W dzisiejszych czasach większość korporacyjnych platform blockchain jest bardziej niż chętnych do korzystania z blockchain w celu ulepszenia swojego wewnętrznego systemu sieciowego. A dlaczego nie mieliby tego robić? To jeden z najlepszych techników na świecie. Aby usprawnić wdrażanie tej technologii, firma Hyperledger udostępniła nam Hyperledger Composer.

Ten projekt nie tylko zapewni lepszy wynik dla platform, na które uzyskano zezwolenie, ale także zaoszczędzi dużo czasu. Ale wielu z was nie wie, o co tak naprawdę chodzi w tym projekcie.

Aby ci pomóc, opowiem o różnych komponentach kompozytora Hyperledgera.

Zaczynajmy!

Contents

Rozdział 1: Co to jest Hyperledger Composer?

Hyperledger Composer to jeden z projektów open source w ramach korporacyjnej firmy Hyperledger zajmującej się blockchainem. W rzeczywistości jest to narzędzie do implementacji frameworków blockchain. Można to traktować jako zbiór zestawów narzędzi, które mogą pomóc w bezproblemowej integracji systemu z istniejącym.

W rzeczywistości oznacza to, że Twój istniejący system sieciowy może łatwo współpracować z nową zdecentralizowaną platformą za pomocą tej technologii.

Jeśli chcesz znacznie szybciej opracowywać przypadki użycia, zdecydowanie powinieneś wypróbować Hyperledger Composer dokumenty. Według ich dokumentów, oferują one szybsze wyjście, w którym rozwiązanie otrzymasz w ciągu kilku tygodni, zamiast czekać miesiącami.

Myślę, że już wiesz, że wewnętrzna struktura łańcucha bloków nie jest taka prosta. W wielu przypadkach większość z was ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zespołu programistów.

Dlatego, aby pomóc złagodzić ten problem, ta technologia oferuje proste narzędzia, które programiści mogą zrozumieć bez nadmiernego komplikowania procesu kodowania.

W każdym razie ta platforma obsługuje obecnie tylko infrastrukturę Hyperledger Fabric. Jeśli więc go użyjesz, musisz wybrać materiał jako podstawowy składnik. Wygląda jednak na to, że Fabric obsługuje wiele podłączanych opcji, podobnie jak Hyperledger Composer.

Inne procesy walidacji, które są odpowiednie dla tkaniny Hyperledger, są również dostępne w zestawach narzędzi.


Modelowanie sieci

To świetna wiadomość dla przedsiębiorstw, które chcą w łatwy sposób wykorzystać moc blockchain.

Ponadto użytkownicy końcowi mogą uzyskać dostęp do kontrolowanych i prostych punktów dostępu, które są bezpośrednio podłączone do tego łańcucha bloków dla sieci biznesowych. Jest to więc scenariusz korzystny dla wszystkich.

Zgodnie z dokumentacją Hyperledger Composer, każde przedsiębiorstwo może łatwo skonfigurować swoją sieć biznesową wraz z przypisaniem określonych zasobów i transakcji.

Oczywiście, gdy będziesz go modelować, to, jak chcesz, aby zasób wchodził w interakcję z przejściem, zależy od Ciebie. Kolejną fajną częścią są uczestnicy, w których każdy będzie miał unikalną tożsamość. A więc przejdźmy do następnego segmentu naszego przewodnika, dobrze?

kompozytor hyperledger

Jakie są funkcje Hyperledger Composer?

Cóż, istnieją trzy główne cechy Composera. Oni są –

Prosty język modelowania

Wiem, że musisz zdefiniować strukturę modelowania dla wdrożenia dowolnej sieci biznesowej. A dzięki dokumentom Hyperledger Composer otrzymujesz prostą. Najlepsze jest to, że możesz go skonstruować za pomocą jednego z popularnych na świecie prostych języków programowania – JavaScript.

Tak więc znalezienie odpowiedniego zespołu programistów byłoby łatwe.

Szybkie POC wielokrotnego użytku

Dla każdego rodzaju zastosowań dodasz do swojej platformy, że będziesz musiał na nowo zdefiniować modele Proof of Concept. Aby pomóc Ci w tym zakresie, platforma oferuje gotowe do produkcji POC, które z pewnością pozwolą Ci zaoszczędzić ogromną ilość czasu.

Pomyśl o tym, wszystkie z nich są wielokrotnego użytku i obejmują również wersje gotowe do publikacji w Internecie.

Integracja danych

Pamiętasz, jak powiedziałem, że naprawdę łatwo jest połączyć istniejący system z nowym, który utworzysz? W rzeczywistości, z dokumentacji Hyperledger Composer, używa funkcji Loopback, aby to zrobić. Tak więc problemy, z którymi możesz się spotkać w związku z wymianą istniejącego systemu lub połączeniem go, nie będą teraz stanowić problemu.

Każdy programista po prostu pokocha proces integracji danych tego narzędzia.

Jak faktycznie działa Hyperledger Composer w rzeczywistych scenariuszach?

Cóż, według dokumentacji kompozytora Hyperledgera istnieją pewne zasady, jeśli chodzi o pracę w praktyce. Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Załóżmy, że pośrednik w handlu nieruchomościami modeluje sieć biznesową w oparciu o swoją branżę. W tym celu może wykonywać określone zadania –

 • Uczestnicy: Właściciele domów i kupujący
 • Majątek: Oferty i domy
 • Transakcje: Tworzenie i zamykanie aukcji, a także sprzedawanie lub kupowanie domów na platformie

Widzisz więc, że byłby to idealny model dla każdej firmy zajmującej się nieruchomościami na rynku. Oczywiście przedsiębiorstwo nie musi dodawać uczestników o innych zainteresowaniach.

Ponadto, zgodnie z dokumentacją Hyperledger Composer, możesz ograniczyć liczbę uczestników na podstawie ich roli. Na przykład jako sprzedawca będziesz mieć dostęp do potencjalnych kupujących, ale nie do innych sprzedawców. Z drugiej strony kupujący mogą zobaczyć, co sprzedają sprzedający, ale nie mogą zobaczyć, co kupują inni kupujący.

W rzeczywistości może to mieć również zastosowanie do pośredników w handlu nieruchomościami. Pośrednik może więc stworzyć prostą aplikację dla sprzedawców i kupujących, którzy mogą przeglądać oferty lub składać na nie oferty.

Co więcej, możesz również połączyć to z inwentarzem, w którym nowe domy staną się aktywem. Z drugiej strony sprzedane nie znajdą się na liście nieruchomości. Jeśli Twoja firma potrzebuje innych odpowiednich stron, możesz je również zarejestrować jako uczestników.

W rzeczywistości najlepsze jest to, że możesz stworzyć sieć tak, jak chcesz. Zatem bez względu na to, jaka jest Twoja firma, stosunkowo łatwo jest modelować technologię rozproszonej księgi za pomocą Composera.

Rozdział-2: Kluczowe pojęcia w Hyperledger Composer

Hyperledger Composer to jedyny w swoim rodzaju program do modelowania, który zawiera języki modelowania i interfejsy API do definiowania sieci biznesowych. Dzięki inteligentnej umowie Hyperledger Composer można w prosty sposób zaoferować uczestnikom funkcje wymiany zasobów.

Najwyraźniej z pomocą Playgrounda możesz łatwo przekonać się, o co chodzi w tym narzędziu. Co więcej, uproszczony inteligentny kontrakt Hyperledger Composer z pewnością sprawi, że modelowanie będzie mniej czasochłonne.

Cóż, najlepsze jest to, że możesz uzyskać inteligentny kontrakt Hyperledger Composer na ich hostowanym placu zabaw. W rzeczywistości nie będziesz potrzebować żadnych instalacji. Ale jeśli chcesz wypróbować to offline, musisz go zainstalować.

W rzeczywistości jest to dobra opcja do testowania lub edytowania modelu biznesowego w trybie offline, a nie online.

W każdym razie istnieją narzędzia programistyczne, które oferują wszystkie fajne funkcje programistyczne. Jest to więc idealne rozwiązanie dla programisty, który lubi wchodzić w paradygmat blockchain dla przedsiębiorstw.

W każdym razie, zanim przejdziemy dalej, musisz sprawdzić niektóre z kluczowych koncepcji kompozytora Hyperledgera. Zobaczmy, czym one są!

Kluczowe pojęcia w Hyperledger Composer

 • Majątek

Przede wszystkim aktywa są cyfrową formą wszelkich dóbr niematerialnych lub materialnych, nieruchomości lub usług w sieci. A to wszystko jest przechowywane w rejestrach. W rzeczywistości sieć biznesowa może również zawierać dowolne aktywa, których potrzebują.

Na przykład złoto, mieszkania, grunty, dokumenty itp. Musisz jednak upewnić się, że wszystkie zasoby mają unikalne identyfikatory, aby ułatwić ich śledzenie. Ponadto możesz je dowolnie definiować.

Nie trzeba dodawać, że zasoby są niezbędne do funkcjonowania sieci biznesowej. Z pomocą Kompozytora stworzenie takiego byłoby bardzo proste.

 • Uczestnicy

W sieci biznesowej uczestnicy są jedynie członkami tego systemu. W rzeczywistości mają swobodę posiadania majątku, a także uczestniczą w składaniu transakcji. Co więcej, możesz modelować uczestników zgodnie z potrzebami sieci, czymś w rodzaju zasobów.

Potrzebowaliby więc również identyfikatora i wszelkich innych wymaganych właściwości. W ten sposób uczestnicy mają określone funkcje, gdy uczestniczą w inteligentnym kontrakcie Hyperledger Composer.

Ponadto możesz przypisać uczestnika do wielu tożsamości w wielu sieciach.

 • Tożsamości

Cóż, na platformie wszystkie tożsamości są połączeniem klucza prywatnego i cyfrowego certyfikatu. W rzeczywistości wszystkie tożsamości są niezbędne do przeprowadzania transakcji w sieci i mapowania uczestniczącego partnera w systemie.

Ponadto jest to również ważna część inteligentnego kontraktu Hyperledger Composer. W każdym razie na wizytówce znajduje się głównie pojedyncza tożsamość. Ponadto, jeśli ta tożsamość jest odwzorowana na uczestnika, uczestnicy mogą dokonywać transakcji w tej sieci biznesowej jako użytkownik.

 • Transakcje

Transakcje są absolutnie niezbędne dla inteligentnego kontraktu Hyperledger Composer. To medium do interakcji z zasobem na platformie. Za pomocą transakcji możesz wysyłać lub odbierać płatności lub zdarzenie zmienić własność dowolnych aktywów.

Co więcej, możesz również złożyć ofertę na aukcję aktywów. Ale aby to zrobić, musisz mieć odpowiednie uwierzytelnianie Hyperledger Composer.

 • Zapytania

W rzeczywistości za pomocą zapytań można zwrócić dowolne dane w ramach stanu świata. W rzeczywistości sieć biznesowa jest odpowiedzialna za definiowanie zapytań, głównie przyniosłaby korzyść Twojej organizacji w postaci uproszczenia wielu rzeczy.

Co więcej, do dostosowania wystarczy tylko prosta zmiana parametru, więc jest to bardzo łatwe. Możesz również używać zapytań do uwierzytelniania Hyperledger Composer. Z ich pomocą możesz szybko przeszukiwać swoją bazę danych i uzyskać pożądane wyniki.

Pamiętaj jednak, że do wysyłania zapytań musisz używać interfejsu API kompozytora.

 • Wydarzenia

W ramach swojego systemu uwierzytelniania Hyperledger Composer definiują zdarzenie w swoich sieciach biznesowych w taki sam sposób, jak w przypadku uczestników i zasobów.

Po zdefiniowaniu zdarzeń funkcje procesora transakcji wyemitują z powrotem do systemu zewnętrznego, że w sieci wydarzyło się coś bardzo ważnego.

Gdy zdarzenia są emitowane, inni partnerzy mogą subskrybować te zdarzenia za pomocą interfejsu API klienta kompozytora.

 • Kontrola dostępu

Cóż, aby utrzymać wszystkie sieci biznesowe, muszą istnieć określone zasady kontroli dostępu. W rzeczywistości pomaga to w utrzymaniu tego, kto ma dostęp do czego. Ponadto pomogłoby to w kontrolowaniu dostępu do niektórych zasobów i warunków, w których mogą z nich korzystać osoby rówieśnicze.

Zazwyczaj język kontroli dostępu jest sposobem prostego tworzenia dowolnych warunków. Na przykład może powiedzieć „tylko właściciel domu może przenieść własność domu”.

Ponadto, aby przekazać kontrolę dostępu na zewnątrz, można łatwo przetwarzać logikę i łatwo byłoby ją utrzymywać, rozwijać, debugować i sprawdzać.

 • Blockchain State Storage

Wszystkie transakcje systemu będą istniały w księdze blockchain. Ponadto zdarzenie aktualny stan uczestników i aktywów jest przechowywany w bazie danych stanu blockchain. W rzeczywistości przechowywanie ich jest absolutnie konieczne, aby właściwie utrzymać konsensus.

W ten sposób blockchain rozdzieli księgę na węzły wraz z bazą danych stanu. W związku z tym zaktualizowałoby również księgę i inne bazy danych stanu w sieci. Ponadto każdy partner aktywnie korzystający z protokołu konsensusu będzie głównie odpowiedzialny za jego aktualizację.

 • Biznesowe karty sieciowe

Wizytówki sieciowe są absolutnie niezbędne do uwierzytelnienia Hyperledger Composer. Dlaczego? Cóż, ponieważ w zasadzie są to połączenie metadanych, tożsamości i profilu łączącego. W rzeczywistości za pomocą tych wizytówek możesz łatwo połączyć się z sieciami biznesowymi.

Co więcej, możesz również rozszerzyć funkcję tożsamości poza sieć na określone portfele tożsamości. Ponadto w tym przypadku każda tożsamość będzie łączyła się z określonym profilem łączącym i siecią biznesową.

 • Profile połączeń

W uwierzytelnianiu Hyperledger Composer wykorzystuje głównie profile połączeń, aby zdefiniować, z którym systemem muszą się połączyć. W rzeczywistości profil połączenia jest w rzeczywistości dokumentem JSON i jest częścią wizytówki sieciowej.

Co więcej, wszystkie profile pochodzą od twórców systemu, z którym się łączą. W każdym razie wystarczyłoby ich użyć do tworzenia wizytówek sieciowych i wyjaśnienia, jak się z nimi komunikować.

 • Rejestr historyków

Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie przechowywane są rekordy udanych transakcji? Cóż, z pomocą rejestru historyków wszystkie zapisy udanej transakcji są rejestrowane w księdze. W rzeczywistości potraktuj to jako wyspecjalizowany system rejestru.

Ponadto miałby również tożsamości i uczestników, którzy ją złożyli, dołączeni do transakcji. Oczywiście nikt bez uwierzytelnienia Hyperledger Composer nie może przesyłać transakcji ani brać w nich udziału. W każdym razie system przechowuje transakcje jako aktywa HistorianRecord.

W rzeczywistości przestrzeń nazw systemu będzie definiować tę formę zasobu.

Rozdział-3: Architektura Hyperledger Composer

Z pomocą przykładowej aplikacji Hyperledger Composer każdy programista lub architekt może łatwo stworzyć w pełni funkcjonalną sieć blockchain.

Na przykład REST API do łączenia aplikacji mobilnych lub internetowych z dowolną logiką biznesową blockchain, wszelkiego rodzaju logika biznesowa działająca w łańcuchu bloków, integracja istniejącej bazy danych przedsiębiorstwa z nowym zdecentralizowanym rozwiązaniem itp..

W architekturze Hyperledger Composer istnieje łącznie osiem komponentów wysokiego poziomu, o których musisz wiedzieć. Zobaczmy, czym one są –

 • Środowiska wykonawcze wykonania
 • Serwer REST
 • Interfejs linii komend
 • JavaScript SDK
 • Wtyczki do edytorów VSCode i Atom
 • Generator kodu Yeoman
 • Sieciowy interfejs użytkownika Playground
 • Złącze LoopBack

Środowiska wykonawcze wykonania

W przykładowej aplikacji Hyperledger Composer oferuje różne podłączane środowiska wykonawcze. Co więcej, ma teraz głównie trzy implementacje środowiska uruchomieniowego –

Hyperledger Fabric v1.2. W tym przypadku stan magazynu znajduje się w rozproszonej księdze.

Wdrożenie wbudowanego środowiska wykonawczego. W tym przypadku środowisko wykonawcze jest wykonywane w ramach procesu Node.js. Jednak ten jest przeznaczony głównie do testowania jednostkowego logiki biznesowej. Ponadto stan znajduje się w magazynie wartości klucza w pamięci.

Wdrożenie środowiska uruchomieniowego w sieci Web. Tutaj wykonuje się na stronie internetowej i działa głównie w Playground. Ponadto tutaj stan jest w lokalnej historii przeglądarki.

Profile połączeń

W rzeczywistości profile połączeń pomagają głównie określić, jak połączyć się ze środowiskiem wykonawczym. Ponadto istnieje wiele konfiguracji dla każdego typu środowiska wykonawczego.

Na przykład, jeśli używasz środowiska uruchomieniowego Hyperledger Fabric w wersji 1.2, będzie on zawierał porty TCP / IP i adresy równorzędnych węzłów sieci Fabric. Ponadto miałby również certyfikaty kryptograficzne i wiele innych.

Jak już wiesz, profile łączące są częścią karty sieciowej Business oraz przykładowej aplikacji Hyperledger Composer.

JavaScript SDK

W przykładowej aplikacji Hyperledger Composer znajduje się pakiet JavaScript SDK. W rzeczywistości JavaScript SDK to zestaw różnych interfejsów API Node.js. Te interfejsy API pomagają programistom tworzyć nowe aplikacje, które mogą współdziałać i zarządzać utworzoną siecią biznesową.

Interfejsy API są zwykle podzielone na dwa moduły npm –

 • Kompozytor-admin: Tutaj zarządza siecią biznesową, taką jak aktualizacja, uruchamianie lub instalacja.
 • Kompozytor-klient: Ten wykonuje głównie operacje odczytu, usuwania, tworzenia i aktualizowania na uczestnikach i zasobach. Dodatkowo przesyła również transakcje w sieci biznesowej.

Przyjrzyjmy się szczegółom tych składników przykładowej aplikacji Hyperledger Composer.

Kompozytor-klient

W rzeczywistości ten moduł jest zasadniczo instalowany w lokalnej zależności dowolnej aplikacji. Za jego pomocą możesz łączyć się z uczestnikami, aktywami lub przesyłać transakcje sieci biznesowej. Tak więc ten moduł jest niezwykle potrzebny.

Gdy Twoja sieć byłaby w produkcji, potrzebujesz tego modułu, aby dodać bezpośrednią zależność tej aplikacji.

Kompozytor-admin

W każdym razie moduł administratora podążałby tymi samymi śladami co moduł klienta, ale tutaj zostałby zainstalowany w aplikacji administracyjnej. Za pomocą tego modułu każdy może tworzyć lub wdrażać sieci biznesowe lub zmieniać ich definicję.

Interfejs linii komend

Narzędzie wiersza polecenia pomoże administratorom lub programistom w zarządzaniu definicjami sieci biznesowych lub wdrażaniu ich. W związku z tym jest również ważną częścią przykładowej aplikacji Hyperledger Composer.

Serwer REST

Cóż, serwer REST w zasadzie generuje Open API lub Swagger REST API dla sieci biznesowej. Cały proces jego generowania odbywa się automatycznie. Ponadto serwer REST przekształciłby model kompozytora dla sieci biznesowej przy użyciu definicji Open API.

W każdym razie środowisko wykonawcze głównie odczytuje, usuwa, aktualizuje i tworzy uczestników i zasoby, co umożliwia przetwarzanie lub przesyłanie transakcji.

Złącze LoopBack

Zasadniczo serwer REST korzysta z łącznika LoopBack. Jednak wiele narzędzi integracyjnych może go używać w trybie samodzielnym, jeśli natywnie obsługują LoopBack. Ponadto narzędzia LoopBack mogą również używać go do bardziej zaawansowanego poziomu dostosowywania interfejsów API REST.

Sieciowy interfejs użytkownika Playground

Ten jest stosunkowo ważny w architekturze. W rzeczywistości jest to internetowy interfejs użytkownika do testowania i definiowania sieci biznesowych. Ponadto zapewnia, że ​​analityk biznesowy utworzy prototyp lub próbkę logiki biznesowej działającej w środowisku wykonawczym lub sieci Fabric.

Generatory kodu Yeoman

Generator kodu Yeoman to framework o otwartym kodzie źródłowym, który generuje szkielet dowolnego projektu, takiego jak –

 • js
 • Aplikacja internetowa Angular
 • Szkieletowa sieć biznesowa

Rozszerzenia edytora VSCode i Atom

Rozszerzenia edytorów VSCode i Atom są w rzeczywistości wkładem ogromnej społeczności kompozytorów. W każdym razie VSCode to super potężne rozszerzenie, które może weryfikować pliki ACL lub modele Composer. Może również oferować podświetlanie składni, obsługę fragmentów kodu i wykrywanie błędów.

Z drugiej strony wtyczka Atom jest bardziej podstawowym poziomem i może tylko podkreślać składnię.

Rozdział-4: Instalacja procesu Hyperledger Composer

Cóż, aby uruchomić narzędzie, musisz mieć zainstalowany w sieci Composer. W każdym razie Hyperledger Instalacja kompozytora głównie jest podzielony na dwie części. To są –

 • Wymagania wstępne
 • Środowisko programistyczne

Aby działał poprawnie, musisz najpierw zainstalować wymagania wstępne, a następnie środowisko programistyczne. W każdym razie zobaczmy, jak to się robi!

Instalowanie wymagań wstępnych

Cóż, aby zainstalować Hyperledger Composer, musisz mieć na swoim komputerze macOS lub Ubuntu. Tak więc, zanim przejdziesz dalej, upewnij się, że masz jeden z tych dwóch systemów operacyjnych. Powiem ci, jak zainstalować każdy z nich.

Ubuntu

W rzeczywistości musisz mieć co najmniej 4 GB pamięci RAM, aby uruchomić Fabric and Composer na swoim komputerze.

Oto składniki potrzebne do narzędzi programistycznych –

 • Systemy operacyjne: Ubuntu 16.04 LTS lub Linux 14.04. Tutaj oba muszą być 64-bitowe. Dodatkowo możesz używać systemu Mac OS 10.12.
 • Docker-Compose: wersja 1.8 lub nowsza
 • Docker-Engine: wersja 17.03 lub nowsza
 • npm: v5.x
 • Python: 2.7.x
 • Węzeł: 8.9 lub więcej (notatka w wersji 9 i nowszej nie jest obsługiwana)
 • git: 2.9.x lub nowszy

Możesz użyć dowolnego edytora kodu według własnego uznania, ale programiści zalecają VSCode.

Jeśli chcesz zainstalować je w systemie Linux, postępuj zgodnie z tymi –

 • Nie używaj roota, raczej zaloguj się jako zwykły użytkownik.
 • Nie używaj npm z sudo.
 • Podczas instalowania wymagań wstępnych najpierw użyj curl, a następnie rozpakuj za pomocą sudo.
 • Podczas uruchamiania prereqs-ubuntu.sh, uruchom go jako zwykły użytkownik. Może jednak poprosić o hasło roota, ponieważ niektóre z jego procesów instalacyjnych wymagają użycia roota.
 • Nie rootuj za pomocą su.
 • Nie instaluj węzłów globalnie jako root.

Możesz sprawdzić ich doc pliki aby uzyskać więcej informacji na temat pobierania wymagań wstępnych do instalacji programu Hyperledger Composer.

System operacyjny Mac

W przypadku instalacji macOS Hyperledger Composer należy zainstalować niektóre z tych narzędzi, zanim przejdziesz do korzystania z Composera. To są –

 • Apple Xcode i NVM.
 • macOS w wersji 10.12.0.

Cóż, najpierw musisz zainstalować nvm, ponieważ pozwoliłoby to zainstalować, przełączyć i zaktualizować w różnych wersjach Node.js.

Ponadto musisz zainstalować Node, Docker i VSCode. W każdym razie możesz sprawdzić ich doc aby w pełni zrozumieć, jakie kody należy uruchomić dla instalacji programu Hyperledger Composer.

Instalowanie środowiska programistycznego

Będziesz musiał postępować zgodnie z niektórymi z tych instrukcji, aby zainstalować narzędzia programistyczne w Hyperledger Composer. Zobaczmy więc, czym one są.

Komponenty, które musisz zainstalować

Przede wszystkim zacznij od narzędzi CLI. Zasadniczo istnieje kilka narzędzi CLI, które są przydatne, ale najlepszym rozwiązaniem będzie composer-cli. Następnie pobierz Yeoman, composer-rest-server i generator-hyperledger-composer. Mimo że te trzy elementy nie są podstawową częścią systemu, nadal są pomocne.

Następnie musisz zainstalować Playground. W tym celu musisz pobrać aplikację przeglądarki i zainstalować ją w celu testowania i edycji na komputerze lokalnym.

Dodatkowo będziesz musiał skonfigurować swoje IDE. Nawet jeśli masz plac zabaw do pracy nad programowaniem w sieci biznesowej, wielu z was chciałoby pracować w środowisku IDE.

Na koniec musisz zainstalować Hyperledger Fabric, który zapewni podstawę Twojej sieci biznesowej. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, zdecydowanie powinieneś sprawdzić ich dokumenty.

Rozdział-5: Jak korzystać z placu zabaw

Hyperledger Composer Playground to solidny interfejs użytkownika, w którym można wdrażać, konfigurować, a nawet testować sieć biznesową. Ponadto dzięki zaawansowanym funkcjom możesz łatwo zaprosić innych uczestników do swojej sieci.

Co więcej, będziesz mógł zmienić poziom bezpieczeństwa swojej sieci i łączyć się z innymi sieciami biznesowymi.

Jeśli jesteś stosunkowo nowy w Hyperledger Composer Playground, polecam zapoznać się z samouczkami Playground. Dzieje się tak, ponieważ samouczek z pewnością pomoże Ci dowiedzieć się, jak wdrożyć, skonfigurować, a nawet przetestować sieć biznesową. I musisz o tym wiedzieć, zanim zaczniesz korzystać z Business Network Cards.

Dygresja: Jeśli Ty i inny użytkownik korzystacie z Hyperledger Composer Playground do łączenia się z tą samą instancją Fabric, pamiętajcie o odświeżeniu przeglądarki po edycji. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje szansa, że ​​Twoja edycja nie została zapisana. Po odświeżeniu przeglądarka zaakceptuje zmiany wprowadzone w sieci. W rzeczywistości, jeśli zmienisz sieć biznesową bez akceptacji zmian innych użytkowników, zmiany zostaną utracone na zawsze.

Jak poruszać się po placu zabaw Hyperledger Composer

Strona sieci biznesowej

Po uruchomieniu Playground najwyraźniej najpierw zobaczysz tę stronę. To domyślna strona docelowa tego narzędzia. Ponadto w tym miejscu możesz zobaczyć, jakie biznesowe karty sieciowe posiadasz. W rzeczywistości każda biznesowa karta sieciowa zawiera wszystkie informacje potrzebne do połączenia się z prawidłową siecią.

Po wybraniu sieci firmowej przejdziesz do strony Definiuj.

Krótko mówiąc, na tej stronie możesz zrobić wiele rzeczy. To są –

 • Łączenie się z istniejącą siecią biznesową:

Być może masz już wdrożoną sieć biznesową i masz do niej kartę. Możesz więc po prostu kliknąć kartę i połączyć się z tą siecią biznesową.

 • Wdrażanie nowej sieci biznesowej:

Może to Twój pierwszy raz na Hyperledger Composer Playground i chcesz wdrożyć zupełnie nową sieć biznesową. W rzeczywistości istnieje przykładowa sieć biznesowa, która może pomóc w modelowaniu własnego systemu lub po prostu stworzyć go od podstaw.

 • Interakcja z firmowymi kartami sieciowymi:

Cóż, już wiesz, że wizytówki są nośnikiem połączenia z siecią biznesową. Zazwyczaj jest to połączenie tożsamości i profilu. Zwykle karta daje możliwość usunięcia lub wyeksportowania go, aby nawet połączyć się z innym systemem biznesowym w Hyperledger Composer Playground.

 • Importowanie BNC:

Może wyeksportowałeś wizytówkę z Playground, a teraz chcesz zaimportować ją do innego. Wszystko, czego potrzebujesz, to plik.card z poprzedniego komputera, a następnie użyj opcji „dodaj wizytówkę firmy”, aby go zaimportować.

 • Łączenie za pomocą klucza tajnego użytkownika i identyfikatora użytkownika:

W rzeczywistości ten działa, gdy masz już sekret użytkownika lub identyfikator użytkownika od administratora sieci. W tym celu wystarczy skorzystać z opcji „Połącz przy użyciu danych logowania”, aby wejść do zakładki i wygenerować potrzebną kartę..

 • Zapoznaj się z samouczkiem dotyczącym placu zabaw:

Jeśli jesteś nowy na platformie, powinieneś zapoznać się z samouczkami, aby się z nią zapoznać. Co więcej, samouczek z pewnością podpowie Ci, jak stworzyć sieć biznesową od podstaw i jak wykonać inne podstawowe operacje.

Opcje sieci biznesowej

Po podłączeniu do sieci otrzymasz dwie opcje – Zdefiniuj kartę i Testuj.

W tych dwóch możesz wykonać wiele operacji. Jeśli nie zmienisz nazwy sieci firmowej, będzie to podstawowa-próbna-sieć.

Zobaczmy, co te dwie karty oferują dla Ciebie.

Zakładka Definiuj

Z pomocą zakładki definiowania możesz aktualizować, edytować, a nawet tworzyć sieć biznesową. W rzeczywistości na stronie w lewym rogu zobaczysz listę plików, które zdefiniowały Twoją sieć biznesową.

Aby zobaczyć zawartość tych plików, musisz je kliknąć, a wtedy otworzy się widok edytora, w którym możesz edytować i przeglądać. Co więcej, jeśli chcesz dodać więcej plików, możesz po prostu kliknąć przycisk dodaj plik. W rzeczywistości do sieci można dodawać pliki skryptów, pliki modeli, pliki zapytań i pliki kontroli dostępu.

Po zmianie i dodaniu plików możesz wdrożyć zmiany za pomocą przycisku Wdrażaj zmiany w Hyperledger Composer Playground.

Po wdrożeniu zmian możesz je przetestować za pomocą zakładki Test. Ponadto możesz również wyeksportować swoją sieć biznesową jako plik .bna.

Ale pamiętaj, co powiedziałem wcześniej, nie zapomnij o odświeżeniu, aby zapisać zmiany.

Zakładka Test

Cóż, z pomocą karty Testuj możesz łatwo przetestować wdrożoną sieć, na przykład jak działają typy uczestników lub jak działają zasoby, a nawet procesy transakcyjne. Po lewej stronie karty zobaczysz, że wszystkie zasoby i uczestnicy znajdują się na liście.

Co więcej, po wybraniu dowolnego z nich otworzy się rejestr, z którego można zobaczyć wszystkie aktywne instancje. Jeśli nie masz jeszcze żadnych uczestników ani zasobów na platformie, rejestry byłyby puste.

Z drugiej strony możesz również utworzyć odpowiednie transakcje, aktywa lub uczestników z rejestru.

Ponadto z rejestru wszystkich transakcji możesz sprawdzić wszystkie transakcje, które miały miejsce w sieci. Co więcej, zobaczysz nawet transakcje, które miały miejsce w czasie tworzenia nowych zasobów lub uczestników.

Ponadto, aby sprawdzić, czy działa poprawnie, czy nie, możesz po prostu przesłać transakcję i zobaczyć, co się stało z zapisów. To świetne podejście do wykrywania błędnych transakcji lub błędów w kodzie.

Rozdział-6: Rozwój biznesowej sieci blockchain

Definicja sieci biznesowej

Definicja sieci biznesowej jest jedną z głównych koncepcji schematu programowania wielu organizacji w Hyperledger Composer. W rzeczywistości poznasz je z klasy BusinessNetworkDefinition. Ponadto są one zwykle definiowane w module composer-common-module i zarówno administrator, jak i klient mogą je wyeksportować.

Zasadniczo ma trzy typy plików –

 • Pliki modelu
 • Pliki JavaScript
 • Pliki kontroli dostępu

W rzeczywistości pliki modelu pozwolą Ci zdefiniować domenę dla sieci. Z drugiej strony pliki JavaScript zawierają głównie funkcje procesora do transakcji. Co więcej, funkcje procesora transakcji działają w sieci szkieletowej i miałyby dostęp do rejestrów zasobów.

Każdy analityk Hyperledger Composer w wielu organizacjach może tworzyć pliki modeli, ponieważ definiują one samą strukturę ich firmy.

Z drugiej strony, pliki JavaScript byłyby najwyższym priorytetem programistów, ponieważ przekazywałyby wymagania analitykom biznesowym.

Z drugiej strony, pliki kontroli dostępu kontrolowałyby prawa uczestnika do różnych plików i funkcji sieci.

Rozwój sieci biznesowych

Tworzenie sieci biznesowej to proces wieloetapowy. Sprawdź, czym one są od dołu.

 • Model

Twórcy wielu organizacji Hyperledger Composer współpracowaliby z analitykami biznesowymi w celu modelowania swojej domeny. Ponadto posiadałby język modelowania kompozytora i zapewniałby podstawową strukturę zasobów i innych zasobów.

 • Kontrola dostępu

Równolegle z modelem, analitycy techniczni lub twórcy Hyperledger Composer, wiele organizacji pracowałoby nad regułami kontroli dostępu. W rzeczywistości byłoby wiele warunków i punktów wejściowych formatu wielopoziomowego dla węzłów.

 • Rozmieścić

Po wykonaniu skryptów, tworzeniu pakietów i kontroli dostępu programiści mogą wdrożyć sieć i przetestować ją za pomocą narzędzi wiersza poleceń.

 • Test

Cóż, do testów potrzebny jest idealny model. Tak więc programiści mogą używać frameworków Chai lub Mocha do porównywania. Z tego powodu mogą również używać tkaniny.

 • Zintegrować

Po wszystkich testach do gry wkracza aplikacja front-end. I tak, możesz użyć serwera REST do wygenerowania REST API dla aplikacji front-end.

Tworzenie aplikacji

Wiele organizacji w Hyperledger Composer musiało uzyskać dostęp do urządzeń przenośnych, internetowych lub Node.js tworzenie aplikacji. Dlatego narzędzie obsługuje tworzenie ich w ramach.

 • Napisz aplikację Node.js.

Przede wszystkim musisz opracować aplikacje Node.js do pracy z platformą wielu organizacji Hyperledger Composer. Co więcej, pozwoliłoby ci połączyć się z siecią, aktualizować ją, usuwać zasoby, czytać rejestry i wiele więcej.

 • Twórz aplikacje internetowe

Musisz upewnić się, że aplikacja internetowa, którą chcesz połączyć z siecią, może wykonać wywołanie interfejsu API REST. W rzeczywistości najlepszym sposobem jest użycie serwera REST do generowania API dla aplikacji.

 • Zapisz się na wydarzenia

Upewnij się, że aplikacje Node.js mogą subskrybować zdarzenia w systemie. Jak już wiesz, wcześniej zdefiniujesz zdarzenia, które będą emitowane, gdy na platformie pojawią się określone transakcje.

Integracja istniejących systemów

Możesz zintegrować dowolne istniejące systemy przy użyciu interfejsu API Loopback z przykładów Hyperledger Composer. Zobaczmy, jak to się robi na przykładach Hyperledger Composer.

 • Wygeneruj interfejs API REST przy użyciu serwera REST.
 • Upewnij się, że publikujesz zdarzenia z serwera REST.
 • Dodaj proces uwierzytelniania dla serwera REST.
 • Włącz serwer REST w trybie wielu użytkowników.
 • HTTPS i TLS zapewniłyby bezpieczeństwo twojego serwera REST. Dlatego upewnij się, że je poprawnie dodałeś lub skonfigurowałeś.
 • Ponadto można wdrożyć serwer REST, aby zintegrować dowolne istniejące rozwiązanie sieciowe z nowym systemem.
 • Możesz dostosować serwer RST z sieci biznesowej, aby zaimplementować niestandardowy interfejs API REST dla swoich aplikacji.
 • Node-RED umożliwi Ci przesyłanie, odczytywanie transakcji, aktualizowanie lub usuwanie zasobów oraz subskrybowanie wydarzeń.
 • Możesz użyć procesorów transakcji do wywołania zewnętrznych usług HTTP lub REST w celu usunięcia złożonych obliczeń z łańcucha bloków.

Rozdział-7: Zarządzanie i diagnozowanie problemów

Zarządzanie rozwiązaniem

Zarządzanie przykładami Hyperledger Composer odnosi się głównie do zarządzania tożsamościami i uczestnikami. Co więcej, te dwa elementy są podstawową koncepcją każdego korporacyjnego systemu blockchain.

 • Dodawanie uczestników

Musisz dodać uczestników do sieci, zanim będą mogli dokonywać jakichkolwiek transakcji na przykładach Hyperledger Composer. W ten sposób uczestnicy będą tworzyć zasoby, a nawet wymieniać je z innymi uczestnikami w systemie.

 • Importowanie, eksportowanie i tworzenie BNC

Z pomocą narzędzi Hyperledger Composer, tworzenie firmowej karty sieciowej jest po prostu łatwe. Aby to zrobić, potrzebujesz tylko kombinacji tożsamości, certyfikatów i profili połączeń. Ponadto narzędzia pomagają również eksportować, importować inne BNC.

 • Wydanie tożsamości uczestnikowi

Możesz wydać tożsamość uczestnikowi za pomocą wiersza poleceń lub interfejsu API z narzędzi Hyperledger Composer. Dlatego podczas wystawiania nowej tożsamości uczestnik miałby uprawnienia do interakcji z systemem.

 • Powiązanie uczestnika z istniejącą tożsamością

Może już stworzyłeś tożsamość za pomocą narzędzi Hyperledger Composer. Więc teraz musisz tylko połączyć z nim uczestnika. Cóż, do tego możesz użyć wiersza poleceń lub interfejsu API, tych samych instrukcji dotyczących tworzenia tożsamości.

 • Lista wszystkich tożsamości

Aby utrzymać odpowiedni system zarządzania tożsamością, musisz zmapować wszystkich uczestników wraz z tożsamościami. Zdobądź więc listę i przejrzyj je pod kątem tożsamości, aby upewnić się, że tak się stanie.

 • Odwołanie uczestnika z tożsamości

W przypadku złamania regulaminu możesz anulować tożsamość uczestnika. Dlatego uczestnik nie może już wchodzić do sieci biznesowej ani nawet wchodzić z nią w interakcję.

Diagnozowanie problemów

Narzędzia Hyperledger Composer używają modułu rejestrowania Winston, a ponadto pozywają moduł Config, aby również sprawdzić informacje o konfiguracji. W rzeczywistości, jeśli niczego nie znajdzie, użyje ustawień domyślnych.

Musisz jednak wiedzieć, że jeśli nie znajdzie pliku konfiguracyjnego, wyświetli komunikat ostrzegawczy. Zasadniczo powie, że nie może znaleźć żadnej konfiguracji w katalogu. Z drugiej strony, jeśli jesteś zadowolony z wartości domyślnych, możesz ukryć komunikat za pomocą zmiennych środowiskowych.

Diagnozowanie problemu

Z pomocą narzędzi Hyperledger Composer możesz łatwo zdiagnozować wszelkie błędy w systemie. W przypadku, gdy coś jest nie tak z aplikacją, możesz uzyskać dla niej diagnostykę. Musisz jednak pamiętać, że aby uzyskać diagnostykę, potrzebujesz struktury rejestrowania.

Zasadniczo istnieją 2 rodzaje kontenerów do logowania –

 • Kontener, w którym działa aplikacja
 • Kontener kodu łańcucha, w którym wykonywane są transakcje

Konfiguracja domyślna

W ramach zobaczysz zarejestrowane informacje na wszystkich następujących poziomach –

 • Ostrzec
 • Błąd
 • Gadatliwy
 • Informacje
 • Odpluskwić

W każdym razie dzienniki wyjścia lub wejścia są tworzone głównie na końcu lub na początku funkcji. Więc otrzymasz je na poziomie debugowania.

Jak kontrolować, co jest produkowane?

Jeśli chcesz kontrolować lokalizację lub rodzaj informacji generowanych po diagnozie za pomocą narzędzi Hyperledger Composer, możesz skorzystać z prostej konfiguracji JSON. Tak więc za pomocą modułu Config można łatwo ustrukturyzować plik JSON.

Dzięki tej kontroli możesz uzyskać –

 • Na jakim poziomie będą generowane wiadomości?
 • Gdzie poszłyby wiadomości?

Rozdział-8: Samouczki Hyperledger Composer

Samouczek dotyczący placu zabaw

Aby Ci w tym pomóc, oferują kompletny samouczek Playground Hyperledger Composer. Korzystając z tego procesu, możesz łatwo dowiedzieć się, jak możesz korzystać z platformy. Opiszę to pokrótce tutaj.

 • Krok pierwszy: Uruchom Composer Playground

Po pierwsze, w samouczku Hyperledger Composer musisz uruchomić Playground. W rzeczywistości możesz uzyskać dostęp do ekranu sieci biznesowej po jej otwarciu.

 • Krok drugi: Utwórz sieć biznesową

Następnie musisz utworzyć sieć biznesową. W tym celu możesz wybrać szablon lub zaimportować również swój własny szablon.

 • Krok trzeci: Połącz się z siecią biznesową

Po utworzeniu zobaczysz wizytówkę sieciową. Musisz więc kliknąć zestaw, aby połączyć się z siecią. Jest tu również inny samouczek Hyperledger Composer zawierający informacje o opcjach łączenia portfela.

 • Krok czwarty: Dodaj pliki modelu

Po wejściu przejdź do zakładki definiowania i utwórz pliki modeli lub nawet edytuj je, jak chcesz. Jest też szablon, który możesz sprawdzić.

 • Krok piąty: Dodaj pliki skryptów procesora transakcji

Po zdefiniowaniu plików modelu można przejść do plików logiki transakcji dla sieci. W rzeczywistości wykorzystuje głównie funkcje JavaScript. Wszystkie funkcje byłyby wykonywane podczas przetwarzania transakcji.

 • Krok szósty: kontrola dostępu

Z pomocą plików kontroli dostępu można definiować reguły i ograniczać dostęp do określonych części sieci.

 • Krok siódmy: wdrożenie sieci biznesowej

Po przygotowaniu wszystkich plików kontroli dostępu, plików modeli i skryptów można wdrożyć sieć w celu jej przetestowania.

 • Krok ósmy: przetestuj definicję sieci

Najpierw przetestuj definicję sieci, tworząc uczestników, zasoby i handlując nimi online.

 • Krok dziewiąty: Utwórz uczestników

W rzeczywistości szybko dodaj dwóch uczestników do sieci, aby móc udostępniać zasoby między nimi i zobaczyć wyniki.

 • Krok dziesiąty: Utwórz zasoby

Następnie utwórz aktywa i uczyń jednego z uczestników właścicielem tego zasobu, aby węzeł mógł przeprowadzać transakcje dotyczące tego zasobu.

 • Krok jedenasty: przeniesienie aktywów

Dodatkowo przenieś część aktywów na innego uczestnika i sprawdź wynik. Możesz to powtórzyć również na odwrót.

Po tym w końcu będziesz wiedział, czy Twoja platforma działa najlepiej, czy nie.

Inne samouczki do obejrzenia

Istnieje również samouczek dotyczący programu Hyperledger Composer dla programistów, którzy muszą wiedzieć o technicznych aspektach rozwiązań. Z pomocą tych tutoriale, programiści mogą go nawet dostosować i zrobić, jak im się podoba.

Poza tym jest też zapytania Samouczek Hyperledger Composer. W tym artykule dowiesz się, jak korzystać z interfejsu API REST lub języka zapytań kompozytora.

W rzeczywistości język zapytań może filtrować wyniki dowolnych kryteriów, a nawet wywoływać określone przejścia. Na przykład wywoła wszelkie operacje usuwania zasobu lub aktualizowania zestawów wyników.

Pliki zapytań można znaleźć w katalogu nadrzędnym, miałyby one rozszerzenie o nazwie .qry w sieci biznesowej. Dlatego, aby doskonale obsługiwać funkcje zapytań, możesz skorzystać z samouczka Hyperledger Composer jako przewodnika.

Rozdział-9: Końcowa uwaga

Wygląda na to, że dotarliśmy do punktu końcowego naszego przewodnika po Hyperledger Composer. W rzeczywistości przykłady Hyperledger Composer mogą być dla Ciebie doskonałą opcją, jeśli chcesz szybko uruchomić sieć blockchain.

Jak widać, uruchomienie sieci blockchain jest stosunkowo łatwe przy pomocy Playground. Dlatego testowanie nowych przykładów Hyperledger Composer jest tutaj świetną opcją. Nie tylko możesz skonfigurować całość, ale także otrzymasz wsparcie w zakresie konserwacji.

Aby Ci pomóc, podałem już wszystkie informacje potrzebne do wykonania ostatniej rozmowy. Ponadto z pomocą samouczka Hyperledger Composer nauczenie się obsługi tego byłoby łatwym zadaniem.

Niestety niedawno ogłosili, że wstrzymają rozwój Compose. Ale dlaczego? Cóż, Hyperledger Composer to solidne narzędzie, ale dodawanie do niego większej liczby funkcji komplikuje go.

Cała idea wykorzystania tego narzędzia polegała na uproszczeniu procesu wdrażania sieci biznesowej. Ale jeśli dodanie większej liczby funkcji jest z tym sprzeczne, nie byłoby to najlepsze narzędzie, prawda??

W związku z tym, aby upewnić się, że nadal możesz go używać do kontynuowania wdrażania sieci, dodadzą funkcje w Hyperledger Fabric. Ponieważ Composer potrzebuje Fabric do działania dowolnej funkcji, to dałoby ci dostęp do niego również z Composera. Jednak w samym narzędziu nie otrzymasz żadnych rozpraszających elementów.

Ale zgodnie z ich postem, jeśli ktoś chce dodać funkcję, może przesłać opracowaną wersję do swojej społeczności.

W każdym razie, miejmy nadzieję, przewodnik pomógł ci w jakikolwiek sposób, a teraz wiesz, jak to naprawdę działa.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me