Benim gibiyseniz ve bununla kripto meraklılarını kastediyorum. O zaman yaşadığınızı ve kripto aldığınızı iddia etmekte haklıyım. Bu durumda, Nick Szabo ile etkileşime girmiş olmalısın. Eğer yapmadıysan, endişelenme bugün senin şanslı günün değil. Nick Szabo’nun kim olduğunu bileceksin.

Vitalik Buterin veya Satoshi Nakamoto gibi bir isim olmayabilir. Ancak, Crypto şehri endişeli olduğu sürece, şehrin belediye başkanına çok yakın. Bana inanmıyormusun İşte aklınızı başınızdan alacak bir gerçek. Akıllı sözleşmeleri biliyor musunuz? Evet, bir ev adı olan ünlü akıllı sözleşmeler. Onları o tasarladı. Kripto şehrinde ne kadar etkisi olduğu.

Bu nedenle, bu adam Nick Szabo hakkında daha çok şey bilmek istiyorsun. Yukarıdan bildiğiniz tek şey buzdağının bir ucu. Bekle ve şaşıracaksın.

Nick Szabo kimdir?

Bu adam hakkında pek bir şey bilinmiyor. Adam kesinlikle mahremiyetinden hoşlanıyor. Köklerini Macaristan’a kadar takip etmekten başka, geri kalanı boş. Biyografi bölümü eserleriyle ilgili incelemelerin bir derlemesi olan bir blog tutuyor..


Eğitim ve İlgi Alanları

Nick Szabo bir Amerikalı. Washington Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri diplomasına sahiptir. Ayrıca George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doktora derecesine sahiptir. Akademide devam eden çalışmaları için Universidad Francisco Marroquín fahri profesörlük ödülüne layık görüldü..

Nick’in tarih, hukuk ve araştırmayla ilgileniyor.

Nick Szabo Araştırma.

Araştırma tutkusu, çok sayıda edebiyat yayınladığını gördü. Çeşitli konulardaki makaleleri, denemeleri ve öğreticileri dahice, araştırmalarının en dikkate değer olanı BitGold ve akıllı sözleşmeyle ilgili makaleler. İkisini daha sonra keşfedeceğiz.

Tüm konularını otorite ile ele alıyor. Ancak kriptografi, blok zinciri ve Bitcoin üzerine yaptığı çalışmalar heyecan verici okumalar. Kripto dünyasının işlevselliğinin ayrıntılarına giriyor.

Nick Szabo, kripto para birimi üzerine dersler vererek dünyayı dolaşıyor.

Crypto City’de ona bu kadar alaka düzeyi veren şey?

Adama bu kadar nüfuz veren şeyin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Size Bitcoin’in inşa edildiği temeli attığını söylesem nasıl olur? Bitcoin, 2007’de tasarlandı ve 2009’da halka açıklandı. Bitcoin, akıllı sözleşmeler fikrinden yararlandı. Nick Szabo, fikri Bitcoin’den on yıl önce görselleştirdi.

Ek olarak, Nick’in Bit Gold üzerine 2003 tarihli makalesinde yazdığı yazılar ona bir Üstünlük kazandırır. Bazı insanlar Bitcoin’in gizemli yaratıcısı olduğuna inanıyor – Satoshi Nakamoto.

Nick Szabo Satoshi Nakamoto da öyle?

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu konusundaki gizem sonsuzdur. Sonsuz tartışma bir süre daha bizimle olacak gibi görünüyor. Nick Szabo, Gerçek Satoshi Nakamoto olmakla ilişkilendirildi. Çürütmek için ortaya çıktığını iddia ediyor.

Neden Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto olduğu önsezi? İngiltere’nin Birmingham kentindeki Aston Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından yapılan araştırmanın söz hakkı var. Üniversitedeki Adli Dilbilim merkezi, Nick’in edebiyatını analiz etti. Yazı stilinin Bitcoin White gazetesinde olduğu gibi olduğunu öğrendiler..

Peki bu onu Nakamoto yapar mı? Kesin olarak bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz şey onun dahi olduğu. Ayrıca onun gerçek Nakamoto olabileceğini biliyoruz. Ya da en azından bir Bitcoin oluşturma ekibinin parçası olabilir. Yine de, gizem başka bir günün hikayesi.

Güvenilir Taraflar için Nick Szabo

“Güvenilir Üçüncü Taraflar Güvenlik Delikleridir” başlıklı makalesinde düşüncelerini veriyor. Ona göre, güvenilir taraflar çözmeleri gereken şeye ihanet ederler. Güvenilir taraflar, ticari Güvenliği iyileştirmek için tasarlanmıştır. Ticari güvenlik aşağıdakilere karşı korumayı içerir; veri, mahremiyet, bütünlük ve mülkiyet ihlali. Nick’in iddiasına göre, güvenilir taraflara karşıdır. Ayrıca, güvenilir tarafların çok maliyetli ve riskli olduğunu düşünüyor..

İşte nedenlerinden bazıları. Hayal gücünü sınırlarlar. Protokollere güvenerek üçüncü taraf tasarlamak kolaydır. Böylelikle hayal gücünü, olmayanlarla ortaya çıkarmak için sınırlar. Güvenilir tarafların gizli gündemi ve çıkarları vardır. Ayrıca işlem maliyetleri çok yüksek.

“Güvenilir bir üçüncü taraf, var olmayan bir kişidir” – Nick Szabo.

Bu nedenle o, güvenilmez bir üçüncü taraf savaşçısıdır..

Nick Szabo’nun Kripto Yolculuğu

İlk kripto para biriminin icadından önce, Nick kriptografi içindeydi. Bunu kanıtlayacak çok işi var. Ayrıca 1996’da akıllı sözleşmeler yarattı. Böylece Bitcoin 2009’da piyasaya çıktığında hazırdı. Bazı önemli isimlerle birlikte; Hal Finney ve Craig Wright. Ağırlığını Bitcoin blok zincirinin arkasına atan ilk kişiler arasındaydı. Fikri neredeyse anında aldılar.

Ethereum, EOS ve diğerleri gibi diğer kripto para birimleri Bitcoin’i takip etti. Bu girişlerle, etkisi büyümeye devam ediyor. Akıllı sözleşme fikri büyümeyi durduramaz. Kriptoyla olan ilgisi o kadar ki bir birim. Bir Eterin 1 milyonda biri 1 Szabo’dur. Ether, Ethereum belirtecidir.

Şimdiye kadar Nick’in kriptoda bir güç olduğunu tespit ettik. Dahası, adamın bir dahi olduğu da ortada. Ancak, bu adam için çok şey var. Hikayenin geri kalanını almadan ayrılmak istemezsiniz. Orada kalın ve Nick Szabo’nun kim olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin..

Nick Szabo neden bu kadar özel?

Nick’in bu kadar özel bir adam olması konusu henüz keşfedilmemiş. Neden bu kadar çok şeyi kendine sakladığına dair net bir kanıt yok. Ancak biz sadece spekülasyon yapabiliriz. Bilir miyiz?

En mantıklı açıklama şu ki, Nick işlerinin onun adına konuşmasını seviyor. Daha önce de belirtildiği gibi, blogundaki biyografi bölümü çalışmalarının incelemeleridir. Üstelik, blog tamamen araştırdığı edebiyat üzerine, bu işiyle kendisinden daha çok gurur duyan bir adam..

Ancak başka nedenler olabilir. Sana benimkini verdim, seninkini verir misin? Bekliyorum.

Nick Szabo Kimdir: Projeler ve Fikirler

Nick sessiz bir şifreleme ustasıdır. Nick perde arkasında ipleri çekmesine rağmen, blok zincirine katkıları var..

Başına gelebilecek en iyi şeyin dijital para birimi için bir mekanizma tasarlamak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Mekanizma, Bitcoin blok zinciri için ilham kaynağı oldu.

Bit Gold mekanizması ve Bitcoin bağlantısından, Nick “Satoshi Nakamoto” dur. Ayrıca, insanlar ona “Nickimoto” adını vermek için daha da ileri gittiler. İlk blok zinciriyle çabalar ve ilk ilişkiler için.

Nick, blockchain geliştiricilerinden ve destekleyicilerinden biridir. Nick ayrıca bugün blok zincir endüstrisinin bir parçası olan fikirler üretti..

Katkılarının başında akıllı sözleşme idealizasyonu ve Bit Gold tasarımı geliyor. Bunları kapsayıcı, blok zincirini ilerletmek için paylaştığı düşüncelerdir. Öyleyse, adını neyi ve nasıl kullandığını keşfedin.

Akıllı Sözleşme Konsepti

Sözleşme, taraflar arasında birbirlerine olan sorumluluklarını ana hatlarıyla belirten yasal bir anlaşmadır. Nick’in fikri bunu dijital hale getirmekti..

Kripto ve blok zinciri hakkında bir şeyler okursanız, akıllı sözleşmelerle karşılaşacaksınız. Potansiyelleri düşünülemez. Akıllı sözleşmelerle bir endüstrinin çalışma şekli değişecek.

ICO’ları ve tokenlerini duydunuz mu? Akıllı sözleşme icadının temelini oluştururlar.

Nick Szabo, 1995 yılında akıllı sözleşmeler tasarladı. Akıllı sözleşmenin mevcut en iyi uygulamaları Ethereum ve EOS’dur. Diğer vaatlerle ilgili vaatleri yerine getirmek akıllı sözleşmelerin temelidir. Bu dijital sözleşmeler bilgisayar ağları içinde yürütülür.

Bu konseptin savunucuları, üçüncü şahısları ortadan kaldırma özelliğine hayran kalıyorlar..

Nick akıllı sözleşme madeni para, ıslak kod olarak geleneksel kağıt tabanlı sözleşmeleri ifade eder. Madeni para, akıllı sözleşmenin faydalarını kuru bir kod olarak ilan etmek için daha da ileri gidiyor. Ayrıca, bir blok zinciri içinde hassas ve güvenli. Islak kodun farklı yorumu onu geçersiz kılar. Ek olarak, kağıt temelli bir sözleşmeyi uygulamak zordur.

1996 yılında, Nick bir makalede avantajları detaylandırdı. Makalede, akıllı sözleşmeler yaptığımız diğer eski formların ana hatlarını veriyor. Satış Noktası sistemleri ve Elektronik Veri Değişimi içerirler. Büyük şirketler ve bankalar tarafından kullanılan SWIFT tarafından kullanılır.

1996 belgesinde, akıllı sözleşme tasarımı sözleşme maddelerini içermelidir. Maddeler, donanım ve yazılıma gömülüdür. Kırıcı için sözleşme ihlalini pahalı hale getirme.

Akıllı sözleşme konseptinin temel hedefleri doğrulanabilirlik, gözlemlenebilirlik, özellik ve uygulanabilirliktir. Böylece akıllı sözleşme ile verimli bir sistem bekleyebilirsiniz..

Bitcoin’in öncüsü: Bit Gold

Bit Gold, çevrimiçi işlemlerin iki temel özelliğini ifade eder. Bit ise bilgi göndermek ve almak anlamına gelir. Altın, üçüncü şahısları kullanmayan sistemi ifade eder.

Nick geliştirdi Bit Altın Bir kriptograf olan Nick, bir dijital para sistemi önerdi. Altın piyasası sistemini değiştirme çabalarında. Aşırı olarak, altın sistemini etkisiz hale getiren üçüncü şahısları ortadan kaldırmayı hedefliyordu. Bu yüzden güvenli bir kriptografik işlem önerdi.

Nick’in Bit Gold’u özetleyen kağıdı uygulanmadı. Bununla bile, kağıt Bitcoin blok zincirinin doğrudan habercisidir. Sonuç olarak, Nick’in fikriyle blockchain’in faydalarından yararlanabilirsiniz..

Güvenilir üçüncü taraflar güvenlik açıklarıdır -Nick Szabo

Nick tarafından yapılan alıntı üçüncü şahısların itibarını zedeliyor. Nick onlardan güvenilir olarak bahsetmesine rağmen, üçüncü şahısların en az etkisinin olduğu bir protokol olmasını ister. Ona göre sistem aktarılmalı, saklanmalı ve denenmelidir..

Güvenilir üçüncü şahıslar saldırılara karşı savunmasızdır. Özellikle, sadece merkezileştirme gerçeği, üçüncü şahıslar üzerinde çok maliyetli olan güvenlik açıkları yaratır. Daha da kötüsü, ek maliyetleri üçüncü bir taraf olarak hesaba katmanız gerekecektir. Kimin bedelini ödeyeceğini biliyor musunuz? Sistemin son kullanıcıları.

Bit Altın Adımlar

İşte Nick’in Bit Gold teklif adımları:

  1. Meydan okuma dizesi olarak bilinen genel bir dizenin oluşturulması
  2. Ağdaki bilgisayarlardan biri tarafından sorgulama dizesinden çalışma kanıtı dizesinin oluşturulması
  3. İş kanıtı dizisinin dağıtılmış bir şekilde zaman damgası
  4. Dağıtılmış bir başlık siciline sorgulama dizesi ve zaman damgalı çalışma kanıtı dizesinin eklenmesi
  5. Bir sonraki sorgulama dizisi önceki son sorgulama bitlerinden oluşturulur.
  6. Sahipliğin doğrulanması için unvanın taklit edilemez zinciri kontrol edilir
  7. Bir dizenin değerini belirlemek için sorgulama bitlerinin, çalışma kanıtı dizesinin ve zaman damgasının doğrulanması.

Adımlar, zaman damgası ve başlık kayıt işlemleri gibi aynı hizmetleri sağlayan farklı sunuculara sahip dağıtılmış bir sistemde çalışır. Zaman damgası ve tapu tescilinin güvenliği sağlandığında sisteme güven duyulur..

Bugün gördüğünüz blok zincirlerinin hepsi bu konsept ve diğer teknolojilerin bir sonucu olarak başladı..

Bit Gold konsepti sayesinde. Şimdi, başlangıç ​​blok zincirinde Nick Szabo’nun kim olduğunu biliyorsunuz.

Nick’in Para Birimi Üzerine Düşünceleri

Nick, tarih, para ve kripto para birimi hakkında iyi bir anlayışa sahiptir. Bütün bunlar yazılarını hukuksal bir arka plana sahip daha iyi bilgilendiriyor. Yazılarından paha biçilmez kaynağı kaçıramazsın.

O birkaç çeşit yazmıştır Edebiyat en çok sevdiği şeyle ilgili – blockchain ve kriptografi 1993’ten bugüne kadar uzanıyorlar. Bazı literatür alakasız görünebilir. Ancak blok zincirinin nasıl çalıştığı düşünce sürecinde yine de değerli olacaklar..

Nick, kriptografi, para ve mülkiyet hakkında değerli literatür yazmanın yanı sıra, kripto para birimi ve blok zinciri hakkında fikir yürütmeye de kendini kaptırıyor.

Resim Kredisi: @ NickSzabo4

Yakın zamanda Nick, kripto para birimindeki önemli gelişme alanlarını paylaşıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde daha önce olduğundan daha güvenli depolamanın ve merkezi olmayan değişimlere sahip olmanın önemli olduğunu söylüyor. Tüketiciye daha fazla odaklanarak, kullanıcı dostu sistemlerin önemini vurguluyor.

Güvenlikle ilgili olarak, Nick eleştirildi Merkezileştirme sorunları için EOS. EOS merkezileştirmenin projeyi ihlallere ve saldırılara karşı savunmasız hale getirdiğini belirtti. Hesap sahipleri için daha da kötüsü, EOS hesapları ele geçirebilir ve askıya alabilir.

Nick’in bir başka iyi analizi de para tarihi ve evrimi. Bu analizden elde edilen içgörü, kripto para biriminde faydalı bilgiler sağlamıştır. Analizde, takas sisteminden kaynaklanan çoklu para birimi statüsünde var olduğumuzu söylüyor. Bununla birlikte, teknolojiyle bile, çok sayıda para birimi göreceksiniz..

 Sonuç

Nick’in profili hakkında daha az şey söylenebilir. Ancak çalışmaları, blok zinciri, hukuk, teknoloji, tarih, kriptografi ve ticaret alanlarında çok şey söylüyor.

Satoshi Nakamoto rolündeki karışıklığa rağmen, değerli katkılarda bulunuyor. Ve bu konuda kriptografi dünyasında saygın ve etkili olanlar.

Benim gibi bir kripto meraklısıysanız, Nick Szabo’nun kim olduğunu öğrenmek için zaman ayırmalısınız..

Morre Kaynakları

https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2018/05/07/blockchain-as-an-application-platform/2/#788264649eb0

https://blogs.wsj.com/moneybeat/2014/04/16/bitcoin-creator-satoshi-nakamoto-unmasked-again/

http://uk.businessinsider.com/nick-szabo-ethereum-bitcoin-blockchain-history-satoshi-nakamoto-2015-11?IR=T

https://en.bitcoinwiki.org/wiki/Nick_Szabo

https://coincentral.com/who-is-nick-szabo/

http://unenumerated.blogspot.com/

https://archive.is/H8UGk

https://www.entrepreneur.com/article/233143

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me