Modern dünyada, çevremizdeki teknoloji hızla ilerlerken her şey hızlı hareket ediyor. Modern teknolojinin ve etkisinin mükemmel bir örneği Bitcoin’dir. Tüm dünya için para birimleri kavramında devrim yarattı. Ama bu devrimci konseptin arkasındaki insanların kim olduğunu biliyor musunuz? Hal Finney’nin kim olduğunu biliyor musun? O hepimiz için dünyayı değiştiren adamlardan biri.

Bu ayrıntılı makalede hayatına ve kripto para birimi sektörüne katkılarına bir göz atalım..

Hal Finney kimdir?

Tam adı Harold Thomas Finney II’dir. Öyleyse kim o? Bitcoin para biriminin öncüsü ve geliştiricisi olarak kabul edilir..


Aslında, Bitcoins’in hikayesi, Hal Finney’den ve gelişimine ve dünya çapında tanınmasına ve kabul edilmesine yönelik muazzam katkısından bahsetmeden eksik kalacaktır..

Hatta kendisinin yalnızca iki kişi arasında gerçekleşebilecek Bitcoin işlemlerini tanıtan Satoshi Nakamoto olduğuna inanılıyor. İnsanlar uydurma ismin arkasına saklandığına inanıyordu. Kuruluşun tepkisi konusunda endişeli olabilir. Bunun nedeni, konseptin ABD Doları için bir meydan okuma olmasıydı..

Daha fazla ayrıntı için, Satoshi Nakamoto ile ilgili bu makaleye buradan göz atabilirsiniz..

Finney’s Struggles

Bununla birlikte, Hal Finney’nin hayatında, Bitcoin’in öncüsü olarak anında tanınmasından çok daha fazlası var. Özellikle hastalığı ile kahramanca mücadelesi. Hastalık karşısında gösterdiği cesaret ve elindeki işe odaklanmayı sürdürmesi, çoğumuz için bir ilham kaynağıdır..

Tek başına bu tekil başarı, sürünen sakatlık ve kesin ölüm karşısında odaklanmış ve çekişmeli kalma, günlük hayatta karşılaştığımız şey değildir. Düşüncelerinin kelimenin tam anlamıyla nasıl kelimelere dönüştüğüne bir göz atmak için son ‘İleti’. Gönderinin kendisi birçokları için ilham kaynağıdır.

Dürüst olmak gerekirse, biri bana Hal Finney’nin kim olduğunu sorarsa? Kripto para birimlerine yaptığı tüm katkıların ötesinde, ölümcül bir hastalıkla cesaretle savaşan ve son güne kadar tutkusu üzerinde çalışmaya devam eden adamdır..

Erken dönem & Kariyer

Coalinga’da doğdu, Ca. 1956’da Hal Finney, mesleki eğitimini ‘California Teknoloji Enstitüsü’nden aldı. Lisansını tamamladı. 1979’da Üniversiteden Mühendislik Doktorası. Erken eğitimi hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen burayı kontrol et.

Mezuniyetinden bir yıl önce Hal, “APh Teknoloji Danışmanları” (“Mattel” tarafından işe alındı) tarafından işe alındı. Başlangıçta yazar kasa yazılımları üzerinde çalışmak üzere görevlendirildi..

hal finney kim

Resim Kredisi: Wikipedia

Hal Finney daha sonra şirket tarafından geliştirilen video oyunlarının ses efektleri üzerinde çalıştı. Çok başarılı bir şekilde yaptı ve hatta bazı yeni efektler ortaya çıkardı. Çok geçmeden video oyunlarını bağımsız olarak geliştirmeye başladı. Oyunların yanı sıra bir dizi başka yazılım da geliştirdi..

Özellikle tasarladı & Bausch için bir spektrometre geliştirdi & Lomb. Ayrıca bir Hollywood özel efekt evi için bazı yenilikçi kamera kontrol yazılımları geliştirdi. Hal, 1986 yılına kadar APh için çalışmaya devam etti..

Şifreleme konusundaki sezgisi nedeniyle Hal, PGP’nin (Pretty Good Privacy) geliştirilmesinde Phil Zimmermann ile ortak çalışmaya başladı. Bundan sonra Phil, 1996 yılında PGP Şirketini kurduğunda, hemen ona katıldı. 2011’de emekli olana kadar bu organizasyonda kaldı..

Profesyönel geliştirme

Etrafınıza bakarsanız, uzmanlıkları için tutku geliştiren yalnızca birkaç profesyonel bulacaksınız. Böylece Hal Finney kimdir sorusuna dönecek olursak, o da bu tür kişilerden biriydi. PGP Corporation’dayken, yazılım şifreleme becerilerini geliştirmeye ve onları başlatan kim olursa olsun yenilikçi fikirleri denemeye devam etti..

Cypherpunk’lara bu şekilde aşina oldu ve hatta bir süredir çalıştırdığı ilk sözde “anonim postacı” (kriptografi tabanlı bir postacı) geliştirdi. Ayrıca 2004’te yeniden kullanılabilir RPOW çalışma kanıtı yarattı..

Satoshi, 2008’de kripto para birimi kavramını ortaya attığında da hemen ilgilenmeye başladı. Kripto para birimi nedir ve nasıl kullanılabileceği hakkında önceki blog yazımızda daha fazla bilgi edinin..

Hal Finney, kripto para birimi yazılımının ilk sürümünü alan ilk kişi oldu. Ayrıca Bitcoin’lerin ilk alıcısı oldu. O andan itibaren Bitcoin’lerin gelişmesine ve yayılmasına o kadar kendini kaptırdı ki, birçok insan hala onun arkasında olduğuna ve Satoshi Nakamoto olmadığına inanıyor..

Bu, Satoshi’nin gerçek kimliği unutulduğu için daha böyledir, bu nedenle Hal Finney’nin kim olduğu sorusunu gündeme getirmiştir.?

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Bitcoin’lerin gelişmesinin ve yayılmasının artmasını sağladığında & koşarken, yazılım güncellemesine daha çok odaklandı ve görünen o ki, zaman zaman uzaklara doğru çalışmanın doyumsuz ihtiyaçlarını karşılayamıyordu. Bitcoin yazılımını önemli ölçüde geliştirdi ve aynı zamanda Bitcoins ağının ilk madencilerinden biri olarak çalıştı..

Daha sonra 2010 yılında, Bitcoins zaten basında ve medyada popüler bir kelime haline geldiğinde, Bitcoin’leri depolamak için “çevrimdışı” bir cüzdan sistemi geliştirdi. Bu konsept de anında beğeni topladı.

Kişisel Sağlık sorunları

Hal Finney, ellili yaşlarının başlarına kadar fiziksel olarak süper formda kaldı. Hatta maraton koştu ve aşamalı olarak daha uzun koşular yapmaya niyetlendi..

Ama sonra aniden ALS sendromu (Amyotrofik Lateral Skleroz) teşhisi kondu. Gücü yavaş yavaş azaldı, kas hareketleri titredi ve hatta sesi gevrekleşti. O belirleyici anda Hal, tüm bunlarla cesurca yüzleşmeye ve kötüleşen fiziksel kısıtlamalarına uyum sağlamaya karar verdi..

Durmaksızın çalışmaya devam etti, sürekli kötüleşen fiziksel durumuna uyum sağladı ve yine de neşeli kaldı. Zihinsel yetenekleri hala çalışıyordu ve sürekli sorgulayan beyni de yeni fikirleri keşfetmeye ve denemeye devam etti..

Hal, elektrikli tekerlekli sandalyede olmasına ve tüplerden beslenip nefes almasına rağmen çalışmalarına devam etti. Hatta bu amaçla bir arduino ile arayüz oluşturarak tekerlekli sandalyesini sadece göz hareketlerini kullanarak ayarlamak için bir yöntem geliştirdi. Benzer şekilde bilgisayarını çalıştırmak için ticari bir göz izleme sistemi kullandı..

Onun olağanüstü dayanıklılığını ve hayatının tutkusu olan şey üzerinde çalışmaya devam etme özlemini hiçbir şey engelleyemezdi. Sonuna kadar kod programlamaya ve yazmaya ve kendi kendine tahsis ettiği hedeflerini gerçekleştirmeye devam etti..

Ölüm yazısı

Hal Finney 28 Ağustos 2014’te son nefesini verdi. & planları, vücudu kryonik olarak dondurulmuş ve Alcor Yaşam Uzatma Vakfı tarafından yönetilen özel amaçlı bir tesiste muhafaza edilmiştir.. Buraya Tıkla daha fazla ayrıntı için.

Bu, onun hayat boyu çabalarının alamet-i farikası olan kendi fütüristik eğilimi ve görünümü ile uyumludur..

Ölümünden bir yıl önce, otobiyografisinde uygun bir şekilde “Bitcoin ve ben” başlığını yazdı. Bu basit tek sayfalık belge, fiziksel yetilerini gölgede bırakan kendi ciddi sağlık sorunlarından daha fazlasını yapmak için işine ve heyecanına odaklanmış gibi görünüyor, ancak güçlü kararlılığı ve Will’e değil..

Hiç değilse, sadece sağlığından, sanki geçerken, tutkulu el işiyle ilgili anlatısından asla uzaklaşmak istemediğinden bahsetmişti. “Kalbinden akmış” gibi görünen o otobiyografi, dünyanın dört bir yanından sayısız hayranının inanılmaz derecede çok sayıda yorumu ve hak ettiği övgülerle yüzlerce ve binlerce kez okundu..

Hal Kenney, ölümünden beri her yıl onu hatırlayan ve ona saygılarını sunan sürekli büyüyen ‘Bitcoin topluluğu’ tarafından gerektiği gibi hatırlanıyor. yıllık yıldönümü Bitcoin sayısı.

EULOGY

Hal Finney’nin kendine özgü bir kişiliği vardı. Ve bunun için, ölümüne kadar tatmin, minnettar ve iyimser kaldı. Hızla yaklaşan sonunu anlayabildiği hastalık durumunda bile, neşeli kaldı ve kötüleşen fiziksel durumuna her zaman adapte oldu..

Onun yerine çok az kişi, Hal’in yaptığı gibi cesur, gerçekçi ve “ellerinde çalışmaya” odaklanmaya devam edebilirdi. Akla eşit derecede güçlü bir İrade ve dikkat çekici derecede benzer bir boyuta sahip olarak gelen tek kişi Stephan Hawkins’dir. Hayatı ve başarıları gelecek nesiller için ilham kaynağı olmaya devam edecek..

Hal Finney & Bitcoin

Kavram ve ‘Bitcoin’ kelimesi her zaman Hal’in adıyla eşanlamlı kalacaktır. Nitekim, Bitcoins hakkında her okuduğunuzda, Hal Finney’nin kim olduğunu da bilmek isteyebilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse, o kripto para dünyasındaki en gizemli kişidir..

Bu fütüristik para biriminin gerçek yaratıcısı ve yazarı olmasa bile (aslında bunu asla iddia etmedi), ancak Hal Finney’in hızlı ve proaktif yaklaşımı olmasaydı Bitcoins hiçbir zaman pratik gerçekliğe dönüşemezdi..

Devrim niteliğindeki fikirleri, Bitcoin’lerin yükselişini ve evrensel olarak kabul görmelerini tam anlamıyla sağladı. Kripto para biriminin etkinliği hakkındaki alıntıları, Bitcoin’lerin güvenilirliğini aşılamada etkili oldu. Özellikle onun ilgili yorumlarını burada okumak isteyeceksiniz.

Hal, ilk Bitcoin işlemini gerçekleştirdi, böylece bu benzersiz kripto para biriminin pratik kullanımı ve gerçek vadeli değeri konusundaki kendi inancını güçlü bir şekilde iletti. Böylece onu gerçeğe dönüştürmeyi sağladı. Kendisi de Bitcoin’leri ilk satın alan kişi olduğunda ilk şüphecilik hızla azaldı. Orijinalliğini ve kabul edilebilirliğini sağlamak için yazılımı üzerinde de çalıştı..

Bitcoin çalıştırma

– halfin (@halfin) 11 Ocak 2009

Hal, 2009’un başlarında bile, sonunda her bir Bitcoin’in değerinin 10 milyon ABD dolarına ulaşacağı fikrine inanıyordu..

Bu, söz konusu siber para biriminin düşünülemez seviyelere yükselmesinden en az beş yıl önceydi. Bununla ilgili ayrıntılar için tıklayın İşte. Gerisi tamamen tarih ve biz onun içinden yaşıyoruz.

Hayat & Başarılar

Hal Finney’in hayatını tutarlılık, aşırı tutku ve yeniliğe ve fütüristik yaklaşıma odaklanan tekil odaklanma olarak görüyorum. Görünüşe göre üniversiteden ayrıldığından beri hayatında geri dönüş olmadı..

Profesyonel kariyerinin başlangıcından beri Hal, programlama projeleri üzerinde çalışıyor ve çeşitli video oyunları için programlar geliştiriyordu. Phil Zimmermann ile kısa sürede iletişime geçtiği için belki de şanslıydı (ya da tam tersiydi!). Neyse ki, ikisi de benzer ilgi alanlarını paylaşarak harika bir takım oluşturdu..

Phil’in PGP Corporation’a bu şekilde katılması mantıksal bir ilerleme ve aynı fikirlerin doruk noktası oldu ve PGP Corporation’ın kendisinin de yankılanan başarısını garantiledi. PGP için çalışmaktan tam profesyonel memnuniyet elde ettiği gerçeği, (o zaman) bozulan fiziksel sağlığı nedeniyle emekli olana kadar bu organizasyonla devam etme kararında fazlasıyla ortaya çıkıyor..

Yine de Hal’in nispeten kısa ama dikkat çekici kariyerine baktığımızda, tutkusunun yattığı yerin kalbinin olduğunu görüyoruz. Böylece, PGP Corporation’dayken bile, gelecek için yenilik arayışlarına devam etti..

Bu özlem yüzünden Hal, ‘cypherpunks’a, bir bakıma serbest çalışan geliştiricilere dahil oldu. Erken yaşamlarının o belirleyici anında aldıkları sarsılmaz desteğini ve cesaretlendirmesini özgürce kabul ettiler; bunların çoğu daha sonra kendi yazılım geliştirme alanlarında “mükemmel” uzmanlara dönüştü.

Basitlik & Odaklanma

Hal’in hastalığının öncesinde ve sırasında yaptığı röportajların birçoğu, basit doğasını, başarıların yanı sıra başarısızlıkların içten bir şekilde kabul edildiğini, geleceğe olan sıkı bağlılığını ve kendi fiziksel olarak ötesine bakma ve konuşma özlemini ortaya koymaktadır. felç edici durum ve sorunlar.

Onun birini yaşayabilirsin röportaj konuyla ilgili daha fazla bilgi için. İşte onun son Posta bir kez daha size ne kadar olağanüstü bir ilham kaynağı olduğunu göstermek için.

Aile hayatı

Son olarak, ama en az değil, ailesi için Hal Finney kim? Geliştirme, özelleştirme, yenilikçilik, uyarlanabilirlik ve sonuç odaklı yaklaşıma duyduğu bitmeyen susuzluğuna duyduğu neredeyse işkolik tutkusuna rağmen Hal Finney basit bir aile adamıydı..

Çocuklarını, bir oğlunu ve bir kızını da zorla değil, seçimle teknoloji meraklısı olmaları için besledi. Sevgi dolu karısı, son nefesini verene kadar onun yanında kaldı. Mirasından tamamen memnun ve rahat bir şekilde huzurlu bir şekilde öldü..

Hal Finney kimdir? Son Sözler

Hal Finney, meslektaşları tarafından sıcakkanlılığı ve cömertliği ile biliniyordu. Ölümcül bir hastalıkla savaşırken kripto para birimine katkıda bulunan bir dahi olarak kabul edilir..

Satoshi hala gizemli bir figür olduğunda, birçok kişi Hal Finney’nin aslında Satoshi olduğuna inanıyor.

Doğruysa, Hal Finney Kimdir sorusunun cevabı – Bitcoin’in kurucusu..

Ama dürüst olmak gerekirse, onunla ilgili pek çok şey hala bir muamma. Gerçekten Satoshi mi? Bitcoin’in arkasındaki adam mı? Görünüşe göre, Satoshi öne çıkmadıkça veya Hal’in karısı sessizliğini bozmadıkça bu bir sır olarak kalacak..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me