Co to jest DAICO: wprowadzenie

Czy jesteś inwestorem ICO? Być może z niepokojem zauważyłeś, że oszukańcze ICO radziły sobie z ciężko zarobionymi pieniędzmi inwestorów. Prawdopodobnie zastanawiasz się, w jaki sposób ekosystem kryptograficzny osiągnie większy stopień odpowiedzialności i zapobiegnie oszustwom. Odpowiedzią może być nowy model DAICO. Wyjaśnię tutaj, czym jest DAICO.

Przegląd kluczowych ryzyk związanych z ICO:

Najpierw przyjrzę się niektórym kluczowym zagrożeniom dla ICO. ICO są prowadzone za pomocą inteligentnego kontraktu, który reguluje finansowanie przez inwestorów i dystrybucję tokenów do nich. ICO ma zazwyczaj „miękki limit”, tj. Minimalną kwotę, którą zespół projektowy musi zebrać z wydarzenia, aby kontynuować rozwój.

Jeśli projekt ICO nie może podnieść „miękkiego limitu”, ICO kończy się niepowodzeniem, a zespół projektowy zwraca fundusze inwestorom. Jeśli jednak podniesie miękki limit, kontrolują fundusz i wydają go tak, jak chcą.

Inteligentny kontrakt kończy swoje funkcje, gdy tylko zostaną zebrane fundusze. Nie daje inwestorom możliwości kontrolowania kolejnych wydarzeń. Zespół projektowy pozbawiony skrupułów może uciec z funduszami, co rzeczywiście się stało.

Efekty realizacji inteligentnych kontraktów są nieodwołalne, pozostawiając inwestorów bezradnych. Przeczytaj więcej o tym, jak działają, w „Poradniku dla początkujących: Czym jest inteligentna umowa?”.

Ponieważ ICO są nieuregulowane, inwestorzy również nie mają środków prawnych. Przeczytaj więcej o nieuregulowanym charakterze ICO w „Co to jest ICO: wprowadzenie do początkowej oferty monet”.

Co to jest DAICO: koncepcje

Vitalik Buterin, założyciel Ethereum, po raz pierwszy wymyślił koncepcję DAICO w styczniu 2018 r. Zaproponował połączenie funkcji „zdecentralizowanej organizacji autonomicznej” (DAO) i „początkowej oferty monet” (ICO), aby poprawić rozliczalność w modelu ICO zbieranie funduszy. Przeczytaj jego punkt widzenia w „Wyjaśnienie DAICO„.

Koncepcja DAICO zachowuje element pozyskiwania funduszy ICO, tj. Inteligentny kontrakt umożliwi zespołowi projektowemu ICO pozyskiwanie środków od inwestorów. Wprowadza jednak również kluczową koncepcję DAO, tj. Inwestorzy będą posiadać tokeny i będą mogli głosować, decydując o przyszłości projektu..

Inteligentny kontrakt DAICO będzie składał się z dwóch następujących części:

  1. Pierwsza część pozwoli inwestorom wysłać swoje Ethers do zespołu projektowego. W zamian dostają tokeny, a kiedy wyprzedaż się kończy, ta część kontraktu zabrania dalszych inwestycji.
  2. Druga część zawiera mechanizm, w którym środki są uwalniane do zespołu projektowego w fazach. Demokratyczny system, w którym inwestorzy głosują, określi ilość środków do uwolnienia.

Inteligentny kontrakt DAICO – pierwsza część jest jak inteligentny kontrakt ICO:

Pierwsza część inteligentnego kontraktu DAICO będzie bardzo podobna do inteligentnego kontraktu ICO. Inwestorzy przesyłają swoje środki zespołowi projektowemu i otrzymują tokeny proporcjonalnie do ich finansowania. Jest również nazywany „trybem współtworzenia”. Główną różnicą w stosunku do ICO jest to, że fundusze są na tym etapie zablokowane dla zespołu projektowego ICO i nie mają do nich dostępu.


Inteligentny kontrakt DAICO – część druga to jak model DAO:

W modelu DAO posiadacze tokenów głosują za lub przeciw propozycji rozwoju projektu. Zespół projektowy może wdrażać tylko te wnioski, które otrzymają wystarczającą liczbę głosów na swoją korzyść. DAICO wdraża tę koncepcję w drugiej części inteligentnego kontraktu.

Umowa będzie zawierała zmienną o nazwie „Dotknij”. Początkowo jest ustawiony na zero, dlatego zespół projektowy nie ma dostępu do funduszy. Ta część umowy nazywa się „trybem„ Tap ”i jest aktywowana, gdy tylko„ tryb kontrybucji ”, tj. Pierwsza część, kończy się.

Zespół projektowy musi przedłożyć uchwały, które zawierają fazy rozwoju projektu, podczas gdy inwestorzy muszą zdecydować, czy podnieść wartość „Tap”. Jeśli zdecydują się zebrać, zespół projektowy otrzyma fundusze na ten etap projektu, w przeciwnym razie nie.

Ta część umowy ma również „Tryb wypłaty”. Rozważ hipotetyczny scenariusz, w którym inwestorzy lub zespół projektowy są niezadowoleni z postępów projektu. Mogą głosować za samozniszczeniem kontraktu, który zwraca inwestorom pozostałe etery. Zwrot jest proporcjonalny do ich inwestycji.

Zalety DAICO:

Istnieją dwie główne zalety DAICO:

  1. Zespół projektowy może wykorzystywać fundusze tylko w zakresie, w jakim inwestorzy wyrażają na to zgodę, w przeciwieństwie do ryzyka, że ​​uciekną z funduszami po ICO. Ten problem z ICO jest tak poważny, że prosimy inwestorów ICO o dokładne sprawdzenie danych uwierzytelniających zespołu projektowego ICO, aby wykryć, czy to oszustwo. Przeczytaj więcej o naszej rekomendacji w „Przewodnik dla początkujących: jak wykryć oszustwa ICO ”. DAICO eliminuje oszukańcze projekty, ograniczając przepływ funduszy.
  2. Przypuśćmy, że grupa hakerów przeprowadzi 51-procentowy atak, w przeciwieństwie do witryny ICO, w której wszystkie fundusze są dostępne do wydania, hakerzy napotkają ograniczone „Tap” w DAICO. Zmniejsza to znacznie wielkość strat, nawet jeśli uda im się przeprowadzić atak. Przeczytaj więcej o 51% ataku w „PoW Vs. PoS: Porównanie dwóch algorytmów konsensusu Blockchain ”.

Wady DAICO:

Chociaż model DAICO ma zalety, społeczność kryptograficzna musi zająć się następującymi wadami:

  1. Model ten poddaje każdą fazę rozwoju projektu lub propozycję demokratycznemu procesowi głosowania. Zaletą start-upów w porównaniu z dużymi przedsiębiorstwami jest ich zwinność, ale potencjalnie powolny proces głosowania DAO spowolni rozwój projektu i zniweczy tę przewagę.
  2. Inwestorzy często wchodzą na rynek kryptowalut w celu uzyskania szybkiego zysku, podczas gdy model DAICO wymaga ich długoterminowego zaangażowania w projekt. Część inwestorów niezainteresowanych długoterminową przyszłością projektu może nie głosować, zmniejszając w ten sposób samą przewagę DAO.
  3. Wielu inwestorów kryptowalut jest nowicjuszami w tej technologii i może nie rozumieć dobrze niektórych propozycji projektów. Jeśli wielu takich inwestorów odrzuci dobre propozycje, projekt nie wykorzysta swojego potencjału.
  4. Jeżeli większość inwestorów będzie niezadowolona z projektu z powodu braku uznania tokena pomimo długoterminowego potencjału projektu, mogą zagłosować za wycofaniem. Obiecujący projekt może zostać zamknięty ze względu na negatywne nastroje inwestorów.
  5. Nie ma wystarczającej jasności co do tego, co się dzieje, gdy inwestorzy sprzedają swoje tokeny na giełdach kryptowalut. Czy traderzy kupujący tokeny powinni mieć takie samo prawo głosu? Wtedy spekulacje związane z rynkiem kryptowalut mogą utrudnić projekt. Z drugiej strony, jeśli inwestorzy nie uzyskają prawidłowego głosu, pozostali początkowi inwestorzy będą kontrolować całe głosowanie, pomijając inwestorów, którzy kupili tokeny później.

Model DAICO jest bardzo nowy. „Platforma Otchłani„Tj. Cyfrowa platforma dystrybucji oparta na blockchain jest pierwszym start-upem, który przyjął ten model do sprzedaży tokenów. Musimy obserwować, jak efektywny jest model DAICO w dłuższej perspektywie. W międzyczasie, jeśli chcesz porównać to z ICO, możesz przeczytać „ICO Vs DAICO: Jaka jest różnica między tymi dwoma?”.

* Zastrzeżenie: artykuł nie powinien być traktowany jako i nie ma na celu zapewnienia żadnych porad inwestycyjnych. Roszczenia przedstawione w tym artykule nie stanowią porady inwestycyjnej i nie powinny być traktowane jako takie. Przeprowadź własne badania!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me