W świecie blockchain często znajdziesz debatę zdecentralizowaną i scentralizowaną. W końcu technologia blockchain może sprawić, że scentralizowane systemy staną się przeszłością.

W każdym scenariuszu, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z technologią blockchain, możesz pomylić się z koncepcjami centralizacji i decentralizacji.

W tym artykule zajmiemy się koncepcją zdecentralizowaną vs scentralizowaną w powiązaniu z obecnymi branżami i blockchainem.

Więc bez zwłoki, zaczynajmy.


Jeśli się spieszysz, sprawdź tabelę.

Scentralizowane Zdecentralizowane
Zaangażowanie osób trzecich tak Nie
Kontrola Pełna kontrola pozostaje w gestii organu centralnego Kontrola pozostaje po stronie użytkownika
Możliwość hakowania Bardziej podatny na włamania i wycieki danych Mniej podatny na włamania i wycieki danych, ponieważ nie ma pojedynczego punktu awarii
Pojedynczy punkt awarii tak Nie
Łatwość użycia Intuicyjny i łatwy w użyciu Niełatwe w użyciu
Opłaty za wymianę Wyższe opłaty Mniejsze opłaty
Anonimowy Użytkownicy nie są anonimowi Oferuje anonimowość

Zdecentralizowane vs scentralizowane: pełne porównanie

Zacznijmy od porównania zdecentralizowanej i scentralizowanej.Zdecentralizowane a scentralizowane

Przeczytaj także,

 • Blockchain dla początkujących: przewodnik dla początkujących
 • Zarobki deweloperów Blockchain rosną

Co to jest centralizacja? I jak to działa?

Centralizacja kręci się wokół nas bardziej, niż można się spodziewać. Jeśli korzystasz z platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, używasz scentralizowanego systemu. Inne popularne platformy internetowe, takie jak YouTube, również są scentralizowane.

Więc co to znaczy?

Oznacza to, że kontrolę nad danymi i funkcjami platformy sprawuje centralny organ. Jeśli więc korzystasz z platformy Facebook, firma Facebook ma pełną kontrolę nad różnymi aspektami swoich funkcji, w tym możliwość decydowania, kto i kto nie może dołączyć do platformy..

Jeśli potrzebujesz perspektywy technicznej, scentralizowany system wymaga zewnętrznych pośredników do weryfikacji danych. Oznacza to, że jeśli wysyłasz wiadomość do znajomego za pomocą platformy Facebook, to dane zostaną zweryfikowane, a następnie przesłane przez wspomnianą platformę..

Innym świetnym przykładem może być wysłanie wiadomości e-mail. W momencie, gdy wysyłasz wiadomość e-mail do innej osoby, dostawca usług poczty e-mail wie, co wysłałeś i kiedy to wysłałeś. Te informacje są przechowywane prywatnie bez żadnego identyfikatora, ale usługa poczty e-mail w każdym przypadku ma kopię tych informacji.

Krótko mówiąc, scentralizowane usługi przechowują Twoje informacje za Twoją zgodą. Jeśli pamiętasz, kiedy po raz pierwszy tworzyłeś konto na jakiejkolwiek scentralizowanej platformie, takiej jak Facebook, Yahoo, Gmail itp., Musiałeś podać im swoje imię i nazwisko, narodowość, datę urodzenia i wszelkie inne informacje, aby zarejestrować się na Platforma.

Więc dlaczego ci to wszystko mówię?

Fakt, że wszystko jest przechowywane w scentralizowanym miejscu, może zostać zhakowany lub niewłaściwie wykorzystany do innych celów. Yahoo w 2015 roku zauważyło jeden z największych hacków, w którym grupa hakerów mogła przeglądać prywatne e-maile milionów kont!

Centralizacja może również odnosić się do struktury organizacyjnej, w której zdolność do podejmowania decyzji jest ograniczona do kilku osób. Oznacza to, że zajmiemy się również organizacją zdecentralizowaną i scentralizowaną.

Teraz, gdy mamy już pojęcie o scentralizowanej jednostce, przyjrzyjmy się, jak to działa.

Internet scentralizowany a zdecentralizowany

Zalety centralizacji

Istnieje niewątpliwie wiele korzyści lub zalet centralizacji. Są one wymienione poniżej.

1. Łańcuch poleceń

W przypadku scentralizowanego łańcucha poleceń jest jasno zdefiniowany. Jeśli organizacja korzysta z centralizacji, zna łańcuch dowodzenia. Oznacza to, że każda osoba w organizacji zna swoją rolę i kogo również musi zgłosić. Wiedzą też, która osoba jest pod ich kontrolą i są odpowiedzialni za działania swoich podwładnych.

Wszystko to oznacza również, że delegowanie jest łatwe w łańcuchu. Kierownictwo wyższego szczebla może łatwo delegować pracę swoim podwładnym oraz finalizować i kończyć pracę w najlepszy możliwy sposób. Jeśli praca zostanie pomyślnie zakończona, tworzy poziom zaufania między pracownikami i łańcuchem, zwiększając zaufanie wymagane, aby to zadziałało.

W przypadku sieci wykorzystującej centralizację za weryfikację transakcyjną odpowiedzialny jest jeden węzeł centralny lub zbiór węzłów.

2. Zmniejszone koszty

Jedną z największych zalet centralizacji są koszty z nią związane. Każda scentralizowana sieć lub infrastruktura wymaga mniejszego wsparcia i mniejszych kosztów. Ponieważ scentralizowane organizacje lub sieci są wstępnie zaplanowane, koszty z tym związane nie przekraczają budżetów do momentu, gdy jest to absolutnie konieczne do rozszerzenia sieci..

3. Szybkie wdrażanie decyzji

Nie ma wątpliwości, że organizacje lub sieci centralizujące umożliwiają szybkie wdrażanie decyzji. Ponieważ scentralizowane sieci mają mniej węzłów lub ludzi, wymaga mniej komunikacji między różnymi poziomami autoryzacji.

Ponadto, jeśli scentralizowana sieć zdecyduje się wprowadzić zmianę, można to zrobić w ciągu kilku minut. Na przykład scentralizowana sieć może położyć większy nacisk na procedurę KYC i zdecydować o dodaniu do niej więcej wymagań. Ponieważ sieć jest scentralizowana, mogą oni przeforsować nowe wytyczne lub zmienić procedurę KYC, która może zostać uruchomiona niemal natychmiast po przeprowadzeniu odpowiednich testów.

Wady centralizacji

Centralizacja ma też różne wady. Niektóre z nich są jak poniżej:

1. Zaufaj

Mimo że scentralizowane organizacje są bezpieczne i godne zaufania, nie są one w 100% bezpieczne ani godne zaufania. Zaufanie to umowa ustalona przez usługodawcę i użytkownika.

Jest to jednak umowa i może się łatwo zepsuć. Duże korporacje od czasu do czasu mają problemy z zaufaniem ze strony swoich użytkowników.

Dzieje się tak, gdy w systemie dochodzi do utraty bezpieczeństwa, ludzie mają tendencję do ignorowania usługi przez jakiś czas, zanim usługodawca naprawi zaufanie, oferując rozwiązania i wynagrodzenie osobom, których to dotyczy.

Wszystko to dzieje się z powodu centralizacji i powodu, dla którego wszystkie dane są przechowywane w scentralizowanej bazie danych.

2. Pojedynczy punkt awarii

Centralizacja oznacza również, że cała sieć jest zależna od pojedynczego punktu awarii. Organizacje znają tę wadę i dlatego wdrożyły środki, aby ją powstrzymać. Jednak fakt, że istnieje szansa na awarię, jest dużą wadą dla usług o znaczeniu krytycznym.

3. Ograniczenie skalowalności

Ponieważ w większości przypadków używany jest pojedynczy serwer, prowadzi to do ograniczeń skalowalności.

Jaki jest obecny stan centralizacji?

Centralizacja to niewątpliwie skuteczny sposób zarządzania organizacjami lub sieciami. Jest skutecznie używany przez duże organizacje, takie jak Microsoft, Facebook, Yahoo i tak dalej. W rzeczywistości nasze rządy również opierają się na podejściu scentralizowanym.

W przypadku rządu scentralizowanego polityczni przywódcy koordynują władzę. Możesz także wywierać władzę w wielu przypadkach.

W przypadku dużej korporacji centralizacja zapewnia bezpieczeństwo danych. Jest to konieczne, aby ich tajemnice handlowe nie zostały ujawnione. Istnieje jednak zmodyfikowany sposób obsługi danych z opcją wykorzystania zdecentralizowanych sieci, takich jak blockchain.

Można śmiało powiedzieć, że centralizacja jest nadal bardzo rozpowszechniona na obecnym rynku. I nie wszystkie firmy nie muszą przyjmować decentralizacji tylko ze względu na nią. Różne modele biznesowe kwitną w scentralizowanej sieci i minie trochę czasu, zanim coraz więcej firm przejdzie w kierunku modeli zdecentralizowanych.

Co to jest decentralizacja? I jak to działa?

Teraz, gdy w pełni rozumiemy centralizację, byłoby nam łatwo zrozumieć i nauczyć się decentralizacji.

Idea decentralizacji jest nowa. Wyszedł na jaw wraz z wypuszczeniem bitcoina w 2009 roku. Wprowadził również jedną nową fajną koncepcję, która umożliwia decentralizację, tj. Technologię blockchain. Tutaj, jeśli jeden użytkownik wysyła bitcoiny do innego użytkownika, nie musi to przechodzić przez scentralizowany organ.

Nie oznacza to jednak, że transakcja nie została zweryfikowana. Transakcje weryfikowane są za pomocą algorytmów konsensusu.

Z siecią używaną przez Bitcoin może się łączyć każdy.

To znaczy, że jest otwarte. Wykazał również inne kluczowe cechy, takie jak przejrzystość, dzięki której każdy może zweryfikować transakcje w razie potrzeby. W takiej sieci osoba lub maszyna łącząca się z siecią nazywana jest „węzłem”. W końcu powstanie sieć z tysiącami węzłów, które będą mogły wysyłać i odbierać od siebie środki.

Weźmy przykład ze świata rzeczywistego, aby zrozumieć tę koncepcję.

Zdecentralizowana sieć energetyczna to miejsce, w którym ludzie mogą łączyć się i kupować energię od innych niezależnych podmiotów. W ten sposób w pierwszej kolejności nie muszą płacić pośrednikom za dostęp do energii.

Rozproszona sieć energetyczna opiera się na technologii blockchain bez konieczności posiadania scentralizowanej władzy. Węzły, które generują energię, mogą dzielić się nią z siecią i otrzymywać za nią wynagrodzenie.

Zalety decentralizacji

Decentralizacja ma wiele zalet.

1. Pełna kontrola

Jedną z najważniejszych zalet decentralizacji jest to, że użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi transakcjami.

Oznacza to, że mogą rozpocząć transakcję, kiedy chcą, bez konieczności autoryzowania jej przez scentralizowany organ. Mówiąc prościej, proces weryfikacji nie jest zależny od stron trzecich, a zdecentralizowana sieć wykorzystuje metody konsensusu w celu weryfikacji informacji.

2. Danych nie można zmieniać ani usuwać

Struktura danych technologii Blockchain jest tylko do dodawania. Oznacza to, że nikt nie może modyfikować ani zmieniać danych po ich zapisaniu. Istnieje inna technologia blockchain, która wykorzystuje różne modele danych, takie jak Corda, ale również one są zgodne z właściwością niezmienności.

3. Bezpieczne

Zdecentralizowane sieci są bezpieczne ze względu na sposób, w jaki obsługują dane i transakcje. Korzystają z kryptografii, aby zapewnić bezpieczeństwo rejestrów danych. Ponadto dane w bieżącym bloku wymagają danych z sąsiedniego bloku, aby mógł użyć kryptografii do walidacji danych.

4. Cenzura

Decentralizacja oznacza również mniej cenzury. W systemie scentralizowanym istnieje większe prawdopodobieństwo, że informacje zostaną ocenzurowane. Jednak zdecentralizowana sieć jest mniej podatna na cenzurę, ponieważ nie ma centralnego organu kontrolującego dane. Weźmy przykład, aby zrozumieć scenariusz.

Na przykład Twitter znany jest z cenzurowania kont, ponieważ znajduje obraźliwe posty lub robi to, gdy rząd próbuje cenzurować konta, jeśli jest to sprzeczne z ich planem.

W przypadku decentralizacji rówieśnicy mogą wchodzić w interakcje bezpośrednio, stąd cenzura nie występuje lub jest mniejsza.

5. Otwarty rozwój

Zdecentralizowane sieci w większości wspierają otwarty rozwój. Wynika to z jego natury i sposobu działania. Dzięki otwartemu środowisku programistycznemu sieć otrzymuje niesamowite usługi, narzędzia i produkty zbudowane na jej podstawie.

Linux, na przykład jest open-source i ma ekosystem, który umożliwia każdemu ulepszanie go. To samo dotyczy zdecentralizowanych sieci. Dla porównania scentralizowana sieć lub zamknięte rozwiązania nie mają szans na otwarty rozwój. W znacznym stopniu ogranicza to rozwój.

Wady decentralizacji

Decentralizacja ma oczywiście wiele wad. Oto niektóre z wad:

 1. Konflikt: Decentralizacja może prowadzić do konfliktu, jeśli nie jest dobrze utrzymana w strukturze organizacyjnej
 2. Koszt: W środowisku organizacyjnym decentralizacja może kosztować więcej niż centralizacja, ponieważ wymaga skonfigurowania systemów, które mogą sprawić, że komunikacja będzie bardziej automatyczna.
 3. Przestępstwo: Jeśli chodzi o zdecentralizowany blockchain, przestępstwo może być jedną wielką wadą. Ponieważ wszystko odbywa się w sieci, jest anonimowe i może prowadzić do nadużyć.
 4. Zmienność: Zdecentralizowana kryptowaluta wykazuje zmienne zachowanie, gdy ceny ulegają dużym wahaniom!

Jaki jest obecny stan decentralizacji?

Decentralizacja ma pozostać. Zobaczysz, że wiele dużych firm, organizacji, a nawet rządów przyjmuje ją, ponieważ zapewnia większą wydajność sieci w dłuższej perspektywie.

Dubaj jest jedną z pierwszych fal rządów, które obecnie wdrażają blockchain do całej struktury zarządzania. Obecnie określa się go mianem światowej stolicy rozwoju technologii blockchain, ponieważ wpływa na nią decentralizacja lub technologia blockchain.

W chwili pisania tego tekstu Dubaj był w stanie zintegrować blockchain z ośmioma sektorami przemysłu, w tym nieruchomościami, turystyką, bezpieczeństwem, transportem, finansami, zdrowiem i edukacją. Efektem końcowym jest zostanie pierwszym na świecie miastem opartym na technologii blockchain.

IBM jest również liderem we wdrażaniu technologii blockchain i używaniu jej do ulepszania łańcucha dostaw żywności.

Stworzyli IBM Food Trust, którego celem jest zapewnienie wydajności i przejrzystości łańcuchów dostaw żywności. Współpracują z Walmart i przynoszą korzyści wszystkim uczestnikom sieci w postaci przydatnych i identyfikowalnych informacji.

Istnieją również różne zdecentralizowane projekty księgi, w tym Hyperledger, Corda i inne.

Przypadki użycia Scentralizowane a zdecentralizowane

W tym artykule omówimy niektóre przypadki użycia związane ze scentralizowanymi i zdecentralizowanymi. Wszystkie te przypadki użycia pomogą ci lepiej zrozumieć, w jaki sposób każda z tych koncepcji różni się i jak decentralizacja może naprawdę pomóc w rozwiązaniu niektórych kluczowych problemów scentralizowanych systemów.

System płatności

Jednym z najbardziej oczywistych przypadków użycia decentralizacji jest system płatności. W końcu sama koncepcja powstała wraz z wprowadzeniem bitcoina, pierwszej zdecentralizowanej waluty.

Wszystkie waluty świata obsługiwane przez banki działają na scentralizowanych serwerach. W ten sposób mają pełną kontrolę nad wszystkimi operacjami, a także wiedzą o całej Twojej działalności finansowej.

Oznacza to, że wiedzą o Twoich nawykach związanych z wydawaniem pieniędzy. Jednak jedną z najgorszych rzeczy w korzystaniu ze scentralizowanej waluty jest to, że jeśli ktoś zdobędzie poświadczenia Twojego banku, będzie mógł łatwo uzyskać dostęp do wszystkich Twoich pieniędzy i wykorzystać je dla własnej korzyści.

Inną wadą scentralizowanych systemów płatności jest to, że mogą wystąpić zakłócenia lub awarie i nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do swoich funduszy, gdy ich potrzebujesz.

Jak więc zdecentralizowany system rozwiązuje te wszystkie problemy? Cóż, będąc zdecentralizowanym. Ponieważ nie ma centralnego organu ani punktu awarii, Twoje fundusze są zawsze dostępne.

Eliminuje również ryzyko włamania lub uzyskania dostępu do Twoich funduszy przez złośliwego aktora. Tak więc, jeśli używasz kryptowaluty jako sposobu na otrzymywanie i wysyłanie płatności, usuwasz z procesu rolę scentralizowanego podmiotu – ulepszając go w całości. Możesz nazwać te kryptowaluty jako cyfrowe waluty peer-to-peer.

Kolejną zaletą systemu płatności jest zniesienie opłat pośrednich. Jedyne opłaty związane z tym procesem są niewielkie lub nie istnieją. Są również bez granic i bezpieczne.

Jakie są zatem zalety korzystania z globalnego systemu płatności? Są jak poniżej.

 • Szybkie transakcje
 • Tanie transakcje
 • Żadne informacje nie są udostępniane osobom trzecim
 • Bezpieczne
 • Brak pojedynczego punktu awarii
 • Przezroczysty

Głosowanie rządu

Głosowanie zawsze było kontrowersyjnym tematem wśród rządu i osób, które go wybierają. Strony przeciwne chętnie wykorzystują ten temat do znalezienia sposobu na obronę. A więc co się właściwie dzieje.

Cały scenariusz głosowania dotyczy jednej najważniejszej kwestii – przejrzystości. Obecny sposób przeprowadzania głosowania nie uwzględnia przejrzystości. Skutkuje to wieloma teoriami spiskowymi na temat wewnętrznego manipulowania głosami. Ponieważ te teorie istnieją, nie ma sposobu, aby je zweryfikować, ponieważ system nie jest przejrzysty.

Tutaj z pomocą może przyjść zdecentralizowana platforma do głosowania. Rządy mogą go używać do przeprowadzania głosowań i zapewniania przejrzystego głosowania. W ten sposób mogą odpocząć od wszystkich teorii, które pojawiają się przy ogłaszaniu wyników wyborów powszechnych.

Korzystając z przejrzystego systemu głosowania lub systemu głosowania działającego w zdecentralizowanej sieci, wyborcy mogą łatwo zweryfikować głosy. Oznacza to również, że żadna ze stron nie może popełniać oszustw, jeśli chodzi o liczenie głosów. Kolejną zaletą stosowania tego podejścia jest to, że wyniki można ogłosić zaraz po zakończeniu głosowania.

A więc jakie są zalety zdecentralizowanego systemu głosowania?

 • Nie będzie żadnej manipulacji ani oszustwa
 • Żadnych teorii spiskowych
 • Żadnych zagrożeń

Energia

Kolejny przydatny przypadek użycia, który omówimy w naszej koncepcji zdecentralizowanego i scentralizowanego porównania.

Obecnie scentralizowane podmioty głównie kontrolują i dystrybuują energię, którzy decydują, gdzie chcą świadczyć swoje usługi i za jaką cenę.

Aby rozwiązać ten problem, decentralizacja może przynieść unikalne rozwiązanie. Może korzystać ze zdecentralizowanej sieci energetycznej, której możesz użyć do odcięcia się od pośredników.

Daje również równe szanse każdemu, kto chce zdobyć energię lub wytworzyć energię, a następnie sprzedać ją innym.

Oczywiście są tam profesjonaliści, w tym

 • Uczciwy rynek
 • Brak zaangażowania osób trzecich
 • Zdecentralizowany system płatności może współpracować ze zdecentralizowanymi platformami energetycznymi.

Wniosek: który z nich zostanie? Scentralizowane vs zdecentralizowane

Zarówno scentralizowane, jak i zdecentralizowane mają swoje własne korzyści. Nie ma wątpliwości, że rządy, organizacje i firmy chcą mieć kontrolę nad swoimi aktywami, nawet jeśli dla jej dobra muszą zrezygnować z wydajności.

Ale decentralizacja jest tutaj na dłużej! Z czasem będzie się on rozwijał, ponieważ coraz więcej firm zda sobie z tego sprawę. Możesz także wdrożyć decentralizację w zrównoważonym, zamkniętym środowisku i za pomocą hybrydowych lub federacyjnych rozwiązań blockchain.

To prowadzi nas do końca naszego przewodnika zdecentralizowanego i scentralizowanego. Do tej pory powinieneś mieć dobre pojęcie o tym, co każdy z nich ma do zaoferowania.

Więc co myślisz o porównaniu? Jakie są Twoje opinie, jeśli chodzi o zdecentralizowane i scentralizowane? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me