Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak stworzyć łańcuch bloków? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Blockchain to „przyszłość”. Ma potencjał, aby zmienić wszystko wokół nas i wpłynąć na przemysł w bezprecedensowy sposób, tak jak elektryczność i internet zmieniły nasze codzienne życie..

Obecnie blockchain znajduje się w początkowej fazie, w której na całym świecie ma miejsce szybki rozwój, aby zwiększyć jego współczynnik adopcji niż kiedykolwiek. Niektórzy z kluczowych graczy w wyścigu to Hyperledger, Corda i Ethereum. Każdy z nich próbuje rozwiązać problem, dążąc do poprawy przyjęcia i tempa wdrażania blockchain.

Ale dlaczego mówimy ci to wszystko? To dlatego, że chcemy ustalić, że istnieje zapotrzebowanie na narzędzia i rozwiązania blockchain, które faktycznie działają. To również da ci motywację do stworzenia aplikacji blockchain lub, tak naprawdę, dowiedz się, jak stworzyć swój blockchain.

Jak stworzyć aplikację / rozwiązanie Blockchain z perspektywy biznesowej

jak stworzyć blockchain

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć rozwiązanie oparte na łańcuchu bloków, to zapewnimy Ci ochronę.

Zacznijmy.

Krok 1: Znalezienie odpowiedniego przypadku użycia

Mimo że blockchain jest obiecujący i robi to, co powinien, wokół niego jest dużo szumu. Dlatego jako firma musisz zrozumieć szum i jasno zrozumieć, czy blockchain w Twoim przypadku rozwiązuje problem. Dlatego ważne jest, aby odróżnić fakty od szumu i na tej podstawie podejmować decyzje.

Napisaliśmy kompletny przewodnik, kiedy wybrać blockchain, w którym omówiliśmy krok po kroku, jak to zrobić. Sprawdź to, aby dowiedzieć się, kiedy i gdzie używać blockchain i określić, czy blockchain doda cokolwiek do Twojej firmy, czy nie.

Ogólnie rzecz biorąc, blockchain najlepiej sprawdza się w następujących przypadkach:

 • Inteligentne zarządzanie zasobami: Jeśli Twoja firma zajmuje się wymianą, emeryturą, emisją lub płatnościami, możesz efektywnie korzystać z łańcucha bloków, ponieważ wymaga to zarządzania aktywami
 • Inteligentne kontrakty: inteligentne kontrakty to sposób na automatyzację procesów, a także zapewnienie prawnych zobowiązań w kodzie cyfrowym. Jeśli Twoja firma może z tego skorzystać, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z technologii blockchain. Ale zanim podejmiesz decyzję, lepiej jest przeprowadzić introspekcję i podjąć właściwą decyzję.
 • Weryfikacja danych i uwierzytelnianie:Blockchain działa również bezproblemowo z podpisami cyfrowymi, niezmienną pamięcią masową i szyfrowaniem. Tak więc, jeśli chcesz pracować z danymi generowanymi za pomocą transakcji, blockchain jest dobrym wyborem.

Krok 2: Wybór mechanizmu konsensusu


Następnym krokiem jest wybranie mechanizmu konsensusu zgodnie z wymaganiami. Istnieje wiele popularnych mechanizmów konsensusu.

Najpopularniejszy z nich to Proof-of-Work (PoW). Jednak nie jest to idealne rozwiązanie dla firm, ponieważ wymaga wydajnego sprzętu i dużej ilości energii, aby pomyślnie działać.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele innych niesamowitych metod konsensusu, które są zaimplementowane w innych rozproszonych systemach księgi (DLT), takich jak Corda, Hyperledger, Quorum i inne..

Te DLT oferują mechanizmy konsensusu, takie jak bizantyjska odporność na błędy, dowód stawki, federacyjna umowa bizantyjska, dowód upływającego czasu, redundantna bizantyjska tolerancja błędów, Robin Round, uproszczona bizantyjska tolerancja błędów, federacyjny konsensus i tak dalej!

Twoim zadaniem jest przejrzenie każdego z dostępnych mechanizmów konsensusu i ustalenie, który z nich najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom.

Krok 3: Wybór platformy

Teraz musisz wybrać platformę, na której chcesz zbudować swój łańcuch bloków. Obecnie dostępnych jest wiele opcji i wszystkie mają do zaoferowania coś wyjątkowego. Jako firma musisz znaleźć platformę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, zgodnie z wymaganiami i budżetem.

Niektóre z godnych uwagi platform, które polecamy, to Corda, Ethereum, Hyperledger Fabric, Hyperledger Sawtooth Lake, Hyperledger Iroha, Quorum, Stellar, OpenChain, BigChainDB i inne.

Wszystkie te platformy są szeroko omówione na 101Blockchains i możesz kliknąć każdą z nich, aby się o nich dowiedzieć.

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, możesz wypróbować Hyperledger Fabric.

 • Tkanina Hyperledger 2.0
 • Przykłady użycia i studia przypadków Hyperledger Fabric

Krok 4: Projektowanie węzłów

Po wybraniu algorytmu konsensusu i platformy nadszedł czas na zaprojektowanie węzłów. Ogólnie rzecz biorąc, możesz podejść do tworzenia sieci blockchain na wiele sposobów.

Możesz utworzyć sieć z zezwoleniem, która jest siecią zamkniętą i wymaga ścisłych reguł KYC dla węzłów, aby się do niej przyłączały. Z drugiej strony istnieje sieć bez pozwolenia, która jest zasadniczo sieciami publicznymi. Tutaj każdy może dołączyć do sieci i skorzystać z tego, co ma do zaoferowania.

W większości przypadków firmy wymagają sieci z zezwoleniami, ponieważ nie chcą udostępniać ważnych informacji wszystkim. Ponadto sieć, na którą udzielono zezwolenia, może być zaprojektowana do udostępniania informacji również opinii publicznej.

Gdy już zdecydujesz się na to, musisz teraz zdecydować, gdzie uruchomisz te węzły. Czy chcesz uruchamiać węzły w chmurze, lokalnie, czy też w obu przypadkach? Musisz także określić wymagania sprzętowe, w których decydujesz o wielkości pamięci, procesorów i dysku dla każdego węzła.

Na koniec musisz również zaprojektować system operacyjny węzłów. Możesz skorzystać z bezpłatnych systemów operacyjnych Linux, takich jak CentOS, Fedora, Debian lub Ubuntu. Jeśli nie czujesz się dobrze z systemem operacyjnym opartym na systemie Linux, możesz również wybrać system Windows jako system operacyjny dla swojego węzła.

Krok 5: Projektowanie instancji Blockchain

Teraz wymagane jest utworzenie instancji łańcucha bloków. Tworzenie i zarządzanie odbywa się w oparciu o wybraną platformę. Tutaj możesz skonfigurować różne aspekty instancji, w tym wydawanie zasobów, ponowne wydawanie zasobów, uprawnienia, zarządzanie kluczami, wymianę atomową, zasoby natywne, formaty kluczy, podpisy blokowe i inne!

Ten krok jest bardzo ważny. Dlatego powinieneś poświęcić odpowiednią ilość czasu na zaprojektowanie instancji blockchain.

Krok 6: Interfejs programowania aplikacji (API)

Teraz, gdy masz już uruchomioną instancję łańcucha bloków, nadszedł czas na zarządzanie interfejsem programowania aplikacji (API). Istnieją już gotowe interfejsy API w zależności od wybranej platformy. Oznacza to, że niektóre platformy mogą w ogóle nie oferować interfejsów API.

Dlaczego więc potrzebujesz API? Cóż, potrzebujesz ich do wykonania następujących czynności.

 • Wykonywanie funkcji związanych z audytem
 • Generuj pary kluczy i adresy
 • Pobieranie i przechowywanie danych
 • Uwierzytelnianie danych za pomocą skrótów i podpisu cyfrowego
 • Inteligentne kontrakty
 • Zarządzanie cyklem życia aktywów inteligentnych, które obejmuje płatności, emisję, depozyt, wymianę i wycofanie

Krok 7: Projektowanie interfejsu użytkownika i administratora

Dzięki konfiguracji zaplecza nadszedł czas, aby zaprojektować interfejs dla administratora i użytkowników. W przypadku interfejsu administratora musisz podać mu jak najwięcej informacji, jednocześnie upewniając się, że nie przytłaczasz interfejsu niepotrzebnymi informacjami.

Dla użytkownika możesz zdecydować, że chcesz zaprezentować tylko ważne rzeczy. Jeśli jesteś w sieci z zezwoleniem, możesz zdecydować, aby pokazać im informacje KYC, ich status w sieci, ich role i inne ważne informacje.

Możesz użyć dowolnego z frontendowych języków programowania. Zalecamy wybór HTML5, CSS, C #, PHP, JavaScript, Java i tak dalej!

Krok 8: Finalizacja Blockchain

Ostatnim krokiem jest sfinalizowanie projektu. Tutaj musisz upewnić się, że Twoja sieć blockchain działa zgodnie z przeznaczeniem, monitorując ją bez przerwy. Upewnij się również, że nadal pracujesz w swojej sieci blockchain. Możesz także chcieć dodać przyszłe technologie do swojego łańcucha blokowego, takie jak analityka, chmura, sztuczna inteligencja i tak dalej!

Budowanie własnego Blockchain dla produktu finansowego

W tej sekcji omówimy ważne punkty dotyczące tworzenia łańcucha bloków dla produktów finansowych. Produkty finansowe różnią się od innych rodzajów produktów i dlatego wymagają różnych form planowania i realizacji.

W rzeczywistości sektor finansowy jest najbardziej gotową branżą, która jest gotowa na blockchain. Nawet pierwszym przypadkiem użycia blockchain jest bitcoin kryptowalutowy, który zmienia sposób, w jaki dwie strony łączą się i przekazują sobie środki.

FinTech jest jednym z tych sektorów, które zawsze cierpią z powodu jakiegoś oszustwa lub nieuczciwej gry. Wynika to z faktu, że ludzie są skłonni robić złe rzeczy tylko po to, aby zarobić więcej pieniędzy. I tu właśnie pojawia się blockchain, ponieważ zapewnia niezbędne środki do ochrony interesów wszystkich stron.

Korzystając z blockchain, strony mogą pracować bez pośredników, a tym samym mogą oszczędzać energię i koszty związane z wykonywaniem transakcji. Blockchain jest również przydatny, jeśli chodzi o zarządzanie innymi aspektami działalności, w tym handel towarami, logistykę & zapasy, śledzenie transakcji i tak dalej.

Ale nie każdy produkt fintech powinien tak wcześnie przyjmować blockchain. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto spróbować zainwestować w blockchain:

 • Przyciągaj inwestycje: Przyjęcie technologii Blockchain jest teraz postrzegane jako przyszłościowe i dlatego może zadziwiająco działać, jeśli szukasz inwestycji.
 • Zwiększona konkurencyjność: Jeśli wcześnie wdrożysz blockchain, z pewnością stworzysz konkurencję na rynku.
 • Eksperymentowanie: jeśli szukasz eksperymentów, rozwój produktu oparty na łańcuchu bloków może być świetnym posunięciem. Możesz też być jednym z pierwszych produktów fintech, który dokonał przełomu.

Kiedy Blockchain nie jest dobrym rozwiązaniem dla produktów finansowych?

Oczywiście istnieje wiele przypadków, w których blockchain nie jest dobrym rozwiązaniem. Na przykład, jeśli masz ograniczone zasoby, nie jest mądrze wybierać blockchain. Inżynierowie Blockchain nie są tani, a utrzymanie łańcucha blokowego wymaga również wiele wysiłku.

Ponadto wdrożenie blockchain oznacza wiele zmian w sposobie działania operacji, a to może być zbyt duże dla pracowników lub użytkowników końcowych, którzy wchodzą w interakcję z systemem.

Wreszcie, nie jest wskazane, gdy twój produkt Fintech szuka krótkoterminowych celów. Blockchain, ze względu na trudność wdrożenia i koszty, sprawia, że ​​jest to zawsze długoterminowa strategia dla każdej firmy.

Struktury Blockchain mające zastosowanie w Fintech

Fintech może skorzystać z poniższych frameworków

 • Ethereum → Jest to popularna platforma open source do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji.
 • CryptoNote → Kolejny popularny projekt open source, w którym można tworzyć kryptowaluty.
 • ZeroNet → Ciekawa platforma, na której można tworzyć zdecentralizowane strony internetowe.

Chcę faktycznie zbudować łańcuch bloków! Pokaż mi, jak utworzyć łańcuch bloków

Cóż, jeśli jesteś kimś, kto chce wejść od podstaw tworzenia własnego łańcucha blokowego, ta sekcja jest dla Ciebie.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​napisaliśmy już kompletny samouczek dotyczący tworzenia łańcucha bloków w Pythonie.

Zapoznaj się z infografiką, którą stworzyliśmy, aby rzucić okiem na to, czego możesz oczekiwać po samouczku.

Jak zbudować łańcuch bloków w Pythonie

Więc czego potrzebujesz, aby zacząć? Cóż, jeśli masz pewne doświadczenie w programowaniu, możesz skorzystać z samouczka. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w programowaniu, możesz znaleźć mnóstwo samouczków online, w których możesz nauczyć się kodować.

Zalecamy zacząć od Dokumentacja Pythona. Co więcej, musisz również nauczyć się Flaska – mikro-frameworka Pythona.

Aby podsumować cały proces tworzenia, musisz utworzyć blok z pięcioma kluczowymi zmiennymi.

 • Indeks
 • Znacznik czasu w czasie uniksowym
 • Lista transakcji
 • Dowód
 • Poprzedni Block Hash

Ponadto ważna funkcja, którą musisz utworzyć w swoim łańcuchu bloków, obejmuje

 • new_block (self) → Tutaj musisz utworzyć nowe bloki, a następnie dodać je do łańcucha
 • __init __ (self) → Tutaj inicjalizujesz łańcuch bloków
 • new_transactions (self) → Twórz i dodawaj nowe transakcje
 • hash (blok) → Tutaj blok jest hashowany
 • register_node () → Tutaj rejestrowany jest nowy węzeł
 • valid_chain () → Tutaj dzieje się walidacja łańcucha
 • valid_proof () → dowód walidacji ma miejsce przed przesłaniem go do łańcucha
 • proof_of_work () → Tutaj zaimplementowano dowód zgodności pracy

Popularne platformy Blockchain-as-a-service (BaaS)

Istnieją również popularne platformy Blockchain-as-a-Service (BaaS). Te platformy BaaS są stronami trzecimi i pomagają w zarządzaniu i tworzeniu sieci blockchain. Jest to rozwiązanie oparte na chmurze, w którym firmy zapewniają niezbędne narzędzia i infrastrukturę do hostowania sieci blockchain.

Te BaaS są bardzo przydatne dla firm, ponieważ dają im możliwość tworzenia nowych sieci i aplikacji typu blockchain bez konieczności tworzenia dla nich infrastruktury. Nie muszą też wydawać na konserwację tych wdrożeń, ponieważ firma oferująca usługę zajmuje się wszystkimi tymi sprawami.

Więc które platformy BaaS należy wziąć pod uwagę? Wymieńmy je poniżej.

 1. Amazon Web Services
 2. Platforma IBM Blockchain
 3. Microsoft Azure
 4. Alibaba Cloud Blockchain as a Service
 5. Usługa Oracle Blockchain Cloud

Przeczytaj również, Oferta rozwiązań AWS vs AZURE vs Oracle Blockchain: porównanie

Omówiliśmy już szczegółowo, jak wybrać odpowiednią platformę BaaS dla Twojej firmy. Zapoznaj się z infografiką poniżej, aby zobaczyć, czego się spodziewać.

Blockchain jako usługa BAAS

Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, możesz to sprawdzić tutaj: Blockchain as a Service: rozwiązania BaaS klasy korporacyjnej.

Zostanie deweloperem Blockchain

Wiemy, że jeśli czytasz ten artykuł, jesteś biznesem lub aspirującym uczniem, który chce zostać programistą blockchain.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​w naszej witrynie omówiliśmy już mnóstwo treści dla programistów blockchain. Sprawdź je poniżej.

 • Ponad 30 pytań do wywiadów z programistami Blockchain w 2020 roku
 • Zarobki deweloperów Blockchain rosną
 • Jak zdobyć pracę dewelopera Blockchain

Wniosek

To prowadzi nas do końca tworzenia artykułu dotyczącego łańcucha bloków. Omówiliśmy sporo treści i staraliśmy się spojrzeć na to pytanie zarówno z perspektywy osoby uczącej się, jak i biznesowej. Co więc myślisz o tworzeniu własnego łańcucha bloków? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me