Jeśli chcesz poznać technologię Hashgraph, to dobrze trafiłeś. Omówimy go szczegółowo, a także przyjrzymy się jego publicznej implementacji, Hedera Hashgraph.

Decentralized Ledger Technologies (DLT) – to jedno z najczęściej wyszukiwanych terminów w 2018 roku. A dlaczego nie? To właśnie zmienia sposób, w jaki rozwiązujemy problemy wokół nas. Firmy i start-upy już nauczyły się jego znaczenia i integracji technologii blockchain w swoim miejscu pracy. Czy to oznacza, że ​​blockchain jest najlepszym rozwiązaniem dla firm, które chcą przekształcić swój biznes? No nie bardzo.

Poznaj Hashgraph.

Hashgraph to DLT (technologia rozproszonej księgi), która oferuje inne podejście do rozwiązywania zdecentralizowanych rozwiązań. Został opracowany przez CTO i współzałożyciela Swirlds, Leemona Bairda. Jeśli nie masz doświadczenia z technologią rozproszonej księgi rachunkowej, Hashgraph może być nieco zagmatwany lub po prostu potrzebujesz czasu na jasne zrozumienie. Jeśli jednak interesujesz się łańcuchami bloków, możesz zauważyć uderzające podobieństwa między blockchainem a Hashgraph – dwoma najpopularniejszymi DLT..

Technologia Blockchain

Zanim przejdziemy do zrozumienia Hashgraph, musimy rzucić okiem na to, co ma do zaoferowania technologia blockchain. Po pierwsze, jest to jedna z najpopularniejszych technologii rozproszonych rejestrów. Wiele kryptowalut wykorzystuje technologię blockchain. Jednak nie wszystkie z nich posługują się koncepcją „łańcuchów bloków”.

Sieci Blockchain to w zasadzie sieci peer-to-peer zarządzane przez rówieśników. Zasadnicza różnica polega na tym, jak sieć jest utrzymywana. Są całkowicie zdecentralizowane i żaden organ nie obsługuje sieci. Zaufanie zyskuje się za pomocą algorytmu konsensusu i replikacji bazy danych.

Kluczową koncepcją są tutaj „bloki”. Transakcje (rekordy) są przechowywane w blokach i przeważnie są realizowane w łańcuchach i nie ma możliwości modyfikacji danych w jakikolwiek możliwy sposób. To sprawia, że ​​technologia blockchain jest idealna do przechowywania rekordów, zarządzania aktywami, głosowania i tak dalej.

Problem z blockchainem

Blockchain bardzo się rozwinął w ciągu ostatniej dekady. Wszystko zaczęło się od bitcoina, który oferował pierwszą w historii wersję blockchain. Jest to pierwsza generacja technologii blockchain, która wprowadziła koncepcję technologii zdecentralizowanej księgi. To było fascynujące na swój sposób i co najmniej przełomowe.

Jednym z głównych problemów współczesnego rozwiązania opartego na blockchain jest prędkość transferu z nimi związana. Ethereum, jeden z nowych DLT opartych na blockchain, oferuje 15 transakcji na sekundę. Z drugiej strony Bitcoin również nie robi wrażenia. Zapewnia tylko 5 transakcji na sekundę. To poważna wada, jeśli chodzi o wdrażanie technologii blockchain w biznesie.

Co to jest Hashgraph? Zapowiedź technologii Hashraph

Hashgraph to kolejna technologia rozproszonych rejestrów. Jest to opatentowana technologia opracowana przez Leemona Bairda i licencjonowana w ramach Swirlds Corporation. Hashgraph to ulepszona wersja DLT, która oferuje bezpieczeństwo, dystrybucję i decentralizację za pomocą haszowania. Oznacza to, że nie ma problemu z szybkością.


Hashgraph jest w stanie przetwarzać tysiące transakcji na sekundę i to właśnie odróżnia go od technologii blockchain. Istnieje również wiele przypadków użycia Hashgraph, w tym użycie go w kryptowalutach.

Jednak prędkości są uzyskiwane ze względu na jego prywatny charakter. Istnieje również publiczna wersja Hashgraph, którą jest Hedera Hashgraph – kolejny przypadek użycia Hashgraph. Należy również do kategorii aplikacji Hashgraph. Porozmawiamy o Hedera Hashgraph w dalszej części artykułu. Bądźcie na bieżąco!

Oczywiście, jeśli przejdziesz przez Biała Księga Hashgraph wydanego w maju 2016 r. zauważysz, że definiuje się jako „algorytm konsensusu” lub „system”, a nie do końca technologia rozproszonego rejestru. Zgadzamy się również na definicję, że jest to struktura danych lub algorytm konsensusu, a nie kompletny system. Powodem tego jest to, że można go postrzegać jako element konstrukcyjny niskiego poziomu. Jednak w dalszej części przewodnika zajmiemy się Hedera Hashgraph, która wydaje się być kompletnym rozwiązaniem.

Hashgraph Explained: Przegląd technologii

Więc co sprawia, że ​​technologia Hashgraph działa? Co sprawia, że ​​jest szybszy, bezpieczniejszy i bardziej sprawiedliwy w środowisku DLT? Odkryjmy.

W Hashgraphie brakuje „łańcucha bloków”. Aby poprawić ogólną wydajność, technologia Hashgraph wykorzystuje dwa algorytmy. Są one następujące:

 • Plotki o plotkach
 • Wirtualne głosowanie

Te dwie metody działają w prosty sposób.

Plotki o plotkach

Każdy węzeł w sieci musi ze sobą rozmawiać. Taka jest przesłanka metody Gossip over Gossip. Aby uzyskać jasny obraz, weźmy pod uwagę pięć węzłów – Alpha, Beta, Gamma, Charlie i Bravo. Każdy z tych węzłów rozpoczyna teraz transakcję – co prowadzi do „zdarzenia” w sieci.

Podczas zdarzenia każdy węzeł wywołuje pozostałe dwa losowo wyznaczone węzły. Węzły te są wybierane losowo – którym udostępniane są szczegóły transakcji. Na przykład Beta wywołuje Gamma i Brave, podczas gdy węzeł Alpha wywołuje Charlie i Bravo. Jest całkowicie losowy, więc nie wiemy, który węzeł wywoła drugi. Po zakończeniu zdarzenia wszystkie węzły zadzwoniły do ​​siebie, tworząc sieć, w której każdy węzeł ma skrót poprzedniego bloku. Jest to system przypominający drzewo, w którym można wizualizować połączenie liści z innymi liśćmi. Sposób, w jaki każdy węzeł łączy się ze sobą, sprawia, że ​​technologia Hashgraph jest tak wyjątkowa i jednocześnie niesamowita.

Wirtualne głosowanie

Wirtualne głosowanie działa inaczej niż „Plotki o plotkach”. Głosowanie wirtualne służy do osiągnięcia konsensusu przy decydowaniu o kolejności transakcji. Głosowanie wirtualne rozpoczyna się tylko wtedy, gdy węzły przetwarzają określoną liczbę transakcji. W naszym przykładzie załóżmy, że przed rozpoczęciem głosowania wirtualnego odbywa się 15 wydarzeń.

Po rozpoczęciu wirtualnego głosowania każdy uczestnik szuka teraz tego konkretnego wydarzenia, które pasuje do sieci. Jest znany jako „słynny świadek”. Mówiąc prościej, wybrane zdarzenia zawierają informacje o starych zdarzeniach, które są rejestrowane przez węzły. Jeśli nowe wydarzenie pasuje do starego, wówczas głosuje się jako tak, w przeciwnym razie głosuje się na nie. W ten sposób wydarzenie zdobywa najwięcej głosów i jest teraz „słynnym” świadkiem tej „konkretnej” rundy. Następnie zdarzenie zawiera zlecenia transakcji.

Hashgraph Whitepaper – Przejdźmy bardziej technicznie

Teraz, gdy mamy orły pogląd na to, jak działa technologia hashgraph, nadszedł czas, aby przejść do jej bardziej technicznych aspektów. Omówimy jego białą księgę i zrozumiemy kluczowe aspekty poniżej. Możesz sprawdzić białą księgę bezpośrednio pod adresem tutaj.

Celem przejrzenia białej księgi jest lepsze zrozumienie tego, co ma do zaoferowania Hashgraph.

W białej księdze pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, jak definiuje się Hashgraph. Nie nazywa siebie pełnoprawnym systemem i to prawda. Zasadniczo jest to algorytm konsensusu lub struktura danych, która oferuje element budulcowy niskiego poziomu, zamiast działać samodzielnie jako kompletny system. Jednak wspomina o „Hashgraph SDK” w implementacji systemu kryptowalut.

Hashgraph otwiera nowe sposoby rozwiązywania złożonych problemów. Jednak jest to własność Swirls, Inc., a zatem nigdy nie będzie publicznie dostępna. A więc jak będzie to wdrażane do innych projektów – poprzez partnerstwo. Rozpoczęli już swoją ekspansję, a jedno z nich obejmuje współpracę z CULedger. CULedger wykorzysta technologię Hyperledger do zbudowania rozwiązania do rozproszonego przetwarzania transakcji Credit Union. Oczywiście możemy zobaczyć, jak współczynnik szybkości Hyperledgera pomaga mu ulepszyć systemy finansowe.

Ale nie jest to całkowicie zamknięty ekosystem. Hashgraph oferuje plik Biblioteka SDK dzięki temu każdy może łatwo eksperymentować z jego biblioteką konsensusu.

Język programowania

Język programowania używany przez Hashgraph obejmuje LISP i Java. Rdzeń jest napisany w tych dwóch językach programowania. Jednak skłania się ku językowi JVM, takim jak Scala, Java itp. Z wykorzystaniem SDK, który oferuje Hashgraph.

Społeczność open source była na dobrej drodze do ulepszenia oferty Hashgraph, a tym samym ma własną implementację w innym języku programowania. Jeśli jesteś zainteresowany, poniżej znajdziesz odpowiednią implementację.

 • Wejdź na https://github.com/mosaicnetworks/babble
 • Python https://github.com/Lapin0t/py-swirld
 • JavaScript https://github.com/buhrmi/hashgraph-js

Technologia hashgraph to świetna koncepcja i dlatego też zobaczysz ją równie dobrze przyjętą w społeczności open source. Według białej księgi jest szybki, bezpieczny i sprawiedliwy – czy też tak jest? Spójrzmy technicznie na Hashgraph.

Jak to działa? – przegląd techniczny

Konsensus Hashgraph to wyjątkowy sposób rozwiązania problemu konsensusu. Wykorzystuje bizantyjską odporność na błędy do replikacji maszyn stanowych. Możemy to również postrzegać jako algorytm „transmisji atomowej”. Oznacza to, że ustanawia połączenie między niezamówionymi transakcjami i odpowiednio je zleca. Proces jest w toku, a węzły mogą przesyłać transakcje. Po zakończeniu każdy węzeł otrzymuje dane wyjściowe zamówionej transakcji – zawierające wszystkie przesłane transakcje. W ten sposób wszystkie węzły są połączone, a każdy z nich ma kopię „całkowitego porządku”, biorąc pod uwagę, że każdy węzeł został uporządkowany odpowiednio do innych węzłów w łańcuchu. To skuteczny sposób na zlecanie transakcji i ich łączenie. To sprawia, że ​​idealnie nadaje się do wdrażania różnych kryptowalut, systemów i rozwiązań.

Spójrzmy na te dwie funkcje.

submit_transaction (transakcja)

get_transaction (indeks) -> transakcja lub null

Te dwie funkcje są podstawą działania Hashgraph. Atrybucja transakcji w funkcji submit_transaction to obiekt zawierający informacje, takie jak opłata, nadawca, odbiorca, kwota, identyfikator i tak dalej. Informacje zawarte w obiekcie transakcji służą do określenia jego pozycji w sieci. Funkcja submit_transaction jest wywoływana przez sam węzeł, gdy tego potrzebuje.

Jak więc Hashgraph zapewnia, że ​​transakcja przebiega zgodnie z zamierzeniami? Gwarantuje to, postępując zgodnie z algorytmem transmisji atomowej.

 • Jeśli transakcja T1 pomyślnie wywoła submit_transaction (T1), to indeks w wywołaniach get_transaction (index) powinien ostatecznie zwrócić T1.
 • Jeśli wywołanie get_transaction (index) (any) zwraca T2 Transaction (nie null), to powinno zwrócić T2 lub null dla każdego wywołania get_transaction (index). Ostatecznie zwróci również T2 dla wszystkich połączeń.

Gwarancja jest ważna, aby zapewnić, że każdy klient w Hashgraph widzi uporządkowaną listę wyjściową przy użyciu tego samego indeksu (po zaakceptowaniu transakcji przez Hashgraph). Druga gwarancja natomiast rozwiązuje problem podwójnego wydatkowania, który jest kluczowy aby upewnić się, że żaden złośliwy podmiot zewnętrzny nie może zakłócić normalnego działania sieci.

Budowanie kryptowaluty za pomocą Hashraph

Teraz, gdy zrozumieliśmy, jak działają te dwie funkcje i zapewniamy gwarancję w Hashgraph, możemy wykorzystać tę wiedzę do zbudowania „podstawowej kryptowaluty”. Na razie udostępnimy tylko ten pseudokod, który będzie obejmował logikę, która się za nim kryje.

Wyjaśnienie pseudokodu

Musimy zadeklarować globalną tablicę, w której przechowywane są adresy i numery śledzenia. Teraz zdefiniowano metodę send_money, która jest wywoływana za każdym razem, gdy węzeł zdecyduje się użyć Hashgraph. Przyjmuje trzy atrybuty, w tym adres odbiorcy, nadawcy, a także kwotę numeru. Kwota jest następnie przechowywana w tablicy transakcji.

W funkcji sync_forever () zapewniamy, że transakcje są zapętlone. Dba również o węzły, które wyczerpują swój bilans i jest pomijane, ponieważ saldo zwraca wartość ujemną. Każdy węzeł może wyświetlać ten sam zestaw transakcji w określonej kolejności. Oznacza to, że po zaktualizowaniu transakcji jest ona pomijana przez inne węzły.

Powyższy kod jest przykładem tego, jak łatwo jest stworzyć kryptowalutę za pomocą Hashgraph. Jest to podstawowy model kryptowaluty i zawsze możesz go zmodyfikować zgodnie ze swoimi wymaganiami. Na przykład możesz dodać opłaty, dodać funkcję inteligentnej umowy i tak dalej. Krótko mówiąc, Hashgraph może z łatwością zapewnić każdej kryptowalucie wymagany konsensus, aby przetrwać. Oprócz tego programista musi stworzyć inne wymagane funkcje. Oznacza to również, że Hashgraph oferuje większą elastyczność w porównaniu z innymi podobnymi rozwiązaniami.

Rola klientów

W sieci klienci muszą załatwić wiele spraw. Każdy klient jest odpowiedzialny za działanie algorytmu Hashgraph. Jest to podobne do w pełni zdecentralizowanego łańcucha bloków, w którym mają kopię księgi głównej. Klienci w Hashgraph również pobierają całą strukturę danych Hashgraph i weryfikują je za pomocą procedury weryfikacyjnej. Procedura weryfikacji ma na celu sprawdzenie, czy transakcja została zatwierdzona, czy nie.

Czym więc różni się od węzłów w sieci bitcoin? Istotną różnicą jest ilość danych wymaganych przez klientów do weryfikacji transakcji. W Bitcoin, każdy węzeł musi pobrać nagłówki bloków i dowód weryfikacji pojedynczej transakcji. Z drugiej strony Hashgraph wymaga tylko struktury danych wykresu. To wyjątkowe podejście, które gwarantuje, że nie będzie potrzebować całych danych ani dużej ilości danych do weryfikacji transakcji. W sumie klient wymagałby podpisu i zdarzeń – które powinny wynosić 128 bajtów danych.

Dogłębne zrozumienie algorytmu Hashgraph

Hashgraph oferuje idealne rozwiązanie dla systemu, który ma zapewnić praktyczne podejście do rozwiązywania konsensusu. Algorytm jest kluczem i dlatego przejdziemy teraz przez algorytm i zrozumiemy, jak to działa.

Weźmy sieć z liczbą N węzłów. Aby konsensus się powiódł, musi upewnić się, że działa nawet wtedy, gdy w sieci znajdują się złośliwe węzły. Węzły mogą współpracować, świadomie kłamać przy transakcji lub opóźniać pakiety. Wszystko to oznacza, że ​​musi istnieć odpowiednia ochrona przed tego rodzaju atakami lub współpracą między węzłami.

Ustawienie Bizancjum zapewnia, że ​​jeśli którykolwiek z wymagań jest spełniony, dwa węzły mogą się skutecznie komunikować i zapewnić, że algorytm się nie rozpadnie.

Zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się terminologii wymaganej do zrozumienia algorytmu.

 • Skierowany graf acykliczny (DAG): DAG to struktura danych używana w Hashgraph, w której każdy węzeł łączył się z innymi węzłami w ukierunkowany sposób, bez cykli.
 • Wydarzenia: Zdarzenia zawierają zestaw transakcji, które są reprezentowane przez wierzchołki w Hashgraph. Każda transakcja składa się z informacji, w tym rodziców zdarzenia, sygnatury węzła, z którego została utworzona, oraz sygnatury czasowej.
 • Znak czasu: Sygnatura czasowa to rzeczywisty czas, w którym miało miejsce wydarzenie. Znaczniki czasu biorą pod uwagę, że mają wpływ na ostateczną kolejność węzłów.
 • Funkcja skrótu odporna na kolizje: Aby zapewnić prawidłowe zakodowanie wszystkich informacji o zdarzeniu, używana jest odporna na kolizje funkcja skrótu. Zapewnia również, że historia plotek do wydarzenia jest poświadczona i nie jest w żaden sposób modyfikowana.

Tak więc, jeśli zdarzenie ma miejsce, zostanie wysłane do innych węzłów. Węzeł, który jest świadkiem nowego zdarzenia, będzie również wiedział o starym zdarzeniu, ponieważ jest weryfikowany za pomocą algorytmu konsensusu. Chodzi o zlokalizowaną analizę i właściwe wykorzystanie wydarzeń plotkarskich.

Źródło: Biała Księga Hashgraph

Na powyższym obrazku jest pięć węzłów lub klientów, tj. Alice, Bob, Carol, Dave i Ed. Każdy z tych węzłów regularnie się łączy (plotkuje), z którym powstają wydarzenia. W przypadku plotek o węźle do wykresu dodawane jest nowe zdarzenie z prawidłowym podpisem i zgodnym hashem. Do wykresu dodawane są tylko zdarzenia, które wcześniej nie były widoczne, co zapewnia, że ​​żadne zbędne informacje nie pozostają na wykresie.

Po zakończeniu synchronizacji każdy węzeł odbierający zdarzenie otrzymuje wszystkie transakcje z węzła nadawczego i podpisuje je, aby utworzyć nowe zdarzenie. Proces zapewnia, że ​​każde nowe zdarzenie ma coś nowego dla węzła odbiorczego jako unikalną cechę wykresu.

W ten sposób Hashgraph rozszerza się konsekwentnie za pomocą właściwości odpornych na kolizje. Każdy węzeł, który dodaje zdarzenie, zgadza się z wcześniejszymi informacjami, co sprawia, że ​​Hashgraph ma znaczenie.

Dwie kluczowe właściwości: Okrągła liczba i Wartość binarna

W całym procesie dwie kluczowe informacje sprawiają, że Hashgraph jest możliwy. Pierwsza z nich to okrągły numer, który jest używany w kolejności rosnącej. Inną kluczową informacją jest wartość binarna, która określa, czy klient był świadkiem zdarzenia, czy nie. Wartość obowiązuje tylko dla określonej rundy.

Wartości są generowane natychmiast po wystąpieniu zdarzenia. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Na przykład wartością binarną może być dowolna z trzech wartości: „niezdecydowany”, „zdecydowanie tak” i „zdecydowanie nie”. Te trzy wartości istnieją, biorąc pod uwagę, że określenie wartości „zdecydowanie tak” lub „zdecydowanie nie” zajmuje trochę czasu. W przypadku niezdecydowania wartość jest ustawiana na „niezdecydowany”.

Trzy kluczowe cechy Hashraph

Hashgraph ma trzy kluczowe cechy, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla różnych projektów. W białej księdze określa się jako bezpieczny, uczciwy i szybki. Aby zrozumieć każdą z tych funkcji, omówmy je poniżej.

Bezpieczne: Algorytm konsensusu zapewnia bezpieczny sposób obsługi transakcji i zapewnia prawidłowe pokrycie zdarzenia. W Hashgraph liczy się kolejność, a Hashgraph zapewnia, że ​​żaden złośliwy aktor nie może manipulować dokładnością danych lub kolejnością, w jakiej zdarzenia są ze sobą powiązane. W ten sposób chroni sieć zarówno przed problemem podwójnych wydatków, jak i atakiem 51%. Skutecznie wykorzystuje również odporną funkcję skrótu i ​​podpisy cyfrowe. Po zatwierdzeniu transakcji nie można jej cofnąć ani zmienić. W końcu używa ABFT (Asynchronous Byzantine Fault Tolerant).

Targi: Pojęcie uczciwości dotyczy idei uczciwości wobec wszystkich węzłów w sieci. Definiuje uczciwość, stwierdzając, że atakujący nie będzie w stanie dowiedzieć się, które dwie nowe transakcje dotrą do uzgodnionego porządku. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób może zapewnić uczciwość Hashgraph. Oprócz definicji białej księgi, zespół Hashgraph wyjaśnił również za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, że uczciwość działa dobrze, jeśli większość węzłów wie o transakcji. Może to prowadzić do problemu, jeśli napastnik przejmie 2/3 uczestników. Może łatwo zmienić kolejność wydarzeń bez wpływu na uczciwość sieci. Nie ma również wymogu eksploracji hashgraph dla węzłów.

Szybki: Metody plotkowania są uważane za dość szybkie. Jest to prawdą w przypadku protokołu plotek Hashgraph. Wydarzenia szybko rozprzestrzeniły się w sieci, biorąc pod uwagę, że chodzi o „plotki o plotkach”. Oznacza to również, że z biegiem czasu potrzeba mniej informacji do rozpowszechnienia. Hashgraph wykorzystuje również głosowanie wirtualne, dzięki czemu jest bardziej wydajne. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdy węzeł wymaga całego Hashgraph, rozmiar przychodzącego powinien z czasem rosnąć. Na razie nie wiemy, jak wpłynie to na wydajność sieci. Teoretycznie Hashgraph TPS może osiągnąć 500 000.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Blockchain VS Hashgraph? Wypróbuj analizę Hashgraph VS Blockchain już teraz!

Hedera Hashgraph

Do tej pory omawialiśmy zamknięty ekosystem Hashgraph, jego techniczne działanie i to, jak twierdzi, że jest szybki, bezpieczny i uczciwy. Jednak największą przeszkodą dla Hashgraph jest jego prywatny charakter. Jest gotowy do pracy w przedsiębiorstwie.

Poznaj Hedera Hashgraph, publiczną sieć Hashgraph, która korzysta z algorytmu konsensusu Hashgraph. Wymaga pełnego wykorzystania asynchronicznego bizantyjskiego algorytmu odporności na awarie (aBFT). Oferuje gwarantowaną bizantyjską odporność na uszkodzenia dla replikowanych maszyn stanowych.

Hedera Hashgraph ustanawia swój pomysł na szczycie konsensusu bizantyjsko-tolerancyjnego (BFT) (aBFT). Ulepszony model zapewni, że firmy będą mogły wnosić większą wartość dzięki zastosowaniu Hedera Hashgraph. Zarządza nią również Rada Hedera Hashgraph. Ostatecznym celem jest zapewnienie publicznego dostępu do funkcji Hashgraph i umożliwienie społeczeństwu korzystania z bezpiecznego i szybkiego systemu do celów rozproszonej księgi.

Pod maską Hashgraph i Hedera Hashgraph są podobne. Obaj wykorzystują protokół „plotek o plotkach”, który wykorzystuje porozumienie aBFT w celu osiągnięcia konsensusu. Wykorzystuje również głosowanie wirtualne, co oznacza, że ​​nie jest potrzebny organ centralny. Jest całkowicie zdecentralizowany i oferuje bezpieczne środowisko do swoich zastosowań.

Użycie aBFT zapewnia uczciwość w każdych warunkach – nawet jeśli w sieci znajdują się złośliwi aktorzy. Wszystkie właściwości Hashgraph są wykorzystywane w Hedera Hashgraph. Jednak aby upewnić się, że Hedera Hashgraph jest chroniony przed atakami DDoS, algorytm konsensusu nie używa formatu lidera.

Dzięki Hedera Hashgraph możesz budować na zaufaniu. Niektóre z kluczowych zastosowań Hedera Hashgraph obejmują kryptowaluty, inteligentne kontrakty i usługi plików.

Usługi oferowane przez Platformę Hedera

Dzięki platformie Hedera możesz włączyć niektóre kluczowe usługi, w tym:

 • Kryptowaluta: umożliwia pośrednikom korzystanie z sieci do płatności w kryptowalutach i pozwala im skorzystać z niższych kosztów i prostego projektu.
 • Inteligentne kontrakty: Możesz także tworzyć inteligentne kontrakty na platformie Hedera. Aby opracować inteligentne kontrakty, musisz skorzystać z Solidity. Jako programista możesz wykonywać atomowe zamiany, tworzyć zasoby i wdrażać zupełnie nowe aplikacje.
 • Usługi plików: Platformę Hedera można również wykorzystać do świadczenia usług plików, tj. Weryfikacji plików. Jest to również skarga dotycząca RODO.

Zarządzanie

Zarządzanie w Hedera Hashgraph działa inaczej. Można go podzielić na dwa szczeble – Radę Zarządzającą i Otwarty konsensus.

Rada Zarządzająca to scentralizowany system kontroli, który nie jest idealnym rozwiązaniem dla żadnej sieci, która chce oferować swoje usługi w rozproszonej księdze. Społeczność również nie jest zadowolona z jej podejścia i nadal jest to jedna z najważniejszych krytyki Hedera Hashgraph.

Z drugiej strony, Otwarty Konsensus jest mechanizmem konsensusu, o którym już mówiliśmy powyżej. Określa, w jaki sposób węzły mogą przyłączać się do sieci i stać się jej częścią, a także czynić ją bardziej zdecentralizowaną. Aby upewnić się, że istnieje odpowiedni model głosowania ważonego, korzysta z Proof-of-Stake. Zapewnia odpowiednie łagodzenie kolizji, a także stanowi odpowiednią zachętę dla użytkowników do uruchamiania węzłów.

Architektura Hedra Hashgraph

Architektura Hedra Hashgraph to architektura trójwarstwowa. Składa się z warstwy internetowej (dolna), warstwy konsensusu hashgraph (środkowa) i warstwy usług (górna). Omówmy pokrótce każdą warstwę.

 • Warstwa internetowa: warstwa zajmuje się komunikacją między komputerami w Internecie. Wdraża połączenia TCP / IP z szyfrowaniem TLS.
 • Warstwa konsensusu hashgraph (środkowa): warstwa środkowa zawiera węzły, które uczestniczą w sieci. Węzły te biorą udział w metodzie konsensusu przy użyciu algorytmu konsensusu Hashgraph i protokołu plotek.
 • Warstwa usług: najwyższa warstwa ma swoje własne podgrupy – przechowywanie plików, kryptowaluta i inteligentne kontrakty z hasłami.

Węzły zarabiają kryptowalutę za uczestnictwo w sieci. Jest to rodzima waluta, która zapewnia użytkownikom motywację do uczestnictwa.

Z drugiej strony przechowywanie plików jest oparte na Merkle. Co więcej, jeśli jesteś programistą, możesz również użyć Solidity, ponieważ jest obsługiwany przez Hedrę. Wreszcie, oferuje obsługę inteligentnych kontraktów w górnej części sieci – dając możliwość tworzenia skalowalnych aplikacji dApps.

Hedera Hashgraph dApps

Istnieje kilka najlepszych aplikacji Hedera Hashgraph. Należą do nich Sagewise, Hearo.fm, Carbon, Cryptotask i Arbit.

Narzędzia Hedera Hashgraph

Istnieje wiele niesamowitych narzędzi Hashgraph. Kilka z godnych uwagi narzędzi Hashgraph to:

 • Hedera Java SDK – SDK w Javie dla Hedera Hashgraph. Jest utrzymywany przez Hedera LLC.
 • Hedera Rust SDK – SDK w Rust, utrzymywane przez społeczność
 • Hedera Go SDK – SDK w Go, utrzymywane przez społeczność
 • Hedera Test – Przetestuj Hedera w akcji
 • Narzędzie Hedera Java Keygen – Narzędzie do generowania kluczy używane w Hedera Hashgraph do zarządzania parami kluczy ED25519. Jest to narzędzie wiersza poleceń.

Społeczności Hashgraph

Możesz także angażować się w społeczności Hashgraph i stać się częścią ich oferty. Aby rozpocząć, sprawdź społeczności Hedera na Telegram, Medium i Twitter. Jeśli chcesz porozmawiać z czatem programistów Hedera, możesz sprawdzić link tutaj.

Wniosek

Hashgraph to ekscytująca koncepcja, która całkowicie zmienia pole gry. Jest stosunkowo szybszy niż w przypadku tradycyjnej technologii rozproszonych rejestrów, w tym blockchain. Jest to z pewnością świetne wdrożenie, ale bliskie naturze może utrudniać jej rozwój. Z drugiej strony Hedra Hashgraph jest publiczną siecią Hashgraph, która właściwie wykorzystuje Hashgraph. Nie ma też wydobywania hashgraphów, co czyni sieć bardziej sprawiedliwą dla każdego, kto w niej bierze udział.

Ale nie jest wolny od krytyki – ponieważ wykorzystuje scentralizowany model zarządzania. Więc co w ogóle myślisz o Hashgraph? Czy w przyszłości liczba aplikacji Hashgraph wzrośnie? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me