Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o platformie Ethereum, być może słyszałeś również o Ethereum Gas. Więc co to jest Ethereum Gas? W dzisiejszym artykule omówimy to więcej.

Co to jest Ethereum Gas?

Ethereum Gas to podstawowa jednostka wszelkich działań obliczeniowych podejmowanych w celu wykonania operacji na platformie Ethereum. Oznacza to, że każda operacja, w tym wykonywanie inteligentnych kontraktów, proste transakcje itp., Wymaga wydania pewnej ilości gazu.

Mówiąc najprościej, są to opłaty, które należy uiścić za wykonanie operacji w sieci.

Zanim jednak zagłębimy się w gaz Ethereum i jego działanie, spróbujmy zrozumieć, czym jest Ethereum?

Co to jest Ethereum?

Ethereum to platforma zbudowana na bazie łańcucha bloków. Jest zbudowany jako zdecentralizowana sieć, w której programiści mogą budować Dapps i pisać inteligentne kontrakty. Jest podobny do internetu z zaletami oferowanymi przez blockchain. Ponieważ ma charakter zdecentralizowany, składa się z węzłów. W zamian węzły biorą udział w budowaniu konsensusu w sieci. Korzystają z różnych algorytmów konsensusu, takich jak Proof of Work (PoW) lub Proof of Stake (PoS). Eter służy do zasilania systemu. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj.

Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do Dapps, które są zbudowane na Ethereum i wchodzić z nimi w interakcję tak samo, jak z aplikacjami w sieci. To prowadzi nas do interesującej koncepcji maszyny wirtualnej Ethereum (EVM). Odkryjmy.

Maszyna wirtualna Ethereum (EVM)

Aby zapewnić stabilność i dokładność operacji, stosuje się EVM. Oznacza to, że jeśli wyślesz transakcję znajomemu, zostanie ona zrealizowana w ramach EVM. Początkowo transakcja zostanie umieszczona w sieci Ethereum, co wymagałoby zakończenia operacji. Tutaj pojawia się koncepcja „gazu”. Bez gazu transakcja nie będzie możliwa. Również ilość potrzebnego gazu zależy od złożoności transakcji. Im bardziej złożona transakcja, tym więcej gazu wymagałoby do jej wykonania.

Co to jest gaz?

Transakcja może wymagać wielu operacji, dlatego całkowity wymagany gaz jest obliczany jako suma wszystkich operacji.

Jak obliczany jest gaz?


Gaz jest obliczany na podstawie eteru (ETH). Ponieważ platformy Ethereum są eterem do napędzania transakcji, oczywiste jest, że gaz musi być odpowiednio obliczony. Ponadto raz zużyty gaz nie może zostać odzyskany, nawet jeśli transakcja się nie powiedzie.

A więc, jak to jest obliczane. Oblicza się go według prostego wzoru: opłata TX = limit gazu * cena gazu.

Ceny mogą być podane zarówno w ETH, jak i w USD. Opłaty transakcyjne (opłata TX) są wypłacane górnikom za wykonanie operacji obliczeniowych i rozwiązanie bloku transakcji.

Jak już powiedzieliśmy, składa się z dwóch elementów.

  1. Limit gazu
  2. Cena gazu.

Ponadto, jeśli usłyszysz, jak ktoś po prostu mówi „Gas”, ma na myśli, że „Gas Limit”.

Przeanalizujmy przykład, aby zrozumieć, jak to działa, za pomocą analogii.

W tym przypadku limit gazu jest równoważny zdolności samochodu do przechowywania gazu lub paliwa. Cena benzyny to po prostu koszt paliwa w samochodzie.

Teraz będzie to 15,00 USD za galon samochodu. Podobnie w przypadku 20 000 gazu będzie to 40 GWEI na gaz.

Mając powyższe na uwadze, możemy obliczyć całkowitą opłatę transakcyjną za transakcję.

Opłata transakcyjna (TX) = limit gazu * cena gazu.

Limit gazu

Limit gazu jest ustalany dla każdej transakcji, aby zapewnić stabilność platformy Ethereum. Oznacza to, że możesz wydać ograniczoną ilość gazu. Ma to również na celu zapewnienie, że nikt nie płaci dużo ETH za transakcję.

Podobnie użytkownik może ustawić dolny limit gazu i pozwolić na kontynuację transakcji. Uważaj jednak na to, o ile obniżasz limit gazu. Jeśli zrobisz to za dużo, transakcja zakończy się „Brak gazu”. Spowoduje to niepowodzenie transakcji.

Sieć Ethereum zapewnia również zwrot niewykorzystanego gazu właścicielowi.

Cena gazu

Cena gazu to cena za jednostkę gazu. Możesz ustawić cenę gazu dla każdej transakcji. Jeśli jednak to zrobisz, realizacja transakcji zajmie więcej czasu w porównaniu z transakcją, w której zastosowano wyższą cenę gazu. Cena gazu zmienia się w zależności od sieci. Możesz to sprawdzić Ethgasstation.com. Zawsze radzimy, aby cena gazu była zbliżona do ceny podanej na stronie internetowej.

Każdy nowoczesny portfel Ethereum umożliwia ustawienie ceny gazu i limitu gazu. Zalecamy MyEtherWallet i MetaMask dla lepszej bezpiecznej obsługi transakcji.

Co dalej?

To prowadzi nas do końca artykułu. Jeśli nadal uważasz, że coś zostało pominięte, nie zapomnij skorzystać z sekcji komentarzy poniżej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me