Coraz więcej firm korporacyjnych chętnie wykorzystuje blockchain w swojej działalności. Omówmy niektóre z najlepszych modeli biznesowych blockchain dla firm.

Blockchain przyciągnął uwagę różnych branż przemysłowych. Nie tylko zmienia sposób funkcjonowania firmy, ale także umożliwia szybki rozwój innowacji.

Dlatego wiele firm korzysta z technologii blockchain. Te same firmy również majstrują przy blockchain, dzięki czemu jest on bardziej wykonalny dla bardziej głównego nurtu wdrażania.

Z innowacjami na czele, jesteśmy również świadkami wzrostu wykorzystania modeli biznesowych blockchain. W dzisiejszym artykule zajmiemy się modelami biznesowymi związanymi z blockchain.

Decentralizacja rzeczywiście zmieniła sposób, w jaki postrzegamy problemy wokół nas i w wyjątkowy sposób je rozwiązujemy. Nie tylko to, ale także otwiera wiele możliwości dla tamtejszych firm. Jak więc do tego podchodzą? Rozwiązaniem jest znalezienie odpowiednich modeli biznesowych blockchain i ich prawidłowe wdrożenie.

Zapisać się:Darmowy kurs Blockchain

Dlaczego potrzebujemy modeli biznesowych Blockchain?

Sam Blockchain to nowy model biznesowy. Dzięki blockchain organizacje mogą przekształcić swój biznes w platformę decentralizacyjną, która może zmienić sposób działania ich firmy. Zmienia jednostki, przepływ transakcji, zyski, a także zapewnia utrzymanie wzrostu w trakcie zmiany.

Od pojawienia się bitcoina w 2009 roku było wiele przypadków, w których blockchain zawiódł lub przynajmniej aplikacje blockchain zawiodły niefortunnie. Było to częściowo spowodowane tym, jak doszło do wdrożenia, ale także wadliwym modelem biznesowym firm.

Modele biznesowe oparte na Blockchain, takie jak model biznesowy BitConnect, były niczym innym jak schematem Ponzi. Istnieją również inne modele, które wykorzystują łatwowiernych ludzi. Zignorujemy wszystkie tego rodzaju oszustwa i skupimy się wyłącznie na legalnych modelach strategii biznesowej blockchain.

Z technicznego punktu widzenia potrzebujemy modelu biznesowego opartego na łańcuchu bloków, który poprawia sposób działania firm i przynosi korzyści użytkownikom końcowym.

Model biznesowy oparty na blockchain powinien również zacząć koncentrować się na przedsiębiorcach, a nie tylko na inwestorach. Dzięki temu projekty będą koncentrować się na użyteczności, a nie na wartości rynkowej. SuchApp jest jednym z tych projektów, które koncentrują się na użyteczności, dostarczając platformę przesyłania wiadomości opartą na blockchain. Oznacza to, że pomysły biznesowe na blockchain powinny działać zarówno na poziomie makro, jak i mikro, przynosząc korzyści zarówno wewnętrznym pracownikom firmy, jak i użytkownikom końcowym..

Czytaj więcej: 6 kluczowych funkcji łańcucha bloków, o których musisz wiedzieć


Zrozumienie tradycyjnego modelu biznesowego

Aby lepiej zrozumieć modele strategii biznesowej blockchain, musimy najpierw dowiedzieć się więcej o tradycyjnym modelu biznesowym. Wszystkie firmy, które nie używają technologii blockchain, tradycyjnego modelu biznesowego.

Zasadniczo dostarczają usługi lub towary i zarabiają na tym. Konsumenci kupują produkt lub usługę po określonej cenie.

Stawki są odpowiednio ustalane i obejmują wszystkie wynagrodzenia lub inne wydatki, które firma ma lub może ponieść w trakcie świadczenia usługi lub produktu. Każda firma ma inny sposób prowadzenia działalności. Jednak używają podstawowego modelu scentralizowanego.

Model składa się z czterech głównych elementów. Obejmuje właścicieli lub udziałowców, organizację, klientów i pracowników.

Dowiedz się, jak możesz wdrożyć blockchain aby wzmocnić swoją firmę już teraz!

Model biznesowy Blockchain

Najlepsze modele biznesowe Blockchain

Wiele rzeczy zmienia się w modelu biznesowym blockchain. Przede wszystkim jest to decentralizacja, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby scentralizowanej władzy. Jednak nie zawsze tak jest w przypadku modeli biznesowych opartych na łańcuchu bloków.

Na przykład dApps zapewnia pracę bezpośrednio dzięki transakcjom peer-to-peer. Eliminuje potrzebę posiadania organu centralnego i jakichkolwiek mediatorów. Możliwość stworzenia zaufanej sieci jest co najmniej rewolucyjna.

A więc jakich podmiotów nie ma w implementacji dApps? Po pierwsze, nie ma pracowników ani udziałowców. Po drugie, nie należy do nikogo, co sprawia, że ​​model biznesowy jest lukratywną perspektywą dla użytkowników. Jeśli jednak zagłębimy się głęboko, możemy powiedzieć, że użytkownicy sami są pracownikami lub właścicielami, ale ich role i wpływ ulegają drastycznej zmianie w tym modelu blockchain.

Przynosić korzyści

Ale w jaki sposób powyższy model biznesowy oparty na blockchainie przynosi zyski? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie tokenów w celu osiągnięcia zysku. Każdy, kto pomoże blockchainowi osiągnąć konsensus, zostanie nagrodzony tokenem, który posiada wartość. Wartość zależy jednak od warunków rynkowych. Na przykład Bitcoin oferuje górnikom szansę na osiągnięcie zysku poprzez wniesienie wkładu do sieci.

Wszystko wygląda świetnie, ale co z organizacją lub firmą, która rozpoczęła działalność, aby zarabiać pieniądze? Robią to, trzymając dla siebie pewną liczbę tokenów.

Początkowo wartość tokena jest ustawiona na z góry określoną wartość i jest sprzedawana zainteresowanym inwestorom za pośrednictwem ICO. Jednak wartość tokena po wypuszczeniu na rynek zależy od wielu czynników, w tym kondycji rynkowej, wyceny firmy oraz tego, jak firma radzi sobie w obecnym scenariuszu rynkowym..

Proces finansowania społecznościowego daje początkującym użytkownikom szansę na zainwestowanie w biznes, dając im większą szansę na osiągnięcie zysków. Podczas początkowego procesu ICO cena aktywów kryptograficznych lub tokena jest niska. W ten sposób programiści lub organizacja otrzymują niezbędne fundusze, aby ich projekt stał się rzeczywistością.

Możesz również pobrać i zapisać ten przewodnik jako wersję PDF modelu biznesowego blockchain.

Zapisać się: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Różne typy modeli biznesowych Blockchain

Teraz, gdy ustaliliśmy podstawową wiedzę na temat tradycyjnych modeli blockchain i tego, w jaki sposób firma zarabia na nich, omówmy najlepsze modele biznesowe lub pomysły związane z blockchainem..

Model biznesowy Blockchain P2P

Model biznesowy P2P oferuje biznes oparty na sieci peer-to-peer. Technologia Blockchain zawsze była peer-to-peer. Blockchain P2P umożliwia użytkownikom końcowym bezpośrednią interakcję ze sobą. To sprawia, że ​​jest to część prawie wszystkich innych modeli blockchain, które omówiliśmy wcześniej. Model biznesowy P2P można zarabiać na wiele sposobów, w tym za pomocą tokenów, BaaS lub opłat transakcyjnych.

IPFS, międzyplanetarny system plików, wykorzystuje model biznesowy blockchain. Istnieje również oprogramowanie do wydobywania, które pozwoli użytkownikom udostępniać nieużywaną przestrzeń dyskową. Możesz również pobrać i zapisać ten przewodnik jako wersję PDF modelu biznesowego blockchain.

Model biznesowy Blockchain jako usługa (Baas)

Blockchain jako usługa to jeden z najpopularniejszych modeli biznesowych lub pomysłów związanych z blockchainem. Chodzi o zapewnienie ekosystemu innym firmom do zarządzania ich systemem blockchain. W tym ekosystemie firmy mogą eksperymentować, testować i prowadzić badania. Obecnie Microsoft (Azure), Amazon (AWS), IBM (BlueMix) itp. Oferują blockchain jako usługę (BaaS) i są doskonałym przykładem zdecentralizowanego przykładu biznesowego.

Użytkownicy końcowi (w tym przypadku firmy, startupy lub organizacje) nie muszą martwić się o to, jak działa blockchain i nie muszą go konfigurować przed rozpoczęciem pracy nad nim. BaaS eliminuje również potrzebę sprzętu, co z kolei umożliwia start-upom, firmom lub organizacjom skupienie się na cyklu rozwojowym.

Większość obecnych rozwiązań blockchain, w tym Bitcoin i Ethereum, może służyć jako usługa. Jeden z takich przykładów obejmuje EBaas, Ethereum Blockchain as a Service (EBaaS). Usługa jest zarządzana i świadczona przez firmę Microsoft we współpracy z ConsenSys.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologii Blockchain? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po definicji łańcucha bloków, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Token Economy – Utility Token Business Model

Model biznesowy tokenów użyteczności jest powszechny w branży. Omówiliśmy również wcześniej w poście, w którym próbujemy zrozumieć model biznesowy łańcucha bloków oczami modelu biznesowego tokena narzędziowego. Obecnie istnieje mnóstwo start-upów, firm lub witryn eCommerce, które korzystają z modelu blockchain opartego na narzędziach. Ripple jest również tokenem narzędziowym, ponieważ zasila sieć i ułatwia jej działania w taki czy inny sposób.

Firmy przechowują część tokenów narzędziowych, a resztę zwalniają w celu zapewnienia funkcjonalności sieci. Osiągają zysk, gdy zmienia się wartość tokenu użyteczności. Pomysł pracy z tokenami można podsumować słowem „Tokenomika”.

Narzędzie tokenu powinno mieć trzy wartościowe zmienne. Na przykład powinien mieć odpowiednią rolę, cechy i przeznaczenie.

Oprogramowanie oparte na technologii Blockchain

Koncepcja blockchain została wprowadzona w 2009 roku. Jednak obecnie potrzeba blockchain jest większa niż kiedykolwiek. Oznacza to, że duzi starzy gracze muszą wcześniej przyjąć blockchain.

Najłatwiejszym sposobem dla współpracowników jest zakup rozwiązania blockchain i zintegrowanie go ze swoim systemem. Daje to początek firmom blockchain, które tworzą rozwiązanie, a następnie sprzedają je większym firmom. Udowodnienie technologii blockchain innym organizacjom może być niezwykle opłacalne, ponieważ nie tylko otrzymają one rozsądną płatność z góry. Ponadto będą musieli zapewnić wsparcie po wdrożeniu.

Innym potencjalnym powodem nabycia oprogramowania opartego na blockchain jest brak talentów na rynku. Firmy nie chcą przechodzić przez proces pozyskiwania talentów. Dlatego znacznie łatwiej jest im kupić rozwiązanie oparte na łańcuchu bloków, które spełnia ich wymagania.

Sprawdź 50 najlepszych firm korzystających z technologii blockchain, aby dowiedzieć się więcej na jej temat.

Platformy programistyczne

Ogólna idea blockchain jest wciąż na swoim rodzimym etapie. Wiele prac rozwojowych i badań idzie w kierunku łańcucha bloków, ponieważ startupy próbują rozwiązywać problemy w unikalny sposób. To prowadzi nas do naszego kolejnego zdecentralizowanego modelu biznesowego, znanego jako platformy programistyczne.

Obecnie firmy koncentrują się na tworzeniu aplikacji, które mogą prowadzić do powstania infrastruktury blockchain. Aplikacje te można udostępniać za pomocą łańcucha bloków i chmury użytkownikowi końcowemu, zapewniając szybki rozwój.

Hyperledger to jeden z tych przykładów, który dostarcza narzędzi, struktur i wskazówek dotyczących tworzenia łańcucha bloków. Kluczem jest tutaj szybki rozwój i właśnie to próbują.

Opłata sieciowa

Innym bardzo blockchainowym modelem biznesowym jest posiadanie opłaty sieciowej związanej z samym blockchainem. Ten typ modelu biznesowego blockchain dotyczy obu rozwiązań typu blockchain, takich jak Ethereum czy dApps, które pobierają niewielką kwotę od użytkownika za różne działania w sieci. Na przykład sieć Ethereum pobiera od programistów Ethereum opłaty za udostępnienie ich aplikacji dApp. To samo dotyczy NEO, który pobiera opłatę za publikację dApp.

Profesjonalne usługi Blockchain

Ostatnim modelem biznesowym blockchain, który będziemy omawiać, są profesjonalne usługi Blockchain. Usługi te są świadczone przez wiodące eksperckie firmy deweloperskie na rzecz start-upów lub innych firm, aby przygotować je na blockchain.

Na przykład firma chciałaby, aby ktoś zbudował jej niestandardowy projekt blockchain. W takim przypadku mogą zatrudnić firmy takie jak Deloitte, IBM lub inne, aby zrealizowały za nich projekt.

Kluczem jest tutaj nie inwestowanie w sprzęt, oprogramowanie czy budowanie zespołu, ale bezpośrednie skorzystanie z usług firm, które udoskonaliły sztukę tworzenia łańcucha bloków. Na tym rynku można również znaleźć mniejszych graczy.

Ogólnie jest to świetny model biznesowy blockchain dla utalentowanych profesjonalistów, którzy chcą wykorzystać swoje umiejętności w biznesie.

Istnieją również inne formy profesjonalnych usług blockchain. Na przykład wiele firm opartych na blockchain oferuje usługi związane z blockchain, takie jak doradztwo, opracowywanie dokumentów prawnych lub audyt biznesu.

Czytaj więcej: Wykorzystanie Blockchain: Lista ponad 20 przypadków użycia technologii Blockchain

Końcowe myśli

Krótko mówiąc, firma blockchain generalnie zarabia pieniądze, korzystając z jednej z następujących metod. Omówmy je kolejno poniżej.

  1. Opłata za sieć: Firma lub organizacja zarabia, nakładając opłatę sieciową.
  2. Ekonomia tokenów: Tokeny narzędziowe służą do wykonywania różnych czynności w sieci. Jest to zasób kryptograficzny, który użytkownicy muszą kupić.
  3. Oprogramowanie oparte na technologii Blockchain: Firmy Blockchain mogą również zarabiać, udostępniając swoje rozwiązania innym firmom.

Model biznesowy może być również połączeniem różnych pomysłów i całkowicie zależy od tego, czego chce firma. Nie ma sztywnej zasady, jak powinien funkcjonować model biznesowy. Firmy lub organizacje mogą eksperymentować tak, jak chcą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o procesach biznesowych związanych z blockchain, zalecamy zapisanie się na nasz darmowy kurs blockchain. Rozpocznij swoją przygodę z blockchainem już teraz!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me