Alternatywy dla ICO: w jaki inny sposób startupy blockchain mogą zbierać fundusze?

Czy jesteś przedsiębiorcą zajmującym się kryptowalutą blockchain i oceniasz opcje pozyskiwania funduszy na swój projekt? Są szanse, że martwisz się czytaniem negatywnych relacji medialnych na temat ICO i szukasz alternatyw.

W tym artykule wyjaśniam kilka alternatyw dla ICO.

Oni są:


 1. Oferty tokenów bezpieczeństwa (STO);
 2. DAICO;
 3. Prosta umowa na przyszłe tokeny (SAFT);
 4. Interaktywne ICO (IICO);
 5. Zrzut żetonowy;
 6. Pozyskiwanie kapitału wysokiego ryzyka (VC).

1. Oferty tokenów zabezpieczających (STO): zgodność z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych

Regulatorzy na całym świecie przyglądają się ICO, ponieważ podejrzewają, że ICO obchodzą przepisy inwestycyjne. Na przykład w Stanach Zjednoczonych Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która jest organem nadzorującym inwestycje w papiery wartościowe, wezwała wiele ICO.

SEC doszedł do wniosku, że większość ICO sprzedawała tokeny bezpieczeństwa, ukrywając je jako tokeny użytkowe. Papiery wartościowe to kontrakty inwestycyjne, które ludzie kupują głównie dlatego, że spodziewają się przyszłego zysku, podczas gdy tokeny użytkowe dają dostęp do produktu.

Większość ICO nie posiadała żadnego działającego produktu w momencie premiery, stąd twierdzenie o wartości użytkowej jest słabe. Poza tym sprzedawali swoje ICO agresywnie obiecując przyszłe zyski, pozycjonując w ten sposób nawet autentyczne tokeny użytkowe jako papiery wartościowe.

Nie spełnili jednak wymogów regulacyjnych dotyczących papierów wartościowych, np. rejestracja i raportowanie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji „Token zabezpieczający a token narzędziowy: porównanie”.

Oferty tokenów bezpieczeństwa (STO) są w pełni zgodne z SEC wśród alternatyw dla ICO. Start-upy uruchamiają je po całkowitym zatwierdzeniu przez SEC, deklarując z góry swoje tokeny jako papiery wartościowe. Rejestrują swoje tokeny i wypełniają niezbędne dokumenty do sprzedaży umowy inwestycyjnej w papiery wartościowe.

Przykłady STO są następujące:

 1. tZero: to platforma typu blockchain dla rynków kapitałowych;
 2. Polymath: ta platforma blockchain służy do tokenizacji papierów wartościowych;
 3. Corl: Platforma oparta na blockchain do finansowania małych firm.

Przeczytaj o tym, jak STO porównuje się z ICO w „STO Vs ICO: The Difference Between The Two”.

2. DAICO: ICO z cechami modelu DAO

W „Poradniku dla początkujących: Jak wykryć oszustwa ICO” wspomniałem, jak oszukańcze ICO zarabiają pieniądze inwestorów bez dostarczania żadnego produktu. Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, połączył cechy modelu DAO z ICO i wpadł na pomysł DAICO.

Zwykłe ICO korzysta z inteligentnego kontraktu, który pozwala inwestorom przesyłać swoje fundusze do start-upu i na tym kończy się funkcja inteligentnego kontraktu. Jeśli zespół projektowy zniknie wraz z funduszami, inwestorom nie przysługuje środek prawny.

Jednak w DAICO inteligentny kontrakt jest podzielony na dwie części w następujący sposób:

 1. Pierwsza część umożliwia inwestorom wniesienie wkładu, a następnie zakazuje dalszego wkładu po przekroczeniu limitu. Na tym etapie zespół projektowy nie ma dostępu do funduszy.
 2. Druga część rozpoczyna się automatycznie po zakończeniu pierwszej i ustawia „kran”, aby ograniczyć wypłatę środków przez zespół projektowy. Posiadacze tokenów mają teraz uprawnienia do głosowania w „zdecentralizowanej organizacji autonomicznej” (DAO), a zespół projektowy musi złożyć wniosek dotyczący opracowania projektu. Interesariusze DAO głosują i decydują, czy podnieść limit kranu, czyli pozwolić zespołowi projektowemu na wypłatę większych środków. Jeśli zespół projektowy lub interesariusze DAO nie są zadowoleni z postępu projektu, mogą zdecydować się na autodestrukcję inteligentnego kontraktu, co zwróci pozostałe środki.

Przeczytaj więcej o DAICO w „Poradniku dla początkujących: Co to jest DAICO? Ulepszone ICO! ”.

Inteligentny kontrakt DAICO daje inwestorom znaczną kontrolę, a oszukańczy zespół ICO nie może poradzić sobie z funduszami. Z drugiej strony ma pewne wady:

 1. Zespół projektowy potrzebuje interesariuszy DAO, aby zatwierdzali ich propozycje rozwoju projektów, co zmniejsza elastyczność, jakiej potrzebuje każdy start-up.
 2. Inwestorzy z myślą o krótkoterminowym zysku mogą być mniej zainteresowani długoterminowym rozwojem projektu. Czy kupujący będą mieli prawo głosu, jeśli sprzedadzą swoje tokeny na giełdach? Jest to niejasne.
 3. Wielu inwestorów nie jest w pełni zaznajomionych z obietnicą technologii blockchain. Jeśli zdecydują się na samozniszczenie projektu, nie rozumiejąc jego wartości, wówczas projekt zbliża się do przedwczesnego końca.

DAICO jest nowe, a przykładem start-upu, który z niego korzystał, jest „Platforma Otchłani„, Która jest cyfrową platformą dystrybucji opartą na łańcuchu bloków. Przeczytaj „ICO Vs DAICO: Jaka jest różnica między tymi dwoma?” wiedzieć, jak DAICO wypada w porównaniu z ICO.

3. Prosta umowa na przyszłe tokeny (SAFT):

Wśród alternatyw dla ICO SAFT wykorzystuje dwuetapowy proces, aby uzyskać zgodność z SEC. Start-up blockchain sprzedaje kontrakty inwestycyjne w papiery wartościowe tylko akredytowanym inwestorom. W ten sposób zbierają fundusze na rozwój projektów, obiecując tokeny w przyszłości. Umowy są zarejestrowane w SEC.

Kiedy wypuszczają swój produkt, sprzedają tokeny ogółowi społeczeństwa, podczas gdy inwestorzy SAFT otrzymują swoje tokeny automatycznie. Ponieważ do tego czasu istnieje już funkcjonalny produkt, firma start-up oczekuje, że SEC uzna ich token za token użytkowy.

Marco Santori z kancelarii Cooley i zespół z Protocol Lab wpadli na ten pomysł w październiku 2017 r. Dostrzeganą zaletą jest zgodność z SEC dzięki zarejestrowanej umowie inwestycyjnej w papiery wartościowe.

Jednak podejście to ma następujące wady:

 1. SEC nie potwierdziła, że ​​dwuetapowy proces spełnia ich wymagania.
 2. Akredytowani inwestorzy kupujący SAFT otrzymują swoje tokeny automatycznie, gdy start-up wprowadza swój produkt. To sprawia, że ​​wygląda to na prywatną sprzedaż, a SEC nie zaakceptuje tego w przypadku kontraktu inwestycyjnego w papiery wartościowe.
 3. Rejestrowany jest tylko SAFT, ale nie tokeny. Jednak tylko start-up może tworzyć tokeny, stąd inwestorzy SAFT są od nich w pełni zależni. To sprawia, że ​​SAFT jest „zamiennym papierem wartościowym”, a token „podstawowym papierem wartościowym”, a SEC wymaga rejestracji obu. To kolejny powód, dla którego SEC nie akceptuje SAFT.

Przeczytaj więcej o SAFT w artykule „Co to jest SAFT: Wprowadzenie do metody pozyskiwania funduszy w ramach projektu Blockchain”.

4. Wśród alternatyw dla ICO, IICO zniechęca krypto-wieloryby:

ICO mogą być ograniczone, tj. Istnieje górny limit zbierania funduszy. Mogą być również odkorkowane, tj. Bez górnej granicy. Inwestorzy wiedzą, że cena tokena pozostanie taka sama, gdy kupią w ograniczonych ICO, jednak wiele z tych wydarzeń bardzo szybko się kończy. Inwestorzy nie mogą być pewni ceny tokena w przypadku nieograniczonych ICO.

W wielu ograniczonych ICO „krypto wieloryby”, tj. Inwestorzy posiadający niezwykle dużą ilość kryptowalut, odgrywają rolę manipulacyjną. Wysłanie Ether na adres zespołu projektowego wymaga od inwestorów opłacenia „ceny gazu”. Krypto-wieloryby płacą ogromną kwotę, aby wynieść swoją transakcję na pierwszy plan, odpychając w ten sposób mniejszych inwestorów. Wieloryby następnie kupują ogromną ilość żetonów, a później manipulują rynkiem.

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, wpadł na pomysł „Interaktywnego ICO” (IICO), w którym inteligentny kontrakt zapewni równe szanse wszystkim inwestorom. Odbywa się to w następujący sposób:

 1. Inwestorzy mogą określić maksymalny limit sprzedaży. Każdy fundusz zgromadzony ponad tę kwotę jest zwracany.
 2. Umowa obsługuje wszystkie oferty w sposób przejrzysty.
 3. Inwestorzy mogą składać lub usuwać oferty na podstawie zachowania innych.
 4. IICO traktuje jednakowo duże i małe oferty, ograniczając w ten sposób zalety krypto-wielorybów.
 5. Górnicy nie mogą cenzurować transakcji podczas crowdsale, IICO sprawia, że ​​koszty są wygórowane. To również zniechęca krypto-wieloryby.

Pierwszym projektem, w którym wypróbowano IICO, był Kleros, zdecentralizowany protokół sprawiedliwości.

5. Zrzut żetonowy zwiększający efekt sieci:

Token airdrop oznacza rozdawanie tokenów kryptograficznych za darmo. Wiele projektów blockchain-crypto wykorzystuje tę popularną formę kampanii nagród jako część swojej strategii marketingowej. Wyjaśniłem znaczenie zrzutów symbolicznych w „Poradniku dla początkujących: Jak stworzyć świetną strategię marketingową ICO”.

Jednak zrzuty symboliczne stały się teraz jedną z alternatyw dla ICO. Wiele projektów oddaje teraz większość swoich tokenów w ramach zrzutu, podczas gdy zespół zachowuje resztę. Celem jest wywołanie szumu wokół tokena w społecznościach kryptowalut, a tym samym zwiększenie jego wykorzystania.

W ten sposób projekty starają się zwiększyć efekt sieciowy. Większość projektów blockchain ma większą wartość, jeśli więcej użytkowników zacznie używać ich produktu. To zjawisko o zwiększonej wartości ze względu na większą liczbę uczestników nazywane jest „efektem sieciowym”. Przeczytaj o tym w Artykuł w Wikipedii na temat efektu sieci.

Everipedia, internetowa encyklopedia oparta na technologii blockchain jest dobrym przykładem projektu, który wypróbował takie podejście. Przeczytaj więcej o zrzutach symbolicznych w „Co to jest Airdrop? Przewodnik po 5 krokach, aby otrzymać darmowe tokeny ”.

6. Finansowanie VC pozostaje ważną alternatywą dla ICO:

Chociaż być może myślisz więcej o ICO i innych alternatywach, zapoznaj się również z opcjonalnym pozyskiwaniem kapitału podwyższonego ryzyka (VC). Jest to nadal ważna alternatywa dla ICO, dla Twojego start-upu.

Podbicie VC zapewnia następujące korzyści:

 1. VC to doświadczeni biznesmeni, a wielu z nich to sami przedsiębiorcy. Dokładnie analizują propozycje projektów. Jeśli możesz sprzedać swój biznesplan inwestorowi VC, prawdopodobnie dobrze sprzedasz swój produkt na rynku!
 2. VC to eksperci w budowaniu nowych, obiecujących firm i będą trzymać Cię za rękę przez lata ich kształtowania. Doskonałe wskazówki, „dowody koncepcji” (PoC), akceleratory itp. Można uzyskać od VC.
 3. Wirtualne waluty nie oczekują szybkich zysków i pozostaną z Tobą przez długi czas, a jeśli Twój projekt się nie powiedzie, ponoszą odpowiedzialność.
 4. Podwyżki VC są prestiżowe i zyskują bardzo pozytywne relacje w mediach biznesowych. Z drugiej strony ich sieć zapewnia wyciszony przekaz medialny, jeśli Twój projekt się nie powiedzie.
 5. Ponieważ VC to renomowani ludzie biznesu, masz dostęp do znaczących możliwości rynkowych i sieciowych.

Przeczytaj więcej o tym, jak VC porównuje się z ICO w „ICO vs VC: The Experience Matters”.

Uwaga: jeśli chcesz dogłębnie zrozumieć koncepcję ICO, przeczytaj „Co to jest ICO: wprowadzenie do początkowej oferty monet”.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me