Najlepszy przewodnik po inteligentnych kontraktach Ethereum

Chcesz dowiedzieć się więcej o inteligentnych kontraktach Ethereum? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule przyjrzymy się inteligentnym kontraktom w kontekście Ethereum. W rzeczywistości to Ethereum przyniosło koncepcję automatyzacji za pośrednictwem inteligentnych kontraktów. Zmienił sposób ewolucji technologii blockchain i pomógł ukształtować przyszłość blockchain jako całości.

Nie można również zaprzeczyć pojawieniu się blockchain w ostatnich latach. Projekty takie jak Hyperledger i Corda przodują we wprowadzaniu technologii blockchain do firm na całym świecie.

Najwyraźniej koncepcja blockchain wywiedziona z premiery pierwszej kryptowaluty, czyli bitcoin, nie wystarczyła, aby sprostać zapotrzebowaniu biznesu obecnej generacji. Dzięki inteligentnym kontraktom nowa generacja technologii blockchain wykorzystuje różne technologie rozproszonych rejestrów, aby lepiej odpowiadać wymaganiom różnych sektorów.

Zacznijmy od zrozumienia, czym są inteligentne kontrakty Ethereum lub ogólnie inteligentne kontrakty.

 

Co to jest inteligentny kontrakt?

Inteligentne kontrakty są zaprojektowane do pracy jako protokół komputerowy, który może cyfrowo weryfikować, egzekwować i ułatwiać umowę bez konieczności wykonywania jakichkolwiek formalności. Jest podobny do umów papierowych, ale jest zarządzany wydajniej i efektywniej w porównaniu z nimi. Inteligentne kontrakty są opłacalne do zarządzania wydajnością transakcji między stronami.

Inteligentne kontrakty są możliwe dzięki prawdziwej naturze blockchain, czyli decentralizacji. Nie ulega wątpliwości, że bez pośredników można również zautomatyzować zadania lub transakcje przeprowadzane przez strony.

Bez możliwości konfliktu, blockchain zawsze był numerem jeden dla firm, które preferują pełną przejrzystość i wiarygodność.

Wszystko to oznacza, że ​​inteligentne kontrakty mogą być wykorzystywane do dzielenia się wartością w postaci udziałów, majątku lub pieniędzy w sposób wolny od konfliktów, przejrzysty i zdecentralizowany. Ponieważ nie ma pośrednika, proces jest również bezpieczny i odporny na manipulacje dzięki zastosowaniu funkcji niezmienności łańcucha bloków i kryptografii.

 

Prosty kontekst

Prostszym sposobem zrozumienia tego jest porównanie z maszyną do ważenia. Aby korzystać z maszyny, wystarczy podać maszynie niezbędne dane wejściowe i poczekać, aż obliczy je za Ciebie.


Nie ma tutaj pośrednika i jest dokładny bez manipulowania. To prosta umowa między Tobą a maszyną.

Inteligentne kontrakty również działają w ten sam sposób. Dzięki niemu nie musisz uważać na osoby trzecie. W inteligentnej umowie zasady są odpowiednio zdefiniowane wraz z karami lub innymi klauzulami uzgodnionymi przez obie strony.

Jest to podobne do normalnej umowy zawieranej na podstawie tradycyjnej umowy. Jednak w inteligentnych kontraktach lub inteligentnych kontraktach Ethereum wszystko jest zautomatyzowane.

Chcesz dowiedzieć się więcej o inteligentnych kontraktach? Przeczytaj nasz kompletny przewodnik na ten temat tutaj: Smart Contracts: The Ultimate Guide for the Beginners.

 

Kto stworzył inteligentne kontrakty i inteligentne kontrakty Ethereum?

Koncepcja inteligentnych kontraktów powstała w 1996 roku. Po raz pierwszy wprowadził ją Nick Szabo. Był informatykiem. Z czasem wydawał lepsze jej wersje i wydawał wiele publikacji.

Ale prawdziwa realizacja inteligentnych kontraktów miała miejsce wraz z wydaniem bitcoina – kryptowaluty, która została wydana w 2009 roku.

Jednak prawdziwe wykorzystanie zostało po raz pierwszy wykonane w Ethereum, gdzie Vitalik Buterin, gdzie pracował nad prawidłową implementacją inteligentnych kontraktów.

Według niego inteligentny kontrakt to program, który wykorzystuje kod do określenia właściciela zasobu i automatyzuje proces, aby to zrobić. Jeśli aktywa nie są przypisane do osoby, zwroty są dokonywane zgodnie z warunkami określonymi w inteligentnej umowie. Jest to krok naprzód w porównaniu z technologią zdecentralizowanej księgi, w której podstawową ideą jest replikacja i udostępnianie danych bez potrzeby scentralizowanej władzy.

Obecnie inteligentne kontrakty są wykorzystywane w prawie wszystkich kryptowalutach.

 

Dlaczego potrzebujemy inteligentnych kontraktów Ethereum?

W tej sekcji dowiemy się, dlaczego potrzebujemy inteligentnych kontraktów Ethereum. Podobnie jak każdy inteligentny kontrakt, inteligentne kontrakty Ethereum mają swoje zalety.

 • Zaufanie

Inteligentne kontrakty wzbudzają zaufanie do całej transakcji lub umowy, którą strony zawierają w celu przeprowadzenia transakcji. Dzięki inteligentnym kontaktom nikt nie może modyfikować dokumentów ani zmieniać warunków umowy. Dokumenty są również bezpiecznie przechowywane przy użyciu odpowiednich metod szyfrowania bez konieczności korzystania z scentralizowanego organu. Korzystanie z inteligentnych kontraktów budzi również zaufanie wśród uczestników bez konieczności pełnego poznania drugiej strony.

 • Autonomia

Korzystanie z inteligentnej umowy zapewnia autonomię, ponieważ nie jest potrzebny żaden pośrednik będący stroną trzecią do ułatwienia transakcji lub zawarcia umowy.

 • Oszczędności

Korzystanie z inteligentnych kontraktów przynosi również oszczędności stronom uczestniczącym w wymianie. Oszczędności są dokonywane poprzez usunięcie niepotrzebnych pośredników w obrocie nieruchomościami, notariuszy, pomocy lub jakiejkolwiek innej formy pośredników. Krótko mówiąc, inteligentny kontrakt eliminuje dodatkowe opłaty związane z większością dostępnych usług. 

 • Bezpieczeństwo

Inteligentne kontrakty są bezpieczne w porównaniu z innymi formami tradycyjnych metod zarządzania kontraktami. Inteligentne kontrakty są trudne do zhakowania, jeśli są prawidłowo wdrożone. W końcu wykorzystują kryptografię, aby nie robić niczego, co można zhakować lub zmienić.

 • Precyzja

Wszystkie transakcje wykonane przy użyciu inteligentnych kontraktów są dokładne i nie zawierają błędów, biorąc pod uwagę, że inteligentny kontrakt w momencie tworzenia był dobrze sprawdzony przed wprowadzeniem go w życie.

Jak działa inteligentny kontrakt Ethereum?

W tej sekcji dowiemy się, jak ogólnie działają inteligentne kontrakty Ethereum lub inteligentne kontrakty.

Zanim zaczniemy, musimy zrozumieć, że w najbardziej podstawowy sposób Bitcoin obsługiwał inteligentne kontrakty. Zrobił to, udostępniając sieć jako sposób przesyłania wartości od jednego peera do drugiego. Węzły w sieci zajmują się procesem walidacji.

Jednak korzystanie z inteligentnych kontraktów to znacznie więcej niż tylko kryptowaluta.

Rzućmy okiem na Ethereum. Wprowadził język skryptowy i pomysł konfigurowania inteligentnych kontraktów, aby robić coś więcej niż tylko przenoszenie wartości lub aktywów między partnerami.

Pozwoliło to programistom na tworzenie własnych programów za pośrednictwem inteligentnych kontraktów, które według Biała księga Ethereum.

Ethereum umożliwiło obsługę szerszego zakresu instrukcji obliczeniowych, ponieważ jest to metoda „Turing-complete”.

A więc do czego zdolne są inteligentne kontrakty w sieci Ethereum? Sprawdźmy to poniżej.

 • Inteligentne kontrakty Ethereum oferują funkcje wielu podpisów. Oznacza to, że konto (a) można utworzyć za pomocą inteligentnych kontraktów, w których wydatki są dokonywane na podstawie zgody ludzi w grupie.
 • Można go również skutecznie wykorzystać do zapewnienia użyteczności kontraktowej, czyli przekazania jej do innych kontraktów.
 • Inteligentne kontrakty mogą służyć do zarządzania umowami między użytkownikami.
 • Wreszcie może służyć jako sposób przechowywania informacji, takich jak zapisy członkostwa.

Inteligentne kontrakty również nie działają w izolacji. Aby były funkcjonalne i łatwe w zarządzaniu, możesz łączyć ze sobą inteligentne kontrakty i sieć blockchain na różne sposoby.

Np. Jeśli smart kontrakt zarządza liczbą przyjęć do szkoły – będzie polegał na innych smart kontraktach, które ułatwiają przyjęcia, walidują je i przenoszą przyjęcia na ten przedmiot.

 

Tworzenie własnego inteligentnego kontraktu

Tworzenie własnego inteligentnego kontraktu jest łatwe. Istnieje mnóstwo zasobów internetowych, których możesz użyć do stworzenia własnego inteligentnego kontraktu. Jeden z tych zasobów pochodzi z dokumentacji Solidity – języka programowania używanego do pisania inteligentnych kontraktów na platformie Ethereum. Zobaczmy przykłady inteligentnych kontraktów Ethereum.

Aby uzyskać dostęp do samouczka, możesz sprawdzić ich dokumentację tutaj: Wprowadzenie do inteligentnych kontraktów – dokumentacja Solidity 0.6.7. Tutaj możesz również znaleźć samouczek dotyczący inteligentnego kontraktu Ethereum.

Solidity to jeden z języków inteligentnych kontraktów Ethereum, których można używać do tworzenia umów. 

Przeanalizujemy również poniższy przykład zaczerpnięty z dokumentacji.

Tworzenie własnego inteligentnego kontraktu Ethereum

Powyższe jest przykładem przechowywania, w którym inicjujemy zmienną przechowywane dane a następnie ustaw go publicznie za pomocą funkcji set (jednostka x). Wartości są zwracane przez funkcję get ().

Spójrzmy na przykład waluty podrzędnej.

Przykład podwaluty

Tutaj mamy kontrakt Coin (). 

W kontakcie zdefiniowaliśmy kluczowe funkcje, w tym

 • Wysłane (adres od, adres do, kwota uint) → Służy do wysyłania kwoty z jednego adresu na inny.
 • konstruktor () → inicjuje konstruktor
 • function mint (adres odbiorcy, kwota uint) → Mennica kryptowaluty

Przypadki użycia inteligentnych kontraktów Ethereum

Istnieje wiele przypadków użycia inteligentnych kontraktów Ethereum. Omówmy je pokrótce, jeden po drugim.

 • Rząd

Jednym z najlepszych przypadków użycia inteligentnych kontraktów jest rząd. Na przykład mogą go używać do celów głosowania, co jest jedną z wiodących kwestii w zarządzaniu.

Ludzie chcą przejrzystości, a inteligentne kontrakty mogą pomóc w zapewnieniu tego systemu głosowania. W ten sposób nie będzie polityki i spisku wokół głosowania. Rozwiązanie oparte na księgach umożliwia łatwe śledzenie głosów i zapewnia, że ​​wyniki są tak dokładne, jak to tylko możliwe.

Inteligentne kontrakty mogą również zwiększyć frekwencję wyborców, ponieważ można je wykorzystać do pracy z tożsamością cyfrową, która nie wymaga wypełniania formularzy. Wyborcy mogą głosować za pośrednictwem bezpiecznego systemu online – co zwiększa szansę na wybranie uczciwej partii rządowej do władzy.

 

 • Zarządzanie

Może również zautomatyzować ich procesy pracy za pomocą inteligentnych kontraktów.

Korzystanie z inteligentnych kontraktów oznacza również większe zaufanie wśród kierownictwa, ponieważ źródłem informacji jest pojedyncza księga, która jest stale aktualizowana o nowe weryfikowalne informacje.

Inne korzyści obejmują przejrzystość, dokładność i zautomatyzowane systemy. Oczywiście nie ma sensu przechodzić tam iz powrotem w celu uzyskania zatwierdzeń i dyskusji, gdy masz jedno źródło dystrybucji informacji, które nie opiera się na scentralizowanym podejściu.

Poprawia przetwarzanie na zupełnie nowy poziom bez zależności od innych procesów i mniejszych szans na udostępnianie i wykorzystanie dezinformacji. Zajmuje się również ugodami i procesami sądowymi.

 

 • Łańcuch dostaw

Łańcuch dostaw jest niewątpliwie najważniejszym przykładem zastosowania inteligentnych kontraktów. Każdy łańcuch dostaw wykorzystujący Ethereum może skorzystać z tego, co potrafią inteligentne kontrakty Ethereum.

Na przykład system dostawy, który wykorzystuje inteligentne kontrakty do śledzenia produktu, stanu, w jakim się znajduje i innych kluczowych szczegółów, które nie byłyby możliwe bez użycia inteligentnych kontraktów lub systemu księgi. Ponadto inteligentne kontrakty mogą automatycznie zamawiać rzeczy, jeśli zapasy są na wyczerpaniu.

To wielka sprawa dla sprzedawców detalicznych lub internetowych rynków łańcucha dostaw, ponieważ nie muszą oni zawsze mieć oko na to, co należy uzupełnić, umożliwiając partnerom maksymalne wykorzystanie zautomatyzowanego systemu. Kolejną zaletą korzystania z inteligentnych kontraktów jest rozstrzyganie sporów w łańcuchu dostaw. Ponieważ wszystko jest śledzone, spory są rozstrzygane w ciągu kilku minut.

 

 • Samochód

Samochód to kolejny przypadek zastosowania inteligentnych kontraktów. Przemysł samochodowy może korzystać z inteligentnych kontraktów, jeśli chodzi o samodzielną jazdę.

Inteligentne kontrakty mogą pomóc w wykryciu usterek podczas wypadku lub w zrozumieniu problemów występujących w samochodzie. Może to pomóc w ubezpieczeniu samochodu i wyeliminować oszustwa.

Może również naprawdę pomóc użytkownikom, którzy ucierpieli w wyniku wypadku samochodowego i szybko załatwić im ubezpieczenie!

 • Nieruchomość

Czy kiedykolwiek myślałeś o zakupie domu, a następnie zdecydowałeś się go opóźnić z powodu długiego procesu, który zajmuje jego uzyskanie? Jeśli to zrobisz, nie jesteś sam.

Nie wspominając o tym, że istnieją procesy weryfikacji, które mogą zająć trochę czasu, zanim uzyskasz prawo własności do swojego nowego domu!

Wszystko to można zautomatyzować za pomocą inteligentnych umów, które mogą zarządzać całym procesem kupowania i przenoszenia własności ze sprzedawcy na kupującego. Klauzula może zostać podjęta, a następnie zakodowana w inteligentnej umowie, zanim zostanie wprowadzona w życie.

Po wykonaniu tej czynności kupujący musi zapłacić raty lub płatność. Gdy to zrobisz, własność nowego domu zostanie automatycznie przeniesiona.

 

 • Opieka zdrowotna

Ostatnim przypadkiem użycia inteligentnego kontraktu Ethereum jest opieka zdrowotna. Opieka zdrowotna boryka się obecnie z wieloma problemami i utrudnieniami w obsłudze pacjentów. Jeden z tych problemów obejmuje przechowywanie i prowadzenie osobistej dokumentacji medycznej pacjenta.

Ponieważ każdy dostawca usług zdrowotnych ma własną bazę danych i sposób zarządzania nimi, usługodawcom trudno jest uzyskać dostęp do wcześniejszych rekordów.

Prowadzi to do niespójności w obsłudze pacjentów. Ponadto bez odpowiedniej zdecentralizowanej sieci uzyskanie ubezpieczenia również może stać się wyzwaniem.

Inteligentne kontrakty działające w sieci Ethereum mogą rozwiązać problemy zdrowotne, tworząc system opieki zdrowotnej, w którym profile pacjentów mogą być dostępne za pośrednictwem zdecentralizowanej sieci. Poprawia również wyniki testów, zgodność z przepisami i nadzorowanie dostaw leków!

 

Wniosek

Inteligentny kontrakt Ethereum pozostanie. Umożliwiają one działanie technologii blockchain i automatyzację ich bez konieczności posiadania scentralizowanego organu.

Fakt, że istnieje wiele przypadków użycia inteligentnych kontraktów, sprawia, że ​​jest on jeszcze bardziej przydatny dla firm. Następnym razem, gdy będziesz kupować dom, poszukaj platformy, która jest zdecentralizowana i korzysta z inteligentnych kontraktów.

W ten sposób możesz zautomatyzować proces zakupu, umożliwiając automatyzację pożyczki i zaliczki. Po zakończeniu płatności inteligentna umowa automatycznie przeniesie na Ciebie własność nieruchomości!

Jakie to niesamowite? Dobrze!

Co więc myślisz ogólnie o inteligentnych kontaktach? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map