Czy zastanawiałeś się kiedyś, kiedy wynaleziono blockchain? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Blockchain, mimo że jest nową technologią, ma bogate pochodzenie i historię. Dlatego w tym artykule szczegółowo zbadamy nasze pochodzenie blockchain.

Jeśli chcesz poznać blockchain, zawsze dobrze jest poznać jego historię, ponieważ nauczy Cię potrzeby technologii blockchain i tego, jak wpisuje się w aktualne wymagania rynku..

Zanim zaczniemy od naszej ścieżki do poznania pochodzenia i historii blockchain, szybko poznajmy blockchain.


Co to jest Blockchain i kiedy wynaleziono Blockchain?

Blockchain to sieć peer-to-peer, w której rówieśnicy mogą komunikować się i przeprowadzać transakcje między sobą bez potrzeby scentralizowanej jednostki. Aby sieć była samowystarczalna, każdy peer będzie miał kopię księgi, a także będzie dostępny algorytm konsensusu, który zajmie się walidacją i przechowywaniem transakcji w blokach, które są częścią „łańcucha bloków”.

Jeśli więc chcesz wysłać pieniądze innej osobie korzystającej z sieci blockchain, nie musisz rejestrować się w żadnej usłudze.

Wystarczy portfel, który jest w stanie połączyć się z siecią blockchain i zainicjować transakcję. Po zakończeniu sieć wykorzysta swój algorytm konsensusu, aby osiągnąć konsensus w sprawie transakcji i ostatecznie dodać do bloku.

Transakcja staje się niezmienna po dodaniu bloku do łańcucha.

Blockchain ma wiele zalet, w tym:

  • Lepsza przejrzystość
  • Rozszerzona ochrona
  • Prawdziwa identyfikowalność
  • Zmniejszony koszt
  • Poprawiona prędkość i wydajność

I więcej!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o łańcuchu bloków i zrozumieć go zarówno z perspektywy początkującej, jak i technicznej, zapoznaj się z tematem Blockchain dla początkujących: przewodnik dla początkujących.

Kiedy wynaleziono Blockchain

Od centralizacji do decentralizacji

Nasza praca rozwija się dzięki centralizacji. Prawie każda aplikacja społecznościowa, którą otwierasz na swoim komputerze, jest kontrolowana przez firmę lub grupę firm, które świadczą usługę zamiast Twoich danych, nawet jeśli zaprzeczają, że nie wykorzystują Twoich danych w celu uzyskania korzyści pieniężnych. Jeśli zamkniesz ekran komputera i udasz się do swojego banku, to również znajdziesz centralizację u podstaw prawie każdej funkcji.

Czemu nie? Centralizacja okazała się całkiem skuteczna, jeśli chodzi o globalizację. XXI wiek przyniósł mnóstwo wynalazków umożliwiających firmom globalizację rynku oraz korzystanie z międzynarodowych traktatów i współpracy, które umożliwiają każdej firmie równe szanse..

Słowo „centralizacja” zostało po raz pierwszy użyte we Francji w 1794 r. W 1820 r. Po raz pierwszy użyto słowa „decentralizacja”.

W języku angielskim słowo centralizacja powstało w XIX wieku.

Jak widać, koncepcje centralizacji i decentralizacji mają prawie dwa wieki.

Ponieważ centralizacja zdobyła mocne przyczółki w tym, jak działa świat, był to tylko czas, kiedy ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że istnieje również potrzeba decentralizacji. Na początku XX wieku naród amerykański negatywnie zareagował na centralizację; obwiniali produkcję przemysłową na dużą skalę za niszczenie małych i średnich przedsiębiorstw.

Istnieje wiele podejść do decentralizacji, które są bardziej zbliżone do rozproszonej natury.

Droga Internetu w kontekście centralizacji i decentralizacji

Internet również przeszedł ten sam cykl zmian i wzrostu, jeśli chodzi o centralizację i decentralizację. Kiedy pojawił się internet, wszyscy byli prawie przekonani, że jest zdecentralizowany. Jednak przy maksymalnej ilości komunikacji przepływającej przez wiele korporacji zrozumiano, że internet nie jest naprawdę zdecentralizowany.

Wkrótce pojawiło się wiele nowych projektów, które próbowały rozwiązać problem decentralizacji. Niektóre z projektów obejmują FreedomBox, Namecoin, ArkOS i tak dalej! Wszystkie te projekty miały na celu uczynienie z czasem bardziej zdecentralizowanego internetu.

E.F.Schumacher w swojej książce „Małe jest piękne: studium ekonomii, jakby ludzie się liczyli”. użył innego terminu znanego jako „odpowiednia technologia”. Termin ten kładzie duży nacisk na technologie, które są niewielkie, ale energooszczędne i zdecentralizowane.

Wszystko to prowadzi do technologii Blockchain.

Rozwój technologii Blockchain: kiedy wynaleziono Blockchain?

Idea blockchain nie jest nowa. Stuart Haber i W.Scott Stornetta w 1991 roku wyobrazili sobie również coś podobnego do blockchain. Tworzą swoje pierwsze kryptograficznie bezpieczne łańcuchy bloków ze znacznikami czasu, aby nikt nie mógł ich manipulować.

Już w następnym roku Haber, Stornetta i Bayer wykorzystali drzewa Merkle do dalszego udoskonalenia projektu. Poprawiło wydajność systemu i umożliwiło przechowywanie wielu certyfikatów dokumentów w jednym bloku.

Następnie jest inny interesujący postęp, który jest związany z kryptowalutami z podstawową zasadą systemu podobnego do technologii blockchain.

B-Money

W.Dai, znany inżynier komputerowy, który zajmuje się głównie kryptowalutami i kryptografią, wspomniał o idei zdecentralizowanych pieniędzy, b-money w 1998 roku. Jest to schemat, w którym użytkownicy mogą pozostać anonimowi, używając swoich cyfrowych pseudonimów, a także dokonywać transakcji z każdym przy egzekwowaniu umów bez pomocy z zewnątrz.

Ten proces myślowy można znaleźć na jego stronie B-Money, rozpoczął swój ciąg myśli, wspominając, że nie ma potrzeby rządzenia ani przemocy w społeczności, w której ludzie są połączeni bez znajomości ich prawdziwej tożsamości.

Jego teoria wyraźnie wspominała, że ​​taki system jest możliwy, gdy społeczność może działać bez ograniczania się regułami i regulacjami jednej jednostki. Uczestnicy mogą współpracować między sobą i dzięki temu mogą wykorzystywać społeczność do prowadzenia wymiany pieniędzy i egzekwowania umów.

Sprytnie wspomniał również o dwóch protokołach, w których pierwszy z nich to „wszyscy w górach, tam baza danych (osobna)”. Baza danych będzie miała pełne konto dla każdego pseudonimu pieniędzy, a zatem wszyscy zbiorczo znają posiadanie pieniędzy.

Teoretyzował potrzebę rozwiązywania problemów obliczeniowych, w których wspomniał o tworzeniu pieniądza.

Fascynujące, prawda?

Cóż, pomysł kryptowalut nie był nowy i zawsze istniały na to teorie.

W 2008 roku osoba o imieniu Satoshi Nakamoto (pseudonim) wydała plik Biała Księga Bitcoin, który opierał się na pomyśle podzielonym przez W. Daia, aby stworzyć bitcoin. Bitcoin jest tutaj kryptowalutą. Jednak technologia używana przez bitcoin to technologia blockchain.

Istnieją jednak sprzeczne informacje w Internecie, w których niewiele zasobów wspomina rok technologii blockchain w 2009 r., A inne jako 2008. Wybieramy Wikipedię, ponieważ jest bardziej wiarygodna niż inne źródła internetowe.

Więc jeśli zostaniesz zapytany, kiedy wynaleziono blockchain? Odpowiedzią powinien być rok 2008, a nie 2009.

Blockchain oddziela się od Bitcoin

Bitcoin to kryptowaluta wykorzystująca technologię blockchain. Oznacza to, że minęło kilka lat, zanim programiści zaczęli zdawać sobie sprawę z potencjału technologii blockchain i zaczęli go wykorzystywać poza zwykłym tworzeniem kryptowalut..

Wciąż jest wielu ludzi, którzy wierzą, że bitcoin i blockchain to to samo.

Ale w rzeczywistości bitcoin wykorzystywał technologię blockcahin jako swoją podstawową technologię.

Potem nadszedł rok 2017, w którym popyt na bitcoiny gwałtownie wzrósł i osiągnął nowe wyżyny. Umożliwiło to technologii blockchain dotarcie do nowych ludzi i mas.

Technologia Blockchain: podróż trwa

Podstawową technologią blockchain Bitcoina jest technologia pierwszej generacji. To pozostawiło wiele możliwości ulepszeń w technologii blockchain.

Bitcoin technologiczna walka

Jednym z problemów, na jakie cierpiał, jest brak szybkości dokonywania transakcji. Brak skalowalności utrudniał bitcoin. Ale teraz programiści bitcoinów już pracują nad wprowadzeniem błyskawicznej sieci, która ulepszy transakcję bitcoin na sekundę z 7 TPS do przyzwoitej liczby.

Z kolei VISA oferuje 24 000 transakcji na sekundę.

Bitcoin cierpi również z powodu opłat transakcyjnych, które mogą być dość obciążające dla osoby dokonującej transakcji.

Jednak obecny scenariusz szybko się zmienia, ponieważ Bitcoin testuje teraz i wdraża sieci oświetleniowe.

Dwa składniki ich sieci odgromowej obejmują Demon sieci oświetleniowej i Neutrino. Duże obciążenie sieci jest usuwane z łańcucha za pomocą sieci błyskawicy.

Neutrino to klient skoncentrowany na prywatności, łatwy w użyciu i skoncentrowany na prywatności. Z drugiej strony Lightning Network Daemon zajmie się innymi aspektami sieci.

Ethereum: Przedstawiamy inteligentne kontrakty

Brak perfekcji w technologii blockchain firmy Bitcoin oznaczał dla innych mnóstwo możliwości tworzenia technologii blockchain, która może być bardziej elastyczna, jeśli chodzi o skalowalność, kompatybilność i konfigurowalność.

Ethereum zostało po raz pierwszy wydane 30 lipca 2015 roku przez Vitalika Buterina i Gavina Wooda. Wprowadził inteligentne kontrakty, które umożliwiły programistom kodowanie warunków i wymagań oraz tworzenie wirtualnych kontraktów między dwiema stronami.

Tak więc, jeśli kupujesz dom od sprzedawcy, oboje możecie stworzyć samowykonalną inteligentną umowę, która będzie zawierała wszystkie podstawowe warunki, w tym spłatę pożyczki, przeniesienie własności i tak dalej. Po dokonaniu całej płatności inteligentny kontrakt sam się wykona i przekaże Ci prawo własności od sprzedawcy.

Przeczytaj więcej o Ethereum tutaj:

  • Dołącz artykuł 1 dotyczący Ethereum z naszego bloga
  • Dołącz artykuł 1 dotyczący Ethereum z naszego bloga

Rozwiązania Blockchain oparte na technologii Distributed Ledger

Technologia rozproszonych ksiąg rachunkowych to termin ogólny, do którego należy technologia blockchain.

Teraz będziesz mógł znaleźć doskonałe rozwiązania DLT, w tym Hyperledger, Quorum i Corda. Wszyscy mają inne podejście do rozwiązywania problemu rozproszonej księgi. Omówiliśmy je wszystkie na 101Blcockahins.com, więc sprawdź je poniżej.

  • Artykuł Hyperledger
  • Artykuł kworum
  • Artykuł Corda

Często Zadawane Pytania

Kiedy wynaleziono kryptowalutę?

Idea kryptowaluty jest stara i sięga początków XX wieku.

Pierwsze wdrożenie prawdziwej kryptowaluty miało miejsce w 2008 roku, kiedy Satoshi Nakamoto wydał białą księgę dotyczącą bitcoinów.

Jednak David Chaum w 1983 roku wypuścił pomysł pieniądza elektronicznego, znanego jako Cash.

W 1998 roku Wei Dei przedstawił swój pomysł b-pieniędzy. Chodzi o kryptowalutę, która będzie dystrybuowana i oferować anonimowy system elektronicznej gotówki.

Kiedy wynaleziono technologię blockchain?

Satoshi Nakamoto po raz pierwszy wynalazł technologię blockchain w 2008 roku, wydając raport dotyczący bitcoinów.

Kiedy po raz pierwszy wynaleziono blockchain?

Blockchain i technologia blockchain oznaczają to samo. Ten blockchain został po raz pierwszy wynaleziony w 2008 roku.

Kto wynalazł kryptowalutę?

Termin „kryptowaluta” został wynaleziony już w 1900 roku. W 2008 roku Satoshi Nakamoto dokonał rzeczywistej implementacji, kiedy wydał białą księgę dotyczącą bitcoinów.

Wniosek

To prowadzi nas do końca artykułu, w którym omówiliśmy pochodzenie i historię blockchain. Naszym celem było znalezienie motywacji stojącej za technologią blockchain, jej ścieżką ewolucji i ludzi, którzy za nią stoją.

Co myślisz o tym artykule? Myślisz, że byliśmy w stanie dogłębnie to opisać? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me