Blockchain jest modnym hasłem roku od prawie dekady i nie wydaje się, aby to się wkrótce skończyło. Podczas gdy technologia zyskała popularność dzięki bitcoinowi, jej popularność jest powolna. Jednak natura blockchain może wpłynąć na jego powszechne przyjęcie. W tym artykule będziemy badać open source blockchain i to, jak może przyspieszyć jego przyjęcie do głównego nurtu.

Krótkie spojrzenie na technologię Blockchain

Aby ułatwić zrozumienie, najpierw przyjrzyjmy się technologii blockchain i jej możliwościom.

Technologia Blockchain to innowacyjne zastosowanie rozproszonej księgi do tworzenia sieci połączonych węzłów. Załóżmy, że platforma blockchain jest arkuszem kalkulacyjnym Google. Ten arkusz kalkulacyjny jest rozpowszechniany w sieciach komputerowych, a każdy użytkownik w sieci ma kopię.


Za każdym razem, gdy prawdziwa osoba dokonuje transakcji, informacje są zapisywane w arkuszu kalkulacyjnym, a wszyscy uczestnicy sieci mają do nich dostęp. Istotną zaletą jest to, że żaden z użytkowników nie może edytować informacji.

Technologia Blockchain ma kluczowe cechy, które czynią ją bardziej atrakcyjną.

Po pierwsze, nie ma centralnego organu, który pośredniczy w transakcjach między partnerami. Jako taki, kierunek interakcji z rówieśnikami pozwala na przyspieszone i bezpieczne transakcje.

Po drugie, księga jest rozproszona w ekosystemie, a każdy węzeł ma dostęp do tych samych informacji. Dlatego zły aktor nie może skutecznie manipulować danymi w księdze.

Przeczytaj teraz: Wyjaśnienie technologii Blockchain: zdecentralizowany ekosystem

Po trzecie, sieć blockchain jest zbudowana wokół koncepcji kryptografii. Zasadniczo źli aktorzy nie mogą ingerować w sieć, chyba że omijają wdrożone solidne systemy kryptograficzne.

Po czwarte, gdy dane zostaną zapisane w księdze publicznej, żaden użytkownik nie może ich zmienić.

Wreszcie, użytkownicy mogą uzgodnić w drodze konsensusu, że dodadzą dane na platformie. Tutaj technologia uzyskuje zdecentralizowany atrybut, stąd nazwa Distributed Ledger Technology (DLT).

Blockchain Open Source

Kiedy technologia blockchain została upubliczniona, była skierowana głównie do sektora finansowego. W szczególności Biała Księga Bitcoin nakreślił system, który umożliwi użytkownikom transfer gotówki z punktu A do punktu B bez konieczności polegania na tradycyjnych kanałach. Nowy kanał byłby peer-to-peer, jak wyjaśniono powyżej.

Jednak blockchain rozprzestrzenił się teraz poza finanse, a jego zastosowania są widoczne w zarządzaniu danymi, handlu elektronicznym, e-rządzeniu, głosowaniu online, energetyce, grach i innych sektorach.

W następstwie tych nowych aplikacji powstają różne komercyjne platformy blockchain.

W tym samym czasie powstała społeczność blockchain open source, która uruchomiła projekty open source blockchain w celu rozwoju branży.

Niezależnie od tego, czy jest to komercyjna, czy open-source, platforma blockchain jest zbudowana przede wszystkim w celu spełnienia następujących warunków.

Po pierwsze, platforma blockchain musi mieć bazę danych, która jest transakcyjna i działa. W związku z tym użytkownicy powinni mieć możliwość przeprowadzania transakcji ze swoimi rówieśnikami w dowolnym momencie.

Po drugie, platforma blockchain powinna mieć etykiety identyfikacyjne użytkownika, które ułatwiają transakcje między aktywnymi użytkownikami.

Po trzecie, platforma musi zapewniać mechanizmy weryfikacji transakcji przed ich zatwierdzeniem.

Wreszcie platforma musi mieć wdrożone systemy zatrzymujące transakcje, których nie można zweryfikować.

Platformy blockchain typu open source umożliwiają programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps), które zapewniają rozwiązania różnych problemów. Zapotrzebowanie na oprogramowanie typu open source rośnie, ponieważ firmy coraz częściej wdrażają tę technologię. Blockchain dla przedsiębiorstw to kolejna wielka rzecz dla technologii, która jest jeszcze w większości nieznana wielu osobom. Jednak ten rodzaj adopcji jest zaproszeniem do powszechnego użytku.

Wypróbuj teraz: bezpłatny kurs Podstawy Blockchain

Najlepsze projekty Open Source Blockchain

Rosnące zapotrzebowanie na blockchain dla przedsiębiorstw zmusiło branżę do stworzenia większej liczby projektów open source, z których każdy ma unikalną strukturę open source blockchain..

W szczególności każdy z projektów ma na celu osiągnięcie określonego celu w branży. Rozwiązania obejmują wszystkie sektory, w tym najbardziej eksplorowaną branżę finansową.

Przeczytaj teraz: Dlaczego Blockchain zmieni świat?

Blockchain Open Source

Sektor łańcucha dostaw również widział jak dotąd kilka projektów z rozwiązaniami dostosowanymi do potrzeb. W związku z tym niektóre z najlepszych projektów open source blockchain obejmują:

1. Hyperledger

Zdając sobie sprawę z potencjału technologii blockchain, The Linux Foundation zebrała grupę kierowników z różnych branż, aby założyć projekt Hyperledger. Jest to bezpłatna platforma typu open source z technologią blockchain, która oferuje programistom szerokie spektrum narzędzi i struktur do tworzenia rozwiązań dla przedsiębiorstw.

Pod parasolem Hyperledger przedsiębiorstwo może eksperymentować z platformami blockchain, których celem jest tworzenie rozwiązań we wszystkich branżach.

Istnieje Techniczny Komitet Sterujący (TSC), którego głównym obowiązkiem jest przeglądanie i zatwierdzanie wkładu technicznego wszystkich członków społeczności Hyperledger w celu utrzymania środowiska open source w społeczności.

TSC składa się z czołowych ekspertów z różnych branż i jest zaangażowana w „otwartą i przejrzystą dyskusję, podejmowanie decyzji i procesy”.

Niektóre z kluczowych obowiązków, które podejmuje TSC, obejmują nadzorowanie grup roboczych i techniczne kierownictwo społeczności.

Ponadto komisja oceni wkład proponowany przez członków. Potrzebą TSC jest zapewnienie, że istnieje ujednolicona baza kodu dla wszystkich projektów pod nadzorem Hyperledgera. Oprócz TSC istnieje Rada Zarządzająca, która podejmuje krytyczne decyzje zarządcze.

Przeczytaj także: Hyperledger: The Enterprise Blockchain

Blockchain Open Source Projects w ramach Hyperledger
 • Tkanina Hyperledger

Opierając się na otwartej naturze Hyperledgera, różni członkowie opracowali projekty skupiające się na wielu branżach.

Jednym z najpopularniejszych i szeroko przyjętych projektów jest Hyperledger Fabric. Solidność tej platformy sprawiła, że ​​stała się ona de facto standardem dla projektów skupionych na blockchainie dla przedsiębiorstw. Warto zauważyć, że programiści mają dostęp do unikalnego podejścia opartego na konsensusie, które ułatwia wydajność na dużą skalę. Jednocześnie platformy są wysoce interoperacyjne w środowisku sieciowym bez narażania prywatności.

Hyperledger Fabric to jeden z najlepszych frameworków blockchain typu open source ze względu na swoją innowacyjność. Dzięki otwartemu zarządzaniu i oprogramowaniu typu open source programiści i przedsiębiorstwa mogą tworzyć godne zaufania aplikacje, które zapewniają odpowiedzialność i przejrzystość.

Obecnie można tworzyć sieci z zezwoleniami i bez uprawnień za pośrednictwem Hyperledger Fabric.

Platforma umożliwia poufne transakcje i ma architekturę z możliwością podłączania. W związku z tym rozpoczęcie tworzenia aplikacji dla swoich rozwiązań jest całkiem naturalne. Warto zauważyć, że wytrzymałość tkaniny Hyperledger jest podkreślana przez wielu inżynierów pracujących z ramą. W szczególności 28 organizacji i 159 inżynierów korzysta obecnie z platformy.

 • Hyperledger Sawtooth

Hyperledger Sawtooth to druga najpopularniejsza platforma open source pod parasolem Hyperledger. Podobnie jak tkanina Hyperledger, Hyperledger Sawtooth zapewnia strukturę klasy korporacyjnej, którą programiści mogą wykorzystać do tworzenia aplikacji dApps.

Deweloperzy i przedsiębiorstwa mogą tworzyć, wdrażać i uruchamiać dApps bez konieczności polegania na centralnym organie.

Hyperledger Sawtooth to wspólna inicjatywa Digital Asset i IBM. W przeciwieństwie do innych platform blockchain, Sawtooth wykorzystuje Proof of Elapsed Time (PoET) jako mechanizm konsensusu. Mechanizm tworzy zaufane środowiska wykonawcze, które płynnie integrują się ze sprzętowymi rozwiązaniami zabezpieczającymi.

Sawtooth jest liderem w realizacji ambicji Open Source Linux Foundation. Rozwiązania programowe są oparte na kodzie Hyperledger, co ułatwia aktualizację bez awarii sieci. Podobnie jak wiele innych platform blockchain dla przedsiębiorstw, Sawtooth ma zezwolenie na blockchain i ma podłączalną strukturę.

Przeczytaj także: Hyperledger Composer: Zbuduj swój Enterprise Blockchain

2. Enterprise Ethereum

Oprócz tego, że jest platformą, która spopularyzowała inteligentne kontrakty, Ethereum ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorstw. Dogodnie nazwana Enterprise Ethereum, platforma ta umożliwia programistom tworzenie rozwiązań typu blockchain, których celem jest obsługa użytkowników korporacyjnych. W przeciwieństwie do tradycyjnej sieci Ethereum, która jest publiczna, Enterprise Ethereum ma pozwolenie z tych samych powodów, co HydraChain, Corda i Hyperledger.

Zasadniczo ta platforma jest implementacją bazy kodu Ethereum. Dzięki tej sieci organizacje mogą tworzyć zdecentralizowane aplikacje (dApps). DApps można testować i wdrażać w ekosystemie bez żadnych przestojów. Ze względu na nieodłączne cechy technologii blockchain, utworzone tutaj aplikacje dApps nie mogą być cenzurowane, ingerowane przez osoby trzecie ani wykorzystywane do oszukańczych przedsięwzięć.

Enterprise Ethereum jest zarządzany przez Ethereum Alliance. Organizacje, które chcą wykorzystać platformę, są pierwszymi członkami sojuszu. Obecnie organizacje członkowskie są międzybranżowe. Niektórzy z nich to między innymi Accenture, Microsoft, Advanced Micro Devices (AMD), Banco Santander SA, BBVA, Deloitte.

Przeczytaj teraz: Kompletny przewodnik: wszystko, co musisz wiedzieć o Ethereum

Główne punkty sprzedaży dla Enterprise Ethereum
 • Wysoce konfigurowalny

W przeciwieństwie do tradycyjnej platformy Ethereum, Enterprise Ethereum umożliwia deweloperowi zmianę rozmiaru sieci w celu uzyskania najlepszej skali. Ponadto programiści mogą dostosować rozmiar bloku, a także limit gazu, aby zapewnić jak najlepsze działanie sieci. W szczególności głównym zastosowaniem korporacyjnej platformy blockchain jest umożliwienie użytkownikom tworzenia aplikacji, które pozwolą przedsiębiorstwom działać lepiej.

 • Zmniejszony koszt zaufania

Jak wspomniano wcześniej, Enterprise Ethereum jest implementacją bazy kodu Ethereum. Oznacza to, że organizacje (które są teraz rówieśnikami na platformie Ethereum dla przedsiębiorstw) mogą wchodzić w interakcje bezpośrednio i bezpiecznie bez pośredników. Taka bliskość między użytkownikami zwiększa również szanse na współpracę przy przełomowych przedsięwzięciach. Poza tym niezmienny charakter danych na platformie ułatwia użytkownikom dostęp do danych i zarządzanie nimi w radykalny sposób.

 • Lepsza efektywność

Starsze operacje biznesowe odbywają się na papierze, przez co są uciążliwe i nieefektywne. Wręcz przeciwnie, sieć blockchain eliminuje potrzebę dokumentów w transakcjach peer-to-peer, co zwiększa wydajność. Strony z wystarczającą autoryzacją mogą wymieniać rekordy transakcji i dane za pomocą inteligentnych umów. Proces automatyzuje i usprawnia transakcje, takie jak weryfikacja tożsamości, zarządzanie łańcuchem dostaw i tak dalej w radykalny sposób.

3. Corda

Corda to kolejna popularna platforma blockchain, zwłaszcza że kładzie duży nacisk na prywatność informacji o transakcjach między rówieśnikami.

Blockchain firmy Corda jest zorientowany na biznes. Podkreśla to zdolność programistów do tworzenia sieci blockchain, które są interoperacyjne, ale z rygorystyczną polityką prywatności. Firmy korzystające z rozwiązań opartych na Corda mogą dokonywać transakcji bezpośrednio.

Kluczowe cechy Corda obejmują inteligentne kontrakty, które można pisać w językach JVM, a także w Javie. Platforma jest również zbudowana wokół struktury przepływu, w której negocjacje i komunikacja między użytkownikami mogą być płynnie zarządzane.

Ponadto węzły w sieci współdziałają na zasadzie peer-to-peer. Dodatkowo platforma obsługuje infrastrukturę notarialną, która ułatwia sekwencjonowanie transakcji, a także weryfikację ich unikalności bez globalnej transmisji.

W szczególności Corda jest przeznaczona dla wszystkich entuzjastów, którzy chcieliby tworzyć solidne aplikacje dla rozwiązań międzybranżowych. W szczególności platforma ma Apache 2.0 jako licencję typu open source na blockchain, którą nabyła w 2016 roku.

Jako przykład open source blockchain, Corda wyróżnia się jako platforma, na której transakcje nie są publiczne. Zwykle tradycyjne platformy blockchain, takie jak Bitcoin i Ethereum, zapewniają, że wszystkie informacje o transakcjach są publiczne, aby zwiększyć weryfikowalność. Było to jednak główną przeszkodą dla korporacyjnego łańcucha bloków, biorąc pod uwagę, że większość przedsiębiorstw chce, aby ich dane o transakcjach były prywatne ze względu na strategię. Żaden biznes nie chciałby wystawiać konkurencji swojego miękkiego podbrzusza!

Ponieważ Corda ma pozwolenie, wszystkie węzły automatycznie ufają sobie nawzajem, ponieważ nikt nie byłby w stanie przeprowadzić transakcji bez uprzedniego przejścia ścisłych procedur KYC przed uzyskaniem dostępu do sieci. Technicznie rzecz biorąc, Corda nie ma zaufania. Oznacza to, że zawieranie transakcji na platformie nie wymaga konsensusu obejmującego całą sieć. W szczególności tylko węzły, które są stroną transakcji, będą musiały weryfikować transakcje.

Ten pozbawiony zaufania mechanizm oznacza, że ​​szybkość transakcji jest niewielka w porównaniu z tradycyjnymi platformami. Na początek, transakcja na sekundę (TPS) jest kluczowym progiem, który określi tempo przyjęcia blockchain do głównego nurtu. Dlatego też komukolwiek uda się przyspieszyć TPS do poziomu firm kartowych, takich jak MasterCard i VISA, zdobędzie wielu klientów korporacyjnych.

4. Kworum

Po pierwsze, ekosystem blockchain wyewoluował jako produkt sektora finansowego, który umożliwił ludziom wymianę wartości w sposób zdecentralizowany. Pierwszym środkiem wymiany na platformie blockchain był Bitcoin. Wraz z rozwojem blockchain zaczął odchodzić od sektora finansowego i wchodzić w gałęzie każdej istniejącej branży. Jednak pojawienie się korporacyjnego łańcucha blokowego zrujnowało rozwój korporacyjnej platformy blockchain opracowanej wyłącznie dla sektora finansowego. To właśnie stara się spełnić Quorum.

Quorum zostało stworzone przez JP Morgana. Platforma jest rozwidleniem Ethereum i ma na celu zapewnienie sektorowi finansowemu pełnych korzyści z blockchain. Warto zauważyć, że wprowadzenie JP Morgan do ekosystemu blockchain jest dużym krokiem w kierunku przyjęcia tej technologii do głównego nurtu. Głównym celem sieci jest zapewnienie autoryzowanej sieci blockchain opartej na bazie kodu Ethereum, która umożliwia prywatne transakcje.

Przeczytaj teraz: Blockchain finansowania handlu: przeprojektowanie świata handlu i biznesu

Kluczowe cechy Quorum
 • Zaufanie

Nie ma branży, w której zaufanie jest cenniejsze niż w sektorze finansowym. Quorum przenosi to na wyższy poziom, udostępniając platformę, której cyfrowe zaufanie jest nieodłącznym elementem systemu. Oznacza to, że można udowodnić i zweryfikować informacje bez pomocy zewnętrznych, zaufanych organizacji. Ponadto użytkownicy mogą weryfikować podpisy innych rówieśników, funkcja, która nie jest dostępna w Ethereum, w której ludzie mogą przeprowadzać anonimowe transakcje.

 • Współpraca

Biorąc pod uwagę fakt, że Quorum jest oprogramowaniem typu open source, istnieje tętniąca życiem społeczność organizacji, które chciałyby wypróbować tę platformę. W związku z tym istnieją różne perspektywy, które sprzyjają współpracy między rówieśnikami.

 • Dojrzałość

Quorum wykorzystuje kod źródłowy Ethereum. W związku z tym platforma będzie śledzić rozwój Ethereum, który jest jedną z pionierskich platform blockchain. Dlatego wraz z dojrzewaniem Ethereum Quorum będzie się rozwijać wraz z nim, a to w dużym stopniu przyniesie korzyści użytkownikom.

Więcej ram Blockchain Open Source

Oprócz Hyperledgera i Cordy istnieje kilka frameworków open source opartych na łańcuchu bloków, które stanowią zdrową alternatywę dla programistów. Niektóre z nich to:

5. OpenChain

Jest to samodzielna platforma blockchain, która odbiega od tradycyjnego projektu i architektury sieci DLT. Szczególnie, OpenChain porzuca koncepcję, w której informacje o transakcjach są przechowywane w blokach ułożonych w łańcuch. Dzięki temu sieć jest wysoce skalowalna i niezawodna. Co więcej, oznacza to, że użytkownicy mogą łatwo osiągnąć TPS, który jest jeszcze rejestrowany na tradycyjnych platformach blockchain dla przedsiębiorstw.

Zamiast łańcuchów bloków, architektura OpenChain łączy transakcje bezpośrednio w momencie ich przesłania przez użytkowników. Jest to dość rewolucyjne, nawet jeśli cały ekosystem blockchain dopiero zaczyna przyciągać globalną uwagę.

Jak działa OpenChain

Po zrozumieniu, że OpenChain nie działa jak tradycyjne sieci blockchain, trzeba się zastanawiać, jak to działa. Oto jak.

Po pierwsze, OpenChain jest bardziej centralnie zarządzany w porównaniu z tradycyjnymi sieciami blockchain. Dzieje się tak, ponieważ walidację transakcji przeprowadza jeden organ.

Po drugie, każdy węzeł w ekosystemie OpenChain ma własną księgę, nad którą ma wyłączną kontrolę. Jest to sprzeczne z tradycyjną architekturą sieci blockchain, w której istnieje jedna księga, która jest wspólna dla wszystkich węzłów.

Ponadto OpenChain ma architekturę modułową. Są one następujące:

Po pierwsze, istnieją silniki pamięci masowej, w których przechowywane są rekordy i łańcuchy transakcji.

Przykłady komponentów w tym module obejmują OpenChain.SQLServer, OpenChain.SQLite i OpenChain, MongoDB. Drugi moduł to silniki walidacyjne, a ostatni to media kotwiczące.

Solidność sieci opiera się na szybkości, z jaką programiści mogą tworzyć aplikacje.

Warto zauważyć, że nowa instancja OpenChain może zostać uruchomiona w ciągu kilku sekund. Każda instancja OpenChain ma administratora, który jest również odpowiedzialny za operacje księgi. Administrator ustala standardy, których muszą przestrzegać użytkownicy końcowi. Ponadto transakcje są weryfikowane za pomocą podpisów cyfrowych, tak jak ma to miejsce w sieci Bitcoin.

Czytaj teraz: Blockchain dla cyfrowej tożsamości: zdecentralizowana i suwerenna tożsamość (SSI)

6. Multichain

Innym interesującym projektem open source opartym na blockchain jest MultiChain. Jest to blockchain przedsiębiorstwa. Według oficjalnej strony, każda organizacja korzystająca z MultiChain może skrócić czas rozwoju o 80%.

Jego ideą jest przede wszystkim zapewnienie narzędzi i technik przyspieszających wdrażanie aplikacji typu blockchain.

Niektóre z jego kluczowych funkcji obejmują szybkie wdrażanie, strumienie danych, szczegółowe uprawnienia i nieograniczone zasoby. Przyjrzyjmy się jego najważniejszym funkcjom poniżej.

 • Szybkie wdrażanie

Multichain jest bardzo wydajny, jeśli chodzi o szybkie wdrożenie. Potrzebujesz tylko dwóch kroków, aby utworzyć nowy łańcuch bloków. Potrzebujesz również trzech kroków, jeśli chcesz połączyć się z istniejącym łańcuchem bloków. Nie ma również ograniczeń, jeśli chodzi o wdrażanie blockchain.

 • Strumienie danych

Umożliwia tworzenie strumieni danych za pomocą klucza-wartości. Oznacza to, że możesz łączyć się z wieloma bazami danych w tym samym czasie, aby usprawnić oznaczanie czasu, udostępnianie danych i szyfrowanie na wysokim poziomie.

Możesz tworzyć i wdrażać nieograniczone zasoby w łańcuchu bloków za pomocą Multichain.

Czytaj teraz: Blockchain a baza danych: zrozumienie różnicy między tymi dwoma

 • Otwarte źródło

Projekt blockchain jest całkowicie open source. Oznacza to, że możesz przyczynić się do powstania rdzenia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz również wprowadzić zmiany w bazie kodu.

 • Uprawnienia szczegółowe

Otrzymujesz również dostęp do odpowiedniego systemu uprawnień.

Inne kluczowe funkcje MultiChain obejmują następujące.

 • Możliwość dostosowania
 • Elastyczne bezpieczeństwo
 • Przyjazny dla programistów

Przeczytaj teraz: 5 powodów, dla których warto zostać programistą Blockchain

Słowa końcowe

Są to więc różne projekty open source Blockchain, o których powinieneś wiedzieć. Możesz je również wypróbować, jeśli chcesz zbudować karierę w technologii blockchain. W 101Blockchains oferujemy kursy szkoleniowe i programy certyfikacji dla entuzjastów blockchain, aby uczyć się Blockchain, budować umiejętności blockchain i rozpoznawać te umiejętności.

Jeśli jesteś osobą, która ma ogromny potencjał, aby wziąć udział w wyścigu blockchain, zapraszamy Cię do wypróbowania naszego bezpłatnego kursu Blockchain i zrobienia pierwszego kroku, aby rozpocząć swoją przygodę z blockchainem!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me