Enterprise Blockchains: czym są i jak mogą zmienić krajobraz przedsiębiorstwa?

Enterprise blockchain to sieci blockchain, które są rozwijane i integrowane z systemami przedsiębiorstwa i nie ma wątpliwości, że będą one dość rewolucyjne i transformacyjne. Aby zrozumieć, jak bardzo korporacyjne łańcuchy bloków mogą zmienić krajobraz, ważne jest, aby zrozumieć cechy tej technologii.

Rosnące zainteresowanie blockchainem dla przedsiębiorstw oznacza oczywiście, że więcej firm jest zainteresowanych zrozumieniem technologii, aby móc tworzyć własne platformy blockchain dla przedsiębiorstw. Blockchain jest opisywany jako cyfrowa księga, która rejestruje dane, ale nie pozwala na ich zmianę. Ponadto jest zdecentralizowany w tym sensie, że działa w sieci komputerów, a blockchain jest uważany za niemożliwy do zhakowania, a także jest bardzo wydajny. Oznacza to, że jest to idealna technologia dla rynku korporacyjnego, ponieważ pozwoli firmom wdrażać bezpieczniejsze systemy, które również osiągną szybsze świadczenie usług..

Niestety, większość ludzi nadal kojarzy blockchain z kryptowalutą i nie dostrzega, że ​​są one różne. Blockchain to technologia, na której kryptowaluty są budowane i obsługiwane. Jednak technologia ta ma szeroki zakres zastosowań poza cyfrową przestrzenią walutową.

Wdrażanie technologii blockchain w systemach korporacyjnych

Jak wspomniano wcześniej, unikalne cechy technologii zdecentralizowanej księgi sprawiają, że jest ona atrakcyjną opcją do tworzenia korporacyjnych platform blockchain. Wydaje się, że sektor korporacyjny jest dość zainteresowany rozwiązaniami blockchain dla przedsiębiorstw, które mogą pomóc w osiągnięciu większej wydajności, i takie, niektóre z nich rozpoczęły badania nad technologią.

Początek ery blockchain został porównany do epoki internetu, w której pojawiło się wiele firm obiecujących zaoferować najlepsze wrażenia z Internetu. W przypadku technologii blockchain pojawiło się wiele startupów, które koncentrują się na rozwoju różnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii. Technologia stała się również tak popularna, że ​​duże firmy, takie jak IBM, również próbowały zdobyć kawałek tortu.

IBM do tej pory nawiązał współpracę z setkami przedsiębiorstw w celu zbadania implementacji technologii blockchain. Jak dotąd tysiące korporacji testują tę technologię. Głównym powodem, dla którego są zainteresowani Blockchainem, jest to, że mogą wykorzystać jego możliwości w celu ograniczenia oszustw, zwiększenia bezpieczeństwa swoich systemów, ulepszenia swoich produktów i zmniejszenia kosztów transakcji, a także czasu potrzebnego na transakcje. zweryfikować i uzupełnić.

IBM uruchomił już inicjatywę o nazwie IBM Blockchain Foundation for Developers, która ma na celu wyostrzenie umiejętności programistów. Fundacja ma na celu szerzenie wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do tworzenia rozwiązań blockchain.

Przypadki użycia Enterprise Blockchain

Istnieje szeroka gama przypadków użycia blockchain w przedsiębiorstwach, które stale się rozwijają, gdy technologia jest wprowadzana do różnych sektorów. Zastosowanie korporacyjnych rozwiązań blockchain można podzielić na:

 • Specyficzne zastosowania pionowe

Odnosi się to do wykorzystania blockchain do monitorowania biometrycznego w zdrowiu, osobistych danych zdrowotnych w przemyśle zdrowotnym, pochodzenia żywności i autentyczności w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, wirtualnych badań klinicznych w przemyśle farmaceutycznym i zdrowotnym. Dotyczy to również zastosowania technologii w transgranicznych obrocie finansowym, rozliczaniu transakcji w branży ubezpieczeniowej i finansowej.

 • Zastosowania poziome

Jest to zastosowanie łańcucha bloków przedsiębiorstwa w obszarach takich jak weryfikacja procesów & audyt, pochodzenie produktu & autentyczność, zarządzanie łańcuchem dostaw, magazyn danych o cyklu życia produktu i interoperacyjność systemu & udostępnianie danych.

Zarządzanie i śledzenie łańcucha dostaw


Przykład aplikacji pionowej, która jest obecnie jednym z przypadków użycia w przedsiębiorstwie Blockchain testowanych na rynku w celu śledzenia produktów, takich jak mięso lub uprawy, od firmy do punktu, w którym trafiają one na półki gotowe dla konsumentów.

Fracht i spedycja

Jednym z dobrze znanych przypadków użycia Blockchain w przedsiębiorstwach jest partnerstwo między IBM a firmą przewozową Maersk w celu stworzenia platformy o nazwie TradeLens, która jest globalną platformą handlu blockchain. Jak można się domyślić, partnerstwo zostało opracowane w celu wdrożenia technologii blockchain w branży żeglugowej w celu osiągnięcia większej wydajności.

Partnerstwo przyciągnęło do tej pory ponad 90 firm, w tym firmy logistyczne, organy celne, operatorów portów, a nawet inne firmy transportowe. Ponadto IBM i Maersk pracowały nad tym, aby platforma przyniosła korzyści innym firmom i jako taka zadbali o to, aby był to otwarty ekosystem, który będzie dostępny dla innych firm z branży..

Bezpieczeństwo cybernetyczne

Jak wspomniano wcześniej, jedną z kluczowych cech technologii blockchain jest jej niezmienność, co oznacza, że ​​dane nie mogą zostać naruszone ani zhakowane. Technologię można wykorzystać do zagwarantowania bezpieczeństwa danych, zwłaszcza w środowisku korporacyjnym, chroniąc w ten sposób przedsiębiorstwa przed cyberatakami.

Branża fintech

Oprócz ułatwienia istnienia walut cyfrowych, które mogą być przyszłością waluty, technologia blockchain może również pomóc w wprowadzeniu znacznych ulepszeń w branży fintech. Rozwiązania Enterprise Blockchain można wykorzystać do znacznego usprawnienia przetwarzania płatności za pośrednictwem wysoce bezpiecznych, szybkich i wydajnych transakcji. Transgraniczne przekazy pieniężne mogą stać się mniej złożone i wydajniejsze dzięki technologii blockchain.

Sektor energetyczny

Rozwiązania Enterprise Blockchain można wykorzystać do tworzenia nowej generacji systemów zasilania i systemów sieciowych. Sektor ten może odnieść duże korzyści z przyjęcia takiej technologii. Niektóre z pomysłów, które zostały przedstawione w odniesieniu do Bitcoin i sektora energetycznego, obejmują inteligentne pomiary mediów i transfer energii peer to peer.

Edukacja

Enterprise blockchain można wykorzystać do stworzenia systemu cyfrowego, za pomocą którego można zweryfikować akademickie referencje. Sugerowane podejścia obejmują stworzenie platformy zawierającej akademickie akta dotyczące studentów, klas i ich profesorów. Taki system byłby niezwykle korzystny dla firm podczas rekrutacji, ponieważ uprościłby ich pracę, a także wyeliminowałby wiele formalności.

IoT

Technologia Blockchain może być brakującym elementem układanki, jeśli chodzi o wprowadzenie Internetu rzeczy do głównego nurtu, a zwłaszcza do przestrzeni korporacyjnej. Rozwiązania Blockchain dla przedsiębiorstw mogą być używane do łączenia danych transakcyjnych z aplikacjami IoT.

Branża medialna

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność technologii blockchain, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby przedsiębiorstwa typu blockchain również zaryzykowały wykorzystanie tej technologii w branży medialnej. Na przykład mogą wymyślić rozwiązania, które będą egzekwować środki antypirackie i kontrolować prawa autorskie. Inteligentne kontrakty mogą być również wykorzystywane w celu ułatwienia postępowania sądowego, a nawet ułatwienia wynagrodzenia artystów.

Sektor opieki zdrowotnej

Rozwiązania typu blockchain dla przedsiębiorstw mogą być bardzo przydatne w branży opieki zdrowotnej na wiele sposobów. Technologię można wykorzystać do tworzenia baz danych pacjentów, dzięki czemu cały proces będzie znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy. Blockchain może być również wykorzystany do zapewnienia większej integralności w zarządzaniu łańcuchem dostaw leków, pomagając w ten sposób zredukować miliony dolarów, które są tracone rocznie.

Technologię Blockchain można również wykorzystać w celu zapewnienia większej prywatności, własności i wydajności danych dotyczących zdrowia pacjentów. Może to być również kluczowe rozwiązanie w kierunku usprawnienia zarządzania łańcuchem dostaw w branży medycznej.

Korporacyjne firmy blockchain

Ogromny i rosnący popyt na rozwiązania blockchain doprowadził do stworzenia rozwiązań blockchain dla przedsiębiorstw, których celem jest dostarczanie tych rozwiązań. Oto niektóre z firm blockchain dla przedsiębiorstw, które są obecnie na rynku.

 • Zastosowany Blockchain

To firma, która zajmuje się rozwojem rozwiązań typu blockchain, w szczególności tych, które koncentrują się na inteligentnych kontraktach i technologiach zdecentralizowanych rejestrów (DLT). Firma ma siedzibę w CanaryWharf w Londynie i jest częścią Akceleratora FinTech Level39. Do tej pory firma opracowała ramy prywatności i aplikację niezależną od blockchain. Można je wykorzystać na dowolnej platformie blockchain do przyszłych rozwiązań, wprowadzić funkcjonalność przepływu pracy i zwiększyć wydajność programowania.

 • Platforma księgi rozproszonej AlphaPoint

Jest to prywatna firma typu blockchain, która stara się wykorzystać zalety technologii blockchain. Obejmują one szybkie czyszczenie, silną kryptografię i niezmienność. ADLP różni się również wyjątkowo od tradycyjnego łańcucha bloków, ponieważ zapewnia firmom pełną kontrolę nad swoimi danymi. Klienci korporacyjni mogą wdrażać swoje aplikacje finansowe za pomocą platformy ogólnego przeznaczenia ADLP.

 • BigchainDB

Ta firma zapewnia przedsiębiorstwom i programistom możliwość uruchomienia weryfikacji koncepcji dla sieci blockchain, a także dostęp do aplikacji i platform, które zawierają bazę danych blockchain, która jest skalowalna..

 • Avalanchain

Jest to firma typu blockchain, która zapewnia klientom usługi przesyłania strumieniowego danych. Przedsiębiorstwa mogą skorzystać z rozwiązań blockchain firmy Avalanchain, aby stworzyć nieograniczoną liczbę sieci. Ponadto każdy łańcuch może być oddzielnym łańcuchem zdarzeń podpisanych cyfrowo.

 • Odlewnia Blockchain

Ta firma blockchain jest idealna szczególnie dla firm szukających platformy blockchain dla przedsiębiorstw, która będzie bezpieczna, mocna i skalowalna do wdrażania produkcyjnego i prototypowania.

 • Bloq

Bloq jest jedną z firm, która dostarcza wiodącym globalnym firmom technologię blockchain na poziomie korporacyjnym. Rozwija istotną infrastrukturę oprogramowania, która jest wdrażana w aplikacjach blockchain.

 • BlockCypher

Jest to firma typu blockchain, która koncentruje się na dostarczaniu architektury klasy korporacyjnej, zoptymalizowanej pod kątem chmury i modułowej. Ma również na celu zapewnienie wysokiego stopnia niezawodności i wydajności.

 • Reaktor łańcuchowy

Ta korporacyjna firma blockchain koncentruje się na dostarczaniu platformy dla dozwolonych łańcuchów bloków, które oferują wysoki poziom wydajności. Niektóre z jego kluczowych funkcji obejmują obsługę baz danych NoSQL i SQL, co oznacza, że ​​technologię Chain Reactor można włączyć do już istniejących systemów.

 • ChainThat

Ta konkretna firma zajmująca się blockchainem dla przedsiębiorstw koncentruje się na dostarczaniu różnym branżom rozproszonych produktów i aplikacji opartych na korporacyjnych rozwiązaniach blockchain. Startup ma na celu dostarczanie usług i rozwiązań ukierunkowanych na poprawę przetwarzania peer-to-peer za pomocą najnowszych zdecentralizowanych technologii. Ogólnym celem jest zatem ułatwienie scentralizowanego przetwarzania, które pozwoli na lepszą jakość danych, szybszą dostawę i oszczędność kosztów.

 • ChromaWay

Ten startup blockchain zapewnia instytucjom finansowym blockchain jako platformę, na której mogą rozwijać swoje rozwiązania. Firma może się również pochwalić platformą opartą na inteligentnych kontraktach i zaprojektowaną tak, aby ułatwić digitalizację, a także pomóc firmom w reprezentowaniu przepływów pracy w prywatny, bezpieczny i efektywny sposób. Platforma jest używana w sieci bitcoin w celu ułatwienia transakcji.

 • Epifit

Ta konkretna firma zajmuje się sektorem finansowym, oferując usługę SaaS opartą na technologii blockchain, która zapewnia natychmiastową dostawę za płatność (DVP) i rozliczenie transakcji finansowych. Oprogramowanie dla przedsiębiorstw opracowane przez Epiphyte może być używane przez banki i inne instytucje finansowe w celu osiągnięcia bezpiecznej integracji z rynkiem kryptograficznym.

To tylko kilka z wielu istniejących obecnie przedsiębiorstw typu blockchain. Większość z tych firm opracowała swoje rozwiązania, aby skupić się na pomaganiu tradycyjnym firmom we wdrażaniu technologii blockchain i zdecentralizowanych ksiąg rachunkowych, aby mogły ulepszać swoje firmy. Oczekuje się, że nastąpi więcej zmian w miarę pojawiania się przypadków użycia Blockchain w przedsiębiorstwach.

Jak ruch blockchain zmienia branżę

Jak wspomniano wcześniej, blockchain jest jedną z najbardziej obiecujących i przełomowych technologii, jakie pojawiły się od zarania ery internetu. W związku z tym może zapoczątkować zupełnie nową erę, która przyjmuje inne podejście do sposobu działania świata technologii i komputerów. Jak dotąd blockchain okazał się dość transformacyjny, co wyjaśnia, dlaczego wiele firm z różnych branż jest zainteresowanych.

Technologia Blockchain jest również bardzo wszechstronna w tym sensie, że można ją zastosować w przedsiębiorstwach bez konieczności tworzenia nowych systemów organizacyjnych od podstaw. Oznacza to, że wdrożenie takiej technologii nie będzie kosztowne i jest to kolejny powód, dla którego jest ona bardzo atrakcyjna. Dzięki firmom korporacyjnym Blockchain istnieją rozwiązania, które przedsiębiorstwa i firmy mogą wykorzystać do osiągnięcia integracji blockchain. Ten rodzaj wsparcia podkreśla również istniejący popyt na takie usługi i jako taki, programiści reagują, tworząc firmy, które zaspokoją to zapotrzebowanie..

Należy również zauważyć, że przedsiębiorstwa najprawdopodobniej przyjmą prywatne, a nie publiczne, z dość oczywistego powodu. Publiczne łańcuchy bloków zapewniają dostęp każdemu, a to nie byłoby dobre dla firmowych ustawień, w których sprawy muszą być obsługiwane w zamkniętym środowisku. Prywatne łańcuchy bloków można zaimplementować w taki sposób, że tylko określeni użytkownicy mają dostęp do przedsiębiorstwa.

Umożliwienie określonym użytkownikom jest atrakcyjną funkcją z punktu widzenia środków bezpieczeństwa. Ponadto technologię można łatwo wdrożyć, aby zapewnić większą wydajność w zakresie dostępu do danych, takich jak kluczowe szczegóły. Ważne jest, aby firmy wybierały najlepszy łańcuch bloków, który odpowiada ich konkretnym interesom. Na przykład łańcuchy bloków obsługujące inteligentne kontrakty są idealne dla firm, które zajmują się głównie systemami zaprojektowanymi w celu ułatwienia jakiejkolwiek formy zawierania umów.

Zdecentralizowane aplikacje i inteligentne kontrakty

Rozwiązania Blockchain, które zawierają inteligentne kontrakty, są zwykle idealne dla zdecentralizowanych aplikacji (DApps). Dzieje się tak, ponieważ DApps są zaprojektowane do przeprowadzania transakcji za pośrednictwem inteligentnych kontraktów. Jeśli chodzi o przyszłość, to technologia blockchain najprawdopodobniej będzie w jej centrum i oceniając jej rosnącą popularność w różnych branżach, najprawdopodobniej będzie to technologia, która zostanie na dłużej.

Prywatne łańcuchy bloków oznaczają również, że nie będzie jednego łańcucha bloków, ale różne wersje technologii. Ponadto technologia jest stale rozwijana w celu jej ulepszenia, ponieważ jest jeszcze na wczesnym etapie. Są szanse, że technologia blockchain w ciągu najbliższych pięciu lub dziesięciu lat będzie znacznie bardziej zaawansowana niż obecnie.

Jest kilka problemów, które zostały podniesione w ciągu ostatnich kilku lat, gdy blockchain zyskuje na popularności, a niektóre z nich doprowadziły do ​​powstania innych rozwiązań. Dzieje się tak zwykle w przypadku rozwoju innych technologii, w których stale wprowadzane są ulepszenia i ulepszenia, aby przezwyciężyć wyzwania lub przeszkody, które pojawiają się po drodze..

Przyjęcie technologii blockchain do użytku korporacyjnego jest również zgodne z zainteresowaniem rządu tą technologią. Kraje takie jak Chiny z zadowoleniem przyjęły pomysł wykorzystania rozwiązania blockchain dla przedsiębiorstw i zaoferowały duże wsparcie w rozwoju technologii.

Czy korporacyjne łańcuchy bloków zastąpią przetwarzanie w chmurze i już istniejące systemy korporacyjne?

Pojawiły się spekulacje, że technologia blockchain przejmie rolę istniejących systemów w platformach blockchain przedsiębiorstwa, a być może nawet zastąpi znaczące technologie, takie jak przetwarzanie w chmurze. Jednak tak nie jest, ponieważ blockchain przypomina bardziej technologię, która uzupełnia te technologie i pozwala im szybciej i skuteczniej osiągać swoje cele..

Dobrym przykładem jest wykorzystanie technologii blockchain do ulepszania systemów szpitalnych, w których blockchain można wykorzystać do ulepszenia systemów danych pacjentów, jednocześnie umożliwiając korzystanie z technologii takich jak sztuczna inteligencja, przechowywanie w chmurze i przetwarzanie w chmurze.

Czy korporacyjne łańcuchy bloków staną się centrum systemów korporacyjnych??

Wiele firm wypróbowuje obecnie rozwiązania blockchain dla przedsiębiorstw iz oczywistego powodu technologia ta ma wiele do zaoferowania pod względem wydajności i szybkości. Technologia faktycznie okazała się bardzo użyteczna i skuteczna, szczególnie w obszarze kryptowalut i kilku platformach blockchain przedsiębiorstwa. Testy przeprowadzane w innych sektorach poza domeną kryptowalut również wykazały duży potencjał, chociaż masowa adopcja jeszcze się nie wydarzyła.

W ten sposób Blockchain zaczął się na wysokim poziomie, a szanse na to, że wejdzie do głównego nurtu, są w tym momencie dość wysokie. Jeśli chodzi o harmonogram, nie wiadomo, ile czasu minie, zanim to się stanie, ale jasne jest, że technologia jest atrakcyjna dla wielu branż. Jest to dobre, ponieważ oznacza, że ​​istnieje większa szansa, że ​​rozwiązania typu blockchain dla przedsiębiorstw zostaną ostatecznie przyjęte przez więcej branż.

Przyjęcie korporacyjnych rozwiązań opartych na technologii blockchain zapoczątkuje także erę wysoce przełomowych modeli biznesowych. Na przykład technologia blockchain eliminuje potrzebę pośredników dzięki inteligentnym kontraktom w celu uzyskania systemu bez zaufania, który umożliwia zawieranie umów między stronami. Wykonywanie inteligentnych kontraktów na platformach łańcucha bloków przedsiębiorstwa bez pośredników lub stron trzecich może zagrozić już istniejącym modelom biznesowym i potencjalnie doprowadzić do utraty wielu miejsc pracy.

Edukacja Blockchain

Jak wspomniano wcześniej, blockchain wciąż znajduje się na wczesnym etapie wdrażania i jako taki wciąż jest wielu ludzi, którzy nie rozumieją tej technologii. Edukacja Blockchain jest zatem ważna, aby upewnić się, że masy rozumieją, o co w tym wszystkim chodzi. Takie podejście może pomóc zwiększyć zaufanie do technologii, a tym samym umożliwić przyjęcie rozwiązań opartych na łańcuchu bloków korporacyjnych, aby wywrzeć większy wpływ.

Zaangażowanie dużych firm, takich jak IBM i Microsoft, w rozwój łańcucha bloków dla przedsiębiorstw powinno również zachęcić do przyjęcia tej technologii. Dzieje się tak, ponieważ takie duże korporacje zbudowały już silny wizerunek korporacyjny i jako takie zdobyły zaufanie społeczeństwa. Ich zaangażowanie w blockchain za pośrednictwem korporacyjnych platform blockchain może odegrać ogromną rolę w przekonaniu większej liczby firm, aby wskoczyły na modę korporacyjnych firm blockchain.

Microsoft jest jedną z firm, które są dobrze znane z wypróbowywania i rozwijania nowych technologii i odświeżającym jest fakt, że firma chętnie rozumiała i rozwijała rozwiązania blockchain.

Rozwiązania Blockchain dla przedsiębiorstw mogą przyćmić kryptowaluty

Do tej pory technologia blockchain została spopularyzowana przez rynek kryptowalut i dlatego wiele osób nadal nie jest w stanie rozróżnić tych dwóch, pomimo ich wyraźnego rozróżnienia. Jednak szybko rosnąca popularność blockchain dla przedsiębiorstw w różnych branżach może doprowadzić do masowej adopcji, co oznacza, że ​​może to stać się bardziej popularne niż wykorzystanie blockchain w przestrzeni kryptograficznej. Nie oznacza to, że kryptowaluty staną się bezużyteczne. W rzeczywistości nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, ale w ten czy inny sposób; blockchain najprawdopodobniej będzie w centrum tej przyszłości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map