Blockchain wyjaśniony w prostym języku angielskim!

Ten przewodnik zawiera wyjaśnienia dotyczące blockchain w prostszych słowach dla tych, którzy są nowicjuszami w koncepcji technologii blockchain.

Technologia Blockchain z biegiem lat staje się coraz bardziej popularna. Ta przełomowa technologia w dobry sposób zmienia prawie każdą branżę. Trendy sugerują, że powstanie technologii blockchain będzie postępować tylko w górę.

Jeśli więc chcesz jak najlepiej wykorzystać to, musisz nauczyć się podstaw technologii blockchain. Podczas gdy większość innych źródeł internetowych używa żargonu technicznego, planujemy pomóc Ci w wyjaśnieniu blockchain w prostszych słowach.

Zapisać się:Darmowy kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Blockchain wyjaśniony w prosty sposób!

Najpierw pomyśl o zwykłej księdze, w której właściciel firmy rejestruje zyski swojej firmy. Jednak w Twojej firmie jest czarna owca, która zmienia wszystkie dane w księdze i kradnie pieniądze z Twojej firmy!

Musisz rozwiązać problem!

Więc wynająłeś specjalistę IT, aby utworzył cyfrową księgę na twoim komputerze. Ale czarna owca ponownie weszła do księgi przez hakowanie i zmieniła dane!

Teraz jesteś zły! Potrzebujesz w pełni zabezpieczonego systemu, w którym możesz przechowywać swoje dane – w sposób odporny na manipulacje i włamania.

Blockchain może ROZWIĄZAĆ Twój problem!

Mówiąc prościej, blockchain to system przechowywania danych, w którym nie można (praktycznie) zmienić, manipulować lub zhakować danych, również każdy, kto ma dostęp do systemu, może zapewnić integralność systemu!

Aby więc wyjaśnić blockchain prostym językiem, spróbuj pomyśleć o czymś takim –

 • ZA księga cyfrowa
 • Rozpowszechniane wszystkim członkom sieci
 • Zdecentralizowane ponieważ żadna władza nie ma najwyższej władzy nad systemem
 • Zaszyfrowane i zabezpieczone za pomocą kryptografii
 • Niezmienny, co oznacza, że ​​każda zmiana jest trwała w księdze
 • Każdy węzeł sieci podąża za zgoda

Co to jest technologia Blockchain i jak to działa?


Z technicznego punktu widzenia technologia blockchain odnosi się do systemu, w którym rozproszona księga peer-to-peer przechowuje dane i umożliwia partnerom dokonywanie transakcji między nimi bez scentralizowanej władzy..

Wszyscy członkowie sieci mają indywidualną kopię całej rozproszonej księgi. Ponadto sieć działa zgodnie z protokołem konsensusu, który umożliwia transakcje danych i tworzenie nowych bloków z sygnaturą czasową.

W łańcuchu bloków istnieje liniowy łańcuch bloków, a każdy blok jest połączony z poprzednim blokiem. W jaki sposób? Każdy z bloków zawiera cztery kluczowe komponenty –

 • Dane – Wszelkie informacje, które chcesz bezpiecznie przechowywać w blokach
 • Haszysz – Niepowtarzalny identyfikator przypisany do jednego konkretnego bloku
 • Skrót poprzedniego bloku – Zawiera poprzednią wartość skrótu, konstruuje strukturę bloków
 • Metadane – Istotne dane dotyczące danych wewnątrz bloku; tj. znacznik czasu lub numer bloku.

Te cztery komponenty zasadniczo tworzą szkielet całego łańcucha blokowego.

Czytaj więcej: Jak działa Blockchain?

Wyjaśnienie podstawowych funkcji Blockchain

Teraz, gdy już wiesz, czym jest technologia blockchain i jak działa, czas przyjrzeć się bliżej niektórym podstawowym cechom technologii blockchain.

Oto cztery podstawowe cechy technologii blockchain –

Rozpowszechniane

W przeciwieństwie do obecnych scentralizowanych systemów, technologia blockchain dystrybuuje kopię księgi do wszystkich członków i wszystkich węzłów sieci. Tak więc w przypadku awarii dysku twardego w komputerze i wymazania wszystkich danych nie ma się o co martwić. Każdy członek sieci ma jego kopię.

Ponadto, aby wyłączyć sieć, haker będzie musiał wymazać każdy jej węzeł. Innymi słowy, moc obliczeniowa komputera hakera musi być większa niż moc obliczeniowa wszystkich komputerów podłączonych do sieci.

Bez zaufania

Czy ufasz nieznajomemu online, z którym nigdy nie rozmawiałeś? Oczywiście nie! Jak więc możesz ufać innym członkom sieci weryfikującym transakcje?

Ty nie!

Tak więc, zamiast pokładać zaufanie w innych ludziach, po prostu ufasz całemu systemowi, który działa według określonego algorytmu konsensusu. Algorytm konsensusu weryfikuje każdą transakcję.

Jeśli jakakolwiek transakcja narusza ten algorytm konsensusu, sama transakcja zostaje naruszona. Więc nawet jeśli strony sobie nie ufają, nie ma to znaczenia. System ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i powszechnego zaufania wśród użytkowników.

Niezmienny

Każda transakcja i tworzenie nowych danych jest trwałe w łańcuchu bloków. Nie możesz zmienić ani zmienić żadnego bloku. Ta funkcja sprawia, że ​​blockchain jest niezmienny.

Teraz niezmienność jest jak miecz obosieczny. Ponieważ niezmienność zapewnia solidność i trwałość, sprawia, że ​​łańcuchy bloków są dobrą rzeczą. Jednak ta cecha neguje fakt, że ludzie popełniają błędy. Nawet jeśli przez pomyłkę wyślesz komuś pieniądze, nie możesz ich odzyskać.

Zdecentralizowane

Możesz się zastanawiać, co się stanie, jeśli osoba lub organizacja kontrolująca sieć blockchain zdecyduje się ujawnić Twoje prywatne informacje?

To nie jest możliwe! Dlaczego? Ponieważ NIE ma żadnej osoby ani organizacji, która kontroluje sieć. System jest autonomiczny i zdecentralizowany. Tak więc żadna osoba trzecia nie podważa twoich prywatnych informacji.

Czytaj więcej:6 kluczowych funkcji Blockchain, które musisz teraz znać

Przypadki użycia technologii Blockchain

Pomimo początkowego zastosowania jako kryptowaluta, blockchain poszedł dalej i zaoferował rozwiązania w każdym sektorze przemysłu. Więc przestań łączyć łańcuchy bloków tylko z kryptowalutami.

Jeśli spojrzysz na czołowe firmy korzystające z technologii blockchain, zauważysz, że żadna z nich nie czerpie korzyści z kryptowalut. Raczej używają ich jako nowoczesnych narzędzi doskonalenia.

Oto te godne uwagi –

 • Nieruchomość
 • Finansowanie handlu
 • Zarządzanie
 • Opieka zdrowotna
 • Logistyka i transport
 • Zarządzanie łańcuchem dostaw
 • Ubezpieczenie

Końcowe przemyślenia

W dzisiejszych czasach blockchain to nie tylko publiczna księga. Może robić różne rzeczy, takie jak inteligentne aktywa – utrzymywanie własności rzeczywistych zasobów w łańcuchu bloków, inteligentne kontrakty – które są samowykonującymi się programami, które mają potencjał do wyeliminowania prawników i sal sądowych oraz wiele różnych rzeczy.

Aby dowiedzieć się więcej o podstawach technologii blockchain, zapisz się teraz na ten bezpłatny podstawowy kurs blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map