Niedawno Hyperledger opublikował na swoim blogu nowe informacje o swoim nowym nadchodzącym projekcie Hyperledger Cactus.

Techniczny komitet sterujący (TSC) ostatecznie zatwierdził projekt Hyperledger Cactus po tym, jak pracował przez ostatnie sześć miesięcy. Początkowo nosił nazwę Blockchain Integration Framework, ale później zmienił się na Hyperledger Cactus.

Jak być może już wiesz, Hyperledger Cactus jest projektem open source. Najlepszymi terminami opisującymi projekt jest poprzednia nazwa projektu, czyli Blockchain Integration Framework. Projekt jest współtworzony przez Fujitsu i Accenture. Dzięki włączeniu do ekosystemu Hyperledger projekt będzie teraz zarządzany zgodnie ze standardami Hyperledger. Włączenie spowodowało również, że TSC zmieniło swoją nazwę, aby sprostać innym projektom Hyperledger i stąd nazwało go „Hyperledger Cactus”

Uwaga: to nie jest samouczek Hyperledger Cactus

Przeczytaj także o innych frameworkach w ekosystemie Hyperledger.

  • Hyperledger Fabric 2.0: Blockchain nowej generacji
  • Samouczek Hyperledgera: Kompletny przewodnik

Co to jest kaktus Hyperledger i dlaczego go potrzebujemy?

Projekt Hyperledger kładzie nowy nacisk na dostarczanie technologii blockchain wszystkim. Obecnie istnieje wiele projektów, które pracują nad ulepszeniem technologii blockchain. Są jednak podzielone i mogą faktycznie spowolnić masową adopcję blockchainu wśród firm i użytkowników końcowych.

Hyperledger Cactus, znany również jako Blockchain Integration Framework, to protokół, który ma na celu rozwiązanie problemu fragmentacji lub przynajmniej ma na celu rozwiązanie go za pomocą heterogenicznej architektury systemu.

Nastąpił wzrost liczby firmowych łańcuchów bloków i firm, które je przyjmują. Oznacza to, że istnieje potrzeba współdziałania między różnymi implementacjami. Interakcja może zachodzić między różnymi branżami wykorzystującymi technologię blockchain przedsiębiorstwa lub platformy zoptymalizowane pod kątem ich potrzeb.

Ich problemem jest rozwiązanie problemu interoperacyjności, a Hyperledger Cactus może być użyty do rozwiązania problemu. W ten sposób dane mogą być współdzielone między różnymi systemami bez konieczności tworzenia niestandardowych rozwiązań dla każdego typu infrastruktury.

Dobrym przykładem jest łańcuch dostaw. W łańcuchu dostaw towary muszą przepływać przez różne sieci blockchain. Oznacza to, że dane muszą być przesyłane z jednej sieci do drugiej, zachowując informacje w stanie nienaruszonym. Innym przypadkiem użycia jest transfer tokenizowanych pieniędzy cyfrowych z jednej sieci do drugiej.

Kaktus Hyperledger

Aby lepiej zrozumieć, przejdźmy do poniższych przypadków użycia Hyperledger Cactus.


Przypadki użycia Hyperledger Cactus

Najlepszym sposobem zrozumienia Hyperledger Cactus jest zapoznanie się z jego przypadkami użycia.

Ethereum to Quorum Asset Transfer

Jednym z najlepszych przypadków użycia Hyperledger Cactus jest oferowanie transferu wartości między dwiema różnymi technologiami rejestru blockchain. Na przykład użytkownik może mieć aktywa przechowywane w księdze Ethereum. Ale teraz chce go wymienić na aktywa w księdze Kworum. W ogólnych okolicznościach bez rozwiązania wymiany użytkownik musi sprzedać swoje aktywa Ethereum, a następnie kupić aktywa Quorum za pieniądze. Nie jest to jednak możliwe w przypadku wszystkich typów zasobów.

Aby rozwiązać ten konkretny problem, Hyperledger Cactus może zaoferować interakcję społecznościową Escrowed Asset Transfer. Ta interakcja jest ważna, ponieważ daje użytkownikowi elastyczność w wyborze wybranej przez siebie księgi blockchain.

W tym przypadku użycia Hyperledger Cactus użytkownik po przeniesieniu zasobów z Ethereum straci je stamtąd. Jednak zasób będzie teraz dostępny w księdze Kworum. Ponadto, aby to działało, księgi muszą być zaopatrzone, a wymieniacz powinien mieć swoją tożsamość ustaloną przed wymianą.

Escrow Sale danych dla monet

Hyperledger Cactus może również ułatwić sprzedaż danych dotyczących monet za pomocą depozytu. Oznacza to, że może oferować wymianę peer-to-peer między dwoma użytkownikami za pomocą escrow między dwoma różnymi systemami giełdowymi lub księgowymi..

Dane, które są udostępniane użytkownikom, mogą obejmować dowolne dane, w tym bazę danych technologii reklam, model uczenia maszynowego, zdigitalizowaną grafikę itp.!

Jeden użytkownik, który ma dane, inicjuje transakcje. Zarówno dane, jak i fundusze przechodzą przez transakcję Hyperledger Cactus za pomocą depozytu. Transakcja odbywa się poprzez atomową swap, która zapewnia, że ​​interesy obu stron są przez cały czas chronione.

Aby to wszystko działało, obie strony muszą udostępniać krytyczne informacje, w tym adresy dostawy, zaufanych dostawców usług depozytowych oraz aktualny typ.

Wymiana pieniędzy

Hyperledger Cactus jest również skuteczny, jeśli chodzi o ustalanie stabilnych monet względem innych kryptowalut. W tym przypadku jeden użytkownik może faktycznie zaimplementować i używać Hyperledger Cactus, aby ustawić środowisko i użyć niezbędnych wtyczek, aby księga działała na potrzeby bicia tokenów, transakcji i nagrywania.

Ten przypadek użycia najlepiej opisać jako projekt implementacji oprogramowania, w którym uznana moneta może wykorzystać powiązanie ze stabilną monetą jako sposób na zdobycie zaufania użytkownika. Użytkownicy często nie ufają monetom, które nie są zabezpieczone. Wdrożenie może pomóc tym użytkownikom w zakupie monety, gdy jest ona powiązana z Bitcoinem lub USD.

Udostępnianie danych opieki zdrowotnej z kontrolą dostępu

Innym popularnym przypadkiem użycia Hyperledger Cactus jest opieka zdrowotna. Branża opieki zdrowotnej zmaga się z udostępnianiem danych. Zastosowanie technologii blockchain umożliwia im jednak wymianę danych między sobą. Jednak stosowanie różnych technologii blockchain oznacza potrzebę odpowiedniej wymiany danych i interoperacyjności.

Hyperledger Cactus może pomóc w rozwiązaniu problemu za pomocą interakcji społecznościowej wymiany danych między użytkownikami. Pacjent również czerpie korzyści z tej interakcji. Mogą zdecydować, czy chcą, aby świadczeniodawca przechowywał dane pacjenta, w tym jego historię medyczną. Dostawca opieki zdrowotnej może poprosić pacjenta o zgodę, a po udzieleniu zgody dane pacjenta są teraz przechowywane w oparciu o funkcje prywatności / kontrolę dostępu ustawione przez użytkownika.

Oznacza to również, że użytkownik ma kontrolę nad danymi, które są udostępniane różnym dostawcom usług zdrowotnych, ponieważ sami ustawili kontrolę dostępu. Sukces sprawy zależy od tego, jak działa technologia blockchain. Dowód kryptograficzny zapewni, że żaden z pracowników służby zdrowia nie wykona żadnego naruszenia, jeśli chodzi o przechowywanie i udostępnianie danych pacjenta.

Integracja identyfikowalności żywności

Technologia Blockchain poczyniła postępy, jeśli chodzi o integrację żywności. IBM Food Trust to jeden z tych projektów, które chcą zmienić ekosystem żywnościowy, zapewniając inteligentniejsze, bezpieczniejsze i zrównoważone środowisko.

Hyperledger Cactus może uzupełniać zaufanie IBM w dziedzinie żywności, udostępniając środki do projektu wdrożenia oprogramowania. W tym przypadku najkorzystniejszym użytkownikiem końcowym jest konsument, ponieważ może on ocenić żywność w fizycznym sklepie, wysyłając zapytanie do aplikacji, która przechowuje ślady żywności. Gdy już jest pewien co do jedzenia i jego pochodzenia, może dokonać zakupu z pełnym spokojem.

Organizacje zajmujące się żywnością mogą lepiej współdziałać ze sobą, zapewniając, że oddzielne usługi / produkty mogą nadal synchronizować i weryfikować pochodzenie produktów spożywczych sprzedawanych w punktach sprzedaży detalicznej. Oznacza to, że producent żywności może udostępniać informacje innym graczom w łańcuchu żywnościowym bez konieczności tworzenia dla niego osobnego rozwiązania, ponieważ może to rozwiązać Cactus. Sprzedawca detaliczny musi zintegrować Cactus jako komponent architektoniczny i zapewnić konsumentowi interfejs umożliwiający śledzenie żywności w łańcuchu dostaw.

Zarządzanie tożsamością: autoryzacja i uwierzytelnianie portfela użytkownika końcowego

Ostatnim przykładem użycia Hyperledger Cactus, który będziemy omawiać, jest autoryzacja i uwierzytelnianie portfela.

Ten szczególny przypadek użycia polega na zapewnieniu użytkownikowi możliwości zarządzania portfelami i interakcji z nimi w różnych księgach bez uprawnień i z uprawnieniami. Krótko mówiąc, użytkownik końcowy będzie teraz mógł łączyć się z różnymi sieciami bez uprawnień lub z zezwoleniami za pośrednictwem jednego interfejsu.

Hyperledger Cactus vs Fabric

Jeśli podążasz za ekosystemem Hyperledger, wiesz o tkaninie Hyperledger. Jest to jeden z najpopularniejszych frameworków Hyperledger. Nie ma wątpliwości, że Cactus jest nowy, ale nie ma na celu zmiany krajobrazu technologii blockchain, ale lepszego ukształtowania go dla obecnie istniejących rozwiązań, takich jak Fabric.

Hyperledger Fabric to pełnoprawna platforma, która daje programistom możliwość tworzenia rozwiązań lub aplikacji za pomocą architektury modułowej.

Zasadniczo Hyperdeger Fabric to framework, a Cactus to protokół, który pozwala różnym systemom księgi na lepsze łączenie się i wymianę informacji.

Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Następnie zapoznaj się z samouczkiem Hyperledger: The Ultimate Guide. Wkrótce omówimy samouczek Hyperledger Cactus.

Zasady Hyperledger Cactus

W tej sekcji przedstawiamy podstawowe zasady Hyperledger Cactus. Te zasady rządzą projektem Hyperledger Cactus.

Szerokie wsparcie

Projekt ma na celu połączenie różnych ekosystemów niezależnie od ograniczeń, jakie posiada technologia.

Architektura wtyczek

Cactus zapewnia bezproblemową integrację z usługami wokół siebie. W ten sposób chce zapewnić, że rzeczywiście zapewnia interoperacyjność i minimalizuje upartą integrację. Co więcej, będą również współpracować z PR i opiniami, aby upewnić się, że kod Hyperledger Cactus zostanie przeniesiony do wtyczek. Wreszcie, chcą również zapewnić, że dodawanie przyszłych protokołów i przypadków użycia będzie tak bezproblemowe, jak to tylko możliwe.

Brak podwójnych wydatków

Inną zasadą Hyperledger Cactus jest zapobieganie podwójnemu wydatkowaniu w różnych ekosystemach w dowolnym momencie.

Włączanie funkcji DLT

Technologie rozproszonych rejestrów mają własną architekturę. Oznacza to, że każdy DLT ma funkcje, które są częściowo lub całkowicie niedostępne z innych DLT.

Hyperledger Cactus chce zapewnić projekt, który umożliwi dostęp do tych unikalnych funkcji, gdy Cactus uzyska dostęp do DLT.

Niewielki wpływ

Hyperledger Cactus nie chce na nowo definiować ekosystemu, ale chce mieć pewność, że istnieje między nimi interoperacyjność. Ta niska rozpowszechnienie zapewni utrzymanie modelu zaufania, zarządzania i przepływów pracy w odpowiednim ekosystemie. Protokół uzgadniania, który ma miejsce między ekosystemem, musi zapewnić, że niezgodności są udostępniane z góry, aby użytkownik mógł się o tym dowiedzieć. Użytkownik może wtedy zdecydować, czy chce kontynuować transakcje.

Przezroczystość

Zapewni się pełną przejrzystość, jeśli chodzi o implikacje globalnego i lokalnego transferu. Ponadto Hyperledger Cactus zapewni, że wszelkie błędy zostaną odpowiednio przekazane uczestnikom i to również w odpowiednim czasie. Komunikacja powinna być również prowadzona z dowodami, które można wykorzystać do rozwiązania problemu lub powiadomienia użytkownika.

Zautomatyzowane przepływy pracy

Przepływy pracy między ekosystemem mogą być automatycznie zaprojektowane do pracy. Zapewni szybkie wykonanie.

Najwyższe bezpieczeństwo

Hyperledger Cactus zapewni szeroką gamę bezpiecznych opcji, które będą wymagały tylko zgody, bez opcji rezygnacji.

Negocjacje protokołu transakcji

Uczestnicy będą mieli do dyspozycji mechanizm uścisku dłoni. Mechanizm uzgadniania powinien mieć protokoły zapewniające prawidłowe wykonanie transakcji.

Wymagania dotyczące funkcji Hyperledger Cactus

Oprócz zasad, Hyperledger Cactus oferuje również kilka kluczowych funkcji, które omówimy poniżej.

Nowa integracja protokołów: Cactus zapewnia, że ​​zawsze istnieje sposób na dodanie nowych protokołów do architektury wtyczki. Umocni to komunikację i pozwoli im proponować, testować i rozwijać implementacje bez żadnych ograniczeń i ograniczeń.

Kompatybilność z NAT / Firewallem / Proxy: Pozwoli protokołom działać przez NAT, zapory ogniowe i serwery proxy.

Warstwa komunikacji dwukierunkowej: Obsługa dwukierunkowego kanału komunikacyjnego z lub bez użycia zapór ogniowych, proxy i NAT.

Zarządzanie konsorcjum: Cactus otrzyma wsparcie w zarządzaniu konsorcjum. Oznacza to, że współpracujące podmioty mogą tworzyć konsorcja i wspomagać działanie klastra Cactus wnosząc zasoby sieciowe lub sprzęt. Klaster Cactus składa się z serwerów API, węzłów walidatorów i tak dalej.

Konsorcjum koncentruje się na obsłudze klastra i upewnieniu się, że jest on wolny od błędów.

Architektura Hyperledger Cactus

Architektura Hyperledger Cactus składa się z kluczowych komponentów, jak poniżej:

  • Wzorce współdziałające
  • Architektura współdziałająca
  • Architektura techniczna
  • Specyfikacja protokołu transakcji
  • Architektura wtyczek

Wszystko to wykracza poza zakres tego artykułu, więc omówimy je w architekturze Hyperledger Cactus, którą wkrótce omówimy! Omówimy wszystkie te rzeczy w samouczku Hyperledger Cactus w naszych przyszłych artykułach.

Wniosek

To prowadzi nas do końca artykułu o Hyperledger Cactus. Tutaj próbowaliśmy zobaczyć, co ma do zaoferowania nowy framework Hyperledger. Przypadki użycia to dobry sposób na zrozumienie, gdzie może się zmieścić Cactus.

Więc co myślisz o Hyperledger Cactus? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me