Ponad 30 pytań do wywiadów z programistami Blockchain w 2020 roku

Szukasz najczęściej zadawanych pytań podczas wywiadów z programistami blockchain? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce!

Blockchain to zdecydowanie jedna z najbardziej rewolucyjnych technologii XXI wieku. Ponadto jest często określany jako drugie nadejście Internetu i przewiduje się, że zakłóci i zmieni sposób, w jaki prowadzimy działalność na całym świecie..

84% firm próbują włączyć technologię blockchain do swoich działań. W związku z tym można sobie wyobrazić rosnące zapotrzebowanie na programistów blockchain. 

W rzeczywistości, według raportu z 2019 roku, globalne zapotrzebowanie na bdeweloperów lockchain to o 517% więcej niż w 2018 roku. Analitycy przewidują, że rynek blockchain będzie rósł 1,2 mld USD w 2018 roku do 23,3 mld USD do 2023 roku.

Biorąc to wszystko pod uwagę, dziś jest idealny czas na zdobycie wymarzonej pracy jako programista blockchain. Aby pomóc Ci się przygotować, przygotowaliśmy listę pytań do wywiadów z programistami blockchain.

To powinno pomóc ci odświeżyć swoją wiedzę i rozwiązać ten wywiad z programistą blockchain. Najpierw jednak zalecamy zapoznanie się z niektórymi z tych materiałów do nauki:

 • Blockchain dla początkujących: przewodnik dla początkujących
 • Jak zostać profesjonalistą Blockchain
 • Kursy na Blockchain: Rozpocznij transformację!

Contents

Przygotowanie do wywiadu z programistą Blockchain

Oto kilka wskazówek i sztuczek, które powinieneś dodać do przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej z programistami blockchain, aby upewnić się, że zostaniesz wybrany do wpisu.

Zbadaj firmę:

Niemal każda firma poszukuje kandydatów, którzy będą mogli dopasować się do jej środowiska pracy i podzielać cele oraz wizje firmy. W związku z tym musisz przeprowadzić pewne badania, aby zrozumieć firmę, do której aplikujesz. Obejmuje to informacje na temat:

 • Data uruchomienia firmy.
 • Podróż firmy.
 • Wielkość firmy.
 • Najnowsze doniesienia prasowe dotyczące firmy, w tym informacje o wspólnych przedsięwzięciach, premierach produktów, nowych działaniach reklamowych i tak dalej.
 • Kultura firmy.

Skoncentruj się na odpowiednich umiejętnościach ważnych na stanowisku:

Możesz mieć wieloletnie doświadczenie i mnóstwo unikalnych zestawów umiejętności. Ponieważ jednak ubiegasz się o rozmowę kwalifikacyjną w technologii blockchain, upewnij się, że reprezentujesz umiejętności, które mają znaczenie. 

Ponadto, jeśli chcesz zaprezentować swoje inne niezwiązane ze sobą osiągnięcia, utwórz osobną kolumnę w swoim CV lub poczekaj, aż ankieter zapyta Cię konkretnie.

 


Przygotuj się na ogólne pytania do rozmowy kwalifikacyjnej:

Wszystkie wywiady zawierają kilka podstawowych pytań, których wszyscy oczekujemy od HR. W związku z tym upewnij się, że masz dobre odpowiedzi na te pytania:

 • Opowiedz mi o sobie.
 • Gdzie widzisz siebie za pięć lat?
 • Dlaczego wybrałeś karierę w blockchain?
 • Jakie są twoje mocne strony?
 • Jakie są Twoje słabości?
 • Dlaczego wybrałeś tę firmę?
 • Jakie jest źródło Twojej motywacji?
 • Opowiedz mi o swoich długoterminowych planach zawodowych.

 

Zaprezentuj się najlepiej:

Wszyscy znamy powiedzenie – „pierwsze wrażenie to ostatnie wrażenie”. W związku z tym upewnij się, że udasz się do pokoju przesłuchań, będąc najlepszą wersją siebie.

 • Ubieraj się dobrze, raczej ubieraj się profesjonalnie.
 • Uważaj na język ciała. Usiądź prosto z rękami widocznymi dla ankietera.
 • Pomyśl przez chwilę o pytaniach, a następnie udziel odpowiedzi.
 • Nie emanuj negatywnością. Nie mów negatywnie i nie krytykuj poprzednich pracodawców

Teraz, gdy jesteś już gotowy na rozmowę z programistą blockchain, zapoznajmy się z ponad 30 pytaniami do wywiadu dotyczącego łańcucha bloków.

Ponad 30 najczęściej zadawanych pytań podczas wywiadów z programistami Blockchain

Oto lista najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko dewelopera blockchain. Ponadto zalecamy, aby nie tylko od razu je zapamiętać, ale poświęcić trochę czasu na ich zrozumienie, aby upewnić się, że masz jasne i dokładne zrozumienie pojęć.

# 1. Co to jest blockchain?

Blockchain to niezmienna zdecentralizowana technologia księgi cyfrowej, którą można zaprogramować do przechowywania rekordów transakcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem przejrzystości i bezpieczeństwa.

Rekordy transakcyjne nazywane są „blokami”, które są ze sobą połączone lub „połączone” za pomocą kryptografii.

# 2. Jaka jest różnica między blockchainem Bitcoin a łańcuchem bloków Ethereum?

Bitcoin to w zasadzie zdecentralizowana waluta cyfrowa, której można używać jako środka wymiany w transakcjach finansowych. To jest jak cyfrowy dolar.

Z drugiej strony Ethereum to technologia księgi, która umożliwia użytkownikom tworzenie nowych programów. Jednak ma również wartość monety znaną jako Ether, która jest porównywalna z Bitcoinem i może być używana do ułatwiania transakcji finansowych.

# 3. Jakie są rodzaje łańcuchów bloków?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery różne typy łańcuchów bloków.

Publiczny Blockchain: Publiczne łańcuchy bloków są open source i pozwalają każdemu uczestniczyć jako programiści, górnicy i użytkownicy. Ponadto są one w pełni przejrzyste, dzięki czemu każdy może sprawdzić wszystkie zarejestrowane informacje o transakcjach. 

Blockchain prywatny lub dozwolony: Jak sama nazwa wskazuje, dozwolone łańcuchy bloków narzucają pewne zasady prywatności. Na przykład użytkownicy wymagają zgody przed przystąpieniem do sieci. Ponadto wszystkie transakcje pozostają prywatne na zewnątrz i dostępne tylko dla osób znajdujących się w ekosystemie. 

Konsorcjum Blockchain: Konsorcjum Blockchain można uznać za podkategorię prywatnego łańcucha bloków. Co więcej, ma te same zalety prywatnego łańcucha bloków, ale z dodaną klauzulą, że są one zarządzane przez grupę, a nie przez pojedynczy podmiot.

Hybrydowy łańcuch bloków: Hybrydowe łańcuchy bloków oferują idealne połączenie prywatności i przejrzystości, wykorzystując aspekty zarówno prywatnego, jak i publicznego łańcucha bloków. Co więcej, jest to najbardziej popularne wśród firm, ponieważ mogą kontrolować, jakie dane chcą upublicznić, a które chcą zachować jako prywatne.

Uwaga: To jedno z często zadawanych pytań podczas wywiadów z programistami blockchain.

# 4. Na jakiej zasadzie opiera się technologia blockchain?

W istocie główną zasadą jest decentralizacja. Oprócz tego ma również na celu zapewnienie równych szans wszystkim w sieci. Bitcoinowi się to udało. Jednak inne rodzaje technologii blockchain mogą różnić się podejściem.

# 5. Co to jest technologia rozproszonych rejestrów?

Rozproszona księga lub technologia rozproszonej księgi to w zasadzie baza danych, która istnieje jednocześnie w wielu lokalizacjach. Ponadto wszystkie dane są dystrybuowane, replikowane i synchronizowane między tymi lokalizacjami. Brakuje scentralizowanego organu do przechowywania danych lub administratora.

# 6. Jaka jest różnica między technologią rozproszonej księgi a blockchainem?

Blockchain to w zasadzie rodzaj technologii DLT lub cyfrowej księgi rachunkowej. Oznacza to, że wszystkie łańcuchy bloków to łańcuchy bloków DLT, ale nie wszystkie łańcuchy bloków to łańcuchy bloków.

Blockchain w zasadzie dodaje dodatkowy zestaw funkcji do DLT. Ponadto w przypadku łańcucha blokowego wszystkie dane są udostępniane wszystkim uczestnikom i zabezpieczone podpisem kryptograficznym zwanym hashem. Dzięki temu informacje przechowywane w łańcuchu bloków są niezmienne, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo i integralność.

# 7. Jak blockchain może zwiększyć zaufanie?

Blockchain jest zaprojektowany w taki sposób, że żadna z przechowywanych informacji lub zapisów nie może być zmanipulowana ani nawet zniszczona. Ponadto blockchain zapewnia przejrzystość i usuwa jeden zarządzający organ regulacyjny. 

Daje to użytkownikom równy dostęp do informacji, ale bez obawy o naruszenia bezpieczeństwa, ponieważ każdy może sprawdzić wszystko.

Uwaga: To jedno z często zadawanych pytań podczas wywiadów z programistami blockchain.

# 8. Jakie typy rekordów są obecne w bazie danych łańcucha bloków?

Istnieją dwa typy rekordów, które można przechowywać w bazie danych łańcucha bloków:

 • Rekordy transakcyjne.
 • Zablokuj rekordy.

# 9. Jakie są cechy blockchain?

Główne funkcje, które blockchain wnosi do stołu, to:

 • Zdecentralizowany system.
 • Księga rozproszona.
 • Bezpieczny ekosystem.
 • Bicie.

# 10. Czym jest szyfrowanie i jaka jest jego rola w łańcuchu bloków?

W rzeczywistości szyfrowanie to proces kodowania informacji, w którym oryginalne informacje są zmieniane tak, aby inne strony nie mogły ich zrozumieć. Właściciel nadal może uzyskać dostęp do informacji poprzez odszyfrowanie ich przy użyciu danego klucza.

W przypadku blockchain każdy ma dostęp do wszystkich danych i informacji. Tutaj możesz użyć szyfrowania, aby upewnić się, że inne osoby nie widzą danych osobowych danej osoby, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo systemu.

# 11. Do czego odnosi się „blokuj” w łańcuchu bloków?

Blok to rekord transakcyjny lub dane przechowywane w bazie danych łańcucha bloków. Te bloki są następnie łączone ze sobą, stąd nazwa – blockchain.

# 12. Czy dane zapisane w łańcuchu bloków są niezmienne??

Tak, dane zapisane w łańcuchu bloków są praktycznie niezmienne.

Jak wiesz, dane przechowywane w łańcuchu bloków nazywane są blokami. Każdy blok jest powiązany z wartością skrótu. Teraz każdy blok zawiera nie tylko wartość skrótu dla siebie, ale także wartość skrótu poprzedniego bloku. Jeśli w bloku zostanie wprowadzona jakakolwiek zmiana, zmieni to wartość skrótu.

Dlatego jeśli chcesz manipulować danymi na jednym bloku, będziesz musiał zmienić cały blockchain, co jest praktycznie niemożliwe.

Uwaga: To jedno z często zadawanych pytań podczas wywiadów z programistami blockchain.

# 13. Jaka jest różnica między „dowodem stawki” a „dowodem pracy”?

 • Dowód pracy: Proof of Work to proces, w którym górnicy rywalizują o rozwiązywanie złożonych zagadek kryptograficznych, inwestując ogromną moc obliczeniową przy użyciu wysokiej klasy sprzętu i absurdalnie zużywanej energii. 

W zamian górnik, który rozwiąże problem, zostaje nagrodzony tokenem.

 • Dowód stawki: Proof of Stake jest alternatywą dla Proof of Work, gdzie nie ma bezpośredniej konkurencji między górnikami, a ktoś jest losowo wybierany do „walidacji” bloku. Prawdopodobieństwo zostania walidatorem rośnie w zależności od tego, ile masz stawki w łańcuchu blokowym, tj. Ile tokenów posiadasz.

Pomaga to zminimalizować zużycie drogich zasobów, a zatem jest opcją znacznie bardziej przyjazną dla środowiska.

# 14. Co to są identyfikatory bloków?

Blok w łańcuchu bloków można zidentyfikować za pomocą skrótu nagłówka bloku i wysokości bloku.

# 15. Jak drzewa Merkle odgrywają ważną rolę w blockchain?

Drzewo Merkle to struktura danych podobna do drzewa binarnego i służy do przechowywania kryptograficznych skrótów każdego bloku w łańcuchu bloków. Tutaj węzeł liścia przedstawia skrót bloku danych transakcyjnych, podczas gdy węzeł nie-liścia reprezentuje skrót zawierającego węzła liścia. 

Zaleta korzystania ze struktury Merkle Tree pozwala użytkownikom po prostu pobrać łańcuch nagłówków bloków, zamiast pobierać każdą pojedynczą transakcję i blok. W związku z tym weryfikacja istnienia określonego bloku w łańcuchu bloków jest niezwykle łatwa i wygodna.

16. Jakie są typowe typy Ledger, których można używać w Blockchain?

Do najczęstszych typów ksiąg, które mogą być używane w blockchain, należą:

 • Scentralizowane sieci.
 • Zdecentralizowane sieci.
 • Sieci rozproszone.

17. Co to jest funkcja zapadni w rozwoju łańcucha bloków i do czego służy?

W rzeczywistości funkcja zapadni to funkcja, którą można łatwo obliczyć w jednym kierunku, ale trudną do obliczenia w przeciwnym kierunku, chyba że użytkownik ma dostęp do specjalnych informacji.

Funkcja trapdoor jest kluczowa przy opracowywaniu szyfrowania z kluczem publicznym i można jej używać łańcuchów bloków do tworzenia adresów i kluczy prywatnych dla użytkowników. 

# 18. Dlaczego blockchain potrzebuje tokenów do działania?

Możesz używać monet lub tokenów w łańcuchu bloków, aby wprowadzać zmiany między stanami. W każdym razie każda transakcja w łańcuchu bloków odnosi się do zmiany stanu, którą możesz reprezentować przeniesienie monety z jednego adresu na inny adres.

Oprócz tego monety i tokeny ułatwiają również transakcje w łańcuchu bloków. Każda transakcja oznacza zmianę stanu, który jest reprezentowany przez zmianę danych. Obecnie tokeny i monety są obecnie jedynym sposobem na zmianę stanu bloku w niezmiennym łańcuchu bloków.

# 19. Jak działa peer discovery w sieci P2P?

Kiedy nowy węzeł uruchamia się, nie ma informacji o sieci, ponieważ w łańcuchu blokowym brakuje centralnego serwera. W związku z tym programista musi dostarczyć listę zaufanych węzłów bezpośrednio zapisanych w kodzie węzła, którego może następnie użyć do początkowego wykrywania równorzędnego.

# 20. Co to jest scriptPubKey? 

SkryptPubKey to skrypt blokujący, który jest umieszczany na wyjściu transakcji. Zawiera określone warunki, które muszą zostać spełnione, aby transakcja została zrealizowana.

21. Co to jest RSA?

RSA, skrót od Rivest-Shamir-Adelman, to algorytm podpisywania danych i szyfrowania. Ponadto można go użyć do zabezpieczenia danych, implementując asymetryczny algorytm kryptograficzny, który działa na dwóch różnych kluczach – a mianowicie na kluczu publicznym i kluczu prywatnym.

Klucz publiczny można udostępnić każdemu, podczas gdy klucz prywatny musi być utrzymywany w tajemnicy.

Uwaga: To jedno z często zadawanych pytań podczas wywiadów z programistami blockchain.

22. Co to jest SHA-256?

SHA-256 jest częścią SHA-2 (Secure Hash Algorithm Version 2), która jest zbiorczą nazwą dla różnych wersji funkcji skrótu, w tym SHA-224, SHA-384 i SHA-512. 

Dlatego jest to w zasadzie jednokierunkowa kryptograficzna funkcja skrótu, która konwertuje tekst o dowolnej długości na unikalny ciąg zawierający 256 bitów lub 32 bajty.

23. Co to jest wydobywanie?

Wydobywanie to proces, w którym ważność transakcji jest dokonywana w sieci blockchain. Ponadto proces ten zasadniczo spełnia dwie funkcje:

Po pierwsze, wydobycie tworzy nowe monety w wygenerowanym bloku.

Po drugie, zapewnia dowód pracy w sieci blockchain, która weryfikuje transakcję w rozproszonej księdze.

24. Co to jest podwójne wydawanie? Jak to powstrzymasz?

Podwójne wydawanie odnosi się do sytuacji, w której pojedynczy token cyfrowy jest wydawany wiele razy. Ponieważ tokeny są w zasadzie zasobami cyfrowymi składającymi się z plików cyfrowych, można je łatwo sklonować. Dlatego może to prowadzić do wielu problemów dla systemu, w tym inflacji.

Jak możesz sobie wyobrazić, jest to bardzo duży problem dla infrastruktury blockchain, ale można go sprytnie uniknąć. Jednak łańcuch bloków wykorzystuje wiele stron do potwierdzenia transakcji przed zapisaniem jej w księdze. To sprawia, że ​​podwójne wydatki są niepraktyczne z obliczeń.

25. Jakie są popularne platformy do tworzenia aplikacji typu blockchain?

Niektóre z popularnych platform do tworzenia aplikacji blockchain obejmują:

 • Ethereum.
 • Hyperledger.
 • Qtum.
 • EOS.
 • ODROBINA.

26. Jaki język jest używany do tworzenia inteligentnych kontraktów?

W rzeczywistości inteligentne kontrakty, które tworzysz w Ethereum, są opracowywane przy użyciu Solidność. Jest to zorientowany obiektowo język programowania wysokiego poziomu o składni podobnej do JavaScript. Co więcej, można go używać do pisania zarówno prostych, jak i złożonych programów.

27. Co to jest atak 51%?

Atak 51% na blockchain ma miejsce, gdy grupa lub osoba kontroluje ponad połowę (lub > 51%) szybkości mieszania górniczego lub mocy obliczeniowej. W takim przypadku mogą kontrolować system, odrzucając i zatwierdzając transakcje, a nawet mogą dokonywać podwójnych wydatków.

28. Co to jest udostępnianie w tajemnicy?

Jest to jeden z głównych sposobów zapewniania bezpieczeństwa danych w łańcuchu bloków. Ponadto można go używać do segregowania danych osobowych (lub wszelkich informacji tajnych) na wiele jednostek. Następnie możesz wysłać je do użytkownika.

Możesz odzyskać oryginalne informacje tylko wtedy, gdy uczestnik, który ma część sekretu, zgodzi się połączyć je z resztą grupy. Zapewnia to wiele korzyści w zakresie bezpieczeństwa technologii blockchain. 

29. Co to jest rachunkowość wykonawcza?

Rachunkowość wykonawcza to szczególny rodzaj księgowości przeznaczony specjalnie dla firm, które oferują usługi swoim klientom lub bazom klientów. Ponadto nie ma górnego limitu usług, umożliwiając firmom tworzenie dowolnej liczby niezbędnych usług i zarządzanie nimi.

30. Co to jest twardy widelec i miękki widelec?

 • Hard Fork: hard fork implementuje zmiany w protokole blockchain, co czyni go niekompatybilnym z poprzednią wersją. Oznacza to, że niezaktualizowane węzły nie będą mogły wypychać nowych bloków do łańcucha bloków.

Możesz użyć hard forków, aby ulepszyć stary istniejący łańcuch bloków lub całkowicie utworzyć nowy łańcuch bloków. 

 • Miękki widelec: soft fork to zmiana w protokole blockchain, która jest wstecznie kompatybilna. Oznacza to, że niezaktualizowane węzły nadal mogą przetwarzać transakcje i wypychać nowe bloki do łańcucha bloków, o ile nie łamią nowych protokołów.

Jednak użytkownicy na ogół zdają sobie sprawę, że stary system jest przestarzały i szybko aktualizuje się do najnowszej wersji.

31. Wymień najczęściej używane algorytmy kryptograficzne.

Niektóre z najczęściej używanych algorytmów kryptograficznych obejmują:

 • RSA.
 • Triple DES.
 • Rozdymka.
 • Dwie ryby.
 • AES.

Uwaga: To jedno z często zadawanych pytań podczas wywiadów z programistami blockchain.

32. Jak poradzisz sobie z zarządzaniem ryzykiem związanym z zabezpieczaniem zapisów transakcji?

W rzeczywistości istnieje wiele sposobów zarządzania ryzykiem związanym z zabezpieczaniem zapisów transakcji. Obejmuje to:

 • Identyfikacja zagrożeń i słabych punktów związanych z dokumentacją finansową organizacji, a następnie podjęcie odpowiednich środków zaradczych w celu ograniczenia tego ryzyka.
 • Zainwestuj w plan awaryjny.
 • Korzystanie z dedykowanego oprogramowania do zarządzania ryzykiem.

# 33. Co to jest BIP?

BIP to skrót od Bitcoin Improvement Protocol.

 

34. Co to jest algorytm konsensusu? Jakie są rodzaje algorytmów konsensusu?

Algorytm konsensusu jest w zasadzie metodą zapewniającą, że wszyscy rówieśnicy sieci blockchain znajdują się na tej samej stronie, jeśli chodzi o bieżący stan rozproszonej księgi. Co więcej, algorytm pomaga ustalić niezawodność i zaufanie między dwoma nieznanymi rówieśnikami w rozproszonym środowisku obliczeniowym.

Oto kilka przykładów popularnych algorytmów konsensusu:

 • Dowód pracy (PoW)
 • Proof-of-Capacity (PoC)
 • Dowód działalności (PoA)
 • Delegowany dowód stawki (DPoS)
 • Proof-of-Stake (PoS)
 • Dowód autorytetu
 • Dowód spalenia 
 • Dowód wagi 
 • Dowód upływu czasu

Jak przeprowadzić wywiad z deweloperem Blockchain?

Jeśli jesteś specjalistą HR lub osobą, której powierzono zadanie przeprowadzenia wywiadu z deweloperem blockchain, możesz również skorzystać z kwestionariusza rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzi, które są tutaj omówione.

Oprócz treści, powinieneś również szukać innych cech kandydata, takich jak umiejętności przywódcze, umiejętność zarządzania sobą i chęć uczenia się nowych rzeczy.

W rzeczywistości przeprowadzenie wywiadu z deweloperem blockchain nie jest łatwe i powinieneś poświęcić trochę czasu i przygotować się wcześniej!

 

Wniosek

Mamy nadzieję, że ta obszerna lista najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej okazała się pomocna. W rzeczywistości powinno to pomóc ci przygotować się do wywiadu z programistą blockchain. Jednak nadal zalecamy odświeżyć podstawy, ponieważ dokładne zrozumienie podstawowych koncepcji zawsze da Ci przewagę nad konkurencją.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map