SAP Blockchain: samouczek dotyczący aplikacji i usług

Chcesz dowiedzieć się więcej o blockchainie SAP? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce.

SAP jest jednym z gigantów w branży. Oferują jedne z najlepszych rozwiązań do planowania zasobów przedsiębiorstwa w branży. Została założona w 1972 roku i do tej pory ogromnie się rozwinęła i stała się również popularnym rozwiązaniem do zarządzania biznesem.

Obecnie zajmuje pierwsze miejsce na rynku ERP. Jako lider ERP są zobowiązani do wejścia na Blockchain jako rynek usług.

Z drugiej strony technologia Blockchain była postrzegana jako narzędzie zmiany. Samodzielnie zmienił sposób, w jaki organizacje rozwiązują problemy.

Zanim zagłębimy się w aplikacje i usługi SAP Blockchain, przyjrzyjmy się Blockchain z perspektywy przedsiębiorstwa.

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Co to jest Blockchain jako usługa?

Zanim zagłębimy się w SAP Blockchain as a Service, spróbujmy zrozumieć sam BaaS.

Blockchain as a Service to platforma jako usługa, w której dostawca dba o wszystko, w tym infrastrukturę i oprogramowanie. Na przykład klient może łatwo uzyskać dostęp do technologii blockchain w infrastrukturze chmury SAP. Nie muszą wydawać na infrastrukturę ani talenty potrzebne do zarządzania nią lub jej utrzymania. Jednak z samą usługą wiąże się opłata.

Istnieje wiele popularnych platform blockchain-as-a-service, takich jak platforma IBM blockchain, Amazon Blockchain Templates, DragonChain i oczywiście SAP Blockchain as a Service.

Chcesz uzyskać dostęp do szablonów łańcucha bloków dla przedsiębiorstw? Zapisz się teraz na nasz kurs szablonów łańcuchów bloków dla przedsiębiorstw!

Aplikacje i usługi SAP Blockchain

Ekosystem aplikacji i usług SAP Blockchain składa się z dwóch głównych komponentów. Obejmują one:


 • SAP-Cloud-Platform-Blockchain
 • SAP-HANA-Blockchain-Service.

SAP Cloud Platform Blockchain Service (SCP)

SAP Blockchain

SAP jest duży. Oferują mnóstwo usług, od analityki, zarządzania danymi po urządzenia mobilne, doświadczenie użytkownika i tak dalej. Ich usługa Blockchain zadebiutowała 17 maja 2017 r. Uruchomili ją na corocznym wydarzeniu Sapphire i odbyli się w Orlando w USA..

SAP Blockchain as a Service jest opisywany jako gotowy do użycia. Oznacza to, że klient nie musi posiadać własnej infrastruktury ani rozwiązania do hostowania swojego Blockchain. Wdrożenie Blockchain jest kosztowne i właśnie w tym miejscu do gry wchodzi SAP.

Zgodnie z oficjalną architekturą SAP blockchain opisują oni, że jest to najłatwiejszy sposób na przeniesienie DLT do chmury. Jest to również brama najniższego ryzyka, która umożliwia klientom eksperymentowanie z technologią rozproszonej księgi.

Korzyści są oczywiste, ponieważ klient nie musi brać udziału w początkowej konfiguracji infrastruktury.

Usługa jest ulepszana dzięki integracji z SAP Leonardo. Usługi blockchain podlegają SAP Leonardo. Jest to technologia SAP, która łączy w sobie inteligentne technologie, wiedzę branżową i usługi. Krótko mówiąc, SAP Leonardo pozwala klientom na praktyczne wykorzystanie technologii. Umożliwia klientom rozszerzenie ich rozwiązań o cyfrowe łańcuchy dostaw i programy IoT na dużą skalę.

Pierwsze kroki z usługą SAP Cloud Platform Blockchain Service (SCP) i Cloud Foundry

Ponieważ SAP Cloud Platform Blockchain Service jest częścią Cloud Foundry, będziesz mógł używać Hyperledger Fabric do celów wdrożeniowych.

Cloud Foundry to platforma aplikacji chmurowych typu open source, która jest wspierana przez czołowe firmy technologiczne, takie jak IBM, Google, SAP, Microsoft i inne. Pozwala każdemu łatwo tworzyć, testować, wdrażać i skalować aplikacje typu blockchain. Masz pełną swobodę, jeśli chodzi o wybór usług aplikacji, struktur deweloperskich i chmur. Ponieważ jest to oprogramowanie typu open source, można je również znaleźć w niektórych instancjach i dystrybucjach chmury prywatnej.

Proces biznesowy wykorzystujący technologię blockchain można zaimplementować w Hyperledger Fabric. Ponadto struktura Fabric typu plug-and-play sprawia, że ​​jest to idealne rozwiązanie do wykorzystania z chmurą SAP. Tkanina Hyperledger jest również wysoce skalowalna. Może być używany do tworzenia aplikacji typu blockchain z odpowiednimi uprawnieniami i skalowalnością. Z łatwością może osiągnąć 1000 transakcji na sekundę.

Zacznij od Cloud Foundry i SAP teraz!

SAP Cloud Platform: zacznij

Kroki, aby rozpocząć korzystanie z samouczka SAP blockchain, są następujące.

 1. Zaloguj się do SAP Cloud Platform.
 2. Teraz przejdź do przycisku Cloud Foundry Trial
 3. Wylądujesz na ekranie głównym Kokpitu. Tam musisz kliknąć link do wersji próbnej.
 4. Po zakończeniu zostaniesz przekierowany do pulpitu Cloud Foundry.
 5. Teraz musisz stworzyć wspomnienie i dodać nową przestrzeń.
 6. Po zakończeniu przejdź do Service Marketplace i wybierz Blockchain.
 7. Stamtąd utwórz nowe instancje Blockchain. Ponieważ jest to wersja próbna, plan serwisowy zostanie wybrany automatycznie.
 8. Po sfinalizowaniu planu będziesz mógł wykonać cztery czynności: wyświetlić pulpit nawigacyjny, połączyć aplikację, utworzyć klucz usługi lub zniszczyć instancję.

Ta instancja jest podstawową konfiguracją, a teraz jako klient możesz łatwo połączyć się z dowolną platformą lub usługą. Teraz wystarczy napisać kod zgodnie z wymaganiami biznesowymi.

Kolejną istotną częścią usługi SAP-Cloud-Platform-Blockchain jest SAP HANA Blockchain. Umożliwia klientom łączenie platform łańcucha bloków przedsiębiorstwa ze środowiskiem bazy danych SAP HANA.

Usługa SAP HANA Blockchain

Teraz, gdy zrozumieliśmy usługi SAP Cloud Blockchain, nadszedł czas, aby przyjrzeć się łańcuchowi blokowemu SAP HANA. Przejdziemy przez podstawowe wprowadzenie, przegląd techniczny i jak to skonfigurować. Zacznijmy.

Do tej pory omawialiśmy SCP i sposób, w jaki umożliwia on klientom pracę z Blockchain poprzez budowanie aplikacji blockchain w infrastrukturze chmury. SAP Leonardo również pojawia się na obrazie, ponieważ umożliwia SCP pracę z popularnymi technologiami, takimi jak Internet rzeczy, sztuczna inteligencja itp..

Ostatnią częścią architektury SAP blockchain jest SAP HANA Blockchain. Umożliwia popularnym platformom blockchain przedsiębiorstwa łączenie się z popularną bazą danych SAP HANA. Ta możliwość połączenia z SAP Hana otwiera nowe możliwości i możliwości, których nie ma w innych podobnych ekosystemach.

SAP nie polega na tworzeniu własnej platformy. Chcieli stworzyć ekosystem, który otacza SAP, pomagając w integracji istniejących technologii SAP i innych technologii blockchain przedsiębiorstwa. Hyperledger Fabric to jedna z popularnych platform blockchain dla przedsiębiorstw, z którą możesz tutaj pracować.

Obsługuje również MultiChain i Quorum.

Jak to działa

Krótko mówiąc, łańcuch bloków SCP najpierw łączy się z siecią blockchain. Aby dołączyć, korzysta z usługi w chmurze za pomocą platformy chmurowej SAP. Teraz do gry wkracza SAP HANA Blockchain, który łączy bazę danych SAP HANA z usługą w chmurze.

SAP HANA wymaga dwóch komponentów, aby to wszystko mogło się wydarzyć. Wymaga usługi SAP HANA Blockchain oraz adaptera SAP HANA Blockchain.

 • Usługa SAP HANA Blockchain – implementuje ją łańcuch bloków SAP Leonardo.
 • Adapter SAP HANA Blockchain – jest wdrażany przez wystąpienie SAP HANA przy użyciu startera SAP ONE Support.

Subskrypcja działa od adaptera SAP HANA Blockchain do usługi HANA Blockchain. Usługa HANA Blockchain komunikuje się teraz z usługą SAP Blockchain – tworząc połączenie. Po przeprowadzeniu transakcji SAP HANA replikuje ją. Replikacja działa w obie strony, zapewniając, że inne aplikacje połączone z SAP HANA mogą przechowywać dane w Blockchain.

Powyższa funkcjonalność pomaga również aplikacjom blockchain w łatwym łączeniu danych w łańcuchu i poza nim.

Chcesz wiedzieć o aplikacjach blockchain? Oto przewodnik po aplikacjach opartych na łańcuchu bloków, z którym możesz zapoznać się, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Dlaczego warto korzystać z SAP dla Blockchain?

SAP Blockchain as a Service działa inaczej niż inne platformy blockchain. Nie ma na celu stać się platformą, która próbuje zaimplementować Blockchain, ale zapewnia klientom świetne środowisko do wykorzystania już ustalonych frameworków blockchain. Trzy powody, dla których potrzebujemy SAP dla Blockchain, są następujące.

 • Zorientowany na procesy biznesowe: Wszystkie usługi blockchain świadczone przez SAP są zorientowane biznesowo, co oznacza, że ​​zachowywane są krytyczne wartości firmy, w tym proces, którego to dotyczy, przypadki użycia, integralność danych i jakość..
 • Doświadczenie sieciowe: SAP zapewnia, że ​​sieci działają zgodnie z przeznaczeniem, aby zapewnić sukces blockchain. Są ekspertami w sieci i zapewniają, że środowisko pozostaje bezpieczne i bezproblemowe.
 • Warstwa abstrakcji BaaS: Aby zapewnić integrację z innymi systemami, zapewnia warstwę abstrakcji BaaS. Warstwa obsługuje otwarte standardy i zapewnia właściwą integrację z aplikacjami firm trzecich i SAP.

Samouczek Sap Blockchain: Przypadki użycia SAP Blockchain

Integracja Blockchain z aplikacjami SAP zapewnia, że ​​adopcja odbywa się szybciej niż zwykle. SAP ciężko pracuje, aby wprowadzić nowe narzędzia łańcucha bloków, które mogą pomóc w integracji różnych aplikacji SAP. W tej chwili możesz zintegrować Blockchain z aplikacjami SAP, takimi jak śledzenie i śledzenie towarów w tranzycie, zarządzanie transportem i logistyką, śledzenie i śledzenie farmaceutyków i tak dalej.

Zobaczmy kilka rzeczywistych przypadków użycia, w których SAP może odegrać ważną rolę. Niektóre z projektów, które wymienimy, zostały ukończone lub są w trakcie realizacji.

CAMELOT ITLab

CAMELOT ITLab wykorzystuje Blockchain do ochrony urządzeń mobilnych przed zagrożeniami. Żyjemy w świecie, w którym telefony komórkowe są integralną częścią siły roboczej. Nawet firmy inwestują w swoje urządzenia mobilne – przydzielając, chroniąc i konserwując te urządzenia. Dzięki Blockchain mogą zarejestrować każde urządzenie w sieci i odpowiednio zweryfikować urządzenia. Możesz również utworzyć międzynarodową tożsamość sprzętu mobilnego (IMEI) za pomocą SAP Leonardo Blockchain. Projekt został wydany.

Dowód koncepcji morskiej wysyłki opartej na technologii Blockchain

Handel międzynarodowy to duża część światowej gospodarki. Firmy muszą mieć pewność, że ich modele łańcucha dostaw działają zgodnie z potrzebami. Obecny model nie jest idealny i nie zapewnia odpowiedniej przejrzystości ani nie chroni łańcucha dostaw przed oszustwami. Zastosowanie Blockchain może zdigitalizować proces handlowy i zapewnić bezpieczeństwo i przejrzystość dla wszystkich stron. Zarządzanie transportem SAP zapewnia to dzięki wykorzystaniu łańcucha bloków, odpowiedniego bezpieczeństwa i integralności.

Sieć bezpieczeństwa urządzeń bezprzewodowych

Ochrona sieci przed nieautoryzowanym dostępem jest ważna i tu właśnie pojawia się sieć bezpieczeństwa urządzeń bezprzewodowych. Osiąga się to dzięki czarnej liście IEMI zarządzanej w łańcuchu blokowym. Urządzenia są następnie udostępniane wszystkim operatorom MNO, aby zapewnić, że zainfekowane lub zablokowane urządzenia nie będą miały dostępu do chronionych sieci. Różni dostawcy mogą zaimplementować go na czarnych listach urządzeń. Projekt jest obecnie w fazie Proof of Concept.

Autonomiczna Prowincja Południowy Tyrol

Bolzano we Włoszech wykorzystuje Blockchain do wdrożenia sieci, która działa wydajnie i zapewnia ulepszenia w technologii cyfrowej księgi.

Konsorcjum SAP Blockchain

SAP stara się zmienić świat i właśnie tam wkracza konsorcjum blockchain. Sprowadza podobnie myślące firmy i liderów branży, którzy są gotowi podjąć najbardziej znaczące wyzwania biznesowe. Próbują wykorzystać Blockchain i zapewnić najlepsze możliwe rozwiązanie problemów.

Firmy należące do konsorcjum SAP High Tech Blockchain Industry Consortium to Lenovo, T-Mobile, PPG i inne. Do członków-założycieli High Tech Blockchain Industry Consortium należą Flex, A3 by Airbus, HP Enterprise, Intel i UPS. Mają także członków-założycieli Life Science i Pharmaceutical Industries.

Zaintrygowany technologią blockchain? Zanim zaczniesz swoją przygodę z SAP, doskonal swoje umiejętności, korzystając z naszego certyfikowanego kursu dla profesjonalistów blockchain dla przedsiębiorstw (CEBP)!

Podsumowanie: czy platforma SAP Cloud jest gotowa do użycia?

Ekosystem SAP blockchain wygląda obiecująco. Możliwość korzystania z rozwiązania blockchain bez konieczności zakładania infrastruktury jest przełomowa. Również jakość rozwiązań SAP mówi sama za siebie.

Ale nie tak wszyscy myślą. Krytycy zwracają uwagę, że cały pomysł jest wciąż niesprawdzony, jeśli chodzi o wdrażanie na dużą skalę, zwłaszcza na rynku korporacyjnym. Brak namacalnych dowodów na to, jak technologia rozproszonej księgi będzie pasować do dużego przedsiębiorstwa, w którym używane są systemy wielopoziomowe, jest jednym z największych problemów.

Również wdrożenie kompleksowego rozwiązania blockchain nie byłoby łatwe, a zrozumienie, które firmy są skłonne to zrobić, jest kluczem do jego przyjęcia.

Aby przyspieszyć adopcję, SAP HANA może odegrać kluczową rolę. Może działać jako abstrakcja, zapewniając łatwą implementację. Jest to również osobne rozwiązanie, które zapewnia, że ​​może pracować w tandemie z SAP.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map