Transformacja rządu Blockchain: co to oznacza? A jak to poprawi nasze życie?

Rządy zwykle są przedmiotem krytyki za to, że nie radzą sobie z większością swoich procesów w sposób wydajny, ale nowe technologie, takie jak blockchain, mają potencjał, aby zapoczątkować drastyczne zmiany w sytuacji dzięki rozwiązaniom blockchain dla rządów. „Rządy Blockchain” mogą być czymś, co stanie się rzeczywistością w ciągu najbliższych kilku lat, gdy rządy zaczną wdrażać tę technologię.

Technologia Blockchain jest uważana za jedną z najbardziej transformacyjnych technologii naszych czasów, a najbardziej oczywistymi przypadkami użycia są zastosowania w przestrzeni kryptowalut. Jest to ta sama technologia, na której oparte są kryptowaluty, ale ma ona wiele innych zastosowań. Blockchain można opisać jako wysoce bezpieczny i zdecentralizowany system księgowy, w którym można przechowywać informacje, ale nie można ich zmieniać.

Zamiast przechowywać dane na serwerach, do czego przyzwyczailiśmy się, korzystając z przechowywania w chmurze, blockchain koncentruje się na wykorzystaniu sieci komputerów, które przechowują i weryfikują dane. Komputery w określonej sieci mogą być rozmieszczone na całym świecie, a sieć nie jest kontrolowana centralnie.

Blockchain Rząd Plansza transformacji

Korzyści płynące z zastosowania technologii blockchain dla rządów

Rządy mają za zadanie ułatwianie przejrzystości, zwłaszcza w zakresie zarządzania, dystrybucji zasobów i osiągania większej wydajności, między innymi. Z tych powodów rządy wielu krajów wyraziły zainteresowanie tą technologią.

Aplikacje Blockchain dla rządów mogą być brakującym ogniwem pomagającym rządom w osiągnięciu pełnej cyfryzacji. Świat podążał ścieżką cyfryzacji, jak to miało miejsce w przypadku wielu branż, takich jak handel detaliczny i rozrywka, między innymi. Rządy również odczuwają presję, aby również podążać tą samą drogą, ale łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jedną z największych przeszkód, które stanęły na drodze cyfryzacji wielu rządom, jest kwestia bezpieczeństwa.

Przenoszenie danych osobowych milionów ludzi na platformy cyfrowe stanowi ogromne ryzyko w przypadku włamania do systemu. Jednak blockchain był reklamowany jako niemożliwy do zhakowania ze względu na swoją strukturę, a to oznacza, że ​​może zaoferować realne rozwiązanie, które może pomóc rządom w ostatecznym przejściu na technologię cyfrową. Fakt, że blockchain jest praktycznie nie do zhakowania, sprawia, że ​​jest on bardziej atrakcyjny przy opracowywaniu systemów cyfrowych dla rządów. To jednak tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej w porównaniu do tego, co mogą osiągnąć usługi rządowe oparte na blockchain.

Rządy, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, zwykle mają trudności z zdobyciem zaufania swoich obywateli, zwłaszcza jeśli chodzi o dowody świadczenia usług i ulepszania już istniejących usług. W krajach rozwijających się aplikacje blockchain dla rządów przydałyby się do wyeliminowania niektórych poważnych problemów, takich jak korupcja, zapewniając jednocześnie bardziej efektywne wdrażanie i dystrybucję zasobów. Przyjęcie takich technologii może również pomóc w ułatwieniu lepszego wykorzystania zasobów.

Blockchain do zastosowań rządowych

Istnieją bardzo kluczowe zastosowania blockchain w rządach, a oto kilka sytuacji, w których można zastosować tę technologię, aby poprawić sytuację.

 1. Blockchain może służyć do ułatwienia egzekwowania prawa

Rządy mogą wykorzystywać dane z publicznych łańcuchów bloków do śledzenia transakcji finansowych, podobnie jak w przypadku monitorowania transakcji pieniądza fiducjarnego, aby upewnić się, że system nie ułatwia nielegalnych transakcji. Wdrożenie blockchain dla rządu może być kluczowym narzędziem zapewniającym legalność transakcji finansowych w domenie cyfrowej.

Dobrym przykładem jest publiczna sieć Bitcoin, która umożliwia badaczom śledzenie wszelkich transakcji Bitcoin, co oznacza, że ​​mogą w dowolnym momencie określić kwotę przechowywaną w portfelu kryptograficznym. Może to być przydatne w ograniczaniu nielegalnych transakcji, takich jak handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy.

 1. Rozwiązanie problemu podatkowego

Opodatkowanie jest również jednym z głównych problemów, o których głośno mówi się, jeśli chodzi o kryptowaluty, zwłaszcza ze względu na wykorzystanie walut cyfrowych w celu uniknięcia opodatkowania. Chociaż można to kontrolować za pomocą publicznych łańcuchów bloków i nieprywatnych monet, Blockchain może pomóc rządom podnieść poziom. Blockchain może być od dawna oczekiwanym rozwiązaniem umożliwiającym ustalenie podwójnego opodatkowania.

Ponieważ zdecentralizowane technologie księgowe mogą sprzyjać większej przejrzystości transakcji finansowych. Rządy mogą wykorzystywać technologię blockchain do wdrażania protokołów, które można wykorzystać do zmniejszenia deficytów VAT i zmniejszenia obciążeń podatkowych poprzez eliminację podwójnego opodatkowania.


 1. Rządy mogą używać blockchain do ochrony kluczowej infrastruktury rządowej

Aplikacje Blockchain w sektorze publicznym mogą pomóc rządom zapewnić lepszą ochronę ich infrastruktury krytycznej, a tym samym powstrzymać cyberataki. Większość krytycznych systemów używanych przez rządy na całym świecie w celu ułatwienia świadczenia usług jest podłączona do Internetu. Podkreśla to znaczenie bezpieczeństwa dla krytycznych systemów, a ponieważ blockchain nie może zostać zhakowany, jest to potencjalnie najlepsze rozwiązanie. Można również opracować zdecentralizowaną księgę, która umożliwia śledzenie integralności systemów rządowych. To znacznie zmniejszyłoby szanse na ataki i fałszowanie danych.

 1. Technologię Blockchain można wykorzystać do zwiększenia efektywności dystrybucji dobrobytu

Zdecentralizowana technologia księgi rachunkowej może znacznie usprawnić proces rejestracji, a także płatności, umożliwiając tym samym rządom skuteczniejsze załatwianie spraw związanych z dobrobytem. W związku z tym Blockchain może być używany do wdrażania szybszego świadczenia usług, umożliwiając obywatelom bezpośrednie czerpanie korzyści.

System płatności rządowych oparty na blockchain drastycznie zmniejszyłby ilość pieniędzy, które są tracone lub marnowane po drodze, a tym samym oszczędzałby więcej pieniędzy dla podatnika, ponieważ przepłacanie zostanie zmniejszone przez ogromne marże. Takie systemy byłyby również skuteczniejsze w wyprowadzaniu większej liczby ludzi z ubóstwa. Dodatkowo technologia blockchain może być wykorzystana do ułatwienia właściwej alokacji środków na projekty rządowe.

Przykłady zastosowań blockchain przez rządy

Istnieje wiele krajów, które już zaczęły wdrażać technologie blockchain, a oto spojrzenie na różne podejścia przyjęte w różnych krajach.

 • Dubai

Dubaj jest jednym z krajów, które w pełni przyjęły nowe technologie, zwłaszcza te, które mają duży potencjał na przyszłość. Na przykład kraj jest zdeterminowany, aby w przyszłości dysponować autonomicznymi pojazdami, policją robotów i latającymi samochodami, a zdecentralizowane technologie rejestrów będą najprawdopodobniej zintegrowane z systemami używanymi do prowadzenia tych projektów..

Rząd Dubaju ma również nadzieję, że do 2020 r. Stanie się pierwszym rządem korzystającym z technologii blockchain. Oznacza to, że planuje zintegrować rozwiązania blockchain ze wszystkimi swoimi usługami, w tym między innymi wnioskami wizowymi, opłacaniem rachunków i odnawianiem licencji. Celem jest wprowadzenie aplikacji blockchain w sektorze publicznym w celu ulepszenia usług rządowych.

Kraj Bliskiego Wschodu jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie dla turystów z całego świata. Dubaj szacuje, że mógłby zaoszczędzić nawet 1,5 miliarda dolarów rocznie dzięki elektronicznemu systemowi transakcyjnemu opartemu na blockchain.

 • Estonia

Rząd Estonii jako jeden z pierwszych stał się „rządem blockchain”, zapuszczając się w tę technologię. Kraj jest zaangażowany w rozwój technologii blockchain już od wielu lat, dążąc do znalezienia idealnych rozwiązań dla większości swoich działań. Kraj europejski rozpoczął prace nad rozwojem łańcucha bloków dla różnych usług rządowych od 2012 roku.

Estonia początkowo wdrożyła zdecentralizowaną technologię księgi w swojej bazie danych rejestru w różnych sektorach, w tym w sektorach zdrowia, bezpieczeństwa i prawodawstwa. Rząd estoński opracował również oparty na technologii blockchain system zarządzania tożsamością narodową o nazwie ID-kaarts. To ostatnie pomogło w znacznym skróceniu czasu potrzebnego rządowi na świadczenie usług obywatelom kraju.

 • Chiny

Pomimo początkowo agresywnego stanowiska wobec kryptowalut, Chiny były dość otwarte i pozytywnie nastawione do rozwoju technologii blockchain. Nawet prezydent kraju Xi Jinping opisał Blockchain jako przełom w oświadczeniu na początku tego roku. Chociaż kraj azjatycki był przeciwny kryptowalutom i ICO, chętnie wspierał rozwój blockchain. Chiny zdają sobie sprawę, że technologia może potencjalnie zapoczątkować masowy rozwój w różnych sektorach, w których można ją zastosować.

 • Wielka Brytania

Niektóre kraje członkowskie Wielkiej Brytanii, takie jak Anglia, wykazały zainteresowanie technologią zdecentralizowanej księgi, szczególnie w odniesieniu do potencjalnych zastosowań blockchain w sektorze publicznym. Więcej krajów również przesuwa się na blockchain ze względu na wydajność, którą obiecuje on w kluczowych obszarach, takich jak bankowość i rząd.

 • Indie

Arun Jaitley, minister finansów Indii, ujawnił, że kraj planuje przeprowadzenie badań nad proaktywnym wykorzystaniem technologii blockchain. NASSCOM, stowarzyszenie branżowe z Indii, planuje współpracować z kanadyjskim Instytutem Badawczym Blockchain (BRI). Partnerstwo będzie pracować nad określeniem, w jaki sposób technologia blockchain może być wykorzystywana w firmach, administracji rządowej i instytucjach akademickich.

 • Stany Zjednoczone

W USA adopcja blockchain odbywa się zarówno na poziomie federalnym, jak i lokalnym.

Blockchain w rządzie federalnym

Niektóre agencje rządu federalnego w USA wykazały duże zainteresowanie rozwojem technologii blockchain. DARPA i Pentagon podobno pracują nad stworzeniem silnych protokołów bezpieczeństwa przy użyciu technologii blockchain.

Rząd federalny USA pracuje również nad rozwojem mającym na celu poprawę zaufania, wydajności i przejrzystości w różnych sektorach. Niektóre z tych sektorów obejmują zamówienia publiczne, fundusze celowe, zarządzanie aktywami IT i łańcuchem dostaw, zarządzanie finansami, federalne dane dotyczące siły roboczej, usługi rządowe, takie jak między innymi akty urodzenia i wizy, a także pomoc federalna & dostarczanie pomocy zagranicznej m.in..

Departament Skarbu USA pracuje nad wdrożeniem technologii blockchain w zarządzaniu łańcuchem dostaw, aby osiągnąć większą wydajność i skrócić czas przetwarzania. W międzyczasie Departament Stanu USA zachęcał graczy z sektora prywatnego do współpracy z agencjami rządowymi w celu rozwoju technologii blockchain. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych niedawno zaczął oferować dotacje firmom, które mogą opracować rozwiązania typu blockchain, które mogą poprawić bezpieczeństwo granic.

NASA finansuje również program badawczy University of Akron, który ma na celu rozwój sztucznej inteligencji i sieci głębokiego uczenia, które są oparte na sieci blockchain Ethereum (ETH). Departament Obrony Stanów Zjednoczonych również wyraził zainteresowanie zdecentralizowanymi systemami księgowymi. To zwiększone zainteresowanie blockchainem w federalnych organizacjach rządowych powinno być kluczowym wskaźnikiem kierunku, w jakim blockchain będzie podążał w przyszłości.

Blockchain i samorządy

Wiele samorządów w USA podejmuje również inicjatywy, poprzez które planują wykorzystać potęgę technologii blockchain. W zeszłym roku Stan Illinois zaprezentował Illinois Blockchain Initiative, program, w ramach którego agencje powiatowe będą współpracować nad innowacjami opartymi na technologii blockchain. Celem państwa jest wykorzystanie technologii w celu ułatwienia lepszego świadczenia usług prywatnych i publicznych.

Większość stanów w USA pracuje nad promowaniem blockchain, a także opracowuje przepisy dotyczące kryptowalut. Kolorado wprowadziło w kwietniu tego roku ponadpartyjną ustawę, której początkowym celem było promowanie wykorzystania technologii zdecentralizowanych ksiąg rachunkowych do przechowywania i zarządzania dokumentami rządowymi. Podobnie jak w przypadku dążenia rządu federalnego do technologii, blockchain dla samorządów lokalnych wkrótce stanie się powszechną rzeczą.

Ryzyko związane z rząd transformacja blockchain

Jedną z największych obaw związanych z technologią blockchain dla wielu rządów jest to, że przyjęcie tej technologii może zagrozić niektórym usługom rządowym. Na przykład użycie blockchain oznacza, że ​​scentralizowane usługi, takie jak izby rozliczeniowe, staną się przestarzałe, a rządy mogą stracić kontrolę nad sektorem finansowym.

Chociaż uważa się, że blockchain jest niemożliwy do zhakowania, rządy nadal obawiają się, że systemy wspierane przez tę technologię mogą być podatne na oszustwa. Ten problem jest prawdopodobnie spowodowany wieloma złośliwymi hackami, które podobno wpłynęły na wiele giełd kryptowalut, a nawet doprowadziły do ​​kradzieży walut cyfrowych wartych miliony. Oznacza to, że pomimo twierdzeń, istnieją pewne aspekty, które mogą nadal narażać rządy na złośliwe ataki.

Rewolucja blockchain ma miejsce w czasie, gdy ludzie tracą wiarę w rządy, a ta nowa zdecentralizowana technologia wydaje się dawać ludziom nową nadzieję. Taka sytuacja oznacza, że ​​rządy zaczynają być mniej istotne, zwłaszcza że wydaje się, że blockchain przejmuje rolę dostarczania lepszych usług.

Rządy obawiają się również, że technologia blockchain i kryptowaluty ułatwiają zło społeczne, takie jak pranie pieniędzy, finansowanie działalności przestępczej i uchylanie się od płacenia podatków. Warto jednak zauważyć, że zalety technologii blockchain znacznie przewyższają ryzyko lub wady tej technologii. Ponadto zdecentralizowane technologie księgowe są wciąż na wczesnym etapie, co oznacza, że ​​wciąż są opracowywane i najprawdopodobniej z czasem będą coraz lepsze.

Jak rządy wykorzystują technologię blockchain

Chociaż bankowość i zarządzanie to sektory, które najprawdopodobniej skorzystają na technologii blockchain, warto zauważyć, że istnieje bardzo wiele innych zastosowań technologii zdecentralizowanych rejestrów. Oto kilka innych potencjalnych zastosowań blockchain.

 • Hipoteka

Procesy takie jak wydanie tytułu własności i rejestr gruntów zwykle wiążą się z dużą ilością papierkowej roboty, a proces przeniesienia własności może być dość długi. Rządy mogą jednak wykorzystać blockchain do opracowania rozwiązań, które sprawią, że cały proces będzie prostszy i bardziej przejrzysty, a także zdigitalizują go.

 • Nieruchomość

Rynek nieruchomości mógłby wykorzystać technologie blockchain, takie jak inteligentne kontrakty, aby ułatwić transakcje dotyczące nieruchomości bez pośredników. W rzeczywistości istnieją startupy typu blockchain, które już opracowują takie rozwiązania. Rządy mogą wykorzystać blockchain, aby uczynić rynek nieruchomości bardziej dostępnym dla większej liczby osób poprzez digitalizację procesu, jednocześnie przyspieszając cały proces.

 • Opieka zdrowotna

Rządy mogą wykorzystać technologię blockchain, aby wprowadzić znaczące ulepszenia w sektorach opieki zdrowotnej w swoich krajach. Na przykład blockchain można wykorzystać do opracowania systemów opieki zdrowotnej, które zapewniają większą wydajność, zwłaszcza podczas obsługi i przechowywania danych medycznych. Takie systemy zostały już opracowane w niektórych krajach przez firmy takie jak MedRec w USA.

 • Kontrola graniczna

Rządy mogą osiągnąć lepszą kontrolę granic poprzez przyjęcie łańcucha bloków w celu stworzenia systemu, który może być używany przez agentów celnych do rejestrowania i bezpiecznego przechowywania danych pasażerów.

 • Energia

Zarządzanie energią może zniechęcać rządy, zwłaszcza w przypadku starych systemów, które są stale przytłaczane wraz ze wzrostem liczby ludności i przemysłu, co skutkuje zapotrzebowaniem na większą moc. Rządy mogą jednak obejść niektóre problemy związane z nieruchomością, opracowując wydajne systemy zarządzania energią oparte na łańcuchu bloków.

 • Turystyka

Turystyka jest bardzo ważnym sektorem dla wielu krajów i jako taka musi być na bieżąco z nowymi technologiami, aby pozostać atrakcyjną. Kraje takie jak Hawaje szukały sposobów na opracowanie rozwiązań typu blockchain, które mogą ułatwić turystom korzystanie z ich oferty. Na przykład korzystanie z kryptowalut może ułatwić turystom wydawanie pieniędzy bez martwienia się o kursy wymiany. Ponadto systemy zarządzania hotelami mogą obejmować technologię blockchain, aby zapewnić turystom lepsze wrażenia.

 • Ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem

Rządy mogą korzystać z technologii blockchain, aby ułatwić ochronę zagrożonych gatunków poprzez śledzenie rzadkich gatunków dzikich zwierząt.

 • Gospodarowanie odpadami

Rządy wykorzystują technologię blockchain, aby ułatwić lepsze zarządzanie odpadami. Na przykład Chiny opracowały już technologię RFID, która jest oparta na sieci blockchain w celu przetwarzania danych dotyczących gospodarki odpadami.

 • Opodatkowanie

Jak wskazano wcześniej, rządy mogą korzystać z technologii zdecentralizowanych ksiąg rachunkowych, aby osiągnąć większą efektywność swoich systemów zarządzania podatkami poprzez integrację systemów w celu śledzenia finansów i eliminacji podwójnych wydatków. Ludzie nadal przyjmują waluty cyfrowe, ponieważ stają się one coraz bardziej popularne przy zakupach, a także jako instrumenty handlowe.

Nowa infografika Blockchain dla usług rządowych

Aplikacja Blockchain w sektorze publicznym

Blockchain może radykalnie zmienić sektor publiczny. Na przykład technologia jest idealnym rozwiązaniem do usprawnienia zarządzania danymi w sektorze publicznym. Jak wskazano wcześniej, blockchain może zostać wykorzystany do digitalizacji i znacznego usprawnienia świadczenia usług sektora publicznego, takich jak wydawanie aktów własności, aktów urodzenia, przenoszenie własności, licencje biznesowe i licencje małżeńskie, między innymi.

Zarządzanie takimi danymi i ich przechowywanie jest zwykle skomplikowane i zniechęcające, zwłaszcza w przypadkach, gdy dane istnieją w formie papierowej. Jednak blockchain może być użyty do ułatwienia świadczenia tych samych usług w formie cyfrowej, jednocześnie robiąc to w szybszym i bardziej wydajnym tempie, a także z bezpieczniejszym przechowywaniem.

Rządy mogą również przyjąć technologię zdecentralizowanych rejestrów jako technologię, za pomocą której uruchamiają swoje projekty pilotażowe. Technologię można również wykorzystać do przeniesienia starych rekordów danych do domeny cyfrowej. Technologia Blockchain jest również idealna do cyfrowych systemów głosowania, zwłaszcza że przejrzystość jest jedną z jej mocnych stron. Może to znacznie ułatwić głosowanie, umożliwiając nawet głosowanie za pomocą urządzeń cyfrowych, takich jak telefony i tablety, szczególnie w przypadku osób mieszkających w odległych obszarach, gdzie centra wyborcze są daleko..

Blockchain można również wykorzystać do usprawnienia procesów administracyjnych w rządzie poprzez eliminację stron trzecich, takich jak na przykład agenci, którzy muszą być objęci prawnie wiążącymi umowami. Można to osiągnąć dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów w celu ułatwienia transakcji cyfrowych, takich jak transfer wartości, bez konieczności zaufania.

Na przykład istnieją już rozwiązania typu blockchain, w których ludzie mogą kupować nieruchomości, a wszystkie procesy transakcyjne będą obsługiwane w sieci blockchain. Zaletą tego rozwiązania jest znacznie bardziej przystępna cena, ponieważ nie ma pośredników, którzy wprowadzaliby narzuty, a procesy są wykonywane szybko, o ile wszystkie strony wywiązują się ze swoich zobowiązań.

Blockchain został uznany za najbardziej odpowiednią technologię do migracji cyfrowej. Urzędnicy w Delaware już zaczęli używać inteligentnych kontraktów i technologii blockchain, aby odejść od procesów, które obejmują papierkową robotę. Ma to sens, ponieważ blockchain umożliwia łatwiejsze pobieranie danych, lepsze przechowywanie i szybsze świadczenie usług. Takie cyfrowe podejście może przynieść firmom znaczną poprawę.

Istnieje wiele firm i instytucji bankowych, które prowadzą badania nad technologią blockchain w celu dostosowania technologii do większej wydajności. Odegrało to rolę w zachęcaniu rządów do wypróbowania rozwiązań blockchain. Przyjęcie technologii blockchain przez sektor finansowy i korporacyjny jest wskaźnikiem, że zdecentralizowane rozwiązania księgowe pozostaną na zawsze i mają wiele do zaoferowania. Dlatego rządy nie mogą sobie pozwolić na odkładanie blockchain na bok, ponieważ oznacza to, że przegapiłyby jedną z najbardziej krytycznych ewolucji technologicznych XXI wieku. Będziemy świadkami coraz większej liczby zmian w rządzie blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map