Blockchain i ERP: usprawnienie Twojej firmy

Technologia Blockchain to przełomowa siła, która powoli zmienia sposób działania różnych modeli biznesowych w dzisiejszych czasach. Myślę, że do tej pory widzieliście już wiele zmian w różnych branżach, takich jak opieka zdrowotna, łańcuch dostaw, rząd, finansowanie handlu, bankowość itp. Jednak wciąż jest wiele do zrobienia..

Aby usprawnić biznes w przedsiębiorstwach, wiele firm korzysta z systemów ERP. Te systemy już teraz zwiększają skuteczność. Jednak niektórzy z was mogą być sceptyczni co do tego, czy blockchain powinien zastąpić te systemy, czy nie.

Contents

BLOCKCHAIN ​​I ERP – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Blockchain i ERP

Czy zatem technologia zastąpi systemy ERP? A może blockchain i ERP będą współpracować, aby stworzyć nowy model? W tym przewodniku skupię się na głównym problemie systemów ERP oraz na tym, jak blockchain może stać się brakującym elementem układanki.

A więc zacznijmy!

Co to jest ERP?

Cóż, jeśli nie masz jasnego pojęcia, czym jest ten system, wyjaśnię ci to. Planowanie zasobów przedsiębiorstwa jest w rzeczywistości oprogramowaniem używanym przez przedsiębiorstwa do zarządzania ich codziennymi wynikami, takimi jak zaopatrzenie, księgowość, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie projektami, operacje w łańcuchu dostaw, zgodność i wiele innych.

Najlepsze w tym oprogramowaniu jest to, że czasami są dostarczane jako pakiet, w takim przypadku mogą również obejmować analizę wydajności, prognozy, budżetowanie, planowanie lub raporty z codziennych wydarzeń. W rzeczywistości systemy ERP mogą naprawdę zwiększyć wydajność firmy.

A ponieważ otrzymujesz przepływ raportów i możesz zobaczyć, co dokładnie dzieje się w Twojej firmie, zmiana planów lub strategii staje się łatwiejsza.

Muszę jednak powiedzieć, że system jest w pełni scentralizowany. Tak więc wiąże się z własnym zestawem problemów, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pomóc. I tu właśnie wkraczają systemy blockchain i ERP. Jednak omówię to później. Najpierw zwrócę uwagę na istotne problemy w systemach ERP.

Przejdźmy więc do następnego segmentu w tym przewodniku dotyczącym łańcucha bloków i ERP.


Jakie są problemy z ERP?

 • Brak jasnej definicji procesów produkcyjnych

Przede wszystkim wielu z Was może korzystać z systemów ERP, ale przy pierwszej próbie wdrożenia czasami można zapomnieć o całkowitym zdefiniowaniu procesu produkcyjnego. Co więcej, jeśli Twoja firma ma różne działy konkurujące ze sobą, ustalenie, który dział może odnieść największe korzyści, staje się problemem.

Ponadto niektóre z istniejących procesów mogą nawet nie potrzebować systemu, ale integracja zmniejszyłaby wydajność. Ponadto, jeśli nie zmapujesz operacji, system ERP nie będzie w stanie poprawnie przeprowadzić procesu. W rzeczywistości potrzeba dużo czasu, aby to udoskonalić, a pośpiech nie pomoże.

Jest to jeden z istotnych problemów każdego systemu ERP, którego konfiguracja zajmuje dużo czasu. Często też nie zapewnia wydajnego procesu dla Twojej firmy.

W każdym razie przejdźmy do następnego zagadnienia w tym przewodniku po systemach blockchain i ERP.

 • Systemy ERP nie są wystarczająco elastyczne

Inną ważną kwestią związaną z tym oprogramowaniem jest to, że nie jest ono dość elastyczne. Tak więc, gdy powinien dostosować się do twoich procesów, być może będziesz musiał dostosować się do jego struktury modelowania. Jeśli nie, może nie działać tak, jak chcesz.

Zasadniczo systemy ERP mają wstępnie zdefiniowaną funkcjonalność. Ponadto nie są one modułowe, więc wystarczy dodać potrzebną funkcję. Dlatego jeśli Twoja firma potrzebuje określonej funkcji, system ERP nie może jej zaoferować za każdym razem. Co więcej, po prostu marnowałbyś swój czas i zasoby, a to może poważnie zaszkodzić również Twojej marce.

W każdym razie przejdźmy do następnego zagadnienia w tym przewodniku po systemach blockchain i ERP.

 • Systemy te są odporne na wszelkie zmiany

Większość systemów ERP zawodzi, ponieważ boją się zmian. Zasadniczo są to stara technologia, która nie przepada za nowymi rewolucjami technologicznymi. Ponadto miejsca pracy i scenariusze biznesowe ciągle się zmieniają. Jednak większość firm nie radzi sobie z tą zmianą i raczej pozostaje przy starej infrastrukturze.

W wielu przypadkach systemy te nie są dostarczane z częstymi aktualizacjami i wkrótce stają się przestarzałe w zmieniającym się scenariuszu rynkowym.

Oczywiście zmiana systemu wewnętrznego oznaczałaby opóźnienia i czasochłonność, jednak bycie odpornym na dłuższą metę wpłynęłoby na niego gorzej. Co więcej, wiele razy trzeba pozbyć się całej integracji oprogramowania i przejść na nowe. A to może oznaczać wiele inwestycji od nowa.

Sprawdźmy następny numer w tym przewodniku po systemach blockchain i ERP.

 • Skomplikowana lub ograniczona funkcjonalność

Większość dzisiejszych systemów ERP jest zbyt skomplikowana. Co więcej, mają złożone projekty interfejsu użytkownika i dziwne funkcje, które mogą stać się przytłaczające. Co więcej, te systemy są również dość ograniczone, jeśli chodzi o funkcje.

W wielu przypadkach firmy są przekonane przez agenta marketingowego, a następnie integrują zły system ERP. Zdecydowanie utrudnia biznes i wartość marki firmy. Dlatego musisz wiedzieć, który system ERP może być dla Ciebie korzystny i czy jest ono aktualne, czy nie..

W każdym razie przejdźmy do następnego zagadnienia w tym przewodniku po systemach blockchain i ERP.

 • Wysoki koszt utrzymania

Nie trzeba dodawać, że wdrożenie systemu ERP kosztowałoby sporo fortuny. Chociaż początkowa implementacja jest dość kosztowna i może zająć dużo czasu, nadal problemem staje się również konserwacja. Wszystkie systemy ERP wymagają regularnej konserwacji, co wiązałoby się również z kosztami.

Niektóre systemy ERP mogą na początku być tanie, ale całkowity koszt utrzymania może w sumie wynieść dużą kwotę. Dlatego jest to dość duża i nieprzyjemna decyzja, gdy szukasz systemu ERP dla swojej firmy.

Sprawdźmy następny numer w tym przewodniku po blockchain i ERP.

 • Nie korzystasz z kluczowych funkcji lub nie rozumiesz systemu

Twoi konsumenci muszą również zrozumieć, jakie korzyści przyniesie im system ERP. Jeśli oferujesz funkcję za pomocą oprogramowania, musisz również przeszkolić swoich klientów. W większości przypadków wiele systemów ERP ma złożony interfejs użytkownika, który jest trudny do kontrolowania przez użytkownika.

Ponadto systemy ERP nie dają użytkownikom możliwości, co może mieć również negatywny wpływ na Twoją firmę. Co więcej, ponieważ system nie jest w pełni przejrzysty, może również istnieć wiele podstawowych problemów z zaufaniem.

W każdym razie przejdźmy do ostatniego zagadnienia w tym przewodniku po blockchain i ERP.

 • Słabe utrzymanie danych, co prowadzi do obniżenia jakości

Utrzymanie danych w systemie ERP nie jest teraz na najwyższym poziomie. Wielu często pomija transformację danych jakościowych podczas wdrażania systemu. W rzeczywistości może to stać się ogromnym obciążeniem, gdy Twoja firma w pełni zależy od jakości tych danych.

Ponadto, ponieważ system ERP jest scentralizowany, wielu korzysta z tego i wprowadza do systemu fałszywe dane. Kiedy inne strony wykorzystują te dane do wdrażania lub opracowywania strategii swoich projektów, napotykają poważne problemy.

Ponadto często występuje wiele błędów popełnianych przez człowieka, które również mogą obniżyć jakość danych. Jak więc widzisz, nigdy nie powinieneś lekceważyć jakości danych, ponieważ cała Twoja marka będzie od nich zależała.

Dość o problemach na razie. Zobaczmy, jak blockchain i ERP mogą łączyć się i przynosić ogromne korzyści przedsiębiorstwom.

Jak Blockchain może ulepszyć systemy ERP?

 • Doskonała widoczność na każdym etapie dostaw poprawia przejrzystość

Blockchain dla systemów ERP zapewnia najwyższy poziom widoczności na każdym etapie procesu. Zwykle łańcuch dostaw jest długim, ale podzielonym na segmenty procesem. Co więcej, śledzenie wszystkich procesów lub tego, jak produkt jest na każdym etapie, staje się stosunkowo trudne.

Dlatego używanie łańcucha bloków w technologii korporacyjnej do śledzenia procesów w czasie rzeczywistym może naprawdę rozwiązać problemy związane z łańcuchem dostaw. Dodatkowo możesz otrzymywać raporty w czasie rzeczywistym na temat tego, gdzie w danej chwili znajduje się produkt oraz jaka jest temperatura lub jakość produktu.

Dzięki temu może również pomóc w przechowywaniu produktów w idealnym środowisku.

 • Promuje zaufanie wśród wszystkich uczestników łańcucha dostaw

Dzięki zastosowaniom blockchain ERP możesz promować zaufanie wśród wszystkich uczestników łańcucha dostaw. W jaki sposób? Cóż, ponieważ wszystko w systemie jest widoczne dla każdego oka, zapewnia to, że nie ma żadnego ukrytego haczyka ani korupcji.

W rzeczywistości przydałby się przy pracy z nową firmą wchodzącą na rynek. W każdym razie systemy ERP są świetne, ale w dużym stopniu zależą od ludzi, a nie od samego systemu. Ale w blockchain, zamiast ufać ludziom, szczerze mówiąc, przedsiębiorstwa mogą ufać systemowi, ponieważ nikt nie może wykonywać żadnych nielegalnych działań w sieci.

 • Uwierzytelnianie i weryfikacja danych osobowych przed udzieleniem dostępu uczestnikom

Kolejnym przypadkiem użycia blockchain ERP jest proces uwierzytelniania na samym początku. W integracji blockchain i ERP możesz skonfigurować proces uwierzytelniania wieloskładnikowego, aby odfiltrować obecność osób z zewnątrz w sieci.

Co więcej, dzięki blockchain możesz również uzyskać uwierzytelnianie biometryczne. W rzeczywistości możesz bardzo skorzystać na tym podejściu, ponieważ możesz uwierzytelniać swoich pracowników na podstawie ich lokalizacji. Ponadto klienci próbujący dotrzeć do sprzedawcy mogą również udowodnić swoją tożsamość za pośrednictwem tej platformy.

Jest to więc wspaniały dodatek do całego przedsięwzięcia.

 • Wdrażanie inteligentnych umów w celu automatyzacji procesów i płatności

Blockchain for ERP może zaoferować to, czego żaden system ERP nie może zaoferować – wdrażanie inteligentnych kontraktów. Dzięki inteligentnym kontraktom możesz łatwo zweryfikować transakcję z dostawcami. Ponadto, ponieważ proces jest zautomatyzowany, po spełnieniu określonych z góry reguł umowa zainicjuje się automatycznie i przetworzy transakcje.

Na przykład handlujesz z inną firmą zagraniczną. Tak więc po zainicjowaniu inteligentnego kontraktu z tą firmą możesz poprosić o dostawy. W rzeczywistości możesz śledzić proces handlu, a gdy otrzymasz produkt, inteligentny kontrakt automatycznie zwolni środki.

Może to być więc świetna funkcja, którą można uzyskać tylko dzięki blockchain.

 • Obniża czynniki ryzyka w transakcjach cyfrowych

Kolejnym przypadkiem użycia blockchain ERP jest niskie ryzyko w transakcjach cyfrowych. W rzeczywistości systemy ERP mogą również oferować transakcje; jednak na razie nie są one tak zabezpieczone. Ponadto luki w zabezpieczeniach umożliwiają hakerom atakowanie scentralizowanych serwerów i hakowanie transakcji.

Jednak blockchain z systemami ERP może tutaj naprawdę zmienić scenariusz. W rzeczywistości blockchain oferuje przetwarzanie transakcji peer-to-peer, które jest dość skuteczne i szybkie. Ponadto protokoły bezpieczeństwa w każdej technologii blockchain lub korporacyjnej są dość wysokie. Dlatego hakerzy nie mogą łatwo uzyskać dostępu do tych platform.

Co więcej, ponieważ mają zdecentralizowane środowisko, haker nie może wyśledzić i zhakować konta użytkownika. Tak więc połączona technologia może z łatwością zapewnić wysokie bezpieczeństwo transakcji cyfrowych.

 • Oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności danych w czasie rzeczywistym

Kolejną wielką zaletą blockchain z systemami ERP jest to, że razem zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Integracja technologii blockchain przedsiębiorstwa zapobiegnie wyciekowi danych, wykryje wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa lub luki oraz wykrywa nieautoryzowane działania w czasie rzeczywistym.

Najlepsze jest to, że może nie tylko wykrywać, ale także zapobiegać tego typu problemom związanym z bezpieczeństwem. W rzeczywistości blockchain dla biznesu może oferować uwierzytelniony dostęp i pozbyć się niechcianych stron trzecich. Może też zapewnić pełną prywatność informacji, które nie są widoczne dla opinii publicznej.

Przedsiębiorstwa mają do czynienia z wieloma poufnymi informacjami, a uzyskanie dostępu do opartej na nich prywatności może pomóc w utrzymaniu przepisów obowiązujących w firmie. Ponadto może również pozbyć się wszelkich luk w zabezpieczeniach wynikających z interakcji z pracownikami.

 • Zgodność z RODO i bezpieczne przechowywanie poufnych informacji

Mając do czynienia z konsumentami i ich poufnymi informacjami, przedsiębiorstwa muszą przestrzegać RODO. Ponadto musisz upewnić się, że wszystkie informacje o twoich klientach pozostają prywatne i żadna firma zewnętrzna nie może wydobywać tych danych do analizy rynku.

Weźmy na przykład skandal na Facebooku. Zdecydowanie nie chcesz czasem przez to przechodzić. Jeśli nie będziesz przestrzegać zasad RODO, możesz napotkać poważne problemy prawne i grzywny. Nie wspominając o tym, że wartość Twojej marki również byłaby ogromnym hitem.

Tutaj właśnie wchodzą w grę przypadki użycia blockchain ERP. Dzięki pomocy blockchain możesz bezpiecznie przechowywać wszystkie informacje o klientach bez żadnych problemów. Co więcej, możesz być w pełni zgodny z RODO i oferować pełną przejrzystość w przypadku obsługi klientów.

 • Drastycznie obniża koszty

Wszyscy wiemy, jak małe błędy w środowisku przedsiębiorstwa mogą skutkować kosztownymi karami. Tak więc, jeśli chodzi o strategie, musisz być mądry ze wszystkimi swoimi finansami i całkowicie unikać wszelkiego rodzaju błędów. Ale tylko w zależności od systemu ERP to za mało.

Blockchain for ERP jest idealnym rozwiązaniem pod tym względem, ponieważ może zautomatyzować procesy, dostarczać dane w czasie rzeczywistym, śledzić produkty, transakcje i wiele więcej. W rzeczywistości z pomocą tych systemów producenci mogą zapobiegać zakłóceniom, zarządzać operacjami, dzielić informacje i wiele więcej. I tak, blockchain i ERP mogą być najmądrzejszym sposobem, jeśli chcesz obniżyć koszty.

 • Daje przewagę konkurencyjną i pomaga wyprzedzić konkurencję

Jednym z największych przypadków użycia ERP w technologii blockchain jest przewaga konkurencyjna, jaką uzyskujesz na rynku. W rzeczywistości świat biznesu rozwija się w niesamowicie szybkim tempie i jeśli nie pójdziesz w jego ślady, możesz wkrótce zostać w tyle. Tak więc, kiedy pojawiają się nowe innowacje, musisz być w stanie je przyjąć, a nie od niedawna.

I tu właśnie pojawia się blockchain. Blockchain będzie technologią przyszłości i będzie tworzyć 3,1 biliona dolarów rynek. Zabezpieczenie swojego miejsca na tym rynku z pewnością zapewniłoby Ci przewagę nad konkurencją.

Ponadto blockchain oferuje wiele funkcji, które mogą w szybkim tempie zwiększyć wartość Twojej marki i przychody. Kiedy więc połączysz ze sobą systemy blockchain i ERP, otrzymasz znacznie bardziej zaawansowaną technologię, która może wynieść Twoją firmę na szczyt.

 • Zapewnia dokładne raporty prognozowania rynku w czasie rzeczywistym

Dla przedsiębiorstwa dokładne prognozowanie rynku jest stosunkowo niezbędnym procesem. Tak więc wiele firm ma tendencję do uzyskiwania do tego systemów ERP. W rzeczywistości systemy ERP są świetne, ale ponieważ mają problemy z niską jakością danych, czasami dokładne prognozowanie danych nie jest możliwe.

I tak, blockchain dla ERP może zmienić ten scenariusz i pomóc systemom ERP w jeszcze lepszym prognozowaniu rynków. Co więcej, na rynku istnieje wiele technologii blockchain przeznaczonych do prognozowania rynku. Zdecydowanie możesz ich używać razem z systemami ERP.

Dzięki zaawansowanej technologii prognozowania opartej na sprzężeniu łańcucha bloków z systemami ERP, możesz uzyskać dokładniejsze raporty z rynku, nawet w czasie rzeczywistym! W ten sposób przedsiębiorstwa mogą dążyć do bardziej realistycznych i skutecznych celów.

 • Oferuje niezmienne zintegrowane informacje, które zwiększają jakość danych

Integracja Blockchain i ERP zapewni niezmienny system, którego nikt nie może zmieniać ani usuwać według własnego uznania. W rzeczywistości scentralizowany system ERP jest dość wrażliwy i wadliwy. W tym modelu użytkownicy mogą zmieniać lub modyfikować dane po wprowadzeniu ich do systemu. Jeśli więc pracownik chce, może łatwo manipulować danymi i czerpać z nich korzyści.

Jednak nie tylko przyniosą korzyści sobie, ale mogą również uszkodzić dane, co doprowadziłoby do obniżenia jakości danych. I tak, z blockchainem w mieszance, kiedy dane trafią do księgi, nikt nie może ich zmienić w najbliższym czasie.

Tak więc masz teraz w pełni dokładne, unikalne i wysokiej jakości dane, które można zweryfikować w dowolnym momencie. To zdecydowanie jedna z najlepszych zalet blockchain.

 • Tworzy elastyczny, konfigurowalny, a jednocześnie solidny model systemu

Cóż, integracja blockchain i ERP tworzy konfigurowalny, elastyczny i solidny model. Istnieje wiele technologii blockchain, które oferują szerokie możliwości dostosowywania. Wiele platform blockchain dla przedsiębiorstw, takich jak Hyperledger, Enterprise Ethereum Alliance, R3 Corda, Quorum, Ripple itp., Oferuje architekturę, którą można kształtować w oparciu o własne wymagania.

Ponadto systemy te mogą szybko dostosować się do zmieniających się scenariuszy biznesowych i upewnić się, że nie otrzymasz przestarzałego systemu. Jednak pamiętaj, aby dowiedzieć się, którą technologię blockchain wybrać podczas integracji jej z systemami ERP.

Blockchain i system ERP muszą być ze sobą w pełni kompatybilne, aby działało. W rzeczywistości blockchain może stanowić osłonę dla systemów ERP, ponieważ mają one wrażliwe scentralizowane serwery, które można łatwo zhakować.

Tak więc, w pewnym sensie, oba mogą stworzyć solidne, ale elastyczne środowisko.

 • Zwiększa wydajność i usprawnia procesy w każdym dziale

Z biegiem czasu w produkcji proces staje się coraz bardziej skomplikowany. Dlatego wiele przedsiębiorstw napotyka błędy, które powodują kosztowne wyniki. Jednak z pomocą blockchain z ERP mogą łatwo zautomatyzować swoje procesy biznesowe.

Co więcej, mogą utrzymywać operacje międzydziałowe, informacje i rozwiązania w czasie rzeczywistym, eliminując błędy ludzkie i wiele więcej. Korzystając z tej nowej technologii, przedsiębiorstwa kombinowane mogą pozbyć się pracy fizycznej i w szybkim tempie zwiększyć swoją wydajność.

Ponadto blockchain może naprawdę pomóc pozbyć się złożonych procesów i fałszywych danych, a także usprawnić dostawy.

Możesz także zaoszczędzić ogromną ilość czasu i zwiększyć poziom produktywności. W rzeczywistości proces automatyzacji łańcucha bloków może nadrobić straty występujące w innych działach. Ponadto pracownicy nie muszą martwić się o wszystkie drobne szczegóły, a technologia może się tak łatwo uruchomić.

Ponadto pracownicy mogą cieszyć się łatwością obsługi i minimalnym nakładem pracy. Tak więc w dłuższej perspektywie przedsiębiorstwa mogą naprawdę zwiększyć wartość swojej marki.

Końcowe przemyślenia: Blockchain i ERP na razie będą ze sobą współdziałać

Blockchain z systemem ERP to ogromna odskocznia dla przedsiębiorstw. Systemy ERP są absolutnie skuteczne, mimo że wiążą się z pewnymi problemami. Jednak te problemy nie są wystarczająco widoczne, aby blockchain całkowicie zastąpił ERP. Więc na razie myślę, że blockchain działałby jako dodatek do systemów ERP.

Co więcej, nie sądzę, aby blockchain mógł jeszcze w pełni pozbyć się ERP. Raczej integracja blockchain i ERP może wzmocnić automatyzację i integralność łańcucha dostaw.

Jeśli chodzi o wydajność, blockchain ma również spory udział w możliwościach. Razem, blockchain z ERP, technologia może łatwo zmienić branże łańcucha dostaw na dobre.

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że systemy ERP są dość drogie, a inwestujące w nie firmy nie mogą porzucić tych systemów, kiedy tylko chcą. Dlatego w dłuższej perspektywie firmy ERP mogą nadal tworzyć więcej oprogramowania.

Jednak coraz popularniejszy staje się również blockchain, który pokazuje potencjał. A masowa adopcja tylko zwiększy korzyści. Tak więc blockchain dla systemów ERP może stać się bardziej popularny w najbliższej przyszłości. W każdym razie uważam, że integracja blockchain i ERP może być obecnie najlepszą opcją dla przedsiębiorstw.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map