy i innym przestępstwom finansowym.

Drastycznie poprawiłoby to skuteczność organów zajmujących się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Kręgi przestępcze otrzymają ogromny cios i możemy położyć kres tej okrutnej zbrodni i związanym z nią kręgom przestępczym.

 

 • 5.10 – Wspólna jazda zyskuje głos za

Wraz z popularnością Ubera, Lyft i wielu innych firm oferujących wspólne przejazdy, zakładamy, że branża będzie rosła jeszcze bardziej. Już teraz różne lokalne marki rządzą ulicami światowych liderów rynku.

Technologia Blockchain może otworzyć możliwość współdzielenia przejazdów 2.0. Taka opcja całkowicie pominie istnienie pośrednika. Jeśli tak, przejazdy staną się jeszcze tańsze i tańsze. Cóż, jest już niedrogie, ale cena też spadnie bardziej.

Blockchain również ugruntowuje swoją pozycję po stronie gier.

 

Otwiera się możliwość scenariusza pożyczania pieniędzy

Pożyczanie pieniędzy to koncepcja, która istnieje od zarania społeczeństw obywatelskich. Podstawową zasadą jest to, że dostaniesz pieniądze dla pożyczkodawców i zwrócisz pierwotną kwotę plus odsetki, które obie strony uzgodniły..

Ale życie jest nieprzewidywalne. Możesz paść ofiarą jakiegokolwiek wypadku. Jeśli tak, nie zapłacisz pieniędzy. W ten sposób niezliczona liczba ludzi pada ofiarą bankructwa. Tracą cenne aktywa. Niektórzy ludzie tracą nawet swoją ostatnią własność, nawet swoje domy.

Jak blockchain może pomóc w takich przypadkach? W technologii blockchain nie będziesz musiał płacić dodatkowej stopy procentowej. Ale jak? Cóż, nie potrzebujesz banku ani innych organizacji finansowych do przeprowadzania transakcji przy użyciu łańcucha bloków. Możesz więc zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

 

Dlaczego technologia Blockchain jest lepszą technologią?

Blockchain jest rozwiązaniem tej epoki. Może nawet zmienić sposób, w jaki utrzymujemy nasze życie finansowe. Cóż, wpływa na wiele branż. Cztery główne mocne strony sprawiają, że technologia wyróżnia się z tłumu –

 • Rozpowszechniane
 • Bez zaufania
 • Niezmienny
 • Zdecentralizowane

 

1- Rozpowszechniane

Pierwsza różnica w stosunku do obecnego modelu polega na tym, że ma scentralizowane serwery i rozległe centra danych. Jeśli więc takie centrum danych ulegnie awarii lub zostanie zhakowane, wszystkie cenne dane mogą zostać utracone. Będzie nawet oznaczać śmierć na niezliczonych stronach internetowych.

Rozpowszechniana jest technologia blockchain. Zamiast mieć scentralizowany serwer, sieć jest rozproszona. Kopia księgi jest rozpowszechniana na wszystkich użytkowników i wszystkie węzły. Zatem każdy ma taką samą władzę nad systemem. Nawet IoT mogą być członkami sieci blockchain.

Co więcej, jest praktycznie nie do zhakowania. Hakerzy i cyberprzestępcy będą musieli zniszczyć całą sieć, wszystkie węzły użytkowników. Zadanie to jest po prostu niemożliwe.

 

2- Trustless

Zaufanie to wielkie słowo! W transakcji cyfrowej dwie strony łączą się w celu przeprowadzenia transakcji. Ale te dwie strony nie darzą się wzajemnie zaufaniem. Dlatego ta technologia jest często nazywana technologią bez zaufania. Jak więc zachowują się normalnie? Cóż, muszą przestrzegać wspólnego algorytmu konsensusu, który weryfikuje każdą transakcję i przechowuje ją w jednym wspólnym rejestrze.

Ponadto każdy może zobaczyć wszystkie dokonane transakcje. A jeśli jakakolwiek transakcja narusza ten algorytm konsensusu, sama transakcja zostaje naruszona. Więc nawet jeśli strony sobie nie ufają, nie ma to znaczenia. System ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i powszechnego zaufania wśród użytkowników.

 

3- Niezmienny

Bardzo trudno będzie cofnąć transakcję, która została udostępniona w sieci w celu weryfikacji. Z biegiem czasu proces odzyskiwania i cofania staje się trudniejszy. W tym sensie można powiedzieć, że technologia jest niezmienna.

To jednocześnie dobra i zła rzecz. Jeśli jesteś freelancerem, po przesłaniu przez klienta płatności nie może jej odebrać. Jednocześnie, jeśli przez pomyłkę wyślesz komuś pieniądze, odzyskanie ich będzie prawie niemożliwe.

Taka cecha sprawia, że ​​technologia jest solidniejsza i bardziej zrównoważona oraz bardziej godna zaufania wśród użytkowników.

 

4- Zdecentralizowany

Minęło zbyt wiele czasu, odkąd rząd i banki trzymały cię w kajdanach i grały z tobą w monopol. Co robią te rządy centralne? Pobierają procent Twoich pieniędzy lub aktywów, aby zweryfikować, czy jesteś właścicielem tego konkretnego aktywa.

Zdecentralizowanie sprawia, że ​​technologia blockchain jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla tłumu. To sprawia, że ​​mały Robin Hood w każdym z nas wiwatuje.

Jest wiele pozytywnych stron decentralizacji. Nikt nie może wyłączyć całej sieci; żadna osoba trzecia nie może zajrzeć do twoich prywatnych wydatków. Jeśli więc wyeliminujesz pośredników z każdego scenariusza, zaoszczędzisz dużo pieniędzy. Cenne, ciężko zarobione pieniądze zawsze będą należały do ​​Ciebie tylko wtedy, gdy korzystasz z sieci blockchain.

 

Czy Blockchain jest nadal niedojrzały?

Czy blockchain jest tylko dla opornych? Cóż, technologia blockchain ma dużo miejsca na rozwój. Technologia ma dziesięć lat. Satoshi Nakamoto, tajemniczy wynalazca, przedstawił koncepcję publiczności w 2008 roku. Łatwo więc zgadnąć, że będzie wiele wad sieci blockchain. Oto niektóre z najważniejszych:

 • Pobór mocy
 • Wyższy koszt sieci
 • Zróżnicowanie wielkości bloku
 • Specjalizacja rynkowa
 • Niezmienne inteligentne kontrakty

 

1- Zużycie energii

Uruchomienie algorytmu konsensusu jest rzeczywiście zniechęcającym zadaniem dla procesorów. PoW całkowicie zależy od surowych mocy przetwarzania węzłów. Niestety, nie wydając dużej ilości mocy obliczeniowej i energii elektrycznej, nie możesz wydobyć wystarczającej liczby monet. Ponadto cała kopia całego systemu jest przechowywana dla wszystkich członków sieci. Posiadanie danych we wszystkich węzłach może sprawić, że pomyślisz, ile danych zużywa.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​prawie wszystkie wielkie nazwiska w branży bardzo się starają, aby proces był mniej energochłonny i mniej marnotrawny.

 

2- Wyższy koszt sieci

Blockchain składa się z węzłów. Ale niektóre ekosystemy blockchain mają ograniczoną liczbę węzłów. Jeśli łączna liczba użytkowników przekroczy liczbę węzłów, cała sieć może się rozpaść. Takie scenariusze rodzą dwa główne problemy –

 • Wyższe koszty
 • Wolniejszy kurs transakcji

Wcześniej może nastąpić wprowadzenie do węzłów motywacyjnych. W ten sposób istnieje znacząca możliwość stworzenia nowego cyfrowego systemu kastowego, całkowicie sprzecznego z ideologią samej technologii.

 

3- Zróżnicowanie wielkości bloku

Bloki mogą zawierać różne typy danych. Zawarcie tak dużych zbiorów danych może wymagać „większych” fragmentów. Te bardziej masywne bloki przeciwdziałają dwóm rodzajom zagrożeń.

 • Tworzenie mniejszych rejestrów, co zaszkodzi niezmienności i algorytmowi konsensusu.
 • Bardziej scentralizowana, a nie rozproszona sieć.

Żaden z tych warunków nie jest pożądany, ponieważ zmienia bardzo atrakcyjny charakter technologii, której wszyscy pragną.

 

4- Specjalizacja rynkowa

Technologia blockchain właśnie zaczęła się rozwijać. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie się boją, jest zmienność, a na rynku jest po prostu zbyt wiele łańcuchów bloków. Który blockchain wybrać i w którą kryptowalutę powinieneś nawet zainwestować.

Rynek jest zbyt spekulacyjny. Na przykład Bitcoin osiągnął wartość jednostkową 20 000 USD, ale nie oznacza to, że zawsze utrzyma swoją wartość szczytową. Cena może spaść w dowolnym momencie. A może inne waluty radzą sobie wyjątkowo dobrze. Nikt, co stanie się bardziej skomplikowane niż kiedykolwiek.

Czy więc blockchain jest tylko dla manekinów? Cóż, to może sprawić, że pomyślisz tak.

Ponadto wpłynie to na ciśnienie krwi!

 

5- Niezmienne inteligentne kontrakty

Inteligentna umowa to umowa między dwiema osobami, która ma nieograniczony czas i warunki. Po spełnieniu tych warunków umowa staje się samoweryfikująca. Ethereum jako pierwszy wprowadziło inteligentne kontrakty.

Istotną cechą takich inteligentnych kontraktów jest to, że są niezmienne. Oznacza to, że po zawarciu umowy warunki do spełnienia stają się niezmienne. Hakerzy mogliby użyć tej funkcji, aby nas zaatakować. Ponownie, jeśli uda im się złamać kod do tworzenia takich kontraktów, nastąpią katastrofy.

 

Rozdział 6: 6 wiodących platform Blockchain, o których powinieneś wiedzieć

 • 6.1- Ethereum

Kredyty obrazkowe: strona internetowa Ethereum

Ethereum, platforma blockchain zmieniająca zasady gry, to cud 22-letniego Kanadyjczyka, Rosjanina. Nazywa się Vitalik Buterin. Można by je nazwać najbardziej innowacyjnym ekosystemem blockchain.

Co wyróżnia Ethereum? Cóż, Ethereum wprowadziło Smart Contracts, dApps i DAO. Posiadanie tak unikalnych cech sprawiło, że system spodobał się zwykłym użytkownikom. Może dlatego mają największą liczbę przypadków użycia. Mają nawet przyjazną i pomocną społeczność wsparcia online, która koncentruje się na częstych aktualizacjach produktów i wsparciu użytkowników.

Obecnie ma w swoim systemie starszy algorytm Proof of Work Consensus. Ale Ethereum planuje zamiast tego przyjąć zaktualizowany algorytm potwierdzania konsensusu stawki.

 

 • 6.2 – Tkanina Hyperledger

Kredyty obrazkowe: Witryna internetowa Hyperledger

Linux, znana na całym świecie platforma open source, wspiera Hyperledger. Ich celem jest tworzenie i obsługa struktur księgi na poziomie branżowym. Współpracowali już z dużymi przedsiębiorstwami z różnych branż, takich jak narzeczeni, bankowość, łańcuch dostaw, firmy produkcyjne i IoT itp..

Hyperledger to jeden z najlepszych frameworków blockchain. Doskonale komponuje się z rozwiązaniami dla przedsiębiorstw. Blockchain pozwoli Ci zacząć od razu i przy pomocy ich protokołu konsensusu.

Niedawno ogłosili również, że wypuszczą nowszą wersję Hyperledger Fabric.

 

 • 6.3- R3 Corda

Kredyty obrazkowe: strona internetowa Corda R3

R3 to kolejna rewolucyjna, znacząca instytucja finansowa, która stworzyła platformę rozproszonych rejestrów typu open source o nazwie Corda. Nie ma wbudowanego tokena ani kryptowaluty dla Corda i jest to typ blockchain uprawnień.

Dlaczego?

Cóż, ograniczy to każdą osobę, która nie spotyka się z protokołami blockchain. Tak więc, jeśli jesteś tylko jawnie podłączony do sieci, nie uzyskasz dostępu do niektórych jej części.

 

 • 6.4 – Ripple

Ripple jest jak dotąd jednym z ciekawszych. Ich RippleNet ma na celu połączenie wszystkich banków i metod płatności lub zapewnienie w jednym miejscu. Opłaty transakcyjne oferowane przez Ripple są obok bezpłatne.

Ich cyfrowa waluta nazywa się „Ripples lub XRP” i stała się jedną z najpopularniejszych zaraz po Bitcoinie i Ethereum. XRP jest bardziej skalowalny i szybszy niż inne kryptowaluty.

Kredyty obrazkowe: witryna internetowa Ripple Net

 • 6.5 – EOS

EOS jest nowością na rynku i już wywarł na nim duże wrażenie. Ludzie się tym podniecają. Cóż, są za tym głównie trzy powody – skalowalność, elastyczność i użyteczność.

Można powiedzieć, że jest wolny od wszystkich głównych wad, które obecnie ma Bitcoin. Tylko czas może powiedzieć, jak daleko zajdzie EOS, ponieważ konkurencja jest w szczytowym momencie.

 

 • 6.6 – NEO

Nowonarodzony NEO już z hukiem wszedł na rynek! Zmienia cały scenariusz dzięki ich ogromnej zdolności do obsługi transakcji na sekundę. Podczas gdy łańcuchy bloków, takie jak Bitcoin, mogą obsługiwać 6-7 transakcji na sekundę, NEO może przetwarzać 10000 operacji na sekundę.

Ponadto NEO rzucił wyzwanie potworowi – Ethereum. NEO to wszystko, czym jest Ethereum, ale młodsze, mądrzejsze i szybsze.

 

Rozdział 7: Przykłady zdecentralizowanych aplikacji Blockchain

Teraz, gdy wiesz, jak tworzyć zdecentralizowane aplikacje w oparciu o różne platformy, przyjrzyjmy się kilku modelom, które pozwolą lepiej zrozumieć ten proces.

Obecnie istnieją trzy typy zdecentralizowanych aplikacji. Oni są:

Typ I: Ten dApp ma własną sieć blockchain.

Typ II: Ta zdecentralizowana aplikacja działa w sieci blockchain typu I dApp. Używają również innych protokołów do korzystania z własnego systemu tokenów.

Typ III: Ta aplikacja korzysta z niektórych protokołów dApps typu II, a następnie używa własnych protokołów do wydawania tokenów.

Zobaczmy teraz kilka ich przykładów.

 • 7.1- Augur

Augur to dApp typu II. To wyjątkowa aplikacja. Wykorzystuje zdecentralizowaną sieć wraz z prognozami rynku finansowego, aby tworzyć logiczne i wydajne prognozy rynku.

Jednak prognozy nie ograniczają się tylko do rynków finansowych.

Kredyty obrazkowe: Blog Augur

 • 7.2- Golem

Golem wykorzystuje moc obliczeniową jednego z największych rynków na świecie. Oznacza to, że jest to superkomputer, do którego masz dostęp w dowolnym momencie. Jeśli masz niewykorzystaną moc obliczeniową, wykorzystaj ją w sieci.

W nagrodę inni użytkownicy kupią Twoją moc obliczeniową z superkomputera.

Będziesz musiał kupić moc za pomocą ich własnych żetonów. Tak więc otrzymasz Tokeny Sieci Golema za każdym razem, gdy ktoś kupi twoją moc.

To świetny sposób na inwestowanie w technologię blockchain.

Golem to kolejny przykład dApp typu II.

 • 7.3- Aragon

Aragon jest jedną z niewielu zdecentralizowanych platform zarządzania, które zapewniają wartość znaczącym organizacjom. Projekt jest zbudowany na platformie Ethereum. Jedynym celem jest przełamanie wszelkich granic i promowanie zorganizowanego systemu organizacyjnego, który Ci pomoże.

Aragon chce ułatwić programistom tworzenie nowych zdecentralizowanych organizacji autonomicznych. Dlatego obejmuje wiele rzeczy, takich jak zarządzanie tokenami, arbitraż, przypisywanie ról itp.

Aragon jest również przykładem dApp typu II.

 • 7.4- Sia

Sia pracuje z niewykorzystaną pojemnością dysków twardych na całym świecie. W ten sposób stworzyli grunt oparty na łańcuchach bloków i zapewnili unikalny system przechowywania. Platforma wykorzystywała te puste przestrzenie jako pamięć masową w chmurze.

Są też niesamowicie tanie. Tak więc, jeśli masz wolny dysk twardy, możesz pożyczyć to miejsce za pomocą Sia. Możesz również kupić magazyn, jeśli kończy Ci się paliwo.

To aplikacja typu I.

 • 7.5- Bezpieczna sieć

Safe Network odpowiada za bezpieczniejszą komunikację peer to peer. Wykorzystuje technologię blockchain, a słowo SAFE oznacza bezpieczny dostęp dla każdego. Możesz użyć ich platformy, aby wejść do zabezpieczonej sieci, a następnie udostępnić moc obliczeniową komuś innemu.

Mają na celu ochronę swoich użytkowników przed scentralizowanymi władzami, takimi jak rząd, przestępcy, banki itp.

To dApp typu III.

 

Rozdział 8: Różne typy protokołów konsensusu Blockchain

Każda technologia blockchain jest inna. Wszyscy używają różnych algorytmów konsensusu, aby ich platforma była lepsza od innych.

Dlatego mają kluczowe znaczenie w sieci.

 • 8.1- Dowód pracy (PoW)

Był to pierwszy, który został przedstawiony światu, dlatego jest tak popularny niż inne protokoły konsensusu.

W tym przypadku, gdy użytkownik inicjuje transakcję, „górnicy” lub superkomputery próbują rozwiązać problem lub zagadkę.

To pozwala im dodawać bloki do całej sieci. W nagrodę za pracę otrzymują niewielką opłatę transakcyjną i procent tokenów blockchain.

Ma jednak pewne wady.

Marnotrawstwo energii:

Górnicy tracą dużo energii na rozwiązywanie zagadek. Pozostawiają swoje komputery włączone na dłuższy czas, a następnie zwiększają globalne zużycie energii.

Wrażliwy:

Mimo że jest jednym z popularnych, jest podatny na ataki hakerów. System jest stary i wymaga aktualizacji protokołów.

Ethereum początkowo korzystało z PoW, ale od 2018 roku tak przeszedł do Proof-Of-Stake.

 • 8.2 – Dowód stawki (PoS)

Ten protokół został zaprojektowany, aby przezwyciężyć wady PoW, praktycznie zużycie energii. Umowa jest również przeznaczona dla publicznych łańcuchów bloków, takich jak PoW.

Nie powoduje to wydobywania nowych monet, ale raczej zachęca użytkowników do wydawania pieniędzy na monety. Im więcej wydadzą, tym większe szanse, że zostaną walidatorami. Dzięki temu mogą uczestniczyć w tworzeniu bloku.

Ale jest pewien haczyk, walidatory są wybierane losowo.

Ich główną wadą jest to, że są podatne na ataki jak PoW. Jeśli porównamy PoW vs. PoS, na pewno będziemy w zalewie.

 

 • 8.3 – Delegowany dowód stawki (DPoS)

Są podobne do proof-of-a, ale z niespodzianką! Użytkownicy posiadający więcej monet będą mogli głosować i wybierać Świadków. Tak więc jedyną różnicą jest demokratyczny pogląd na całą sytuację.

Jeśli weźmiesz udział w tym systemie głosowania, otrzymasz punkty nagrody. To najlepszy sposób na zdobycie kryptowalut.

 • 8.4 – Leasing Proof-Of-Stake (LPoS)

Waves opracował ten system POS. Dzięki temu będziesz mógł tworzyć niestandardowe tokeny i używać ich na swojej farmie. Celem jest zapewnienie większego bezpieczeństwa niż system PoS. Nazwa „Leasing” pochodzi od charakteru inwestycji. Możesz wydzierżawić swoją monetę do sieci, a następnie otrzymać punkty nagrody.

 • 8.5- Dowód upływającego czasu (PoET)

PoET jest podobny do PoW. Różnica polega na tym, że koncentruje się bardziej na zużyciu energii. Jednak do swobodnego działania wymaga specjalnego sprzętu sprzętowego.

 • 8.6 – Praktyczna bizantyjska tolerancja błędów (PBFT)

Jedna z wiodących platform obecnie wykorzystuje PBFT. Bizantyjczyk użył określonej sekwencji, aby trzymać użytkowników różu na dystans. Kilka spustoszeń użytkowników na dowolnej platformie blockchain jest całkowicie normalne. Lepiej być bezpiecznym, prawda.

 

Wyjaśnienie technologii Blockchain: inne algorytmy konsensusu

To były najważniejsze. Zobaczmy teraz, jak sobie radzą inne algorytmy.

 • 1- Dowód działalności: To hybrydowy system protokołów. Używa zarówno PoS, jak i PoW, aby zapewnić punktualne punkty nagrody. Kiedy rozwiązują zagadkę, używają PoW, a potem wszystko dotyczy PoS.
 • 2- Dowód ważności: NEM opracował ten. Chcieli stworzyć protokół, który będzie również wynagradzał w oparciu o aktywność sieciową nie tylko transakcje. Oznacza to, że użytkownicy, którzy często wysyłają i odbierają transakcje, otrzymają za to zapłatę.
 • 3- Proof-of-Capacity: Korzystając z tego protokołu, można wykorzystać pojemność lub przestrzeń dyskową dysku twardego. Im więcej masz miejsca, tym więcej bloków będziesz mógł wydobyć, a następnie otrzymać nagrodę.
 • 4- Dowód spalenia: Spal swoje monety i otrzymaj nagrodę. To dość dziwne. Każdy użytkownik, który wyśle ​​monety z powrotem do swojego portfela, z którego nie może odzyskać, otrzyma nagrody w oparciu o kwotę.

 

Które branże mogą korzystać z tej technologii?

Być może zastanawiasz się, gdzie jest używana technologia blockchain. Cóż, jest zasadniczo używany w niektórych branżach, takich jak opieka zdrowotna, transport morski, energia i Fintech. Można również powiedzieć, że te branże wykorzystują je jako środek wymiany uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

 • Blockchain w wysyłce

W branży żeglugowej, w przypadku przesyłek towarowych, inspektorzy wyładunku i odbiorcy muszą wielokrotnie podpisywać się przed dostawą. To była tradycyjna papierkowa robota. Później, dzięki cyfrowemu systemowi elektronicznemu, był również czasochłonny proces składania podpisów.

Wreszcie Maersk, największy operator przesyłek kontenerowych na świecie, próbował zmodernizować cały proces lądowania ładunków i uczynić go znacznie wygodniejszym..

W marcu 2017 roku wyszło na jaw, że korzysta z rejestru opartego na technologii blockchain, która digitalizuje łańcuch dostaw. W ten sposób mógł obsługiwać ogromną liczbę dokumentów w formie cyfrowej, a przesyłka stała się znacznie bardziej dostępna.

Maersk pracuje obecnie nad nową platformą wysyłkową opartą na technologii blockchain we współpracy z IBM. Istnieją oczekiwania co do nowej elektronicznej technologii blockchain.

Księga blockchain zawiera wszystkie dane przesyłek, w tym status towarów, listy przewozowe, dokumenty celne i wszystkie inne informacje o przesyłkach. Można przeglądać wszystkie dane i wiedzę o ładunku, jeśli jest on członkiem łańcucha dostaw.

Ale członkowie nie będą mogli zmieniać, edytować ani usuwać żadnych danych z rekordu. Nawet oni nie mogą dodać nikogo w sieci bez żadnej zgody lub odpowiedniego procesu. Cały system danych jest niezmiennym systemem zapisu. Zasadniczo blockchain jest technologią, która łączy cały świat.

 

 • W FinTech

Główną fantastyczną cechą technologii blockchain jest transakcja finansowa. Możesz skutecznie przeprowadzać transakcje w bardzo krótkim czasie, a także bez przeszkadzania osobom trzecim lub osobom trzecim. Proces transakcji nie wymaga żadnego wsparcia ze strony rządu ani banku. Dzięki temu nie musisz płacić żadnych dodatkowych opłat.

Czy zatem nie jest oczywiste, że aplikacje blockchain rządzą technologią finansową! Tak naprawdę to robi. Eliminuje również czas i koszty transakcji. Nawet można szybko i bez problemu sprawdzić wpisy w łańcuchu bloków i status transakcji. To ogromny wkład w świat fintechów.

Raport na temat blockchain mówi, że może on być w stanie obniżyć koszty infrastruktury średnio o około 30% w przypadku niektórych największych banków inwestycyjnych. Mogliby zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy rocznie, korzystając z technologii blockchain.

W przypadku transakcji za granicą, płatność i inne przetwarzanie może potrwać kilka dni. Istnieje wiele procesów związanych z odprawą, rozliczeniem i płatnością podczas transakcji zagranicznych. Istnieje wiele procesów komunikacyjnych. Chociaż wszystkie z nich są przesyłane za pośrednictwem wiadomości elektronicznych, bardzo naturalne byłoby zajęcie minimum dwóch dni na proces rozliczeniowy.

Ale dzięki sieci blockchain cała transakcja, komunikacja i proces rozliczenia nie zajmie dużo czasu. Ta technologia sprawia, że ​​wszystkie operacje są łatwiejsze w zarządzaniu i mniej czasochłonne.

 

 • Blockchain w energii

Istnieją również zastosowania blockchain w przemyśle energetycznym. Księga Blockchain może służyć do oszczędzania danych dotyczących energii. Ostatnio niektóre firmy używają technologii kryptograficznej blockchain lub rejestru blockchain do oszczędzania danych dotyczących energii.

Możesz się zastanawiać, czy ta technika jest kosztowna, czy fałszywa. Może się to wydawać kosztownym i fałszywym procesem, ale tak nie jest. Co więcej, jest ekonomiczny, oryginalny i wcale nie niebezpieczny.

Będziesz musiał skonfigurować panele słoneczne w zależności od ilości energii, którą chcesz zachować. Musi istnieć księga mikrosieci blockchain podłączona do panelu. Mikrosieć zawiera akumulator litowo-jonowy, system sterowania siecią, inteligentne liczniki energii elektrycznej i konwertery.

Baza danych Blockchain Microgrid to system księgowy oparty na sieci. Zajmie się równoważeniem obciążenia, monitorowaniem sieci i rozwiązywaniem problemów. Korzystając z technologii księgi blockchain, można zaoszczędzić i wykorzystać ogromną ilość energii podczas przerwy w dostawie prądu lub jakiejkolwiek innej katastrofy.

Wiele firm i mieszkańców stosuje tę metodę, aby oszczędzać energię i korzystać z niej zawsze, gdy tego potrzebują. Wiele firm planuje skorzystać z technologii księgi blockchain.

Ten system księgi blockchain wymaga komputera lub węzła do udostępniania i sprawdzania wszystkich informacji w całej mikrosieci. Blockchain skutecznie zrównoważy cały system energetyczny.

Wszystkie badania i badania nad technologią blockchain wyjaśniły, że będzie to bardzo duży potencjał w branży energetycznej. Będzie zarządzał całym systemem energooszczędnej sieci bardziej efektywnie, bez żadnych problemów.

 

Kariera jako programista Blockchain

Technologia Blockchain z dnia na dzień zajmuje ogromne miejsce w branży. W nadchodzących dniach zapotrzebowanie na aplikacje blockchain będzie rosło. W związku z tym pojawi się ogromna szansa w karierze blockchain.

Deweloperzy Blockchain mają już duży popyt. Dzięki tej umiejętności zawodowej zajmują drugie miejsce wśród najbardziej wymagających umiejętności zawodowych. W dzisiejszych czasach możliwości zatrudnienia są coraz większe.

Deweloperzy Blockchain posiadają nie tylko stałe miejsce pracy na pełny etat, ale także świat freelancerów. Żądają ogromnych kwot za swoje usługi, a najbardziej zastanawiające jest to, że firmy zatrudniają ich z powodu dużego zapotrzebowania.

Różne instytuty planują szkolenie inżynierów, programistów i deweloperów w zakresie programowania i tworzenia aplikacji typu blockchain. Jeśli rozwiniesz swoje umiejętności z aplikacjami blockchain, pojawi się wiele możliwości rozwoju kariery w technologii blockchain. Zakres dla programistów blockchain rośnie bardziej niż kiedykolwiek!

 

Rozdział 9: Blockchain For Dummies: The Future of Blockchain

Blockchain sprawił, że spojrzeliśmy na świat w zupełnie nowy sposób. Jeśli się nad tym zastanowić, zmieni się cały nasz świat i sposób, w jaki obchodzimy się z danymi. W końcu mogliśmy wyobrazić sobie świat całkowicie wolny od technologicznych władców. Ale to nie stanie się z dnia na dzień. Ludzie będą potrzebować sporo czasu, aby zrozumieć całą technologię. Jest rzeczą oczywistą, że technologia blockchain zmieni sposób, w jaki działa internet. Umysł ludzki ma tendencję do odrzucania zmian.

Na przykład, jeśli weźmiesz pod uwagę technologię TCP / IP, zauważysz, że zrozumienie tej technologii zajęło ludziom około 30 lat. Ponieważ blockchain ma zamiar usunąć konieczność stosowania banków i innych systemów finansowych kontrolowanych przez rząd, uważamy, że tym razem może to potrwać jeszcze dłużej.

Ale kto mógł przewidzieć przyszłość? Rozmowy wideo należały do ​​gatunku science fiction w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Ale nawet dzieci w dzisiejszych czasach używają FaceTime do łączenia się z przyjaciółmi i rodziną.

Jak więc technologia blockchain zmieni świat? Jak to wpłynie na nasze codzienne życie? Jakie są scenariusze, które zmienią się drastycznie?

Takie pytania przychodzą nam do głowy dość często. Nie martw się, stary! Odpowiemy na wszystkie problemy, które trapią Twój umysł w związku z tym problemem.

 

Końcowe przemyślenia,

Technologia Blockchain to nazwa nowej rewolucji, która zaczęła wkraczać we wszystko. Ten dzień nie jest odległy, kiedy będziemy mogli w pełni połączyć naszą branżę cyfrową i rzeczywistą.

To dopiero początek. Będziesz świadkami nowej i ulepszonej aplikacji blockchain, dzięki której nasze codzienne życie będzie znacznie wygodniejsze.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map