Blockchain kontra relacyjna baza danych: jaka jest różnica?

Technologia Blockchain jest obecnie jednym z cudów świata. Ale co jest takiego szalonego w systemie księgi? Czy poprzednie modele baz danych nie rozwiązały już wszystkich problemów? Aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, przedstawiamy porównanie blockchain z relacyjną bazą danych.

Zarówno relacyjna baza danych, jak i blockchain doskonale radzą sobie z zadaniami firm korporacyjnych. Zaraz po opracowaniu blockchain świat szaleje na jego punkcie. Ale jeśli relacyjna baza danych doskonale nadaje się do tego zadania, po co nam blockchain? Prawda jest taka, że ​​chociaż relacyjna baza danych może oferować dobrą wartość, w wielu kategoriach pozostaje w tyle w porównaniu z blockchainem.

Ponieważ oba te modele rejestrów są niezwykle popularne, a niektórzy z was mogą być sceptyczni co do tego, czy blockchain jest na tyle warty, aby zastąpić ten już istniejący model. Właśnie to sprawdzimy.

Zapisać się:Darmowy kurs Blockchain

Co to jest technologia Blockchain?

W przypadku blockchain vs relacyjna baza danych musisz wiedzieć o obu technologiach, zanim zorientujesz się, czym się różnią. Dlatego na początku podajemy krótkie wyjaśnienie technologii blockchain.

Czym więc jest technologia blockchain? Cóż, jest to zdecentralizowany i rozproszony system księgowy. Co więcej, zapewnia również integralność danych, przejrzystość i tak dalej.

Mówiąc prościej, blockchain byłby połączony w sposób podobny do łańcucha. Oznacza to, że wszelkie dane w księdze przyjmą strukturę przypominającą łańcuch. Wyobraź sobie więc strukturę bloków, które są ze sobą połączone.

Ponadto blok zostanie powiązany z poprzednim i późniejszym blokiem. W rezultacie wszystkie bloki tworzą łańcuch bloków, stąd nazwa.

Co więcej, każdy pojedynczy blok w księdze będzie zawierał dane lub informacje o transakcji. A co z bezpieczeństwem tych danych transakcyjnych? Cóż, każdy pojedynczy blok zostanie zaszyfrowany kryptograficznie. Kolejną fajną rzeczą w blockchain jest to, że będzie miał kryptograficzny identyfikator skrótu, którego nikt nie może odtworzyć.

Możesz pomyśleć, że blockchain jest bazą danych, która po prostu przechowuje informacje. Jednak różnica jest ogromna. W rzeczywistości oba są zupełnie inne i zajmiemy się tym wkrótce, porównując łańcuch bloków z relacyjnymi bazami danych..

Blockchain jest domyślnie niezmienny. Oznacza to więc, że nikt nie może modyfikować żadnej formy danych. Dlatego żadne informacje, które raz dostaną się do systemu, nigdy nie mogą zostać zmienione ani usunięte. W rezultacie pozostanie w księdze na zawsze.

Jest to również połączenie peer-to-peer, więc nie byłoby centralnego organu zarządzającego, który mógłby szpiegować Ciebie lub Twoje informacje. Dlatego właśnie blockchain jest uważany za technologię dla użytkowników, a nie dla władz.


Blockchain vs relacyjna baza danych

Jak to działa?

Teraz, gdy wiesz, czym jest blockchain w tym przewodniku po porównaniach blockchain i relacyjnych baz danych, nadszedł czas, abyś wiedział, jak to działa. Ale zanim zaczniemy, wyjaśnię niektóre terminy, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć technologię.

System księgi zawiera wszystkie informacje lub zmiany, które zachodzą w systemie. Ponadto wszystkie zmiany danych w systemie nazywane są „transakcjami”. We wczesnych dniach adopcji wszyscy myśleli, że blockchain nadaje się tylko do transakcji kryptowalutowych. Jednak scenariusze całkowicie się zmieniły. Teraz może przeprowadzać znacznie więcej transakcji i wciąż ewoluuje.

W każdym razie wszyscy użytkownicy systemu są węzłami i otrzymują kopię systemu księgi. W rzeczywistości technologie blockchain mogą się od siebie różnić, a węzły mogą komunikować się ze sobą różnymi metodami.

Proces

Aby to zadziałało, przede wszystkim węzeł zapyta o transakcję. Aby przeprowadzać i odbierać transakcje, potrzebujesz dwóch kluczy – prywatnego i publicznego. Za pomocą klucza publicznego inny węzeł może znaleźć Cię w sieci, a kluczem prywatnym możesz podpisać transakcję.

Po żądaniu transakcji zostaje utworzony blok zawierający wszystkie informacje. Jednak wszystkie informacje są zaszyfrowane, aby uniknąć błędów w zabezpieczeniach.

Następnie jest rozgłaszany w całym systemie do wszystkich innych węzłów, które mogą uczestniczyć w weryfikacji. Aby go ukończyć, inne węzły muszą głosować lub dojść do porozumienia, że ​​transakcja jest naprawdę ważna.

Dodatkowo, aby dojść do porozumienia, posłużą się algorytmami konsensusu. W rzeczywistości istnieją różne algorytmy, które mogą pomóc węzłom osiągnąć porozumienie.

Tak więc, gdy węzły zadeklarują transakcję jako ważną, zostanie ona wykonana i uzyska miejsce w księdze.

Przejdźmy do następnej części tego przewodnika po porównaniu łańcucha bloków z relacyjnymi bazami danych.

Czytaj więcej:6 kluczowych funkcji łańcucha bloków, o których musisz wiedzieć

Jakie są zalety Blockchain?

Każdy, kto chce korzystać z technologii, musi dowiedzieć się, jak naprawdę oferuje ona technologię. Skąd inaczej możesz wiedzieć, czy ta technologia jest tego warta, czy nie? Dlatego zebraliśmy najważniejsze zalety tej technologii. Spójrzmy.

Lepsza przejrzystość

Przejrzystość to ogromny problem, jeśli chodzi o systemy scentralizowane. Przez dziesięciolecia organizacje próbowały uczynić system bardziej przejrzystym i pozbyć się korupcji. Jednak centralizacja sieci nie może sprawić, że będzie to w 100% przejrzyste.

Jednak dzięki blockchain stosunkowo łatwiej jest osiągnąć pełną przejrzystość. W rzeczywistości sama technologia nie potrzebuje żadnej scentralizowanej siły. W rezultacie wszystko jest dostępne dla wszystkich użytkowników. Mimo że istnieją prywatne łańcuchy bloków, nadal węzły w tym systemie mogą również widzieć wiele informacji.

Co więcej, partnerzy weryfikują każdą transakcję, więc nie ma możliwości, aby ktokolwiek mógł zmienić wartość według własnego uznania.

Sprawdźmy następną korzyść w naszym przewodniku porównującym blockchain i relacyjną bazę danych.

Rozszerzona ochrona

Blockchain zapewnia mnóstwo bezpieczeństwa w porównaniu z tradycyjnymi technologiami przechowywania danych. Jak już wiesz, wszystkie transakcje w systemie muszą być zgodne z zasadami konsensusu. Czyli po pełnej weryfikacji trafia do księgi. Co więcej, każdy pojedynczy blok jest szyfrowany za pomocą unikalnego skrótu.

Każdy, kto spróbuje zmienić wartość w transakcji, ewidentnie zmieni również Hash ID. W ten sposób blok oddzieli się od oryginalnego łańcucha i stanie się nieważny. Co więcej, łańcuchy bloków oferują inne warstwy bezpieczeństwa w każdym wrażliwym punkcie, takie jak dodatkowe protokoły bezpieczeństwa w procesie autoryzacji i tak dalej.

Sprawdźmy następną korzyść w naszym przewodniku porównawczym relacyjnej bazy danych i łańcucha bloków.

Decentralizacja

W rzeczywistości blockchain jest domyślnie zdecentralizowany. Ale jak? Jak to właściwie funkcjonuje bez żadnej władzy? Cóż, rówieśnicy faktycznie współpracują, aby stworzyć strukturę systemu. Będą prowadzić księgę i upewnią się, że wszyscy będą traktowani tak samo.

W rezultacie nie ma przypadku korupcji i nie ma jedynego użytkownika o dużej mocy, który mógłby kontrolować wszystkich. Chociaż istnieje pewien prywatny i dozwolony łańcuch bloków (Hyperledger, Corda, Enterprise Ethereum, Kworum, Marszczyć), które mogą nie wydawać się w pełni zdecentralizowane. Ale oferują również inne metody, które mogą pomóc w osiągnięciu zdecentralizowanego środowiska.

Sprawdźmy następną korzyść w naszym przewodniku porównawczym relacyjnej bazy danych i łańcucha bloków.

Zapisać się: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Mniejsze koszty

Zarządzanie i ulepszanie starszych systemów pochłania dużo pieniędzy i zasobów. Co więcej, systemy to doły pieniężne. Bez względu na to, ile wydasz, nie możesz sprawić, by działało wydajniej.

W ten sposób wprowadzenie technologii blockchain może pomóc w zmniejszeniu wszystkich kosztów. Na początku inwestycja może wydawać się kosztowną opcją, ale jednorazowa aktualizacja zapewnia dochody przez całe życie. Korzystając z tej technologii, firmy mogą zredukować wszystkie swoje pełne błędy operacje i usprawnić strategię, która może zwiększyć ich przychody.

Możesz pomyśleć, że to nie działa, ale obecnie wiele osób korzysta z tej technologii i wiedzą, jak zmienia ona przyszłość ich firmy.

Sprawdźmy następną korzyść w naszym przewodniku porównawczym relacyjnej bazy danych i łańcucha bloków.

Prawdziwa identyfikowalność

Z pomocą blockchain przedsiębiorstwa mogą osiągnąć prawdziwą identyfikowalność w swoim systemie zarządzania łańcuchem dostaw, co przyniesie korzyści zarówno dostawcom, jak i producentom. Zasadniczo na liniach produkcyjnych nikt nie może uwzględnić dostarczonych produktów, które trafiają do fabryki. Ale blockchain może śledzić Twoje elementy bezpośrednio od źródła w czasie rzeczywistym.

Dzięki temu masz gwarancję, że będziesz na bieżąco informowany na każdym etapie procesu.

Sprawdźmy następną korzyść w naszym przewodniku porównawczym relacyjnej bazy danych i łańcucha bloków.

Wysoce wydajny

Blockchain może w dużym stopniu pomóc Twojej firmie w zwiększeniu wydajności. W jaki sposób? W rzeczywistości blockchain rozwiązuje wszystkie problemy, które opóźniają procesy w firmie. Na przykład zazwyczaj transakcja za pośrednictwem tradycyjnego banku trwa około 1-3 dni roboczych. Ale jeśli jest to przesyłka międzynarodowa, jej przetworzenie może zająć do 6 dni.

To dużo czasu straconego na samo dokonywanie płatności lub otrzymywanie płatności. Ale blockchain może zakończyć transakcje tak szybko, jak w ciągu kilku sekund. Więc widzisz, nie tylko zaoszczędzisz czas, ale możesz nawet obniżyć dodatkowe opłaty za wszelkie transakcje globalne.

Co to jest relacyjna baza danych (RDB)?

Relacyjna baza danych to połączenie tabel, kolumn i rekordów. Co więcej, RDB mają zdefiniowane relacje między każdą tabelą lub zestawem informacji. Zasadniczo zbiór informacji jest mocno zorganizowany, aby pomóc znaleźć właściwe dane we właściwym czasie.

W każdym razie tabele będą komunikować się i dostarczać sobie nawzajem informacji, kiedy ich potrzebujesz. W rzeczywistości system zarządzania relacyjnymi bazami danych wykorzystuje język SQL (Structured Query Language), aby zapewnić łatwy programowalny dostęp do interakcji z bazą danych.

System zarządzania relacyjnymi bazami danych może organizować informacje przy użyciu różnych metod. Przedsiębiorstwa, które z niego korzystają, zdefiniują sposób organizacji danych w systemie.

Dowiedz się więcej o platformach blockchain dla przedsiębiorstw, aby zrozumieć, jak działa każda z nich.

Jakie są zalety systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych?

Spójność danych

System zarządzania relacyjnymi bazami danych doskonale sprawdza się w utrzymywaniu spójności danych w kilku instancjach. W rzeczywistości istnieje kilka tabel w systemie, które są ze sobą powiązane. Tak więc, gdy nastąpi zmiana w jednej z tabel, niepodzielnie aktualizuje ona również wszystkie połączone tabele.

Na przykład, gdy ktoś pobiera pieniądze z bankomatu, może również zobaczyć zmianę pozostałego salda.

Atomowość i zaangażowanie

Każda relacyjna baza danych bardzo dokładnie przestrzega reguł biznesowych. W związku z tym będzie wykonywał tylko te zadania, które są zgodne z tymi zobowiązaniami biznesowymi. Na przykład, jeśli baza danych śledzi rekord trzech elementów, które są ze sobą powiązane, zaktualizuje wartość tylko wtedy, gdy będzie w stanie utrzymać również pozostałe dwie tabele.

Jeśli więc nie może dokonać tego samego zobowiązania w innych tabelach, odrzuca żądanie.

Prostota

Zarządzanie danymi w relacyjnej bazie danych jest dość proste. Występuje tylko w wierszach i kolumnach. Dlatego nie ma w tym żadnej złożoności. Co więcej, struktura tabeli jest znana każdemu użytkownikowi i mogą z niej korzystać, nie znając żadnych innych aspektów.

Ponadto wszystkie dane w systemie są również starannie uporządkowane.

Łatwość odzyskiwania danych

Pobieranie danych z tego rodzaju bazy danych jest bardzo łatwe. W rzeczywistości zawierają wiele poleceń zapytań, których można użyć do pobrania dokładnych informacji, których szukasz. Co więcej, możesz łączyć tabele, aby za jednym razem pobierać inne informacje z wielu tabel.

W ten sposób filtrowanie tych, których potrzebujesz, jest łatwe.

Elastyczność

Najlepszą częścią relacyjnych baz danych jest skalowalność. Możesz oczekiwać, że będzie on skalowany w dużym stopniu, a wydajność w żaden sposób nie ulegnie pogorszeniu. W ten sposób oferuje elastyczną strukturę, którą można zmienić w dowolnym momencie bez żadnych problemów.

Dodawanie nowych informacji lub aktualizowanie istniejących jest proste. W każdym razie, jeśli jest zbyt dużo informacji, a system nie ma zasobów, aby sobie z tym poradzić, może w końcu stać się nieco powolny.

Współbieżność i blokowanie bazy danych

Cóż, konflikty mogą łatwo powstać w relacyjnej bazie danych, gdy dwóch użytkowników chce wprowadzić zmiany w tej samej tabeli. Aby tego uniknąć, baza danych blokuje tabelę, gdy jeden użytkownik uzyskuje do niej dostęp. Ale może ograniczyć wydajność aplikacji, jeśli zablokuje całą tabelę.

Dlatego wiele baz danych może zablokować określony rekord, aby aplikacja działała nawet wtedy, gdy jest aktualizowana.

Przeczytaj także: Jak działa Blockchain?

Relacyjna baza danych kontra technologia Blockchain: pełne porównanie

Autorytet

Pierwsza zasadnicza różnica między relacyjną bazą danych a technologią blockchain polega na tym, że mają one różne autorytatywne systemy. W systemie relacyjnych baz danych zawsze istnieje forma scentralizowanej władzy.

W modelu architektonicznym systemu nie ma formy decentralizacji. Zasadniczo zapewnia wyłączną kontrolę organowi administracyjnemu i może on wprowadzać zmiany według własnego uznania.

Z drugiej strony technologia blockchain oferuje zdecentralizowaną władzę. Co to znaczy? Cóż, oznacza to, że nie ma żadnego centralnego organu ani pośrednika, kiedy ma prowadzić księgę.

Dzięki temu użytkownicy mają pełną kontrolę nad tym, co będzie się działo w systemie. Zatem żaden organ centralny nie może wprowadzać zmian, jak chce.

Architektura

Kolejną wielką różnicą między relacyjną bazą danych a technologią blockchain jest to, że obie mają inną architekturę, jeśli chodzi o ich system księgi głównej. Zasadniczo system relacyjnych baz danych ma typowy model klient-serwer. Chociaż przez bardzo długi czas stanowiła podstawową strukturę naszego systemu internetowego, istnieją pewne granice w tym zakresie.

W rzeczywistości model klient-serwer jest bardzo podatny na ataki hakerów i co jakiś czas jest atakowany. Z drugiej strony, blockchain oferuje architekturę peer-to-peer, a nie klient-serwer. Tutaj użytkownicy w węźle mogą łączyć się ze sobą za pomocą protokołów kryptograficznych. Co więcej, zwiększa stan bezpieczeństwa systemu księgi, a zatem jest mniej podatny na włamania.

Przetwarzanie danych

Obie technologie radzą sobie z danymi w bardzo różny sposób. W przypadku relacyjnej bazy danych obsługuje CRUD. Oznacza to, że w tym systemie użytkownicy mogą tworzyć, odczytywać, aktualizować i usuwać. W rzeczywistości, przy tak dużej swobodzie zmiany lub modyfikacji, wartość w systemie prowadzi do dużej korupcji. Ludzie mogą po prostu zmienić wartość, aby uzyskać więcej korzyści.

Co więcej, w wielu przypadkach organ zarządzający może zmienić lub usunąć informacje, które są kluczowe dla firmy. Wszystko z powodu ich osobistych korzyści.

Z drugiej strony, blockchain zapewnia tylko dostęp do odczytu i zapisu. Co więcej, w wielu przypadkach może również ograniczyć dostęp tych dwóch osób masowych. Tutaj możesz wstawić dane tylko raz, a potem nie możesz ich już aktualizować ani usuwać.

Przejdźmy do części tego przewodnika porównawczego relacyjnej bazy danych i technologii blockchain.

Integralność danych

Blockchain zapewnia wyższy poziom integralności w porównaniu z systemem relacyjnych baz danych. W jaki sposób? Cóż, po pierwsze, każdy, kto spróbuje zmienić wartość w transakcji, ewidentnie zmieni również Hash ID.

W ten sposób blok oddzieli się od oryginalnego łańcucha i stanie się nieważny. Co więcej, łańcuchy bloków oferują inne warstwy bezpieczeństwa w każdym wrażliwym punkcie, takie jak dodatkowe protokoły bezpieczeństwa w procesie autoryzacji i tak dalej. W rezultacie technologia zachowuje integralność danych w każdy możliwy sposób.

Ale nie w relacyjnej bazie danych. W rzeczywistości oferują automatyczne wykrywanie błędów i obowiązkowe autouzupełnianie. Oznacza to, że nikt nie może pozostawić pustych wierszy ani kolumn w tabeli. Co więcej, może również wskazać, jakie informacje będą tam trafiać, takie jak liczby lub znaki. Ale nie może powstrzymać innych ludzi przed zmianą tych informacji.

Przejdźmy do następnego atrybutu tej technologii blockchain w porównaniu do przewodnika porównującego relacyjne bazy danych.

Wdrażanie technologii blockchain to trudny proces. Dowiedz się, jak wdrożyć blockchain i wykorzystać go, aby wzmocnić swoją firmę już teraz!

Przezroczystość

Kolejną wielką właściwością tej technologii jest to, że zapewnia ona pełną przejrzystość, jeśli chodzi o weryfikację danych. W ten sposób każdy w sieci będzie ufał systemowi, ponieważ działa on w oparciu o w pełni sprawdzony algorytm.

Co więcej, w publicznych łańcuchach bloków system księgi jest dostępny dla wszystkich. Jednak w przypadku prywatnych opcja widoku może być ograniczona w oparciu o predefiniowane kryteria.

Z drugiej strony system relacyjnych baz danych w ogóle nie zapewnia przejrzystości. Jest w pełni scentralizowany, a użytkownicy nie mają możliwości dowiedzenia się, czy baza danych zawiera odpowiednie informacje, czy nie.

Co więcej, nie mogą nawet zweryfikować, czy są dobre, czy złe. W rezultacie użytkownicy powoli tracą zaufanie do systemu.

Sprawdźmy następny atrybut tej technologii blockchain w porównaniu z przewodnikiem po relacyjnych bazach danych.

Koszt

Cóż, myślę, że ta runda technicznie idzie do relacyjnych baz danych. Dlaczego? Cóż, relacyjne bazy danych są starszymi sieciami i istnieją od naprawdę długiego czasu.

Dlatego ich wdrażanie nie jest czasochłonne. Jednak w porównaniu z tradycyjnymi bazami danych konfiguracja relacyjnej bazy danych zajmuje więcej czasu. Ale jest też tani.

Z drugiej strony, blockchain jest teraz tylko nowym dodatkiem do świata. Jest również na skraju ewolucji, a zatem jest dość skomplikowany w konfiguracji. W rezultacie zasoby do implementacji blockchain są nieco drogie. Nawet talenty, które chciałbyś zatrudnić do wykonywania tej pracy, mają wyższe wynagrodzenie.

Więc widzisz, będzie cię kosztować więcej, aby przejść na system blockchain. Ale w dłuższej perspektywie inwestycja z pewnością będzie tego warta.

Sprawdźmy następny atrybut tej technologii blockchain w porównaniu z przewodnikiem po relacyjnych bazach danych.

Wydajność

Ten atrybut daje znacznie bardziej mieszane wyniki. W rzeczywistości, jeśli chodzi o relacyjną bazę danych, uzyskasz znacznie szybszy wynik w porównaniu z łańcuchem bloków. Ale w jaki sposób starsza sieć działa krócej?

Dzieje się tak dlatego, że system relacyjnej bazy danych nie ma złożonych funkcji, takich jak konsensus ani żadne inne protokoły, które mogą spowolnić system.

Co więcej, ponieważ centralny organ zarządza systemem, nie ma przytłaczającego ruchu blokującego całą przepustowość.

Z drugiej strony, Blockchain jest znacznie szybszy, gdy liczba węzłów jest ograniczona. Ale kiedy ta liczba zaczyna rosnąć, system z czasem staje się wolniejszy. Tak więc wydajność blockchain zmienia się w czasie.

Sprawdźmy następny atrybut tej technologii blockchain w porównaniu z przewodnikiem po relacyjnych bazach danych.

Kryptografia

Wreszcie relacyjna baza danych nie ma żadnych szyfrów w systemie. To nie tak, że nie możesz zaszyfrować informacji. Problem polega jednak na tym, że w bazie danych użytkownicy pytają o szybkie znalezienie pewnych informacji przy użyciu relacji między tabelami. Ale jeśli używasz szyfrowania, system musiałby odszyfrować wszystkie wartości jedna po drugiej, zanim dowie się, która z nich jest potrzebna.

W ten sposób tworzy lukę w zabezpieczeniach bazy danych. Z drugiej strony blockchain oferuje kryptografię w celu zabezpieczenia wszystkich informacji w systemie. Każdy, kto próbowałby zmienić wartość, miałby zupełnie inny wynik. Szyfrowanie jest solidne i nikt nie może tego zmienić.

Relacyjna baza danych Blockchain Vs: Tabela porównawcza

BlockchainRelacyjna baza danych
Autorytet Zdecentralizowane Scentralizowane
Architektura Model peer-to-peer Model klient-serwer
Wydajność Stosunkowo wolniej Szybki
Koszt Kosztowny Tani
Przetwarzanie danych Tylko czytaj i pisz Twórz, czytaj, aktualizuj, usuwaj
Integralność danych Ma integralność danych Nie ma integralności danych
Przezroczystość Przezroczysty Nieprzezroczysty
Kryptografia ×

Wniosek

Blockchain i relacyjne bazy danych mają podobieństwa, a także bardzo się od siebie różnią. Jeśli myślisz, że możesz ich używać zamiennie, to bardzo się mylisz. W rzeczywistości relacyjne bazy danych były jednym z najlepszych ulepszeń w stosunku do tradycyjnego systemu baz danych. Jednak nadal ma wiele wad.

W rezultacie, blockchain, nowa forma systemu księgi, ma go zastąpić. Oczywiście ma też pewne ograniczenia, ale już teraz jest o wiele lepszy niż relacyjne bazy danych. Ostatecznie to od Ciebie zależy, czego użyjesz w swojej firmie.

Jeśli jesteś tylko nowicjuszem w dziedzinie blockchain i chcesz dowiedzieć się więcej o tej technologii, zalecamy skorzystanie z naszego bezpłatnego kursu blockchain..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map