Dokonując porównań Ripple (XRP) i Stellar Lumens (XLM), różnice wydają się przeważać nad podobieństwami. Podobieństwa w tym przypadku przypisuje się temu Jed McCaleb który odegrał kluczową rolę w założeniu Ripple, był również współzałożycielem Stellar.

Tworząc Ripple pomysł miał opracować system, który mógłby zastąpić SWIFT w przeprowadzaniu transgranicznych przekazów pieniężnych. Ripple jest zatem używany przez międzynarodowe koncerny i banki do dokonywania globalnych płatności, a osiąga się to poprzez przesyłanie swojego tokena przez sieć Ripple, co skutkuje płynnością na żądanie. Z drugiej strony Gwiezdny był Utworzony osiągnąć te same cele, ale jako organizacja non-profit, a konkretnie pomagać osobom bez dostępu do usług finansowych w biednych krajach.

XLM vs XRP: Kluczowe różnice

Różnice między lumenami gwiazdowymi a tętnieniami na tym się jednak nie kończą. Jeszcze jedna kluczowa różnica dotyczy sposobu osiągania konsensusu między różnymi węzłami obu protokołów. W świecie kryptowalut najpowszechniejszymi metodami konsensusu są dowody stawki i dowód pracy. Jednak te dwa protokoły nie używają żadnego z nich, ale raczej każdy ma swój własny inny mechanizm konsensusu. Ripple wykorzystuje dowód poprawności, podczas gdy Stellar używa gwiezdnego protokołu konsensusu.

Inną kluczową różnicą pomiędzy dwiema walutami cyfrowymi a różnicą między tymi dwoma cyfrowymi walutami jest fakt, że Ripple jest deflacyjny, podczas gdy Stellar jest inflacyjny. Zespół Stellar wskazał, że ich roczna stopa inflacji wyniesie 1%, podczas gdy w przypadku Ripple zespół ujawnił, że ilość tokenów XRP w obiegu będzie z czasem maleć, a tym samym będzie mieć efekt deflacyjny.

Bardziej zdecentralizowany

Do pewnego stopnia Stellar jest postrzegany jako bardziej zdecentralizowany w porównaniu do Ripple. Jest to jeden z powodów, dla których wielbiciele zdecentralizowanych walut wirtualnych i ci, którzy trzymają się oryginalnej wizji Satoshi Nakamoto, postaci lub liczb, którym przypisuje się tworzenie bitcoinów, unikają Ripple, ponieważ jest on postrzegany jako zbyt scentralizowany. W debacie Ripple vs gwiezdna ta ostatnia wygrywa w odniesieniu do decentralizacji.

Niektóre z podobieństw, które istnieją między dwiema wirtualnymi walutami, obejmują fakt, że w przeciwieństwie do innych wirtualnych monet, takich jak bitcoin (BTC), ani Ripple, ani Stellar nie korzystają z górników. Na przykład w przypadku bitcoin wydobycie może być przeprowadzone przez każdego, kto pobierze klienta na urządzenie, na którym każde urządzenie, które dołącza do systemu, staje się znane jako węzeł. Chociaż nadal są zdecentralizowane, Stellar i Ripple nie pozwalają każdemu Tomowi, Dickowi i Harry’emu na uruchamianie własnych węzłów. Raczej obaj prowadzą własne węzły na wielu serwerach. Instytucje finansowe, które przyjęły tę technologię, mogą również uruchamiać własne węzły w tzw. Dozwolonym łańcuchu blokowym.

Sprawdź nasze inne porównania:

  • Bitcoin kontra Ethereum? Co za różnica?

  • Ethereum vs Litecoin: Dlaczego LTC jest dla transakcji i ETH dla inteligentnych kontraktów?

  • EOS vs Ethereum: Potencjalny zabójca Ethereum!

  • Ardor vs Ethereum: jakie są wady i zalety?

  • NEO vs Ethereum: co jest lepsze?

  • Ethereum vs Ripple: szczegółowe porównanie

Podobieństwa między dwoma protokołami

Innym podobieństwem w porównaniu z falami i gwiazdami jest to, że dwie wirtualne waluty używają rozproszonej księgi do weryfikacji przepływu funduszy. W ten sposób transakcje są zawierane w ciągu kilku sekund przy minimalnych opłatach. Aby osiągnąć tę niską opłatę, oba protokoły pobierają ułamek monety. Stellar i Ripple mają zatem motywację do zapewnienia, że ​​wartość monety jest utrzymywana na niskim poziomie, aby zwiększyć popularność na całym świecie jako system płatności.

Kolejne podobieństwo Ripple vs Stellar dotyczy podaży monet. W obu protokołach dostawa monet jest kontrolowana przez twórców. Różni się to od przypadku bitcoina, ponieważ w przypadku flagowej kryptowaluty wypuszczanie nowych monet odbywa się przez sieć w sposób stopniowy, aż do osiągnięcia z góry określonej liczby. Natomiast podaż monet XRP i XLM może zostać zwiększona, gdy tylko twórcy mają na to ochotę. Jest to jeden z powodów, dla których obie monety są oskarżane o zbytnią centralizację.

Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź NEO vs Ethereum lub dlaczego NEO może być najsilniejszą kryptowalutą 2018 roku?

Nowy na tym świecie? Zapoznaj się z kompletnym przewodnikiem dla początkujących, jak inwestować w kryptowaluty.


* Zastrzeżenie: tego artykułu nie należy traktować jako porady inwestycyjnej ani jej celem nie jest. Roszczenia przedstawione w tym artykule nie stanowią porady inwestycyjnej i nie powinny być traktowane jako takie. Przeprowadź własne badania i zapoznaj się z pełną treścią Zastrzeżenia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me