Ten artykuł oferuje kompleksowe spojrzenie na weryfikację koncepcji łańcucha bloków (POC) – punkt wyjścia dla każdego rozwoju łańcucha bloków w przedsiębiorstwie. Dowiesz się również o frameworku blockchain POC, rozwoju, różnych etapach i werdykcie konstrukcji.

Wraz ze wzrostem liczby innowacji związanych z blockchain, istnieje szansa, że ​​również wierzysz w technologię i myślisz, że wpłynie ona również na twoją branżę. Cóż, nie martw się, nie jesteś w tym sam. Jest wielu dyrektorów ds. Informatyki lub liderów przedsiębiorstw, którzy myślą dokładnie tak samo jak Ty i chcą od razu coś zmienić.

Jednak wielu z nich wie o korzyściach, ale tak naprawdę nie wie, jak rozpocząć eksperymenty z łańcuchem blokowym. Co więcej, prawdopodobnie nie mają nieograniczonego budżetu na długie eksperymenty, które nie wyjdą tak, jak się spodziewali.

Jeśli jesteś wśród nich, to trafiłeś we właściwe miejsce. Dzisiaj pokażemy Ci etapy weryfikacji koncepcji blockchain i jak opracować udany plan.


Dlatego poznasz odpowiedzi na niektóre typowe pytania – co to jest dowód koncepcji blockchain? – i – dowód koncepcji znaczenia blockchain.

Zapisać się:Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Contents

Co to jest dowód koncepcji Blockchain?

Blockchain Proof of Concept to proces określania, czy pomysł na projekt Blockchain może być wykonalny w rzeczywistej sytuacji – typowy algorytm konsensusu dla blockchain. Ten proces jest niezbędny, aby zweryfikować, czy pomysł będzie działał zgodnie z założeniami.

Najlepszą częścią dowodu słuszności koncepcji blockchain jest to, że pomoże ci on uzyskać jasny obraz tego, co robisz, zanim jeszcze zaczniesz. Co więcej, dowód słuszności koncepcji w niszy blockchain nie polega na badaniu rynku wyłącznie w poszukiwaniu pomysłów. Co więcej, nie określisz najlepszego sposobu rozpoczęcia procesu produkcyjnego.

Zamiast tego będziesz pracować tylko nad możliwą opcją rozwiązania opartego na łańcuchu bloków i sprawdzać, czy może ona stać się rzeczywistością, czy nie.

Opracowanie weryfikacji koncepcji opartej na łańcuchu bloków wymagałoby zainwestowania czasu, pieniędzy i zasobów. W rzeczywistości musisz zdobyć praktyczne technologie pomocnicze, a nawet fizyczne komponenty potrzebne do uzyskania idealnego planu.

Przejście przez ten proces jest konieczne, aby przedsiębiorstwa mogły zobaczyć, czy ich pomysł jest widoczny, zanim wykorzystają do niego wszystkie urządzenia na poziomie produkcyjnym.

Według niedawnej ankiety firmy Gartner 66% dyrektorów ds. Informatyki uważa, że ​​blockchain jest tutaj, aby zakłócić istniejące rynki. I wielu wyda ponad 10 milionów dolarów na eksperymentowanie z tą technologią.

Dlaczego przedsiębiorstwa potrzebują dowodu koncepcji?

Zwykle dowód słuszności koncepcji blockchain jest niezwykle popularny wśród startupów na rynku. Jednak dowód słuszności koncepcji w łańcuchu bloków może być również świetnym narzędziem dla przedsiębiorstw. Zasadniczo istnieją trzy punkty, w których jest to potrzebne –

 • Przetestuj projekt blockchain przed przejściem do masowej produkcji.
 • Zidentyfikuj możliwe problemy, które mogą sprawić, że projekt nie będzie użyteczny.
 • Zaoszczędź ogromną ilość czasu i pieniędzy.

Chociaż każdy, kto wpadnie na pomysł projektu blockchain, pomyśli, że zadziała, jednak dowód słuszności koncepcji w łańcuchu blokowym przetestuje Twój pomysł, aby upewnić się, że otrzymasz z niego najlepszą wersję, co pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i pieniądze w trakcie.

Innym ważnym powodem, dla którego warto skorzystać z proof of concept dla blockchain, jest upewnienie się, że wszyscy interesariusze pokochają Twój pomysł i byliby zainteresowani zainwestowaniem w niego. Niezależnie od tego, czy dopiero dodajesz nowy typ funkcji w istniejącym rozwiązaniu blockchain, czy tworzysz go od podstaw, weryfikacja koncepcji blockchain pozwoli Ci obrać najszybszą możliwą drogę. To stosunkowo daje inną przewagę w dowodzeniu koncepcji, co oznacza blockchain.

Etapy weryfikacji koncepcji Blockchain

Dowód koncepcji łańcucha blokowego: infografika z prostym wyjaśnieniem

Dowód koncepcji Blockchain

Teoretyczny etap rozbudowy

To jest etap, na którym przyjdziesz z teoretycznym aspektem struktury blockchain POC. Jeśli nie masz odpowiedniego planu tego, czego potrzebujesz lub gdzie go potrzebujesz, tak naprawdę nie będzie to właściwy rozwój łańcucha bloków. Zobaczmy więc, jakie są etapy tego etapu.

Krok 1: Znalezienie odpowiednich sektorów aplikacji Blockchain, które dodają wartości

Zacznijmy od pierwszego etapu teoretycznego etapu tworzenia. Wielu z was tak naprawdę nie wie, które sektory aplikacji są idealne do weryfikacji koncepcji łańcucha bloków. Dlatego nakreślamy kilka głównych sektorów aplikacji, w których możesz używać swojego rozwiązania. To są –

Finanse

Zacznijmy od sektora blockchain finansowania handlu. Sektor ten jest stosunkowo popularny wśród społeczności blockchain. Ponadto istnieje już wiele projektów obejmujących ten sektor i oferujących lukratywne rozwiązanie głównych problemów. W tym sensie sektor ten jest dość konkurencyjny w przypadku rozwoju POC typu blockchain.

Banki lub inne firmy finansowe już pracują z blockchainem. W rzeczywistości, jeśli jesteś przedsiębiorstwem finansowym, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie sektora finansowego. Będziesz także obejmował to, czego doświadczasz, więc czynniki ryzyka będą znacznie mniejsze. W takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Handlowy
 • Pożyczki społecznościowe
 • Rozliczenia
 • Akcje
 • Rynki prognostyczne
 • Przeciwdziałanie praniu pieniędzy
 • Zarządzanie zabezpieczeniami
 • Poznaj swojego klienta (KYC)
 • Raportowanie handlu & wizualizacje ryzyka
 • Finansowanie tłumu

Zapisać się:Kurs Enterprise Blockchains i Trade Finance

Opieka zdrowotna

Sektor medyczny jest obecnie kolejnym ważnym sektorem zastosowań blockchain. Istnieje niezliczona ilość scenariuszy, w których blockchain może naprawdę zabłysnąć. Szpitale mają do czynienia z wieloma fałszywymi raportami i podrabianymi lekami.

Ponadto jest wiele przypadków, w których lekarze fałszują swoje zaświadczenia lekarskie i kontynuują leczenie pacjentów. Struktura Blockchain POC może Ci powiedzieć, czy Twoje rozwiązanie blockchain może rozwiązać te problemy. Ponadto pomóż zachować prywatność pacjenta poprzez ujawnienie dokumentacji medycznej. Na wczesnym etapie rozwoju blockchain POC musisz upewnić się, że Twoja implementacja zapewnia pełne bezpieczeństwo w blockchain dla sektora opieki zdrowotnej. W takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Udostępnianie rekordów
 • sekwencjonowanie DNA
 • Medycyna spersonalizowana
 • Spełnienie
 • Udostępnianie recept

Zarządzanie aktywami

Utrzymanie aktywów w tych czasach jest stosunkowo trudne ze względu na wszystkich kiepskich graczy na rynku. Proste prowadzenie dokumentacji w formie papierowej nie wystarczy teraz. Ponadto z przyczyn politycznych i innych istnieje ryzyko, że zarządzanie właścicielami stanie się sektorem skorumpowanym.

Na przykład wiele osób przejmuje własność ziemi, ale z powodu utrzymywania papierowych śladów źli gracze zmieniają parametr, co ostatecznie skutkuje utratą nieruchomości. Ponadto banki muszą również śledzić, czy klient jest w stanie spłacić hipoteki mieszkaniowe, czy nie.

Rozwój Blockchain POC może łatwo rozwiązać te problemy, dodając odpowiednie protokoły bezpieczeństwa i weryfikacji w projekcie opartym na technologii blockchain. Co więcej, w takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Cyfrowe rejestry zasobów
 • Prawo własności do gruntu
 • Domowe kredyty hipoteczne & płatności
 • Leasing samochodowy & sprzedaż

Czytaj więcej: Tokenizacja zasobów w Blockchain – kompletny przewodnik

Rząd

Wiele instytucji rządowych pozostaje w tyle w wyścigu cyfryzacji. Ponadto każdy obywatel potrzebuje lepszej infrastruktury, która zapewni mu potrzebne bezpieczeństwo. W rzeczywistości sektor rządowy nie jest w stanie odpowiednio zastrzec praw obywatelskich.

Dlatego rozwój tej gospodarki pozostaje w tyle, co prowadzi do ogromnych obciążeń rządowych. Możesz tutaj zaoferować zabezpieczony system sieciowy, który pozwoliłby rządowi zrezygnować z papieru.

Ponadto, jeśli rozwój POC w łańcuchu blokowym może oferować bezpieczeństwo na poziomie zarządzania bez żadnych problemów, z pewnością byłby to ogromny sukces. Ale najlepiej jest, jeśli przedsiębiorstwa rządowe wybiorą ten łańcuch bloków dla sektora rządowego, ponieważ mają odpowiednią wiedzę na temat tego, jak działa rząd.

Co więcej, w takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Głosowanie
 • Prawa autorskie
 • WIC, weterynarz, SS, świadczenia, dystrybucja
 • Koncesjonowanie & identyfikacja
 • Rejestracja pojazdu
 • Identyfikacja obywatela

Tożsamość

Zarządzanie tożsamością to duży problem, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa. Ponadto wielu często podszywa się pod tożsamość innych ludzi i popełnia poważne przestępstwa. Nawet w finansowaniu handlu wiele firm ma do czynienia z fałszywymi firmami i fałszywymi dokumentami.

Co więcej, dzięki cyfrowemu zarządzaniu tożsamością można również śledzić produkty, a nawet oferować wielopoziomowy proces uwierzytelniania w przypadku niezwykle wrażliwych informacji. Jednak sektor tożsamości jest wrażliwym sektorem, który opiera się głównie na bezpieczeństwie i prywatności.

Tak więc rozwój POC w łańcuchu blokowym musi mieć silne protokoły bezpieczeństwa.

W takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Tożsamość cyfrowa
 • Zasoby cyfrowe
 • Zakup & śledzenie recenzji
 • Tożsamość śledzenia produktu
 • Edukacja & odznaka
 • Śledzenie uchodźców
 • Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

IoT

Internet rzeczy to wspaniały sektor do weryfikacji koncepcji w tworzeniu łańcucha bloków. Ponadto sektor ten jest odpowiedzialny za łączenie ze sobą wszystkich inteligentnych aplikacji. Ponadto konieczne jest połączenie urządzenie-urządzenie na zabezpieczonej platformie.

Ponieważ wiele urządzeń jest tutaj połączonych w jednym miejscu, naruszenie bezpieczeństwa nawet jednego z nich spowodowałoby masowe naruszenie prywatności. W rzeczywistości możesz użyć tego sektora w swoim projekcie proof of concept w ramach łańcucha bloków. To stosunkowo nowszy dodatek; konkurencja nie jest tak duża. Ponadto blockchain i IoT naprawdę rozwiązują jeden z najważniejszych problemów w cyfrowym świecie.

Co więcej, w takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Rynki utrzymania ruchu międzyfirmowego
 • Inteligentny dom & zarządzanie biurem
 • Monitorowanie sieci
 • Katalogi urządzeń
 • Płatności „urządzenie z urządzeniem”

Płatności

Sektor płatności to kolejny wspaniały punkt aplikacji dla Twojego rozwiązania klasy korporacyjnej. System blockchain jest więcej niż zdolny do obsługi płatności, a wiele z nich oferuje również mikropłatności. Ponadto wysłanie pieniędzy zajmuje naprawdę niewiele czasu w porównaniu z tradycyjnym systemem bankowym. Nie wspominając o obniżeniu opłat za płatności zagraniczne.

Co więcej, tradycyjny system płatności ma zostać zaktualizowany, a dzięki unikalnemu rozwiązaniu opartemu na technologii łańcucha bloków możesz łatwo zmienić rynek. Nic dziwnego, że blockchain w płatnościach z biegiem lat zyskuje coraz większą popularność.

W takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Przemyślenie portfeli & banki
 • Rozliczenie podatkowe & kolekcja
 • Przelewy międzynarodowe B2B
 • Mikropłatności

Łańcuch dostaw

Duże przedsiębiorstwa muszą mieć oczy i uszy na każdym etapie łańcucha dostaw. Co więcej, wszelkie drobne błędy mogą skończyć się milionową stratą. Oczywiście nie chciałbyś tego. Śledzenie, skąd pochodzą surowce i czy Twoje produkty są naprawdę autentyczne, czy nie, jest jednym z głównych problemów.

W rzeczywistości blockchain dla łańcucha dostaw ma wiele możliwości integracji tutaj weryfikacji koncepcji. Jest to więc dla Ciebie jeden z najważniejszych punktów aplikacji.

W takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Wysyłka  & zarządzanie logistyką
 • Uwierzytelnianie żywności rolnej
 • Śledzenie farmaceutyczne & czystość
 • Aukcja w czasie rzeczywistym na dostawę
 • Dynamiczne zarządzanie towarami rolniczymi

Zapisać się:Kurs zarządzania łańcuchem bloków przedsiębiorstw i łańcuchem dostaw

Ubezpieczenie

Branża ubezpieczeniowa boryka się z poważnymi problemami dotyczącymi roszczeń ubezpieczeniowych i uwierzytelniania dokumentów. Ponadto ogromna ilość dokumentów, które każdy pracownik musi wypełnić, jest zbyt przerażająca.

Wykrywanie oszustw, zarządzanie wszystkimi dokumentami w bezpiecznym środowisku jest trudne. Tak więc, jeśli wprowadzisz framework blockchain, który może rozwiązać wszystkie te problemy, będzie to ogromny czynnik.

Jednak konkurencja w blockchain o ubezpieczenia jest nieco wysoka; mimo to, przy odpowiednim potwierdzeniu koncepcji blockchain, powinna to być świetna okazja.

W takich przypadkach możesz skorzystać z weryfikacji koncepcji łańcucha bloków –

 • Zgłoszenia roszczeń
 • Ubezpieczenie samoobsługowe
 • Zautomatyzowane ubezpieczenie
 • Zarządzanie aktywami
 • Uwierzytelnianie cyfrowe
 • Wykrywanie / przewidywanie oszustw
 • Przetwarzanie reklamacji & Administrator
 • Opłaty za nieruchomości

Krok 2: Definiowanie produktu

Na drugim etapie tworzenia teorii, musisz pomyśleć, że Twój blockchain jest dowodem słuszności koncepcji, tak jak każdy inny produkt. Ponadto musisz mieć solidny plan i pełne wsparcie ze strony wszystkich interesariuszy.

Ale jak wymyślić solidny plan? Cóż, do tego potrzebna jest faza planowania produktu lub warsztat.

Faza planowania produktu Blockchain POC

Na etapie planowania produktu musiałbyś zwołać spotkanie ze wszystkimi interesariuszami. Co więcej, może to być jednodniowe lub dwudniowe spotkanie w zależności od Twoich potrzeb. Dlatego przeprowadzisz serię ćwiczeń, aby obniżyć koncepcję opartą na technologii łańcucha bloków do wartości podstawowej.

W ten sposób będziesz w stanie opracować działającą mapę drogową. Tutaj musiałbyś zdecydować o trzech głównych składnikach –

 1. Wymagania dotyczące funkcji POC
 2. Mierzenie kluczowych wskaźników
 3. Zgodność z interesariuszem

Wymagania dotyczące funkcji POC

Zdefiniuj wszystkie funkcje, których potrzebuje Twoje rozwiązanie blockchain w przedsiębiorstwie. Po podjęciu decyzji o aplikacji blockchain prawdopodobnie miałbyś pojęcie, jakie funkcje dodać. Jednak inni członkowie zespołu mogliby ci w tym pomóc. Są to minimalne poziomy zestawu funkcji, które mogą potencjalnie rozwiązać problem użytkownika końcowego. Na przykład –

 • Kurs transakcji

Szybkość transakcji w pełni zależy od sektora, w którym będziesz go używać. Jeśli jesteś przedsiębiorstwem, które codziennie musi radzić sobie z wieloma transakcjami pieniężnymi, jak bank, potrzebujesz wysokich stawek transakcji.

Co więcej, przeprowadzanie tysięcy transakcji na sekundę byłoby najbezpieczniejszym zakładem. Należy jednak również upewnić się, że sieć będzie w stanie obsłużyć dużą szybkość transakcji i nie będzie spowalniać.

Z drugiej strony, jeśli należysz do małych i średnich firm, które nie potrzebują zbyt wielu transakcji każdego dnia, rozsądne byłoby rozliczanie się za mniej. Nie będziesz potrzebować niepotrzebnej liczby funkcji, podczas gdy w rzeczywistości nawet ich nie potrzebujesz.

 • Model konsensusu

Kolejną ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest model konsensusu. Dlaczego? Cóż, ponieważ bez żadnego konsensusu, w jaki sposób twoje rozwiązanie blockchain będzie w ogóle blockchain, prawda? Ponadto zawsze musi istnieć solidny sposób na osiągnięcie porozumienia między użytkownikami bez faworyzowania.

Istnieje wiele protokołów konsensusu. Jednak każdy z nich ma swoje zalety i wady. Tak więc, zgodnie ze swoim pomysłem, musisz zrównoważyć, który protokół konsensusu byłby odpowiedni dla twojego dowodu słuszności koncepcji łańcucha bloków.

 • Prywatność

Prywatność to poważny problem. Jeśli jesteś przedsiębiorstwem, które nie chce, aby wszystko było dostępne dla wszystkich, musisz dodać opcje prywatności. Korzystanie z procesu uwierzytelniania bardzo by się w tej kwestii sprawdziło.

Ponadto, jeśli masz do czynienia z identyfikacją lub przechowywaniem poufnych informacji, prywatność jest głównym problemem. Nie każdy użytkownik powinien mieć dostęp do poufnych informacji innych osób. Ze względu na zdecentralizowany charakter nikt nie może dowiedzieć się, gdzie dokładnie jest przechowywany blockchain!

 • Skalowalność

Twoja sieć blockchain musi być skalowalna. To jedna z głównych wad technologii blockchain. Dlatego też, gdy zbyt wielu użytkowników zaczyna korzystać z sieci, praca staje się zupełnie wolna, tracąc szybszą wydajność.

Ale jeśli chcesz zabłysnąć swoją koncepcją opartą na technologii łańcucha bloków, musisz dodać skalowalność wśród funkcji. Gdy zrozumiesz problem użytkownika, dodanie funkcji, które go rozwiązują, nie będzie trudnym zadaniem.

Mierzenie kluczowych wskaźników

Następnie musisz omówić metryki i zdefiniować je. Ponadto musisz skupić się na OMTM lub jednym mierniku, który ma znaczenie, ponieważ z dwóch głównych powodów –

 • Wskaźniki te będą kierować zespołem programistycznym podczas fazy prototypowania w celu weryfikacji koncepcji opartej na łańcuchu bloków. Ponadto każdy wysiłek musi mieć bezpośredni związek z tymi metrykami.
 • Musisz zdefiniować, w jaki sposób uzyskasz zwroty w przypadku udanego potwierdzenia koncepcji łańcucha bloków. Ponieważ to też inwestycja i musisz zobaczyć, jakie przyniesie Ci korzyści.

Ponieważ jest to dowód słuszności koncepcji, dane te musiałyby obejmować –

 • Określenie, czy dowód koncepcji blockchain może być komercyjnie opłacalny. Ponieważ po ukończeniu projektu Proof of concept blockchain musisz wykonać połączenie, niezależnie od tego, czy chcesz, aby był on na poziomie produkcyjnym, czy nie. Ponadto będziesz musiał również zmierzyć możliwe zwroty, jeśli przejdziesz do poziomu produkcji.
 • Musisz wiedzieć, czy Twój zespół ma techniczne zrozumienie blockchain. Nawet jeśli uznasz, że Twoja firma nie nadaje się jeszcze do wdrożenia projektu blockchain, musisz zdobyć doświadczenie w pracy z nim. W ten sposób, gdy Twoje przedsiębiorstwo jest wreszcie gotowe do uruchomienia projektu blockchain, możesz to zrobić dość szybko.

Dostosowanie do interesariuszy

To kluczowy element każdego POC. Musisz upewnić się, że wszyscy interesariusze całkowicie zgadzają się z zarysem Proof of Concept, zanim przejdziesz do następnego kroku. Dlaczego?

Cóż, w zasadzie interesariusze będą mieli większy wpływ na Twoje przedsiębiorstwo. Tak więc, przedstawiając swój pomysł lub naprawiając funkcje, które chcesz dodać, musisz również poprosić o ich opcję. Co więcej, zamiast tylko informować ich o swoim pomyśle, chciałbyś je również uwzględnić.

Poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, aby dojść do porozumienia, ponieważ zainwestujesz swój czas i zasoby w koncepcję Blockchain Proof of. Dlatego najlepiej jest pozostać po bezpieczniejszej stronie w przypadku jakichkolwiek złych wyników.

Krok 3: Badanie technologii

Po uzyskaniu solidnego pomysłu na to, jakie funkcje należy uwzględnić i jak skoncentrować się na mapie drogowej, musisz przekazać je zespołowi inżynierów. Dlatego Twój zespół zbada technologię w oparciu o Twoje wymagania i zaproponuje najlepszą platformę do jej rozwoju. Tutaj są dwa kroki –

 • Zidentyfikuj protokół Blockchain

Musisz określić, którego protokołu blockchain użyć, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań blockchain klasy korporacyjnej. Zależałoby to całkowicie od funkcji, którą chcesz dodać do swojego POC.

Co więcej, musiałbyś również przyjrzeć się wydajności każdej platformy i wybrać tę najbliższą, aby uzyskać dowód słuszności koncepcji łańcucha bloków. Jednak Twój zespół techniczny zajmie się głównie tą częścią. Ponadto musisz organizować spotkania, aby zobaczyć, które platformy wybrali i jak podejdą do sytuacji.

Czytaj więcej:Top 5 protokołów Blockchain dla przedsiębiorstw

 • Zdefiniuj architekturę zarządzania

Architektura zarządzania jest drugim kluczowym czynnikiem potwierdzającym słuszność koncepcji blockchain. Dlatego musisz wybrać najlepszy typ technologii blockchain dla swojego projektu opartego na łańcuchu blokowym Proof of Concept. Podstawowe pytanie brzmi, czy Twoja sieć powinna być prywatna czy publiczna.

Przedsiębiorstwa lub małe i średnie firmy często korzystają z sieci prywatnych. Jednak nie zawsze tak jest.

Zapisać się:Certified Enterprise Blockchain Architect (CEBA)

Istnieje praktycznie pięć rodzajów architektury rządowej, na które możesz wybrać –

Publiczny

Dlaczego warto z tego korzystać?

 • Upodmiotowienie użytkowników
 • Niezmienność
 • Prawdziwie zdecentralizowana struktura
 • Większa przejrzystość
 • Oferuje anonimowość

Prywatny

Dlaczego warto z tego korzystać?

 • Zachowuje prywatność
 • Szybsze wydruki
 • Nie zapewnia anonimowości
 • Energooszczędne
 • Mniej niestabilna sieć
 • Upodmiotowienie organizacyjne

Sfederowane

Dlaczego warto z tego korzystać?

 • Oszczędza dużo kosztów
 • Energooszczędne
 • Oferuje niższe opłaty transakcyjne
 • Wysoce skalowalne
 • Regulamin sieci
 • Ekstremalnie szybsza wydajność
 • Brak dostępu przestępczego
 • Rozproszone uprawnienia

Dozwolone

Dlaczego warto z tego korzystać?

 • Odpowiednie dla organizacji
 • Stosunkowo szybciej
 • Stawki transakcji są niskie
 • Zaufane środowisko
 • Nie jest wymagane posiadanie zasobu natywnego
 • Zmienna decentralizacja

Bez pozwolenia

Dlaczego warto z tego korzystać?

 • Więcej mocy dla węzłów
 • Środowisko wolne od zaufania
 • Otwarty poziom prywatności
 • Zwykle zdecentralizowane
 • Bezpłatny udział w głosowaniu lub konsensusie

Dowód koncepcji: faza prototypu i infografika etapu rozwoju minimalnego opłacalnego produktu

Dowód koncepcji Blockchain

Etap prototypu

To jest drugi etap weryfikacji koncepcji blockchain. Tutaj będziesz budować prototyp swojego wdrożenia blockchain. Ponadto na tym etapie Twoi interesariusze i Twój zespół techniczny powinni już być dostosowani do struktury wdrożenia.

Zbuduj Blockchain

Zbudowanie łańcucha bloków obejmowałoby stworzenie architektury, modelu zarządzania i dodanie funkcji.

 • Stwórz architekturę

Zacznij od opracowania podstawowej architektury projektu Proof of Concept w ramach łańcucha bloków. Dlatego Twój zespół techniczny zacząłby od utworzenia bloku genezy jako przodka. Każdy inny blok można prześledzić wstecz do bloku genezy.

Co więcej, ten blok zostałby zakodowany na stałe w dowolnej aplikacji, która chce współdziałać z systemem blockchain.

 • Opracuj model zarządzania

Gdy skończysz z architekturą, nadszedł czas, aby Twój zespół techniczny opracował model zarządzania. Miejmy nadzieję, że już wiesz, który model zarządzania odpowiada Twoim najlepszym interesom. W przypadku modelu zarządzania prywatnego należałoby dodać proces uwierzytelniania w celu ograniczenia użytkowników.

Ponadto należałoby powiązać go z bazą danych identyfikacyjnych, aby pasował do uwierzytelniania użytkownika i dawał dostęp autoryzowanym użytkownikom.

 • Dodaj funkcje

Skończyłeś już z architekturą i modelem zarządzania. Nadszedł czas, abyś zaczął dodawać dodatkowe funkcje, które skupiały się na rozwiązywaniu konkretnych problemów w ramach weryfikacji koncepcji łańcucha bloków. Niektóre platformy oferują architekturę modułową.

Ponadto, korzystając z tej architektury, możesz podłączyć oddzielne funkcje i trochę poeksperymentować, aby zobaczyć, która z nich działa najlepiej.

Trzy najlepsze ramy Blockchain do szybkiego prototypowania

Na rynku istnieje praktycznie wiele frameworków blockchain dla przedsiębiorstw, które możesz wypróbować. Omówimy jednak trzy najlepsze frameworki blockchain, które oferują szybkie prototypowanie dla rozwoju blockchain POC.

Zobaczmy, czym one są, dobrze?

Ethereum

Ethereum to jedna z popularnych platform blockchain do szybkiego prototypowania. Ponadto nadaje się do zastosowań międzybranżowych, głównie ze względu na funkcję inteligentnego kontraktu i elastyczność. W rzeczywistości Ethereum ma pod torbą wiele zastosowań.

Jest to jednak głównie platforma publiczna. Chociaż w korporacyjnym Ethereum istnieją prywatne kanały dla prywatnych transakcji, nadal główna platforma jest publiczna.

Kolejnym wspaniałym faktem dotyczącym Ethereum jest duża baza społeczności, która oferuje ogromne wsparcie, jeśli chodzi o innowacje. Co więcej, częste ulepszenia i aktualizacje naprawdę sprawiają, że jest to lukratywny wybór.

Musisz jednak pamiętać, że jest on zasadniczo publiczny i działa w oparciu o blockchain dowód zgodności pracy. Ten protokół konsensusu nie jest najszybszy i jest stosunkowo energochłonny. W tym celu przepustowość tej platformy wynosi blisko 20 transakcji na sekundę, co może nie być idealne dla przedsiębiorstw finansowych.

Z pozytywnej strony, wiele Blockchain-as-a-Service (BaaS) może wesprzeć Cię pomocą techniczną dla Twojego projektu opartego na technologii blockchain..

Hyperledger

Blockchain Hyperledger to kolejny z głównych graczy na rynku, który oferuje modułową architekturę do szybkiego prototypowania. Co więcej, oferują nawet specjalne projekty Hyperledger nastawione na szybki rozwój.

Ponadto jest to współpraca typu open source obejmująca ponad 260 organizacji. Obejmują również szeroki zakres zastosowań. Co więcej, ich głównym celem jest opracowanie struktury blockchain klasy korporacyjnej i baz kodów.

Hyperledger doskonale nadaje się dla przedsiębiorstw, które potrzebują prywatności, ponieważ jest to platforma, na którą zezwolono. Najlepsze w używaniu tego frameworka do prototypowania jest to, że możesz eksperymentować z różnymi funkcjami i uzyskać konsensus z funkcjami plug-and-play. Obecnie przepustowość tej platformy wynosi 2000 transakcji na sekundę.

R3 Corda

Jest bardziej nastawiony na branżę finansową, niż obejmuje wszelkiego rodzaju aplikacje. Jednak blockchain R3 Corda powoli staje się popularny również w innych niszach. Są również platformą open source, taką jak Hyperledger, zrzeszającą ponad 200 organizacji.

To, co ją wyróżnia, to sposób osiągania konsensusu. Ma jednak architekturę zarządzania, co oznacza, że ​​nie jest publiczny. Ponadto może również ograniczać użycie w oparciu o status autoryzacji.

Jest bardzo popularny w branżach finansowych. Tak więc, jeśli chcesz skierować dowód koncepcji łańcucha blokowego w stronę finansowania lub ubezpieczenia, a nawet płatności, wybierz R3 Corda. Obecnie może oferować 170 transakcji na sekundę.

Czytaj więcej: Hyperledger vs Corda vs Ethereum: ostateczne porównanie

Minimalny opłacalny produkt (MVP) Etap rozwoju

Opracowanie minimum opłacalnego produktu jest niezbędną częścią opracowania Proof of Concept. To produkt o minimalistycznym zestawie funkcji, które zostaną wykorzystane na dłuższą metę. Ponadto MVP służy tylko do testowania reakcji użytkownika podczas korzystania z produktu. Potrzebowałbyś więc użytkownika końcowego, aby wypróbował projekt oparty na technologii łańcucha bloków.

Cele dotyczące minimalnego opłacalnego produktu (MVP)

Efektywność kosztowa

Minimalny opłacalny produkt to świetne rozwiązanie do testowania produktu przy minimalnych kosztach. Ponieważ dodasz tylko niezbędne funkcje, nie będzie to kosztować zbyt dużo pieniędzy.

Zarządzanie czasem

Uruchomienie MVP pozwoli zaoszczędzić dużo czasu podczas wdrażania. Jeśli uruchomisz swój produkt bez przetestowania frameworka blockchain proof of concept, może to spowodować duże zmiany w przyszłości.

Powiedzmy, że użytkownik pomyślał, że należy dodać określoną funkcję lub sprawić, by działała w określony sposób, ale już zarejestrowałeś produkt końcowy. Co więcej, wycofanie go zajęłoby wtedy naprawdę dużo czasu.

Odpowiedź zwrotna użytkownika

Opinie użytkowników są głównym celem na tym etapie. Zbierz wszystkie opinie użytkowników końcowych, aby udoskonalić rozwiązanie. W rzeczywistości to użytkownicy końcowi będą kupować produkt, więc otrzymanie od nich informacji zwrotnej naprawdę sprawi, że dowiesz się, co będzie go sprzedawać.

Rozwiązanie

MVP pozwoli ci również dość szybko zrewidować dowód rozwoju koncepcji łańcucha bloków. Spróbuj jednak znaleźć rozwiązanie przynajmniej dla jednego z problemów konsumenckich. W ten sposób konsumenci poczuliby, że wywierają wpływ, który na dłuższą metę poprawi Twoją reputację.

Uzyskanie właściwej opinii

Jednym z kluczowych aspektów rozwoju każdego przedsiębiorstwa jest to, że nawet jeśli interesariusze są zgodni i zawierają wszystkie funkcje, które ich zdaniem mogą być przydatne, nie zawsze trafiają w sedno. Ponadto menedżer produktu uważa, że ​​zrobili wszystko, co w jego mocy; jednak produkt końcowy nie jest zgodny z oczekiwaniami.

Jeśli chodzi o przewidywanie, czego chce klient, ludzie zawsze popełniają błędy. Według badań to normalne, że menedżer produktu często się myli.

W rzeczywistości wyzwaniem jest uzyskanie właściwej informacji zwrotnej od użytkownika końcowego, który będzie kupującym. W większości przypadków prawie żaden kupujący nie przekazuje właściwej opinii. Dlatego problemem jest oddzielenie prawdziwego problemu kupującego od fałszywych.

Strategie uruchamiania MVP dla przedsiębiorstw

Uruchom MVP wewnętrznie

Wewnętrzne uruchomienie MVP może być najlepszym rozwiązaniem dla opinii użytkowników. W większości przypadków przedsiębiorstwa są już na tyle duże, aby wprowadzić produkt do swojego zespołu lub części pracowników. Ponadto pozwoli Ci to zebrać informacje, jeśli MVP potwierdzający koncepcję łańcucha bloków jest rzeczywiście odpowiedni dla Twojej firmy.

Co więcej, ogólną ideą MVP jest zebranie danych i ulepszenie w trakcie procesu przed ustaleniem ostatecznego produktu. Ale po co to robić w pierwszej kolejności?

Cóż, podczas gdy startup może po prostu szybko uruchomić produkt i zawieść, a następnie po prostu ponownie uruchomić produkt pod nową nazwą z ulepszoną wersją, przedsiębiorstwa nie mogą tego zrobić. Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorstwa mają już ugruntowaną nazwę, więc łatwo jest szybko się zmienić.

Ponadto pomysł ten ma na celu ograniczenie przez przedsiębiorstwa wszelkich negatywnych komentarzy dotyczących ich marki. Tak więc, jeśli uruchomisz MVP jako eksperyment, a nie wersję produktu, unikniesz wszelkich negatywnych opinii. Dałoby ci to również czas na wprowadzenie zmian w koncepcji opartej na łańcuchu bloków bez szkody dla Twojej reputacji.

Uruchom w ramach mniejszej grupy klientów

Jest to podobne do wprowadzanych na rynek produktów w wersji „beta”, gdzie kilku klientów może uzyskać ich opinie. Ponadto ta niewielka grupa klientów powinna być docelową grupą docelową. To nie tylko ogranicza ekspozycję, ale także daje praktyczny wynik tego, jakie mogą być ich opinie.

Co więcej, działałoby to doskonale, gdyby Twoja firma miała dobrych fanów, którzy są gotowi wypróbować nowsze produkty w celu poprawy. W większości przypadków wszystkie przedsiębiorstwa mają dedykowanych konsumentów dla tego rodzaju scenariusza.

Sposoby korzystania przez przedsiębiorstwa z MVP w przypadku awarii

Rozumiemy. Realizacja nowego pomysłu wymaga dużo pracy i nie mamy nadziei, że odniesiesz sukces za pierwszym razem. W rzeczywistości istnieje wiele przypadków, których w pierwszym MVP zawsze brakuje na wiele sposobów. Ale dzielimy się niektórymi sposobami przywrócenia go na nogi. Zobaczmy, czym one są –

 • Po uzyskaniu informacji zwrotnej z wywiadu lub ankiety użytkownika, aby dowiedzieć się, jaki jest podstawowy problem dotyczący weryfikacji koncepcji w projekcie blockchain.
 • Zobacz, czego ich zdaniem brakuje w aktualnej wersji wdrożenia łańcucha bloków.
 • Zidentyfikuj priorytetowy i istotny problem wśród wszystkich funkcji misji i spróbuj go uwzględnić w nowszej wersji. Pamiętaj jednak, aby zachować dobre funkcje, które docenili użytkownicy.
 • Opracuj nową wersję równolegle do starszej, aby użytkownik mógł do niej powrócić, jeśli wystąpi problem z nową.
 • Postaraj się zaangażować użytkowników przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. Ich pomocne opinie z pewnością pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu na rozwoju.
 • Upewnij się, że reprezentujesz funkcje nowszej wersji, aby przygotować użytkowników. Ponadto przygotuje również użytkowników i przyspieszy akceptację.
 • Zawsze pamiętaj, że zawsze mądrze jest wysłać MVP później niż wprowadzenie niekompletnego produktu na czas.

Wskazówki dotyczące udanego POC Blockchain

Skoncentruj się na konkretnym problemie biznesowym

Jeśli chcesz, aby struktura POC w łańcuchu blokowym odniosła sukces, musisz zacząć od skupienia się na swoich rzeczywistych problemach. Na początku etapu teoretycznego przygotowania, gdy szukasz popularnego sektora wdrożenia, poszukaj konkretnego problemu.

Co więcej, każdy problem, który Twój pomysł może rozwiązać, byłby dużym plusem ze strony konsumentów. Wiele dowodów słuszności koncepcji blockchain koncentruje się wyłącznie na możliwościach technologii. Jednak po prostu nie rozwiązują żadnych nowych ani nawet starych problemów.

Możesz pomyśleć, że to kwestia zdrowego rozsądku; jednak jest wiele firm, które tak naprawdę go nie używają.

W rzeczywistości musisz się upewnić, że nie dasz się wciągnąć w istniejące bogate w funkcje technologie, które tak naprawdę nie przynoszą nic dobrego. Jeśli robisz to samo, co robią inni, dlaczego Twoja implementacja łańcucha bloków miałaby być sukcesem, prawda? Spróbuj więc znaleźć właściwe rozwiązanie któregokolwiek z istniejących problemów.

Rób małe kroki, unikaj skradania się zakresu

Inną ważną rzeczą, przed którą stoją przedsiębiorstwa, jest pełzanie zakresu. Wybierając funkcje, których możesz potrzebować do weryfikacji koncepcji blockchain, wielu od samego początku przesadza. Jednak szybsze wejście na rynek nie oznacza 100% sukcesu.

Co więcej, zdobądź te, które naprawdę jesteś w stanie dostarczyć, a nie te, do których nie jesteś zdolny. Co więcej, nie próbuj robić wszystkiego naraz. Zrób małe kroki. W rzeczywistości podejmowanie małych kroków pomaga uniknąć wszelkich czynników ryzyka.

Oczywiście po drodze będziesz mieć możliwość dodania nowych funkcji. Jednak uwzględnienie każdego z nich od samego początku niepotrzebnie skomplikowałoby strukturę blockchain POC. W końcu możesz napotkać poważny problem, zachowując stałe połączenie między wszystkimi funkcjami.

Dlatego bądź cierpliwy, opracowując dowód słuszności koncepcji blockchain. Staraj się również unikać ryzyka związanego z blockchain, podejmując mniejsze kroki.

Połącz wszystkie pomysły i kontroluj je

Nie będziesz jedynym, który wpadnie na wszystkie pomysły. Jak już wiesz, potrzebujesz dobrego zespołu, który udzieli Ci wsparcia i pomoże znaleźć kompaktowe rozwiązanie. Jednak nie każdy członek Twojego zespołu zgodziłby się z tym samym pomysłem. Ponadto mają różne pomysły i wizje dotyczące rozwoju technologii blockchain.

Twoi interesariusze również muszą dostosować się do tego pomysłu. Co więcej, mieliby też inne spojrzenie na tę kwestię. Niektórzy z nich mogą nawet nie chcieć eksperymentować z samym blockchainem.

Wszystkie scenariusze prowadzą do konfliktów i popychają dalej weryfikację koncepcji blockchain bez prawidłowego jej rozwiązania, ale nie zakończą się sukcesem.

Dlatego zamiast skupiać się wyłącznie na swojej wizji, spróbuj także spojrzeć na punkt widzenia innych. Ponadto stwórz pomost między tymi pomysłami i stwórz solidny plan tego, co chcesz osiągnąć.

Skonstruuj szczegółowy plan

Kolejną przeszkodą na drodze do właściwego potwierdzenia koncepcji blockchain jest błędna interpretacja wyzwań związanych z implementacją łańcucha bloków. Oczywiście wdrożenie łańcucha bloków nie jest łatwym zadaniem. Na pierwszym etapie może mieć wiele wad, które doprowadziłyby do możliwych scenariuszy awarii.

Zanim przedstawisz swój pomysł zainteresowanym stronom, zagłęb się w korzenie i znajdź możliwe problemy. Ponadto na każdym kroku przeprowadzaj burzę mózgów ze swoim zespołem, aby znaleźć błędy w swoim planie.

Ponadto omów ograniczenia i sposoby ich przezwyciężenia, aby ten dowód słuszności projektu blockchain okazał się sukcesem. Bez dokładnego planu dowód słuszności koncepcji łańcucha bloków może nie być udanym przedsięwzięciem.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są mocne i słabe strony Twojego zespołu. W rzeczywistości Twój zespół przejmie proces prototypowania i uruchamiania MVP. Ale jeśli Twój zespół nie jest w stanie sobie z tym wszystkim poradzić, spowodowałoby to poważne problemy w Twojej firmie.

Więc oblicz również te słabe punkty i spróbuj je również przezwyciężyć.

Przetestuj milion razy

Po ukończeniu projektu musisz przejść do fazy testowania. Jednak problem polega na tym, że wielu wydaje się rejestrować w programie MVP przed jego prawidłowym przetestowaniem, co kończy się niepowodzeniem. Dlatego testuj MVP dużo czasu, zanim udostępnisz go użytkownikom końcowym.

Pozwoli to nie tylko wyeliminować możliwość wystąpienia czynników ryzyka, ale także pomoże Ci zrozumieć, czy MVP jest gotowy do wdrożenia. Co więcej, nigdy nie można naprawdę przewidzieć, ile obciążeń musiałaby przyjąć sieć.

Tak więc w przypadku MVP w łańcuchu blokowym typu proof of concept, musisz go testować dużo czasu, aż będziesz mieć absolutną pewność, że nie ma żadnych problemów z kodowaniem.

Ponadto, jeśli zdarzy Ci się wykryć jakiekolwiek problemy z kodowaniem, które mogłyby spowodować problemy z bezpieczeństwem, będziesz miał czas na jego udoskonalenie. Więc dlaczego nie być trochę cierpliwym przed wdrożeniem struktury blockchain POC?

Współpracuj z innymi stronami

Współpraca z innymi przedsiębiorstwami może pomóc obniżyć ogólne koszty weryfikacji koncepcji łańcucha bloków. Ponadto, jeśli jesteś małym lub średnim przedsiębiorstwem, współpraca z innymi stronami może pomóc w oszacowaniu kosztów produkcji.

Będzie to zależeć wyłącznie od funkcji lub typu frameworka POC typu blockchain, nad którym chcesz pracować. Co więcej, im bardziej złożone funkcje dodasz, tym będzie to droższe.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw obciążenie kosztami jest w rzeczywistości zbyt duże. Dlatego najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłaby współpraca z innymi małymi i średnimi firmami, które również są skłonne rozpocząć wdrażanie łańcucha bloków..

Musisz jednak zachować podejście w pełni oparte na współpracy i z zadowoleniem przyjmować również ich wkład.

Odpowiednia ilość personelu

Odpowiednia ilość rzeczy jest zawsze potrzebna, aby wykonać projekt oparty na technologii blockchain. Co więcej, musiałbyś zatrudniać pracowników, którzy mają umiejętności blockchain lub mają intelektualną koncepcję technologii.

Zdobądź niezbędną ilość rzeczy dzięki umiejętnościom blockchain, aby udoskonalić dowód koncepcji Blockchain. Jeśli nie masz żadnego wykwalifikowanego personelu w dziedzinie technologii blockchain, nadszedł czas, aby go zatrudnić. Jest jednak problem – brak odpowiedniego wykwalifikowanego personelu na rynku.

Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na programistów posiadających umiejętności związane z blockchain, ale nie każdy programista jest w stanie sobie z tym poradzić. Dlatego upewnij się, że odpowiednio rekrutujesz personel, ponieważ nie będziesz miał czasu, aby go wyszkolić.

To są więc wskazówki, jak sprawić, by schemat weryfikacji koncepcji blockchain stał się wielkim sukcesem. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z nimi, ponieważ te wskazówki są jednymi z głównych problemów, z którymi możesz się spotkać. Co więcej, liczy się każdy najmniejszy szczegół i chcesz to naprawić.

Sprawdź nasz przewodnik po tym, jak teraz wdrożyć Blockchain!

Słowa końcowe: poza dowodem koncepcji opartym na łańcuchu blokowym

Po ukończeniu Proof of concept in blockchain stanąłbyś przed dwoma rodzajami werdyktu –

Gotowy do komercyjnego wdrożenia Blockchain

Test oparty na technologii łańcucha bloków powiódł się, a teraz jesteś gotowy, aby uruchomić go komercyjnie. Co więcej, to nie jest decyzja typu wszystko albo nic. Ale jeśli projekt blockchain POC daje Ci pewność, że możesz przejść do następnego kroku, to nadszedł czas, abyś zaczął uruchamiać rozwiązania blockchain równolegle do swojej firmy.

W rzeczywistości jest to czas, w którym zaczynasz więcej inwestować w integrację i wdrażanie łańcucha bloków swojej firmy.

Nie gotowy na Blockchain

Nie jesteś teraz w żaden sposób gotowy na wdrożenie łańcucha bloków. Wiemy, że pomysł nie zawsze może się udać. Ponadto może istnieć wiele powodów, dla których POC blockchain zawiedzie, takich jak wadliwe potrzeby użytkowników, zły czas, niewystarczająca siła robocza itp..

Jednak dowód słuszności koncepcji blockchain z łatwością pomoże Ci dowiedzieć się, czy Twoja firma jest gotowa na dużą inwestycję w blockchain, czy nie. Więc zaoszczędzisz pieniądze, nie stawiając wszystkiego na zwykły pomysł. Jednak dzięki weryfikacji koncepcji w zakresie blockchain Twoi koledzy z zespołu wyciągną cenne lekcje. A kiedy warunki się zmienią, możesz wreszcie rozpocząć rozwój łańcucha bloków.

Bez względu na wynik, weryfikacja koncepcji blockchain jest zawsze konieczna dla przedsiębiorstw. W tym przewodniku powiedzieliśmy Ci, co jest dowodem koncepcji blockchain i dowodem koncepcji znaczenia łańcucha bloków. Mamy więc nadzieję, że naprawdę pomoże Ci wdrożyć udany blok POC.

Jeśli chcesz poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę na temat łańcucha bloków bez wydawania ani grosza, zapoznaj się z naszym bezpłatnym kursem na temat podstaw technologii blockchain dla przedsiębiorstw.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me