Blockchain w handlu detalicznym: przypadki użycia i potencjalne aplikacje

Blockchain może zaoferować ogromną ilość możliwości dla branży detalicznej. Przyjrzyjmy się bliżej roli blockchain w branży detalicznej.

Branże handlu detalicznego kwitły nawet w zeszłym roku, zanim pandemia uderzyła w świat. Chociaż wiele firm zajmujących się sprzedażą detaliczną oferuje możliwość zakupów online, główne przychody pochodzą z ich sklepów fizycznych. Jednak po nadejściu pandemii sprzedawcy detaliczni stanęli przed poważnymi problemami, takimi jak utrzymanie łańcucha dostaw, sprzedaż produktów, otwieranie sklepów i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim klientom i pracownikom..

Jednak tego wszystkiego można by uniknąć, gdyby ta branża od samego początku przyjęła technologię blockchain. W rzeczywistości niezawodność, trwałość i jakość technologii blockchain w zakresie śledzenia i pomocy w procesach zarządzania może zaoferować branżom detalicznym najwyższą cyfryzację, której potrzebują.

Nadszedł więc czas, aby branże detaliczne bardziej poważnie skupiły się na łańcuchu bloków i zaczęły integrować go ze swoimi starszymi systemami. Dlatego w tym przewodniku omówimy, dlaczego branża detaliczna potrzebuje blockchain i jak blockchain może rozwiązać wszystkie problemy.

Zapisać się:Darmowy kurs Blockchain

Blockchain w handlu detalicznym: czy ta branża naprawdę potrzebuje Blockchain??

To normalne, że zastanawiamy się, czy ta branża naprawdę potrzebuje blockchain, czy nie. W rzeczywistości sektor detaliczny wydaje się radzić sobie całkiem dobrze w porównaniu z innymi sektorami. Jednak ta branża ma do czynienia z wieloma wewnętrznymi problemami, które należy rozwiązać wcześniej niż później. To jest główny powód, dla którego ta branża potrzebuje obecnie zmiany, takiej jak blockchain. Sprawdźmy prawdopodobne problemy.

blockchain na rynku detalicznym

Zmieniające się oczekiwania konsumentów

Branża detaliczna ma do czynienia z wieloma niestabilnymi elementami, a jednym z nich są oczekiwania konsumentów. W rzeczywistości oczekiwania konsumentów wydają się zmieniać dość szybko, za czym trudno nadążyć. Jest po prostu zbyt wiele elementów, które z dnia na dzień zmieniają gusta konsumentów. Na przykład duża część konsumentów może dziś pokochać produkt, tylko następnego dnia, mogą mieć inne myśli, a niektórzy mogą już go nie lubić..

Zmiany pór roku, okazje, święta, trendy to tylko niektóre z kluczowych czynników. Dlatego branża detaliczna musi być wystarczająco inteligentna, aby zrozumieć wszystkie te informacje. Jednak dokładne prognozy wciąż nie są możliwe do dziś.

Słabe utrzymanie lojalności klientów

Aby budować lojalność wobec marki, musisz mieć dobre doświadczenia klientów. W rzeczywistości jednym z najważniejszych problemów sprzedawców detalicznych jest praktyka utraty starych klientów, myśląc, że można ich łatwo zastąpić. Wiemy, że kontakt z konsumentami może być czasami trudny. Ale praktyka odpuszczania może powrócić tylko po to, by później cię prześladować.


Na przykład, jeśli zachowasz takie nastawienie, trudniej będzie Ci skalować swój biznes. Chociaż promocje, oferty sprzedaży lub specjalne rabaty mogą pomóc Twoim starym klientom poczuć się pożądanymi, to nadal nie wystarczy, ponieważ przez większość czasu sprzedawcy detaliczni nie dostarczają spersonalizowanych ofert.

Nieefektywna komunikacja wewnętrzna

Jest to najbardziej odpowiednie dla dużych firm detalicznych, ponieważ wydaje się, że mają one wiele oddziałów. Dlatego jednoczesne utrzymanie tak wielu podziałów jest kosztowne i złożone. W związku z tym sama złożoność zarządzania i obsługi tych oddziałów poprzez komunikację wewnętrzną może czasami nie być możliwa.

W rezultacie brak komunikacji między działami może zakłócić proces biznesowy, a także zmniejszyć satysfakcję konsumentów. Bez odpowiedniego systemu automatyzacji takiej komunikacji nie ma właściwego sposobu na rozwiązanie tego problemu. Dlatego potrzebują pomocy technologii.

Brak korzystania z zaawansowanych technologii

Cóż, wiele technologii zostało opracowanych specjalnie dla określonych firm i może pomóc w promowaniu dodatkowych korzyści, jeśli są prawidłowo stosowane. Jednak firmy zajmujące się handlem detalicznym całkowicie nie nadążają za tym trendem. Nawet do dziś wielu sprzedawców detalicznych nie ma nawet bezpośredniej obecności. Dlatego drastycznie pozostają w tyle.

W rzeczywistości nadal używają starej metody, która wygasła dawno temu. Ponadto w wielu przypadkach sprzedawcy detaliczni uważają korzystanie z technologii za trudne zadanie i nie mają możliwości prawidłowego jej wykorzystania.

Ponownie, niektóre firmy zajmujące się handlem detalicznym podejmują błędne decyzje dotyczące wyboru potrzebnej technologii. Może to prowadzić do nieefektywności i marnotrawstwa pieniędzy, ponieważ rozwiązanie stworzone dla innych firm, które nie może zaoferować takich samych korzyści dla handlu detalicznego.

Poznaj więcej podobnych tematów:Znaczenie Blockchain w branży ubezpieczeniowej

Słaba nowoczesna strategia marketingowa

Tak, wiele firm detalicznych powoli przechodzi w sferę marketingu internetowego. Jednak brak odpowiedniej bazy wiedzy na ten temat sprawia, że ​​w końcu inwestują dużo pieniędzy, prawie nie uzyskując żadnych wyników. W rzeczywistości możesz nie tylko trzymać się marketingu w mediach społecznościowych; istnieje wiele sposobów oferowania klientom produktów.

Co więcej, klienci w dzisiejszych czasach uwielbiają indywidualne zaangażowanie ich marek osobistych. Jeśli więc nie możesz zaoferować im tej funkcji, mogą wkrótce stracić zainteresowanie Twoją marką. Firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną mogą czasami sprzedawać produkty zbyt często, co zwiększa niezadowolenie klientów.

Oszustwa i podróbki towarów

Jednym z głównych problemów tej branży jest rosnąca liczba oszustw i podrabiania towarów. Na rynku jest nie tylko zbyt wiele podrabianych towarów, co podważa reputację budowaną przez firmy detaliczne, ale wewnętrzne oszustwa również odbijają się na przychodach.

W rzeczywistości podrabiane towary są coraz trudniejsze do zidentyfikowania, co oznacza większe niezadowolenie konsumentów. Bez odpowiedniego rozwiązania problemu zarówno klient, jak i sprzedawca będą nadal tracić cenne pieniądze. Dlatego firmy zajmujące się handlem detalicznym muszą jak najszybciej rozwiązać ten problem.

Cyber ​​Hacks

Rosnąca liczba cyber-hacków jest kolejnym wąskim gardłem dla firm detalicznych. W rzeczywistości większość firm detalicznych używa typowego modelu sieci klient-serwer, który, szczerze mówiąc, jest dość podatny na ataki. Dlatego prawie łatwo jest włamać się do serwerów i ukraść ważne dane. Ponadto, ponieważ każda firma handlowa przechowuje dane swoich klientów, manipulowanie nimi i uzyskiwanie dostępu do informacji o ich karcie kredytowej lub koncie bankowym jest dość łatwe. Może to szybko stać się ogromnym naruszeniem bezpieczeństwa, prowadzącym do utraty wielu dochodów. Co więcej, będzie to również oznaczać, że konsumenci nie mogą Ci ufać swoimi danymi, co nie jest dobrym wrażeniem dla Twojej marki.

Inflacja cen detalicznych

Konsumenci muszą dziś coraz więcej płacić za rzeczy niezbędne do życia codziennego. Tak więc zwykle oszczędzają mniej pieniędzy w budżecie na jakiekolwiek produkty luksusowe. Jednak ceny detaliczne i duże wahania cen na metkach tylko zniechęcają klienta do wydawania pieniędzy. Dlatego sprzedawcy detaliczni muszą oferować specjalne oferty lub rabaty, aby zachęcić konsumentów do zakupu produktów.

Jednak firmy zajmujące się handlem detalicznym nie są obecnie w stanie poradzić sobie nawet z wysokimi kosztami. Ale dlaczego? Cóż, brak odpowiedniej automatyzacji i planowania może skutkować większymi kosztami produkcji, co również zwiększa ceny detaliczne.

Tak więc utrzymanie wskaźnika powyżej oczekiwań konsumentów nie jest dobrą strategią, jeśli chcesz skalować.

Zapisać się:Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Jakie są zalety Blockchain w handlu detalicznym?

Korzystanie z technologii blockchain w handlu detalicznym ma wiele zalet. Niektóre z tych korzyści są ekskluzywne i możliwe tylko wtedy, gdy branża zacznie korzystać z tej technologii. Jednak dzięki pomocy blockchain ta branża może szybko pokonać wszystkie bariery. Zobaczmy, jakie są korzyści –

Właściwe zarządzanie zapasami

Jak już wiesz, firmy zajmujące się handlem detalicznym potrzebują odpowiedniego zarządzania zapasami, jeśli chcą zwiększyć swoją ogólną wydajność. W rzeczywistości nie ma z tym żadnego upadku. Firmy mogą odnieść korzyści tylko wtedy, gdy zarządzanie zapasami pomoże im śledzić produkty i ich daty ważności oraz interesy konsumentów.

Blockchain na rynku detalicznym może pomóc firmom w efektywniejszym zarządzaniu zapasami. Co więcej, zaoszczędzi im to również dużo pieniędzy, ponieważ może zautomatyzować proces niedoboru lub nadwyżki produktu w oparciu o zapotrzebowanie konsumentów w czasie rzeczywistym. Uważamy, że to świetny przypadek użycia dla branży detalicznej.

Wykorzystanie Crypto jako metody płatności

Innym świetnym zastosowaniem blockchain na rynku detalicznym są metody płatności kryptograficznych. Jak już wiesz, rynki kryptowalut przeżywają obecnie boom. Co więcej, wydaje się, że różne kraje chętnie pracują nad walutami cyfrowymi banku centralnego, które są praktycznie krypto wersją pieniądza fiducjarnego.

Wygląda więc na to, że kryptowaluty staną się pieniądzem przyszłości. W tym przypadku firmy detaliczne mogą być o krok do przodu, wykorzystując już istniejące kryptowaluty jako oficjalną płatność za produkty. W rzeczywistości dobrą strategią jest zachęcanie konsumentów i pomaganie im płacić za produkt za pomocą bezpiecznych i cyfrowych pieniędzy w przejrzysty sposób.

Lepsze zarządzanie tożsamością klientów

Jak już wiesz, większość firm detalicznych używa typowego modelu sieci klient-serwer, który jest dość podatny na ataki. Dlatego też bardzo łatwo jest manipulować tymi danymi i uzyskać dostęp do informacji o karcie kredytowej konsumenta lub koncie bankowym. Jest to poważne naruszenie prywatności i wyraźne naruszenie prawa stanowego.

Aby poradzić sobie z tym problemem, firmy mogą wykorzystać blockchain na rynku detalicznym do zabezpieczenia danych dotyczących klienta. W rzeczywistości mogą oferować procesy uwierzytelniania w systemie i przechowywać wszystkie informacje w niezmiennej pamięci. Tak więc klient będzie miał dostęp tylko do swoich informacji, a żadna osoba trzecia nie może naruszyć sieci i niewłaściwie wykorzystać tych informacji.

Blockchain może oferować korzyści dla prawie każdej branży. Sprawdź już teraz zalety technologii blockchain!

Usprawnij podatek od sprzedaży detalicznej

Kolejną zaletą blockchain w handlu detalicznym jest proces optymalizacji podatku od sprzedaży detalicznej. W rzeczywistości każdego roku każda firma zajmująca się handlem detalicznym musi płacić podatki w oparciu o swoją sprzedaż. Jednak wielu unika płacenia tego podatku, który wynosi 14,5 miliarda dolarów! Co więcej, większość tego unikania podatków dotyczy sprzedawców internetowych. Jeśli tak się stanie, firmy mogą nawet otrzymać za to zarzuty o przestępstwo.

Dlatego, aby rozwiązać ten problem, zautomatyzowane pobieranie podatku od sprzedaży w oparciu o blockchain może pomóc w pobieraniu podatków na podstawie liczby sprzedaży lub osiągniętego zysku. Co więcej, sprzedawcy mogą przesłać swoje dokumenty, które przejdą przez odpowiednią weryfikację w sieci. W rzeczywistości jest to świetny sposób na terminowe opłacenie podatku i uniknięcie problemów prawnych.

Zapobieganie podrabianiu towarów i oszustwom

Kolejną zaletą blockchain w handlu detalicznym jest zapobieganie oszustwom i podrabianiu produktów. W rzeczywistości, właśnie z powodu oszustwa, branża detaliczna straciła 62 miliardy dolarów w 2019 roku. Co więcej, ekskluzywne firmy detaliczne straciły prawie 30% swoich zysków z powodu łagodnej polityki zwrotów i wysokich marż. Ale problemem nie jest strata, ale szkody, jakie marka ponosi, utrzymując podrabiane produkty na sprzedaż.

Korzystając z technologii blockchain, sprzedawcy detaliczni mogą śledzić swoje towary od producentów i upewnić się, że za każdym razem otrzymują autentyczny produkt. Co więcej, może to pomóc im na dobre poradzić sobie z podrabianymi produktami.

Zapewnienie utrzymania produktu

Innym z łańcuchów bloków w przypadkach użycia w handlu detalicznym jest cecha pochodzenia produktu. Obecnie konsumenci są sceptyczni co do wszystkiego, co kupują. I to jest zupełnie normalne, ponieważ płacąc za to, mogą oczekiwać więcej. Jednak firmy zajmujące się handlem detalicznym nie mogą oferować żadnego innego pochodzenia niż plomba na pojemniku z napisem „wyprodukowano w xxx”.

Tak więc, używając blockchain, firmy mogą wreszcie zaoferować pochodzenie, ponieważ konsument może śledzić lub widzieć cały łańcuch dostaw pojedynczego produktu. Zacznie się od dostawców, a skończy na konsumentach, którzy je kupili. Zapewni to pochodzenie, jakiego klienci chcą teraz, i będą mogli wydać pieniądze na autentyczny produkt.

Bez odpowiedniego modelu biznesowego trudno jest wykorzystać blockchain jako dźwignię. Sprawdź naszą najlepszą strategię wdrażania blockchain, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu łańcucha blokowego.

Oferowanie kontraktów produktowych

Brak odpowiedniego utrzymania kanału dostawcy utrudnia rozwój tej branży. W rzeczywistości proces płatności za przesyłkę zajmuje dużo czasu, w tym weryfikacja i przetwarzanie. Jednak ten długotrwały proces może zniechęcić wielu dostawców do dostarczenia przesyłki w obiecanym terminie. W związku z tym może to oznaczać również duże straty dla sprzedawców detalicznych.

Jednak jednym z najlepszych elementów blockchain w przypadkach użycia w handlu detalicznym jest inteligentny kontrakt. W rzeczywistości wiele firm detalicznych może wykorzystywać inteligentne kontrakty jako gwarancję płatności. Tutaj mogą zaoferować obietnicę płatności, której przetworzenie zajmie tylko kilka minut. Dzięki temu dostawcy będą zmotywowani do realizacji wysyłki w wyznaczonym terminie.

Zmniejszanie liczby hacków cybernetycznych

Innym popularnym blockchainem w przypadkach zastosowań detalicznych jest obrona przed cyber hackami. Jak już wiesz, branża detaliczna dość często jest narażona na zagrożenia bezpieczeństwa. Dlatego może to szybko stać się ogromnym naruszeniem bezpieczeństwa prowadzącym do utraty wielu przychodów. Co więcej, będzie to również oznaczać, że konsumenci nie mogą ufać firmom w zakresie ich danych, co nie jest dobrym wrażeniem dla marki.

Ale przy zastosowaniu tutaj blockchain scenariusz może się drastycznie zmienić. Ponieważ blockchain może oferować protokoły o wysokim poziomie bezpieczeństwa do walki z cyberatakami, żadne naruszenie bezpieczeństwa nie będzie już możliwe. Dlatego blockchain może zacząć zwiększać przychody, chroniąc sieć przed podmiotem zewnętrznym.

Inteligentne programy lojalnościowe

Blockchain w sklepie detalicznym może również pomóc w programach lojalnościowych. Obecnie wiele firm detalicznych ma programy lojalnościowe, które pomagają im nawiązać kontakt ze znacznie większym tłumem i zapewnić zadowolenie starych konsumentów ze swoich marek. Ale programy lojalnościowe są również nieefektywne. W większości przypadków oferują niespójne zasady, które nie pozwalają konsumentowi na zdobycie punktów nagrody.

Ponadto w wielu przypadkach z powodu niedopasowania systemu, mimo że konsument kwalifikuje się do punktów, może ich nie otrzymać.

Jednak dzięki inteligentnym kontraktom blockchain firmy zajmujące się handlem detalicznym mogą zautomatyzować cały proces. Mogą po prostu wstępnie zaprogramować zasady w inteligentnej umowie, a gdy klient zastosuje się do każdej reguły, automatycznie otrzymuje punkty.

Osoba do transakcji handlowych

To dość fajna funkcja blockchain, z której obecnie próbuje skorzystać wielu sprzedawców detalicznych. Blockchain w sklepie detalicznym może oferować transakcję handlowcom. W rzeczywistości pomaga to obu stronom czerpać korzyści z procesu płatności. Klient nie musi ponosić dodatkowych opłat, korzystając z innych zewnętrznych usług finansowych, a sprzedawca może czerpać korzyści z bezpośredniego otrzymywania płatności bez korzystania z aplikacji innych firm.

Co więcej, może to zbudować trwałe zaufanie między obiema stronami, co jest ogromnym plusem dla firm detalicznych.

Chcesz sprawdzić więcej przypadków użycia blockchain? Sprawdź teraz ponad 20 najlepszych przypadków użycia blockchain!

Firmy zajmujące się handlem detalicznym korzystające z technologii Blockchain

Walmart

Walmart pracuje nad blockchainem w rozwiązaniach detalicznych do śledzenia żywności. W tym celu używają Hyperledger Fabric. W tej chwili współpracują z IBM, aby uzyskać wsparcie techniczne dla rozwiązania. Co więcej, gigant handlu detalicznego pracował już nad dwoma udanymi projektami weryfikującymi koncepcję z wykorzystaniem technologii blockchain. Według nich blockchain może pomóc im w utrzymaniu jakości żywności i uniknięciu katastrofalnych skutków.

Amazonka

Amazon w pełni wykorzystuje technologię blockchain. Obecnie wykorzystują blockchain w swojej działalności reklamowej. W rzeczywistości jest to dobre wykorzystanie funkcji blockchain, ponieważ może skutecznie poprawić ich wydajność.

Poza tym sprzedają produkty typu blockchain, takie jak blockchain jako usługę, w której oferują rozwój sieci w oparciu o potrzeby klienta.

Alibaba

Alibaba pracuje również nad blockchainem w rozwiązaniach detalicznych. Firma wykorzystuje blockchain, aby zwiększyć identyfikowalność swoich produktów. Co więcej, zbudowali już transgraniczną platformę e-commerce o nazwie Kaola w oparciu o blockchain. W każdym razie ta platforma będzie rejestrować wszystkie odprawy celne, szczegóły logistyczne i rejestracje produktów. Dlatego planują go również wykorzystać do zwalczania podrabianych produktów z dwuwymiarowym kodem.

Ahold Delhaize

Spółka zależna Ahold Delhaize, Albert Heijn, pracuje nad blockchainem w rozwiązaniach detalicznych w celu cyfryzacji procesu łańcucha dostaw. W rzeczywistości chcą wykorzystać technologię, aby ograniczyć proces formalności i zautomatyzować cały proces. Według nich chcą, aby ich łańcuch dostaw był czysty, bezpieczny i inteligentny przy użyciu tej technologii.

Carrefour

Carrefour już dawno dołączył do wyścigu blockchain. Pracują również nad aplikacjami blockchain w handlu detalicznym do śledzenia swoich produktów. Co więcej, dobrą wiadomością jest to, że firma twierdzi, że ich sprzedaż drastycznie wzrosła po przejściu na blockchain. Proces śledzenia odniósł ogromny sukces w Chinach. Chcą więc włączyć go również do innych krajów.

Aldi

Aldi wykorzystuje blockchain w handlu detalicznym do zarządzania łańcuchem dostaw. Obecnie używają tej technologii do weryfikacji swoich zakupów korporacyjnych. Wraz z Verifish śledzą irlandzkie owoce morza pochodzące ze zrównoważonych upraw ekologicznych. Co więcej, Verifish opracował projekt, a BIM wspiera rozwiązanie. Choć projekt będzie trwał 12 miesięcy, firma chce spakować projekt do 2021 roku.

IKEA

Kto nie zna nazwy IKEA? Jednak z przyjemnością dowiesz się, że ta firma pracuje również nad aplikacjami blockchain w sektorze detalicznym. W szczególności ich oddział w Islandii bierze udział w procesach transakcji handlowych przy użyciu Ethereum. Co więcej, rozwiązanie pochodziło z Tradeshift i wykorzystywało programowalną gotówkę. W rzeczywistości oznacza to również użycie CBDC w skali globalnej.

Auchan

Auchan pracuje również nad aplikacjami blockchain w branży detalicznej. Firma niedawno ogłosiła, że ​​wdraża aplikację do śledzenia żywności przy użyciu łańcucha blokowego we Francji, Portugalii, Włoszech, Hiszpanii i Senegalu. To doskonały przykład pochodzenia produktu, ponieważ oferuje konsumentom śledzenie życia produktu na podstawie zeskanowania kodu QR.

Home Depot

Home Depot to kolejna znana nazwa wśród firm zajmujących się sprzedażą detaliczną. Korzystając z blockchain w sklepie detalicznym, chcą wyeliminować wszelkie spory z dostawcami, które mają miejsce z powodu złego zarządzania. Co więcej, spór może również spowodować rozdęcie zapasów, co nie jest wydajne. Dlatego firma Home Depot pracuje nad rozwiązaniem pilotażowym, które pozwoli śledzić wszystkie zakupy od dostawców i zapewniać, że wszystko jest w dobrym stanie.

Cel

Target wykorzystuje blockchain w handlu detalicznym do zarządzania łańcuchem dostaw. Jednak nadal nie znamy jeszcze właściwej aplikacji projektu, ale wiemy, że do rozwiązania używa Hyperledger sawtooth. Ale później przeszli do Hyperledger Grid, co pomogło im skuteczniej docierać do sektora detalicznego.

Czytaj więcej:50 najlepszych firm korzystających z technologii Blockchain

Końcowe przemyślenia

Blockchain w handlu detalicznym może zmienić wiele aspektów tego sektora. Chociaż sektor ten jest już sam w sobie dość silny, nadal boryka się z wieloma problemami, które mogą powodować problemy w przyszłości. Ale używając blockchain, ta branża może przezwyciężyć wszystkie niedociągnięcia i wprowadzić więcej funkcji dla konsumentów.

Jeśli zajmujesz się handlem detalicznym, nadszedł czas, abyś skorzystał z tej technologii i wszystkich jej zalet. Każdy nowicjusz, który jest ciekawy technologii blockchain, może skorzystać z naszego bezpłatnego kursu blockchain i rozpocząć swoją przygodę z blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map