W tym artykule porównano dwie najpopularniejsze platformy blockchain – Hyperledger i Ethereum, wraz z podstawowymi koncepcjami tych dwóch platform.

W miarę jak zapotrzebowanie na technologię blockchain i związane z nią rozwiązania stają się powszechne, rośnie zapotrzebowanie na korporacyjne łańcuchy bloków. Już teraz platformy takie jak Hyperledger i Ethereum robią ogromne postępy w tym kierunku. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, która platforma najlepiej spełni Twoje potrzeby. Dlatego przedstawiamy porównanie Hyperledger vs Ethereum.

Z pewnością pomoże ci to w dokonaniu właściwego wyboru. A więc zacznijmy!

Zapisać się:Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals


Zderzenie dwóch nowych technologii

Pojawiają się nowe technologie, w tym między innymi sztuczna inteligencja (AI), robotyka, rzeczywistość wirtualna (VR), rzeczywistość rozszerzona (AR). Można więc uczciwie powiedzieć, że każda cena technologii ma swój własny zestaw funkcji?

Mówiąc dokładniej, wszystkie te technologie powstały z powodu zapotrzebowania na rynek. Ale myślę, że już wiesz, że blockchain nie pojawił się w typowy sposób.

Blockchain pojawił się jako podstawowa technologia bitcoin, a później tysiące kryptowalut zaczęły z niej korzystać. Fundacja Ethereum podniosła technologię o krok wyżej, wprowadzając inteligentne kontrakty. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogliby dokonywać transakcji bezpośrednio, bez potrzeby egzekwowania zaufania przez jednostkę centralną.

Ethereum dał wszystkim użytkownikom nowy rodzaj funkcji i próbował przerosnąć typowe przepływy w oryginalnym łańcuchu bloków. Ale teraz technologia już przyciągnęła uwagę starszych firm. Jednak przy pełnym publicznym aspekcie technologii nie mogli jej właściwie używać.

Dlatego mamy Hyperledger. Hyperledger oferował odpowiedni zestaw prywatności, jakiego przedsiębiorstwo może kiedykolwiek potrzebować.

W tym celu pojawiły się korporacyjne platformy blockchain, aby pomóc firmom we wdrożeniu technologii.

Korporacyjne platformy blockchain rozwiązują niektóre z kluczowych wyzwań związanych z wykorzystaniem technologii blockchain na poziomie przedsiębiorstwa. W szczególności platformy pomagają firmom zachować prywatność danych, dzięki czemu każdy członek platformy musi uzyskać pozwolenie na dostęp do platformy.

Co ciekawe, technologia blockchain jest budowana przez zdecentralizowaną społeczność, w której wszystkie informacje zapisane w księdze są publiczne i rozpowszechniane wśród wszystkich użytkowników. To tutaj blockchain otrzymuje inne oznaczenie jako technologia rozproszonej księgi (DLT).

Hyperledger vs Ethereum

Hyperledger Vs Ethereum

Co to jest Hyperledger?

Linux Foundation wpadła na pomysł stworzenia centrum, które stanowi platformę działań typu open source w celu dostosowania łańcucha bloków do pracy w przedsiębiorstwach. Hyperledger blockchain skupia znanych uczestników, takich jak IBM, którzy starają się wykorzystać potencjał tej technologii. Podobnie jak Ethereum, Hyperledger zapewnia platformę dla programistów do tworzenia aplikacji, które oferują inteligentne rozwiązania dla różnych branż.

W przeciwieństwie do innych platform, Hyperledger jest nieco inny. Mają pod torbami wiele projektów, a wszystkie te platformy mają konstrukcję modułową. W wielu przypadkach wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć żądaną funkcję i zacząć jej używać.

Projekt założony w grudniu 2015 roku nie obsługuje monety takiej jak Ethereum. Warto zauważyć, że Hyperledger wprowadza zupełnie inną koncepcję sieci blockchain, która nie jest rdzeniem transakcyjnym. Oznacza to, że rówieśnikami w ekosystemie Hyperledger są różne przedsiębiorstwa, które chcą wykorzystać tę technologię.

Projekty Hyperledger

Hyperledger to najlepiej dostosowana sieć blockchain dla przedsiębiorstw w porównaniu z rywalami, takimi jak Corda i Ethereum. Ponadto sieć jest dość popularna w branżach, które opierają się na złożonych i wyrafinowanych łańcuchach dostaw, które są podatne na awarie i brak integralności.

Ponadto Hyperledger ma kilku partnerów, z których każdy jest zainteresowany wykorzystaniem DLT do rozwiązywania pewnych problemów. Istnieje ponad 260 członków, a setki indywidualnych projektów każdego roku jest budowanych na Hyperledger.

We wszystkich tych projektach Hyperledgera każdy koncentruje się na danym problemie. Niektóre z nich obejmują Hyperledger Explorer, który umożliwia programistom sprawdzenie stanu ich platform. Warto zauważyć, że Hyperledger Explorer działa jak Google Chrome, w którym użytkownicy mogą przeglądać różne informacje przechowywane w księdze publicznej.

Kolejnym projektem jest Hyperledger Sawtooth, którego celem jest dostarczenie rozwiązań dla branży finansowej oraz Internetu Rzeczy (IoT). Stworzona przez Intela platforma wykorzystuje mechanizm konsensusu inny niż w przypadku tradycyjnych platform blockchain. Na przykład sieć bitcoin wykorzystuje mechanizm Proof-of-Work (PoW). Wręcz przeciwnie, Sawtooth Lake używa algorytmu Proof of Elapsed Time (PoET) do ułatwienia transakcji.

Wśród innych projektów Hyperledger najpopularniejszy jest Hyperledger Fabric. To, co odróżnia Fabric od innych platform w ekosystemie Hyperledger, polega na tym, że umożliwia programistom tworzenie aplikacji przy użyciu języków programowania ogólnego przeznaczenia, takich jak Go, Java i Node.js.

Jednak na innych platformach blockchain widzimy głównie programistów używających języków specyficznych dla domeny, takich jak C ++, COBOL, Python i tak dalej.

Sprawdź porównanie między Hyperledger Fabric a Sawtooth vs Composer.

Tkanina Hyperledger

Hyperledger Fabric składa się z architektury, która jest łatwo konfigurowalna, a także dość modułowa. Taka architektura jest łatwa do zrozumienia, a programiści mogą z łatwością sobie z nią poradzić.

W związku z tym programiści doświadczają wszechstronności i mogą zoptymalizować platformę pod kątem różnych zastosowań w branżach, takich jak opieka zdrowotna, ubezpieczenia, bankowość, łańcuch dostaw i nie tylko. Platforma jest liderem innowacji we wspomnianych dziedzinach, a rozwiązania takie jak TradeLens zostały już wdrożone w celu ułatwienia operacji w branży żeglugowej.

Podobnie jak Ethereum, IBM Hyperledger (Hyperledger Fabric) wykorzystuje inteligentne kontrakty w celu ułatwienia transakcji między partnerami. Platforma wymaga również od użytkowników potwierdzenia swojej tożsamości przed uzyskaniem dostępu, aby zapewnić utrzymanie zaufania.

Co to jest Ethereum?

Ethereum jest jedną z najważniejszych iteracji sieci blockchain Bitcoin. Jako publiczny blockchain, Ethereum nie nadaje się do celów korporacyjnych z powodów wymienionych wcześniej. Dlatego niektórzy programiści i garstka korporacji zjednoczyli się, aby opracować Enterprise Ethereum, które mogłoby pomóc firmom wykorzystać blockchain.

Później narodził się Enterprise Ethereum Alliance. W szczególności sojusz ma na celu dostosowanie sieci blockchain Ethereum do zastosowania w branżach. Więc to jest scenariusz korzystny dla wszystkich, prawda??

W szczególności firmy chciałyby wykorzystać możliwości inteligentnych kontraktów Ethereum, aby zwiększyć zaufanie do swoich transakcji biznesowych. Ponadto firmy mogą wykorzystywać inne właściwości, takie jak niezmienność danych, przejrzystość i integralność danych, aby śledzić operacje w swoich łańcuchach dostaw.

Już teraz EEA ma kilku znanych partnerów branżowych, w tym Accenture, Microsoft, British Petroleum i J.P. Morgan & Pościg. Co więcej, wszystkie te branże pochodzą z różnych branż. Organizacje te chcą całkowicie zwiększyć różnorodność łańcucha bloków. Tak więc Ethereum może być dla Ciebie dobrą opcją.

Projekty oparte na architekturze Ethereum

Członkowie sojuszu modyfikują platformę Ethereum, aby móc tworzyć oferty dla przedsiębiorstw. Zobaczysz więc wielu dostawców oferujących rozwiązanie dla przedsiębiorstw Ethereum, które jest w większości zmodyfikowaną wersją dostosowaną do twoich potrzeb.

Na przykład firma Microsoft stworzyła funkcję łańcucha bloków na swojej platformie Microsoft Azure, aby umożliwić programistom tworzenie aplikacji dla przedsiębiorstw. Ponadto Microsoft Azure wdraża Blockchain-as-a-Service (BaaS), dzięki czemu technologia pomaga usprawnić operacje biznesowe.

To tylko przykład dostawców Ethereum. Głównym ich głównym celem jest skupienie się na opracowywaniu wysokiej jakości rozwiązań blockchain typu open source dla przedsiębiorstwa. Chcą w ten sposób odzyskać zaufanie między biznesem a konsumentami. Obecnie pod swoimi skrzydłami mają ponad 350+ członków.

Platforma kworum

Inną popularną platformą opartą na Ethereum jest Kworum J.P. Morgana. Według banku Quorum to prywatna sieć blockchain zbudowana na Ethereum, która koncentruje się na rozwiązaniach dla przedsiębiorstw. Warto zauważyć, że platforma ma wyraźne nastawienie do branży finansowej.

Tutaj programiści mogą tworzyć aplikacje, które wymagają dużych prędkości transakcji, a także gwarantowanego bezpieczeństwa. Według zespołu stojącego za Quorum, platforma zapewnia odpowiedzi na różne wyzwania, przed którymi stoi blockchain w związku z przyjęciem w przedsiębiorstwach.

Platforma Quorum opiera się na trzech kluczowych filarach, których zdaniem J.P. Morgana brakuje innym platformom, aby uzyskać masową adopcję przez przedsiębiorstwa. Po pierwsze, kwestia zaufania. Jak już wspomniano, platformy blockchain działają w sposób zdecentralizowany. Oznacza to, że nie ma żadnego centralnego organu, który egzekwowałby zgodność i gwarantowałby zaufanie.

W tym świetle Quorum jest open source, w którym użytkownicy mogą sprawdzić i ustalić jego prawdziwość. Ponadto platforma obsługuje sprawdzanie poprawności podpisów, więc wszyscy użytkownicy na platformie są tylko uprawnionymi użytkownikami.

Po drugie, Kworum spoczywa na społeczności. Fakt, że kod źródłowy jest swobodnie dostępny, zapewnia, że ​​znacznie więcej osób może eksperymentować z architekturą platformy. Wzmacnia to poczucie integracji, które również sprzyja różnorodności perspektyw w ekosystemie.

Wreszcie, Quorum twierdzi, że jest dojrzałe w tym sensie, że głęboko integruje się z Ethereum. Oznacza to, że wszelkie ulepszenia, które nastąpią na platformie Ethereum, będą miały miejsce w Quorum. Ponadto zapewni, że architektura platformy nie zostanie w tyle, biorąc pod uwagę szybko zmieniający się charakter ekosystemu blockchain.

Zapoznaj się ze szczegółowym samouczkiem Quorum blockchain!

Hyperledger vs Ethereum: jakie są kluczowe różnice?

Zobaczmy, jakie są główne różnice między Hyperledgerem a Ethereum. Z każdym punktem podchodzimy indywidualnie. A więc zacznijmy!

Cel, powód

Pierwszą najbardziej typową różnicą między IBM Hyperledger a Ethereum jest powód ich konstrukcji.

Ethereum korzysta z inteligentnego kontraktu na maszynie wirtualnej Ethereum dla różnych aplikacji, aby korzystać z decentralizacji i sprawić, że będzie świetnie służyć do masowej konsumpcji. Z drugiej strony Hyperledger koncentruje się głównie na łańcuchu bloków dla przedsiębiorstw. Ponadto został zaprojektowany tak, aby zapewnić wyższy stopień poufności platform.

Ponadto, aby platforma była skalowalna i odporna. Zrobili więc projekt modułowy lub dość łatwo umożliwili jego rozbudowę w przyszłości. Ale Ethereum nie ma struktury modułowej.

Poufność

Aby to wyjaśnić, dajmy przykład. Załóżmy, że prowadzisz branżę cukierniczą przy użyciu łańcucha blokowego. Jeśli używasz Hyperledgera, będziesz w stanie sprzedać określonego klienta po obniżonych cenach. Ale nie musisz ujawniać tej umowy innym klientom.

Z drugiej strony, jeśli używałeś Ethereum jako platformy, możesz nie być w stanie zachować tej poufności. Dlaczego? Cóż, transakcja na Ethereum jest publiczna, więc każdy będzie mógł zobaczyć Twoje przejścia z inną stroną.

Tak więc pod względem poufności, między wojnami IBM Hyperledger i Ethereum, Hyperledger wygrywa.

Uczestnictwo rówieśników

Zobaczmy teraz, jaki jest tryb udziału rówieśników w IBM Hyperledger vs Ethereum.

Możesz używać Ethereum na oba sposoby – publiczny lub prywatny i nie będziesz potrzebować do tego żadnych uprawnień. Jednak Hyperledger jest dozwoloną siecią prywatną.

Oznacza to, że w Ethereum każdy może dołączyć do sieci w dowolnym momencie. Ale Hyperledger zatwierdzi zestaw predefiniowanych członków, aby uzyskać dostęp. Co więcej, zdecydują również, kto może przystąpić do konsensusu, a kto nie.

Mechanizm konsensusu

Kolejną kluczową różnicą między Hyperledger a Ethereum są algorytmy konsensusu. W Ethereum używają Proof of Work jako algorytmu konsensusu. Mechanizm ten jest zbyt powolny i zależy od wszystkich w sieci, aby dojść do jednego punktu porozumienia. Co więcej, ten protokół jest również energochłonny, więc osiągnięcie porozumienia wymagałoby wiele twojej mocy.

Z drugiej strony Hyperledger pozwala użytkownikom wybrać między protokołem No-Op lub protokołem umowy (PBFT), aby osiągnąć werdykt. Tak więc wszystkie strony zgadzają się w taki sposób, aby każdy mógł wpłynąć na wynik. Tak więc żadna osoba trzecia nie może wymusić swoich decyzji na węzłach. Ponieważ ogranicza uczestnictwo, osiągnięto skalowalność i prywatność.

Języki programowania

Inną istotną różnicą między Hyperledger Fabric a Ethereum jest użycie inteligentnych kontraktów. Zazwyczaj w Ethereum programiści używają Solidity do pisania rdzenia.

Z drugiej strony Hyperledger Fabric używa terminu „kod łańcucha” do opisania swoich inteligentnych kontraktów. Te kontrakty są napisane w Golangu. Jest to język programowania stworzony przez Google, który jest dość łatwy do nauczenia. Co więcej, te kody łańcuchowe zachowują logikę biznesową sieci, dzięki czemu można je traktować jako inteligentne kontrakty.

Kryptowaluta

Główną różnicą między Hyperledger Fabric a Ethereum jest brak ekonomii tokenów w Hyperledger. Tak, Hyperledger nie ma żadnej kryptowaluty w swojej architekturze. Ale jeśli potrzebujesz, możesz tworzyć samodzielnie, otrzymasz narzędzia do ich stworzenia.

Z drugiej strony Ethereum ma kryptowalutę o nazwie Ether. Będziesz więc mógł używać tego tokena na platformie do przeprowadzania transakcji lub oferowania innych usług. Ale jeśli spojrzymy na obie strony, Ethereum ma więcej zalet w porównaniu z Hyperledger, ponieważ może być również używany jako biznes dla konsumentów.

W porównaniu z siecią prywatną Ethereum

Jak wypada porównanie prywatnej sieci Ethereum i Hyperledgera? Prywatna sieć Ethereum jest platformą poza łańcuchem, która umożliwia programistom szybsze i tanie przeprowadzanie testów.

Warto zauważyć, że przeprowadzanie testów w sieci Ethereum MainNet wymaga zakupu Ethereum (ETH) za prawdziwe pieniądze. Następnie za pośrednictwem ETH kupimy gaz niezbędny do prowadzenia operacji na platformie Ethereum. Ponadto należałoby uruchomić cały kod Ethereum, który jest nieporęczny i zajmowałby zbyt dużo czasu, aby pobrać, zainstalować i skonfigurować.

Wręcz przeciwnie, prywatna sieć Ethereum jest lekka i tylko naśladuje rzeczywistą platformę Ethereum. Dlatego platforma jest łatwa w instalacji i konfiguracji. Poza tym gaz nie byłby potrzebny do przeprowadzania testów w sieci prywatnej. W związku z tym nie poniesiesz żadnych kosztów poza przestrzenią dyskową wymaganą do przechowywania kodu sieci.

W świetle tego jasne jest, że porównanie prywatnej sieci Ethereum i Hyperledgera doprowadziłoby nas do tego, że prywatna sieć Ethereum nadaje się tylko do przeprowadzania testów projektów, które mają być zbudowane w ekosystemie Ethereum..

Z drugiej strony Hyperledger to platforma, na której programiści mogą budować prywatne lub publiczne sieci i aplikacje w celu rozwiązywania starszych i pojawiających się problemów.

Hyperledger kontra Kworum

Jak wspomniano wcześniej, Hyperledger to projekt parasolowy, który łączy różne instytucje o wspólnych zainteresowaniach. Hyperledger zapewnia platformę, na której programiści mogą tworzyć sieci w celu wybierania przypadków użycia w różnych branżach. Widzieliśmy już, że są projekty takie jak Hyperledger Fabric, które radzą sobie dobrze.

Porównanie Hyperledgera z Quorum przypomina spojrzenie na mocne i słabe strony IBM Hyperledger w porównaniu z Quorum. Oczywiście, tkanina Hyperledger przewyższa Quorum pod względem szybkości transakcji. Warto zauważyć, że sieć może osiągnąć nawet 3500 tps. Wręcz przeciwnie, Quorum może zarządzać tylko kilkuset TPS (transakcjami na sekundę).

Struktura sieci

Aby uzyskać więcej informacji na temat Hyperledger vs Quorum, musimy przejść do poziomu konsensusu. Jeśli chodzi o konsensus, wcześniej zauważyliśmy, że konsensus Hyperledger Fabric ma innowacyjny mechanizm, w którym transakcje są wykonywane przed zarejestrowaniem w łańcuchu bloków. Tak więc mechanizm konsensusu Ethereum jest gorszy w porównaniu do Hyperledger Fabric.

W związku z tym pozwala to na wyższe prędkości transakcji w bezpiecznym i zaufanym środowisku. Oczywiście jest to sprzeczne z tradycyjnym modelem realizacji zamówienia, który obsługują inne platformy blockchain.

Z drugiej strony Quorum wykorzystuje to, co zespół nazywa QuorumChain. Jest to protokół konsensusu, który jest dość prosty w przeciwieństwie do protokołu Hyperledger. Tutaj różne węzły w ekosystemie Kworum osiągają konsensus „zwykłą większością głosów”.

Oczywiście każdy węzeł na platformie Quorum ma prawa głosu. Korzystając z praw, węzły będą miały wpływ na to, przez jaką transakcję przechodzi, a która nie spełnia standardów weryfikacji społeczności.

Co więcej, mechanizm konsensusu QuorumChain jest podłączany i opiera się na konsensusie Istanbul BFT i Raft. Warto zauważyć, że zespół zdecydował się na protokół konsensusu ze względu na udowodnioną wysoką odporność na uszkodzenia. Ponadto protokoły konsensusu mają stosunkowo szybszy czas blokowania, co przyspiesza i poprawia finalność transakcji na platformie.

Więc który z nich wybrać?

Biorąc pod uwagę poziom praktyczny, musiałbyś wybierać między nimi, ponieważ oba mogą być elastyczne, ale mają też różne aspekty.

Ethereum to ogólna platforma z silnikiem inteligentnych kontraktów. Możesz więc zastosować go prawie wszędzie. Jednak ponieważ nie wymaga pozwolenia i zapewnia pełną przejrzystość, będzie Cię kosztować prywatność i skalowalność.

Z drugiej strony nie zobaczysz tego problemu w Hyperledger ze względu na dozwoloną naturę. Dzięki temu sieć jest skalowalna i prywatna. Możesz także dostosować go do różnych zastosowań.

Naprawdę mamy nadzieję, że to porównanie Ethereum i Hyperledgera pomogło ci. Teraz, mając trochę wglądu, możesz sam dokonać wyboru. Zapoznaj się również z naszym bezpłatnym kursem Enterprise Blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me