Lista 50 najlepszych firm korzystających z technologii Blockchain

Wraz z popularnością blockchain wiele firm zaczęło korzystać z technologii blockchain. A dlaczego nie mieliby tego robić? Blockchain może wnieść wiele do stołu. Co więcej, możesz używać blockchain w różnych przypadkach użycia, takich jak łańcuch dostaw, opieka zdrowotna, rząd, ubezpieczenia, bankowość, nieruchomości i wiele innych.

Chociaż blockchain był początkowo uważany za odpowiedni tylko dla sektorów bankowych, zaczął on również zmieniać inne branże. Mamy więc teraz wiele rozwiązań, które są w fazie pilotażowej lub są już stosowane w przedsiębiorstwie.

Zarejestruj się teraz: bezpłatny kurs Blockchain

50 najlepszych firm korzystających z technologii Blockchain

Zastanawiasz się, które firmy używają blockchain? Nie musisz szukać dalej, ponieważ mamy listę 50 firm, które wykorzystują blockchain na wiele sposobów. Zobaczmy więc, czym są te firmy!

firmy korzystające z technologii blockchain

Bank i finanse

 • BBVA

BBVA jest jedną z firm wykorzystujących technologię blockchain w sektorze bankowym. Red Electrica Corporation i BBVA niedawno zakończyły pożyczkę konsorcjalną przy użyciu tej wspaniałej technologii. Najwyraźniej MUFG, BNP Paribas i BBVA przyznały umowę o wartości 150 mln euro. Co więcej, pożyczka osiągnęła rekordową prędkość z platformy blockchain BBVA.

Obecnie firma jest bardziej niż optymistycznie nastawiona do wykorzystywania technologii również w przyszłych projektach.

 • Intesa Sanpaolo

Banca Intesa Sanpaolo – włoski konglomerat bankowy wykorzystuje technologię blockchain do walidacji danych handlowych. Deloitte, Eternity Wall i bank zaczęły ostatnio testować tę technologię. Co więcej, używają protokołu OpenTimestamps, który wykorzystuje Bitcoin do zasilania systemu.

W każdym razie za tą technologią stoi główny współpracownik Peter Todd z Bitcoin. W następnej części przejdźmy do firm z technologią blockchain.

 • Barclays

Drugim co do wielkości bankiem w Wielkiej Brytanii jest Barclays i jedna z firm z technologią blockchain. W rzeczywistości używają technologii blockchain do usprawnienia transferów funduszy i procesów KYC (Know-Your-Customer). Co więcej, zgłosili nawet patenty na te dwie funkcje, więc łatwo powiedzieć, że z pewnością pracują nad technologią.

 • HSBC

Bank HSBC planuje wprowadzić platformę opartą na blockchain do końca marca 2020 r. Co więcej, przejdzie z tradycyjnej dokumentacji papierowej na w pełni cyfrową i zdecentralizowaną platformę Vault. W ten sposób ich inwestorzy mogą teraz w końcu śledzić swoje pieniądze w czasie rzeczywistym. Co więcej, będzie miał również funkcje prywatne.

W następnej części przejdźmy do firm z technologią blockchain.

 • Wiza

Visa jest jedną z firm z technologią blockchain, która przeszła długą drogę w tej niszy. Wcześniej w 2016 roku wprowadzili platformę blockchain, która zajmowałaby się usługami płatniczymi dla firm.


Jednak uruchomienie projektu zajęło im trochę czasu. Do końca 2019 roku chcieli objąć 90 rynków, na które firmy mogą dokonywać płatności.

Zastanawiasz się, jak te firmy wykorzystują Blockchain? Zapoznaj się ze strategią biznesową Blockchain i przygotuj się na rozpoczęcie z Blockchain.

Łańcuch dostaw

 • De Beers

DE Beers to kolejna z firm wykorzystujących blockchain w łańcuchu dostaw. Aby pomóc regulować ich system zarządzania łańcuchem dostaw, wymyślili platformę blockchain o nazwie Tracr. Co więcej, na tej platformie możesz śledzić dowolny rozmiar diamentów od miejsca wydobycia do sklepu detalicznego.

To naprawdę świetny sposób na udowodnienie, że diamenty pochodzące od DeBeers są w 100% prawdziwe.

 • Unilever

Unilever jest również na liście firm wykorzystujących blockchain na liście łańcucha dostaw. W rzeczywistości Unilever korzysta obecnie z technologii do zarządzania przemysłem herbacianym. Za pomocą technologii będą śledzić wszystkie swoje transakcje w łańcuchu dostaw.

Co więcej, mogą również śledzić dostawców w celu utrzymania jakości na każdym etapie.

 • Walmart

Walmart od bardzo dawna jest entuzjastą blockchain. W rzeczywistości firma korzysta z technologii łańcucha dostaw IBM – platformy Hyperledger Fabric do tworzenia kopii zapasowych swojego procesu łańcucha dostaw. Co więcej, planują również śledzić swoją żywność bezpośrednio od swoich rolników i oferować swoim klientom sprawdzenie pochodzenia przed zakupem produktu.

 • Anheuser Busch InBev

Anheuser Busch InBev to jedna z największych firm piwowarskich wykorzystujących blockchain w łańcuchu dostaw. Wraz z BanQu chcą zwiększyć ogólną przejrzystość swoich systemów. W każdym razie faktycznie będzie śledzić i zwiększać przezroczystość łańcucha upraw manioku. W ten sposób wzmocni także pozycję ponad 2000 rolników w Zambii.

 • Bród

Ford to kolejna popularna firma, która wykorzystuje unikalną technologię. W rzeczywistości IBM z nimi współpracuje i razem planują śledzić jego surowce, takie jak kobalt, od dostawców. Chcą mieć pewność, że otrzymują autentyczny produkt, aby zachować ich jakość. Gdy tylko kobalt zostanie wydobyty, trafią na rejestr, a Ford może śledzić, dokąd zmierza.

Przeczytaj także: Blockchain prywatny kontra publiczny: co jest lepsze?

Opieka zdrowotna

 • Zmień opiekę zdrowotną

Change Healthcare to jedna z dużych firm korzystających z technologii blockchain. W rzeczywistości pracują nad Intelligent Healthcare Network ™, która wykorzystuje technologię Hyperledger Fabric do jej zasilania. W każdym razie platforma pomoże im zarządzać roszczeniami pacjentów i statusem roszczenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu system może łatwo kontrolować, rozwijać i promować zaufanie wśród użytkowników.

 • FDA

FDA pracuje również nad rozwiązaniami dla służby zdrowia wykorzystującymi technologię blockchain. W rezultacie obecnie używają Hyperledgera do zasilania platformy, która zabezpieczałaby dane dotyczące opieki zdrowotnej. Ale dlaczego? Cóż, pacjenci mają bardzo niewielką kontrolę, jeśli chodzi o ich poufne informacje. Ale dzięki tej platformie mogą chronić badania kliniczne, dane genomowe, a nawet elektroniczne rejestry medyczne (EMR).

Przeczytaj także: Przypadki użycia i zastosowania Blockchain dla opieki zdrowotnej

 • DHL

DHL to kolejna z dużych firm korzystających z technologii blockchain. Razem z Accenture pracują nad weryfikacją koncepcji, która umożliwiłaby śledzenie produktów farmaceutycznych od miejsca ich pochodzenia do konsumenta. W rezultacie firmy mogą wreszcie pozbyć się wszelkich problemów związanych z fałszowaniem lub podrabianiem leków, z którymi borykają się każdego dnia.

 • Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom

Firma Centers for Disease Control and Prevention jest tutaj, aby wykorzystać nowe technologie do poprawy ogólnego stanu zdrowia obywateli amerykańskich. Dlatego współpracują z IBM nad opracowaniem zaszyfrowanego systemu księgi, który pomógłby im rejestrować wszystkie elektroniczne rejestry zdrowia (EHR), bez naruszania jakichkolwiek zabezpieczeń.

 • Pfizer

Pfizer to kolejna z dużych firm korzystających z technologii blockchain. Organizacja pod kierownictwem Biogen i Pfizer Clinical Supply Blockchain Working Group (CSBWG) właśnie ukończyła weryfikację koncepcji śledzenia zapisów i zarządzania cyfrową inwentaryzacją produktów farmaceutycznych.

W rzeczywistości grupa obejmuje również innych graczy, takich jak GlaxoSmithKline, Merck, AstraZeneca i Deloitte.

Przeczytaj teraz: jaka jest różnica między Blockchain a Distributed Ledger?

Ubezpieczenie

 • Grupa AIA

AIA Group jest również jedną z dużych firm wykorzystujących blockchain do celów ubezpieczeniowych. W rzeczywistości firma rozpoczęła projekt rozwiązań bancassurance wraz z innymi bankami partnerskimi. Platforma ta wykorzysta moc blockchain i pomoże w udostępnianiu dokumentacji i danych dotyczących polityki w czasie rzeczywistym w bezpiecznym kanale.

Według nich to jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie na rynku.

 • MetLife

Kolejną z dużych firm korzystających z technologii blockchain jest MetLife. W rzeczywistości LumenLab jest firmą inkubatora MetLife z siedzibą w Singapurze i współpracuje z NTUC Income i Singapore Press Holdings (SPH) przy tworzeniu Lifechain.

Korzystając z tej platformy, możesz pomóc swoim bliskim określić, czy zmarły miał ubezpieczenie, czy nie, a gdy zajdzie taka potrzeba, automatycznie złoży wniosek o odszkodowanie.

 • Ostrożność finansowa

Prudential Financial jest jedną z publicznych spółek wykorzystujących technologię blockchain do ubezpieczeń. Firma planuje wykorzystać tę technologię, aby upewnić się, że nie ma oszukańczych działań w ubezpieczeniach, a wszyscy klienci otrzymują lepszą obsługę i mogą bezproblemowo udowodnić swoją dokumentację.

W każdym razie firma będzie współpracować z innymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, aby opracować rozwiązanie. W każdym razie działa również na platformie, która może oferować kupno i sprzedaż towarów, śledzenie wraz z wnioskiem o ubezpieczenie na tej samej platformie.

 • AIG

Firma American International Group lub AIG jest jedną ze spółek publicznych korzystających z technologii blockchain. Obecnie są partnerami International Business Machines Corp w zakresie rozwoju inteligentnej platformy ubezpieczeniowej. Z pomocą platformy mogą wreszcie pokryć wszystkie złożone problemy związane z ubezpieczeniami międzynarodowymi.

 • Aegon

Aegon znajduje się również na liście spółek publicznych korzystających z technologii blockchain. W rzeczywistości są częścią inicjatywy B3i, która wykorzystuje R3Platforma Corda do tworzenia kopii zapasowych platformy ubezpieczeniowej. Ponadto w grupie jest czternastu ubezpieczycieli i reasekuratorów.

W każdym razie rozwiązanie jest w stanie obsłużyć wszystkie obciążenia związane z procesami ubezpieczeniowymi lub reasekuracyjnymi z jednego miejsca.

Przeczytaj nasz poprzedni blog, aby dowiedzieć się, jak wdrożyć Blockchain.

Energia

 • Muszla

Shell jest jedną z firm energetycznych wykorzystujących technologię blockchain dla sektora energetycznego. Wraz z Sinochem Energy Technology Co Ltd i Macquarie, Shell planuje wykorzystać blockchain do handlu ropą naftową.

Co więcej, wcześniej badali technologię dla przemysłu naftowego. W każdym razie za pomocą platformy można łatwo śledzić produkty, a także promować przejrzystość i zapobiegać oszustwom.

 • Siemens

Siemens to także kolejna firma, która inwestuje w blockchain dla energii. Co więcej, firma niedawno zadeklarowała, że ​​chce wprowadzić innowacje do sektora energetycznego. W każdym razie planują również rozszerzenie rozwiązania na usługi wytwarzania energii.

W ten sposób planują stworzyć bardziej zrównoważone systemy energetyczne.

 • TenneT

Popyt na energię elektryczną rośnie, ale podaż jest nadal bardzo niska. W rezultacie trudno jest dostarczać energię konsumentom w sposób ciągły. TenneT jest jedną z firm energetycznych korzystających z technologii blockchain. Firma planuje wykorzystać Tkanina Hyperledger do śledzenia zużycia energii elektrycznej.

Oferuje również rozwiązanie wykorzystujące zmagazynowaną energię do uzupełnienia niedoboru popytu.

 • Abu Dhabi National Oil Company

ADNOC lub Abu Dhabi National Oil Company to kolejny dodatek do firm energetycznych korzystających z listy technologii blockchain. W rzeczywistości używają tej technologii, aby zwiększyć przejrzystość w swoich firmach i ostatecznie rozszerzą się również na zarządzanie łańcuchem dostaw.

 • Chile National Energy Commission

Chilijska Narodowa Komisja Energetyczna zamierza używać sieci opartej na Ethereum do rejestrowania wszystkich danych dotyczących sektorów energetycznych. Ponieważ istnieje wiele rozbieżności w sektorze energetycznym, rozsądniej będzie mieć niezmienne dane, których nikt nie może zmienić.

Jednak są bardziej niż chętni do korzystania w tym celu z publicznej platformy Ethereum.

Handel

 • Mizuho

Mizuho znajduje się na liście dużych firm korzystających z listy technologii blockchain dla sektora handlu. W rzeczywistości bank zakończył swoją pierwszą transakcję finansowania handlu z większą dokładnością. Według nich nie napotkali żadnych problemów z udostępnianiem poufnych danych i dokumentów na platformie innym stronom.

W każdym razie planują nadal korzystać z platformy w przyszłości.

 • ANZ

ANZ jest również jedną z dużych firm wykorzystujących technologię blockchain. Wraz z pozostałymi 6 członkami firma utworzyła konsorcjum dla branż handlowych. W każdym razie władze monetarne Hongkongu kierują dotychczas projektem, a celem jest przetworzenie każdego dokumentu i uczynienie go cyfrowym. Co więcej, platforma planuje również pozbyć się wszelkich zduplikowanych danych i zapewnić tylko jedno prawdziwe dane dla dowolnego dokumentu.

 • Scotiabank

Scotiabank korzysta z platformy Alphapoint w sektorze handlu. Chociaż wysyłają już próbne dokumenty handlowe, aby przetestować działanie platformy. Obecnie nadal trwają, więc można śmiało powiedzieć, że projekt wykonał dobrą robotę. Projekt pomoże Ci zdigitalizować Twoje aktywa, zarządzać papierkową robotą handlową i wiele więcej.

 • SEB

SEB znajduje się również w niszy handlowej związanej z blockchainem. Co więcej, używają platformy CGI Trade360 do obsługi wszystkich swoich przepisów i transakcji. Najlepsze jest to, że platforma jest w pełni zdolna do obsługi finansowych aspektów handlu, a także oferuje solidną architekturę.

 • Ludowy Bank Chin

People’s Bank of China poszukuje rozwiązań opartych na technologii blockchain ze względu na handel. W każdym razie platforma, nad którą pracują, będzie miała ekosystem, w którym firmy będą mogły swobodnie angażować się w handel transgraniczny w Hongkongu, Zatoce Makau i Guangdong..

IoT

 • Maersk

Wraz z IBM Maersk pracuje nad technologią blockchain, aby usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw. Aby to zrobić, używają systemów IoT opartych na blockchain, aby uzyskać przejrzystość platformy. Korzystając z urządzeń IoT, każdy proces będzie online i połączony z platformą. Dlatego łatwo będzie śledzić ich stan.

 • Commonwealth Bank

Kolejnym fajnym przykładem w sektorze blockchain IoT jest bank Commonwealth. Używają rozproszonej księgi, aby pozbyć się dwóch głównych problemów związanych z globalnym handlem i udostępnianiem aktywów. W każdym razie integracja IoT z systemem blockchain pomaga im śledzić wszystkie procesy globalnego handlu w czasie rzeczywistym.

W następnej części sprawdźmy, kto używa blockchain!

 • Van Dorp

Van Dorp korzysta również z technologii w sektorze IoT. W rzeczywistości współpracują z Timeseries, aby rozpocząć projekt inteligentnego domu, w którym każde inteligentne urządzenie domowe będzie podłączone do platformy blockchain.

Ponieważ blockchain jest zabezpieczony, urządzenia inteligentnego domu miałyby pełne bezpieczeństwo podczas komunikacji między sobą.

 • Smart Electric Power Alliance

Kolejnym niesamowitym rozwiązaniem w branży IoT jest projekt, nad którym pracuje SEPA. Korzystając z urządzeń IoT i blockchain, planują zabezpieczyć moc i oferować czystą energię dla edukacji, badań i wielu innych. Zasadniczo, ponieważ urządzenia IoT są podatne na ataki, używają technologii, aby je zabezpieczyć.

 • McKesson

Ten projekt oparty na IoT jest również przeznaczony dla sektora opieki zdrowotnej. Rozwiązanie MediLedger obejmuje wiele firm farmaceutycznych, a także hurtownie. Wśród nich najbardziej wyróżniają się McKesson, AmerisourceBergen i Pfizer. Ponieważ urządzenia IoT będą śledzić produkty, łączą je z blockchainem, aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo.

W następnej części sprawdźmy, kto używa blockchain!

Zobacz także: praktyczne przypadki użycia Blockchain

Podróżować

 • singapurskie linie lotnicze

Blockchain przejmuje również branżę turystyczną. Singapore Airlines już teraz korzysta z tej technologii, aby oferować swoim klientom oferty lojalnościowe. W każdym razie używają KrisPay do oferowania promocji swoim lojalnym klientom. Klienci mogą więc zarejestrować się w programie i pobrać swoją aplikację ze sklepu Play.

 • Narodowe linie lotnicze ZEA

Narodowe linie lotnicze ZEA, Etihad Airways, są partnerem Winding Tree. Winding Tree to w rzeczywistości platforma podróżna, która oferuje różne funkcje i wykorzystuje technologię rozproszonej księgi do zasilania systemu.

W każdym razie linia lotnicza chce wykorzystać platformę do zbadania możliwości, które mogą zwiększyć zasięg ich klientów i sprawić, że Abu Zabi stanie się egzotycznym celem podróży..

 • Lufthansa

Lufthansa Industry Solutions jest jednym z głównych graczy w branży turystycznej. Aby wykorzystać prawdziwy potencjał blockchain, rozpoczęli inicjatywę Blockchain for Aviation (BC4A). Tutaj planują wziąć udział tacy jak producenci samolotów, dostawcy usług logistycznych, dostawcy usług MRO, programiści i wielu innych.

Przejdźmy do następnej firmy w tym przewodniku po technologii blockchain.

 • linie lotnicze Delta

Delta Airlines jest daleko w tyle w wyścigu o blockchain. Niedawno stwierdzili, że pracują nad chatbotami opartymi na technologii blockchain, które mogą zaoferować konsumentom korzyści, których chcą. Co więcej, korzystając z tego chatbota, firma może zwolnić swoich agentów obsługi klienta i skupić się bardziej na zaawansowanych problemach swoich klientów.

 • Brytyjskie linie lotnicze

British Airways współpracuje ze start-upem VChain nad usprawnieniem ich procesów sprawdzania bezpieczeństwa. W rzeczywistości procesy sprawdzania zabezpieczeń zajmują dużo czasu i zasobów. Czasami może to nawet opóźniać loty, co jest dużym problemem zarówno dla linii lotniczych, jak i dla klientów.

W ten sposób, korzystając z technologii, mogą zapewnić szybszą produkcję.

Przejdźmy do następnej firmy w tym przewodniku po technologii blockchain.

Przeczytaj teraz: Co to jest prywatny łańcuch blokowy?

Nieruchomość

 • Brookfield Asset Management

To jedna z dużych firm korzystających z technologii blockchain. Brookfield Asset Management to jedna z najbardziej znanych firm na świecie. W rzeczywistości są bardziej zainteresowani blockchainem i planują zintegrować go jako część swoich systemów. Korzystając z technologii, planują obniżyć koszty transakcji i zautomatyzować kontakty.

 • Link REIT, Hongkong

Allinfra i Link REIT z Hongkongu współpracują przy projekcie blockchain dla sektora nieruchomości. Zasadniczo będą pracować nad projektem pilotażowym, aby sprawdzić, jak blockchain może pomóc sektorowi nieruchomości. W każdym razie planują wprowadzić zrównoważoną infrastrukturę wspieraną przez blockchain.

 • JLL

JLL to kolejna z dużych firm korzystających z technologii blockchain. Obecnie używają go w wycenie hiszpańskich nieruchomości komercyjnych. Według nich mogą z tego narzędzia korzystać przy budowie i finansowaniu sektora nieruchomości, a nawet sprzedawać i wynajmować nieruchomości. Głównie inicjatywa wyszła z JLL Japan.

 • Westfield

Westfield używa blockchain do gwarancji bankowych na nieruchomości. Jest przeznaczony głównie dla osób, które są dzierżawcami na rynkach detalicznych. W każdym razie projekt na żywo Westfield potrwa osiem tygodni, a oni ustalą, czy technologia im odpowiada, czy nie. Są jednak bardziej niż optymistami, że pomoże im to w łatwym udzielaniu umów najmu komercyjnego.

 • Coldwell Banker

Kolejną z dużych firm korzystających z technologii blockchain jest Coldwell Banker. Obecnie są aktywnym klientem firmy Propy. Zasadniczo Coldwell używa platformy do tworzenia list sprzedawców i agentów, a także oferowania transakcji. Co więcej, dzięki tej platformie mogą zabezpieczyć wszystkie swoje transakcje i umowy bez żadnych problemów.

Nie wiesz o różnych typach technologii Blockchain? Oto kompletny przewodnik po typach Blockchain.

Rząd

 • Rząd Dubaju

Rząd Dubaju dąży do stworzenia pierwszego inteligentnego miasta na świecie do 2021 roku. W tym celu utworzyli biuro rządowe Smart Dubai i współpracowali z szeregiem firm technologicznych, aby usprawnić przyszły plan inteligentnego miasta. Aby to zrobić, używają również blockchain.

Co więcej, mają już kilka sektorów korzystających z technologii i planują włączyć ją również do innych sektorów.

 • Rząd metropolitalny Seulu

Rząd metropolitalny Seulu zamierza ustanowić swój system administracyjny oparty na blockchain. Co więcej, wraz z projektem mieszkańcy miasta będą mieli S-coin, które będą mogli wykorzystać do usług publicznych. Dodatkowo mogą również wymienić te monety na nagrody. Mogą również płacić podatki i uczestniczyć w opiniach publicznych za pośrednictwem platformy.

 • Lantmäteriet

Lantmäteriet jest szwedzkim urzędem ds. Ewidencji gruntów i obecnie współpracuje z bankami i firmami nad pilotażowym projektem blockchain. Według nich zakup nieruchomości jest bardzo czasochłonny, a dzięki technologii blockchain może zaoszczędzić zarówno zasoby, jak i czas. Co więcej, wszystkie dokumenty byłyby w formacie cyfrowym, nie pozostawiając żadnych śladów na papierze.

 • Uganda National Drug Authority

Uganda National Drug Authority współpracuje z MediConnect w celu rozwiązania problemu podrabianych narkotyków w ich kraju. Według nich projekt będzie śledził wszystkie leki firm farmaceutycznych, aby upewnić się, że nikt nie może ich ukraść ani zastąpić fałszywymi.

 • Władze monetarne Singapuru

Monetary Authority of Singapore prowadzi projekt oparty na blockchain, który oferuje płatności w różnych walutach w tej samej sieci. Współpracując z Temasek i J.P. Morgan, MAS planuje poprawić ogólną efektywność kosztową biznesu w całym kraju. Obecnie nadal testują go pod kątem zastosowań przemysłowych.

Sprawdź także prezentację technologii Blockchain i zapoznaj się ze szczegółowym przeglądem technologii Blockchain

Likwidacja

Blockchain to naprawdę destrukcyjna siła, której nikt nie może okiełznać. Już teraz wprowadza rewolucję w wielu branżach, a wkrótce spowoduje zakłócenia w każdym rynku na świecie. Obecnie firmy korzystające z technologii blockchain faktycznie zabezpieczają swoje miejsce w zmieniającym się ekosystemie.

W rzeczywistości jest oczywiste, że firmy nadal borykają się z większym problemem, jeśli unikają inwestycji w technologię. Tak więc, jeśli do tej pory nie zaadoptowałeś rozwiązania blockchain dla swojego przedsiębiorstwa, najwyższy czas, abyś przyjrzał się łańcuchowi bloków.

Jeśli jesteś początkującym i planujesz rozpocząć karierę w blockchainie, istnieje wiele możliwości w branży. Zarejestruj się więc na kursie Free Enterprise Blockchain Fundamentals i połóż podwaliny pod błyskotliwą karierę!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map