Blockchain vs Tangle: czy to czas na zmianę?

Nikt nie może zaprzeczyć, że łańcuchy bloków mają wiele wad. Tak, blockchain pokazał nam przyszłość, którą możemy mieć, w której nikt nie będzie rządził tym, co mamy. Możliwością stał się całkowicie zdecentralizowany świat. Chociaż pomysł jest solidny, funkcjonalność blockchain wiąże się z dwoma poważnymi problemami – skalowalnością i uczciwością. IOTA przyszła do nas jak wielka niespodzianka. Zaproponowali bezblokowy system cyfrowej księgi nazwany Tangle. W ten sposób rozpoczęła się debata między blockchain a Tangle.

Blockchain vs Tangle: Co to jest Tangle?

Łatwiej jest powiedzieć, czym nie jest Tangle, niż zdefiniować, czym to jest. Tangle to także cyfrowa księga internetowa, w której przechowywane są transakcje, podobnie jak łańcuch bloków. Więc gdzie jest różnica? Podczas gdy blockchain ma górników, opłaty transakcyjne, bloki przechowujące dane transakcyjne i możliwości rozwidlania. Cóż, Tangle nie ma żadnego z nich!

Więc co to jest Tangle? Tangle jest skierowanym grafem acyklicznym lub prostym DAG. Zorientowany oznacza, że ​​węzły w sieci Tangle mogą poruszać się w kierunku liniowym, acykliczny oznacza, że ​​żadna z transakcji lub przesyłania danych nie jest cykliczna, a wykres przedstawia tylko strukturę danych systemu.

Możesz nazwać tę technologię podobną do Hashgraph, która jest kolejną technologią cyfrowej księgi bez bloków Swirlds. Chociaż istnieje wiele różnic między Hashgraph a Tangle. Pewnego dnia przejdziemy do sedna sprawy.

Jakie są wady blockchainów?

Blockchain vs Tangle

Kredyty obrazkowe: IOTA

Blockchain starzeje się każdego dnia. Przynajmniej pierwszy kiedykolwiek zaprojektowany łańcuch bloków Bitcoin jest stary. Może dodawać dane tylko w sposób liniowy, co sprawia, że ​​technologia jest stosunkowo wolna. Co więcej, jest drogi i prawie zerowa skalowalność.

Górnicy oznaczają więcej opłat

Jeśli chcesz przeprowadzić transakcję, część wartości, którą sprzedajesz, trafi do kieszeni górnika. Nazywa się to opłatą za walidację. Ponadto górnicy mogą wybrać, które transakcje będą weryfikować, a których nie. Zasadniczo transakcje o większej wartości są ujawniane jako pierwsze, ponieważ oferowane są za nie wyższe opłaty transakcyjne. W ten sposób system stwarza dyskryminację.

Ślamazara!

Bitcoin może obsłużyć 4-7 transakcji na sekundę. Finansowy gigant Visa może obsłużyć 10000 transakcji. Więc widzisz, blockchain jest bardzo wolny, a TPS jest parametrem porównującym. Co więcej, transakcja zajmuje prawie 5-6 godzin, ponieważ walidatorzy lub górnicy mogą wybrać, które z nich mają zweryfikować. Tangle może sprawić, że transakcje będą prawie natychmiastowe.

Jednokierunkowy


Bloki łączą się w sieć lub łańcuch w sposób liniowy. Taki ruch powoduje wąskie gardło i zużywa więcej energii elektrycznej do przetwarzania wszystkich tych danych. Nie tylko to, ale także powoduje, że proces weryfikacji zajmuje więcej czasu.

Jak plątanina rozwiązuje problemy?

Nigdy więcej górników

Pierwszą cechą Tangle jest to, że nie ma górników. Ponieważ w ekosystemie Tangle nie ma koncepcji wydobycia, eliminuje to konieczność posiadania ogromnej mocy obliczeniowej. Można więc w pewnym sensie nazwać plątaninę przyjazną dla środowiska. Co więcej, nie musisz płacić opłaty za każdym razem, gdy chcesz komuś zapłacić kryptowalutę. Użytkownicy sami będą walidatorami.

Sieć zamiast łańcucha liniowego

Podczas gdy prawie wszystkie łańcuchy bloków są liniowe, Tangle opiera się na koncepcji wykresu. Na wykresie są tylko węzły, a każdy węzeł wskazuje 2 węzły. Węzły również otrzymują wagę. Węzły na krawędzi, które nie mają żadnych punktów wskazujących, nazywane są końcówkami. PoW jest potrzebne tylko w przypadku tych wskazówek.

Większy tłum oznacza większą prędkość

Korzyści Tangle Blockchain

Kredyty obrazkowe: IOTA

Istnieje zasadnicza różnica między blockchain a Tangle. Tradycyjne łańcuchy bloków zwalniają, gdy z sieci korzysta więcej osób. Powód jest prosty. To tak, jakby ludzie ustawiali się w kolejce, aby wejść do budynku, który ma tylko jedne drzwi. Złożona sieć Tangle sprawia, że ​​system jest szybszy, gdy jest więcej użytkowników. Im więcej węzłów ma sieć Tangle, tym szybszy byłby ekosystem Tangle.

Słowa końcowe

Mamy więc nadzieję, że rozwiązaliśmy pytanie, które miałeś na myśli, dotyczące blockchain kontra Tangle. Ale Even Tangle ma negatywne strony, na przykład 34% ataku! Oznacza to, że jeśli ktoś z ogromną mocą obliczeniową wejdzie w teren i zdobędzie 34% sieci, będzie nią sterował. Ponownie, plątanina jest szybka, ale nie tak szybka jak Hashgraph, który może obsłużyć ponad 250 000 transakcji na sekundę.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map