Jak działają zdecentralizowane finanse?

DeFi, znane również jako zdecentralizowane finanse, to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w branży blockchain. Z jednej strony kryptowaluty dają nam alternatywę dla korzystania z pieniędzy wspieranych przez rząd. Z drugiej strony zdecentralizowane finanse tworzą nowe instrumenty finansowe, które nie wymagają scentralizowanych instytucji. Ale jak działają zdecentralizowane finanse? Dowiedzmy się teraz!

Chociaż w porównaniu z globalną gospodarką, całe spektrum DeFi jest wciąż niewielkie, ale w 2020 roku obserwujemy szybki wzrost. W styczniu 2019 roku w gospodarce DeFi zablokowano 278,75 mln USD. Jednak do stycznia 2020 r. Liczba ta wzrosła do 676,24 mln USD. Co więcej, osiągnął 1 mld USD do czerwca 2020 r. I nadal rósł w lipcu, osiągając 3,95 mld USD. Teraz, w październiku, osiąga 11,2 miliarda dolarów, co stanowi ogromną wartość.

Ten wzrost pokazuje, jak ogromne stanie się DeFi i chociaż jest to wciąż mały sektor, wiele przedsiębiorstw jest nim bardzo zainteresowanych. Mimo to wielu nie wie, czym jest DeFi lub jak działają zdecentralizowane finanse.

Dlatego wyjaśnię, jak zdecentralizowane finanse mogą działać w naszej scentralizowanej gospodarce i czego należy się po niej spodziewać. Początkujący mogą skorzystać z tego przewodnika, aby dowiedzieć się więcej o zdecentralizowanym ekosystemie finansowym.

Zapisać się:Wprowadzenie do kursu DeFi

Jak działają zdecentralizowane finanse?

Zanim wyjaśnię proces działania zdecentralizowanych finansów, przyjrzyjmy się kilku ważnym cechom tej technologii. W rzeczywistości zdecentralizowane finanse wykorzystują publiczne łańcuchy bloków zamiast prywatnych lub federacyjnych.

Tak więc mniej więcej te aplikacje replikują funkcje lub proces działania publicznych łańcuchów bloków.

Zasadniczo w łańcuchu bloków DeFi zobaczysz system księgi, który będzie śledzić wszystkie rodzaje wymiany danych, które mają miejsce w sieci. W rzeczywistości te wymiany danych są „transakcjami” w sieci blockchain. Po zweryfikowaniu są one dodawane do księgi i nazywane blokiem.

Aplikacje DeFi używają innego typu sieci rozproszonej, aby upewnić się, że wszystkie transakcje w systemie są dokonywane w punkcie i tylko w ramach peerów. Co więcej, gdy sieć zweryfikuje łańcuch bloków i doda go do księgi, żaden inny peer nie może tego zmienić ani usunąć.

Proces pracy

DeFi blockchain zapewnia, że ​​proces jest zabezpieczony za pomocą „kluczy”. W tej technologii, gdy użyjesz zestawu zaszyfrowanych kluczy, otrzymasz unikalną identyfikację, do której nikt nie może uzyskać dostępu. Zwykle ta para kluczy obejmuje klucz publiczny i prywatny.

W rzeczywistości ten proces wykorzystywania par kluczy do szyfrowania informacji nazywany jest „kryptografią asymetryczną” i jest bardzo popularny w przestrzeni łańcucha bloków.


Zasadniczo tutaj inni rówieśnicy mogą zobaczyć lub użyć klucza publicznego, aby znaleźć Cię w systemie. Z drugiej strony, używając klucza prywatnego, możesz autoryzować swoje transakcje lub dowolny rodzaj akcji. Będziesz więc potrzebował klucza prywatnego, aby wykonać określone czynności w sieci łańcucha bloków DeFi.

Chociaż niektóre zdecentralizowane aplikacje finansowe działają inaczej, w których można wykonywać czynności za pomocą protokołów KYC.

Ponieważ w grę wchodzą kryptowaluty, Twój klucz publiczny będzie prawdopodobnie działał jako portfel cyfrowy. Tak więc, używając swojego klucza prywatnego, możesz kupować, sprzedawać, a nawet wysyłać kryptowaluty. Dlatego naprawdę musisz go zabezpieczyć.

Tak więc, aby wysłać transakcję, musisz ją autoryzować swoim kluczem prywatnym. Gdy to zrobisz, system utworzy blok reprezentujący transakcję i powiadomi system o weryfikacji przez innych. Następnie, gdy inni sprawdzą, że jest to prawidłowe żądanie, wykona żądanie transakcji i doda blok do księgi.

Ponadto cały blok otrzymuje unikalny identyfikator i przedział czasowy, który zapobiega wszelkiej złośliwej aktywności.

W DeFi otrzymasz adresy pseudoanonimowe. Zasadniczo nikt nie może zobaczyć Twojego imienia i nazwiska, ale może zobaczyć Twój adres, który będzie zawierał losowe cyfry i litery.

Przeczytaj także: Zdecentralizowana technologia finansowania – kompleksowy przewodnik

Jak bezpieczne są zdecentralizowane finanse?

Cóż, aplikacje DeFi nie są całkowicie bezpieczne. W rzeczywistości żaden system nie jest w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa. Jednak DeFi zapewnia, że ​​oferuje znacznie bardziej zaawansowany system bezpieczeństwa w porównaniu z tradycyjnymi systemami monetarnymi.

W rzeczywistości hakowanie tych aplikacji jest bardzo trudne i dość skomplikowane. Ponieważ system jest dystrybuowany, cyberprzestępcy muszą włamać się do każdego urządzenia za pomocą aplikacji. To pochłania wiele zasobów i ostatecznie nie jest warte wysiłku.

Ale istnieje ryzyko, jeśli aplikacja DeFi zostanie wdrożona z podstawowym błędem lub luką. Tylko w przypadku tego rodzaju ryzyka wielu nie jest pewnych, czy dobrym pomysłem jest użycie DeFi zamiast CeFi.

W każdym razie, tak jak każda technologia, DeFi dopiero rozpoczęło swoją podróż i wciąż ma przed sobą długą drogę. Ale jeśli porównamy DeFi z CeFi, DeFi z pewnością wygra nawet ze wszystkimi wadami.

jak działa infografika zdecentralizowanych finansów

Kluczowe elementy ekosystemu DeFi i sposób ich funkcjonowania

Przyjrzyjmy się kluczowym elementom DeFi, aby dowiedzieć się, jak każdy z nich współdziała, tworząc ekosystem. W rzeczywistości każdy element ma swoje właściwości. Dlatego konieczne jest zrozumienie, jak te funkcje działają.

Zasadniczo w samym rdzeniu zobaczysz pięć elementów –

 • Otwórz standardy księgi
 • Stablecoins
 • Inteligentne kontrakty
 • Rynki i giełdy
 • Zarządzanie aktywami i platformy ubezpieczeniowe

Otwórz standardy księgi

Większość zdecentralizowanych firm finansowych korzysta ze standardów otwartej księgi podczas opracowywania nowego rodzaju aplikacji DeFi. Zapewnia to współdziałanie tych aplikacji. Dlatego bez stosowania wspólnych standardów zdecentralizowane aplikacje nie będą ze sobą kompatybilne.

Kolejnym wspaniałym faktem jest to, że bez standardów open source firmy nie mogą również używać wspólnych standardów. Jednak ponieważ większość aplikacji jest zbudowana w oparciu o Ethereum, oczywiste jest, że te aplikacje będą miały podobne standardy.

Ponadto standardy te pomagają platformom pożyczkowym oferować większą elastyczność, jeśli chodzi o zasoby cyfrowe.

Ponadto korzystanie z publicznych łańcuchów bloków wiąże się z własnym zestawem korzyści, takich jak –

 • Sieć bez zezwoleń
 • Interoperacyjność
 • Przezroczystość
 • Niezmienność
 • Szybsze transakcje

Inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty są kluczową częścią ekosystemu DeFi. W rzeczywistości inteligentne kontrakty pomagają zautomatyzować proces zdecentralizowanego finansowania. Inteligentne kontrakty mogą zautomatyzować wszystko, od zaciągania pożyczek i pożyczek po roszczenia ubezpieczeniowe.

Prawie każda aplikacja DeFi wykorzystuje inteligentne kontrakty, aby ułatwić jej funkcje. Co więcej, najlepsze jest to, że inteligentne kontrakty nie wymagają pośredników, więc nie ma żadnych opłat pośredniczących. Korzystanie z inteligentnych umów jest łatwiejsze, szybsze i bezpieczne w porównaniu z tradycyjnymi umowami.

Ale w DeFi istnieje również ryzyko, gdy używają inteligentnych kontraktów w celu ułatwienia działań.

Jeśli zastanawiasz się nad głównymi zagrożeniami w DeFi i jak możesz nimi zarządzać, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po zagrożeniach w DeFi.

Stablecoins

Kolejnym podstawowym elementem DeFi są stablecoiny. Zdecentralizowane firmy finansowe próbują zwiększyć wykorzystanie stablecoinów zamiast kryptowalut. Zwykle typowe kryptowaluty są dość niestabilne, a używanie ich w DeFi może zachwiać równowagą systemu finansowego.

W każdym razie stablecoiny są w rzeczywistości powiązane z prawdziwymi walutami lub aktywami. W rzeczywistości proces ten sprawia, że ​​jest bardziej stabilny w porównaniu z typowymi kryptowalutami. W każdym razie mają one pozostać stabilne, mimo że ceny kryptowalut ciągle się zmieniają.

Praktycznie istnieją cztery rodzaje stablecoinów. To są –

 • Fiat-Collateralized
 • Crypto-Collateralized
 • Towar zabezpieczony
 • Niezabezpieczone
Fiat-Collateralized

Są one głównie powiązane z pieniędzmi fiducjarnymi, takimi jak USD. W rzeczywistości są one bardziej popularne w przestrzeni DeFi niż inne stablecoiny. Ponadto są one głównie ustalane jako stosunek 1: 1 do waluty fiducjarnej, aby uczynić go bardziej stabilnym i mniej zmiennym.

Dlatego będziesz musiał egzekwować lepsze przepisy, aby uczynić go bardziej popularnym niż pieniądz fiducjarny. Problem polega na tym, że fiat currecny je popiera, więc są one nieco scentralizowane. Tak więc podstawowa cecha DeFi bezpośrednio koliduje z tym elementem.

Crypto-Collateralized

Te stablecoiny są powiązane z kryptowalutą. Możesz jednak pomyśleć, że zwiększy to zmienność zamiast ją zmniejszać. Ale te stablecoiny nie są ustalane w stosunku 1: 1, jak stablecoiny z zabezpieczeniem fiat.

Aby zmniejszyć lotność, są one często nadmiernie zabezpieczone. Tak więc, gdy ceny się zmieniają, stablecoin może wchłonąć te wahania. Ponadto te stablecoiny są bardziej zdecentralizowane, ponieważ są wspierane przez kryptowaluty. Pozostają więc również zaufanie, przejrzystość i bezpieczeństwo.

Towar zabezpieczony

Zabezpieczony towar to rodzaj stablecoin, który jest zabezpieczony towarami, takimi jak złoto lub srebro. Myślę, że najpopularniejszym towarem jest złoto. Ale możesz znaleźć stablecoiny zabezpieczone nieruchomościami, ropą, a nawet innymi metalami szlachetnymi.

Tak więc właściciele tych stablecoinów faktycznie będą posiadać aktywa materialne, które istnieją w prawdziwym świecie. To jest coś, czego inne kryptowaluty nie mogą zaoferować. Ludzie mają tendencję do trzymania tych monet, ponieważ z czasem mogą one zwiększyć ich motywację.

Niezabezpieczone

Żaden zasób nie tworzy kopii zapasowych tych monet. W rzeczywistości może wydawać się nieco sprzeczne z zasadami stablecoinów; jednak to działa. Podobnie jak dolar amerykański, jeśli ludzie wierzą w ich wartość, nadal może on utrzymać swoją stabilność. Jednak zarządza nimi scentralizowany organ, aby utrzymać równowagę podaży i popytu w celu zapewnienia stabilnej wartości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o stablecoinach? Sprawdź nasz obszerny przewodnik po stablecoinach, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Rynki i giełdy

Zdecentralizowane giełdy i otwarte rynki są również częścią ekosystemu DeFi. W rzeczywistości zdecentralizowane giełdy zapewniają użytkownikom możliwość handlu zasobami cyfrowymi bez ujawniania ich pełnej tożsamości. Co więcej, te wymiany mogą zaoszczędzić czas, obniżyć opłaty i nałożyć bezpieczeństwo.

Platformy handlowe pomagają użytkownikom w bezpośredniej i bezproblemowej wymianie zasobów lub produktów. To naprawdę daje inny rodzaj podejścia do rynków internetowych, ponieważ nie musisz polegać na stronie trzeciej, która zaoferuje jej platformę, aby to zrobić.

Ponadto niektóre rynki oferują również niezależne koncerty, dzięki którym możesz zarobić pieniądze za swoje usługi.

Zarządzanie aktywami i platformy ubezpieczeniowe

Ekosystem DeFi obejmuje zarządzanie aktywami, które obejmuje również zarządzanie inwestycjami. Korzystając z tych platform, użytkownicy mogą zarządzać swoimi aktywami, a także uzyskiwać okazje inwestycyjne. Zasadniczo te portfele pomagają w interakcji z aplikacjami handlowymi do przesyłania, kupowania i sprzedaży aktywów cyfrowych.

Zdecentralizowane firmy finansowe oferują również platformy ubezpieczeniowe w celu poprawy sytuacji użytkowników. W rzeczywistości branża ubezpieczeniowa potrzebuje zmiany ze względu na dużą ilość papierkowej roboty i fałszywych roszczeń.

Z drugiej strony roszczenia ubezpieczeniowe zajmują zbyt dużo czasu i powodują wiele kłopotów po drodze. Jednak platformy zarządzania ubezpieczeniami mogą usprawnić ten proces dzięki inteligentnym umowom i korzystać z usług audytorów w celu sprawdzenia autentyczności roszczenia ubezpieczeniowego.

Zdecentralizowane finanse mogą działać bez kryptowaluty?

Jest całkiem oczywiste, że bez kryptowalut zdecentralizowany ekosystem finansowy nie może działać. Ponieważ jest to nowy typ systemu monetarnego, musi mieć zasoby cyfrowe i kryptowaluty, aby w pełni funkcjonować. Jednak nawet jeśli większość zdecentralizowanych przykładów finansów używa jakiegoś rodzimego tokenu lub zasobu, nie jest to obowiązkowe, aby każda aplikacja DeFi z nich korzystała.

W rzeczywistości wiele aplikacji DeFi nie potrzebuje kryptowalut. Na przykład narzędzia do rozwoju infrastruktury, takie jak Truffle lub Ganache, zapewniają zestaw narzędzi. Możesz używać tych narzędzi do opracowywania rozwiązań, ale nie będziesz potrzebować kryptowalut do korzystania z tych narzędzi.

W rzeczywistości ekosystem jest rozległy i chociaż ekosystem jest zależny od kryptowalut, nie wszystkie elementy są od nich zależne.

Co więcej, branża aktywów cyfrowych różni się znacznie w zależności od rodzaju aplikacji.

Kryptowaluty mogą zawieść

Cóż, kryptowaluty mają swoje własne problemy – są niestabilne i nieprzewidywalne. Dlatego oparcie nowego systemu pieniężnego na niestabilnych aktywach nie byłoby mądrym wezwaniem.

Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rosnąca popularność stablecoinów. Stablecoiny są również kryptowalutami, ale są powiązane z prawdziwymi pieniędzmi fiducjarnymi. Dzięki temu mogą zastąpić całą zmienną naturę kryptowalut.

Aby było idealnie, w centrum uwagi szybko pojawia się inny rodzaj systemu finansowego – cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC).

Tutaj system wykorzystuje technologię blockchain, ale nie jest w pełni zdecentralizowany. Co więcej, wprowadza również cyfrową wersję pieniędzy fiducjarnych, których używamy. Zatem kontrola nad pieniądzem cyfrowym przeważy, ale zapewni, że aktywa nie będą niestabilne.

Dlatego przypomina bardziej hybrydową wersję zdecentralizowanej technologii finansowej. W przyszłości DeFi może stać się tego typu strukturą, jeśli zechce zastąpić tradycyjny system monetarny. Jeśli jednak DeFi uda się pozbyć swoich wad, może naprawdę zachować swój zdecentralizowany charakter.

Jak działają zdecentralizowane aplikacje finansowe?

Prawie wszystkie zdecentralizowane aplikacje finansowe wykorzystują Ethereum do osiągnięcia cech technologii blockchain. W rzeczywistości Ethereum oferuje quasi-Turing Ethereum Virtual Machine (EVM), co jest praktycznie jedynym powodem powstania aplikacji DeFi. Zasadniczo maszyna Turinga może replikować, stymulować i uruchamiać wszelkiego rodzaju algorytmy.

Co więcej, EVM jest również podstawą inteligentnych kontraktów, które są obowiązkowym elementem DeFi. Możesz zaprogramować dowolne inteligentne kontrakty lub zdecentralizowany kod finansowy dla EVM i użyć sieci Ethereum do ich wykonania.

Jednak wszystkie aplikacje DeFi nie muszą koniecznie działać w sieci blockchain. W rzeczywistości istnieją aplikacje, które działają w specjalnej sieci P2P, a nie na łańcuchu blokowym.

Aplikacje DeFi są częścią oprogramowania, które komunikuje się z łańcuchem bloków, który zarządza stanem wszystkich użytkowników w sieci. Ponadto interfejs tych aplikacji jest bardziej podobny do tradycyjnych aplikacji mobilnych lub internetowych.

Zdecentralizowane finanse mogą działać przy użyciu inteligentnych kontraktów, które reprezentują podstawową logikę aplikacji. Co więcej, inteligentne kontrakty pomagają wykonywać działania i zarządzają stanem łańcucha bloków.

Frontu tych aplikacji jest interfejs użytkownika, a zaplecze zawiera logikę biznesową. W każdym razie logika biznesowa wykorzystuje jeden lub więcej inteligentnych kontraktów do interakcji z siecią blockchain. Możesz hostować front-end w zdecentralizowanej sieci pamięci, takiej jak IPFS lub Swarm.

Ale tutaj, na początku, otrzymasz portfel, który pomoże ci komunikować się z blockchainem. Zwykle ten portfel będzie zarządzał Twoim adresem blockchain i kluczami kryptograficznymi. Weźmy MetaMask jako przykład zdecentralizowanej aplikacji finansowej.

Możesz go używać jako rozszerzenia przeglądarki lub aplikacji mobilnej, która pozwoli Ci na interakcję z łańcuchem bloków i zarządzanie swoimi zasobami.

Podsumowanie procesu

Oto podsumowanie działania zdecentralizowanych aplikacji finansowych:

 • Interfejs użytkownika aplikacji DeFi i algorytmy front-end mogą być napisane w dowolnym języku programowania, aby wywoływać back-end.
 • Kod zaplecza będzie korzystał ze zdecentralizowanej sieci peer-to-peer, takiej jak Ethereum, i korzystał z inteligentnych kontraktów do przechowywania zapisów wszystkich operacji blockchain.
 • Te aplikacje są w większości open-source, więc możesz swobodnie uzyskać dostęp do kodu i tworzyć na jego podstawie. Dlatego nikt nie może technicznie posiadać aplikacji i dlatego aplikacje DeFi nazywane są pieniędzmi Legos.
 • Użytkownicy aplikacji DeFi muszą sami zarządzać, ponieważ nie ma centralnego organu.

Przeczytaj także: Ponad 30 najlepszych zdecentralizowanych aplikacji finansowych

Końcowe myśli

Zdecentralizowane finanse to naprawdę wyjątkowe podejście do naszego typowego systemu monetarnego iz pewnością może spowodować wiele różnic. W rzeczywistości ekosystem jest rozległy i wciąż szybko się rozwija. Tak więc to tylko kwestia czasu, kiedy ta technologia stanie się powszechnie akceptowana na całym świecie.

Teraz, gdy wiesz już, jak zdecentralizowane finanse mogą działać z tego przewodnika, możesz teraz samodzielnie wypróbować te aplikacje. Jeśli jednak jesteś bardziej zainteresowany tworzeniem tych aplikacji, polecam zapoznanie się z naszym kursem zdecentralizowanych finansów.

Uczniowie mogą uzyskać dostęp do ogromnej ilości informacji zawartych w tym przewodniku, a także bardziej szczegółowo opisują, jak działają zdecentralizowane finanse. Nie trać więc więcej czasu i już teraz zrób pierwszy krok w kierunku swojej przygody z blockchainem!

* Zastrzeżenie: artykuł nie powinien być traktowany jako i nie ma na celu zapewnienia żadnych porad inwestycyjnych. Roszczenia przedstawione w tym artykule nie stanowią porady inwestycyjnej i nie powinny być traktowane jako takie. Przeprowadź własne badania i zapoznaj się z pełną treścią Zastrzeżenia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map