W świecie, w którym technologie dojrzewają niezwykle szybko, dwie technologie – Blockchain i IoT zyskują na popularności w postępie geometrycznym. Szczerze mówiąc, obie te technologie naprawdę zmieniają sposób, w jaki obecnie funkcjonuje świat.

Weźmy na przykład IoT; jest teraz praktycznie częścią naszego codziennego życia. Z drugiej strony, technologia blockchain zyskuje popularność wśród przedsiębiorstw. Jednak powoli wkracza on w nasze codzienne życie przez wszystkie dApps.

W rzeczywistości obie te technologie idą w parze i tworzą solidny technologiczny duet. Dlatego w tym przewodniku omówimy wszystko, co dotyczy technologii blockchain i IoT.

A więc zacznijmy!

Contents

Rozdział 1: Co to jest internet rzeczy (IoT)?

Cóż, zacznijmy od podstaw. Jeśli poszukasz go w internecie, prawdopodobnie zobaczysz wiele odpowiedzi technicznych, które naprawdę niewiele Ci pomogą. Oto krótka, ale nieskomplikowana definicja IoT –

„Jest to system lub połączenie zwykłych urządzeń komputerowych i obiektów przez internet, które umożliwia im odbieranie i wysyłanie danych”.

blockchain iot

Co? Nadal nie jest jasne? Pozwólcie, że wyjaśnię to prościej. Cóż, teraz wszyscy ludzie na świecie regularnie używają telefonu komórkowego, komputera stacjonarnego, laptopów lub tabletu. Ponadto można śmiało powiedzieć, że te urządzenia są połączone z internetem.

Widzisz, w rzeczywistości internet naprawdę zmienia zasady gry. Wyobraź sobie wszystkie korzyści płynące z internetu. W dawnych czasach można było dzwonić i wysyłać wiadomości tylko przez telefon.

Jednak teraz możesz grać w gry, czytać książkę, słuchać muzyki, oglądać film itp. – wszystko w internecie! Dzięki wprowadzeniu inteligentnych urządzeń prawie wszystko jest w Twoim zasięgu.

Jednak dzięki postępowi technologicznemu wszystkie urządzenia podłączone do Internetu mogą łączyć się ze sobą bez potrzeby korzystania z ludzkiego medium. Oznacza to, że telefon komórkowy może komunikować się z komputerem lub urządzeniami inteligentnego domu.


Ponadto wiele firm może teraz automatycznie uzyskiwać dostęp do swoich danych branżowych, bez konieczności ich ręcznego zbierania. Co więcej, mogą nawet kontrolować je online.

Koncepcja Internet przedmiotów jest trochę szeroka i wiele rzeczy się pod nią mieści. Dodatkowo możliwości są ogromne i sprawiają, że nasze życie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Dlaczego IoT ma znaczenie?

Cóż, chodzi o to, dlaczego internet rzeczy ma znaczenie w pierwszej kolejności? Jeśli jakieś urządzenie jest podłączone do internetu, może wysyłać i odbierać informacje z internetu. Tak więc ta zdolność w urządzeniach sprawia, że ​​jest inteligentny.

Na przykład teraz możesz używać smartfonów do grania w gry. Ponadto, jeśli chcesz, możesz go używać do grania w dowolne gry mobilne na swoim urządzeniu. Ale to nie znaczy, że Twój smartfon zawiera wszystkie gry na świecie.

W rzeczywistości po prostu łączy się z internetem i umożliwia dostęp do niego. Wszystkie gry, w które grasz, są przechowywane gdzie indziej. Tak więc, aby być inteligentnym, smartfon nie musi mieć superkomputera ani ogromnej pamięci masowej.

Może po prostu otrzymać informacje z połączenia z dowolnym superkomputerem znajdującym się gdzieś na świecie! Całkiem schludnie, hę?

Na podstawie urządzeń możesz podzielić je na trzy różne kategorie. To są –

 • IoT, który może zbierać dowolne informacje i wysyłać je na inne urządzenia.
 • IoT, który może otrzymywać dowolne informacje i na ich podstawie analizować lub funkcjonować.
 • Urządzenia, które potrafią obie te rzeczy.

W rzeczywistości wszystkie trzy typy mogą odnieść korzyści, jeśli będą ze sobą współdziałać.

Zbieranie informacji i wysyłanie ich

Zwykle tutaj urządzenia IoT mogą monitorować lub zbierać informacje ze swojego otoczenia, takie jak ruchy, temperatura, jakość powietrza, wilgotność, a nawet światło! Po zebraniu informacji może je bezpośrednio przesłać do wykorzystania przez Internet, a my możemy je dalej analizować.

Na przykład rolnik może zebrać informacje o tym, ile wilgoci ma gleba przed podlaniem upraw. Na podstawie poziomu wilgotności może następnie podlewać uprawy w razie potrzeby. Jeśli nie ma dostępu do ilości wilgoci w glebie, może podlewać ją trochę lub bardziej.

W rezultacie plony mogą umrzeć i skończyć się całkowitym marnotrawstwem zasobów. Ale z pomocą urządzeń IoT nie byłoby szansy na zrujnowanie plonów.

Otrzymywanie informacji i późniejsze funkcjonowanie w oparciu o to

To nie jest nowa strategia. Widzimy, że wiele maszyn na co dzień otrzymuje informacje i funkcjonuje na tej podstawie. Na przykład, gdy wybierzesz numer w telefonie i naciśniesz przycisk połączenia, rozpocznie się proces połączenia na podstawie Twojego polecenia. Lub może to być to, że uruchamiasz samochód za pomocą kluczyka, a samochód otrzymuje polecenie i uruchamia silnik.

Jednak urządzenia IoT mogą odbierać informacje z daleka, a następnie na nich działać. Może używasz telefonu, aby uzyskać dostęp do obrazu z kamer monitorujących w domu. Co więcej, możesz również poinformować drukarkę 3D, co chcesz wydrukować, a następnie zacznie to drukować.

Widzisz więc, że te urządzenia również ułatwiają nam życie.

Robią wszystko samodzielnie

Wraz z rewolucją urządzeń IoT może teraz zrobić oba powyższe. Urządzenia te mogą zbierać informacje, wysyłać je, a następnie analizować i na nich działać. Pozwólcie, że wyjaśnię to na podstawowym przykładzie.

Powiedzmy, że rolnik używa tej technologii do monitorowania rolnictwa i zarządzania nim. Tutaj urządzenia IoT mogą najpierw zbierać informacje z gleby, a zamiast wysyłać je rolnikowi, mogą przesyłać je do systemu nawadniającego.

Co więcej, system nawadniania może wtedy automatycznie włączyć się, jeśli uprawy będą wymagały podlewania. I nie włącza się, wtedy by się nie włączał. W rzeczywistości możesz też podnieść poprzeczkę.

Tutaj urządzenia IoT mogą łączyć się z Internetem i uzyskiwać informacje o prognozie pogody. Jeśli będzie deszcz, to nie nawadni upraw, bo zrobi to deszcz. Gdyby jednak urządzenie IoT nie miało tych informacji, podlewanie go w razie potrzeby i deszcz zaraz po tym spowodowałby śmierć upraw.

Widzisz więc z połączeniem z Internetem; urządzenie może naprawdę znacznie ułatwić rolnikowi.

A to tylko jeden przykład, pomyśl tylko, co może zrobić w naszym codziennym życiu!

Rozdział-2: Jakie są składniki IoT?

Każdy rodzaj systemu IoT zawiera kilka podstawowych komponentów. Bez nich system nie działałby tak wydajnie. Wszystkie komponenty mają różne rodzaje obowiązków, a wszystkie komponenty komunikują się ze sobą i tworzą działający ekosystem.

Tak więc, aby pomóc Ci dowiedzieć się więcej na ten temat. Zobaczmy, czym one są, dobrze?

1. Urządzenia lub czujniki

Zacznijmy od urządzeń lub czujników, które zbierają informacje z otoczenia. Ponadto może to być zwykły odczyt pogody lub nawet klip wideo.

W każdym razie w urządzeniu może znajdować się pojedynczy czujnik lub zbiór czujników. Każdy z nich może odbierać różne informacje ze środowiska, na które jest narażony.

W każdym razie w warstwie początkowej zbierze potrzebne informacje, a następnie prześle je do następnej warstwy. Przeważnie mają różne zastosowania, takie jak –

 • Wykrywanie natężenia światła
 • Wykrywanie temperatury
 • Monitorowanie poziomu lub wilgotności
 • Wykrywanie bliskości
 • Wykrywanie ciśnienia
 • Wykrywanie lokalizacji

Zastosowań jest znacznie więcej niż te. Jednak wspomniałem tylko o niektórych z nich, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, czym naprawdę się zajmują.

2. Łączność

W następnym segmencie otrzymujemy łączność. Oznacza to, że dane, które właśnie zebrane przez czujniki, trafiłyby do chmur. Ale jak to się tam dostało? W rzeczywistości te czujniki lub urządzenia potrzebują medium, aby połączyć się z chmurą.

Zazwyczaj wiele nowoczesnych urządzeń korzysta z sieci o niskim poborze mocy, Bluetooth, Wi-Fi lub satelity do łączenia się z chmurą.

Korzystając z tych urządzeń, czujniki mogą bezpośrednio przekazywać właśnie zebrane informacje. Nie trzeba dodawać, że każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Na przykład zawsze istnieje kompromis, taki jak przepustowość, zasięg lub zużycie energii.

Bez względu na to, jakiego rodzaju jest łączność, zadanie zostanie wykonane w taki czy inny sposób. Zwykle urządzenia o niskim poborze mocy w branży IoT są obecnie bardzo popularne. Zużywa mniej energii i oszczędza dużo baterii. Ponadto są również dość wydajne.

3. Brama

Zazwyczaj brama zarządza głównie ruchem danych między protokołami a sieciami. Oczywiście jest dwukierunkowy. W rzeczywistości zapewnia również pełną interoperacyjność w obrębie czujników i tłumaczy wszystkie protokoły sieciowe urządzeń.

Czasami bramka mogła wstępnie przetworzyć informacje zebrane ze wszystkich czujników i urządzeń przed transmisją. Ponadto przetwarzanie tych informacji może być konieczne ze względu na protokół TCP / IP.

Tak więc, jeśli brama nie jest zgodna z protokołami TCP / IP, po prostu nie można nawiązać transmisji.

Innym wspaniałym aspektem tego komponentu średniego poziomu jest to, że może on zapewniać bezpieczeństwo danych. Głównie bramy IoT mają metody szyfrowania w celu maskowania danych przed manipulacją.

Tak więc bez dobrej bramy Twój system IoT nie będzie mógł połączyć się z chmurą.

4. Chmura

Dalej jest chmura. To bardzo ważna część systemu IoT. Chmura oferuje narzędzia do zarządzania wszystkimi ogromnymi danymi z czujników. Gdy uzyska wszystkie informacje, musisz je uporządkować, przetworzyć i przechowywać.

Może to zająć miesiące bez odpowiedniego narzędzia i może skutkować stratami bez dobrej przestrzeni do przechowywania. I to jest dokładnie to, co oferuje chmura. Każda firma, która ma prawo wglądu do danych, może łatwo przejść do chmury i je zobaczyć.

W ten sposób pomaga podjąć lepszą decyzję zainteresowanym władzom. Chmura IoT to nic innego jak zbiór wysokowydajnych urządzeń, które mogą przetwarzać miliardy informacji i zarządzać ruchem, aby zapewnić bezproblemowe połączenie.

Zwykle mogą być do niego podłączone miliony czujników, bramek i magazynów. Tak więc, z pomocą wszystkich informacji, każde przedsiębiorstwo może sporządzić solidny biznesplan.

5. Przetwarzanie danych

To kolejny element systemu IoT, który pomaga przetwarzać dane zgodnie z potrzebami. W rzeczywistości może to być proste zadanie, takie jak po prostu sprawdzenie wszystkich odczytów wilgotności z czujników.

Jednak może to być również identyfikacja obiektu tylko z pliku z monitoringu. W takim przypadku obsługa byłaby znacznie bardziej skomplikowana i wymagałaby przetwarzania, aby uprościć ją na następnym etapie.

Lubi podawać użytkownikowi szacunkową ilość wilgoci w glebie lub ostrzegać, gdy niezidentyfikowany obiekt zostanie znaleziony na nagraniu z monitoringu.

5. Analityka

Analityczna jest naprawdę ważna, jeśli chodzi o system IoT. Zasadniczo tutaj przetwarzane dane są analizowane w celu uzyskania nowych danych. Zwykle ten składnik pomaga w zarządzaniu i monitorowaniu systemu. Na przykład rolnicy mogą korzystać z systemu IoT i analiz, aby wiedzieć, czy gleba potrzebuje wody, czy nie.

Zazwyczaj potrzebne są dane wyjściowe z dowolnej branży. Jeśli system IoT wychwyci jakiekolwiek nieprawidłowości, może z łatwością przekazać je do szybkich działań.

W rzeczywistości te funkcje analityczne pomagają przedsiębiorstwom powstrzymać każdą niepożądaną sytuację. A ponieważ większość systemu IoT jest wyposażona w analitykę w czasie rzeczywistym, zarządzanie każdą branżą staje się znacznie wydajniejsze.

Czasami analityka jest bardzo skuteczna w przewidywaniu rynku. W ten sposób pomaga wielu przedsiębiorstwom dowiedzieć się, jak zmienić model biznesowy i uzyskać większe przychody. Informacja jest tutaj najważniejszym czynnikiem, a bez odpowiedniej analizy maszynowej może minąć kilka dni, aby przewidzieć jakiekolwiek nietypowe dane przez ludzi.

6. Interfejs użytkownika

Interfejs użytkownika jest praktycznie najwyższą warstwą systemu IoT. Po zebraniu wszystkich informacji, wysłaniu ich, przetworzeniu, przeanalizowaniu, system pozwoliłby użytkownikowi zobaczyć, jakie są dane wyjściowe.

Na przykład firma musi utrzymywać 30 ° Celsjusza w swojej przestrzeni magazynowej. Jeśli jednak spadnie poniżej lub wyżej, firma może tego nie zauważyć. W rezultacie produkty mogą ulec zniszczeniu.

W związku z tym system IoT może zbierać informacje o temperaturze, a po ich przetworzeniu może powiadamiać użytkownika o podwyższonej i obniżonej temperaturze.

Istnieje wiele sposobów powiadamiania, takich jak powiadomienia, SMS-y, e-maile, syreny itp. Ponadto, dzięki interfejsowi użytkownika, możesz sprawdzić system w dowolnym momencie.

W wielu przypadkach system IoT umożliwia użytkownikowi wykonywanie innych czynności z poziomu interfejsu użytkownika. Tak więc, jeśli użytkownik widzi, że temperatura rośnie, może dostosować ją bezpośrednio z interfejsu użytkownika.

W wielu przypadkach IoT może również wykonywać te same zadania bez interakcji z człowiekiem. W scenariuszu przechowywania system IoT może automatycznie dostosowywać temperaturę, gdy widzi, że nie jest optymalna.

W ten sposób promuje wiele wydajności.

Rozdział-3: Jakie są problemy związane z IoT?

W rzeczywistości IoT to wspaniała technologia. Ale ponieważ technologia nie jest jeszcze zbyt dojrzała. Tak więc, jak się okazuje, infrastruktura nie jest całkowicie bezpieczna. Istnieje wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem, które należy pokonać, a wszystko zaczyna się od procesu produkcyjnego systemu.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele przypadków zagrożeń bezpieczeństwa IoT. W 2016 roku producent IoT nie stworzył solidnej infrastruktury; w rezultacie wiele używanych haseł było podatnych na ataki.

Dlatego hakerzy wykorzystali ataki botnetów, aby wyłączyć system bezpieczeństwa i spowodowali ogromne problemy. Prywatne informacje zostały skradzione, a wielu straciło dostęp do swoich danych.

Widzisz więc, chociaż może się wydawać, że architektura IoT może działać samodzielnie. Ale z kolei po prostu nie może. Luki w zabezpieczeniach i ograniczenia pod każdym względem podkreślają zagrożenia.

Przyjrzyjmy się teraz poniższym problemom związanym z bezpieczeństwem IoT –

 • Brak zgodności na etapie produkcji

Codziennie na świecie pojawiają się nowe urządzenia IoT. Jednak wiele z nich ma poważne problemy z bezpieczeństwem. Ale dlaczego tak jest? Cóż, głównie dlatego, że większość firm produkcyjnych nie spędza dużo czasu na warstwie bezpieczeństwa.

Na przykład wiele urządzeń monitorujących aktywność fizyczną pozostaje widocznych nawet po połączeniu przez Bluetooth. Lub można łatwo uzyskać dostęp do kłódek na odcisk palca, jeśli mają ten sam adres MAC co urządzenie IoT.

Widzisz, te problemy mogą powodować poważne problemy. Jednak zamiast naprawiać te urządzenia przed wprowadzeniem na rynek, producenci tak naprawdę nic z tym nie robią.

W związku z tym problemy bezpieczeństwa tych urządzeń wciąż narastają. Co więcej, zamiast skupiać się na bezpieczeństwie, stawiają głównie na estetykę projektu.

W rezultacie wielu konsumentów ma różne problemy z danymi osobowymi i majątkiem.

 • Za mało aktualizacji lub testów przed uruchomieniem

Obecnie na świecie są 23 miliardy urządzeń IoT. Do 2025 roku liczba ta wzrośnie do 60 miliardów. Mimo że sama liczba urządzeń IoT jest przytłaczająca, nadal nie ma wystarczającej liczby faz testowych przed ich wdrożeniem.

Nie wspominając o braku aktualizacji. W wielu przypadkach aktualizacje oprogramowania mogą rozwiązać każdy podstawowy problem po uruchomieniu. Jednak większość aktualizacji zajmuje zbyt dużo czasu, aby załatać problemy z bezpieczeństwem. Ponadto w wielu przypadkach niektóre urządzenia w ogóle nie otrzymują żadnych aktualizacji.

Tak więc klient może kupić urządzenie IoT, myśląc, że jest bezpieczne. Ale z czasem system stałby się przestarzały. Dlatego hakerzy mogą łatwo dostać się do systemu i spowodować spustoszenie.

Wynika to z braku odpowiednich testów we wczesnych fazach, a później niewystarczająco szybkich, aby pomóc swoim klientom uzyskać pełne bezpieczeństwo..

 • Mała lub zerowa świadomość użytkowników i wiedza na temat urządzeń IoT

Tą kwestią jest w zasadzie brak wiedzy od strony końcowej użytkownika. Przez lata wiele osób nauczyło się rozpoznawać wiadomości phishingowe lub spam. Co więcej, teraz wiedzą, jak zabezpieczyć swoje hasła i uważać na złe strony internetowe.

Jednak IoT to całkiem inna technologia. Dlatego wiele osób jeszcze tego w pełni nie rozumie. Chociaż większość luk w zabezpieczeniach pochodzi od producentów, brak odpowiedniej wiedzy naraża wszystkich na ryzyko.

W rzeczywistości oszukiwanie ludzi jest najłatwiejszym sposobem uzyskania dostępu. Wszyscy przeoczają to poważne zagrożenie bezpieczeństwa, w którym strona manipuluje inną stroną, aby uzyskać dostęp do sieci.

Tak więc, bez odpowiedniej edukacji, jak utrzymać bezpieczeństwo, problemy z bezpieczeństwem IoT będą nadal rosły. Nie tylko właściciele domów, ale także przedsiębiorstwa są w tym momencie na ogromne ryzyko.

 • Dziury bezpieczeństwa w aktualizacjach urządzenia

Kolejnym poważnym problemem w IoT są luki w zabezpieczeniach związane z aktualizacjami urządzeń. Jak już wiesz, oprogramowanie oferowane przez producenta nie zawsze jest idealne. Mimo że nadal korzystali z najnowszej wersji tego oprogramowania, w końcu wyjdą inne luki.

W rzeczywistości, aby nadążyć za grą, zespół oprogramowania wysyła aktualizację bez prawidłowego sprawdzania wszystkiego na raz. Tak, szybkie otrzymywanie aktualizacji jest naprawdę świetne. Jeśli jednak aktualizacja powoduje więcej problemów z powodu niestabilnej aktualizacji, szybki czas nie pomoże, prawda??

Z drugiej strony, nawet jeśli aktualizacja nie zawiera żadnych luk, nadal nie jest w 100% zabezpieczona. Podczas aktualizowania urządzenia urządzenie wyśle ​​wszystkie swoje informacje jako kopię zapasową do chmury.

Jeśli ścieżka nie jest zaszyfrowana wraz z plikami, haker może włamać się do systemu i wykraść wszystkie informacje.

 • Brak fizycznych procesów bezpieczeństwa

OK, więc rozmawialiśmy o problemach z oprogramowaniem lub problemach z bezpieczeństwem sieci. Ale co z kwestiami bezpieczeństwa fizycznego? Urządzenie IoT może zostać zhakowane nie tylko przez Internet, ale także poprzez fizyczną ingerencję.

W wielu przypadkach urządzenia IoT mogą działać autonomicznie i właściwie nie potrzebują żadnego użytkownika do prawidłowego działania. Jednak muszą one mieć pełne fizyczne zabezpieczenie przed wszelkimi zewnętrznymi zagrożeniami.

Niektóre mogą znajdować się w odosobnionym miejscu przez długi czas. A jeśli ktoś będzie mógł nimi manipulować z zewnątrz, nie będzie gwarancji, jakie informacje uzyska.

Zamiast produkować niedrogie urządzenia IoT, które są kruche, producenci muszą bardziej skupić się na solidności fizycznej. W rzeczywistości jest to bardzo trudne zadanie, ponieważ wokół czają się wszystkie podrabiane produkty.

 • Wrażliwy na ataki DDoS

Kto nie wie o atakach DDoS? Wiele przedsiębiorstw pada ofiarą tych całkowicie obelżywych ataków, które w ciągu kilku minut zajmują całą przestrzeń sieciową. W rzeczywistości hakerzy atakują określoną sieć i zaczynają spamować sieć ruchem w krótkim czasie.

Ze względu na zwiększony wzrost ruchu przepustowość jest szybko zajęta, a system ulega awarii. Teraz, gdy wiele osób dodało środki bezpieczeństwa, aby poradzić sobie z tymi problemami, urządzenia IoT nadal pozostają w tyle.

Urządzenia IoT są znacznie bardziej podatne na ataki DDoS i często. Hakerzy mogą łatwo znaleźć podatne na ataki urządzenia IoT w sieci i zaatakować je, powodując awarię całej sieci.

W związku z tym sektor IoT pilnie potrzebuje rozwiązania do walki z tego rodzaju atakami.

Przeczytaj o tym, jak Blockchain może teraz przekształcić branżę zabezpieczeń!

 • Przewidywalne hasła domyślne

Kolejną ważną kwestią są domyślne hasła, które są dostarczane z urządzeniami IoT. Zwykle wielu producentów IoT wdraża urządzenia z tym samym domyślnym hasłem. Nie wspominając o tym, że nie są zbyt wybredni w wyborze tego hasła.

W rezultacie hakerzy mogą łatwo je odgadnąć i włamać się do systemu użytkowników.

W rzeczywistości firma powinna poinformować swoich konsumentów, aby zmienili hasło, gdy tylko je otrzymają. Jednak tego nie robią i często hakerzy wykorzystują to zaniedbanie. Co więcej, wszyscy używają tego samego „administratora” jako nazwy użytkownika dla prawie każdego rodzaju urządzeń IoT.

Jeśli nie będą wybierać tego selektywnie bezpośrednio z fabryki lub nawet ostrzegać konsumentów, włamania będą się powtarzać.

 • Brak odporności na ataki botnetów

Urządzenia IoT są niezwykle podatne na ataki złośliwego oprogramowania. Zwykle nie są wyposażone we wszystkie zabezpieczenia, które zapewniają komputery. W rzeczywistości pojedyncze zainfekowane urządzenie nie może wiele zdziałać. Jeśli jednak setki z nich staną na drodze, mogą wyrządzić wiele szkód.

W rzeczywistości haker infekowałby boty złośliwym oprogramowaniem i wysyłał je na wszystkie podatne na ataki urządzenia. Po zainfekowaniu może łatwo je kontrolować, aby przeprowadzić zbiorowy atak na inny DNS.

Głównie prowadzi to do ataków DDoS. Tak więc haker nie będzie musiał mieć żadnej dodatkowej siły, aby przeprowadzić atak. Ale może używać zainfekowanych urządzeń tylko jako szorstkie.

Ponadto te zbiorowe ataki botnetów stanowią poważne zagrożenie dla sieci energetycznych, urządzeń do uzdatniania wody, systemu transportu i wielu innych.

 • Przemysłowe podsłuchy i szpiegostwo

Hakerzy nie tylko wykorzystują te dane, aby żądać okupu, ale mogą również wykorzystać je do uzyskania poufnych informacji. W konkurencyjnym świecie wszystkie branże byłyby skłonne zapłacić dużą sumę pieniędzy, aby uzyskać wrażliwe informacje od innych przedsiębiorstw.

Ponieważ urządzenia IoT są na to podatne, dostęp do nich i szpiegowanie byłoby bardzo łatwe, a nikt nawet tego nie zauważył. Ponadto haker może szpiegować przedsiębiorstwo i ujawniać informacje innym osobom.

Może to poważnie zaszkodzić wartości marki i wizerunkowi, jaki przedsiębiorstwa tworzyły przez lata. Czasami te urządzenia IoT są kierowane przez kraje. W rezultacie wiele krajów zakazało stosowania urządzeń IoT, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo krajowe.

Niemcy zakazały stosowania lalki opartej na IoT, która dawała dostęp każdemu w promieniu 30 metrów.

 • Podatny na wysokie podnośniki urządzeń

Ransomware to obecnie jedno z najgorszych złośliwych programów. W rzeczywistości nie kradnie twoich informacji, ale szyfruje je i blokuje dostęp. Co więcej, będziesz musiał zapłacić trochę pieniędzy, aby odzyskać zablokowane treści.

Jednak wraz z ewolucją złośliwego oprogramowania jego celem są słabo zabezpieczone urządzenia IoT. Obecnie przypadki tych problemów wpływają na urządzenia IoT są nadal rzadkie, ale powoli stają się popularne. Może to prowadzić do wielu problemów. Głównie wysokie podnoszenie, najważniejszy jest system samochodowy lub domowy.

Domowe inwazje

To najstraszniejsza walka, z jaką kiedykolwiek mogłeś się zmierzyć. Obecnie wiele osób używa inteligentnych urządzeń domowych do kontrolowania wszystkich funkcji w domu. W rzeczywistości haker może uzyskać dostęp do twojego systemu domowego i zablokować cię w nim, chyba że zapłacisz pieniądze.

Lub mogą nawet zablokować ci dostęp, chyba że zapłacisz opłatę w krótkim czasie.

Pojazd z wysokim podnośnikiem

Inteligentne samochody są teraz strasznie popularne. Głównie samochody autonomiczne, które nie będą potrzebować żadnego kierowcy, aby zawieźć Cię tam, gdzie chcesz. Jednak zależą one wyłącznie od urządzeń IoT. Jeśli haker uzyska do niego dostęp, może zatrzymać działanie Twojego samochodu.

Co więcej, może cię również porwać, gdy jesteś w samochodzie, ponieważ będzie on pod wyłączną kontrolą twojego samochodu. To tylko kilka przykładów śmiertelnych przestępstw, jakie mogą popełnić hakerzy.

 • Brak integralności danych

Jak już wiesz, urządzenia IoT zawsze mają transmisje danych. Przede wszystkim urządzenia zawsze pracują, zbierając informacje, przetwarzając je, przesyłając je tam iz powrotem. Czasami niektóre urządzenia IoT mogą wysyłać informacje do chmury bez ich szyfrowania.

W rezultacie haker może łatwo uzyskać do niego dostęp i wykorzystać go na własną korzyść. Nie wspominając o tym, że może on manipulować danymi w chmurze i wysyłać fałszywe informacje do użytkownika.

W rzeczywistości typowym scenariuszem byłby sektor opieki zdrowotnej. Jeśli uzyska dostęp do danych dotyczących opieki zdrowotnej, może je sfałszować i stworzyć fałszywe informacje, które mogą kosztować życie.

Co więcej, co się stanie, jeśli haker uzyska dostęp do rozrusznika serca lub innej maszyny, która pomaga pacjentom żyć? Hakerzy mogą wtedy zagrozić życiu pacjenta, aby zdobyć pieniądze.

 • Nieuczciwe urządzenia IoT

Co oznacza nieuczciwe urządzenie IoT? Cóż, ze względu na wzrost liczby podrabianych produktów istnieje również ogromna liczba podrabianych urządzeń IoT. W rzeczywistości urządzenia te zastępują oryginalne i są instalowane w domach lub oficerach.

Gdy uzyskają dostęp do sieci, mogą łatwo uszkodzić każde urządzenie podłączone do tej sieci. Dlaczego się zwiększają?

Cóż, głównie dlatego, że nie ma odpowiedniego kanału pochodzenia. W ten sposób fałszywe firmy wykorzystują tę okazję, aby uzyskać dostęp do systemu i zepsuć go na dobre.

Albo, co gorsza, podbij to za pieniądze. Nie możesz sobie nawet wyobrazić szkód, jakie może wyrządzić jakiejkolwiek branży, jeśli jedno podrobione urządzenie dostanie się do systemu.

 • Kopanie kryptowalut z botami IoT

Tak, teraz hakerzy atakują urządzenia IoT w celu wydobywania kryptowalut. Urządzenia IoT są wyposażone w zasoby GPU i CPU, a hakowanie ich oznaczałoby uzyskanie całej mocy obliczeniowej.

W rezultacie urządzenia IoT nie będą działać poprawnie i powoli ulegną awarii. W rzeczywistości wydobywanie kryptowalut pochłania ogromne straty na każdym urządzeniu.

Tak więc, jeśli w jakiś sposób twoje urządzenie zostanie zainfekowane botami kryptograficznymi, zacznie pobierać moc obliczeniową i powoli ją rozkładać. Nawet jeśli te boty nie wykradną informacji z Twojego urządzenia, ale zapewnią, że nie będzie można z niego korzystać.

 • Kwestie prywatności danych

Urządzenia IoT na co dzień przetwarzają wiele naszych informacji. W końcu są to ogromne źródło informacji dla każdego użytkownika. W rzeczywistości wiele firm kupuje informacje o użytkownikach i omija naszą prywatność, aby przewidywać zachowania.

Sprzedawanie tych informacji innym firmom stanowi bezpośrednie naruszenie naszych praw do prywatności. Nie wspominając o tym, że firmy wykorzystujące nasze informacje do zdobywania większej liczby klientów są naprawdę okropne.

Jednak ponieważ wiele urządzeń IoT nie bierze pod uwagę naszych obaw dotyczących prywatności, informacje te są ujawniane każdego dnia.

 • Nie można wykryć drobnych hacków

Nie każdy pojedynczy hack dotyczący danych zaczyna się od zauważalnych zmian. W rzeczywistości większość hakerów hakuje drobne rzeczy w tle, które pozostają niezauważalne. Zwykle te hacki nie są jeszcze zbyt szkodliwe i można je powstrzymać, jeśli zostaną zauważone na wczesnym etapie.

Jednak większość mikro naruszeń w systemie IoT pozostaje niezauważona. Ponadto system po prostu nie jest w stanie wykryć tych niewielkich zmian lub złośliwego oprogramowania.

W rezultacie powoli narasta i ostatecznie przeprowadza masowy atak.

 • Ryzykowny proces automatyzacji

Cóż, procesy automatyzacji są naprawdę świetne. Ułatwiają nam życie. Jednak stosowanie automatyzacji wiąże się ze sprawiedliwym podziałem ryzyka. Jednak używanie tylko jednego autonomicznego systemu do zarządzania tysiącami danych nie jest świetną opcją.

Pojedyncza zmiana w kodzie może doprowadzić do upadku całej branży. Lub jeśli haker dostanie się do systemu i zmieni tylko jedną prostą liczbę, może to wpłynąć na tysiące danych przechowywanych przez system.

Może się to wydawać świetną opcją, ale tak nie jest.

 • Niewiarygodna brama komunikacyjna

Brama komunikacyjna jest jednym z najważniejszych elementów każdego systemu IoT. Jednak w wielu przypadkach ta brama pozostaje otwarta i wielu hakerów uzyskuje do niej dostęp. Jeśli brama nie jest wyposażona w żaden protokół szyfrowania, może łatwo ujawnić informacje innym osobom.

Bez prywatnego kanału komunikacji nie ma możliwości, aby sieć IoT była w 100% zabezpieczona.

Jak Blockchain może pomóc IoT

Cóż, scentralizowane serwery napędzają na razie branżę IoT. Ale jeśli chodzi o rozwiązanie długoterminowe, scentralizowane systemy nie wystarczą. W rzeczywistości żaden rodzaj scentralizowanych serwerów nie jest wystarczająco dobry dla przyszłych urządzeń IoT, biorąc pod uwagę wszystkie luki w zabezpieczeniach.

Jeśli więc urządzenia IoT chcą w pełni wykorzystać swój potencjał, musiałyby raz na zawsze odejść od scentralizowanych serwerów.

Blockchain w IoT pomoże ustanowić brak zaufania i łączność, której wszyscy chcą, bez żadnych problemów. Ponieważ wszystkie węzły w łańcuchu bloków i internecie rzeczy będą działać bez żadnych scentralizowanych serwerów, jest więc bardziej wydajne.

Z pomocą blockchain w IoT wielu producentów może wreszcie uzyskać bezpieczną i niedrogą inwestycję. Ale zanim zobaczymy, jak blockchain dla przedsiębiorstw może zmienić sektory IoT, zobaczmy, jakich funkcji może użyć w tym procesie.

 • Bez zaufania

Dzięki blockchain w IoT każda strona może uzyskać prawdziwą formę nieuzasadnionej łączności. Zwykle w przypadku blockchain w IoT urządzenia będą bezpośrednio korzystać z sieci w celu weryfikacji wszelkich danych. Co więcej, może wykorzystywać inteligentne kontrakty do automatyzacji wszelkich procesów w ramach platformy blockchain i internetu rzeczy.

Jednak, jak wiesz, nie byłoby scentralizowanego serwera ani żadnego zewnętrznego dostawcy kontrolującego Twoje dane w łańcuchu bloków w systemie IoT..

 • Autonomia

Blockchain w IoT faktycznie pomaga inteligentnym urządzeniom monitorować się i pracować niezależnie. Ponadto, za pomocą samowykonującej się logiki blockchain, mogą obsługiwać wszelkiego rodzaju zadania w systemie blockchain i internet of things.

Jednak producent musi określić logikę przed wdrożeniem produktu do określonego zadania. W międzyczasie mogą również zaoferować użytkownikom interfejs użytkownika do łatwej zmiany parametrów logiki.

W rzeczywistości może to z łatwością usprawnić wiele pracy i bezpośrednio pozbyć się pośredników bez żadnych problemów z blockchainem w IoT.

 • Przyjazny kosztowo

Cóż, kolejną wspaniałą cechą łańcucha bloków w IoT będzie przyjazne kosztowo środowisko, które przedstawia. Zwykle bezpieczeństwo mierzone dla IoT sprawia, że ​​ta technologia jest droższa niż inne urządzenia. Ale dzięki blockchain w IoT nie byłoby potrzeby stosowania dodatkowej siatki bezpieczeństwa.

Blockchain i internet rzeczy mogą samodzielnie zarządzać wszystkim bez żadnych problemów. W rzeczywistości dostawcy usług mają monopol w branży IoT, wraz z urządzeniami wspierającymi.

Ale dzięki blockchain w IoT technologia byłaby bardziej dostępna dla zwykłych konsumentów. Ponadto nie będzie żadnego problemu związanego z kosztami szkód w systemie blockchain i internet of Things.

W ten sposób ostatecznie oszczędza dużo pieniędzy.

Przeczytaj o tym, jak Blockchain może teraz przekształcić finansowanie handlu!

Rozdział-4: Blockchain i IoT: możliwe przypadki użycia

blockchain i IoT

 • Wysokie bezpieczeństwo danych

Według ostatnich badań ponad 81% przedsiębiorstw i rządów uważa, że ​​katastrofa IoT dotknie ich w ciągu najbliższych dwóch lat. Jednak tylko 28% z nich coś z tym robi. Mam tu na myśli środki ostrożności, które firmy powinny podjąć, aby zminimalizować ryzyko związane z IoT.

Ale jak można powiedzieć, nawet jedna trzecia przedsiębiorstw nie poszukuje usług ograniczających ryzyko IoT. Wynik?

Cóż, nie jest to definitywne, ale ostatecznie nie będziemy mieli możliwości ochrony przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Dlatego przypadki użycia blockchain i IoT mogą się tutaj naprawdę przydać. Dzięki przypadkom użycia IoT blockchain przedsiębiorstwo otrzyma w pełni sprawdzoną zabezpieczoną sieć, która może zaoferować udogodnienia, których nie może zaoferować żaden zewnętrzny dostawca. Przypadki użycia IoT blockchain mogą oferować proces weryfikacji oparty na algorytmach konsensusu, aby wprowadzanie danych było bardziej sprawiedliwe.

Kolejnym wielkim faktem byłaby niezmienność systemu blockchain i IoT. Kiedy osoba próbuje manipulować siecią IoT typu blockchain, natychmiast wykryje problem.

Dlatego blockchain i IoT mogą być świetnym rozwiązaniem wszystkich problemów związanych z bezpieczeństwem.

 • Silniejszy proces walidacji danych

Popularność i popyt na Big Data ogromnie rośnie na rynkach. W rzeczywistości jest całkiem oczywiste, że do roku 2023 stanie się przemysłem o wartości ponad 100 miliardów dolarów. Ale dlaczego tak jest? Cóż, dane stają się ogromną częścią naszego życia i są najbardziej pożądanym produktem wszechczasów.

Co więcej, otrzymujemy tak wiele danych ze wszystkich urządzeń IoT, komputerów itp. Jednak nie mamy żadnej dobrej technologii, aby naprawdę zweryfikować, czy dane są prawidłowe, czy nie..

Stwarza to ogromny dylemat w rozwijającej się branży. Jednak wraz z rozwojem technologii blockchain i IoT byłoby to w końcu możliwe. W ten sposób możesz polegać na łańcuchu bloków, a IoT używa przypadków, aby pomóc zweryfikować wszystkie informacje przed dodaniem ich do księgi.

Jak już wiesz, weryfikacja danych jest częścią blockchain IoT. Wszystkie węzły używają różnych metod do sprawdzania poprawności wszystkich informacji, aby wykluczyć jakiekolwiek fałszywe informacje zajmujące miejsce w księdze.

W ten sposób przypadki użycia blockchain IoT mogą po prostu położyć kres problemom z weryfikacją danych i pomóc również w rozwoju branży Big Data..

 • Anonimowość danych dla dodatkowej prywatności

Internet rzeczy jest nie tylko dla użytkowników korporacyjnych, ale także dla naszego codziennego życia. W rzeczywistości prawie wszystko w inteligentnym domu jest wyposażone w tę technologię. Jednak przy tak intymnej ekspozycji na te urządzenia nasze prywatność są w ogromnym niebezpieczeństwie.

W wielu przypadkach te urządzenia mogą przekazywać nasze prywatne informacje światu zewnętrznemu. W związku z tym nie mamy już pełnej kontroli nad naszymi własnymi poufnymi informacjami. Może to spowodować katastrofalny problem, a użytkownicy wkrótce stracą wiarę w duże marki.

Jednak przypadki użycia blockchain i IoT również mogą tu pomóc. Jak już wiesz, technologia rozproszonej księgi jest w pełni zdolna do radzenia sobie z tym bałaganem. Ponadto blockchain IoT zapewnia pełną anonimowość.

Pomogłoby to użytkownikom odzyskać to, co należy do nich, i nie wpuściłoby nawet jednego ciekawskiego oka do ich życia. Ponadto przedsiębiorstwa mogą również skorzystać na przypadkach użycia blockchain IoT. Dzięki blockchain i IoT mogą uzyskać większą popularność i ekspozycję.

 • Zapora ogniowa przeciw atakom DDoS

Pamiętasz, jak atak DDoS może sparaliżować sieć firmową? Wiele przedsiębiorstw pada ofiarą tych całkowicie obelżywych ataków, które w ciągu kilku minut zajmują całą przestrzeń sieciową.

Urządzenia IoT są znacznie bardziej podatne na ataki DDoS i często. Hakerzy mogą łatwo znaleźć podatne na ataki urządzenia IoT w sieci i zaatakować je, powodując awarię całej sieci.

Ale z pomocą przypadków użycia blockchain i IoT wszystkie ataki DDoS można rozwiązać. W rzeczywistości blockchain IoT działa jak zapora ogniowa dla wszelkiego rodzaju ataków złośliwego oprogramowania. Ale w przypadku DDoS musiałoby to podnieść.

Każdy system blockchain i IoT może wykryć ruch spamowy, gdy wszystko się zacznie. Jednak wraz ze spadkiem przepustowości właściciel musi uzyskać większą przepustowość, aby nadrobić straty. W tym przypadku przypadki użycia blockchain IoT mogą udostępniać przepustowość z rozproszonych węzłów w sieci, aby zapobiec atakowi.

 • Widoczność od końca do końca

W pełni przezroczysta sieć to sieć zaufana. W rzeczywistości problemem z naszymi typowymi scentralizowanymi serwerami jest brak pełnej przejrzystości. Dlatego wielu jest sceptycznych co do tego, czy mogą zaufać systemowi, czy nie. Ponadto jest to bardziej powszechne również w przedsiębiorstwach.

Jednak z pomocą przypadków użycia blockchain i IoT nikt nie stanąłby przed tym dylematem. Blockchain IoT jest w stanie zapewnić pełną widoczność w pełnym wymiarze czasu.

Ponieważ głównie przedsiębiorstwa potrzebują również kanału prywatnego, przypadki użycia blockchain IoT mogą oferować prywatne kanały tylko między dwiema stronami.

Ponadto urządzenia IoT mogą używać tego kanału do komunikacji między sobą bez żadnych problemów. W ten sposób blockchain i system IoT zmieniają ryzyko włamań do danych za pomocą tej metody.

 • Śledzenie w czasie rzeczywistym

Głównym elementem IoT są czujniki i tagi RFID. Dzięki nim każdy może śledzić obiekty, aby zapewnić ich pełną autentyczność. W rzeczywistości, z powodu braku odpowiedniego systemu śledzenia, wielu producentów boryka się z problemami w handlu.

Nie tylko handel, ale także łańcuch dostaw pilnie potrzebuje śledzenia w czasie rzeczywistym. W rzeczywistości urządzenia IoT są w stanie obsłużyć wszystkie funkcje śledzenia, ale potrzebują również zarządzania ryzykiem.

Tak więc, z pomocą przypadków użycia blockchain IoT, każda firma może teraz śledzić swoje towary bez żadnych problemów. Co więcej, mogą to robić w czasie rzeczywistym! Platformy Blockchain IoT mogą oferować prawidłową lokalizację dowolnych towarów bez żadnych zakłóceń.

W ten sposób urządzenia blockchain i IoT pozostają bezpieczne i nie ma przypadku podrabiania produktów. Jak widać, dzieje się tak dzięki zastosowaniu blockchain i IoT.

 • Tożsamość urządzeń IoT

Cóż, istnieje inny poważny problem w branży IoT, a jest nim brak tożsamości urządzeń IoT. Zazwyczaj nie ma możliwości sprawdzenia autentyczności urządzenia. Ponadto prosty status firmy lub data jej utworzenia nie jest nawet dostępna do weryfikacji.

Co więcej, tam, gdzie urządzenie IoT aktualizuje oprogramowanie lub czy ma podpis wystawcy, czy nie, jest to coś, o czym użytkownicy powinni wiedzieć.

Ale z pomocą przypadków użycia blockchain i IoT mogą teraz wiedzieć na pewno. W rzeczywistości blockchain i system IoT będą kryptograficznie przechowywać informacje o tożsamości każdego urządzenia IoT. Nie wspominając o tym, że warstwa bezpieczeństwa zapewni pełną ochronę w systemie blockchain IoT. Teraz urządzenia byłyby bardziej autentyczne, nie pozostawiając miejsca dla oszustów.

Tak więc przypadki użycia blockchain IoT z pewnością mogą zmienić typowe sposoby na dobre.

 • Więcej kontroli dostępu

Wszystkie podłączone urządzenia mogą w dużym stopniu skorzystać z systemu blockchain i IoT. Ponadto przypadki użycia blockchain IoT mogą w pełni oferować kontrolę dostępu zarówno do zasobów wirtualnych, jak i fizycznych. Ponadto system jest w stanie przez cały czas przechowywać informacje o tym, kto ma dostęp do jakich zasobów.

Na przykład inteligentny zamek z włączonym blockchain i IoT może przechowywać informacje o tym, kto wszedł do budynku w tym czasie. Przechowuje również wszelkiego rodzaju próby wejścia. Ponadto, jeśli klucz nie pasuje, zatrzyma wszelkie próby uzyskania do niego dostępu.

To samo dotyczy udostępniania plików między urządzeniami IoT. Zwykle nie pozwala innym urządzeniom na dostęp do danych, jeśli nie mają do tego upoważnienia. Za pomocą przypadków użycia blockchain i IoT możesz nawet określić osoby i ich poziom dostępu.

 • Lepsza zgodność

W rzeczywistości istnieje tak wiele scenariuszy obejmujących procesy, w których trzeba wiedzieć, czy są one odpowiednio przestrzegane. Ponadto dotyczy to głównie procesów obejmujących wiele stron.

W każdym razie możesz uzyskać lepszą zgodność z przepisami za pomocą inteligentnych kontraktów w systemie blockchain i IoT.

Powiedzmy; pacjent musi udostępnić historię medyczną odpowiednim lekarzom, aby lepiej zbadać problem. Jednak pacjent chce również zachować prywatność i nie zezwala na żadne dodatkowe informacje przez określony czas.

Dzięki zastosowaniu IoT blockchain jest to w pełni możliwe. Co więcej, przypadki użycia blockchain i IoT mogą przewidywać, czy określona zgodność jest spełniona, czy nie. Ponadto blockchain i system IoT mogą również zatrzymać wszelkie dalsze zgodności, jeśli poprzednie zgodności nie zostaną odpowiednio spełnione.

Przeczytaj o tym, jak Blockchain może teraz zmienić opiekę zdrowotną!

 • Lepsza kontrola jakości w produkcji IoT

Etap produkcji jest dość istotny dla urządzeń IoT. W rzeczywistości nie ma kontroli jakości ani w ogóle. Widzisz, te problemy mogą powodować poważne problemy. Jednak zamiast naprawiać te urządzenia przed wprowadzeniem na rynek, producenci tak naprawdę nic z tym nie robią.

W związku z tym problemy bezpieczeństwa tych urządzeń wciąż narastają. Co więcej, zamiast skupiać się na bezpieczeństwie, stawiają głównie na estetykę projektu.

Ale z pomocą przypadków użycia blockchain i IoT scenariusz zmieni się całkowicie. Dzięki blockchain i systemowi IoT firmy mogą zarządzać jakością każdego produkowanego przez siebie urządzenia. Nie tylko pod względem bezpieczeństwa fizycznego, ale także bezpieczeństwa oprogramowania.

W rzeczywistości ogromna liczba urządzeń może stać się przytłaczająca, aby osiągnąć doskonałość. Ale dzięki blockchain i systemom IoT mogą łatwo to zrobić.

 • Silniejsze zarządzanie chmurą

Chmura to ogromna część architektury IoT. Przede wszystkim urządzenia zawsze pracują, zbierając informacje, przetwarzając je, przesyłając je tam iz powrotem. Czasami niektóre urządzenia IoT mogą wysyłać informacje do chmury bez ich szyfrowania.

W rezultacie haker może łatwo uzyskać do niego dostęp i wykorzystać go na własną korzyść. W rzeczywistości nawet chmura nie jest w stanie w pełni obsłużyć wszystkich problemów związanych z bezpieczeństwem. Ponieważ w tej samej chmurze znajduje się wiele sieci, czasami zdarzają się wycieki danych.

Ale dzięki rozwiązaniu blockchain i IoT możesz łatwo i skuteczniej chronić chmurę. Co ważniejsze, zanim którekolwiek z urządzeń IoT wyśle ​​dane do chmury, wszystkie zostaną zaszyfrowane kryptograficznie w sieci blockchain i IoT.

Dzięki temu, dzięki blockchain w IoT, chmura byłaby bezpieczniejsza niż kiedykolwiek. Nie byłoby przecieków i nikt nie byłby w stanie włamać się do sieci.

Jest to więc ostatecznie świetne rozwiązanie z pomocą łańcucha bloków i internetu rzeczy.

 • Bezpieczna brama komunikacyjna

W wielu przypadkach brama pozostaje otwarta i wielu hakerów uzyskuje do niej dostęp. Jeśli brama nie jest wyposażona w żaden protokół szyfrowania, może łatwo ujawnić informacje innym osobom. W związku z tym niezmiernie ważne jest również zapewnienie bezpiecznej bramy dla urządzeń IoT.

Załóżmy na przykład, że Twój termostat przesyła do chmury dokładną temperaturę Twojego domu. Jeśli haker uzyska do niego dostęp, może bez problemu zmienić wartość temperatury w Twoim domu.

Ale jak można zabezpieczyć bramę? Cóż, blockchain i system IoT są w pełni zdolne do oferowania prywatnej bramy kanału komunikacyjnego dla branży. Co więcej, kanał blockchain i internet rzeczy są całkowicie poza zasięgiem jakiejkolwiek ingerencji.

W rezultacie nikt nie może przechwycić w środku kanału komunikacyjnego w sieci blockchain i IoT.

 • Lepszy proces automatyzacji

Stosowanie automatyzacji wiąże się ze sprawiedliwym podziałem ryzyka. Jednak używanie tylko jednego autonomicznego systemu do zarządzania tysiącami danych nie jest świetną opcją.

Pojedyncza zmiana w kodzie może doprowadzić do upadku całej branży. Lub jeśli haker dostanie się do systemu i zmieni tylko jedną prostą liczbę, może to wpłynąć na tysiące danych przechowywanych przez system.

Potrzebowałbyś więc blockchain i IoT do zarządzania procesem automatyzacji, aby nikt nie mógł uzyskać do niego dostępu. W rzeczywistości proces ten jest zwykle powiązany z łańcuchem innych prac, które wzajemnie się odżywiają. Ponadto dla procesów automatyzacji niezbędne jest dokonanie doskonałej analizy i podjęcie odpowiednich działań.

Ale jeśli ktoś podbije wyniki, proces się załamie. Ponieważ platforma blockchain i internet rzeczy są niezmienne, uniemożliwiłoby to komukolwiek zmianę wyników.

W ten sposób blockchain i IoT na dobre zapobiegną ryzykownym procesom automatyzacji.

 • Szyfrowanie dla autoryzacji wieloskładnikowej

Czy wiesz, że nasze hasła nie wystarczają już, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo? Dzięki domyślnym wyborom haseł od producenta hakerowi było stosunkowo łatwo po prostu je odgadnąć i uzyskać do niego dostęp.

W rzeczywistości wielu nie używa haseł wieloczynnikowych ani metod autoryzacji. Tak więc staje się bardziej podatny na włamania. Jednak dzięki blockchain i sieci IoT otrzymasz wieloczynnikowe autoryzacje, które mogą obejmować również tożsamości biometryczne.

Ale to nie wystarczy. Dlatego wszystkie wieloskładnikowe klucze autoryzacyjne byłyby również szyfrowane i przechowywane w systemie blockchain i internet of Things.

Dokładnie tak działa blockchain i system IoT, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo.

 • Środowisko współpracy dla wspólnej gospodarki

Gospodarka współdzielenia jest obecnie jedną z rozwijających się gałęzi przemysłu. Co więcej, jest to gospodarka, w której ma miejsce wymiana peer-to-peer usług, towarów lub innych zasobów. Nie trzeba dodawać, że prawie cała branża gospodarki współdzielonej w dużym stopniu zależy od wiarygodności urządzeń IoT.

W tym przypadku blockchain i system IoT to idealny chwyt. Połączenie obu systemów zapewniłoby urządzeniom IoT potrzebne im przyspieszenie. Ponadto, z pomocą blockchain i internetu rzeczy, możesz nawet stworzyć środowisko współpracy.

Wyobraź sobie scenariusz, w którym możesz uzyskać dostęp do wszystkich branż udostępniania z jednej platformy. Nie tylko byłby wysoce zabezpieczony, ale także zwiększyłby przychody.

Muszę więc powiedzieć, że blockchain i IoT stanowią idealną parę również dla tej branży.

Rozdział 5: Odpowiedni Enterprise Blockchain dla IoT

Te trzy najlepsze platformy typu blockchain dla przedsiębiorstw najlepiej nadają się dla wszelkiego rodzaju firm zajmujących się technologią blockchain IoT.

 • Ethereum Enterprise

Ethereum Enterprise byłby najbardziej dojrzałymi platformami blockchain dla przedsiębiorstw. Zwykle jest to platforma publiczna, ale w przypadku przedsiębiorstw platforma obejmuje specjalne kanały prywatne.

W rzeczywistości możesz używać Ethereum w prawie każdej branży, w tym w IoT. Tak więc dla platformy IoT i blockchain Ethereum Enterprise byłby idealnym kandydatem.

Enterprise Ethereum jest w rzeczywistości otwartą platformą, a nie produktem dla firm zajmujących się blockchain IoT. Wszystkie firmy zajmujące się blockchain IoT chciałyby odpowiedniego uwierzytelniania i bardziej kontrolowanego dostępu. A Enterprise Ethereum oferuje właśnie to.

Zwykle w typowych firmach IoT typu blockchain musiałyby zajmować się sprawami rządowymi, ale EE jest w stanie w pełni wspierać w ten sposób. Co więcej, ciągłe aktualizacje są po prostu idealne dla rozwiązań IoT i blockchain.

Musisz jednak wiedzieć, że chociaż Enterprise Ethereum jest bardzo popularny, ma trochę niski poziom skalowania. Ale ogromna ilość wsparcia i dApps powinna nadrobić niskie stawki transakcji.

 • Hyperledger

Hyperledger jest obecnie jedną z głównych platform blockchain dla przedsiębiorstw na rynku. Ponieważ platforma jest odpowiednia dla wielu branż, doskonale sprawdza się również w przypadku Internetu rzeczy i blockchain. Obecnie Hyperledger zawiera dziesięć różnych projektów, z których każdy nadaje się do różnych celów.

Każda firma zajmująca się technologią blockchain IoT może korzystać ze swojej technologii, ponieważ są one open source i promować środowisko współpracy. Ponadto, w przypadku firm zajmujących się technologią blockchain IoT, mogą one oferować autoryzowany system blockchain, który zezwalałby tylko upoważnionym osobom i nikomu innemu.

Nie wspominając już o wysokiej skalowalności, która jest po prostu idealna dla wszystkich firm IoT opartych na blockchainie na rynku. Co najważniejsze, potrzeba poznania dostępności danych będzie ogromnym impulsem dla platformy IoT i blockchain.

Aby pomóc firmom zajmującym się technologią blockchain IoT, oferują one również bogate języki zapytań, które pomagają lepiej zrozumieć księgę. W każdym razie struktura modułowa jest najlepszą opcją dla IoT i blockchain, ponieważ oferuje usługi typu plug and play.

Poza tym platforma jest super zabezpieczona.

Sprawdź nasz przewodnik Hyperledger Vs Ethereum już teraz!

 • Kworum

Quorum to kolejny świetny blockchain dla przedsiębiorstw, który najlepiej nadaje się dla firm z branży blockchain i IoT. Z przyjemnością dowiesz się, że platforma została opracowana z myślą o szybkich transakcjach i dużej przepustowości. Jeśli więc firmy blockchain i IoT chcą uzyskać szybszą platformę, powinny przyjrzeć się Quorum.

W rzeczywistości brak jakiegokolwiek ciężkiego algorytmu konsensusu w sieci zapewnia szybkie wyjście tej platformy. Ponadto dla firm IoT opartych na technologii blockchain, Kworum oferuje węzeł zarządzający.

Pomoże to władzom w zatwierdzaniu węzłów i zapewni, że sieć pozostanie prywatna. Dodatkowo jedną z najlepszych cech Quorum, którą spodobałyby się firmy zajmujące się technologią blockchain IoT, jest prywatna transakcja.

Tutaj tylko osoby dokonujące transakcji mogą przeglądać swoje bazy danych i nikt inny. Cóż, każda firma zajmująca się technologią blockchain IoT potrzebowałaby wysokiej wydajności, prawda? Dlatego Quorum oferuje najnowocześniejszą technologię zmieniającą zasady gry, która bije wszystkie inne na rynku.

Rozdział-6: Przykłady Blockchain IoT w pracy

 • Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych

Zacznijmy od dobrego przykładu Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Używają blockchain i IoT, aby udowodnić, że informacje z szerszych ankiet są zgodne z prawem. W rzeczywistości DHS uważa, że ​​typowe urządzenia IoT na obrzeżach nie są wystarczające, aby zapewnić pełne ujawnienie tego, co się dzieje.

Wielu przeciwników mogłoby łatwo manipulować danymi i nie byłoby sposobu, aby się tego dowiedzieć. Ponadto kwestią bezpieczeństwa narodowego jest zapewnienie, że wszystko przechwycone z urządzeń IoT jest w 100% legalne.

Dlatego używają projektów blockchain IoT jako źródła pochodzenia. Ponadto współpracują z Factom i już zainwestowali 199 000 USD w rozwój projektu.

To, co robi Factom w tym przykładzie łańcucha bloków IoT, to utworzenie identyfikacji urządzenia dla każdego IoT w celu zapobiegania fałszowaniu. Ze względu na naturę technologii blockchain osiągnięcie tego wspaniałego rozwiązania w zakresie blockchain i IoT jest dość łatwe.

 • Maersk

Maersk współpracuje z IBM nad zmianą sposobów działania globalnego łańcucha dostaw. W tym celu używają blockchain i IoT, połączonych razem, aby uzyskać większą przejrzystość w branży. W rzeczywistości rozwiązanie to będzie promować bezpieczny i efektywny handel w branży łańcucha dostaw.

Ponadto przyniesie również większe wsparcie dla przejrzystości i wymiany informacji między stronami handlowymi.

Ale jak to zrobią? Cóż, przede wszystkim platforma będzie oparta na blockchainie i użyją urządzeń IoT do połączenia z nią każdego pojedynczego procesu. W rzeczywistości możesz to zrobić tylko za pomocą urządzeń IoT, ale ograniczenia i zagrożenia bezpieczeństwa byłyby ogromne.

W ten sposób platforma wykorzysta blockchain do usprawnienia i pozbycia się ograniczeń typowych procesów łańcucha dostaw. Co więcej, jest to jeden z dobrych obecnie projektów blockchain IoT w łańcuchu dostaw.

To naprawdę świetny przykład blockchain IoT, ponieważ wykorzystuje mocne strony zarówno urządzeń blockchain, jak i IoT.

 • Pfizer, McKesson i AmerisourceBergen

Innym świetnym przykładem blockchain IoT jest rozwiązanie MediLedger dla opieki zdrowotnej. W projektach blockchain IoT bierze udział wiele firm farmaceutycznych, a także hurtowników.

Wśród nich prym wiodą Pfizer, McKesson i AmerisourceBergen. W rzeczywistości w grze jest więcej najlepszych graczy. Jednak w pierwszym ogłoszeniu podano tylko nazwy tych firm.

Rozwiązanie wykorzysta platformę blockchain i IoT do śledzenia i zabezpieczania każdego wytwarzanego leku. W świecie podróbek konieczne jest teraz sprawdzenie, czy narkotyki naprawdę pochodzą z autentycznych źródeł, czy nie.

Innym zastosowaniem tego projektu jest rozwiązanie typu chargeback dla rabatów. Zwykle firmy farmaceutyczne mają różne progi cenowe z organizacjami zakupów grupowych (GPO) i hurtownikami.

Czasami z powodu dużego popytu farmaceutyki mogą oferować zniżki dla GPO. Ponieważ jednak hurtownik zajmuje się dystrybucją, musi wiedzieć o rabatach.

W ten sposób mogą obciążyć go z powrotem od farmaceutyków, aby uzyskać dochody. Dzięki temu rozwiązaniu blockchain i IoT mogą to łatwo zrobić z pełną przejrzystością.

 • Commonwealth Bank

Innym świetnym przykładem IoT jest rozwiązanie blockchain IoT banków Commonwealth. W rzeczywistości bank Commonwealth wykorzystuje projekty blockchain IoT do rozwiązywania dwóch głównych problemów – współdzielenia aktywów i handlu globalnego.

1. Współdzielenie aktywów

Dzięki rozwiązaniu blockchain i IoT bank ze Wspólnoty umożliwia klientom udostępnianie aktywów i śledzenie ich w sieci. Co więcej, niedawno wypróbowali to w teście rolniczym, w którym trzech rolników korzystało z jednego opryskiwacza uprawowego i przy pomocy systemu mogli zdecydować, jak ma on działać..

Ponieważ wszystko znajdowało się w niezmiennej sieci, nikt nie może uzyskać informacji o współużytkowanych zasobach i ich zmienić. W ten sposób może być wspaniałym rozwiązaniem dla rozwijających się branż gospodarki współdzielonej.

2. Handel

Commonwealth Bank współpracuje również z pięcioma różnymi australijskimi firmami zajmującymi się łańcuchem dostaw w celu promowania przejrzystych i bezpiecznych platform handlowych. W tym celu używają razem blockchain i IoT do śledzenia całego procesu wysyłki.

Ponadto może również śledzić wytwarzane towary i warunki, w jakich się znajdują przed dokonaniem transakcji.

Nie trzeba dodawać, że blockchain i rozwiązanie IoT ułatwiają handel globalny. W każdym razie sprzedali już 17 ton metrycznych migdałów z Wiktorii do Australii. W rzeczywistości test zakończył się wielkim sukcesem, a współpraca między firmami żeglugowymi będzie kontynuowana.

 • Van Dorp

Innym świetnym przykładem blockchain IoT byłaby współpraca Van Dorp i Timeseries. Tutaj używają projektów blockchain IoT do utrzymania inteligentnych urządzeń domowych. W rzeczywistości Van Dorp jest technicznym dostawcą systemów FM, który zarządza ponad 17 000 budynkami.

W każdym z tych domów znajdują się tysiące aktywów, takich jak systemy klimatyzacji, systemy oświetleniowe czy systemy grzewcze. Każdy z tych systemów wymaga odpowiedniej konserwacji, a bez przejrzystej sieci śledzenie problemu staje się niemożliwe.

Co więcej, zajmuje to ogromną ilość czasu, w wyniku czego rezydencje są uciążliwe.

Jednak dzięki pomocy blockchain i rozwiązania IoT mogą teraz śledzić każdy element całego budynku, który utrzymują. Nie tylko zwiększa ich efektywność, ale także pomaga rezydencjom.

Co więcej, dzięki dodatkowej automatyzacji w sieci, dokładnie wiedzą, na czym polega problem i którzy specjaliści mogą go naprawić.

 • The Freshwater Trust

Freshwater Trust współpracuje z IBM przy rozwiązywaniu problemu suszy w Kalifornii. Ponadto członkiem projektu jest także University of Colorado Boulder. W rzeczywistości chcą zarządzać warstwami wodonośnymi, ponieważ są one narażone na ogromne ryzyko.

Warstwa wodonośna to w rzeczywistości warstwa podziemnych skał wodonośnych. Co więcej, możesz wydobywać wodę podziemną z tych skał i używać jej jako czystego źródła wody.

Jednak z powodu złego zarządzania znajdują się w poważnych punktach ryzyka. Ale z pomocą projektów IoT blockchain mogą łatwo śledzić korelacje pogodowe i opady. I dokładnie wiedzieliby, kiedy i skąd mogą wydobywać wody gruntowe.

Co więcej, czujniki IoT przechowywałyby wszystkie dane w systemie blockchain i IoT, a zwykli użytkownicy mogą śledzić, ile wykorzystali. Ponadto mogą również kupować wody gruntowe i sprzedawać je jako udział.

W związku z tym jest to świetny przykład wykorzystania technologii blockchain IoT.

 • Telstra

Telstra to firma telekomunikacyjna, która wykorzystuje projekty blockchain IoT do zabezpieczania wszystkich swoich inteligentnych urządzeń domowych IoT. W rzeczywistości testują blockchain i rozwiązanie IoT, aby sprawdzić, czy naprawdę może wykryć jakiekolwiek próby manipulacji lub hacki bezpieczeństwa.

W tym celu stworzyli środowisko hakerskie i próbowali włamać się do sieci podłączonych do urządzeń IoT. Był to ogromny sukces, ponieważ sieć była w stanie wykryć wszelkie problemy w ciągu sekundy. W rzeczywistości dla środowiska używają sieci prywatnych, ponieważ promują najszybsze wyniki.

Tak więc, z pomocą tego przykładu blockchain IoT, mogą zaoferować większe bezpieczeństwo urządzeniom inteligentnego domu. Jednak nadal są w fazie próbnej i nie wdrożyli jeszcze żadnych publicznych rozwiązań. Dlatego po dokładniejszych eksperymentach z urządzeniami IoT wdrożą je dla swoich klientów.

 • Smart Electric Power Alliance (SEPA)

Innym świetnym przykładem blockchain IoT jest rozwiązanie stosowane przez SEPA do zabezpieczania sieci elektroenergetycznych. SEPA to organizacja, która koncentruje się na promowaniu czystej energii za pomocą badań, edukacji, współpracy i standardów.

Jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rosną komplikacje. Jednak do zarządzania tymi złożonymi operacjami wykorzystuje się wiele czujników, sieci i technologii IoT. W rzeczywistości te urządzenia IoT są bardzo podatne na cyberataki.

Dlatego SEPA wykorzystuje projekty blockchain IoT do zabezpieczenia ekosystemu na całe życie. Ponadto rozwiązanie blockchain i IoT zapewnia, że ​​wszystkie dane z tych czujników są prawidłowe. Działa również jako zapora ogniowa, jeśli chodzi o cyberataki.

W ten sposób uczynienie architektury sieci energetycznej tak solidnej, jak to tylko możliwe. Według SEPA osiągnięcie tego poziomu bezpieczeństwa i wydajności nie jest możliwe w przypadku typowych scentralizowanych systemów.

 • Biblioteka Brooklyńska

Zwykle w publicznych stacjach ładowania Twoje urządzenia mobilne są dość podatne na ataki. Wiele nielegalnych osób może łatwo dostać się do urządzeń mobilnych i przejąć ich telefony. Aby temu zapobiec, Brooklyn Public Library pracuje nad świetnym przykładem łańcucha bloków IoT.

W rzeczywistości oferują świetną stację ładującą smartfony Smart, wspieraną przez projekty blockchain IoT. Technologia ta zapewni pełne bezpieczeństwo i wygodę użytkownikom bez obawy o włamanie do urządzenia.

Jednak ci użytkownicy mieliby bezpośrednie połączenie ze swoimi kartami bibliotecznymi i używaliby go do uzyskania przepustki w bibliotece.

Ale ponieważ usługa jest całkowicie bezpłatna, może być konieczne obejrzenie 15-30-sekundowego filmu lub nawet wypełnienie ogólnej ankiety na Brooklyn Library.

Pomoże to bibliotece w oferowaniu lepszych usług i przyjrzeniu się opłatom, które chciałbyś ponieść.

 • Dziewiczy diament

Cóż, kolejnym świetnym przykładem blockchain IoT byłaby firma o nazwie Virgin Diamond. Tutaj firma oferuje całkowite pochodzenie diamentów pochodzących bezpośrednio z kopalni. W pewnym sensie otrzymasz kawałek idealnie nieużywanej diamentowej biżuterii.

Według firmy z branży diamentowej kupujący uważa, że ​​każdy kupowany diament jest w rzeczywistości nowy. Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Wiele diamentów jest poddawanych recyklingowi i nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy ktokolwiek nosił ten diament w przeszłości, czy nie.

Ale z pomocą projektów blockchain IoT mogą zaoferować swoim klientom pełne ujawnienie jego autentyczności i byłych właścicieli.

W rzeczywistości może to być świetna wiadomość dla klientów, którzy chcą podarować lub zdobyć nowe diamenty.

 • University of Nevada, Reno

University of Nevada w Reno współpracuje z Filament przy tworzeniu technologii opartej na blockchain i IoT. W rzeczywistości technologia ma na celu stworzenie infrastruktury drogowej i nowych standardów dla pojazdów autonomicznych.

W tej chwili szum dla pojazdów autonomicznych rośnie wykładniczo. Jednak przygotowanie koncepcji nie jest łatwą pracą. Co więcej, nie chodzi tylko o kartę, ale także o to, czy system, który się w niej znajduje, można zaufać.

Cóż, musi być w pełni zdolny do wykrywania wszelkich obiektów na drodze i odpowiednich działań. Nie wspominając o tym, że musi mieć odpowiednie opcje bezpieczeństwa i prywatności. Zdecydowanie nie chcesz, aby Twój inteligentny samochód został przejęty.

W związku z tym uniwersytet współpracuje, aby stworzyć zrównoważone środowisko na blockchain i IoT, aby upewnić się, że sieć jest w pełni skuteczna.

W rzeczywistości IoT wyczuje i przekaże informacje, a łańcuch bloków przechowa je w niezmiennej księdze. Potrzebowalibyśmy jednak również sztucznej inteligencji w zestawie, aby jasno podejmować decyzje adaptacyjne.

 • Innowacja Kouvola

Kouvola Innovation wykorzystuje technologię blockchain i rozwiązania IoT do zasilania branży logistycznej. Cóż, branża logistyczna pilnie potrzebuje zmiany. Ponadto, ze względu na brak odpowiedniego zarządzania i śledzenia, wiele firm logistycznych płaci cenę przychodem.

Jednak z pomocą technologii blockchain i IoT mogą uzyskać bezpieczną platformę do zarządzania operacyjnym ruchem danych.

W rzeczywistości rozwiązanie to nie ogranicza się tylko do firmy, ale każdy może dołączyć i cieszyć się korzyściami.

Obecnie wydaje się, że projekt obejmuje Kouvola Innovation i pięć innych stron. Oni są –

 • Region Örebro, Szwecja
 • Agencja Rozwoju Hrabstwa Valga, Estonia
 • Politechnika w Tallinie, Estonia
 • Sensei LCC, Estonia
 • Instytut Transportu i Telekomunikacji, Łotwa

Wszystkie te firmy mają wysokie oczekiwania w stosunku do innowacji blockchain i IoT i testują projekt, aby jeszcze bardziej go udoskonalić..

 • Wierzchołkowy

Czy możesz sobie wyobrazić przykład blockchain IoT dla przemysłu oleju palmowego? Cóż, przemysł oleju palmowego w dużym stopniu zajmuje się kwestiami zrównoważonego rozwoju i identyfikowalności. Dlatego naprawdę trudno jest udowodnić, czy olej palmowy jest autentyczny, czy nie.

Jednak wraz z nową współpracą Apical i innych wielkich nazwisk w branży oleju palmowego, problemy mogą się skończyć. Dzięki nowo utworzonemu sojuszowi na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju i innowacji, branża może zdecydowanie się zmienić.

Obecnie biorą wsparcie technologiczne od SAP. W rzeczywistości platforma oparta na Blockchain i IoT byłaby w stanie śledzić produkcję oleju palmowego i zapewniać bezpieczeństwo przechowywanych danych.

W rezultacie podrabiane produkty oparte na olejach palmowych drastycznie się zmniejszyłyby. Nadal nie znamy żadnych dalszych funkcji tej platformy, ale wciąż znajduje się ona we wczesnej fazie.

Prawdopodobnie zajmie trochę więcej czasu, zanim stanie się bardziej dojrzałą technologią.

 • Aquai

Aquai współpracuje z NetObjex, aby zaoferować swoim konsumentom inteligentny system wodny. Obecnie pracują nad projektami blockchain IoT, które mogą pomóc im produkować, rozwijać, a nawet dystrybuować systemy wodne.

Ponadto pomoże im również zidentyfikować wszelkiego rodzaju katastrofalne szkody i wycieki zasobów wodnych. W szybko zmieniającym się świecie, w którym wiele gałęzi przemysłu wytwarza toksyczne odpady, czysta woda powoli staje się coraz rzadsza.

Dodatkowo zapobieganie tym problemom byłoby świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku nieruchomości komercyjnych, jak i mieszkaniowych.

Rozwiązanie Blockchain i IoT wykorzysta swoje czujniki do wykrywania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń lub wycieków w systemie oczyszczania. Ale z pomocą łańcucha bloków mogą chronić te informacje, a nawet wskazać dokładną lokalizację zanieczyszczenia.

Czy może być lepiej niż to??

To innowacja i mamy nadzieję, że zobaczymy więcej takich rozwiązań w zakresie czystej wody.

Przeczytaj o tym, jak Blockchain może teraz przekształcić branżę ubezpieczeniową!

Rozdział-7: EndNote – Jaka jest przyszłość IoT i Blockchain?

Blockchain i IoT zmieniają świat, gdy mówimy. Nie tylko dominują w krajobrazie przemysłowym, ale także w naszym codziennym życiu, jakie znamy. W rzeczywistości IoT i blockchain zależą wyłącznie od łączności świata.

W rzeczywistości zarówno IoT, jak i blockchain wydają się mieć ze sobą wiele wspólnego. Obie technologie są nadmiernie przereklamowane i mają niewielką wiedzę na temat tego, co robią.

Nie wspominając już o ogromnej ilości danych, z którymi może sobie poradzić obie technologie. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorstwa nadal badały IoT i blockchain w celu poprawy przyszłości.

Chociaż IoT miał pewne poważne komplikacje, ale dzięki IoT i sieci blockchain te niepowodzenia już dawno miną.

W naszym przewodniku rozmawialiśmy o tym, jak świetny jest blockchain w IoT. Ale prawda jest taka, że ​​IoT również doskonale pasuje do blockchain. Aby uzyskać wszystkie rzeczywiste informacje w łańcuchu bloków i łatwo korzystać z urządzeń IoT.

Ostatecznie możemy założyć tylko to, co najlepsze, zarówno z blockchain, jak i IoT. Musielibyśmy jednak sprawdzić, czy sprostają oczekiwaniom, czy nie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me