W tym artykule odpowiemy na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących podatku od kryptowalut w Australii. Na końcu tego posta wymienimy również niektóre z najlepszych narzędzi i oprogramowania do obsługi podatku kryptograficznego, które pomogą obliczyć Twoje dochody z kryptowalut.

Należy również pamiętać, że Australijski Urząd Podatkowy (ATO) rozprawia się teraz z handlowcami kryptowalut. Jeśli więc nie znasz swoich zobowiązań podatkowych, możesz narażać się na ryzyko.

Popularne giełdy kryptowalut w Australii

10 często zadawanych pytań dotyczących podatku od kryptowalut w Australii

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób australijski urząd skarbowy (ATO) definiuje domenę opodatkowanie kryptowaluty w Australii.

Zasadniczo jest klasyfikowany przez rząd jako "zasób cyfrowy, w którym techniki szyfrowania są wykorzystywane do regulowania generowania dodatkowych jednostek i weryfikacji transakcji w łańcuchu bloków. Kryptowaluta zazwyczaj działa niezależnie od banku centralnego, organu centralnego lub rządu."

W związku z tym każde odniesienie do “ kryptowaluty ” obejmuje Bitcoin i inne altcoiny, które możesz przechowywać w portfelu sprzętowym lub platformie handlowej Bitcoin.


Związane z: 10 najlepszych giełd kryptowalut w Australii

Bez zbędnych ceregieli, oto 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących podatku kryptograficznego:

Jak działa podatek od kryptowalut?

Kryptowaluta jest opodatkowana tak jak inne tradycyjne aktywa, takie jak nieruchomości i metale szlachetne. Kiedy sprzedajesz lub handlujesz aktywem, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić podatek od różnicy między ceną sprzedaży a ceną, którą kupiłeś (z wyłączeniem opłat za wymianę i prowizji itp.).

Ta różnica wartości jest mierzona w walucie fiducjarnej i często nazywana Podatek od zysków kapitałowych. Dotyczy to większości krajów, takich jak Australia, USA, Wielka Brytania, Kanada itp.

Podatek od zysków kapitałowych dotyczy również kryptowaluty w momencie jej zbycia. Na przykład, gdy ją sprzedajesz, wymieniasz ją na inną kryptowalutę lub używasz do zakupu, jak wyjaśniono poniżej.

Które z Twoich działań kryptograficznych podlegają opodatkowaniu?

Każdy, kto jest zaangażowany w nabywanie lub zbywanie kryptowaluty, podlega implikacjom podatkowym. Mogą się one różnić w zależności od twoich okoliczności i twojego krańcowa stawka podatku.

W przypadku większości Australijczyków za zdarzenia podlegające opodatkowaniu uznaje się następujące czynności kryptograficzne:

 • Handel kryptowalutą (proces sprzedaży jednej kryptowaluty za inną)
 • Sprzedaż Bitcoinów na walutę fiducjarną (np. Dolary australijskie)
 • Kiedy dajesz kryptowalutę jako prezent przyjacielowi lub rodzinie
 • Otrzymuj kryptowaluty jako zarobki (np. Kopanie kryptowalut)
 • Kupowanie towarów i usług za pomocą kryptowaluty

Oznacza to, że za każdym razem, gdy kupujesz, sprzedajesz, prezentujesz, handlujesz, wydobywasz lub wydajesz kryptowalutę, wykonujesz zdarzenie dotyczące podatku od zysków kapitałowych i niektóre lub wszystkie zyski mogą zostać opodatkowane.

Związane z: 4 Najlepszy zwrot gotówki Bitcoin & Aplikacja Rewards (DARMOWE pieniądze)

podatek od kryptowalut

Ile podatku od kryptowalut będę musiał zapłacić?

Wiedza o tym, jak płacić podatki od kryptowalut, może być trudnym zadaniem, jeśli dopiero zaczynasz z kryptowalutą.

Jeśli kupujesz i przechowujesz aktywa kryptograficzne, a następnie sprzedajesz je w przyszłości, spowoduje to naliczenie podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to, że prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić od niego podatek. Chociaż kwota podatku kryptograficznego, który zapłacisz, zależy od kilku czynników:

 • Czy jesteś rezydentem Australii dla celów podatkowych
 • Ile zarabiasz

Jeśli jesteś entuzjastą kryptowalut i zainwestowałeś lub handlowałeś walutami cyfrowymi, będziesz opodatkowany od wszelkich zysków kapitałowych wynikających z transakcji kryptograficznych.

Na przykład, jeśli kupisz Ethereum jako inwestycję i sprzedasz go później za AUD lub wymienisz go na inną kryptowalutę po wyższej cenie, która przyniosła zysk kapitałowy, będziesz musiał zapłacić podatek.

Jeśli jednak przechowujesz swoje aktywa kryptograficzne przez ponad 12 miesięcy, możesz mieć prawo do 50% zniżki od podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to, że nawet jeśli wartość rynkowa (w AUD) twojego portfela kryptograficznego ulegnie zmianie, nie osiągniesz zysku ani straty kapitałowej, dopóki nie pozbędziesz się aktywów cyfrowych.

Po obliczeniu kwoty zysku kapitałowego możesz obliczyć należny podatek, odwołując się do swojego krańcowa stawka podatku dochodowego. Zyski kapitałowe w Australii są opodatkowane według tej samej stawki, co krańcowa stawka podatku dochodowego.

Jak obliczyć kwotę należnego podatku z dochodów z kryptowalut?

obliczyć podatek od kryptowalut

Kwota podatku, który płacisz od swoich zarobków kryptowalutowych, może się różnić w zależności od rodzaju podejmowanych działań. W Australii zyski i straty wynikające z działalności kryptowalutowej należy obliczać w dolarach australijskich.

Będziesz więc musiał przeliczyć cenę aktywów kryptograficznych w momencie zakupu i sprzedaży na AUD. Różnica w wartości fiducjarnej między tymi datami będzie podlegać podatkowi od zysków kapitałowych.

Obejmuje to wymianę kryptowaluty w zamian za AUD, konwersję na inną monetę lub zakup towarów i usług za pomocą kryptowaluty.

Czy muszę składać podatki od moich strat w kryptowalutach?

Tak, nawet jeśli straciłeś kryptowalutę handlującą po sprzedaży za mniej niż to, za co ją kupiłeś, jest to uważane za stratę kapitałową.

W rzeczywistości w twoim własnym interesie leży odnotowanie jakiejkolwiek straty kapitałowej, ponieważ można ją wykorzystać do zmniejszenia przyszłych zysków kapitałowych. Może to w przyszłości zrównoważyć Twój dochód podlegający opodatkowaniu, taki jak podatki od kryptowalut.

Dlatego ważne jest, aby rejestrować wszystkie swoje działania związane z handlem kryptowalutami przez cały rok.

Weźmy prosty przykład.

Jeśli kupiłeś 1 Bitcoin, gdy cena wynosiła 5000 USD i sprzedałeś 1 Bitcoin ponownie za 20000 USD, wygenerowałbyś zdarzenie podatku od zysków kapitałowych (CGT). W związku z tym prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić podatek od 15 000 USD zysku z ceny mierzonej w dolarach australijskich w momencie sprzedaży..

Czy mogę uniknąć płacenia podatków od kryptowalut?

Nie, coraz trudniej jest uniknąć płacenia podatku od zasobów kryptograficznych. Za każdym razem, gdy kupujesz kryptowalutę za pomocą fiat lub konwertujesz kryptowalutę na inną, pozostawia się cyfrowy ślad.

Ze względu na presję władz lokalnych giełdy kryptowalut są proszone o przekazanie ich danych o swoich użytkownikach organom podatkowym.

W raporcie z Globe Newswire ATO spodziewa się zebrać ponad 3 miliardy dolarów kar podatkowych od handlowców kryptowalut i inwestorów tylko w tym roku finansowym. Co więcej, rząd Australii przeznacza również miliard dolarów na identyfikację każdego, kto nie zadeklarował swojej działalności handlowej i nie złożył podatków.

Czy muszę rejestrować każdy zasób kryptograficzny??

Tak. Każda kryptowaluta jest uważana za aktywa związane z zyskami kapitałowymi.

Tak więc, jeśli masz kilka altcoinów w portfelu sprzętowym, musisz zachować ewidencję każdej monety podczas przygotowywania zeznania podatkowego z kryptowalut.

Czy muszę płacić podatek od transakcji kryptowalutowych??

Tak. Wymiana jednej kryptowaluty na inną jest uważana za zdarzenie związane z podatkiem od zysków kapitałowych. W związku z tym urząd skarbowy potraktuje sprzedaż monety po cenie rynkowej w walucie fiducjarnej każdego składnika aktywów w momencie transakcji.

Na przykład, jeśli sprzedajesz Bitcoin za Ethereum, agencje podatkowe potraktują to jako sprzedaż Bitcoina po cenie rynkowej Ethereum, którą otrzymałeś w swoim portfelu giełdowym.

Jakie informacje muszę zarejestrować?

Musisz przechowywać i przechowywać zapisy dotyczące daty transakcji (kupna i sprzedaży), aktywów kryptowaluty oraz tego, z kim handlowałeś.

Jak wspomniano powyżej, Twój podatek od kryptowalut jest obliczany w dolarach australijskich. Będziesz więc musiał zamienić krypto na dolary australijskie w momencie transakcji (w celu zakupu, sprzedaży i wydarzeń handlowych).

Te informacje mogą być zawarte w potwierdzeniu płatności, eksporcie pliku w formacie .csv z giełd kryptowalut i historii transakcji z portfela cyfrowego.

Każda z tych metod dokumentacji zostanie zaakceptowana przez ATO.

Czy istnieją kalkulatory podatku kryptograficznego, oprogramowanie lub narzędzia?

Tak, istnieje kilka aplikacji do obsługi podatku kryptograficznego online, które pomagają śledzić transakcje i generować raport o zyskach kapitałowych. Każde oprogramowanie może pomóc w obliczeniu zysków i strat w celu wypełnienia zobowiązań podatkowych.

Kilka najlepszych narzędzi oprogramowania do obsługi podatku kryptograficznego to:

 • TokenTax
 • Koinly
 • Cointracking
 • Zenledger
 • Cryptotrader
 • Podatki Bitcoin
 • Wysublimowane IP

śledzenie monet

Jeśli jesteś aktywnym przedsiębiorcą, korzystanie z tych aplikacji do obsługi podatku kryptograficznego będzie bardzo cennym narzędziem, które usunie ból głowy pod koniec roku finansowego.

Jeśli jednak wolisz samodzielnie obliczyć podatki, zawsze możesz zrobić to w staroświecki sposób, korzystając z arkusza kalkulacyjnego podatku kryptograficznego do rejestrowania każdej ze swoich transakcji.

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten przewodnik zapewni Ci lepszy obraz podatku kryptograficznego w Australii oraz kilka przydatnych programów i narzędzi podatkowych, które pomogą w rozliczeniu podatku.

Istnieją również giełdy kryptowalut w Australii, które zapewniają bezpłatny kalkulator podatkowy, taki jak Swyftx i Independent Reserve, które również możesz wziąć pod uwagę. Ci dostawcy usług cyfrowych mają funkcję raportowania podatkowego, która umożliwia eksportowanie transakcji.

Ponieważ przepisy ciągle się zmieniają, zachęcamy do odwiedzenia Przewodnik ATO po kryptowalutach po więcej informacji.

Zastrzeżenie: Prosimy nie polegać na przedstawionych tu informacjach, ponieważ nie jesteśmy ekspertami podatkowymi. Zawsze powinieneś zasięgnąć porady finansowej i podatkowej u profesjonalisty.

Zostawimy Ci kilka pytań:

 • Czy w tym roku złożysz zeznanie podatkowe dotyczące kryptowalut?
 • Jak obliczasz podatek od kryptowalut?
 • Z jakiego oprogramowania do obsługi podatku kryptograficznego korzystasz?
 • Czy używasz podstawowego arkusza kalkulacyjnego podatku kryptograficznego??

Jeśli uważasz, że te 10 często zadawanych pytań będzie cenne dla inwestora kryptowalutowego, którego znasz, podziel się z nimi tym przewodnikiem i przydatnymi narzędziami do kryptowalut.

Mogą Cię również zainteresować te starannie dobrane artykuły:

 • Najlepsze strony internetowe do sprzedaży bitcoinów za gotówkę w Australii [natychmiast]
 • 7 sposobów kupowania bitcoinów za gotówkę w Australii
 • Najszybszy & Najłatwiejszy sposób na zakup NEO w Australii
 • 5 najlepszych alternatyw Coinspot do kupowania & Sprzedawanie Bitcoinów
 • 4 Najlepsze strony z wykresami kryptograficznymi dla traderów Altcoin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me