Gdy blockchain przechodzi od szumu do rzeczywistości, na jaw wychodzą różne wyzwania związane z wdrażaniem łańcucha blokowego. Zanurzmy się głębiej, aby lepiej zrozumieć te wyzwania i sposoby ich przezwyciężenia.

W rzeczywistości wyzwania związane z wdrażaniem łańcucha bloków oznaczają po prostu, że jest więcej do zrobienia, zanim technologia będzie mogła spełnić swoją obietnicę. Co więcej, staje się również jasne, że technologia wymaga większej szczegółowości pod względem umożliwienia lepszego zrozumienia, a tym samym lepszej implementacji.

Co ciekawe, dotarcie do sedna wyzwań wymaga dobrego zrozumienia technologii i tego, co się z nią wiąże. Nawet teraz blockchain jest dość nieokreślony. W związku z tym możesz nie być pewien, czego się po nim spodziewać w przyszłości.

Prawdę mówiąc, przewidywanie przyszłości jest trudne i dość niejasne. W szczególności kwestie, które nadal nie są jasne, obejmują architekturę implementacji łańcucha bloków, która nie została jeszcze ustandaryzowana. W tym świetle omówimy problem blockchain, przed którym stoimy dzisiaj i czy możesz go pokonać, czy nie.

Zapisać się: Darmowy kurs Blockchain

10 najważniejszych wyzwań związanych z wdrażaniem łańcucha bloków w przedsiębiorstwach

Rosnący koszt wdrożenia Blockchain

Jednym z głównych wyzwań związanych z wdrożeniem blockchain jest koszt całego procesu. Warto zauważyć, że większość istniejących platform blockchain jest dość nieefektywna pod względem szybkości transakcji i zużycia energii. Na przykład, podczas gdy sieć bitcoin przeprowadza tylko 3 do 5 transakcji na sekundę, pochłania dużo energii w tym procesie.

Z drugiej strony Ethereum może obsługiwać do 15 transakcji na sekundę. Niestety, wszystkie one wypadają tak słabo w porównaniu z wizą, która w ciągu jednej sekundy może przeprowadzić 1667.

Zasadniczo platformy blockchain dla przedsiębiorstw działają na podobnej platformie, co bitcoin i inne. Warto zauważyć, że sieć bitcoin jako pierwsza wyszła na jaw i to ona zainspirowała wszystkie inne istniejące dziś technologie oparte na łańcuchu bloków..

Niemniej jednak popularne platformy blockchain dla przedsiębiorstw poczyniły ogromne postępy w zakresie szybkości transakcji.

Na przykład Hyperledger Fabric twierdzi, że umożliwia prędkość do 3500 TPS, czyli prawie dwa razy więcej niż na platformie VISA. Jednak Hyperledger Fabric nie działa na platformach typu proof of work, takich jak bitcoin, a zatem jest wolny pod względem zużycia energii.

Nie oznacza to, że proces wdrażania jest tani. Po pierwsze, trzeba będzie zatrudnić odpowiednich ludzi, których brakuje. Ponadto większość wymagań dotyczących oprogramowania jest kosztowna.


Krótko mówiąc, trzeba być gotowym zapłacić za wygodę, jaką daje nowa technologia. Obejmuje to członkostwo w konsorcjach, które promują projekty typu blockchain dla przedsiębiorstw, w których większość z nich jest prywatna. W każdym razie sprawdźmy problemy z blockchainem i ich rozwiązania w następnym segmencie.

Niska skalowalność

Technologia Blockchain, a co za tym idzie, technologia blockchain przedsiębiorstwa, boryka się z problemem niemożności obsługi wielu użytkowników.

Wraz ze zwiększonym popytem na korporacyjny łańcuch bloków i powiązane aplikacje, firmy, które mogą z powodzeniem skalować swoje korporacyjne platformy blockchain, osiągną duże korzyści.

W szczególności, aby technologia zyskała znaczące przyjęcie przez główne podmioty, przepustowość powinna być wystarczająca. Już teraz istnieje wiele projektów, w których badane są sposoby, dzięki którym prędkości transakcji platform korporacyjnych mogą pozostać wysokie, nawet przy wielu użytkownikach na pokładzie..

W przypadku przedsiębiorstw, które mają wielu klientów, oczywiste jest, że do rozważenia technologii niezbędna jest skalowalność.

Niestety, większość istniejących korporacyjnych sieci blockchain nie została przetestowana w tym zakresie. Jest to więc obecnie jedno z największych wyzwań związanych z wdrażaniem technologii blockchain. W szczególności nie ma dowodów na to, że sieć blockchain przedsiębiorstwa, taka jak Corda lub Hyperledger Fabric, była używana przez duże banki do określania wskaźnika sukcesu.

W związku z tym niewiele instytucji, jeśli w ogóle, jest skłonnych zaryzykować w obawie, że może to obrócić się przeciwko nim. Dlatego konieczne jest, aby różne projekty blockchain dla przedsiębiorstw podjęły się zapewnienia rynku, że ich platformy są wystarczająco skalowalne, poprzez faktyczne wdrożenie ich w praktyce. W każdym razie sprawdźmy problemy z blockchainem i ich rozwiązania w następnym segmencie.

Czytaj więcej: 6 kluczowych funkcji łańcucha bloków, o których musisz wiedzieć

Niska prywatność danych

Jedną z największych zalet blockchain dla przedsiębiorstw jest to, że decentralizuje operacje w taki sposób, że użytkownicy nie wymagają pośrednictwa pośredników. Jest to jednak również jedno z wyzwań związanych z wdrażaniem technologii blockchain.

W rzeczywistości prawdą jest również, że większość przedsiębiorstw nie docenia sytuacji, w której każdy może przeglądać swoje dane, które mogą być dość wrażliwe na ich podstawową działalność. Spójrzmy na przykład na wyzwania związane z wdrażaniem technologii blockchain w łańcuchu dostaw.

Powiedzmy, że firma A i firma B są konkurentami w branży żeglugowej. Ponadto załóżmy, że firmy są zainteresowane dołączeniem do „TradeLens”, rozwiązania łańcucha dostaw opartego na łańcuchu bloków, którego celem jest cyfryzacja operacji w branży żeglugowej..

W szczególności TradeLens to przypadek wdrożenia blockchain w łańcuchu dostaw, w którym firmy z branży żeglugowej mogą łatwo uzyskać dostęp do danych dotyczących towarów. Co więcej, rozwiązanie działa na platformie IBM Hyperledger Fabric, gdzie interakcje odbywają się w trybie peer-to-peer. Ponadto wszyscy uczestnicy mogą łatwo uzyskać dostęp do dowolnego rodzaju danych za pośrednictwem rozproszonej księgi. Zasadniczo oznacza to, że firma A może przeglądać wszelkiego rodzaju dane dotyczące firmy B..

Jeśli firma A i firma B są rywalami biznesowymi, firma B straci jakąkolwiek dźwignię, jaką mogłaby mieć, gdy firma A wyświetli dane, które powinny pozostać prywatne. Na przykład firma A zapobiegnie wszelkim niespodziankom lub strategicznym posunięciom, które firma B miała na myśli. W ten sposób działalność firmy B nie będzie tak dobra, jak firma mogła sobie wyobrazić.

W tym świetle jest mało prawdopodobne, aby firmy przystąpiły do ​​takiej platformy. Dlatego prywatność danych pozostaje kwestią sporną, którą projekty blockchain przedsiębiorstw chcą rozwiązać, jeśli technologia ma wejść do głównego nurtu.

Niewystarczająca baza wiedzy na temat Blockchain

Blockchain jako technologia dopiero się rozwija. Warto zauważyć, że większość nadchodzących rozwiązań jest nowatorskich i dla większości osób w branży mają one głównie charakter techniczny. Jednak organizacje nie mają ludzi, którzy dobrze rozumieją pojęcie blockchain, a co za tym idzie, blockchain przedsiębiorstwa. Jest to więc kolejne z wyzwań związanych z implementacją blockchain, które hamują rozwój tego sektora.

W szczególności organizacjom brakuje informacji dotyczących takich aspektów, jak wybór najlepszej platformy blockchain dla przedsiębiorstw do przyjęcia. Ponadto firmy nie są świadome odpowiednich kroków wdrażania łańcucha bloków, które powinny zagwarantować najlepszy wynik, a także optymalne wykorzystanie technologii.

Co ciekawe, technologia blockchain obiecuje rozwiązać wiele problemów, które początkowo były nie do rozwiązania. Technologia ta obiecuje dotknąć prawie wszystkich gałęzi przemysłu, od zarządzania łańcuchem dostaw po zarządzanie tożsamością. Dlatego organizacje muszą mieć jasność co do swoich potrzeb w zakresie blockchain, aby mogły wybrać najlepszą platformę blockchain dla przedsiębiorstw.

Aby skutecznie osiągnąć cel, organizacja będzie potrzebować wystarczającej wewnętrznej wiedzy o łańcuchu bloków. Co ciekawe, mogli spróbować wypełnić wszelkie luki, zatrudniając zewnętrzne talenty. Brakuje jednak wykwalifikowanych osób, które z powodzeniem mogą osiągnąć cel. Dlatego firmom trudno jest wdrożyć projekt związany z blockchainem.

Zmylenie się przy wdrażaniu blockchain jest normalnym scenariuszem, ponieważ jest to wciąż nowa technologia. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem „Czy potrzebujesz łańcucha blokowego?” Aby podjąć decyzję już teraz!

Trudność w przejściu ze starszych sieci

Kolejnym wyzwaniem związanym z wdrażaniem łańcucha bloków jest faza przejścia z dotychczasowych sieci. Zanim blockchain pojawił się na rynku, większość rzeczy, które mają zostać zmienione, działała już dość dobrze.

Warto zauważyć, że pomimo kilku wyzwań, jakie napotkali, branże dostarczały usługi lub produkty swoim klientom. W szczególności branże były tak przyzwyczajeni do ustalonych wcześniejszych struktur, jak również do standardów ustalonych zgodnie ze strukturami.

Najlepiej w przestrzeni łańcucha dostaw jest to jedno z głównych wyzwań związanych z wdrażaniem blockchain.

Co więcej, ludzie w branżach są dość dobrze zaznajomieni ze starymi strukturami, co oznacza, że ​​każda próba wprowadzenia nowych struktur zdestabilizuje całą branżę. Na przykład jasne jest, że branża finansowa należy do sektorów stojących w obliczu rewolucji wywołanej przez blockchain. Tutaj sektor stworzył struktury, które kierują świadczeniem usług.

W szczególności ludzie używają VISA do transakcji transgranicznych. W przypadku banków używają SWIFT i innych środków do masowego przepływu gotówki. Takie struktury są tak zakorzenione w systemie, że wprowadzenie nowych mechanizmów zajmie dużo czasu. Co ciekawe, właśnie to robi blockchain. Ta technologia zasadniczo zmienia charakter operacji na wszystkie możliwe sposoby.

Jak wspomniano wcześniej, starsze systemy są głęboko zakorzenione w branży i ludzie mogą niechętnie wypróbowywać nowe systemy. Na przykład osoby z branży finansowej mogą oprzeć się przyjęciu technologii blockchain, ponieważ – i) wiedzą o niej tak mało oraz ii) uważają, że może to zwiastować masową utratę miejsc pracy z powodu utraty niektórych stanowisk..

Zapisać się: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Brak partnerów technologicznych

Jak wyjaśniono wcześniej, blockchain jest wciąż rozwijającą się technologią i wiele osób nie uzyskało jeszcze jasnego wglądu w nią. Oznacza to, że nawet dla tych organizacji, które chciałyby to wdrożyć, nie ma jasnego planu wdrażania blockchain.

Warto zauważyć, że brak jasnych standardów oznacza, że ​​istnieje wiele informacji, które są bardziej zagmatwane niż pomocne.

Niemniej jednak podejmowane są wysiłki, aby ten proces był łatwy dla tych, którzy chcą wdrożyć blockchain dla przedsiębiorstw. Warto zauważyć, że najważniejszym krokiem do rozważenia przed podjęciem decyzji jest znalezienie odpowiedniego partnera technologicznego, który poprowadzi przez labirynt.

Jednak tutaj pojawia się kolejna przeszkoda. Kto jest najlepszym partnerem i jak można stwierdzić, że znalazł odpowiedniego partnera?

Co ciekawe, jest to jedno z głównych wyzwań związanych z wdrożeniem blockchain, które pojawiają się, gdy podmioty chcą wdrożyć tę technologię.

Znalezienie odpowiedniego partnera umożliwi organizacji odkrycie najlepszego planu wdrażania technologii blockchain.

Obecnie istnieją projekty parasolowe, takie jak Hyperledger, Enterprise Ethereum Alliance i inne platformy blockchain przedsiębiorstw, takie jak Corda, Microsoft Azure i Hyperledger. W szczególności są to prywatne platformy blockchain, które łączą podobnie myślące organizacje skupione na blockchain.

W rzeczywistości koszt wdrożenia blockchain jest zbyt wysoki. W związku z tym rozsądnie jest tylko szukać partnera do pomocy we wdrożeniu technologii.

Nawet przy wielu znanych i znanych partnerach czasami dostęp do ich platform jest dość kosztowny. Ponadto istniejące platformy szybko się zapełniają, co oznacza, że ​​mogą wkrótce zostać przepełnione. W takim środowisku trudno byłoby uzyskać dostosowane usługi, biorąc pod uwagę ogromny popyt.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologiach blockchain w przedsiębiorstwach? Sprawdź już teraz najlepsze struktury łańcucha bloków dla przedsiębiorstw dla swojego projektu!

Problemy z bezpieczeństwem

Wyzwania związane z wdrażaniem blockchain przybierają różne formy. Oczywiste jest, że jedną z największych zalet blockchain jest jego odporność na cyberataki.

Niemniej jednak sektor blockchain jest narażony na różne zagrożenia ze strony złych aktorów. Warto zauważyć, że tempo wdrażania technologii pozornie naraża część branży na ataki hakerów.

W rzeczywistości istnieje wiele luk w zabezpieczeniach nieodłącznie związanych z technologią, które wynikają z niedojrzałych procesów i mechanizmów obronnych. Na przykład prawdopodobieństwo, że osoba padnie ofiarą oszustwa phishingowego, jest dość wysokie. Co więcej, brak jasnych standardów rozwoju oznacza, że ​​w branży czai się wiele złośliwego oprogramowania. Te, w połączeniu z lukami w zabezpieczeniach technologii, a także exploitami wdrożeniowymi, stanowią poważne zagrożenie dla niczego niepodejrzewających użytkowników.

Aby uniknąć problemów z bezpieczeństwem, użytkownicy nieustannie wybierają prywatne sieci blockchain. Warto zauważyć, że są to sieci, które nie są ogólnodostępne i wymagają uwierzytelnienia przed uzyskaniem do nich dostępu. Przykłady takich platform blockchain obejmują te, na których działają różne projekty blockchain przedsiębiorstw.

Jednak problem z sieciami prywatnymi polega na tym, że użytkownicy nie mają takiej samej autonomii, jaką mają użytkownicy publicznych sieci blockchain. W tym przypadku węzeł „przewodniczący” ma tendencję do nakładania pewnych ograniczeń na to, co mogą zrobić uczestnicy. Na przykład wpływa to na zdolność użytkowników do majstrowania przy platformie tak, jak chcieliby.

Niemniej jednak publiczne łańcuchy bloków są niepewne, tak że każdy może uruchomić węzeł w ekosystemie. Jeśli zły aktor skutecznie zaatakuje platformę w taki sposób, że może zainicjować podwójne wydawanie monet, platforma prawdopodobnie straci wiarygodność. Oznacza to, że każdy, kto zainwestuje w ekosystem, poniesie straty.

Działalność przestępcza

Wdrażanie technologii blockchain w przedsiębiorstwach stoi przed ogromnym wyzwaniem, które dotyka „czystości” technologii. Warto zauważyć, że technologia zyskała globalną popularność po dwóch wydarzeniach.

Po pierwsze, ujawnił bitcoin, który groził postawieniem na głowie branży finansowej. Po drugie, technologia zdawała się ograniczać głośną działalność przestępczą, taką jak pranie brudnych pieniędzy. Co ciekawe, źli aktorzy wykorzystali tę technologię do przenoszenia ogromnych transz skradzionej gotówki gdzie indziej. Blockchain nawet dziś boryka się z tym problemem!

Co więcej, naukowcy z Cornell University Library założyli choć Ankieta że wiele osób nie ufa blockchainowi z powodu niesławnych kryptowalut. W szczególności w badaniu ustalono, że przestępcy używają walut cyfrowych do rozliczania podejrzanych transakcji na rynkach internetowych.

Badanie wykazało również, że cyberprzestępcy używali kryptowalut do żądania okupu w przypadkach ataków typu rozproszona odmowa usługi (DDoS) na komputery..

W rezultacie blockchain nabrał nieoczekiwanej jakości. Dla potencjalnych nabywców technologii ważne jest, aby najpierw rozwiać obawy przed złymi aktorami, którzy będą nadal wykorzystywać platformę do prowadzenia działalności przestępczej.

W istocie istnieje pewien strach wśród nowych potencjalnych użytkowników, którzy nie są gotowi na uwikłanie się w schemat, który im się nie podoba.

W rzeczywistości to myśl o takich zdarzeniach przeszkadza potencjalnym użytkownikom technologii. Jest to obecnie jedno z głównych wyzwań we wdrażaniu technologii blockchain.

Przeczytaj także: 10 najważniejszych wyzwań związanych z adopcją Blockchain

Brak przepisów 

Jest to jedno z wyzwań związanych z blockchainem, które wiążą się z rozwiązaniami i możliwościami. Biorąc pod uwagę różne nieszczęśliwe wypadki omówione powyżej, niektóre jednostki rządowe niechętnie pozwolą tej technologii na rozwój odręczny. Ponadto organom regulacyjnym trudno jest zdefiniować otoczenie prawne dla tej technologii ze względu na jej złożoność.

Na przykład sieć blockchain składa się z różnych węzłów rozsianych po całym świecie. Dlatego po dokonaniu transakcji na platformie organom trudno jest jasno określić jurysdykcję, a tym samym prawidłowe obowiązki prawne stron transakcji..

W środku tej zagadki prawnej trudno sobie wyobrazić, jak będą działać przyszłe przepisy, takie jak ogólne rozporządzenie UE o ochronie danych (RODO).

Zasadniczo rozporządzenie przyznaje cyfrowe prawa własności danych przechowywanych na platformie blockchain. Co ciekawe, jasne jest, że użytkownicy platform blockchain mogą działać anonimowo. W takim przypadku doświadczeni obserwatorzy zastanawiają się, jak skuteczne będzie RODO.

Co więcej, fakt, że RODO proponuje jakąś formę ochrony danych, jest bardziej zagmatwany. Najwyraźniej dane przechowywane w rozproszonej księdze są dostępne dla wszystkich uczestników do przeglądania, ale nie do zmiany.

Ponadto nie wszystkie dane należące do określonej transakcji są dostępne do przeglądania przez użytkowników. Wynika to z właściwości sieci blockchain zwanej minimalizacją danych. Dlatego jest to dowód na to, że dane w sieci blockchain są już chronione.

Niemniej jednak chodzi o to, że społeczność blockchain nie jest jeszcze jasna, co prawo mówi o powstającej technologii. W związku z tym jest to problem, który powoduje, że wielu potencjalnych użytkowników łańcucha bloków przedsiębiorstwa zastanawia się nad swoimi decyzjami.

Czytaj więcej: Lista ponad 20 przypadków użycia technologii Blockchain

Brak interoperacyjności korporacyjnych platform Blockchain

Jak wcześniej wspomniano, obecnie istnieje wiele platform blockchain dla przedsiębiorstw. Co ciekawe, każdy projekt stara się zapewnić użytkownikom określone rozwiązania.

Na przykład technologia Hyperledger Fabric firmy IBM doskonale sprawdza się w zarządzaniu łańcuchami dostaw, a Corda firmy R3 jest najlepsza do rozwiązań w branży finansowej. Najwyraźniej między tymi platformami istnieje pewien rodzaj rozłączenia, co sprawia, że ​​nawigacja między platformami jest koszmarem.

Interoperacyjność łańcucha bloków w przedsiębiorstwie jest istotną kwestią, dla której programiści muszą znaleźć rozwiązanie, jeśli ma nastąpić masowa adopcja. W szczególności należy móc dołączyć do sieci szkieletowej Hyperledger, ale móc korzystać z usług na platformie Corda lub Microsoft Azure bez poważnych problemów ze zgodnością.

Jest to jedno z wyzwań związanych z blockchainem, które wiążą się z rozwiązaniami i możliwościami.

Co ciekawe, dwie najpopularniejsze korporacyjne platformy blockchain, czyli Enterprise Ethereum Alliance i Hyperledger, spotkały się w zeszłym roku, aby przyjrzeć się problemowi.

W szczególności projekty miały współpracować z takimi projektami, aby można było spróbować rozwiązać problem interoperacyjności. Część umowy wiązała się z ustanowieniem pewnych standardów, które miałyby kierować wdrażaniem rozwiązań blockchain dla przedsiębiorstw.

Pomimo entuzjazmu towarzyszącego spotkaniu, pod względem interoperacyjności jest wiele do życzenia. Co ciekawe, interoperacyjność to właściwość oprogramowania, która określa, czy ma on szanse na masową adopcję.

W szczególności istnieją niezliczone ilości oprogramowania, w którym każdy ma użytkowników. Dlatego musi istnieć sposób, za pomocą którego użytkownicy różnych programów mogą wchodzić w interakcje i prowadzić znaczącą działalność. W tym świetle istnieje potrzeba więcej pracy w zakresie interoperacyjności łańcucha bloków w przedsiębiorstwie, aby przyspieszyć masową adopcję.

Chcesz dowiedzieć się więcej o współdziałaniu łańcucha bloków? Sprawdź teraz nasz kompletny przewodnik po interoperacyjności blockchain!

Słowa końcowe

Teraz, gdy zdajesz sobie sprawę z wyzwań związanych z wdrażaniem technologii blockchain, możesz podjąć świadomą decyzję, czy chcesz używać blockchain, czy nie. Jednak blockchain będzie przyszłością, nawet jeśli dziś istnieje problem z blockchainem.

Z biegiem czasu technologia blockchain otrzymuje aktualizacje, które pozwolą pozbyć się tych podstawowych problemów. Co więcej, w wielu przypadkach przedsiębiorstwa już używają prywatnych technologii blockchain do rozwiązywania problemów.

W każdym razie, jeśli jesteś tylko nowicjuszem i chcesz dowiedzieć się więcej o tej technologii i problemach, zalecamy skorzystanie z naszego bezpłatnego kursu blockchain. To może być początek Twojej przygody z blockchainem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me