Wiele osób dopiero niedawno odkrywało świat blockchainów. Ludzie często mylą łańcuchy bloków z kryptowalutami. Niektórzy uważają, że to tylko synonimy. Cóż, możesz się domyślić, że z pewnością nie są tym samym. Więc jakie są między nimi duże różnice? Trzymaj swoje konie, dowiesz się wszystkiego o tych dwóch w tym artykule na temat łańcucha bloków kontra kryptowaluta.

Blockchain vs Cryptocurrency: Co to jest Blockchain?

OK, więc najpierw są łańcuchy bloków. Blockchain to technologia, w której przechowywane są transakcje lub dane. Każdy blok w łańcuchu zawiera unikalną część danych lub informacji. Te bloki łączą cały łańcuch i działają jak duża cyfrowa księga. Wszystkie dane są przechowywane chronologicznie.

Na samym początku, kiedy Satoshi Nakamoto wynalazł technologię, którą nazwał swoją blockchain jako Bitcoin. Ponownie nazwa kryptowaluty w ekosystemie to również Bitcoin. Tu zaczęło się zamieszanie. Wtedy była to tylko elektroniczna gotówka peer to peer.


Blockchain

Po krachu gospodarczym w 2008 roku świat płakał o nowe pieniądze, które nie zostaną utracone z powodu błędów banków. Świat po prostu nienawidził banków, ponieważ wielu ludzi straciło wszystko, co miało. Bitcoin zaczął pokazywać swój potencjał, aby stać się nowymi pieniędzmi zabezpieczonymi przed bankami (!), Na których ludzie mogą polegać.

Później pojawiło się wiele innych blockchainów, takich jak Ripple i Ethereum. Sprawili, że technologia stała się jeszcze bardziej wyrafinowana. Pokazali nam, że blockchain może mieć wiele innych aspektów. Może przechowywać dowolne dane. W pewnym sensie był to boom technologiczny. To, co ludzie mogą zrobić z tą technologią blockchain, jest nieograniczone.

Funkcje łańcuchów bloków

Blockchain ma 4 kluczowe cechy. Są one następujące,

1. Zdecentralizowane. Tak więc nikt nie może modyfikować ani manipulować sposobem, w jaki powinien działać łańcuch bloków.

2. Rozproszona księga w celu ochrony przed oszustwami i łatwiejszego zarządzania.

3. Bicie monet to typowy scenariusz. Możesz myśleć o wydobywaniu bitcoinów jako o biciu monet.

4. Ekosystem wolny od manipulacji.

Blockchain vs kryptowaluta: co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to zupełnie nowa, inna historia! Można to nazwać aktywem wykorzystywanym przez technologię blockchain – pieniędzmi sieci. Z technicznego punktu widzenia ludzie często nazywają to „tokenami”. Chociaż istnieją łańcuchy bloków, które nie używają tokenów w swoim ekosystemie. To beztokenowy łańcuch bloków. Ripple bez ich monety XRP może być świetnym przykładem tego typu. Do tego dojdziemy później, to już inna historia.

Blockchain vs kryptowaluta

Kiedy wymieniamy się materiałami lub usługami, musimy użyć wspólnego przedmiotu pieniężnego, któremu obie strony ufają, że ma wartość. Kryptowaluta to wspólny zasób, do którego obie strony mają zaufanie – środek wymiany.

Można to ująć w ten sposób – łańcuchy bloków to bank federalny USA, a kryptowaluty to dolary amerykańskie.

Jak widzieliśmy, beztokenowe łańcuchy bloków istnieją również kryptowaluty bez bloków. IOTA jest świetnym przykładem takiego rodzaju rozproszonej firmy prowadzącej księgi rachunkowe.

Nie każda moneta ma taką samą nazwę jak Blockchain, którego używa. Podobnie jak Ethereum używa Ether (ETH), a Ripple używa XRP.

Na tym samym łańcuchu bloków można zbudować wiele kryptowalut. Na przykład, nawet ty możesz stworzyć własną kryptowalutę za pomocą łańcucha blokowego Ethereum. Technologia jest naprawdę wyrafinowana i solidna.

Jak możesz posiadać kryptowaluty?

Więc czy chcesz posiadać kryptowaluty? Zwykle istnieją dwa scenariusze dotyczące tego, jak można to zrobić –

1. Wydobywaj walutę, używając mocy obliczeniowej i energii elektrycznej.

2. Kup walutę z dowolnego zaufanego centrum wymiany kryptowalut.

Funkcje kryptowalut

Istnieją pewne wspólne cechy lub właściwości kryptowalut,

1. Nieodwracalne, czyli gdy transakcja jest dokonywana tam, gdzie nie ma odwrotu.

2. Pseudonim.

3. Szybko i bezpiecznie

4. Nie musisz prosić o pozwolenie na dawanie lub branie od kogoś pieniędzy.

5. Podaż rynkowa jest ściśle kontrolowana. Na planecie jest tylko ograniczona liczba bitcoinów.

6. Oparty na systemie IOU, więc nie ma długów.

Słowa końcowe

Więc, chłopaki, to było to. Myślę, że rozumiesz sedno zamieszania między blockchainem a kryptowalutą. Nigdy nie daj się zmylić w temacie. Jeśli planujesz zainwestować w kryptowaluty, powinieneś lepiej zorientować się we wszystkim, co ma znaczenie. Oto kilka świetnych artykułów, które wyprzedzą wyścig wiedzy. Mam nadzieję, że masz przed sobą wspaniałą podróż!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me