Czy jesteś przedsiębiorcą związanym z technologią blockchain i kryptowalutą, który próbuje zebrać fundusze na swój projekt blockchain? Są szanse, że oceniasz ofertę początkową monet (ICO) i kapitał wysokiego ryzyka (VC) jako swoje opcje. W tym artykule porównam ICO z VC.

ICO vs VC: różnią się koncepcyjnie

ICO to nieuregulowane wydarzenia typu crowdsale, które start-upy blockchain-crypto wykorzystują do zbierania funduszy na swój projekt. Możesz przeczytać więcej o ICO w tym artykule „Co to jest ICO: wprowadzenie do początkowej oferty monet”.

Startupy tworzą swoją stronę internetową, a następnie publikują raport, w którym wyjaśniają swój projekt i technologię. Podejmują przygotowania prawne, a ich zespół ds. Marketingu cyfrowego agresywnie promuje projekt online.

Równolegle tworzą swój token kryptograficzny za pomocą platformy blockchain Ethereum lub podobnej. Następnie rozpoczynają sprzedaż tokenów, w której każdy może zainwestować. Później wykorzystują fundusz na rozwój swojego projektu.


VC to zamożni inwestorzy, którzy chcą jeszcze bardziej zwiększyć swój majątek i w tym celu inwestują w start-upy, które uważają za obiecujące. Dobrze studiują projekt i intensywnie współpracują z zespołem projektowym, zanim zainwestują. Kupują udziały w firmie i współpracują z zespołem start-upowym na dłuższą metę.

Inwestorzy ICO mogą być nowi, podczas gdy inwestorzy VC mają doświadczenie:

Kiedy uruchamiasz ICO, sprzedajesz swoje tokeny kryptograficzne inwestorom, którzy mogą zainwestować po raz pierwszy. Nie ma barier wejścia w inwestowanie w ICO, każdy może zdobyć Bitcoin lub Ether i zostać inwestorem.

Inwestorzy ICO regularnie sprawdzają różne platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook czy Twitter, aby dowiedzieć się o Twoim projekcie. Reddit jest dla nich częstym źródłem informacji o Twoim projekcie lub mogą szukać informacji na jego temat na popularnych forach kryptowalutowych, takich jak Bitcointalk.

Studiują również białą księgę, aby dowiedzieć się więcej o projekcie i zapoznać się z opinią społeczności kryptograficznej na temat projektu. Możesz przeczytać ten artykuł „Przewodnik dla początkujących: Jak sprawdzić dokumentację ICO”, ​​aby dowiedzieć się, czego szukają inwestorzy ICO w białej księdze. Przeczytaj również więcej o tym, jak przygotowują się przed zainwestowaniem w ICO, w tym artykule „Przewodnik dla początkujących: Jak wziąć udział w ICO?”

Z drugiej strony inwestorzy VC mają duże doświadczenie. W wielu przypadkach byli wcześniej przedsiębiorcami. Nawet jeśli nie, zaangażują doświadczonych przedsiębiorców do oceny Twojego biznesplanu. W wielu przypadkach inwestorzy VC byli członkami kadry kierowniczej w spółkach o podobnych „liniach biznesowych” (LOB) sprzedających na tym samym rynku.

 

Inwestorzy VC doskonale znają biznes, dynamikę start-upów i inwestycje. Zwykle cieszą się dobrą reputacją na rynku. Zazwyczaj zauważysz, że zainwestowali wcześniej w firmy, które zaczęły się od małych i rozrosły się, by odnieść duży sukces.

Cel start-upu ma znaczenie w porównaniu ICO vs VC:

Czy Ty, przedsiębiorca blockchain, chcesz tylko szybko zebrać pieniądze? Wtedy ICO może być dla Ciebie drogą naprzód. Inwestorzy ICO nie mogą zaoferować nic więcej. Większość z nich może nie mieć doświadczenia w branży, w której prowadzisz działalność, i prawdopodobnie doszli do tłumu, oczekując jedynie szybkiego zysku..

Jeśli jednak szukasz również doradztwa, wytycznych biznesowych, kontaktów z wpływowymi osobami z branży, trzymania za rękę i dowodów koncepcji (PoC) wraz z finansowaniem, powinieneś rozważyć zwrócenie się do VC. Są bardzo doświadczeni, a ponieważ kupują udziały w Twojej firmie, nadal inwestują w Twój sukces. Nie szukają szybkiego zysku.

Przygotowanie ICO do start-upu znacznie różni się od tego, w jaki sposób muszą się oni przygotować do finansowania VC:

Musisz przygotować profesjonalnie wyglądającą stronę internetową, świetny raport, doskonały materiał marketingowy dla ICO. Następnie musisz zaangażować kompetentny zespół prawny, aby mieć prawną ochronę w jurysdykcji, w której działasz. Twój zespół ds. Marketingu cyfrowego będzie musiał przeprowadzić agresywną kampanię marketingową online.

Może być konieczne prowadzenie kampanii reklamowej typu „płatność za kliknięcie” (PPC). Możesz również rozważyć programy nagród i zrzuty tokenów. Będziesz musiał uczestniczyć w wydarzeniach Blockchain-crypto i zaprezentować swój projekt.

Zakładając, że utworzyłeś token kryptograficzny przy użyciu platformy takiej jak Ethereum, podsumowuje to Twoje przygotowania do uruchomienia ICO. Możesz przeczytać więcej na ten temat w ten artykuł „Przewodnik dla początkujących: jak stworzyć świetną strategię marketingową ICO”.

Zupełnie inaczej jest w przypadku inwestorów wirtualnych. Musisz pokazać im prawdziwy produkt lub przynajmniej wersję demonstracyjną. Potrzebujesz solidnego biznesplanu, szczegółowej mapy drogowej i dokładnych prognoz finansowych. VC to prawdziwi ludzie biznesu, którzy z łatwością potrafią odróżnić prawdziwy biznesplan od żargonu marketingowego i technologicznego.

Schematy Ponzi przedostały się do ICO. Jest to niemożliwe w przypadku inwestorów wirtualnych ze względu na ich intensywną analizę biznesplanu.

VC wymagają wielu spotkań ze start-upem, dlatego preferują firmy zlokalizowane w tej samej geografii. W związku z tym finansowanie VC jest skoncentrowane geograficznie, większość VC działa w dużych centrach biznesowych i finansowych. Inwestorzy ICO nie przeprowadzają tak intensywnej analizy due diligence, dlatego mogą inwestować z dowolnego miejsca na świecie.

Wymagania ICO są minimalne w porównaniu z wymogami prawnymi umów finansowania VC:

Przedsiębiorca Blockchain decyduje o dystrybucji tokena oraz o tym, kiedy inwestorzy otrzymają tokeny. Nie ma żadnych wymagań prawnych.

Większość ICO w 2017 roku nawet nie sprzedała inwestorom udziału w swojej firmie. Wielu ukrywało swoje tokeny bezpieczeństwa jako tokeny narzędziowe i omijało wszystkie przepisy. Możesz przeczytać więcej na ten temat w tym artykule „ICO vs IPO: Jaka jest prawdziwa różnica?”.

Jednak aby zabezpieczyć finansowanie VC, musisz sprzedać 20% -30% udziałów w swojej firmie funduszowi VC. To umowa prawna. Przygotuj się na intensywne negocjacje dotyczące wyceny rynkowej Twojej firmy!

Prace prawne i inne prace przygotowawcze są znaczące, a sfinalizowanie umowy finansowania VC może zająć rok. Porównaj to z ICO, gdzie możesz ukończyć cały proces w miesiąc lub dwa!

ICO PR jest ograniczone, podczas gdy oferty VC są prestiżowe:

W 2017 roku istniały 902 ICO i tylko 48% odniosło sukces. W wielu krajach ICO nabrały negatywnej konotacji. Wartość ICO public relations (PR) jest ograniczona.

Porównaj to ze znaczącym pozytywnym odzewem w mediach, jaki umowa finansowania VC wnosi do start-upu. Inwestorzy VC cieszą się dobrą opinią, a przed dokonaniem inwestycji przeprowadzają wiele analizy due diligence. Wirtualne waluty mają również cenną sieć w branży. Wszystkie te czynniki składają się na bardzo pozytywne relacje medialne dla start-upów, które zapewniają fundusze VC.

Finansowanie ICO nie może równać się z pozytywnym przekazem medialnym transakcji VC, nawet jeśli finansowanie jest znacznie większe niż umowa VC.

Z drugiej strony społeczności kryptograficzne i strony internetowe z kryptowalutami często zapewniają negatywne relacje z nieudanymi projektami blockchain. Nieudanemu przedsiębiorcy z branży blockchain naprawdę trudno jest wrócić później, nawet z lepszym pomysłem.

Jak to jest z VC? Nieudane start-upy, które zabezpieczyły fundusze VC, nie są zauważalne w mediach biznesowych. Często fundusz VC może zainwestować w kolejne przedsięwzięcie tego samego przedsiębiorcy. Dzieje się tak, ponieważ VC pozostają przy rozruchu przez długi czas i biorą odpowiedzialność za niepowodzenie.

ICO vs VC: jury wciąż nie istnieje!

Raporty Crunchbase w formacie ich artykuł „ICO dostarczyły co najmniej 3,5 razy więcej kapitału do start-upów blockchain niż VC od 2017 r.”, Że ICO okazały się bardziej obiecujące niż VC dla przedsiębiorców zajmujących się blockchainem i kryptowalutami.

Jednak organy regulacyjne na całym świecie uświadamiają sobie nieuregulowany charakter ICO i ryzyko, jakie stanowią one dla małych inwestorów. W Stanach Zjednoczonych Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wysłała już 80 wezwań do start-upów blockchain po stwierdzeniu naruszenia przepisów dotyczących papierów wartościowych. Opisałem to wcześniej w artykule „ICO vs IPO: Jaka jest prawdziwa różnica?”.

Nie odpisuj jeszcze VC. Oferują znaczną wartość dla długoterminowego rozwoju firmy. ICO zdemokratyzowały inwestycje i mogą również wnieść znaczną wartość do stołu. Jednak najpierw muszą znaleźć się po właściwej stronie przepisów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me