Wszyscy programiści powinni już wiedzieć o DAML – przełomowym języku programowania, na który wszyscy czekaliśmy. Ale teraz Digital Asset przynosi ogromną niespodziankę dla wszystkich fanów – projekt: DABL.

Zaraz po uruchomieniu projekt DABL wzbudza duże zainteresowanie w społeczności blockchain. To znaczy, dlaczego by tego nie zrobił? To technologia wyższego poziomu, która znacznie ułatwia nam życie, zwłaszcza programistom.

Jednak wielu z was może nie mieć pełnego zrozumienia tego, jak to działa lub jakie oferuje korzyści. Tak więc, aby pomóc Twojemu niepokojącemu umysłowi, przygotowałem ten przewodnik koncentrujący się na projekcie DABL.

Po prostu usiądź spokojnie, weź filiżankę kawy i zaczynajmy!


Co jest project : DABL?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, o co chodzi w tym projekcie. DABL to w rzeczywistości platforma chmurowa, która pomoże Ci usprawnić Twoją aplikację lub rozwiązanie SaaS od samego początku do końca. Czy wiesz, co jest najlepsze?

Cóż, najlepsze jest to tej platformy ma na celu pomóc Ci zrobić to wszystko przy jak najmniejszym nakładzie pracy.

Pomyśl tylko, jak łatwo można rozwijać swoje projekty bez marnowania czasu i zasobów. W rzeczywistości architektura projektu DABL jest świetną opcją dla każdego programisty, który chce tworzyć skalowalne, proste aplikacje backendowe.

Ponadto jest teraz dostępny bez serwera! Ponadto każda aplikacja, która nie wymaga zaawansowanej obsługi zaplecza, taka jak aplikacje internetowe, może znacznie skorzystać na architekturze DABL.

Co więcej, programiści już przyglądają się tej platformie i budują dla niej aplikacje DABL projektu.

Potężne połączenie DABL i DAML jest naprawdę zadziwiające.

projekt dabl

Jakie są zalety programu Project DABL?

Korzystanie z DABL może być świetną opcją w procesie programowania. W rzeczywistości nie tylko będziesz mógł uruchomić swoją aplikację znacznie szybciej, ale możesz to również zrobić z bardzo małą liczbą inżynierów i czystym projektem.

W każdym razie sprawdźmy zalety korzystania z tej platformy.

 • Obsługuje dowolne DAML Podanie: DABL faktycznie pozwoli na załadowanie dowolnej aplikacji bez zmiany kodu lub modyfikowania struktury. Dzięki temu możesz błyskawicznie automatycznie skalować swoje aplikacje DAML.
 • Darmowe interfejsy API aplikacji: Każdy kod Twojej aplikacji napisany w DAML automatycznie utworzy i zdefiniuje wszystkie interfejsy API dla Twojej aplikacji na platformie. Oznacza to, że wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć urządzenia IoT lub UI do zaplecza i to wszystko!
 • Bezpłatne uwierzytelnianie i kontrola dostępu: Każdy użytkownik aplikacji może bezpośrednio uwierzytelniać się za pomocą interfejsów API. Co więcej, kod aplikacji DAML definiuje każdą akcję i autoryzowane dane. Nie będziesz więc potrzebować żadnych skomplikowanych zasad ani logiki, aby zapewnić bezpieczeństwo rozwiązania i zachować reguły.
 • Obsługa API innych firm: Możesz również używać interfejsów API innych firm lub dowolnych usług bezpośrednio w swojej aplikacji przy użyciu architektury DABL. Dlatego nie będziesz potrzebować do tego żadnych dodatkowych komponentów ani architektury.
 • Kompatybilny z DAML Ledger: Może po prostu chcesz zarządzać własnym środowiskiem aplikacji. Dlatego każda aplikacja, którą napisałeś dla DABL, jest obsługiwana na dowolnym innym typie DAML oparta na platformie księgi. Więc to również rozszerzy spektrum twojego rynku.

Sprawdź więcej naszych przewodników:

 • Haszowanie w kryptografii
 • Firmy inwestujące w Blockchain
 • Blockchain Oracles: Know About The Fundamentals

Samouczek DABL

Nadszedł czas, aby rzucić okiem na konsole platform. Tak więc tutaj otrzymasz krótki samouczek DABL. Ale zasugeruję, abyś zapoznał się z samouczkami ich platformy, aby uzyskać odpowiednie wskazówki. Tak czy inaczej, zacznijmy!

Konsola DABL

Dom

To jest pierwsza zakładka, na której zobaczysz konsolę DABL. Jeśli masz jakieś istniejące aplikacje, zobaczysz je tutaj. Ale jeśli ich nie masz, zobaczysz opcję tworzenia własnej opcji.

Aplikacje

Tutaj możesz dołączyć do aplikacji, do której zaprosiłeś. Co więcej, zobaczysz opcję „Dołącz według identyfikatora księgi”, aby zachować aplikację na liście. Co więcej, najlepsze jest to, że dla wygody możesz użyć niestandardowej nazwy dla aplikacji.

Po dołączeniu do aplikacji możesz tworzyć nowe kontrakty w księdze, dokonywać wyborów, a nawet przeglądać swoje aktywne kontrakty.

Ostatnia aktywność

Jeśli dołączyłeś do jakiejkolwiek księgi, możesz zobaczyć kartę ostatniej aktywności. Dzięki temu możesz zobaczyć szablony umów, wszystkie strony i tak dalej.

Przestrzeń robocza

Po zalogowaniu się do DABL otrzymasz swój własny obszar roboczy. W rzeczywistości ta funkcja umożliwia zarządzanie wszystkimi księgami i organizowanie plików projektów. Co więcej, możesz również przesłać tutaj swoje pliki DAML.

Karta szybkiej kompilacji

Zobaczysz komunikat „Zastanawiasz się, co dalej?” opcja w interfejsie. Po kliknięciu możesz zobaczyć liczbę plików i części aplikacji DABL. W każdym razie tutaj możesz przesłać wyzwalacze DAML, zasoby interfejsu użytkownika i tak dalej.

Karta Wdrożenia

Aby zobaczyć zakładkę wdrożenia, musisz kliknąć księgę w swoim obszarze roboczym i zobaczyć konsolę. W rzeczywistości ta karta umożliwia konfigurowanie plików, zarządzanie artefaktami aplikacji i publikowanie interfejsu użytkownika aplikacji.

Modele DAML

Modele te definiują głównie funkcjonalność i strukturę danych aplikacji.

Usługi zautomatyzowane

Większość aplikacji będzie miała domyślnie usługi automatyzacji. W rzeczywistości robią to za pomocą wyzwalaczy DAML lub zautomatyzowanych usług w Pythonie.

Wyzwalacze DAML

Wyzwalacze DAML faktycznie umożliwiają pisanie zautomatyzowanych procesów w aplikacji przy użyciu DAML. Jeśli chcesz wdrożyć wyzwalacz DAML, musisz skompilować wszystkie szablony DAML i wyzwalacze DAML oddzielnie w plikach own.dar. Stamtąd możesz przeciągać i upuszczać swoje DAML i DAML Trigger.dars do swojej księgi.

Integracje

Integracje pomogą Twojej aplikacji komunikować się ze światem zewnętrznym. Po wdrożeniu integracji w księdze, będzie ona utrzymywać połączenia między księgą DABL a systemem zewnętrznym, jak wyrocznia w księdze.

Interfejs aplikacji

W DABL, możesz wdrożyć i hostować komponenty frontendowe dla swojej aplikacji. W tym celu musisz publikować pliki w subdomenie specyficznej dla księgi. Pliki muszą mieć format in.zip. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z samouczkiem DABL.

Karta danych w czasie rzeczywistym

Możesz użyć tej karty, aby eksplorować wszystkie kontrakty DAML w księdze aplikacji, tak jak eksplorator księgi.

project : Samouczek DABL: Jak wdrożyć przykładową aplikację?

To jest bardzo podstawowy samouczek DABL dotyczący wdrażania przykładowej aplikacji. Po zalogowaniu się na platformę zauważysz, że na samym dole obszaru roboczego znajduje się kilka przykładowych aplikacji. Stamtąd możesz wdrożyć je w księdze, a następnie rozpocząć proces wdrażania.

 • Przede wszystkim musisz stworzyć projekt w swoim Workspace. Możesz to zrobić, klikając „Nowy projekt” i nadając mu nazwę oraz księgę.
 • Następnie w dolnej sekcji obszaru roboczego można znaleźć aplikację do wdrożenia. Następnie kliknij „Dodaj do projektu”.
 • Następnie wybierz księgę i projekt, a zobaczysz, że DABL automatycznie wdraża wszystkie pliki.
 • Wdrożenie plików zajmie trochę czasu. Po zakończeniu możesz więc kliknąć księgę i skonfigurować wdrożone pliki.
 • W tym celu musisz przejść do karty wdrażania. Tam zobaczysz zakładkę Wymagane działanie i nieskonfigurowane pliki automatyzacji poniżej. Aby uzyskać automatyzację, pamiętaj o wdrożeniu jako grupa UserAdmin podczas konfiguracji. Następnie kliknij „Uruchom”.
 • Następnie musisz opublikować zasób interfejsu użytkownika na karcie Wdrożenie. Jeśli nie są opublikowane, musisz je opublikować, klikając „Opublikuj”.

Gotowe! Teraz jesteś na żywo!

Ponadto, aby współdziałać z aplikacją, możesz użyć konsoli DABL lub możesz śledzić subdomenę URL na karcie Wdrożenia, aby współdziałać z interfejsem użytkownika na żywo

Jakie są przypadki użycia DABL?

DABL i DAML to zabójcza kombinacja do tworzenia ram do tworzenia elastycznych, komponowalnych aplikacji bez wolnego tempa. W rzeczywistości wystarczy napisać kod, który będzie opisywał charakterystykę Twojej aplikacji, nie martwiąc się o zarządzanie architekturą.

Po wdrożeniu w architekturze projektu DABL będziesz musiał zapłacić tylko za to, z czego korzystasz i nic więcej.

Zmienna stawka cenowa nie została jeszcze opublikowana, ale wykorzystanie będzie mierzone na podstawie częstotliwości aktualizacji księgi przez aplikację..

Oto dobre przypadki użycia DABL. Sprawdźmy je!

Aplikacje autoskalowania

W DABL możesz wdrożyć aplikację DAML bez jakiejkolwiek konfiguracji infrastruktury lub programowania. Dzięki temu możesz stworzyć od podstaw w pełni funkcjonalną aplikację i uruchomić ją w ciągu kilku dni!

Ponadto aplikacje działające w DABL będą skalowane automatycznie, gdy ruch zacznie wzrastać. Co więcej, dopiero wtedy trzeba zapłacić za zwiększony ruch, a nie minutę wcześniej.

Backendy aplikacji wielostronicowych (MPA)

Innym przykładem użycia projektu DABL jest to, że można go używać do obsługi rozbudowanych aplikacji wielostronicowych. Co więcej, tylko jeden plik może wygenerować wszystkie interfejsy API, kontrolę dostępu, role, uprawnienia i tak dalej.

W każdym razie DAML głównie dzieli wszystkie etapy przepływu pracy na serię zmian stanu i funkcji. Co więcej, plik DAML będzie opisywać bardzo szczegółowe kontrole, które masz nad uprawnieniami do danych w przepływie pracy.

W związku z tym można użyć DABL, aby uprościć schematy autoryzacji i uwierzytelniania przy użyciu techniki mapowania do mapowania warstwy uwierzytelniania.

Aplikacje sterowane zdarzeniami

Czy wiesz, że aplikacje DAML mogą tworzyć odtwarzalne i namacalne aplikacje sterowane zdarzeniami przy użyciu sekwencji zdarzeń? Co więcej, może to zrobić w kilku różnych systemach i umożliwia wyciągnięcie ostatecznych wniosków.

Jest to jedna z zalet aplikacji DAML działającej w DABL. Wraz z tym zobaczysz, że aplikacje DAML będą obsługiwać zewnętrzne komponenty i systemy. Dzięki temu możesz znacznie szybciej skalować za pomocą DABL.

Rozszerzająca maszyna stanowa

Niemal każda pojedyncza firma, głównie te na początkowym etapie transformacji cyfrowej, może poszukiwać udoskonalenia, konsolidacji i kodowania swojej podstawowej działalności.

Dlatego, aby Ci w tym pomóc, możesz użyć samoopisowego języka DAML, który może uchwycić te przepływy pracy.

Co więcej, język ten może opisywać oddzielenie działań na podstawie roli i łączy je w szerszą maszynę stanów. Widzisz więc, że DAML jest idealny do rozszerzania twojego automatu stanowego i możesz to łatwo osiągnąć za pomocą DABL.

Audytowalne i przejrzyste aplikacje

Korzystanie z aplikacji SaaS może w rzeczywistości zaszkodzić wartości Twojej marki, ponieważ powoduje to problemy z niewłaściwym wykorzystaniem danych aplikacji. Ale w DABL każda aplikacja jest wolna od tej analizy, ponieważ użytkownicy mogą zobaczyć podstawowe dane, które ich dotyczą.

Co więcej, użytkownicy mogą również kontrolować, który podmiot lub użytkownik ma pozwolenie na dostęp do określonych danych w dowolnym momencie. Dlatego oferuje im przejrzystą infrastrukturę, zwiększając wartość Twojej marki.

Również tworzenie aplikacji w ten sposób pomoże Tobie i Twojej firmie zdobyć zaufanie konsumentów, co również zwiększy ruch.

Czytaj więcej:

 • Pojęcia związane z blockchainem, o których powinieneś wiedzieć
 • Blockchain Academy: zacznij od kursów Blockchain!

Jak wypada DABL w porównaniu z innymi platformami?

DABL zawiera elementy SaaS, FaaS, iPaaS i PaaS. Tutaj porównam kilka z nich z DABL, aby dać ci lepsze wyobrażenie o tym, jak ta technologia jest porównywana z DABL.

DABL kontra IaaS

Często w infrastrukturze jako usłudze (takiej jak Azure, GCP, AWS) dostawcy oferują użytkownikom zarządzanie ich wirtualnymi komponentami aplikacji, które można znaleźć w dowolnym centrum danych.

Nie oferują żadnych sugestii programistom. Co więcej, programista ponosi wyłączną odpowiedzialność za napisanie kodu zarówno dla aplikacji, jak i infrastruktury. W rzeczywistości może to doprowadzić Twój zespół do bardzo skomplikowanej ścieżki DevOps.

Jednak aplikacje DABL mogą działać tylko z jednego pliku wspieranego przez DAML. Oznacza to, że wystarczy opisać zachowanie swojego frameworka, a platforma zajmie się resztą.

Dzięki temu Twój zespół nie będzie musiał w ogóle przechodzić przez żadne skomplikowane procedury DevOps.

DABL vs. PaaS

Możesz myśleć o platformie jako usłudze jako o ulepszonym IaaS. Chociaż platformy PaaS są bardziej zorientowane i pomagają w rozwoju aplikacji, nadal istnieje wiele problemów, z którymi programista musi się uporać.

W rzeczywistości będziesz pisać mniej kodu lub trochę mniej pracować nad infrastrukturą, ale nadal będziesz musiał skalować wiele komponentów samodzielnie i zgodnie z architekturą PaaS. Oznacza to pracę na różnych komponentach, serwerach – powoduje, że uruchamianie aplikacji jest powolne i złożone.

Ale aplikacje DABL nie będą musiały radzić sobie z tymi problemami. W większości przypadków programiści nie wiedzą nawet o podstawowej infrastrukturze. I nie muszą się tym martwić. W rzeczywistości DABL zajmie się resztą.

DABL kontra iPaaS

Platforma integracyjna jako usługa to popularna nisza serwerów w chmurze stworzona z myślą o łączeniu lokalnych aplikacji z chmurą.

Głównym celem jest połączenie ze sobą interfejsów API innych firm i starszych wersji oraz udostępnienie ich poza dotychczasową infrastrukturą. W miarę jak aplikacje włączają coraz więcej interfejsów API do swoich podstawowych procesów, wielu programistów będzie tworzyć warstwy normalizacji danych i transakcji, aby wspierać rosnący ekosystem interfejsów API.

Ale w DABL możesz wywoływać zewnętrzne API do aplikacji bez nawet tworzenia kolejnej warstwy agregacji w systemie. Zewnętrzne interfejsy API są znormalizowane do DAML, a programiści aplikacji mają prosty sposób na interakcję z wieloma interfejsami API dowolnego typu. Oznacza to, że łatwiej jest zintegrować zewnętrzne interfejsy API bez martwienia się o problemy z zarządzaniem.

DABL kontra FaaS

Architektura DABL wydaje się podążać za doświadczeniem bezserwerowym, które znajdziesz na platformie Function as a Service. Obecnie FaaS doskonale nadaje się do przetwarzania brzegowego procesów i usług z prostymi i nieskomplikowanymi funkcjami.

Ponadto są to głównie systemy bezpaństwowe i sterowane zdarzeniami. Wydaje się, że DABL czerpie inspirację z tych platform. Skupia się głównie na zwiększaniu możliwości programistów, a nie na przytłaczaniu ich w tworzeniu aplikacji.

Tak więc w DABL uzyskasz bezserwerowe doświadczenie z prostym i przejrzystym projektem. Co więcej, możesz również odnieść duże korzyści z łączenia się z dowolnymi usługami bezserwerowymi. Nie ma żadnych ograniczeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Blockchain? Sprawdź nasze kursy blockchain już teraz!

Uwaga końcowa: najlepszy kumpel deweloperów

Wygląda na to, że DABL ma to wszystko. W rzeczywistości ta platforma doskonale nadaje się do uruchamiania dowolnej aplikacji opartej na DAML bez martwienia się o infrastrukturę! Wystarczy opisać logikę biznesową lub zachowania swojej aplikacji, a platforma zajmie się resztą.

Czy może być łatwiej? Jestem prawie pewien, że programiści z pewnością pokochają tę platformę. Dlaczego nie mieliby tego robić? Skompilowanie i uruchomienie dowolnej aplikacji zajmuje mniej czasu.

W każdym razie, skoro już wiesz o tym projekcie, ostateczna decyzja należy do Ciebie. Ale powiedziałbym, że zdecydowanie powinieneś spróbować!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me