Zastanawiasz się, czy jest jakaś różnica między blockchainem a DLT? Oto odpowiedź z porównaniem technologii blockchain i rozproszonej księgi rachunkowej.

W tej erze, kiedy wszyscy mówią o decentralizacji, blockchain i technologii rozproszonych rejestrów, znanej również jako DLT, najczęściej mówi się o technologiach. Wiele osób, które nie są zaznajomione z tymi technologiami, często używa tych terminów zamiennie.

Czy to jednak prawda? Czy technologia blockchain i rozproszona księga to to samo? Cóż, niezupełnie. Technologia Blockchain vs rozproszona księga to gorący temat wśród osób zainteresowanych przyszłością tych technologii.

Brak odpowiedniej wiedzy na temat którejkolwiek z tych technologii prowadzi do zamieszania i wycofania opinii publicznej. W erze cyfrowej nowe technologie mogą szybko stać się modnymi frazesami i, jak wiadomo, nie trwają długo. Oczekuje się jednak, że zarówno blockchain, jak i DLT zmienią przyszłość.

Oto nasz szczegółowy przewodnik o tym, czym jest blockchain, a jeszcze lepiej, sprawdź ten ostateczny ściągawka do blockchain, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie istotne pytania dotyczące blockchain.


Technologie Blockchain, a także rozproszone księgi, są wyjątkowe pod wieloma względami, mimo że obracają się wokół decentralizacji. W rzeczywistości jest to główny powód, dla którego ludzie często mylą obie technologie. Jedno jest jednak pewne, że są one i mogą zrewolucjonizować wiele branż, zwłaszcza w świecie finansów.

Chcesz zbudować karierę w technologii Blockchain? Zapisz się na darmowy kurs Blockchain i zacznij już teraz.

Technologia Blockchain vs Distributed Ledger: proste wyjaśnienie

Zanim przejdziemy do technologii blockchain kontra rozproszonej księgi, przyjrzyjmy się, czym tak naprawdę jest każda technologia.

Przeczytaj teraz: Blockchain wyjaśniony w łatwy sposób

Co to jest księga rozproszona?

Rozproszona księga to zdecentralizowana baza danych, tj. Rozproszona na kilka komputerów lub węzłów. W tej technologii. Każdy węzeł będzie utrzymywał księgę, a jeśli nastąpią jakiekolwiek zmiany danych, księga zostanie zaktualizowana. Aktualizacja odbywa się niezależnie w każdym węźle.

Wszystkie węzły mają równy status pod względem uprawnień. Nie ma centralnego organu ani serwera zarządzającego bazą danych, co sprawia, że ​​technologia jest przejrzysta. Każdy węzeł może aktualizować księgę, a inne węzły zweryfikują jej istnienie.

Proces jest naprawdę łatwy. Węzły będą próbowały zweryfikować transakcję za pomocą algorytmu konsensusu lub głosowania. Jednak prawo głosu lub udział wszystkich węzłów będzie zależeć od reguł tej księgi. Tak więc czasami wszystkie węzły mogą uczestniczyć, innym razem tylko wybrane węzły będą uczestniczyć.

Gdy wszystkie węzły dadzą sygnał start, transakcja zostanie umieszczona w księdze, a wszystkie węzły mogą otrzymać zaktualizowany status. A więc jaka jest pozytywna strona tej technologii?

Cóż, oczywiście, uzyskasz dużo przejrzystości w tej technologii, prawda??

Jednak cała technologia rozproszonych rejestrów zapewnia duże bezpieczeństwo, ponieważ nie ma żadnego centralnego organu. Żaden węzeł nie jest jednym organem. Węzły będą miały szansę przeprowadzić weryfikację, ale to wszystko. Więc nie ma sensu korupcji w tej technologii.

To sprawia, że ​​jest to atrakcyjna technologia dla branży finansowej lub każdej innej branży poszukującej bardziej przejrzystej technologii i tych, którzy chcą odejść od centralnego organu.

Aby uzyskać więcej informacji, możesz również przeczytać nasz szczegółowy przewodnik dla początkujących o tym, czym jest księga rozproszona.

Przeczytaj także: Technologia rozproszonej księgi: gdzie zaczyna się rewolucja technologiczna

Co to jest Blockchain?

Blockchain jest po prostu rodzajem rozproszonej księgi. Możesz uznać DLT za technologię macierzystą łańcucha bloków. Jednak z biegiem czasu stała się bardziej popularna niż cała koncepcja technologii rozproszonych rejestrów.

Jednak wielu programistów próbuje teraz wyjść z cienia blockchain. Dlatego ludzie są bardziej niż chętni, aby dowiedzieć się o różnicach w technologii blockchain i rozproszonej księgi rachunkowej.

Blockchain jest jedną z technologii rozproszonej księgi, w której każdy węzeł otrzymuje swoją własną kopię księgi. Za każdym razem, gdy ktoś dodaje nową transakcję, wszystkie kopie księgi są aktualizowane. Wszystkie transakcje są szyfrowane przed dodaniem do księgi.

Blockchain nie wymaga od centralnego organu zarządzania operacjami podobnymi do DLT. W rzeczywistości jest całkowicie zdecentralizowany. Istnieją ścisłe protokoły bezpieczeństwa, które wymagają zaufania obliczeniowego. Blockchain organizuje dane w postaci bloków, stąd nazwa. Te bloki są ze sobą połączone i zaszyfrowane dla bezpieczeństwa.

Blockchain pozwala tylko na dodawanie operacji, tj. Możesz dodawać nowe dane, ale nie możesz zmieniać ani usuwać istniejących danych. Jest to jeden aspekt, który odróżnia go od tradycyjnych baz danych. Ponieważ nie możesz zmienić ani usunąć nawet pojedynczego bloku danych, każda transakcja istnieje w historii.

To sprawia, że ​​jest to jedna z najbardziej przejrzystych technologii, szczególnie dla branży finansowej. Jest to również jeden z powodów, dla których oczekuje się wzrostu rynku blockchain pół miliarda USD w 2018 roku do 2,3 miliarda USD w 2021 roku. Niektóre prognozy szacują nawet 16 miliardów USD rynek w 2024 roku.

Technologia Blockchain vs Distributed Ledger

Chociaż obie technologie brzmią tak samo, ale są też pewne różnice. Możesz zobaczyć rozproszoną księgę blockchain jako technologię nadrzędną dla łańcucha bloków lub blockchain jako zaawansowaną wersję rozproszonej księgi.

Krótko mówiąc, łańcuch bloków to rodzaj rozproszonej księgi. Nie możesz jednak nazywać każdej rozproszonej księgi łańcuchem bloków. Wiesz, jak określone rodzaje produktów stają się marką i stają się bardziej popularne we własnym imieniu.

Na przykład buty sportowe Michaela Jordana współpracujące z Nike to właściwie tylko trampki, ale są tak popularne, że ludzie znają je teraz jako Jordany z ich odrębną tożsamością. Tak jest w przypadku blockchain dokładnie tak, jak zyskał własną tożsamość.

Możesz również znaleźć różnice w działaniu rozproszonej księgi. Na przykład w przypadku DLT niezbędny jest konsensus. Jednak w łańcuchu bloków programiści mogą korzystać z wielu metod, aby osiągnąć konsensus obejmujący Proof of Stake (PoS) i Proof of Work (PoW). Możesz dowiedzieć się więcej o obu tych metodach w naszym szczegółowym porównaniu tutaj.

Możesz również dowiedzieć się więcej o różnicy między blockchainem a bazą danych w naszym przewodniku po łańcuchu bloków i bazach danych.

Oto niektóre aspekty blockchain, które są unikalne i niekoniecznie muszą istnieć w innych rozproszonych rejestrach, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć porównanie technologii blockchain i rozproszonej księgi.

  • Struktura blokowa

Oto pierwsza różnica między technologią blockchain a technologią rozproszonej księgi – struktura. Blockchain składa się z bloków danych. Ta struktura nie jest prawdziwą strukturą danych rozproszonych rejestrów. Rozproszona księga to po prostu baza danych rozproszona w różnych węzłach. Możesz jednak przedstawić te dane na różne sposoby w każdej księdze.

  • Sekwencja

W technologii blockchain możesz znaleźć wszystkie bloki w określonej kolejności. Księgi rozproszone nie wymagają określonej sekwencji danych. Ta sekwencja bloków jest tym, co odróżnia blockchain od innych technologii rozproszonych rejestrów.

  • Dowód pracy lub konsensus głodny władzy

Inną różnicą między technologią blockchain a rozproszoną księgą rachunkową są żądne władzy algorytmy konsensusu. W większości przypadków zwykle stosuje się szeroko mechanizm dowodzenia pracy. Są jednak i inne mechanizmy, ale w końcu one też przejmują władzę.

Ale rozproszona księga nie potrzebuje tego rodzaju konsensusu, więc krótko mówiąc, są stosunkowo bardziej skalowalne.

Blockchain to tylko podzbiór rozproszonych rejestrów. Posiada dodatkową funkcjonalność wykraczającą poza zakres tradycyjnych DLT. Mają pewne funkcje, których być może inne rozproszone księgi nie mogą osiągnąć, na przykład tworzenie wartości cyfrowej i interoperacyjność. Można śmiało powiedzieć, że blockchain przenosi DLT na wyższy poziom.

Przeczytaj także: Algorytmy konsensusu: źródło technologii Blockchain

  • Wdrożenia z życia wzięte

Implementacje są ogromnym czynnikiem, jeśli chodzi o technologię blockchain i rozproszoną księgę. W tym przypadku Blockchain jest liderem. Ponieważ Blockchain przyciąga całą uwagę od samego początku, w prawdziwym życiu jest mnóstwo implementacji.

Ponadto wiele przedsiębiorstw polubiło naturę łańcucha bloków i powoli zaczęło integrować go ze swoimi systemami. Istnieje również wielu dużych gigantów, takich jak IBM, Amazon, Oracle, Alibaba i wielu innych, oferujących dobre rozwiązania Blockchain As A Service.

Z drugiej strony programiści dopiero niedawno zaczęli zagłębiać się w samą istotę samej technologii rozproszonej księgi rachunkowej. W świecie technologii istnieją inne warianty DLT. Jednak nie ma tak wielu rzeczywistych wdrożeń opartych po prostu na tej technologii rozproszonych rejestrów. Ale są w fazie rozwoju i wkrótce ujrzą światło dzienne.

Dlatego jeśli chodzi o rzeczywiste implementacje, blockchain ma na razie większą popularność niż DLT. Jednak rynek powoli zmierza w kierunku całej koncepcji technologii rozproszonej księgi rachunkowej.

Przeczytaj teraz: Przewodnik po implementacji Blockchain: wzmocnij swoją firmę

  • Tokeny

Oto tokeny, kolejna kluczowa różnica między tymi dwiema technologiami. W technologii rozproszonej księgi nie jest konieczne posiadanie tokenów ani jakiejkolwiek waluty w sieci.

Jedyny przypadek, w którym możesz znaleźć potrzebę użycia tokenów, to sytuacja, gdy chcesz zablokować spamowanie i istnieje potrzeba wykrywania antyspamowego.

W łańcuchu bloków każdy może uruchomić węzeł. Jednak uruchomienie pełnego węzła oznacza zasadniczo ogromną sieć, która może być trudna w zarządzaniu. W większości przypadków istnieje jakaś ekonomia tokenów.

Chociaż nowoczesna technologia blockchain próbuje wyjść z cienia kryptowaluty.

Token odgrywa fundamentalną rolę w technologii blockchain. Każdy może uruchomić pełny węzeł, ale jest mało prawdopodobne, aby rozwiązał nowy blok. Jednak nadal mogą być częścią systemu, weryfikując transakcje i nowe bloki.

Z architektonicznego punktu widzenia blockchain jest zupełnie inny. Weźmy na przykład inteligentne kontrakty, które są pojedynczymi blokami kodu. Ilekroć transakcja ma miejsce w sieci blockchain, tworzy te inteligentne kontrakty w ekosystemie platformy.

Świetny punkt do zapamiętania w przypadku technologii blockchain i rozproszonej księgi rachunkowej.

Przeczytaj także: Tokeny niepodlegające grzybicy (NFT): kompletny przewodnik

Zastosowania Blockchain i DLT

Wiele aplikacji i systemów korzysta z technologii rozproszonej, a jej potomkiem jest technologia blockchain. Podczas debat na temat technologii blockchain i rozproszonej księgi rachunkowej ważne jest, aby przyjrzeć się obecnym systemom na świecie, które opierają się na tych technologiach. Pomogłoby to w lepszym zrozumieniu tego, czym blockchain różni się od innych technologii rozproszonych rejestrów.

Ważne jest, aby wiedzieć, że DLT nie są plikami nowy koncept, chociaż stały się popularne dopiero niedawno. Rozmowa o zdecentralizowanych bazach danych trwa od dawna.

Jeśli spojrzysz wstecz, to Bitcoin, pierwsza w historii kryptowaluta na świecie, sprawia, że ​​blockchain jest popularnym terminem. Bitcoin został oparty na platformie blockchain. Następnie blockchain po raz pierwszy ugruntował swój rynek za pomocą kryptowalut. Ale z biegiem czasu programiści w końcu dostrzegli jego potencjał.

Teraz blockchain rozwija się niezależnie również w innych branżach, poza branżą finansową i kryptowalutową.

W rzeczywistości obecny spadek na rynku kryptowalut, który najgorszy rok 2018 ucierpiał z powodu ogromnego spadku wartości prawie wszystkich kryptowalut, ma niewielki wpływ na rozwój łańcucha bloków.

Można znaleźć wiele innych aplikacji, które obecnie używają rozproszonych rejestrów. Niektóre z nich to IBM Fabric, R3 Conda i Digital Asset Holdings. Te systemy DLT są podobne do blockchain, ale dzieje się tak głównie dlatego, że technologia blockchain jest potomkiem lub podzbiorem technologii rozproszonej księgi.

Przeczytaj także: Technologia rozproszonej księgi: gdzie zaczyna się rewolucja technologiczna

Dlaczego warto porównać Distributed Ledger i Blockchain? Czy ma sens?

Piękno technologii blockchain kontra rozproszonej księgi polega na tym, że jest ona otwarta na nowe pomysły i innowacje. Początek tej technologii widzimy tylko w praktycznych dziedzinach. Świat Crypto regularnie produkuje projekty, które są co najmniej dość interesujące.

Mimo że blockchain wywodzi się z DLT, ważne jest, aby opinia publiczna, programiści i zwolennicy tych technologii byli w stanie dokonać właściwego rozróżnienia. Przykład Bitcoina pasuje tutaj najlepiej, ponieważ był to projekt open source, który doprowadził do powstania wielu podobnych projektów, Ethereum, Lite coin i nie tylko.

Wiele projektów trzymało się zasad DLT i porzuciło tradycyjne koncepcje blockchain. Obejmują one Hedera Hashgraph, RaiBlocks, Peaq, i NANO.

Zalety technologii rozproszonej księgi & Blockchain

Zaletą numer jeden DLT i powodem, dla którego stają się one coraz bardziej popularne, jest decentralizacja węzłów. To usuwa wielkiego faceta ze sceny. Zasadniczo daje kontrolę nad informacjami i przepływem do wszystkich użytkowników.

Przejrzystość to wielka potrzeba w wielu branżach, zwłaszcza w świecie bankowości i finansów. Rozproszone księgi zapewniają przejrzystość i mogą obsługiwać miliardy transakcji stosunkowo szybciej niż tradycyjne systemy bazodanowe działające obecnie. Kiedy ograniczają problemy operacyjne, koszty takich operacji automatycznie się zmniejszają.

Blockchain umożliwił przejrzystość w przypadku kryptowaluty. Każda transakcja była publicznie dostępna. Ludziom spodobał się pomysł tak solidnego systemu, który nie mógłby naruszyć danych, a transakcje były bezpieczne.

Przeczytaj także: Haszowanie kryptograficzne: przewodnik dla początkujących

Kolejną zaletą decentralizacji jest solidne bezpieczeństwo. Wszystkie dzienniki działań i dodawanie nowych danych muszą przejść przez surowe kontrole bezpieczeństwa.

Niezależnie od tego, czy chodzi o przekaz pieniężny, czy tworzenie zapisów ubezpieczeniowych, inteligentne algorytmy w połączeniu z szyfrowaniem na wysokim poziomie tworzą środowisko odporne na manipulacje.

Jeśli chodzi o zalety, istnieje ogromna różnica między technologią blockchain a technologią rozproszonych rejestrów.

Zamiast polegać na zasobach ludzkich lub tradycyjnych bazach danych, rozproszona księga robi wszystko szybciej i bardziej niezawodnie. Dane nie mogą zostać naruszone, ponieważ nie kontroluje ich żadna pojedyncza lokalizacja ani podmiot. Istnieje wiele obszarów, w których blockchain może odegrać kluczową rolę w eliminowaniu problemów.

Wniosek

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego przewodnika po technologii Blockchain vs Distributed Ledger możesz teraz mieć jasny obraz różnic. Technologia rozproszonej księgi jest technologią nadrzędną dla łańcucha bloków. Blockchain to w zasadzie rozproszona księga, która stała się technologią kryptowalut.

Blockchain różni się od DLT architekturą; jednak idea jest ta sama. Technologie te stały się tak popularne z powodu decentralizacji. Między entuzjastami decentralizacji a entuzjastami waluty cyfrowej istnieje zgoda co do tego, że DLT może rozwiązać wiele istniejących problemów w branży finansowej. Jak dotąd możemy postrzegać blockchain jako część kryptowaluty i wkraczający na rynek finansowy, ale może on wpłynąć na każdą branżę i zrewolucjonizować na lepsze.

Blockchain to technologia, która zyskuje na popularności i zgodnie z raportami, Blockchain jest najważniejszą umiejętnością. Tak więc, jeśli aspirujesz do rozpoczęcia kariery w Blockchain, powinieneś zapisać się na bezpłatny kurs Blockchain i rozpocząć swoją podróż w Blockchain bez żadnych opóźnień.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me