Blockchain w płatności: przyspieszenie usług płatniczych

Technologia Blockchain to idealna technologia odpowiednia dla systemów płatności. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej możliwym korzyściom płynącym z blockchain w branżach płatniczych.

Technologia Blockchain oferuje szybsze, tanie, bezpieczne usługi płatnicze wraz z rozproszoną księgą, która może zapewnić zaufanie wśród uczestników. Chociaż blockchain był początkowo platformą wsparcia dla walut cyfrowych, obecnie jest zintegrowany z różnymi branżami, w tym z płatnościami.

W rzeczywistości nasz system płatności jest pełen problemów i wymaga natychmiastowej zmiany. W wielu przypadkach przetworzenie transakcji z dodatkowymi opłatami i niskim poziomem bezpieczeństwa może zająć kilka dni. To jest właśnie powód, dla którego konsumenci unikają używania metod płatności do przechowywania lub przeprowadzania transakcji.

Ponadto duża część populacji nie ma nawet dostępu do odpowiednich kanałów bankowych i płatniczych. Blockchain w tym zakresie może naprawdę zmienić. Może dać im szansę, na jaką zasługują, a także w znacznym stopniu ograniczyć wszystkie problemy tego sektora.

Dlatego w tym przewodniku skupimy się na roli blockchain w systemach płatności. Każdy nowicjusz, który jest ciekawy implikacji technologii blockchain w branży płatniczej, powinien skorzystać z tego przewodnika, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Zapisać się:Darmowy kurs Blockchain

Blockchain w płatnościach: dlaczego potrzebujemy tej technologii?

Wielu z was może być sceptycznie nastawionych do korzystania z blockchain lub jakiejkolwiek rozproszonej technologii w sektorach płatności. Jednak branża jest pełna problemów i wymaga sprawdzenia rzeczywistości w obecnych czasach. Zobaczmy teraz, jakie są główne problemy w tym sektorze!

metody płatności blockchain

Oszustwa płatnicze i obciążenia zwrotne

Rosnąca liczba kradzieży płatności i oszustw jest obecnie dość niepokojąca. W rzeczywistości, w związku z ekspansją sektora e-commerce, możliwość niewłaściwego wykorzystania informacji konsumentów lub kradzieży kart ma miejsce bardziej agresywnie.

Ponadto obciążenia zwrotne są naprawdę kosztowne i mogą w pojedynkę zaszkodzić reputacji firmy. Co więcej, rosnąca liczba obciążeń zwrotnych może nawet zabić firmę. W wielu przypadkach obciążenia zwrotne nie mają uzasadnionego powodu. Tak więc oszukańcze działania narastają i utrudniają biznesowi przetrwanie na dłuższą metę.

Co więcej, problemy z kradzieżą powodują ogromne problemy po stronie klienta, który następnie traci zainteresowanie marką.


Opóźnione transakcje transgraniczne

W dzisiejszych czasach przetworzenie płatności transgranicznej zajmuje dużo czasu. Nawet jeśli nie korzystasz z kanału bankowego do przetwarzania transakcji, przetworzenie tego może zająć do 6 dni. W rzeczywistości może to negatywnie wpłynąć na świat biznesu. Przedsiębiorstwo musi codziennie dokonywać transakcji pieniężnych. Również te transakcje mają określony termin na dotrzymanie.

Zatem wszelkie opóźnienia w dotrzymaniu tych terminów spowodowałyby ogromne straty. Dlatego sprawia to, że proces biznesowy jest dość nieefektywny. Ponadto na co dzień wiele osób wysyła pieniądze z zagranicy do swoich rodzin.

Jednak w sytuacji awaryjnej ludzie nie mają możliwości natychmiastowego wysłania pieniędzy. Stąd też powoduje wiele nieszczęść.

Niskie bezpieczeństwo danych na karcie

Akceptant będzie potrzebował certyfikatu Payment Card Industry Data Security Standards, aby akceptować jakiekolwiek karty debetowe lub kredytowe. Jednak w wielu przypadkach sprzedawcy nie spełniają wszystkich wymagań tego certyfikatu. W większości przypadków ignorują fakt, że bezpieczeństwo danych na karcie powinno mieć najwyższy priorytet.

Dlatego te kanały mają bardzo ograniczoną ochronę danych karty klienta. Jest to coś, co cyberprzestępcy mogą z łatwością wykorzystać i wykorzystać, kiedy tylko chcą. Dlatego bez odpowiedniego protokołu bezpieczeństwa ten rodzaj kradzieży danych będzie się powtarzał.

Przeczytaj także:Wyjaśnienie technologii Blockchain: zdecentralizowany ekosystem

Trudność w przewalutowaniu

Międzynarodowy lub globalny handel elektroniczny musi akceptować różne waluty i metody płatności. Co więcej, płatności elektroniczne, takie jak karty debetowe / kredytowe, płatności mobilne lub e-portfele, muszą wydajnie oferować konwersję walut. Jednak w wielu przypadkach te usługi nie oferują obsługi niektórych walut rodzimych, co ogranicza możliwość robienia zakupów z dowolnego miejsca przez użytkownika.

Znowu różni dostawcy usług płatniczych oferują różne usługi, które również wiążą się z wieloma opłatami. Ogólnie rzecz biorąc, doświadczenie to może być dość kłopotliwe zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klientów. Proces przeliczania walut nie usprawnia się odpowiednio, więc to również zajmuje trochę czasu. Tak więc sprzedawca nie jest w stanie wykorzystać dużego potencjału dla większej liczby klientów.

Brak właściwej integracji technicznej

Innym ważnym problemem tego sektora jest brak odpowiedniej integracji technologii. Co to znaczy? Cóż, oznacza to, że nawet teraz dostawcy usług płatniczych używają starszych sieci do prowadzenia swoich codziennych działań. Niestety te starsze sieci nie radzą sobie z rosnącym zapotrzebowaniem klientów i firm.

W związku z tym występuje wiele błędów, a przetwarzanie transakcji lub usług płatniczych może zająć nawet dni. Nie wspominając o wrażliwości tych technologii, które zwiększają ryzyko kradzieży tożsamości lub pieniędzy. Jednak organizacje te nadal niechętnie zmieniają lub integrują nowe technologie.

Wysokie opłaty za przetwarzanie

Cóż, nie każda firma postrzega opłaty manipulacyjne jako poważny problem. Jest to jednak również jedno z wyzwań tej branży. W rzeczywistości opłaty manipulacyjne zawsze rosną z każdym rokiem, aw wielu przypadkach zmiany opłat manipulacyjnych są dość złożone. Dlatego dość trudno jest śledzić opłaty manipulacyjne i ich koszty w dłuższej perspektywie.

Bez zrozumienia, jak to działa, możesz napotkać problemy w swojej firmie na wczesnym etapie. Ponadto dla konsumentów są to dość niepotrzebne opłaty, ponieważ w niektórych przypadkach mogą ich dużo kosztować na dłuższą metę, szczególnie w przypadku transakcji międzynarodowych..

Złożone regulacje finansowe na różnych terytoriach

Każdy kraj ma własny zestaw przepisów dotyczących procesów finansowania lub płatności. Jednak za każdym razem, gdy firma rozszerza się na nowe terytoria, musi zmierzyć się z nowym rodzajem przepisów. Oznacza to, że muszą rozpocząć lub zmienić swoje modele biznesowe dla każdego nowego kraju. Dlatego proces ten staje się dużo złożony i trudniejszy do śledzenia.

Jednak bez właściwego przestrzegania wytycznych firmy mogą być zmuszone do zapłacenia grzywien, a nawet kar na podstawie prawa, które złamały. Może to być trudna sytuacja dla małych i średnich firm, ponieważ może to obniżyć wartość ich marki.

Przeczytaj podobny temat: Znaczenie Blockchain w branży ubezpieczeniowej

Niskie zadowolenie klienta

Wraz z narastającymi problemami w sektorze płatności poziom satysfakcji klientów spada w szybkim tempie. A dlaczego by tego nie zrobił? Rosnąca ilość kradzieży pieniędzy, kradzieży tożsamości i powolnych usług sprawia, że ​​konsumenci odwracają się od dostawców usług płatniczych. Załóżmy na przykład, że dostawca usług płatniczych przestaje oferować usługi z powodu cyberataku lub rozbieżności w swoim systemie. W takim przypadku to klient będzie musiał zapłacić cenę.

W takim przypadku klienci, którzy korzystają z kart na co dzień, nie mają dostępu do posiadanych pieniędzy i napotkaliby wiele problemów. Rozwiązanie problemu może również zająć dużo czasu; przez cały ten czas wszyscy konsumenci będą musieli szukać innej możliwości odzyskania pieniędzy.

Zwiększenie ataków cybernetycznych

Liczba cyberataków na dostawców usług płatniczych jest niepokojąca. Cóż, dostawcy usług płatniczych są ich pierwszym celem, jeśli chodzi o cyberataki. Same cyberataki mogą kosztować do 6 bilionów dolarów strat rocznie. Wyobraź sobie, jaką stratę ponosi zarówno konsument, jak i firma.

Jak już wiesz, że firmy nie oferują odpowiednich przepisów ani protokołów bezpieczeństwa, dość łatwo jest włamać się do systemu i ukraść z niego pieniądze lub dane konsumentów. Dlatego ten sektor potrzebuje nowej technologii, która może pomóc w rozwiązaniu wszystkich problemów bez żadnych problemów.

Powtarzalne procedury KYC

Procedury Poznaj swojego klienta lub KYC istnieją nie bez powodu. Wiemy, że chodzi o ochronę dostawców płatności i konsumentów przed wszelkimi problemami związanymi z tożsamością. Jednak ten proces nie jest tak łatwy, jak się wydaje. W rzeczywistości wiąże się to z dużą ilością papierkowej roboty i wymaga dużej ilości oficjalnej dokumentacji, aby to zweryfikować.

Załóżmy jednak, że klient zdecyduje się skorzystać z innego dostawcy płatności. W takim przypadku musi powtórzyć ten sam proces. Ponieważ banki nie mają możliwości wykorzystania informacji z innych banków do ich weryfikacji, konsument musi poradzić sobie z tym samym procesem w czasochłonny sposób. Na dłuższą metę jest to ogromny problem zarówno dla banku, jak i dla konsumenta.

Czytaj więcej:Blockchain w produkcji: przewodnik po upodmiotowieniu przemysłu

Jakie są zalety korzystania z Blockchain w płatnościach?

Teraz, gdy wiesz już o kwestiach związanych z branżą płatniczą, nadszedł czas, aby zrozumieć, jak blockchain może wpłynąć na nią w pozytywny sposób. Cóż, blockchain nadal nie jest teraz doskonały, ale nadal może oferować wiele funkcji dla tej branży.

Przede wszystkim blockchain może zaoferować bardziej bezpieczną platformę dla procesów transakcyjnych. W rzeczywistości wykorzystanie blockchain do przetwarzania płatności może otworzyć nowe możliwości zarówno dla konsumenta, jak i dla firmy. Kryptograficzna funkcja skrótu zapewni, że nikt nie będzie mógł włamać się do systemu i zmienić jego danych według własnego uznania.

Tak więc, blockchain może chronić sieć zarówno przed atakami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Ponownie, platforma płatności blockchain podąża za rozproszoną siecią naturalną. Tak więc nie ma centralnego organu zarządzającego. To może być całkiem pozytywne, ponieważ centralne władze są teraz pełne korupcji. Więc załóżmy, że władze centralne nie mają kontroli nad systemami. W takim przypadku konsumenci mogą wreszcie zaufać systemowi, który zapewni pełne bezpieczeństwo, na jakie zasługują.

Przejrzystość to kolejna z zalet blockchain w tej branży. Obecnie ta branża nie oferuje żadnej przejrzystości w systemie. Dlatego klienci nie wiedzą, w jaki sposób firmy przetwarzają ich pieniądze ani w jaki sposób je wykorzystują. Jednak blockchain może przywrócić klientom ich prawa.

Dlatego korzystanie z systemów rozliczeniowych opartych na łańcuchu bloków może w rzeczywistości przynieść wiele korzyści firmom i ich bazie klientów.

Blockchain niesie wiele korzyści dla różnych branż. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po zaletach technologii blockchain, aby dowiedzieć się więcej na jej temat.

Użyj przypadków Blockchain w sektorze płatności

Blockchain w sektorze płatności może zaoferować wiele zastosowań. Sprawdźmy, co to jest –

Weryfikacja tożsamości cyfrowej

Jak już wiesz, weryfikacja tożsamości jest długim procesem, a także nie zapewnia 100% bezpieczeństwa. Dlatego wielu konsumentów sceptycznie podchodzi do tworzenia lub udostępniania swoich informacji na potrzeby weryfikacji cyfrowej. Kolejną ważną kwestią jest czas potrzebny na każdą weryfikację. W rzeczywistości weryfikacja każdego dokumentu zajmuje dużo czasu.

Jednak metody płatności oparte na łańcuchu bloków mogą oferować zautomatyzowane procesy weryfikacji tożsamości. Co więcej, ogólny proces weryfikacji przyspiesza w porównaniu z tradycyjnymi. Tutaj możesz przesłać wszystkie swoje dokumenty, a to zweryfikuje je i utworzy dla Ciebie cyfrową tożsamość. Oczywiście w takim przypadku będziesz właścicielem swojej tożsamości cyfrowej i będziesz musiał ją samodzielnie utrzymywać.

Wysokie bezpieczeństwo danych

Innym świetnym przykładem zastosowania blockchain do przetwarzania płatności jest wysokie bezpieczeństwo danych, jakie zapewnia. Jak już wiesz, sprzedawcy nie spełniają wszystkich wymagań tego certyfikatu. W większości przypadków ignorują fakt, że bezpieczeństwo danych na karcie powinno mieć najwyższy priorytet.

Dlatego te kanały mają bardzo ograniczoną ochronę danych karty klienta. Jednak w przypadku systemu bilingowego typu blockchain scenariusz może się drastycznie zmienić. W rzeczywistości blockchain oferuje zabezpieczony proces sieciowy, w którym sprzedawcy mogą przechowywać informacje o klientach i nikt nie będzie mógł uzyskać do nich dostępu.

Ten proces może faktycznie na dobre pozbyć się wszelkiego rodzaju problemów związanych z bezpieczeństwem danych.

Lepsze protokoły przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML)

Ze względu na brak protokołów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CTF), wiele banków lub dostawców usług płatniczych pada ofiarą tych nielegalnych działań. Na przykład bank HSBC musiał zapłacić grzywnę w wysokości 1,9 miliarda dolarów w 2012 roku za udział w programie prania pieniędzy kolumbijskiego kartelu Norte del Valle i meksykańskiego kartelu Sinaloa..

Tego typu scenariusze zdarzają się często, a potem przychodzą nam do głowy. To, że istniejący model nie jest w stanie poradzić sobie z tą sytuacją, nie oznacza, że ​​powinno tak wyglądać.

Jednak blockchain dla schematów przetwarzania płatności może w rzeczywistości zmienić scenariusz na dobre. Korzystanie z systemu rozliczeniowego blockchain pomoże uczciwym bankom lepiej nadążyć za zgodnością. Co więcej, mogą łatwo wykryć wszelkiego rodzaju nielegalne działania, które mogą się wydarzyć w dłuższej perspektywie.

Zautomatyzowane procesy Poznaj swojego klienta (KYC)

Jak już wiesz, proces KYC nie jest tak łatwy, jak się wydaje. W rzeczywistości wiąże się to z dużą ilością papierkowej roboty i wymaga dużej ilości oficjalnej dokumentacji, aby to zweryfikować.

Załóżmy jednak, że klient zdecyduje się skorzystać z innego dostawcy płatności. W takim przypadku musi powtórzyć ten sam proces. Ponieważ banki nie mają możliwości wykorzystania informacji z innych banków do ich weryfikacji, konsument musi radzić sobie z tym samym procesem w sposób powtarzalny.

Jednak w przypadku metod płatności opartych na łańcuchu bloków konsument będzie musiał przejść ten proces tylko raz. Następnie wszystkie procesy zostaną zautomatyzowane. W rzeczywistości blockchain jest wspólnym, ale bezpiecznym rodzajem systemu księgi. Tak więc banki mogą komunikować się ze sobą i wykorzystywać dane KYC z jednego banku do drugiego.

Pomyśl tylko, ile czasu i papierkowej roboty pozwoli to zaoszczędzić!

Chcesz sprawdzić więcej przypadków użycia blockchain? Sprawdź teraz ponad 20 najlepszych przypadków użycia blockchain!

Szybsze transakcje transgraniczne

Płatności transgraniczne są integralną częścią działalności przedsiębiorstw. Jednak w dzisiejszych czasach przetworzenie płatności transgranicznej zajmuje dużo czasu. Nawet jeśli nie korzystasz z kanału bankowego do przetwarzania transakcji, przetworzenie tego może zająć do 6 dni. W rzeczywistości może to negatywnie wpłynąć na świat biznesu.

Z drugiej strony metody płatności oparte na łańcuchu bloków mogą w rzeczywistości oferować szybszy czas transakcji. W rzeczywistości możesz przetworzyć transakcję w ciągu kilku sekund zamiast dni! Czy możesz sobie wyobrazić konsekwencje tej funkcji? Może zaoszczędzić wiele razy i zwiększyć wydajność tak wielu firm.

Transfer peer to peer (P2P)

Innymi ważnymi przypadkami wykorzystania platformy płatności blockchain są transfery peer-to-peer. W rzeczywistości korzystanie z technologii blockchain pomoże Ci w przeprowadzaniu bezpośrednich transakcji z innym użytkownikiem. Aby to zrobić, nie będziesz musiał przechodzić przez pośrednika ani centralny organ.

Chociaż aplikacje do transferu P2P są już dostępne na rynku, nie są w stanie zaoferować pełnej swobody, ponieważ wszystkie mają pewne ograniczenia. Na przykład mogą obsługiwać tylko jedną lokalizację geograficzną lub mieć określoną strefę.

Ale w blockchainie nie ma opcji dla żadnych ograniczeń. Możesz dokonywać transakcji pieniężnych z dowolnego miejsca na świecie.

Obniżone opłaty manipulacyjne

Opłaty manipulacyjne to duży problem, jeśli chodzi o dostawców płatności. W rzeczywistości ten ciężar spoczywa zarówno na konsumentach, jak i na przedsiębiorstwach. W wielu przypadkach opłaty manipulacyjne zawsze rosną z każdym rokiem, aw wielu przypadkach zmiany opłat manipulacyjnych są dość złożone. Dlatego dość trudno jest śledzić opłaty manipulacyjne i ich koszty w dłuższej perspektywie.

Ale dzięki platformie płatniczej opartej na blockchain nie będzie potrzeby zatrudniania pośrednika. Dzięki temu nie będziesz musiał również wnosić żadnych opłat manipulacyjnych. To znacznie zmniejsza liczbę opłat transakcyjnych zarówno dla firm, jak i dla konsumentów.

Ochrona przed cyberprzestępczością

Kolejną ważną kwestią, z którą boryka się sektor płatniczy, jest rosnący wskaźnik cyberprzestępczości. Dzieje się tak, ponieważ firmy nie oferują odpowiednich przepisów lub protokołów bezpieczeństwa, gdy są potrzebne. W ten sposób łatwo włamać się do systemu i ukraść z niego pieniądze lub dane konsumentów.

Jednak dzięki systemowi płatności opartemu na łańcuchu bloków nie będziesz już musiał martwić się cyberatakami. Blockchain doskonale nadaje się do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju cyberatakami. Co więcej, istnieją nawet aplikacje do ataków DDoS oparte na blockchain, które mogą pomóc odeprzeć każdy atak DDoS. Czy może być lepiej??

Zapisać się:Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Firmy wykorzystujące technologię Blockchain w sektorach płatności

BBVA

BBVA jest jedną z firm płatniczych korzystających z technologii blockchain. Co więcej, niedawno sfinalizowali pożyczkę konsorcjalną z Red Electrica Corporation przy użyciu tej cudownej technologii. Najlepsze jest to, że według nich proces transakcji był tak szybki, że osiągnął rekordową prędkość na platformie BBVA.

Intesa Sanpaolo

Intesa Sanpaolo to także kolejna z firm płatniczych, które używają technologii blockchain w swoich aplikacjach. W rzeczywistości używają tej technologii do walidacji danych handlowych. Niedawno inni uczestnicy, tacy jak Eternity Wall i Deloitte, zaczęli testować technologię, aby zobaczyć korzyści.

Barclays

Barclays jest obecnie drugim co do wielkości bankiem w Wielkiej Brytanii, który również należy do ekosystemu blockchain. Obecnie są jedną z czołowych i aktywnych firm płatniczych, które używają blockchain do usprawnienia swoich protokołów KYC i transferów środków. Ponadto mają nawet patenty na te dwie funkcje, które zaimplementowali na swojej platformie.

HSBC

HSBC wykorzystuje również blockchain w branży płatności. W rzeczywistości bank już pracuje nad wieloma projektami, które mogą ułatwić przelewy środków i dokumentację w formie elektronicznej. Tak więc ich inwestorzy mogą śledzić wszystkie swoje pieniądze na platformie.

Również w ostatnim czasie HSBC Bangladesh walczył o pierwsze zagraniczne wydanie akredytywy.

Wiza

Visa już od jakiegoś czasu pracuje nad tą technologią. W rzeczywistości firma wykorzystuje również blockchain w branży płatności do obsługi swoich usług płatniczych między przedsiębiorstwami. Obecnie projekt wciąż żyje i kwitnie.

Bez odpowiedniego modelu biznesowego trudno jest wykorzystać blockchain jako dźwignię. Sprawdź naszą najlepszą strategię wdrażania blockchain, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu łańcucha bloków.

Banco Santander

Banco Santander wykorzystuje blockchain w branży płatności do usprawnienia swojego projektu tożsamości cyfrowej. Wraz z innymi uczestnikami firma pracuje nad zautomatyzowanym systemem tożsamości cyfrowej. Co więcej, ten projekt może dać użytkownikowi większą kontrolę nad własnymi danymi i sposobem, w jaki chcą z nich korzystać.

karta MasterCard

MasterCard jest jedną z firm zajmujących się przetwarzaniem płatności, która również korzysta z technologii blockchain. Mają platformę do testowania waluty cyfrowej, która może pomóc bankom poradzić sobie z inicjatywą CBDC (cyfrowa waluta banku centralnego). Co więcej, ta platforma pokaże, w jaki sposób klient może używać walut do płacenia w życiu codziennym.

PayPal

PayPal to kolejna z firm zajmujących się przetwarzaniem płatności, która wykorzystuje blockchain do zwiększenia wydajności biznesowej. W rzeczywistości ta firma oferuje użytkownikom kupowanie, sprzedawanie, a nawet przechowywanie kryptowalut lub cyfrowych tokenów z ich portfeli PayPal. To z pewnością otworzy nowe możliwości dla firm w przyszłości.

Citibank

Citibank wykorzystuje system płatności typu blockchain do modernizacji procesów handlu towarami. W rzeczywistości wykorzystają blockchain, aby zaoferować lepsze rozwiązanie do finansowania handlu towarami. Oznacza to, że usprawnią wszystkie transakcje finansowe lub kontrakty w handlu za pośrednictwem swojej platformy.

ING Bank

ING Bank korzysta również z systemu płatności opartego na łańcuchu bloków, aby przetestować swoją technologię prywatności znaną jako kuloodporne. Spowoduje to ukrycie kwoty we wszelkich transakcjach wykorzystujących Bitcoin. Dzięki temu wszystkie informacje o klientach będą zawsze bezpieczne, a prywatność nie zostanie naruszona.

Wiele firm na całym świecie interesuje się technologią blockchain. Sprawdź 50 najlepszych firm korzystających z technologii blockchain, aby dowiedzieć się więcej na jej temat.

Wniosek

Ostatecznie użycie blockchain w branżach płatniczych może faktycznie pomóc pozbyć się wielu problemów bez żadnych problemów. Możesz lepiej przetwarzać transakcje, zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych i własność swojej tożsamości cyfrowej. Wierzymy, że wdrożenie blockchain może naprawdę przynieść korzyści zarówno firmom, jak i klientom.

Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem blockchain w swoich systemach płatności, musisz zacząć dokładniej poznawać technologię. Zalecamy rozpoczęcie od bezpłatnego kursu blockchain, aby opanować podstawowe elementy łańcucha blokowego przed rozpoczęciem własnego projektu. Więc po co czekać? Skorzystaj z intuicyjności już teraz!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map