Kripto para biriminin başlangıcından bu yana, inovasyon gündemindeki aktif sınırların çoğu erkeklerdi, ancak son iki yılda başkalarının katkısını baltalamadı, Elizabeth Stark’ın bu tür katkılarıyla hesaba katılması gereken bir kadın dev olduğu kanıtlandı. Bitcoin topluluğuna yıldırım ağı olarak. Öyleyse birisi sorabilir, Elizabeth Stark kimdir? O nereli? Portföyü nedir? Şimdi ayrıntılara inin.

Elizabeth Stark, Hukuk Doktorası derecesini aldığı Harvard Üniversitesi mezunudur. Brooklyn, New York’ta dünyaya geldi ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri, San Francisco’da yaşıyor, Lightning Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su. Lightning labs, “blok zincirlerini ölçeklendiren” bir şirkettir. (Blockchain’i ölçeklendirmek ne anlama geliyor? Daha sonra öğrenin.) Bir kripto para meraklısı olarak Coin Center’da bir arkadaştır. Coin Center, Bitcoin, Ethereum, Litecoin vb. Gibi kripto para birimlerine ve diğer merkezi olmayan teknolojilere yönelik iyi hükümet politikalarının uygulanmasını savunmak için kurulmuş (kar amacı gütmeyen) bir araştırma merkezidir. Kripto topluluğuna göründüğü gibi akademiye fazla dahil olmasa da, akademi ile bağlarını koparmadı. Yale’nin Bilgi Toplumu projesinde misafir araştırmacı ve aynı zamanda Yale Üniversitesi’nde ders veriyor. Her iki üniversitede de P2P teknolojisi, açık kaynak protokolü ve diğer teknolojileri öğretti. Thiel Bursu’nun mentoru olarak, 23 yaşın altındaki öğrencilere diğer projeleri takip etmek için okulu bırakma niyetiyle destek, yani finansal rehberlik sağlamak amacıyla çalışıyor. Stark’ın bir geliştirici olmadığını belirtmek sizi ilgilendirir; ancak teknolojiye olan ilgisi dikkat çekicidir.

 

YILDIRIM LABORATUVARI: YILDIRIM AĞI NASIL ÇALIŞIR?

Yıldırım laboratuvarları açık bir protokol katmanı geliştiren, blockchain ve akıllı kontrat özelliklerinin kullanılabilirliğinden yararlanarak dünyanın her yerinden herhangi birine işlemleri ucuz ve hızlı hale getiren bir teknoloji girişimidir. Blockchain ölçeklenebilirliğine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu, 2018’de Lightning ağının etkinleştirilmesiyle bitcoin blok zincirinde belirgindir. İşlemleri onaylamak için bilgilerin tüm düğümlere işlendiği olağan süreç yerine ölçeklenebilirlik ile bu protokol, bireysel işlemlerde yer alan düğüm sayısını düzene sokar. Bu şekilde, işlemlerin gerektirdiği süre normalden daha hızlı olacak ve aynı zamanda makul ücretlerle sonuçlanacaktır. Düğüm çiftleri bu işlemleri yönetir. Bu düğümler, göndericiyi bir işlemde alıcıya bağlar ve orijinal blok zincirinde bulunan ödeme kanallarıyla bağlanırlar. Bir kanal oluşturulduğunda, işleme dahil olan iki taraf, işlemlerin gerçekleşmesi için iki tarafın imzaladığı bir girişe blok zincirine fon koyar..

Resim Kredisi: Lightning Labs

Ancak bu tür işlemlerin avantajları ve dezavantajları vardır. İşlem, işlemlerin imzalanması için her iki tarafın da onayını gerektirdiğinden, taraflardan birinin mevcut olmaması, işlemin iptal edilmesine veya uygun olmayan tarafın parasını kaybetmesine neden olabilir. Bu yıldırım etkisinin yalnızca Bitcoin için değil, diğer blok zincirleri için de geçerli olduğunu belirtmek önemlidir. Aslında, yıldırım kullanılarak çapraz blok zincir implantasyonu yapılabilir, öyle ki herhangi bir zamanda token takası yapılabilir. Son olarak, Lightning laboratuarlarının misyon beyanına göre, gelecek neslin dayanıklı, merkezi olmayan & finansal sistem.

“Kriptografi, blok zinciri ve akıllı sözleşmelere dayalı sistemlerin, hem büyük hem de küçük ölçeklerde dünya çapında benzeri görülmemiş şekillerde finansal işbirliğini geliştireceğine inanıyoruz.”

Burada ikinci tabakanın önemi üzerine konuşmasını izleyin.

ELIZABETH STARK KRİPTO TOPLULUĞUNA KATKI

Gerçek tarihe bakıldığında, kripto para birimi 2008’de başlamadı. 20. yüzyılın 90’lı yıllarında, yazılarıyla katkılarına bakan, şifrelipunk denen insanlar vardı, onlarla Bitcoin arasında çarpıcı bir benzerlik bulduk. Böylelikle kripto topluluklarının günümüz çağında kendine yer bulduğunu söyleyebiliriz. 2008’de Bitcoin, Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto adlı bir adam (veya kimliği bilinmeyen bir grup) tarafından resmi olarak piyasaya sürülmesiyle icat edildi..

Dolayısıyla, Elizabeth Stark’ın Lightning Labs’ın CEO’su ve kurucu ortağı olduğu daha önce de söylendiği gibi, blok zincirleri alanında topluluğa katkıda bulundu. İlk olarak, blockchain nedir? Blockchain, bitcoin veya başka bir kripto para biriminde yapılan işlemlerin kronolojik ve halka açık olarak kaydedildiği dijital ağdaki bir defterdir. Yıldırım laboratuvarları ile blok zincirlerinin ölçeklendirilmesi mümkündür. Blok zincirlerini ölçeklendirmek ne anlama geliyor? Bu süreç, blok zincirinde birim zamanda mümkün olan işlem sayısı ile ilgilenir. Blok zinciri, işlemleri başından itibaren kaydeder ve bu, bilgilerin bir düğümden diğerine geçişi ile çalışır. Bir blok zinciri, zincirdeki işlemleri onaylayan düğümlerden oluşur. Bitcoin yaratılırken olduğu gibi 1MB’lık bir blok boyutu limiti verilmiş ve bu nedenle işlemler yapılırken, bilgiler düğümler onayladıktan sonra bir blokta saklanır ve 1MB aşıldığında başka bir blok oluşturulur. . Dolayısıyla istatistiklere göre saniyede ortalama olarak işlenen işlem sayısının 3,3 ile 7 arasında olduğu gözlemlenmektedir. Dolayısıyla bu, bilgi işlemedeki trafiğin bir sonucu olarak blok zincirinin ölçeklenebilirliğini tanımlamaktadır. Bu nedenle, ileride benimsenmesi için bu sorunu çözmek için, “İkinci Katman” etiketli bir konsept sundu. Bu, yaygın olarak, Bitcoin Core geliştiricilerinin, insanlar 2017’de SEGWIT aktivasyonu için çağrıda bulunduklarında haykırdığı Lightning ağı olarak bilinir..


BITCOIN VE BLOCKCHAIN’İN TEMEL ZORLUKLARI

  • Zaman: Daha önce, bir blok doldurulduktan sonra yeni bir blok oluşturulduğundan, böylece ortalama olarak her on dakikada bir yeni bir blok oluşturulduğundan bahsedilmişti. Bu, bir bloğun doldurulmasının ardından sıraya giren işlemler madenciler tarafından onaylanmasını bekleyeceğinden işlem prosedürlerini geciktirir. Bir taşmanın ardından sıraya alınan bu işlemler, “bitcoin mempool” dediğimiz şeydedir. Bu titiz süreç nedeniyle, bazı işlemler hala sıraya girerken, diğer işlemler sıraya girer. Bu nedenle, işlemlerin sıraya konması ne kadar büyükse, mempool’da o kadar çok yüzdesinin takılıp kalması anlaşılabilir bir durumdur. Ocak 2018 itibarıyla, ortalama onay süresi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 190 saat 53 dakikaya veya yaklaşık sekiz güne ulaştı. Bu işlem süresi gecikmesi, artan işlem ücretleri ile birleştiğinde, birçok yatırımcıyı blok zincirinde SEGWIT 24’ü aktif hale getirme planının blok boyutu sınırını artıracak ve blok zincirinde çatallara yer açacak şekilde endişelendirdi. Bu kararın ardından, sırasıyla Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold adlı para birimleri ile iki önemli hard fork ile sonuçlandı..
  • İşlem ücretleri: Kripto para biriminde, söz konusu düğümler blok zincirindeki otorite figürleri olduğundan ve özelleştirilmediklerinden, blok zincirlerinde ne olacağına karar veren evrensel bir fikir birliğidir. Bu düğümleri çalıştıran kişilere madenciler denir. Kripto para madenciliği, kripto para biriminin kazançlı bir parçasıdır. Bitcoin bir Proof of Work para birimidir ve bu nedenle madencilerin ödeme alma şekli karmaşık kriptografik bulmacaları çözmektir. İşleri, her işlemi işlemek ve karşılığında işlem belleğini blok zincirine eklemektir. Blok zincirini sürdürme çalışmalarının bir ödülü olarak Bitcoin ile ödenir; bu ödüller, blok zincirini kontrol altında tutmak için işlem ücretlerinden ve ödemelerden gelir. Bu nedenle, yüksek TX ücretleri madenciler için faydalı olsa da, blok zincirindeki işlem katılımcıları için kârlı değildir. Ayrıca, yüksek TX ücretleri mikro ödemeleri desteklemez. Bu nedenle Elizabeth, bu sorunları çözerken, Lightning Labs’ı orijinal blok zincirinde bir Katman iki açık kaynak protokolü önermeye başladı, öyle ki Bitcoin mempool’unda işlem yapma sorunu, işlemde zaman gecikmelerine ve yüksek ücretlerin kesilmesine neden olur..

Manuel Stages tarafından hazırlanan “The Blockchain and Biz” başlıklı bu videoda Elizabeth’in röportajı da yer alıyor.

YILDIRIM LABORATUVARI: AKILLI SÖZLEŞMELER

Yıldırım etkisi, bitcoin blok zincirine sözleşmeye dayalı bir etki getiriyor. Akıllı sözleşme sistemi olduğu söylenebilir. Ancak bu yapıda, blok zinciri rüşvet verilemeyen mahkeme görevi görür. Unutmayın, blok zincirindeki her işlem silinebilir ve düzenlenemez. Yani, akıllı sözleşme hazırlandığında ve sözleşme ayrıntılarının olduğu her şey önceden belirlenir. Lightning, sözleşmenin haklı olarak yerine getirilmesini sağlar.

Bunu daha iyi anlamak için, diyelim ki iki kişi bir çevrimiçi hizmet bedeli için Pilav ve Su gibi işlem yapmak istiyor. Her ikisi de, orijinal blok zincirinde 2-2 çoklu imzalı bir anlaşmaya girecekler (bu, her iki imzanın da bir fon çekme işlemi gerçekleştirmesi gereken bir bankanın ortak tasarruf hesabına benzetilebilir) orijinal blok zincirinde. Daha sonra bu işlem onları, ikisi arasındaki işlemi okuyan İkinci Katmana götürür. Rice ve Water’ın sırasıyla 50 dolar ve 100 dolar koyduğunu ve 150 dolarlık bir ödeme kanalı yaptığını hayal edin. Her işlem yaptıklarında, zincir dışı kanallarının işlem geçmişini güncellemek için dijital imzalarını değiştirirler. İşlemin açık kaynak protokolünde olduğunu ve madeni paraların blok zincirinden ayrılmadığını, kaydedilenin bir işlem olduğunu unutmamak önemlidir. İşlem gerçekleştiğinde bir kanal açıktır ve işlem tamamlandığında, son işlem geçmişinin blok zincirine ekleneceği şekilde kapatılır. Dolayısıyla, blok zinciri katılımcıları madeni paraların çalınmasına karşı koruduğundan, hırsızlık teşebbüslerinde hırsız, işlem sırasında para cezası olarak jetonlarını kaybeder ve parası jetonları çalınacak katılımcıya yatırılır. Bununla birlikte, son işlem blok zincirine gönderilmeden önce herhangi bir çalınma teşebbüsünde kanalın en son yasal statüsünün yayınlanması tavsiye edilir..

Yukarıda açıklanan örnek, iki katılımcı arasında var olan, Rice’ın Dan’e 25 dolar göndermek istediği, ancak açık bir kanalı olmadığı, ancak Water’ın Dan ile açık bir kanalı olduğu gibi kanallar arasındaki bir ağa ne dersiniz? Böylece Rice, Dan ile yeni bir kanal açmak yerine ödemeyi Su aracılığıyla gönderebilir. Ancak, bu senaryoda Lightning ağı, parasını Rice’tan almadan önce Dan’e parayı gönderecek şekilde çalışır, ancak parası bir ücret karşılığında gelebilir, çünkü bir yıldırım düğümü olarak hareket eder. Bu yapı, Suyun fonları çalmasını engeller. Bu sistemin güvene dayalı olmadığını bilmek önemlidir. Böylece her şey özenle ve sırayla yapılır..

ELEŞTİRMELERİ

Kripto alanı teknoloji odaklı bir alan olduğu için, projesinin arkasındaki derin teknik kavramları açıklayamaması nedeniyle kendisine yönelik oldukça fazla eleştiri oldu. Yasal bir geçmişi olmasına rağmen, coşkusu her konuştuğunda görülüyor ve projesindeki karmaşık konuları açıklamak için örnekler kullanarak canlı şekillerde kullanıyor. Bununla birlikte, konuşmaya yönelik eleştirisinin belki de röportajın yapılmasının ana nedeninden kaynaklandığını söyleyebiliriz, bu da onun projesi hakkında daha fazla konuşmasına izin vermek, ancak topluluk hiçbir zaman kimsenin göndermediği daha fazlasını istemektedir. iddialarını desteklemek için kanıtlar.

Ayrıca Lightning’in mikro ödemeleri daha kolay, daha hızlı hale getirmeye yardımcı olduğu & daha ucuz, daha büyük bir işlem için de aynı şey söylenemez çünkü sistem içinde pek çok güvensizlik sorusu ortaya çıkarır. Örneğin, ceza işlemi kapsamında, 10 dolarlık parası olan birinin hırsızlık teşebbüsü iddiasıyla cezalandırıldığını ve fonlarının küçük olmasına rağmen diğerine transfer edildiğini hayal edin, ancak, ceza işlemi çok fazla şaşkınlık yaratacaktır. Bununla birlikte, şimdi parası 100.000 dolar olan ve parasının token hırsızlığından şikayet eden mağdur bitcoiner’a aktarılacağı ceza işlemi hakkında bilgi verilen birini hayal edin, eğer bu iyi yönetilmezse, bu tek hareket kullanıcıları akıllı kurulum yapmaktan alıkoyabilir. Aydınlatma ağını kullanan bitcoin blok zinciri sözleşmeleri. Lightning ağı, bitcoin işlemlerini daha kolay, daha ucuz ve daha hızlı hale getirme vaadini yerine getirirken, büyük ölçekli satıcılar her ekonomide etkili katkı sağlayanlar olduğu için kendini geliştirmesi gerekiyor..

Referanslar:

https://cointelegraph.com/news/lightnings-elizabeth-stark-2017-will-be-the-year-of-smart-contracts

www.hackernoon.com/5-notable-women-in-the-blockchain-and-crypto-industry-6dd5981c0e7d

www.ccn.com/lightning-chief-its-a-bitcoin-not-blockchain-world/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me