Hybrydowy blockchain to rewolucyjny rodzaj technologii blockchain. W tym przewodniku zagłębimy się w podstawowe elementy hybrydowego łańcucha bloków i dowiemy się, jak to działa.

Blockchain w wyjątkowy sposób zmienia świat. Umożliwia przedsiębiorstwom, rządom i innym organizacjom lepszą obsługę przepływu pracy i ulepszanie systemów za pomocą lepszych rozwiązań. Teraz zmienia się sposób, w jaki przechowujemy dane, uzyskujemy do nich dostęp i wykorzystujemy je do usprawnienia niekończącego się cyklu rozwoju technologicznego. Wpływa również na inne aspekty naszej technologii, w tym na sposób, w jaki zaszczepiamy zaufanie w sieci.

Blockchain może być używany na trzy różne sposoby: prywatny, publiczny, konsorcjalny i hybrydowy. Jeśli czytałeś o blockchain w przeszłości, możesz mieć pojęcie o tym, jak działa prywatny i publiczny blockchain. Dla tych, którzy nie wiedzą, omówimy je szczegółowo poniżej.

Jednak trzeci sposób, tj. Hybryda, może wpłynąć na różne branże. Hybrydowy blockchain to mieszanka obu światów, zarówno prywatnego, jak i publicznego blockchaina. Daje to organizacjom lepszą kontrolę nad tym, co chcą osiągnąć, zamiast zmieniać plany dotyczące ograniczenia technologii.

Wykorzystanie technologii blockchain może odbywać się zarówno w sposób finansowy, jak i pozafinansowy. Dzięki łańcuchowi bloków manipulowanie danymi lub włamanie się do systemu staje się niemożliwe. Otwartość publicznego blockchain łączy ludzi z całego świata, podczas gdy prywatny blockchain zapewnia, że ​​zamknięty ekosystem może również prosperować dzięki możliwościom blockchain.


W tym artykule omówimy hybrydowy blockchain i jego możliwości. Omówimy również definicję hybrydowego łańcucha bloków i zrozumiemy ją od podszewki. Najpierw jednak przyjrzyjmy się zarówno prywatnemu, jak i publicznemu blockchainowi.

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Co to jest Public Blockchain?

Jak sama nazwa wskazuje, publiczny blockchain ma charakter publiczny. Kiedy pojawiła się biała księga Bitcoin, wspomniała również o blockchain w jego publicznej formie. Oznacza to również, że publiczny blockchain jest otwarty dla wszystkich i każdy może w nim uczestniczyć.

Powstaje jednak pytanie, dlaczego ktoś miałby dołączyć do publicznego blockchaina? Oto zachęta, jaką ma do zaoferowania publiczny blockchain. To w zamian poprawia liczbę użytkowników, poprawiając stan i wzrost blockchain. Bitcoin robi to wyjątkowo dobrze.

Na przykład górnicy mogą uczestniczyć i zapewniać moc obliczeniową do rozwiązywania złożonych algorytmów. W ten sposób transakcja lub blok są wydobywane. Z drugiej strony górnicy są motywowani, ponieważ otrzymywali bitcoiny za wykonaną pracę. W publicznym środowisku blockchain zawsze będą użytkownicy i pracownicy, aby działało płynnie. Płynność jest ważna i dlatego motywowanie ją podtrzymuje.

Innym przykładem publicznego blockchaina jest NEO, Ethereum i tak dalej.

Każdy, kto nie ma żadnych ograniczeń, może również stworzyć publiczny łańcuch bloków.

Co to jest Private Blockchain?

Teraz, gdy mamy jasny obraz tego, co ma do zaoferowania publiczny blockchain. Przejdźmy do prywatnego łańcucha bloków. Jak można się domyślić z nazwy, prywatny łańcuch bloków jest prywatny.

W prywatnym łańcuchu bloków strony ograniczają dostęp do łańcucha bloków jego użytkownikom. Użytkownicy muszą uzyskać dostęp do sieci, zanim będą mogli z niej korzystać. Dostęp można również uzyskać tylko od organu zarządzającego prywatnym łańcuchem bloków.

Ponieważ jest to prywatny łańcuch bloków, rzeczy mogą się zmieniać tak, jak chcą. Na przykład administrator może ograniczyć transakcje na podstawie ich charakteru, szybkości lub zamiaru. Kontrola tutaj daje prywatnym blockchainowi świetny przypadek użycia dla firm lub organizacji, które chcą czerpać korzyści z łańcucha bloków, ale w zamkniętym środowisku.

Kolejną rzeczą, na którą musisz tutaj zwrócić uwagę, jest to, że prywatny łańcuch bloków nie jest całkowicie odcięty od publicznego dostępu. Można uzyskać do nich dostęp zgodnie z ustawieniami administratora.

Na przykład Quorum to prywatny blockchain oparty na sieci Ethereum. Wykorzystuje nowy mechanizm konsensusu, a także zapewnia ścisłą prywatność transakcji / umów. J.P. Morgan jest twórcą Quorum. Inne przykłady, o których warto wspomnieć, to Hyperledger i Corda.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między prywatnym i publicznym blockchainem? Oto przewodnik po publicznym i prywatnym łańcuchu bloków, który możesz sprawdzić.

Hybrydowa definicja łańcucha bloków

Hybrydowy łańcuch bloków najlepiej definiuje się jako łańcuch bloków, który próbuje wykorzystać najlepszą część zarówno prywatnych, jak i publicznych rozwiązań blockchain. W idealnym świecie hybrydowy łańcuch bloków będzie oznaczał kontrolowany dostęp i jednocześnie wolność.

Hybrydową architekturę blockchain można odróżnić od tego, że nie są one otwarte dla wszystkich, ale nadal oferują funkcje blockchain, takie jak integralność, przejrzystość i bezpieczeństwo.

Jak zwykle, hybrydowa architektura blockchain jest w pełni konfigurowalna. Hybrydowi członkowie blockchain mogą decydować, kto może uczestniczyć w blockchain lub które transakcje są upubliczniane. Daje to to, co najlepsze z obu światów i gwarantuje, że firma może współpracować ze swoimi interesariuszami w najlepszy możliwy sposób.

Mamy nadzieję, że masz jasny obraz definicji hybrydowego łańcucha bloków. Aby uzyskać znacznie lepszy obraz, zalecamy zapoznanie się z niektórymi hybrydowymi projektami blockchain. XDC jest jednym z tych projektów, które wykorzystują zarówno publiczny, jak i prywatny blockchain. Jest tworzony i zarządzany przez singapurską firmę XinFin.

Weryfikowalne transakcje

Chociaż transakcje nie są upubliczniane, ale w razie potrzeby można je zweryfikować. Każda transakcja, która ma miejsce na hybrydowej platformie blockchain, może być prywatna i zawsze otwarta do weryfikacji, gdy jest to wymagane. Ponieważ jest używany blockchain, jego najważniejszy aspekt działa tutaj. Niezmienność. Gwarantuje, że każda transakcja jest zapisywana raz i nie można jej zmienić w odpowiednim czasie.

Czy będzie więc bezpieczny w porównaniu z publicznym czy prywatnym blockchainem? Odpowiedź brzmi tak. Mimo że kontroluje go zbiór osób, nie mogą one zmienić niezmienności i bezpieczeństwa transakcji. Mogą tylko kontrolować, które transakcje są upubliczniane, a które nie.

Jak użytkownicy funkcjonują w hybrydowym łańcuchu bloków?

Gdy użytkownik otrzyma grant na dostęp do hybrydowej platformy blockchain, może w pełni uczestniczyć w działaniach blockchain. Dzieli się równymi prawami do przeprowadzania transakcji, przeglądania ich, a nawet dołączania lub modyfikowania transakcji. Jednak jedną rzeczą, która jest utrzymywana w tajemnicy, jest tożsamość użytkowników przed innymi uczestnikami. Ma to na celu ochronę prywatności użytkownika.

Kiedy użytkownik dokonuje transakcji z innym użytkownikiem, wówczas strona, z którą ma do czynienia, ujawnia jedynie jego tożsamość. Aby upewnić się, że powyższy proces identyfikacji przebiega poprawnie, firmy i organizacje przeprowadzają KYC (Know Your Customer), aby to zadziałało. Szczególnie instytucje finansowe muszą sobie z tym poradzić, ponieważ nie mogą pozwolić, aby transakcja została przeprowadzona przez użytkownika, który nie jest do końca znany w łańcuchu bloków..

Anonimowość państwa publicznego

Nawet jeśli hybrydowy łańcuch bloków ma ograniczoną anonimowość dla użytkowników, którzy biorą udział w sieci, anonimowość publiczna jest nadal zachowana. W ten sposób nikt spoza sieci nie może wiedzieć o użytkownikach. To prowadzi nas do ekscytującego skrzyżowania systemów publicznych i prywatnych.

Sieć hybrydowa oferuje wszystkie krytyczne cechy publicznego łańcucha bloków, takie jak bezpieczny, przejrzysty, niezmienny i zdecentralizowany, ale ogranicza również możliwość dostępu do transakcji, przeglądania lub zmiany transakcji w jakikolwiek sposób. Ponadto nie każdy może korzystać z sieci, co gwarantuje, że poufne informacje nie wyjdą z sieci. W ten sposób hybrydowy łańcuch bloków zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ wykorzystuje obie te funkcje.

Sprawdźmy zalety hybrydowego łańcucha bloków.

Korzyści z Hybrid Blockchain

Teraz wiemy, czym jest hybrydowy łańcuch bloków. Doskonale rozumiemy również inne rodzaje blockchain: tj. Prywatny i publiczny. Teraz nadszedł czas, aby wymienić zalety hybrydowego łańcucha blokowego i to, co ma do zaoferowania.

  1. Działa w zamkniętym ekosystemie: Zaletą numer jeden hybrydowego łańcucha blokowego jest jego zdolność do pracy w zamkniętym ekosystemie. Oznacza to, że firmy lub organizacje nie muszą martwić się o wyciek informacji podczas korzystania z technologii blockchain.
  2. Zmienia zasady w razie potrzeby: Firmy rozwijają się dzięki zmianom. Dobra wiadomość o hybrydowym łańcuchu bloków, ponieważ muszą zmienić zasady. Jednak charakter zmiany zależy od tego, co próbuje zrobić hybrydowy łańcuch blokowy. Nie należy jednak oczekiwać zmiany danych ani modyfikacji transakcji w systemie hybrydowym, który obsługuje rejestr pasma lub tożsamość użytkownika do celów weryfikacji.
  3. Ochrona przed atakiem 51%: Hybrydowy łańcuch bloków jest odporny na 51% ataków, ponieważ hakerzy nie mogą mieć dostępu do sieci w celu przeprowadzenia ataku.
  4. Ochrona prywatności podczas komunikacji ze światem zewnętrznym: Mimo że prywatny łańcuch bloków jest najlepszy w kwestiach związanych z prywatnością. Jednak są ograniczone, jeśli chodzi o komunikowanie się ze światem zewnętrznym. Wiele firm może chcieć zachować prywatność, ale musi również skonfigurować swój łańcuch bloków, aby móc komunikować się ze wszystkimi swoimi udziałowcami, w tym publicznymi.
  5. Niski koszt transakcji: Kolejną dodatkową zaletą korzystania z hybrydowego łańcucha bloków jest niski koszt transakcji. Transakcje z pewnością będą tanie, ponieważ do ich weryfikacji potrzeba kilku węzłów. Najpotężniejsze węzły w sieci ułatwiają weryfikację transakcji, która może zająć tysiące węzłów w publicznym łańcuchu bloków. Opłaty transakcyjne mogą spaść nawet do 0,01 $ za transakcję.

Przypadki użycia hybrydowego łańcucha blokowego

Przyjrzyjmy się teraz niektórym przypadkom użycia hybrydowego łańcucha blokowego, aby lepiej je zrozumieć.

Hybrydowy IoT

Pierwszym przypadkiem użycia, który chcemy omówić, jest Hybrid IoT. Internet rzeczy może być trudny do zarządzania dzięki kompletnemu publicznemu rozwiązaniu blockchain, ponieważ zapewni hakerom bezpłatne dane do mapowania węzłów, a nawet włamań do nich. Dzięki hybrydowemu łańcuchowi bloków urządzenia można umieścić w prywatnej sieci z dostępem do tych, które tylko ich potrzebują. Niektóre aspekty sieci mogą zostać upublicznione w zależności od tego, które dane mają być udostępniane. Podejście hybrydowe może rozwiązać wiele problemów związanych z bezpieczeństwem.

Globalne finanse i handel

Nawet finanse mogą skorzystać z hybrydowego łańcucha blokowego. XinFin używa hybrydowego łańcucha bloków, wykorzystując Ethereum do komponentu publicznego, podczas gdy Quorum jest do prywatnego komponentu ich rozwiązania. Ich celem jest zapewnienie globalnej platformy finansowej i handlowej z wykorzystaniem technologii hybrydowej. Używają DPOS (delegowany dowód stawki).

Bankowość

Hybrydowy łańcuch bloków może być idealnym rozwiązaniem dla bankowości. Ponieważ banki muszą wewnętrznie rozwiązywać problemy, a także zabezpieczyć informacje o użytkownikach, mogą zastosować to podejście. Nawet Ripple, bardziej skoncentrowana scentralizowana kryptowaluta, może przenieść się do hybrydowej sieci blockchain, jeśli zajdzie potrzeba zmiany.

Łańcuch dostaw

Łańcuchy dostaw również mogą odnieść ogromne korzyści z hybrydowego łańcucha bloków. Ponieważ łańcuch dostaw jest ogromny, konieczne jest, aby stały się one hybrydowe. Nie może istnieć ani prywatny, ani publiczny blockchain. Wiele firm logistycznych zajmujących się łańcuchem dostaw już zaczęło go wdrażać.

Jednym z wielkich przykładów wykorzystania hybrydowego łańcucha bloków w łańcuchu dostaw jest firma IBM Food Trust. Mają na celu poprawę wydajności w całym łańcuchu dostaw żywności i w całym łańcuchu dostaw. Jest to sieć, w której biorą udział wszyscy, w tym rolnicy, hurtownicy, dystrybutorzy i inni. Walmart jest również aktywnym graczem w tym projekcie.

Rządy

Blockchain może zmienić sposób działania rządów. Nawet rządy o tym wiedzą i rozpoczęły proces wykorzystywania technologii blockchain w zarządzaniu. Na przykład rząd może wykorzystać blockchain do głosowania, tworzenia publicznej bazy danych identyfikacyjnych, rejestrowania złożonych danych, automatyzacji przejęć, udzielania pomocy społecznej / humanitarnej itd..

Aby to wszystko było możliwe, należy używać hybrydowych łańcuchów bloków. Zapewnia rządowi kontrolę, której potrzebują, i umożliwia społeczeństwu dostęp do niej. Całkowicie prywatny lub publiczny łańcuch bloków nie będzie działał, ponieważ utrudnia dostęp użytkownika lub ujawnia zbyt dużo danych. Właściwa kontrola łańcucha blokowego może zapewnić, że rząd zachowa kontrolę, korzystając z technologii blockchain.

Usługi dla przedsiębiorstw

Co nie mniej ważne, zobaczymy również wielką zmianę w usługach dla przedsiębiorstw dzięki hybrydowemu łańcuchowi blokowemu. Można go używać nie tylko do tworzenia technologii open source, ale także rozwiązań klasy korporacyjnej. Na przykład przedsiębiorstwa mogą używać hybrydowego łańcucha bloków do automatyzacji swoich usług i poprawy niezawodności, zaufania i przejrzystości zarówno dla pracowników, jak i użytkowników końcowych – w branżach takich jak lotnictwo, łańcuch dostaw i tak dalej..

Prywatne vs. publiczne vs. hybrydowe

Sprawdźmy, jak radzą sobie różne typy łańcucha bloków, porównując je ze sobą.

  PublicPrivateHybrid
Definicja Publiczny łańcuch bloków jest otwarty dla każdego, w którym każdy może uczestniczyć. Prywatny łańcuch bloków jest kontrolowany przez właścicieli, a dostęp jest ograniczony do niektórych użytkowników. Hybrydowy łańcuch bloków to połączenie publicznego i prywatnego łańcucha bloków. Oznacza to, że niektóre procesy są prywatne, a inne publiczne.
Przezroczystość Publiczny łańcuch bloków jest całkowicie przejrzysty. Prywatny łańcuch bloków jest przejrzysty tylko dla użytkowników, którym udzielono dostępu. Przejrzystość hybrydowego łańcucha bloków zależy od tego, jak właściciele ustalają zasady.
Zachęta Publiczny blockchain zachęca uczestników do rozwijania sieci. Prywatny blockchain jest ograniczony i dlatego nie ma podobnej zachęty, jak publiczny blockchain. Hybrydowy łańcuch bloków może zdecydować się na motywowanie użytkowników, jeśli chcą.
Przypadek użycia Może być stosowany w prawie każdej branży. Dobre dla projektów publicznych. Jest również dobry do tworzenia kryptowaluty do użytku komercyjnego. Prywatny łańcuch bloków doskonale nadaje się do wdrażania łańcucha bloków w organizacji, ponieważ wymaga pełnej kontroli nad przepływem pracy. Hybryda najlepiej nadaje się do projektów, które nie mogą być prywatne ani publiczne i nie mają zaufania. Łańcuch dostaw jest świetnym przykładem. Jest również skuteczny w bankowości, finansach, IoT i innych.
Potrzebne KYC Nie tak tak
Koszt transakcyjny Kosztowny Nie tak drogie Nie tak drogie
Niesie podstawową właściwość blockchain tak tak tak

Jest hybrydowy i federacyjny (konsorcjum) inny?

Z pozoru mogą brzmieć identycznie, ale tak nie jest. Zarówno federacyjne, jak i hybrydowe używają innego podejścia i mają swoją unikalną charakterystykę. Znając te cechy, będziesz mógł wyposażyć się w wiedzę, którą wybrać dla swojej firmy lub organizacji. Zobaczmy, jak radzi sobie hybrydowy łańcuch blokowy i konsorcjum.

Konsorcjum Blockchain

Grupa zarządza blockchain konsorcjum. Grupa decyduje o tym, jak będzie funkcjonował blockchain. Dostęp jest również ograniczony, a to grupa decyduje o tym, kto uzyska dostęp w pierwszej kolejności. Korzyści z posiadania ścisłego dostępu są oczywiste. Na przykład ograniczony dostęp oznacza szybsze transakcje, wysoką skalowalność i lepszą prywatność transakcji.

Hybrydowy łańcuch bloków

Hybrydowy blockchain to połączenie podmiotów publicznych i prywatnych. Najlepszym sposobem opisania tego jest użycie publicznego łańcucha bloków, w którym hostowana jest sieć prywatna. Oznacza to, że istnieje ograniczony udział, który jest kontrolowany przez sam prywatny łańcuch bloków.

Z technicznego punktu widzenia działa poprzez generowanie zaszyfrowanych bloków danych przy użyciu sieci prywatnej, a następnie przechowywanie tych danych publicznie bez naruszania prywatności danych.

W przeciwieństwie do sfederowanego łańcucha bloków, hybrydowy łańcuch bloków zapewnia elastyczną kontrolę nad łańcuchem bloków. Oznacza to, że kontrola nad udostępnianymi danymi nie jest idealna i nie jest lepsza niż kontrola federacyjna. Najlepszym przypadkiem zastosowania hybrydowego łańcucha bloków jest skalowalność i decentralizacja.

Zapoznaj się z poniższą tabelą, aby dowiedzieć się więcej o hybrydowym łańcuchu bloków kontra blockchain konsorcjum.

 Hybrydowe konsorcjum Blockchain Blockchain
Dostęp Niektóre instancje są publiczne, a niektóre są ograniczone Tylko wybrani uczestnicy uzyskują pełny dostęp
Szybkość transakcji Szybki Szybki
Autorytet Częściowo zdecentralizowane Zdecentralizowane
Prywatność Częściowy Częściowy

Podsumowanie: Czy hybrydowy łańcuch blokowy to przyszłość?

Blockchain publiczny lub prywatny nie może rozwiązać każdego problemu. Dla organizacji i firm, które chcą skorzystać z technologii blockchain, ale nie chcą ujawniać swoich kluczowych danych biznesowych i procesów całemu światu!

Aby to zrozumieć, przeszliśmy przez prywatny, publiczny i ostatecznie hybrydowy łańcuch bloków. Jeśli nadal jesteś zdezorientowany z różnymi wariantami blockchain i chcesz dowiedzieć się o nich więcej, sprawdź nasz darmowy kurs blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me